VRIJE STEMMEN Landingen in Japan begonnen Ie JAARGANG NUMMER 248 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 29 Augustus 1945 Algemeene Leiding j B. G. Kloosterziel en S. L. Boertna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Hoe was onze houding tegenover den bezetter? Do Vereeniging voor Opinie-onderzoek, waarvan het Dagelijksch bestuur bestaat uit Prof. Hoetink, Dr. Idenburg, Th. M. van der Beugel, Dr. den Hollander on Dr. de Quay, en de waarnemende secretaris, Drs. B. M. Swecrs is, adrejs Prinsengracht 73. Den Haag, heeft een onderzoek ingesteld naar de beantwoording van deze vraag door ons volk. Hel onderzoek geschiedde in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De vraag luidde tweeledigprimo naar de cundo naar de houding van speciale groe pen onder ons volk. Het antwoord was verrassend. Over de houding van ons volk oordeelden 41 pet. dat die goed was geweest, 49 pcL dat die matig was geweest, en 10 pet. dat die slecht was geweest. Over de houding van de medici oordeel den 96 pet. dat die goed was geweest over de houding der geestelijken en predi kanten oordeelden 92 pet. dat die goed was geweestover de studenten 87 pet. dat die goed was geweest. Het percentage dat antwoorddematig ol slecht omtrent die groepen was natuurlijk vrij miniem. Van de studenten 12 pet, matig. Maar over de houding van andere groe pen was men minder tevreden. Goed was de houding van de ambtena ren volgens 35 pet. der stemmers, van de arbeiders was de houding goed volgens 30 pet, der stemmers, terwijl de rechterlijke macht slechts 20 pet. der stemmers haalde, die haar houding goedkeurden de fabrie ken kregen slechts 12 pet. goedkeuringen, i slechts 3 pet. 1 Er is wel eenige verklaring voor deze uitspraak. Terwijl in de eerstgenoemde beroepen een vrij onafhankelijke economische positie be- kleeden in het productieproces, en dus ge makkelijker buiten alle contact met den verdrukker konden blijven, waren o.a. de aannemers en de iabrikanten wei haast gedwongen, zich ermee te bemoeien, ter wijl verzet zeker uitliep op strenge straf. Wel zijn ook vele dokters en geestelijken zwaar gestraft, doch de groote massa is vrij gebleven van ernstig contact. Dit is geen verontschuldiging voor degenen, die zwak zijn geweest. Integendeel, hoe held haftig was het verzet van sommigen, ook uit die groepen Wij zien de volgende onderzoekingen met belangstelling tegemoet. Red. Hieronder de preciese gepubliceerde staatPercentage der bevolking Beoordeelde groepen waarvan oordeel luidt goed matig slecht pet. pet. pet. Geheele Nederl. volk 41 49 10 Dokters 96 3 1 Geestelijken en pred. 92 7 1 Studenten 87 12 l Ambtenaren 35 46 19 Arbeiders 30 48 22 Rechterlijke macht 20 40 40 Fabrikanten 12 44 44 Aannemers 3 19 78 Zuivering StatemGeneraal Bij de commissie voor de zuivering der Stalen-Gcneraal zijn weinig klachten ont vangen, wat het werk van de commissie ernstig bemoeilijkt. Men heeft zich ook in verband hiermee genoopt gezien om al de genen, die op 10 Mei 1940 lid van een der beide Kamers waren, op te roepen voor een persoonlijk onderhoud. Het spreekt vanzelf, dat dit zeer tijdroovend is, en dat het nog wel eenigen tijd zal duren voor de met haar taak gereed zal zijn. Onze spoorwegen thans en in de toekomst Ir. Hupkes, Directeur van de Nederland- sche Spoorwegen, heeft medegedeeld, dal de schade aan het spoorwegbedrijf toege bracht zeker eenigo honderden millioenen guldens bedraagt. Ons spoorwegbedrijf, dat eens aan de spits stond, is thans terug ge zakt tot het poil van 76 jaar geleden. De N. S. hebben met enorme moeilijkhe den te kampen. Toch zal per 1 October het heele land weer bereikbaar zijn. Voor de toekomst worden groolsche plan nen gekoesterd. Er moet een ultra-modern spoorwegbedrijf komen. Op alle lijnen van boteekonis in ons land zullen electrische treinen komen te rijden met een snelheid van meer dan 150 km. per uur. Half No vember Soopt men weer „electrisch" van Amsterdam naar Rotterdam te kunnen rij den. Begin volgend jaar hoopt men gereed te zijn met de electrische lijn Amsterdam- Amersfoorl. Eerste vlooteskader in Nederl.-lndië aangekomen Gistermorgen, Jap. tijd, zijn de eerste lan dingen in Japan uitgevoerd. Eenheden der Amerikaansche luchtmacht landden in 48 transportvliegtuigen op een der vliegvelden bij Tokio, dat zij zoo spoedig mogelijk in orde moeten maken, om per dag 300 vlieg tuigen te kunnen ontvangen met troepen tot de landingen volledig zijn uitgevoerd. Dit beteekent dps 1 vliegtuig in iedere twee minuten. In Rangoon is een voorloopige regeling onderleekend. De Britsche vloot stoomt thans de Straat van Malakka binnen naar het eiland Penang. Zoo juist wordt gemeld, dat het eerste vlooteskader in Sabang is gearriveerd. De eerste Japansche troepen in Ned. Indië hebben zich overgegeven. De Japan sche bevelhebber in Halmaheira heeft de capitulatie van dit eiland onderteekend. dat de overgave omvat van 32.000 soldaten, 5000 matrozen en 4000 burgers. Het ver zoek der oflicieren om hun sabels te be houden werd algewezen. Duitschland Radio Warschau meldt, dat een massa graf in Polen gevonden is, waarin de lijken werden aangetroffen van 20.000 mannen, vrouwen en kinderen, die door de Duit- schers met mitrailleurs werden gedood. Volgens officieele cijfers zijn in alle con centratiekampen te zamen 26.000.000 men- schen vermoord door het nazi-bewind.Te Dachau waren de meeste slachtoffers ge vallen daar werden per dag 12 tot 14.000 menschen omgebracht. Op 10 Juli 1944 hielden de moordenaars daar een drink gelag ter viering van hun recorddag. Toen hadden ze namelijk op 1 dag 24.000 man nen, vrouwen en kinderen om hol leven gebracht I Frankrijk 1 De Gaulle heeft in Washington bij' oen ''perconferentie verklaard, dat Frankrijk I wenschtde internationaliseering van het Ruhrgebied, voorts wenscht het de controle over den linker Rijnoever. Duitschland zou moeten bezet blijven door de vier mogend heden. In Indo-China wenscht Frankrijk een bestuur van Indo-Chineezen en Fran- schen die daar woonachtig zijn. onder lei ding van een Franschman, terwijl het ge heel zou blijven onder Fransche souverei- De Fransche bladen zien reeds een Fransch-Amerikaansch bondgenootschap in het verschiet. Dit. gevoegd bij het reeds beslaande Fransch-Russische bondgenoot- schap, waarbij nog een Engelsch-Franscli bondgenootschap moet worden gevoegd, zou Frankrijks positie verstevigen in de fjwereld. - De radicale partij besloot, bij het aan staande referendum te stemmen voor de ^oude grondwet met twee kamers, en tegen ïde nieu China De Vereenigde Staten, Engeland en Rus land zullen een gezamenlijke actie begin nen. om den dreigenden burgeroorlog in China te voorkomen. De Chineesche com munisten, die in Noord-China sterke posi ties innemen, besloten de uitnoodiging van Tsjang Kai Sjek aan te nemen tol gezamen lijk overleg. Dit is reeds whist, want zooals de A.N.P.-overzichtschrijver terecht zegt, was Tsjang Kai Sjek tot nu toe een verwoed te genstander van deze communisten, en de communisten beklaagden zich er wel over, dat deze vroegere afspraken steeds als vod jes papiet had beschouwd. Thans liggen de kaarten anders. Japan Onze gezant te Washington, Jhr. Lou don, heeft verklaard, dat de Japanners het voorbeeld trachten te volgen -wan de Duit- schers in 1918, omjle gevolgen van de ne derlaag te ontgaan. De geallieerden zullen, zeide hij, een moeilijken tijd voor den boeg hebben. Zij dienen alle Japansche manoeu vres te verhinderen, om Japan ontwapend en vreedzaam te houden. Japan heeft protest aangeteekend tegen het Russische voornemen, om luchtlandings troepen te doen dalen op Hokkaido. Zijn de Russen dan niet hun overwinnaars Voor het keizerlijk paleis te Tokio vinden veel gevallen van harakiri plaats. Noorwegen Volgons de Duitsche oorlogsmisdadigers, die thans in Neurenberg hun proces af wachten, werd Quisling algemeen door de Nazi-leiders met verachting aangezien als een doodgewone spion. Hij zou allerlei militaire inlichtingen aan de Duiischers heb ben verstrekt. Quisling had de eerste twee jaar een sa laris van 100.000 kronen, daarna 240.000 kronen, hef laatste jaar 400.000 kronen. In den tijd, dat hij in het koninklijk paleis woonde, was daaruit veel gestolen. Engeland Bevin heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de atoombom niet de eenige dreigende uitvinding is Hot wordt meer dan nood zakelijk, toestanden te scheppen, waardoor de menschen niet langer ten oorlog willen gaan. De eensgezindheid der groo'e mo gendheden blijft noodzakelijk. Alle voor komende kwesties moeten in den Veilig heidsraad der Vereenigde Volkeren wor den opgelost. Aldus de Minister van Buitenlandsche Za ken van Groot-Brittannië. Ruim 1 millioen arbeiders zullen binnen twee maanden ontslagen worden. Enge land zal nog vijf jaar de controlemaatrege len handhaven van ioonen en prijzen, om de economische ontwikkeling en do sociale problemen te kunnen leiden. Indo»China Hst kleinere noordelijke deel van dit land zal door China worden bezet, en het groo- tere zuidelijke deel door de troepen van hel South East Asia Commando, omdat de Franschen nog geen troepen genoeg dacr hebben voor de ontwapening der Japansche strijdmacht. Er staan slechts 6000 man Fransche troepen in Zuid-Chïna. Wel zullen waarschijnlijk Fransche militaire deskundi gen aan de staven der bondgenooten wor den toegevoegd. Later zal het militaire be stuur worden opgevolgd door het Frauscho burgerlijke bestuur. De „Chrisfiaan Huygens" Omtrent de „Christiaan Huygens", die Zondagmorgen bij Westkapelle verongelukt is, kunnen wij nog het volgende mededee- Zooals men weet. meet het schip 16.000 br. reg. tons. De grootste lengte van de ..Christiaan Huygens" is 174 m.. de groot ste breedte 21 m. De ..Christiaan Hu—'ens" is. evenals ziin zusterschip de „Johan van Oldenbamevelt". verbouwd tot troepenschip hetgeen beteekent. dat van de vroegero passagiersaccomodalie nog maar weinig be staat. Of ook dit schip, wanneer het even tueel nog gered zou kunnen worden, we derom voor passagiersvervoer zal worden ingericht, is nog de vraag. Dit zal ook al- hangen van hel tempo, waarop het passa giersvervoer zich ial herstellen. Het aantal reiziqers, dat jaarlijks te vervoeren zal ziin, wordt hoogstwaarschijnlijk aanmerkelijk hooger dan voor den oorion. Immers, qezion de innige verbondenheid van de beide Riiksdeelen, waarvan alle la gen der bevolking diep doordrongen zijn, is het natuurlijk te verwachten, dat velen, zoowel voor arbeid als voor lourisme, naar Indië zullen willen gaan. De N.V. Stoomvaart Mij. ..Nederland" heeft tijdens den oorlog nog een schip verloren, n.l. „De Marnïx". die in 1943 tijdens een operatie in de Middeliandscho Zee ten on der ging. Het nieuwste schip der Mij. en tevens het mooiste, met m.s. „Oranje", heeft den hee- len oorlog dienst gedaan als hospitaalschip en vaart thans nog als zoodanig. Van officieele zijde meldt men nog Tn verband met den scheepsramp van de „Christiaan Huygens" bij Weslkanelle deelt de Marinecommandant te Vlissingen ons mede. dat de oorzaak van den ramp nog niet kon worden vastgesteld vermoedelijk zal hij aan een mijn te wijlen zijn. Hel on geluk veroorzaakte een doode en een ge wonde. Het sebio ligt op het ooaenblik ae- boeid op de Z.W. punt van de Steenbank de machinekamer en de ruimen 4, 5, 6 en 7 staan vol water. De volgende schepen zijn do „Chrisfiaan Huygens" te hulp gekomen de „Succour", de „Secrqiant", de „American Salcer". de „Goliath" en een Amerikaansche sleepboot, waarvan de naam nog niet bekend Is. Het is eveneens nog onbekend waarheen de „Christiaan Huygens" versleept zal wor den. V NIEUWS IN HET KORT Het ministerie van Verkeer en Energie en de directie der Ncd. Spoorwegen maken bekend, dat de Ned. Spoorwegen de be schikking krijgen over 15.000 goederenwa gons uit de geallieerde pool voor West- Europa. Verder zullen zij de beschikking krijgen over 8 reizigerstreinen voor 800 zit plaatsen elk. Engeland moet in hel komend halfjaar 7 millioen ton kolen extra produceeren. Alle mijnwerkers mogen opgeven, hoe zij meenen. dat de productie kan worden op gevoerd. Er is meer dan 200.000 dollar noodig voor het herstel der verwoeste kerken in Nederland, België en Duitschland. Men vraagt hulp aan Amerika, Zweden, Zwit serland en Engeland. Het protocol der overgave van Japan zal voor Nederland worden geteekend door luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, de be velhebber der Ned. strijdkrachten in het Verre Oosten. De onderbevelhebber, luite nant-generaal Van Oyen, woonde de be sprekingen te Manilla bij. UIT STAD EN LAND MIDDELBURG. De Arbeidersjeugdcentrale heeft in Middelburg haar herrijzenis getoond door in de achter ons liggende maanden enkele kampen te organiseoren, waarvan wij willen opmerken het Pinksterkamp, waar aan ruim 60 leden de gelegenheid werd geboden, een drietal dagen in ten ten door te brengen op Zuid-Beveland. Het Zomerkamp voor de aldeeiing Mid delburg vond in Augustus plaats te Scppe (N.-Br.) v/aar op eigen terreinen circa 45 meisjes en jongens boven 16 jaar, alsmede enkele gasten, een week lang van zon, heide, spel en sport hebben genoten. Her hierna georganiseerde week-end- kamp van het gewest Zeeland, dat plaats vond in 's-Gravenpolder, is ondanks de betrokken lucht alleszins geslaagd geweest on wanneer de A. J. C. haar zomerseizoen zal besluiten met een 2-daags kamp op Z.- Beveland voor haar 1216-jarigen, waar aan 120 meisjes en jongens deelnemen, kan geconstateerd worden, dat de eerste schre de na de bevrijding is gedaan, waar het geldt, de Nederlandsche jeugd weer norm besef bij te brgen in hel belang van de geheele volksgemeenschap. GOES. Op de Westwal is de wielrijder V. door de auto van een zekeren v. d. R. aangereden. Dokter v. d. B. verleende de eerste hulp. V. werd met oen beenbreuk en een hoofdwond naar St. Joanna over gebracht. KLOET1NGE. De Oranjevereenigino heeft hier een aardig programma gereed voor 31 Augustus. Om 7.45 een reveille van den toren. 8.158.45 Concert van Excelsior. La ter op den dag een optocht en volksspelen, terwijl het feest wordt besloten met een muzikale wandeling door hel dorp. THOLEN. Tbolen heeft een uitgebreid feestprogramma voor 31 Aug. en 1 Sept. Op 31 Aug. kinderzang en volksspelen. Een gecostumeerde voetbalwedstrijd op 1 Sept. „Concordia" en „Crescendo" zullen rondwandelingen door de stad maken. SCHERPEN1SSE. Do collecte voor de ge troffen of verwoeste kerken en pastorieën der Ned. Herv. Kerk bedroeg op 12 Aug. 1261.63. ST. ANNALAND. Korfbalwedstrijd op Za terdag 1 Sept. tusschen W.H.S. en I.V.O. van Poortvliet. Aanvang 6.30 n.m. ST. ANNALAND. Op 31 Aug. zal het mu ziekcorps Accelerando een rondwandelign door het dorp maken. ST. ANNALAND. Vorige week werden de N.S.B.ers G. Heijboer en J. Dortman ge arresteerd en naar Ellewoutsdijk overge bracht. THOLEN. In de Ned. Herv. Kerk zal Don derdag 30 Aug. om 7 uur n.m. een wijdings bijeenkomst worden gehouden, waarin voor gaat Ds. J. Batelaan, Ds. A. van Oost en Ds. H. J. Swierts. Vrijdag 31 Aug. zal in de R. K, Kerk een wijdingsbijeenkomst worden gehouden, waarin Pastoor A. Kok voorgaat. BORSSELE. Vergadering van den Cala- miteuzen polder. De ontvangsten over hel verloopen jaar bedroegen f 92.801,10, de uitgaven 1 84.268.91. Batig saldo 17932,19. BORSSELE. De gemeenteraad kwam voor het eerst bijeen. Tot wethouders werden benoemd de heeren Van Overbeeke en St. Almekinders. RENESSE. Jaarvergadering voetbalveree- niging Renesse. Tot bestuursleden werden jekozen de heeren H. Janse, voorzitter C. B. Hogerland. secretarisH. Beije. pen ningmeester. leden Jac. Jonker en W. v. Sluijs.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1