VRIJE STEMMEN Sf Onze Landsvrouwe D« Redactie en Administratie! AGBLAD VOOR ZEELAND ?^oS<2i63narkt2 Donderdag 30 Augustus 1945 EïlffT le JAARGANG NUMMER 249 Hare Majesteit de Op 31 Augustus schaart zich geheel het Nederlandsche volk eendrachtig rond den koninklijken troon, om aan onze Lands- Moeder de beste gelukwenschen aan te bieden. Werd haar groote voorzaat Vader des vaderlands genoemd, omdat hij in een bewogen tijdperk onzer geschiedenis de centrale figuur is geweest, die ons Neder landsche volk eerst waarlijk tot een volk heeft samengebonden, in den heldhaftigen strijd tegen de Spaansche overheersching Koningin Wilhelmina mag naar waarheid onze Lands-Moeder heeten, omdat zij in 'de ontzaglijke jaren van Duitsche verdrukking ons allen fier is voorgegaan in kloekmoedig verzet tegen don overweldiger, en door haar woord en voorbeeld ook van uit de verte, ons allen heeft gestimuleerd tot ro- buste trouw aan het verdrukte vaderland, en juist mee door haar saambindende kracht een eenheid heeft gesmeed tusschen alle verzetsgroepen in ons volk, die in ons eertijds zoo verdeelde land haast ondenk baar scheen. Zij heeft opnieuw ons volk aan haarzelve en aan het vaderland vast verbonden, en daardoor bewust gemaakt, wat wij allen samen mogen beziten, en De Vereenigde Staten willen toch helpen In de Vereenigde Staten wordt voorlaan de auto-productie weer geheel vrijgelaten- Goed nieuws voor allen, die een auto zoo bitter noodig hebben. Voor alle regeeringsdepartementen wordt de 40-urige werkweek ingevoerd. De Amerikaansche journalisten hebben nu eindelijk toestemming verkregen. Polen en Bulgarije binnen te reizen. Men weet. dat deze landen tot nog toe hermetisch ge sloten bleven voor Westersche pottekijkers. Een goede stap naar de open deur. Nu de leen- en pachtwet vervalt, omdat de oorlog gedaan is, waarvoor ze werd ingesteld, wil Amerika toch ook verder helpen. Alleen op andere voorwaarden. Men kan contant betalen, of wel credieten zien te krijgen van de Export- en Importbank. Bovendien kan worden overeen gekomen, de reeds bestelde goederen in dertig jaar- lijksche termijnen te betalen, benevens ren te voor het nog uitstaande bedrag. Het Witte Huis verklaarde opnieuw, dat Amerika geen enkel stukje grondgebied wil veroveren. „Wij wenschen vrede en wel vaart voor de geheele wereld De Amerikaansche marine heeft een lan- ge-afstandkanon, dat door „radar" wordt gecontroleerd, en dat op een afstand van 15 km. met absolute trefkans een naderend vliegtuig kan neerhalen. Dat zou dus een wapen tegen de aanvallen met atoom bommen kunnen zijn. Aldus de „Evening Standard". België Onze gezant, baron Van Harinxma thoo Slooten. heelt bij zijn bezoek aan Gent een rede gehouden, waarin hij de samenwei- kin bepleitte van deze beide landen in de nieuwe constellatie van Europa, op alio gebied, politiek, militair, economisch en cultureel. Reeds is een douane-overeen komst gesloten, en een monetair accoord tol stand gebracht. Voor het Hooger Onder wijs bepleitte hij uitwisseling van profes soren en studenten. De Socialistische partij heeft zich bereid verklaard, dit in antwoord op een verzoek der communisten, om met deze partij over leg te plegen, als het volgend jaar ver kiezingen zullen plaats hebben. Britschelndië Soobhas Chandra Bose, die door Japan was vooruitgeschoven als het hoofd van de voorloopige regeering van „Vrij Indië", Toelichting op de bonnenlijst De bon 233 „Algemeen" is aangewezen voor plm. 140 gram ontbijtkoek. Daar de detaillisten bevoorraad zijn op de voor-inleveringsbon 200 „Algemeen", die in de periode 22 Juli tot 28 Juli is inge nomen, dienen eerst die klanten geholpen te worden, die dezen bon hebben ingele verd. De bonnen 233 „Algemeen" die in genomen en waarop niet direct kan wor den afgeleverd, dienen t.z.t. apart opge plakt bij den Distributiediensl te worden ingeleverd. Koningin 65 jaar wat wij allen samen in eere moeten hou- Thans staan wij vereenigd om haar troon geschaard, en bij alle verschil in geeste lijke overtuiging, en in opvattingen om trent de te volgen politiek in de eerstkomen de jaren zijn wij hierin allen één allen sa men trouw aan Nederland, en allen samen trouw aan het hoofd van Nederland, aan onze Koningin 1 Wij wenschen haar allen geluk met dezen dag, dien zij na vijf jaren weer voor het eerst in het eigen land mag vieren. Wij wenschen haar allen volkomen her stel van gezondheid, die ongetwijfeld in deze jaren, en vooral in deze laatste ge spannen tijden, zeer beproefd is geweest. En wij spreken de hoop uit, dat zij nog vele jaren te midden van haar volk ge tuige moge zijn van den heropbloei van haar geteisterde Koninkrijk, zoowel hier als in de overzeesche gebiedsdeelen. Onze Koningin verjaart. Wij danken God voor dit kostbaar pand van onze volksver- bondonheid. En wij bidden over haar er de haren Gods besten zegen. Red. werd op 8 Aug. j.l. zwaar gewond bij een vliegtuigongeluk, toen hij uit Singapore vluchtte naar Japan. Hij is nu overleden, meldt het Japansche nieuwsbureau. Het Verre Oosten Het paleis van Hirohito aan de baai van Singapore wordt hoofdkwartier van gene raal Mac Arthur. Aan het Japansche hoofdkwartier is op dracht gegeven, om Ned. Indië en de Salo monseilanden aan het geallioerdo opper bevel over te geven. Te Rangoon waren bij de capitulatie-overeenkomst ook verte genwoordigers van Nederland aanwezig. De Russen bezetten Zuid-Sachalin en een aantal eilanden van de Koerillen. De Chineesche communistische leider Mao Tse Tung en twee andere communisti sche functionnarissen zijn in gezelschap van den Amerikaanschen ambassadeur in Tsjoenking aangekomen. Noorwegen Quislings hersenen zijn met X-stralen ge fotografeerd. Hij bleekt volkomen toereke ningsvatbaar te zijn volgens de deskundi- T sjecho'Slowakije Er zal een voorloopige nationale verga dering worden gevormd van 300 afgevaar digden, waaronder 100 vertegenwoordigers van Slowakije. Zij zullen gekozen worden door middel van getrapte verkiezingen. Egypte Het Egyptische kebinet heeft zijn goed keuring gehecht aan het vriendschapsver drag met Yemen. Een nieuwe stap in de richting van den groot-Arabischen Bond. In Cairo is de British Middle East Office opgericht, onder leiding van Sir Arnold Overton. Van hieruit zullen alle Britsche bemoeiingen met het Midden-Oosten uit gaan. Zeker is de Britsche positie in deze wereldstreek van het uiterste belang, en tevens precair, door de Arabische aaneen sluiting. Oppositie tegen het regime Franco In Mexico is een nieuwe Spaansche re geering gevormd, waarin de opposilioneele partijen zijn vertegenwoordigd. De regee ring van Mexico heeft deze Spaansche re geering reeds erkend. Griekenland De Grieksche Communistische leider Ni colas Zachariades heeft medegedeeld, dat „indien de monarchistische provocaties voortgaan, de Elas de wapens wol weer eens zou kunnen opnemen. Honderdduizen den stevige arbeidershanden wenschen een duidelijk antwoord te geven op deze mis dadigheden en geweldplegingen", zeide hij. „De democratische discipline houdt hen te rug. doch indien het hoogste volksbelang zulks vergt, zal de Elas-banier opnieuw op de toppen van de Grieksche bergen ver schijnen". Zachariades laakte de „koloniale interventie" van Clement Attlee, de Britsche minister-president en van den minister van buitcnlandsche zaken, Ernest Bevin in de huidige situatie. REUTER. Extra bericht Minister-president Schermerhorn zal op Vrijdag 31 Aug. om half 1 een radio-toe spraak houden, om op te wekken tot steun aan de collecten van Volksherstel en de Stichting 19401945. Ministerieel bezoek Minister Mansholt, minister van Land bouw. bezoekt dezer dagen Zeeland, o.a. Schouwen-Duiveland. Tholen en Walcheren. Minister Ringers, minister van Openbare Werken, bezocht de dijkwerken bij Veere. Aanstaand feuilleton Wij plaatsen vanaf aanstaanden Maan dag een feuilleton van een onzer mede werkers over de gebeurtenissen in de pro vincie Zeeland gedurende de laatste maan den voor de bevrijdingin het bijzonder Radiorede van Minister Vos Ir. H. Vos, Minister van Handel en Nij verheid, sprak Dinsdagavond over verschil lende urgente problemen. De kolenproductie stijgt. Per daa produ- ceeren onze mijnen 19.000 ton kolen. Uit Amerika wordt 75.000 ton per maand in gevoerd. Daarbij komt nog invoer uit Duitschland. De gezinnen ontvangen reeds 2 eenheden brandstof. De schoenenproductie stijgt tot 340.000 paar per maand, 30 pet. van het normale getal van voorheen. Wol en katoen worden in bevredigende hoeveelheid ingevoerd. Fabricage van noodglas is begonnen. Getracht wordt, een extra-toewijzing zout voor den inmaak te verstrekken. Het rant soen zout wordt van 3 op 4 ons gebracht. Zoo spoedig mogelijk zullen 2 pakjes si garetten per week worden verstrekt, of daarmee overeenkomende hoeveelheid ta bak, sigaren of cigarillos. De minister zeidethans draait de machine, die pas op gang is gebracht, nog op de eerste versnelling. Dit najaar hopen wij de tweede versnelling te bereiken. En volgend voorjaarmet volle kracht voor- De spoorwegen voor de microfoon Voortaan zal iederen Zondag om 2 uur door de Nederlandsche Spoorwegen tien minuten voor de radio worden gesproken. Deze eerste maal werd verslag gedaan van nieuw ingetreden verbeteringen der dienst regeling. Daaromtrent kan men zich aan de stations informatie verschaffen. Op Vrij dag 31 Augustus en Zaterdag 1 September rijden de treinen en bussen als op werk dagen. Een groole teleurstelling was. dat van de 52 rijtuigen, die uit Duitschland te rug kwamen, er slechts 8 direct bruikbaar waren. 44 moesten naar de werkplaatsen. En deze zijn ook al weer dikwijls beroofd van machines en materialen 1 Een beroep werd gedaan op het publiofc om zoo weinig mogelijk voor plezier op reis le gaan. Geef aan degenen die voor hun werk moeten reizen de nog steeds be perkte ruimte 1 Ons vorstelijk huis in 65 jaren 31 Augustus 1898. Koningin Wilhelmina neemt de teugels van het bewind zelf in handen. 7 Februari 1901. Huwelijk met Prins Hen drik, Hertog van Mecklenburg-Schwerin. 30 April 1909. Prinses Juliana geboren. 20 Maart 1934. Overlijden Koningin Emma. 3 Juli 1934. Prins Hendrik overleden. 7 Januari 1937. Huwelijk voltrokken tus schen Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Bieslerfeld. 31 Januari 1938. Geboorte van Prinses Beatrix. 5 Augustus 1?.:3. Geboorte van Prinses 13 Mei 1940. De Koninklijke Familie wordt door den Duitschen inval gedwongen ons land te verlaten. 19 Januari 1943. Prinses Margriet geboren. Augustus 1945. De Koninklijke Familie in zijn geheel terug in het vaderland. UIT STAD EN LAND GOES. De Oranjevereeniging heeft oen uitgebreid programma klaar. Op 31 Aug. geeft het muziekcorps van het Leger des Heils van 8.30 tot 9 uur koraalmuziek van den toren. Van 9 tot 10.45 uur voeren de schoolkinderen het Lintenspel en de Klop- permarsch uit. 's Middags vinden sportwed strijden plaats, opstelling op de Markt, waarna met medewerking van Hosanna, Euphonia en de Pijpers door de stad wordt gemarcheerd. Op 1 Sept. een optocht van wagens en deelnemerscorporaties, opstelling op den Parallelweg. Tot besluit 's avonds een groot feestconcert door Euphonia. ZON EN MAAN Vrijdag 30 Augustus Zon op 6.47, onder 20.33. Maanop 0.12, onder 15.43. Zaterdag 31 Augustus. Zon op 6.49, onder 20.31. Maan op 0.56, onder 16.5é. Vrijdag 31 Augustus zal ons blad niet verschijnen GOES. Enkele personen werden weer bekeurd, daar zij geen persoonsbewijs in hun bezit hadden. GOES. In het perceel Westwal 38 is een onderkomen ingericht voor daklooze touristen, die tot nu toe op het politiebureau waren ondergebracht. GOES. De wnd. Burgemeester van Goes maakt bekend, dat klachten betreffende overtredingen van art. 1 van het Tribunaal- besluit tusschen 9 en 12 uur voormiddags kunnen worden ingediend ter gemeente secretarie, 2e afdeeling, alwaar ook klach tenformulieren verkrijgbaar zijn. Art. 1 van het Tribunaalbesluit bedreigt met straf degenen, die gedurende de vijan delijkheden of tijdens de vijandelijke be zetting steun hebben verleend aan of inge nomenheid hebben betoond met den vijand aangesloten zijn geweest bij de N.S.B. of enige daaraan verwante instelling, voor de N.S.B. zijn werkzaam geweest of daarmede hebben gesympathiseerd, voordeel hebben getrokken van maatregelen van den vijand, met den vijand vertrouwelijken omaang gehad of geen gevolg hebben gegeven aan door de Nederlandsche Regeering in verband met de oorlogvoering uitgevaardig de wettelijke maatrtgelen of gegeven be velen. GOES. De heer Jac. van den Hout (S. D. A. P.) heeft bedankt als raadslid. In zijn plaats is benoemd de heer F. C. Schog. GOES. Naar we vernemen zal de Har monie „Euphonia" bij het concert, dat ze a.s. Zaterdag op de muziektent zal geven, o.a. ten gehoore brengen, speciaal bewerkt door haar directeur den heer De Rooy voor harmonie het bekende „Grootvaders Klok", een en ander in verband mëï hel gelukkige feit, dat Grootvaders Klok weer in Goes is teruggekeerd. Een aardige gedachte, die ongetwijfeld bij het publiek instemming zal vinden. GOES. Op 27 Aug. had onder leiding van den wnd. Burgemeester ten Stadhuize te Goes een samenkomst plaats van de particuliere secretaresse en den particulie ren secretaris van H. M. de Koningin met een 14-tal personen uit diverse kringen der Goessche samenleving, waarin verschillen de vraagstukken en moeilijkheden van den dag werden besproken en toegelicht en mededeelingen werden gedaan. De bespre kingen droegen een aangenaam en geani meerd karakter. MIDDELBURG. Middelburg heeft een aar dig programma klaar voor de feestdagen. Zoo zal er op Koninginnedag 's middags een militaire parade worden gehouden, een op tocht, om 4.30 uur, waaraan vele muziek- vereenigingen zullen deelnemende route daarvan werd gewijzigd, 's Avonds een gondelvaart in 't kanaal. Op 1 Sept. wordt o.m. een lintenspel opgevoerd, terwijl des avonds het feest met een groot vuurwerk zal worden besloten. Wanneer het weer meewerkt, heelt Mid delburg een mooi feest in het vooruitzicht. VLISS1NGEN. Voor hel Belgische loods wezen arriveerde gisteren een 2-talafhaal- booten. Men kan nu weer genieten van het imposante schouwsepl, dat het beman nen der schepen biedt. Het Ned. loodswezen bemando reeds een motorvisscherssloep, die voor dit doel was omgebouwd. SCHOUWEN. De bonnenlijst door ons ge publiceerd op Woensdag 29 Aug. en die geldig is tot en met 8 Sept., geldt ook voor Schouwen. SPORTNIEUWS WEDSTRIJDPROGRAMMA ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1945. AFDEELING A. Coliinsplnatschc Boys I-Kam perland I, 6 uur. Zceuwsche Boys l-Wisscnkcrke I. 6 uur. AFDEELING B. Patrijzen II-Nicuw- dorp I, b uur. Luctor Il-s-Hccr Arend,kerke I, 6 uur. AFDEELING C. Kruiningcn I—Krahben- dijke I. 5 uur. Riltand-Ball. 1-Ycr.eke II, 5 uur. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1945. AEDEELING B. Patrijzen lU-Luctor U. 6 uur. AFDEELING C. Hnnswccrtsehc Boys l-Kruinin- gen 1, 6 uur. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Kampioen C-Kloctingc I. 6 uur. Kampioen A- Kamitiocn B, 6 uur. RECTIFICATIE BOULEVARDLOOP. No. 3 bij dr beeren was niet. zooals eerst vermeld G. W. Wobbclnerc. maar de reeds vroeger bekende Zccuwschc bardloopcr G. W. Dobbcluere.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1