VRIJE STEMMEN Ê"1 Zoo spoedig mogelijk directe verkiezingen De gespannenheid in Oost- en Zuid-Oost Europa —V Redactie en Administratie DAGBLAD VOOR ZEELAND tSoS^ST™1"2 NUMMER 247 Dinsdag 28 Augustus 1945 S"""" Een gevaarlijke weg (II) Wij hebben als eersle punl waaromtrent wij een bedenking moesten uitspreken to gen het ons toch geestverwante kabinet genoemd het aangekondigde loslaten van een deel der thans ge-internecrdcn. Als dit zóó maar geschiedt, hebben wij be toogd, zal dit voor de groote meerderheid van ons volk onaanvaardbaar blijken. Men wil niet, dat hot werk der Zuivering wordt gesaboteerd, maar krachtig wil mon het zien doorgezet, en wel zoo snel moge lijk. Het tweede punt dat wij nu dringend aan het Ministerie willen voorleggen, is het dreigende conflict tusschen de wensch van de groote meerderheid van ons volk en de taktiek van het kabinet inzake onze democratische instellingen. Wij, Nederlanders, willen het lol van ons volk in eigen handen weten. Wij willen dus zelf ons parlement kiezen en onze gemeenteraden en onze provinciale staten. Elke rechtgeaarde Nederlander wenscht dat. Communist en Socialist, Anti Revolutionair en Roomsch Katholiek. Libe raal en Vrijzinnig Democraat, en ook alfe andere kleinere partijen willen dal. En waar in alle andere bevrijde landen aan het volk thans hel recht gegeven wordt om eigen vertegenwoordigers te kiezen, achten wij Nederlanders, zeker een der meest democratisch aangelegde volkeren van Europa, ons geknecht en gebonden, als wij dat nog niet mogen doen. De motieven, die naar voren worden ge bracht om verkiezingen tegen te houden, zijn naar de meening van een groote meer derheid niet steekhoudend. Technisch is de boel bij ons nog vrat in de war. zegt men. Zou het in Gr.ekenlani en in Bulgarije beier in orde zijn, vragen wij, om een paar voo-boelden uit het heden te noemen En toch houdt men daar nu verkiezingen Zouden wij dal dan niet voor elkaar kunnen boksen Kom toch De volksmeening moet zich oorst nog vormen, wordt gezegd. Waarom denkt ge dat vragen wij. Wij gelooven er niets van. Juist thans weet ieder in Nederland wel precies wat hij wil Nu de druk van de bezetting, is weggevallen en wij de ervaring van deze vijf jaren achter ons hebbon. weton wij wel allen precies hoe hel niet moet en gaan uiteen bij de bepaling hoe hef voortaan wel moet. In hoofdzaak zullen het twee lijnen zijn, die worden uitgestippeld. En ieder weet op dit moment wol heel goed, of hij rechts ot links zal kiezen. Dus zeggen wij thans opnieuw tot ons Ministerie, wal wij bij het optreden van het kabinet reeds hebben gezegdgeel ons gelegenheid om te kiezen, desnoods op een wat primitieve manier, en ge zult zien, dat het Nederlandéche volk een klare uit- Versnelde uitzending N.I.C.A.spersoneel De snelle capitulatie van Japan zal een versnelde uitzending van N.I.C.A.-personeel noodzakelijk maken. Volgende maand zul len 1000 mannen en vrouwen N.ilC.A.-pcr- soneel per maand kunnen worden ver scheept, tot het in eersten aanleg noodige totaal van 5 tot 6000 zal zijn bereikt. Dit plan is uiteraard afhankelijk van het pro bleem der scheepsruimte. Verantwoording Prof. Mr. Gerbrandy heelt op verzoek van onze regeering op zich genomen, een me morandum samen te stellen over het be leid der opeevolgende regeeringen te Lon den. Het stuk zal worden in handen ge steld van de Nationale Advies Commissie. Deze krijgt dan tevens de bevoegdheid een zelfstandig onderzoek in te stellen en ge tuigenissen te vragen. Nieuws in een regel De Belgische Congo is volgens Stimson de voor atoombommen noodige grondstof. Ook voor vredesdoeleinden kan deze ont dekking een revolutie beteekenen, In Irak is een opstand uitgebroken tegen de autoriteiten van Noord-Koordistan, onder aanvoering van Moella Moeslafa al Barzani die ook reeds in 1943 een revolutie had trachten te ontketenen. Te Londen wordt een internationaal Joodsch congres gehouden, onder leiding van Dr. Steven Wise. Voor het verlangen naar een Joodsche staat in Palestina is wellicht een belemmering, dat Saoedisch Arabië de Amerikaansche olieconcessies in hot geding zou brengen, als de Vereenigde Staten do Zionisten ging steunen. spraak zal geven Waag de kans. Om nu dit hier voorgelegde plan tol uit voering Ie brengen, zouden wij het volgen de aan alle betrokkenen in overweging willen geven. Rondom dit kaainet van herstel en ver nieuwing, dat met dien naam door onze koningin ten doop is gehouden, schare zich elke democratische beweging. Dus zoowel de Nederlandsche Volksbeweging als de Democratische Socialisten, als de Vrienden van de Waarheid, alsook alle democraten uil verschillende kampen die het urgentie- program dat in de eerste rede van den Minister-President is ontvouwd, willen hel pen verwezenlijken. In een oproep tot het geheele Nederland sche volk vraagt deze groepeeringwilt gij dat wij ons werk voortzetten, stem don op onze gemeenschappelijke candidaat of op een der gestelde candidaten die zich met ons voortarbeiden accoord verklaren. Zijn er naast elkaar verschillende candidaten gesteld die behooren tot deze groote groe peering. dan kan elke kiezer zijn speciale voorkeur kenbaar maken, dus Socialistisch, Communistisch, Vrijzinnig Democratisch, Roemsch Katholiek of Nederlandsch Her vormd stemmen, met de wetencshap. dat deze allen meewerken willen aan de taak Van het kabinet. En dan willen wij aan ons huidige ka binet wel deze verzekering geven als dit plan aldus wordt uitgevoerd, zult gij kun nen voortwerken aan uw heilzamen arbeid, mot achter U de ruggesteun van de groote meerderheid van ons volk. Gaat gij niet dozen wog op. dan komt ge almeer in de lucht te hangen, en ge breekt uw eigen kansen af. Hic Rhodus, hic salta Red. P.S. Het advies van de Nationale Advies Commissie is onbevredigend. In meorder- heid stelde ze de verkiezingen voor de Tweede Kamer in April. De groote minder heid der Commissie wenschte Januari. De problemen in de Oost- en Zuid-Oost- Europeesche landen zijn vrijwel gelijksoor tig wal Bulgarije. Roemenië, Joegoslavië en Hongarije betreft. Ook Polen valt hier min of meer onder. Terwijl Griekenland zijn eigen problemen heeft, die ongeveer de te gengestelde zijn van die der anderen. In dit laatste land is een hevige strijd aan den gang tusschen meer rechts en meer links getinte groepeeringen, waarbij de meer rechtsche groep thans aan de macht is, en de linksche groep zich op maakt om de macht te verkrijgen. Tn de andere genoemde landen is de linksche groepeering aan de macht, en tracht de andere groepeering meer invloed te krijgen op den gang van zaken. Rusland staat in allo gevallen aan den linkschen kant. De groote geallieerden. En geland en Amerika, zijn wel de democratie gunstig gezind, maar schrikken terug van het radicale standpunt dat in de eerstge noemde landen wordt ingenomen, terwijl ze de huidige regeering in Griekenland de hand boven het hoofd houden. Uit dit gezichtspunt is ook de oneenig- heid over de verkiezingen die zijn aange kondigd, in Griekenland en Bulgarije te verklaren. Amerika en Engeland willen toezicht houden op de verkiezingen in Grie kenland, Rusland wil dal niet. Amerika en Engeland waarschuwen Bulgarije, dat ze den uitslag der aanslaande verkiezingen niet als rechtsgeldig zullen erkennen. Rus land bleek bereid met die verkiezingen ac coord le gaan. In dit laatste geval is nu de wijste partij geko,ende verkiezingen, die 26 Augustus zouden worden gehouden, worden vcorloopig uitgesteld, tot nadere overeenstemming tusschen de groote mo- jendheden zal zijn verkregen. In Roemenië vraagt Koning Michael aan de groote mo- jendhedon om hem te helpen bij hel ves- igen van een aanvaardbare democratische regeering. De Times zegt hiervan, dat dit de loetssteen is voor de internationale sa menwerking tusschen de Big Three in ge heel Oost- en Zuidoost-Europa. Wij mogen mei vertrouwen het overleg luscshen die drie groote machten tegemoet zien. Alle drie hebben ze belang bij een pacificatie van heel dit uitgestrekte en steeds door onrust en oneenigheid geplaag de gebied. Voorloopig hoeft Bevin, de Labour-minis- le'r van Buitenlandsche Zaken, geen goodo beurt gemaakt. Volgens de Roode Ster van Moskou tenminste heeft zijn rede in het Lagerhuis over deze dingen de toejuiching gevonden van de conservatieven, terwijl zijn eigen socialistische geestverwanten te leurgesteld waren. Scheepsramp voor Walcheren Het motorschip „Christïaan Huygens" van de Stoomvaart Mij. Nederland, is tegevolge van een hevige explosie, 16 km. van West- kapelle, zwaar beschadigd. Een deel der bemanning van 300 koppen ging in de reddingsbooten, welke opgepikt worden door hel s.s. „Tiba". De anderen bleven met den kapitein aan boord, om te trach ten het schip aan den grond te zetten. Eén olieman wordt vermist. Het schip meel ruim 16.000 bruto regis ter ton en zou een transport kinderen van Amsterdam naar hel buitenland vervoeren. De Prinses over de hulpactie Volksherstel In een bewogen rede heeft Prinses Juli ana voor de radio over deze hulpactie ge sproken, als plaatsvervangster van de Ko ningin. die in verband met haar gezond heid de Prinses verzocht had, deze taak te willen overnemen. Zij deed een beroep op ons aller oiferbereidheid en verbondenheid, tegenover allen, die len gevolge van den oorlog in nood verkeeren, en tegenover de nabestaanden van hen, die slachtoffer wer den van hun verzetshouding. Er mag geen verschil zijn tusschen getroffenen en niot- getroffenen, zei de Prinses. 31 Auguslifc tij tevens een nationale offerdag Vacantievergunning Het college van rijksbemiddelaars heeft aan alle werkgevers, die daarloe niet reeds krachtens een arbeidsovereenkomst ver plicht waren, over het jaar 1945 vergun ning verleend aan de bij hen in dienst zijnde arbeiders oen week vacaniie te ge ven met behoud van loon. De verlofcentra voor Amerikanen te Maastricht, Heerlen. Valkenburg. Treebeek. en Eijsden worden 1 September opgehe ven. Alleen hel doorgangscentrum in Maas tricht zal blijven bestaan. Hiermede is aan de bezwaren der mijn werkers tegemoet gekomen. België De onlangs in dit land opgerichte Chris telijke volkspartij heelt haar program ge publiceerd. Zij verklaart daarin niet de op volgster van de vroegere katholieke partij le willen zijn. doch tol zich Ie willen trek ken allen die op sociaal gebied een door Christelijke beginselen ge-inspireerde over tuiging hebben, dus o.a. ook de protestan ten. Tegenover het koningschap van Leo pold staat zij even welwillend als de vroe gere kalhoiieke partij. Zij wenschf de in voering van het lamiliekiesrecht. Zij wil meer nadruk gelegd zien op le. het Bel- gisch-Nederlandsch tolverbond2e. de economische samenwerking tusschen Frank rijk. Nederland, België en Luxemburg 3o. een gewestelijk accoord tusschen Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, Belgie en Luxemburg. Het Verre Oosten De geallieerde vloot is de baai van Tokio binnen gevaren. Zij werd beschermd door 1300 vliegtuigen. De Amerikaansche vioot tal bestaan uit 12 slagschepen, 17 vlieg- tuigmoederschepen, 6 kleinere schepen, 20 kruisers, 100 torpedojagers en 24 kleine vaartuigen, In Rangoon is de conferentie begonnen over de overgave der Japansche troepen in Zuid-Oost Azië. waaronder ook Nederl. Ocst-Indië. Ook ons land is bij de S.E.A.C. door een militaire missie vertegenwoordigd. De kwestie van de onhandelbare Japansche jeneraal in Singapore, Itagaki, zal daar cok ter sprake komen. De uilvoering der capitulatie hier zal moe- lën wachten tot 2 September,- alsdan zal het opperbevel in Tokio zich overgeven. 't Chineesch-Russisch verdrag Ongeveer 14 dagen geleden is dit geslo ten. Rusland zal uitsluitend de regeering van Tsjang-Kai-Sjok steunen. Het verdrag geldt 30 jaar. Mantsjoerije zal Chineesch blijvende Russische troepen zullen bin nen drie maanden worden terug getrokken. Dairen zal een vrijhaven worden voor alle naties. Port Arthur komt onder gemeen schappelijk Russisch-Chineesch bestuur. Rus land neemt de verdediging voor zijn reke ning, China het burgerlijk bestuur. De spoor wegen in Oost-China en Mantsjoerije komen onder beheer van een Chineesch-Russische maatschappij. Na 30 jaar worden ze Chi- neesch eigendom. De provincie Tsingkiang ligt buiten do Russische invloedssfeer. De onafhankelijkheid van Buiton-Mongalië wordt gegarandeerd, als de volksstemming beslist, dat het onafhankelijk wil zijn. ZON EN MAAN Woensdag 29 Augustus. Zon op 6.46, on der 20.35. Maan op 23.38, onder 14.23. UIT STAD EN LAND GOES. Naar wij vernemen werden ver schillende ingezetenen afgesneden van do electriciteltsvoorziening, aangezien zij hun maximum voor verbruik hadden overschre den. Bedoelde personen werden afgesne den voor een periode van 14 dagen of meer. Laat een ieder dus zoo zuinig mo- jelijk zijn met gas on electriciteit GOES. Op 31 Augustus a.s. zal het Dis tributiekantoor gesloten zijn. GOES. „Zoek op zijn tijd wat vrooiijkheid" beantwoordt volkomen aan do verwachtin gen. die de naam van de revue wekt. Onder de deelnemers zagen wij onder meer de band van den heer Broere, die er de stemming aardig inbracht. GOES. Onder groote belangstelling kwam Maandagmorgen de groote stadhuisklok op haar basis terug. Dat weldra de andere klokken mogen volgen GOES. Op 15 Sept. a.s. zal alhier een Concours Hippique worden georganiseerd, 's Ochtends zullen van 10 tot 12 uur voor oefeningen gehouden worden van achttal len, waaronder paarden uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Holland. Om 1 uur officieele opening door den Commissaris der Koningin. Onder de paarden, die deelnemen aan dit concours, het eerste gehouden na de bc-vrijding, zijn landelijke ruiterpaardon, Nederlandsche trekpaarden, landbouwpacr- Op het programma staat een springcon cours, patrouillospringen, een extra num mer hoog schoolrijden. De beroemde ..Hack ney's" van den hoer De Grooi uit Yerseko zal eraan deelnemen. Er wordt nu voor dit groote feest, dat tot hall zeven 's avonds zal duren, omstreeks f 3000 aan geldprijzen beschikbaar gesteld, w.o. zes bekers, vier auwerfafeken en 20 zilveren medailles. Wanneer het weer meewerkt, zal de paardensport zijn hoogtij Itunnen vieren, te meer daar ook muziek niét' zal ontbreken en een luidspreker het publiek van voor lichting zal dienen VLISSINGEN. Zateravond organiseerde de U.L.O. Cabaretclub een avond voor de Vlissingsche dijkwerkers. De zaal van hel C.J.M.V.-gebouw was slecht gevuld, daar de directie de dijkwerkers niet in kennis had gesteld. Dit was oen teleurstelling voor het gezelschap, maar overigens viel het programma zeer in den smaak. THOLEN. Naar wordt medegedeeld is er ten gomeentehuize alhier bericht ontvan- jen, dat verschillende klokken van Thoien nabij Urk zijn terug gevonden en dat deze tevonden klokken naar Amsterdam waren verzonden. THOLEN. Alle ge-evacueerde landbou wers worden dringend verzocht, zulks in hun eigen belang, hun evacuatieadres op lo geven aan den Dislriclsbureauhouder van het district waar zij vandaan komen. Wijzigingen in hot evacuatieadres dienen eveneens onmiddellijk bij dezen D.B.H. te worden opgegven. Hel is n.l. van het grootste belang, dat de inspecteur voor Zeeland van lederen evacué zijn evacualieadres bekend is. OUD-VOSSEMEER. Naar vernomen wordt is te Oud-Vossemeer definitief een reisver- eeniging opgericht, waarbij lot bestuurs leden zijn gekozen de heeren M. van Gor- sel, C. 7. van Westen. P. W. C. van Wes ten, J. A. Verhees en M. Rombouts Czn. SCHERPENISSE. Aangezien gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn van het Besluit Overgangsregeling Oorlogsschade, wordt er door den burgemeester de aan dacht gevestigd op art. I, onder b, van dat Bc-sluil, luidende „In dit Besluit wordt verstaan onder b. Oorlogsschade alle schade als recht streeks gevolg van oorlogsgeweld, van handelingen of maatregelen van den vij and, of van oorlogsomstandigheden, ont staan aan onroerende goederen oi aan zoo danige roerende goederen, die tol een be- driji behooren of tot het uitoefenen van een beroep dienen, daaronder begrepenbin nenvaartuigen, voeren, vaarbaar materieel, drijvende inrichtingen, alsmede door onzen Minister aan te wijzen zeeschepen, dan wel aan huisraad, voor zoover die goederen ten tijde van hel ontstaan der schade, toebe hoorden hetzij aan Nederlanders, Neder landsche onderdanen uit anderen hooide of Nederlandsche rechtspersonen en zich be vonden binnen de grenzen van hel Rijk in Europa"'. Hierbnder valt dus ook inundalieschade ?n verbeurdverklaring van radiotoestellen. Ingevolge art. 8 moet aangifte van scha degevallen geschieden voor 38 Aug. a.s. bij de Schade-enquêtecommissie te Goes.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1