Het advies van de Nationale Advies Commissie Ie JAARGANG J J£ S. L. Bocrtna Hoofdredacteur i J. Kockebakker Redactie en Administratie: DAGBLAD VOOR ZEELAND tS^IST"1"2 NUMMER246 Maandag 27 Augustus 1945 Loslating van Een gevaarlijke weg (J) Ons ministerie, dat wij onlangs met in stemming begroet hebben, en waarvan wil nog de beste verwachtingen koesteren, be- geelt zich naar onze meening op een ge vaarlijken weg. Tweeërlei symptoom geelt ons dezen indruk. Doch het is nog niet te laat om van richting te veranderen. Daarom schrijven wij hier als geestver want een waarschuwend woord. Het is onzen indruk, dal op twee punten niet voldoende rekening wordt gehouden mol den algemeen uitgesproken wensch der grooto meerderheid onzer bevolking. En indien wij hierin juist zien, dan ss het voor een zich als democratisch aan dienend ministerie een hoogst ongewensch- len toestand. Wij willen dit korf toelichten. Het eerste punt betreit de aankondiging door den minister-president omtrent de ge- interneerden. Al deze duizenden kunnen, zegi de mi nister, niet zoo spoedig worden berecht. De daartoe aangewezen hoven en tribunaten zijn voor een overgroot gedeelte nog niet eens samengesteld, nn nog maar enkele tribunalen zijn begonnen in het openbaar te werken, terwijl net eersto hoi nog slechts eenmaal voor het voetlicht getre den is. Voorts zijn do interneeringskampen niet geschikt voor winterverblijf, tenminste lang niet alle. Daarvoor zouden dus andere be waarplaatsen moeten worden in gereedheid gebracht. Ten slotte rijst er bij heel veel gevallen ernstigen twijiel, oi de interneering recht- geschied, en ol wellicht het lang- geïnterneerden onderzoek globaal worden gepubliceerd. En de beschikking kon dan ongeveer als volgt luidenDe minister van Justitie, ge-' hoord het kabinet, besluit de volgende per sonen uil hel voorarrest te ontslaan, omdat redelijke twijfel is gerezen ol een nog lan gere hechlenis zal worden opgelegd als straks een vonnis zal worden geveld. De lersonen, onder genoemd, blijven Ier be schikking von de justitie en zullen van kies recht en verkiesbaarheid blijven uitgeslo ten, tenzij later vrijspraak zal volgen. Als zóó wordt gehandeld, zal ons volle zeggenzij zullen als zij dit verdienen hun gerechte straf niet ontgaan. En hel langer in voorarrest blijven van mogelijk onschuldigen wordt voorkomen. Naluurlijk vertrouwen wij, dal geen en kel oorlogsmisdadiger of volksvijand zal worden losgelaten. Het tweede punt betrett de zwakke hou ding van het kabinet tegenover de demo cratie. Maar daarover morgen. Red. durige voorarrest de verdiende stral. Alle redenen. voldoende het kabinet be sloten heeft een groot aantal ge-interneerden vrij te laten, al zal later nog een proces over hen worden gevoerd. Dit plan dunkt ons als zoodanig strijdig met de opvatting van de groote meerder heid van ons volk. Natuurlijk kan dit niet worden bewez-tn, zonder raadpleging van het vo!.c zeil. Doch wij poneeren dit toch hier als onze vaste overtuiging. En willen een uitweg wijzen, die het ge rezen bezwaar ondervangt. Men wil natuurlijk niet zoo maar de deur openzetten, en zeggen ga maar naar huis. Welnu, als dan eenlg onderzoek vooral- gaat, kan het resultaat van dit voorloopig VAN HIER EN DAAR Koning Leopold gaat zich vestigen in Zwitserland. „Ons Polleke". zooais hij in onvervalschl Vlaamsch wel wordt genoemd, keert dus niet terug. Het is oen wijs be sluit. Een koning is alleen toelaatbaar als hij een vereenigend element is in een na tie. Is dat niet het geval, dan zou hi de scheuring slechts kunnen bevorderen. Dus alleen een populaire vorst is een nuttige schakel in een staatsbestel. Zoo is het ook in Joegoslavië in het ge ding tusschen Peter en Tito. Het eenige inheemsche vorstenhuis in Zuidoost-Europa was zeer geliefd bii de groote meerderheid van de plattelandsbevolking. Maar Peter is door Mihailowitsj gecompromitteerd, toen deze opstandeling tegen hel Duitsche be wind, die tegelijk monarchist was, ten slotte moer tegen Tito en zijn benden gin~ strij den dan tegen den onderdrukker. En nu Tito heeft gezegepraald, is een rehabilitatie van do Monarchie niet waarschijnlijk. Tito heeft zich reeds voor de republiek ver klaard. en wat kan Peter dan doen Een andere ineenstorting is ongemerkt in Nanking geschied. De zoogenaamde Chi- neesche regeering aldaar heelt besloten uit een te gaan. Verstandig. Het was slechts een maakwerk van Japan. En nu de groote beschermer gevallen is Of dit „uiteengaan" voldoende is om do leiders die Quisling-regeering voor de doodstraf te behoeden is nog zeer onzoker. De Bulgaarsche regeering wordt door de Vereenigde Staten en Engeland niet erkend, omdat ze geen vertrouwen hebben in do aanstaande verkiezingen aldaar. De demo cratie is er volgens de Amerikanen en En- golschen ver to zoeken. Maar wat zal de Sovjet-Unie doen De Moskousche „Prawda" doet een scher pen aanëal op de antidemocratische ele menten in de Turksche pers, in een artikel „Provocateurs onder het masker van jour nalisten". Hot blad ziet hier een funeste Poging om twist te zaaien lusschen de groote geallieerden. NIEUWS IN HET KORT In het kamp van Lokeren hebben 3000 ge-interneerden, waaronder S.S.-lieden, op roer gemaakt. Brigades gendarmerie en ioldaten, die te St. Niklaas gestalionneerd waren, werden ijlings opgeroepen. De re den der muiterij zou zijn geweest ontevre denheid over de distributie der levensmid- Het Joegoslavische parlement heef! een wet aangenomen, volgens welke alle land, dat beploegd kan worden, door den staat wordt overgenomen, en zal worden gege ven aan voormalige partisanen en gewon de voormalige soldaten, die gestreden heb ben tegen de Duitschers. Zeer groote stuk ken land kunnen tot eigendom eener collec tieve boerderij worden gemaakt. Het totaal der Amerikaansche marine- vaartuigen. klein en groot, bedraagt thans 92.000 stuks. Sinds Dec. 1941 is dit aan- lal 12 maal in omvang toegenomen. Verkiezingen in December en April a.s. In een openbare vergadering van de Na tionale Adviescommissie. Vrijdag onder het voorzitterschap van Prof. Mr. P. Scholten in Den Haag gehouden, werd hot aanhan gig gemaakte voorstel der regeering, ad vies uit te brengen over het tijdstip, waar op verkiezingen voor de vertegenwoordi gende lichamen moeten worden gehouden, in behandeling genomen. Na een uitvoerige discussie hadden verschillende stemmingen De uitslag hiervan isde gemeenteraden zullen in December moeten worden geko zen. de Provinciale Stalen in April, even als de Tweede Kamer. De N.A.C. dringt er bij de regeering op lan zoo spoedig mogeliik maatregelen voor deze verkiezingen te treilen, althans dade lijk te beginnen met de technische voorbe reiding. De politieke gevangenen De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede Zooals bekend ligt het in hel voornemen dor regeering. door een snelle rechtsgang een eersto schifting te maken onder de politieke gevangenen. In de kampen be vindt zich een betrekkelijk groot aantal jersonen. van wie men aannemen kan. dat hun berechting zou leiden oi tot vrijspraak, of lot een zoodanige geringe vrijheidsstraf, dal deze reeds door de voorioopiqe hech lenis zou zijn geboet. Alleen op deze gevallen heeft de minis ter president gedoeld in zijn laatste „praat- e op de brug". Deze zaak zal worden behandeld in nauw overleg met de bevoegde instanties der ille galiteit en met de leiding dor verschillende kampen. Prof. van der Meer sprak over de studenten De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prol. Dr. G. v. d. Leeuw, heeft Vrijdagavond in het kader der uit zending „Op de Brug" gesproken over de houding van de Nederlandsche Studenten in den bezettingstijd. Van do 16.000 stu denten hebben 2600 de loyaliteitsverklaring geteekend. De overgroote meerderheid van de jonge intellectueelen. begrijpende, dat jeen universiteit beter was, dan een uni versiteit onder hot juk van den bezetter, schaarde zich dus naast den klei de r i de het 5 Doch de niet-teekenaars zijn opgeroepen om in Duitschland te werk gesteld te wor den en velen zijn helaas gegaan. Hel moet hier openlijk gezegd worden, zei Prof. v. d. Leeuw, dat hun handelwijze, hoe zeer ook begrijpelijk ten gevolge van den drang hunner ouders, vooral bij minderjariaon. volstrekt veïkeerd is geweest. De teeke naars zullen voor bepaalden tijd de duur hangt af van hun gedragingen worden uitgesloten. Prof. v. d. Leeuw wees er evenwel op, dat de student, na zijn wachttijd, evenwel weer opgenomen moet worden in de academische gemeen- Wonderbaarlijke genezing Het medisch bureau te Lourdes heelt be kend gemaakt, dat het 22-jarige Fransche meisje. Ivonne Fournier, uil Saint Alexis bij Limoges, bij de grot van Lourdes is gene zen van algcheele verlamming van haar linkerarm. Zij was een van de 50.000 pel grims van de eerste Fransche nationale be devaart sedert het begin van den oorlog. schap. Spr. deed een nadrukkelijk beroep op hoogleeraron en studenten om het ge schokte vertrouwen tusschen hen door har den, gemeenschappelijken arbeid to her stellen en deelde mede, dat aan alle sena ten van universiteiten en hoogescholen ver zocht is de examina le verlichten op oen wijze, dat het wetenschappelijk peil niet wordt aangetast. Spr. besloot zijn rede met de opmerking Mogen wij althans dit hebben geleerd uit den on verkwikte lijken strijd, dien achter ons ligt, dat wetenschap noch organisatie ons ook maar een zier kunnen helpen, wan neer wij ons niet in de allereerste pleats laten leiden door het sterke bewustzijn van verantwoordelijk te zijn voo. elkaar, ellen voor allen. Financieele moeilijkheden voor Engeland Minister Attlee heeft verklaard, dal hel plotseling intrekken van de leon- cn pacht wet, Engeland in een moeilijke linancieele leestand heelt geplaatst. Wij hadden eerst overleg verwacht, aldus Attlee. Britsche vloot uitgevaren De Britsch Indische vloot is uitgevaren om verschillende punten in Malakka en Ned. Oost Indië te bezetten. De 7000 mijl lange waterweg zal van mijnen gezuiverd dienen te worden. Als dit geschied is, zullen de eerste vlool- eenheden, hospitaalschepen, transport- en voedselschepen met volle kracht het herstel >n steunverleeningsverkeer beginnen. Een bijzonderheid in het proces tegen Quisling was, dat hij Vrijdag naar een gramofoonplaat van de rede, die hij op 9 Maart 1940 heeft uitgesproken, moest luis teren. Op dien dag, de dag. dat de Duit- scher Noorwegen binnenvielen, spoorde hij de Noren aan den strijd te staken. Hij gaf toe dat de stem van de gramofoonplaat de Duitschland Jan Goderie. do oorlogscorrespondent van het A.N.P. vertelt van een persoonlijk ont vangen mededeeling omtrent de voedsel positie in Hessen-Nassau. De directeur van het voedselbureau aldaar zegt, dat do rant soenen liggen beneden de ofticieele 1550 :alorieën per dag. De voornaamste tekor ten zijn suiker en vet. Het wil trachten tot ruilovereenkomsten te komen om kolen, zaad en bepaalde levensmiddelen le krijgen in ruil voor timmerhout, stookovens en lta- :hels. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Miinchon heelt op een conferentie van bis schoppen verklaard, dat Duitschland het best van nazisme gezuiverd kan worden door herstel van en toezicht van het Chris tendom. Rusland Het vierde Russische vijfjarenplan heejt als grondslag de oprichting en instandhou ding van een socialistischen staat te mid den van een kapitalistische wereld. Men wil den door Hitier verloren lijd weer in halen. Reeds waren de woestijnen van Si berië voor een groot deel tot industriegebie den geworden, oi tot landbouwstreken. Nu zal de verdere opbouw stelselmatig ge schieden, waarbij de geheele academie van wetenschappen ter beschikking staat. Werkloosheid is er onbekend. De grond wet garandeert het recht op arbeid. ZON EN MAAN Dinsdag 28 Augustus. Zon op 6.43, onder 20.39. Maan op 22.47, onder 11.36. UIT STAD EN LAND MIDDELBURG. Onder voorzitterschap van den heer Tavenier is Vrijdagavond in Mer- rurius alhier de laatste vergadering belegd betreffende de te houden kinderwedstrijden 3p 1 Sept. a.s. De inzamelingon voor deze wedstrijden zijn be-eindigd met als resultaat een llinko kas, 300 prijzen, benevens 21 kilo suiker, 14 kg. eipoeder en 42 kg. bloem, voor het vervaardigen van eierkoeken, bolussen en limonade. Als terrein voor de feestelijkheden is ge kozen het Molenwater, dat geheel zal wor den versierd, waarbij de iirma Goedbloed te Middelburg alle benoodigde houtwerk Op het terrein wardt een caroussel ge plaatst. waar die kinderen, die niel aan de wedstrijden deelnemen, zich kunnen amu- BIJ ONTSNAPPING NEERGESCHOTEN Toen zekere W„ gedetineerd in hel huis van bewaring le Middelburg, voor een ver hoor door don rechter-commissaris naar den Blauwedijk werd teruggebracht, trachtte hij op den Beenhouwerssingel le vluchten. De begeleidende hulpagent van politic som meerde den man, te blijven staan, waar aan deze geen gevolg gat. De agent was hierop genoodzaakt zijn vuurwapen te trek ken en den vluchteling eenige schoten na te zenden. Een van de kogels Irot den man in het bovenliii. Hij is aan do beko men verwondingen overleden. GOES. De politie heeft Mej. P. aange houden en ge-interneerd. Z1ERIKZEE. In de aigeloopen week ver- jaderde de Oranje-vereeniging in het Huis van Nassau met opluistering van muziek. Plannen voor de feestdagen werden bespro- 's-HEER ARENDSKERKE. Bij dc-n burge meester is bericht ontvangen, dat de toron- klok van 's-Heer Hendrikskinderen, inder tijd door de Duitschers gestolen, is terug gevonden en thans is opgeslagen in Gro- De klok draagt het opschrift„ick ben gegoten van Aariaan Scheijlaert in 't jaar ons Heeren 1579". HANSWEERT. Op Koninginnedag zal het ook hier feest zijn. Na de reveille brengt de zangvereeniging „Zuïderstemmen" een aubade. Met medewerking van de „Schel- degalm" maken de schoolkinderen een rondwandeling door de gemeente, waarna zij getracteerd worden, 's Middags zijn er volksspelen. Voor do meisjes en de jon gens is er een gecostumeerde voetbalwed strijd en muziek, terwijl de dag besloten wordt met een vreugdevuur. KORTGENE. Tijdens een bestuursverga dering van de Onderlinge Veeverzekering Mij. „Noord-Beveland" alhier werd afscheid genomen van Th. Wolse, die sedert de op richting van de maatschappij in 1901 ad ministrateur is geweest cn thans zijn lunc- tie hecit neergelegd. De voorzitter, de heer A. Hartog, sprak zijn waardeering uit voor hetgeen de heer Wolse voor de maatschappij heelt gedaan STAVENISSE. Burg. Stand. Geboren Neeltje Catharina. d. v. wijlen N. Smits en C. Goedcgebure. Getrouwd M. Potappel, 25 j. en C. Hago 25 j. THOLEN. In de vergadering van don tïj- delijken gemeenteraad werden de nieuwe raadsleden be-eedigd en werden de hoeren C. v. d. Berge en Jac. Franke benoemd tot wethouders dezer gemeente. Tot tijdelijk wethouder werd voorts nog benoemd de heer A. J. Wagemaker. Als leden der Gascommissie werden ge kozen de heeren B. van Westen, G. de Hond en Jac. Berrevoets. Tot leden der Gemeenterekeningscontrole werden gekozen de heeren Dr. L. D. A. Looysen en C. Zachariasse. Tot vertegenwoordiger van den Raad lol instandhouding der N.V. Waerleiding Mij. „Tholen" werd gekozen de heer C. v. d. Berge. De voorzitter deelde mede, dat do brug over de Eendracht in zijn geheel weg moot, vermoedelijk in April 1946 en dat hel her stel 6 tot 7 maanden zal duren. De staat zal zeer waarschijnlijk de herstelkosten dragen. SCHERPENISSE. Het Oranje-comité heeft gemeond een bevrijdingsdag te moeien or- ganiseeren op Zaterdag 15 Sept. a.s. Re kenende op de medewerking en steun der geheele bevolking. Men wordt verzocht de driekleur uit ie steken en zoo veel moge lijk versiering aan te brengen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1