VRSJ1E STEMMEN Meeningsverscbillen over de Balkan De Eenheidsvakbeweging en het Rotterdamsche conflict De stakingen in de haven van Rotterdam hebben in het middelpunt der belangstel ling gestaan. De eenheidsvakbeweging heeft in deze slakingen een belangrijke rol gespeeld. Zij heeft zich hierachter geplaatst en van.haar zijn de parolen uitgegaan. De havenarbei ders hebben door middel van de E.V.B. een aantal economische eischen inzake loonen en werktijdregelingen en andere arbeids verhoudingen gesteld. De eerste staking, die de vorige maand uitbrak, bracht geen op lossing van de moeilijkheden. Toch waren de respectievelijke stand punten niet zoo onverzoenlijk als wel leek. Minister Schermerhorn verklaarde, dat de meeste eischen der havenarbeiders volko men gerechtvaardigd waren. En de E.V.B. begreep van haar kant toch zeer goed. dal verschillende eischen door de huidige maat schappelijke omstandigheden niet onmid dellijk in vervulling konden gaan. Weder zijds begrip bestond er dus wel degelijk In de economische sfeer zou men elkaar wellicht nog wol gevonden hebben. Deze stakingen echter, die oogenschijn- lijk een bij uitstek economisch karakter droegen, wareo tevens een politiek con flict. Het was immers zoo, dat de regeering en ondernemers weigerden met de haven arbeiders te onderhandelen, als deze niet vooruit verklaarden, dat zij het werk niet zouden neerleggen, als hun eischen geen gehoor vonden. Er kon over de arbeids voorwaarden onderhandeld worden tus schen de ondernemers en de arbeidersverte genwoordigers, doch de Rijksbemiddelaar besliste tenslotte. En aan deze beslissingen moesten de on dernemers zoowel als de arbeiders zich on- derwerpen. Tegenover deze regeling stonden de ar beiders wantrouwend en onwillig, want het stakingsrecht, dat in een democratie altijd erkend is geworden, werd hier wel degelijk beknot. De regeering kan een zoodanige regeling alleen treffen met het oog op de bijzondere omstandigheden waaronder wij nog steeds leven. In een normale democratische samenle ving zal het stakingsrecht evenwel ten volle erkend moeten worden. Dat de E.V.B. hier zoo'n grooten invloed verkreeg, kan verklaard worden uit hel fei dal de officieele vakbonden in deze volko men achter de regoering stonden en daar door bij de havenarbeiders c inboetten. De 24-urigo staking, te Rotterdam en Am sterdam heeft eveneens veel onrust teweeg gebracht. De regeering handhaafde haar standpunt en wilde alleen onderhandelen, als de arbeiders van te voren verzekerden de beslissing van den Rijksbemiddelaar aanvaarden. Tenslotte zijn de arbeiders op de oude voorwaarden weer aan hel werk gegaan. Het bestuur van de E.V.B. heeft medegedeeld, dat het bereid is zich i de uitspraak van den Rijksbemiddelaai onderwerpen. Wij vermoeden, dat vooral drie factoren tot het nemen van deze be slissing een rol hebben gespeeld. Allereerst kan de regering drastische maatregelen in het vooruitzicht hebben ge riefd, zoo de staking niet be-eindigd werd, waarvoor do E.V.B. is teruggedeinsd. Dan moet de E.V.B. wel hebben ingezien, dat deze stakingen een zuiver partieel karak ter droegen, en daarom van te voren tot mislukking gedoemd moesten zijn. En ten slotte de houding van de Rotterdamsche bevolking ten opzichte van de stakingen, welke niet onverdeeld sympathiek zal zijn geweest. Immers, hier werd in de allereerste plaats de zoo hoog noodige voedselvoorziening ge- dat de E.V.B. te ver is ge gaan door op dit ernstige tijdstip stakingen |e proclameeren. die onze voedselvoorzie ning groots schade kunnen toebrengen. Maar wanneer deze stakingen tevens een zuiver politiek karakter haddon. en het -inr hier ook om de erkenning van het sta kingsrecht, dan moet de oplossing van veel conflictstof mede op politiek gebied gevon den worden. Een zoo snel mogelijke terugkeer tot de ncrmale democratische verhoudingen, kan deze alleen maar bevorderen. V. Weekoverzicht Nederland Wij vernemen omtrent Han van Meege ren, thans ge-interneerd, dat hij voor zes vaischte Verraeers vijf millioen gulden had ontvangen, o.a. van Goering een slordige anderhalf millioen. en van den Nederland schen staat door Rost van Tonningen ooi: meer dan een millioen. Np zit hij in hech tenis. en zal bewijzen, dat hij werkelijk de schilder is van de valsche Vermeers, door nog zulk een stuk te maken. Daar is hij nu mee bezig. Het zal hem wel lukken Het Christelijk Dagblad „De Graafschap- Jer" betoogt, dat geloovige Christenen en ongeloovige humanisten voor herstel en vernieuwing kunnen samenwerken. Laai dan de ongeloovige humanist spreken van .normen", die moeten geldengerechtig heid, waarachtigheid, naastenliefde, terwijl de geloovige Christenen liever spreken van de geboden Gods, die ze niet kunnen los maken van Jezus Christus. Er kan toch ook op geestelijk gebied veel samenwerking zijn. Men kan ook van elkander leeren. La ten ze elkaar De Centrale Antirevolutionnaire kiesvor- eeniging te Rotterdam besloot, aan den Burgemeester te berichten, dat zij niet mee wil doen aan de verkiezing van den nood- jemeenteraad, omdat dit tegen de grond wet indruischt. Zij verlangt, dat de regec- ring zoo spoedig mogelijk zal overgaan tot echte verkiezingen. De katholieke onderteekenaars van den oproep der Nederlandsche Volksbeweging verheugen zich erover, dal de Katholieke Staatspartij is overgegaan tot dp stichting van het landelijke centrum voor staalkun dige vorming. Zij hopen, dat daar in de eerste plaats zal worden behandeld wat door de Nederlandsche Volksbeweging zal worden nagestreefd. Zij wekken alle geest verwanten op. om aan de gedachtewisse ling in dat centrum zoo kTachtig mogelijk doel te nemen. De oud-Spanjestrijders in Nederland heb ben een vereeniging opgericht, en roepen alle medestrijders op, zich daarbij aan te sluiten. Het adres van den secretaris is H. R. van Arkens, Tweede Jacob van Cam- penslraat 86. Amsterdam. Reuter schrijft over de nota van Neder land omtrent de schadevergoedingen van Duitschland o.a.. dat deze meer dan natio nale beteekenis hoeft. Zij is een symptoom van de ongerusthoid der kleinere geallieer den omtrent wat in Potsdam en reeds vroe- jor in Yalta besloten werd. De correspon dent meent, dal de nota er toe zal bijdra- jen, om opheldering te brengen in nog veel duistere passages van het Ccmmu niqué van Potsdam. De Staatscommissie voor hot annexatie- vraagstuk bestaat uit de volgende perso nen Koos Vorrink. voorziter Mr. van der Dussen, Dr. Idenburg, C. van den Heuvel, Prof. van Iterson, H. D. Louwes. Jhr. van Nispen tol Sevenaer, Prof. de Vries. Prof. Woyer en Dr. Wentholt. Red. i (e JAARGANG NUMMER 245 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 25 Augustus 1945 AJgemeenc Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hdofdrcdactcur J. Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Zoowel in Bulgarije als in Griekenland leveren de aanstaande verkiezingen aan leidingen te over, om tot meeningsvorschil- ten tusschen de geallieerden le geraken. Terwijl Rusland door bemiddeling van een in Rel Engelsch gesteld overzicht Bulgarije lol toezwaait, omdat 't ter voorbereiding van de verkiezingen belangrijke stappen he9tt gedaan in de richting van inwendige reor ganisatie op democratischen grondslag, tee- kont Engeland door bemiddeling van zijn gezant bij de Bulgaarsche regeering pro test aan tegen deze verkiezingen. Het volk zal daarbij zijn meening niet vrij en onbe lemmerd kunnen uiten, meent het, en het zal de nieuwe regeering niet kunnen be- -.chouwsn als democratisch en represenla- Helzelfde conflict geldt in Griekenland. De Amerikaa^che. Engelsche en Fran- >che regeeringen hebben op zich genomen, cm de verkiezingen, die aldaar zullen ge houden worden, le controleeren. Maar Rus land heefl daartegen bezwaar gemaakt, en is van oordeel, dal zij aldus inbreuk maken op de binnenlandsche vrijheid van dil volk. Rusland weigert dan ook. aan dit toezicht Dat het echter met dit Grieksche mini sterie een vreemd geval is, blijkt wel uit een aan wijlen kolonel Papadogonas toe gekende rangsverhooging tot generaal. De- zo officer heefl legen de geallieerde troepen gestreden, werd in een concentratiekamp opgesloten, en daar door een verdwaalden '.cogel gedood. 't Zijn wel wonderlijke sinjeurs, die groo- te vrienden van Engeland op den Balkan In Bulgarije zijn de Bulgaarsche mijnen jenalionaliseerd, met schadeloosstelling -roer de eigenaars. Britschslndië Er zullen hier verkiezingen worden ge houden. Dr. Azad, voorzitter van het Con gres, heefl aan Lord Wavell getelegrafeerd, dat het congres momenteel aan banden is gelegd, dat er politieke gevangenen zijn gemaakt en eigendommen zijn geconfis- keerd. Eerst als het congres weer normaal kan functionneeren en lijd krijgt om de voorbereiding van de verkiezingen te vol tooien, is een rechtvaardige uitvoering van de verkiezingen verzekerd. De srens tusschen Rusland en Polen In Moskou hebben Mololov voor de Sov jet-Unie en Osubka Moravski voor Polen een verdrag onderleekend. waarin de toe komstige grenzen van de beide landen wor den vastgesteld. In hoofdzaak is het de vroeger Curzonlijn, naar al door de Krim- conferentie was bepaald. De grens laat Przemysl bij Polen, en brengt Grodno bij Rusland. Voor het voormalige Oost-Prui sen is do voorloopige grens tusschen de beide landen een lijn van de uiterst Ooste lijke punt van de Golf van Danzig tot het drielandenpunt Rusland-Polen-Lithauen. Daardoor zou Koningsbergen bij Rusland komen, en verder Oost-Pruisen bij Polen. Voorts is een overeenkomst getroffen met hel oog op do verrekening der oorlogs schade en de inbeslagnemingen van indu- slrie-oulillage en transportmiddelen. Italië Hel aantal werkloozen in Italië bedraagt thans vier millioen. Het Italiaansche leger wordt gezuiverd 2 legercommandanten, 8 divisiecommandan ten. 32 brigadegeneraals en 37 kolonels' werden verwijderd. Duitschland De geallieerde autoriteiten hebben aan alle VAN OVERAL De Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. E. N. van Kleffcns, keert einde dezer week voorgoed naar ons land terug. Zijn departement heeft Londen reeds verlaten. De waarnemende voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, Siegfried Eppenström uit Zweden, zal een Samen komst hebben met vertegenwoordigers van Engeland en van Amerika, ter bespreking van de vraag, waar de Olympische Spelen in 1948 zullen worden gehouden. De Amerikaansche leveranties in het ka der van do leen- en pachtwet zijn stopge zet. Men verwacht nieuwe overeenkom sten tol steun der westelijke geallieerden. Dimitrov, de Bulgaarsche communist, be kend uit het proces over de Rijksdagbrand heeft afstand gedaan van de Russische na tionaliteit. die hij toentertijd verworven had. en ontslag genomen uit de Opperste Sov jet, v/aarvan hij lid was. Hij wil zich can- didaat stellen voor de Bulgaarsche ver- De minister van oorlog heeft in hel Brit- sche Lagerhuis verklaard, dat hij de eischen van Nederland, omtrent teruggave van ge stolen goederen, gerechtvaardigd acht. en heeft gegeven. Overal ter wereld getuigen rijen kruisen op militaire kerkhoven van den harden strijd, die in Europa gestreden is voor de vrijmaking van dit werelddeel uit de klauwen van het Nazisme. Bovenstaande foto loont het Amcrikaunsehe militaire I erkliof. in Henri Chapclle in België. UIT DE ZEEUWSCHE DOOS KETIEVIG Wie al het schone van Venetië zou willen genieten, zou er voor onbepaalde tijd moeten blijven. De bezoeker dient zich beperkingen op te leggen maar om- dal dit moeilijk valt, belooft hij Venetië en zichzelf nog eens terug te komen. Al dus deed Boenderpas. Bij het vertrek uit het hotel speelde het vermaledijde aardse slijk weer een rol. Op zijn verzoek om de rekening ver scheen de kellner met een donker en ern stig gezicht op de drempel van zijn ka mer. Deze man had hij om zijn welwil lendheid en hulpvaardigheid leren waar deren. Doch bij het scheiden van de markt leert men de kooplui kennen. Do gedienstige, altijd al zuidelijk druk, was nu een en al beweeglijkheid. Hii zwaaide met een papier, de nota, van links naar rechts, van onder naar boven. Hij had een strenge uitdrukking om een vastbe raden mond, die hij opende om een getal te noemen, het aantal verschuldigde lires. De getallen in hel Italiaans kende Boen derpas op zijn duimpje. Hij schrok van de honderdtallen. Hij verzocht inzage van het papier en begeleidde zijn wellicht min der overtuigende woorden met doeltref fende gebaren. De ander in zijn deflige kellnersdos zwaaide terug met de nota, nu boven zijn hoofd, dan voor zijn buik en maakte sprongetjes op de plaats met een bepaald dreigende blik. Dit maakte Boenderpas wel enigszins angstig, maar gelukkig stelde hij zich terzelfder lijd voor. hoe een Engelsman zich in een dergelijke situatie zou gedragen. Mijn vriend verrees slalig van zijn zetel, schreed op den Ve- netiaan toe. De uitwerking was wonder lijk. De man lachte allerbeminnelijkst, sprak enige zeer vriendelijke woorden en maakte zo snel rechtsomkeert dal hij met een uit het oog verdwenen was. Bij die vriendelijke woorden had Boenderpas „ketiove" onderkend, hetwelk waarschijn lijk op de rekening sloeg, maar nadere opheldering kon bij ontstentenis van den spreker niet gevraagd worden ,en de om standigheden waren er ook niet naar. Het vermoeden van den verlrekkenden gast. dat er een fout in de nota was ontdekt, bleek juist. De kellner kwam bedaard terug. Hij was het jongste ver leden vergeten "en vriendelijk als altijd, reikte hij eindelijk het bewuste papier over. Er waren enige regels doorge schrapt. waardoor het bedrag een paar honderd lires minder was geworden. Een paar dagen later zat Boenderpas rustig thuis. Hij had onderweg de Vene- tiaanse hotelrekening terdege en herhaal delijk bestudeerd en was tot de conclusie gekomen, dat de verandering wel een verbetering was geweest, maar geen af doende. Hij was lichtelijk opgelicht, al was de reis het geld dubbel en dwars waard geweest. Maar het had volkomen moeten kloppen. Hij kon het niet ver kroppen. dat hij zich in de luren had la ten leggen, hoewel hel slechts een baga telletje lires gold en zijn besluit stond vast. Pelgrims trekken naar Rome, naar Padua en andere plaatsen in Italië uit reügieuse drang hij legde de gelofte af. dat hij ter zelfopvooeding zolang naar dat land zou reizen, tot hij precies de bepaal de prijzen zou betalen. Boenderpas zat rustig thuis mot deze gelofte en blijdschap in zijn harl. Jaren geelden waren Anna, zijn vrouw en hii samc-n in de zomer hel builenland ingereisd. Hel was een korte en plotse ling afgebroken tochl geweest. „Eens en nooit weer", had Anna gezegd. En Boen derpas had gehooptEens en altijd weer Het was gebleken., dat Anna de lange reizen, de noodwendige onregelmatigheid, do vreemde spijzen niet kon verdragon. Daar stonden ze voor een probleem. De oplossing kwam van Anna en luidde ik ga zomers tijdens je verlof naar familie en kennissen, jjï maakt een. buitenland sche reis. En deze oplossing, door hem eerst niet bijzonder gewaardeerd, vol deed het kinderloze echtpaar op den duur uitstekend. Het wederom thuis zijn was voor Boonderpas een van de geraf fineerdste genietingen van het reizen. Hel laatste eist voortdurend uitkijken naar treinen, hotels en duizend andere dingen hot vermeerdert de kennis en verruimt de blik. Dit alles ondervond Boenderpas en hij zou hel niet graag missen, maar de kroon op het werk was do thuiskomst en het kalme verbliji in eigen huis, waar alles goed en rustig was, waar Anna zorgde en zij elkaar hun lotgevallen en wederwaardigheden uilwisselden. Wij kunnen op hel ogenblik niet langer in hun huiselijke wereld en weelde ver toeven. want wij hebben Boenderpas op zijn reizen te volgen. We moeten dus een herfst, winter en voorjaar overschrikkelen. De vrije tijd in de genoemde jaargetijden was gedeeltelijk besteed aan het ontwer pen van een reisplan. De zon van Mus solini was reizende. Boenderpas zag die glorie met enig sympathie, omdat in de felle stralen van dat licht de bacteriën van corruptie en afzetterij zouden omko men. Evenwol, een Hollander, die de Haagse Post in een kapperszaak in Italië zat te lezen, was opgepakt. Dat was voor Anna aanleiding het Italiaanse reisplan van haar ega te dwarsbomen. Deze ver dedigde-hét fascistische Italië en het reis plan door op te merken, dat in die Haag se Post een caricatuur van Mussolini had gestaan en dat derhalve die gedupeerde Hollander een domoor was geweest. Anna was echter voor deze logica on toegankelijk en lang duurde de vriend schappelijke strijd niel. Zij zou rust noch duur hebben, als hij in het land van dien potentaat zat en daarmee was zijn besluit genomenhij ging niet naar Italië. Maar het fatum, laat ik van te voren zeggen, een goedmoedig fatum, had bo- schikt, dat hij er wel zou komen. K. K. LEESTAFEL Maandag verschijnt bij den boekhandel De Jonge te Goes oen fraai uitgevoerd werkje, behandelend„Bezet, Verzet on Ontzei van Goes in de bewogen jaren 1940 lot 1944", geschreven door Nic. J. Karkof. Naderhand komen wij op den inhoud van dit met foto's verluchte boekje teru" A. D. F. van der Wart. De Groote of Maria Magdalena Kerk te Goes. En haar stauratie. Uitgave van Boekhandel W. m Klaveren to Goes. De heer Van der Wart geeft in een 20-tal bladzijden een kundige en interessante be schouwing over bovengenoemde kerk. Het eerste gedeelte -van het boekje geeft in het kort de geschiedenis en een be knopte beschrijving van de kerk, terwijl hel laalsto gedeelte over de restauratie en haar geschiedenis handelt. Een vijftal fraaie foto"'s verluchten het :eurig verzorgde en op prima papier ge drukte werkje. Bij de Uitgeversmaatschappij Loiter-Nij- ?els te Maastricht is verschenen „Het Ko linklijk Nederlandsch Indisch Leaer in den strijd tegen Japan". De inhoud is samen gesteld door officieren' en onderofficieren het Indische leger, die don strijd van nabij hebben meegemaakt. Het geeft oen overzicht van den strijd op Tarakan. ec-nige fragmenten uit de lotgevallen van het gar nizoen Manokwari (Nieuw Guinea) en Ta- nimbar. De lezer wordl geheel in de sfeer ge bracht waarin de wakkere strijders van Indonesië verkeeren. De groote spanning van de mannon op Tarakan wordt afge schilderd vóór den strijd, de opluchting 'kanoer het eindelijk losbarst, de helden moed van onze piloten, de olieivaardigheid van de vrouwen die bij de manncji - schen te blijven. De stijl is sober, soldatesk. Geen drijving, maar nuchtere feiten, die de groo te tragedie weerspiegelen. Dit boekje, dat verlucht is met fraaie foto's, wijst op de verantwoordelijke taak. die hel Nederlandsche volk in Indië wachl. „Terug uit de hel van Buchenwalde", geschreven door K. R. van Staol, een oud- gevangene uit dit kamp. Uitgave „Nieuwe Wieken", Amsterdam. Reeds is de herinnering aan de beschrij vingen uil de kranten verbleekt. Sindsdien zijn zooveel andere zaken gekomen, die onze aandacht opeischten. Het leven gaat verderMaar hier is dan in dagboek vorm, met vlammend rood opschrift, deze aanklacht tegen de bééstachtige methoden der Nazi's, die honger, angst en sadisme hier jaren achtereen met vreeselijk raffine ment gebruikten 5.000.000 mensehen zijn door hen in de Duitsche kampen „ausge- roftet". Op suggestieve wijze grijpt dit boekje terug naar het donkere onheilsdal, dat ach ter ons ligt Ook dil relaas zal later van waarde blijken bij de beoordeeling van le jaren, die achter ons liggen. L. Raad van State Benoemd zijn als lid van dit collegeIr. T. W. Albarda, J. Th. Fürslnor, Dr. J. W. Meyr Ranneft, Prof. Dr. G. A. van Poelje. Hel entslag van den heer T. F. Muller Mas- sis, dat door den Rijkscommissaris voor het bezette gebied was verleond, is ingetrok- Staatsraad in buitongewonen dienst zijn geworden Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort. Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Ro senthal en Prof. Mr. R. F. Cleveringa. Annexatie De regeering heeft een staatscommissie ingesteld, om op korten tormijn een voor stel te doen omtrent het vraagstuk de an nexatie. Deze Commissie is samengesteld uil personen, niet aangewezen op grond van hun meening te dezer zaken, maar op grond van bekwaamheid en integriteit. Deze commissie zal a.s. Zaterdag wor den ge-installeerdvoorzitter is de heer Koos Vorrink. DISTRIBUTIENIEU WS Voor een ieder, die in het bezit is van een Tabakskaarl, zal er een aantal scheer mesjes worden beschikbaar gesteld. Daar toe moet men tusschen 20 Aug. en 6 Sept. bon R 16 van de Tabakskaart bij den win kelier inleveren. Aangezien in het Zuiden des lands nog niel overal dezeltde tabaks- kaarten zijn uitgereikt als in het Noorden. en dit zal omstreeks éind Augustus wel het geval zijn is de inleveringstermijn im gesteld. Na 30 Aug. zal één soort sigaretten ver krijgbaar zijn op de nader aan te wijzen bonnen, n.l. de Rhodosia-sigaret, in één prijsklasse, n.l. van f 0.75 per pakje van 20 stuks. Door een gebrek aan verpakkingsmateri aal zal een gedeelte de Rhodesia-sigarul- len verpakt zijn in doosjes en pakjes van vroeger in den handel gebrachte sigaret- tenmerke. De inhoud beslaat echter uitslui tend uit Rhodesia-sigarellen. Binnen niet al te langen tijd zal de dis tributie van zeep over het gehcele land uniform worden, hetgeen voor de provincies, tof nu toe ongeveer 50 gram per dag ingen, oen belangrijke verhooging van rantsoen zal beteekenen. Het rant- i zal hiermee de Ned. behoefte nog lang in haar geheel dekken, maar verdere' verbetering is in het zicht. VAEIA In St. Raphael aan do Rivièra is een schietpartij voorgevallen tusschen 600 Se- negaleesche soldaten en Fransche militaire politie. Er werden vier personen gedood, waaronder twee Senegaleezen. De ambassadeur van Iran heeft bij de Vereenigde Staten nogmaals aangedrongen op het terugtrekken der geallieerde troe pen uil Iran. De keizer van Indo-China heeft een op roep tot zijn volk gericht om zich achter hem le scharen, ten einde onafhankelijk heid te verkrijgen. Er zullen nieuwe Russische luchtlijnen orden ingesteld tusschen de Sovjet-Unie i de Vereenigde Stalen van Amerika, met :sschenlandingen in West-Europa. De Argentijnsche regeering heeft beslo- n. voedsel le zenden aan de volkeren in Europa, die daar behoefte aan hebben. Zoowel te Potsdam als Ie Moskou tijdens de besprekingen met Soeng is besloten tot de toekomstige onafhankelijkheid van Ko- ca. Totdat de omstandigheden zullen zijn erbeterd, zal Rusland het bezet houden i naam der geallieerden. Een voorraad gifgas-ammunilie. die in Australië werd gereed gehouden, voor het geval dat Japan daarmee zou beginnen, zal nu in zee worden geworpen. Te Pitsburg zal aan de universiteit een instituut worden geopend, ter bestudeering van de aanwending der atoom-energie ten behoeve van de medische, chemische en pliysische industrieën, en de biologische we tenschappen. Op de bijeenkomst der ministers van de 3ig Five zal allereerst het te sluiten vre desverdrag met Italië ter sprake komen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken zal daartoe naar Londen komen. Hij zal echter niel aan de besprekingen over dal vredesverdrag mogen deelnomen. De beroemde triptiek van de Gebr. van Eijck, de Aanbidding van het Lam. is por vliegtuig van Duitschland naar Gent ge- j minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos. zal Dinsdagavond 9 uur voor de radio spreken over„Hoe staan wij er economisch voor De koloniehuizen van het centraal ge nootschap van Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies zijn niel allemaal onbescha- digt uit den oorlog le voorschijn gekomen. Het hoofdbestuur van het genootschap, dal sinds 30 Juni 1943 niet meer bestond ten gevolge van allerlei maatregelen van den bezetter, heeft echter met ingang van 5 Mei j.L haar werkzaamheden weer hervat en zal zoo spoedig mogelijk zorgen, dat de huizen weer bewoonbaar worden, zoodat er weer kinderen gezondheid en le\ vreugde kunnen opdoen op de hei, in bosch of aan het strand. UIT STAD EN LAND Het dijksgat bij Vrouwepolder Het dichtingswerk van de gaten in dijk tusschen Veore en Vrouwepolder dert gestaag. Iets meer het land in dan de vroeger, thans vernielde dijk, wordt door den grooten zandzuiger van de stad Ant werpen. die vóór de kust gemeerd ligt, een nieuwe dijk van zand gespoten. Een be- angrijk gedeelte van de 1350 m. dijk, die hier gemaakt moet worden, is reeds klaar. Bovendien heeft men achter oen groot stuk van den .ouden dijk, dat niet door het bom bardement vernield is, een tweeden dijk moeten maken, omdat het naar binnen spoe lende water den ouden dijk aan de binnen zijde aanvrat, waardoor er groote kans be stond, dat er nog meer gaten zouden ont staan. Om hel opspuiten van den nieuwen dijk te vergemakkelijken zal over de geu len een groote Baley-brug gelegd worden, waar over heen de pijpleiding van den •.andzuiger geleid zal worden. Van de zee uit gezien maken do gaten een troosteloozen, woosten en bijna wan- hopigen indruk, maar het gedeelte van den nieuwen dijk. dat reeds klaar is, strekt zich als een sterke, beschermende arm uit en geeft moed. Het is alsof dil gebaar van dien grijszanderigen dijkarm zegt „Ik groei, ik groei voor de winter daar is leg ik mijn hand op den schouder van den zudsn dijk aan de overzije van de geu :-n zijn de bewoners van Walcheren veilig voor de stormvloeden. A. Het Goessche klokkenspel De Goessche klokken zullen binnen af- zienbaron tijd weer terugkomen of dan het carillon weer te bespelen valt, moeten nog afwachten. Een feit is. dat vóór deze oorlogsjaren het carillon de markt op Dinsdag zijn aparte bekoring gaf. Do heer H. Vissers, tot 1943 stadsklokke- st in Goes, aeelt in zijn „Aanteekeningen rei het klokkenspel van de Maria Mag- dalenekerk" aardige bijzonderheden over de geschiedenis van deze klokken. Zooals misschien nog weet. Werden deze klok ken door den bezetter in MaartApril 1943 weggesleept. Een van de oudste klokken. .Merten" geheeten. werd in 1484 te Meche- len vervaardigd. Het randschritt zoowel als medaillons met voorstellingen uil den Bijbel en wapens van Goes, zijn van de zeldzaamste en prachtigste bewerking. In 1618 brandde de groote kerk af en daarna werd besloten een nieuw klokkenspel te doen vervaardigen, waaraan de geweldige >m van f 6000 werd besteed. Een kroniekschrijver zegt, „dat het zoo liefelijk was als men igaar zelden elders aantreft". Behalve op de marktdagen moest de „klokspeelder" die in 1631 16 pond en 13 schellingen per jaar verdiende de klokken spelen in den laatsten nacht v. d. maand April en in den laatsten nacht van 't van half 12 tot half 1. Op Oudejaar 1781 zong hel klokkenspel zijn zwanon- mg. De klokken waren gebarsten. Dank zü hel benutten van eenige oude kanonnen uit de 16e eeuw, die bij de Hoofd poort stonden, kon weldra met het gieten van nieuwe klokken worden begonnen. De gieter bracht er niet veel van terecht en de geheele zaak werd een groot schan daal, dat de stad heel w Gelukkig wist de Raad den Cleijn uil Leuven v vindon. Deze wist inderdaad een aardig klokkenspel le vervaardigen. Een bekend klokkenist was de heer Ahrensman. die eiken Dinsdag- en Zaterdagmorgen half 12 n met het lied „In hel groen, groen knolleland" Laten wij hopen, dat Goes straks ook eer in zijn „knollentuin" zal zijn met zijn klokkenspel L. t duitjes kostte ten zekeren het werk ZON EN MAAN Zaterdag 25 Auguslu "on op 6.39, onder 20.44. Maon oo 27 ender 8.48. Zondag 26 Augustus, Zon op 6.40, onder 1.41. Maan op 22.05, onder 8.48. Maandag 27 Augustus Zon op 6.43, on der 20.39. Maan op 22.47, onder 11.36. OVERDENKING Wij loven allen in hel wonder. Als wie slaapwandelend droomt te waken Loopen we ons droomwiis wüs te maken Dat 't leven gewoon is Maar T is bijzonder. Het levenbijzonder, neen, een wonder 1 Zien we dat nog, door-léven we dat nog wel Als we 's morgens onze vensters openen en de frissche morgenlucht stroomt binnen, weten we dan. dat we in het won der leven, ademen Och, neen, immers We hebben integen deel eiken morgen weer opnieuw al onze wilskracht noodig. om den nieuwen dag te Het leven zou een wonder zijn V/ij voelen het niet als zoodanig aan, lang niet. Ja, dat het leven wonderlijk is, dat on- degaan wij eiken dag. Want vreemde, •ouderlijke dingen gebeuren er genoeg. De mensch is in vele opzichten in den toe- tand geraakt van den toovenaarsleerling, die het tooverwoord niet meer wist.' En het >r stroomde en stroomde, rees en rees. Tot hij zich de beslissende formule weer herinnerde. Zoo zijn ook wij. De ver schijnselen, die wij zelf in het leven heb ben geroepen, vermogen we niel meer le beheerschen, schijn! hel. Wij zijn hel too- verwoord. waardoor in deze wereld alles weer tot haar normale proporties zou kun nen terugkeeren, kwijtgeraakt. Het beslis sende is de sleutel tot ons zelf. Wij be grijpen ons zelf niet meer. Moderne mensch, hoe zijl gij Henr. Roland Holst zegt het ons. „Met Rousseau begint een nieuwe stem in de literatuur, zooals met Beethoven in de muziek de der rijke, diepe, onpeilbare, in zich zelf verscheurde en naar innerlijke harrao- s dorstende moderne persoonlijkheid". Wonderlijk is dit leven wol. Maar een wonder kunnen we er toch onmogelijk in <n. Och, er zijn door alle lijden heen' wel dweepers en dichters geweest, die in extase en en spraken van het wonder Leven. Maar voor ons gewone stervelingen is het wonder verborgen, bestaat het nic-t. Denken we niet zoo Is het soms niet zoo, dat we het leven soms banaal en ver velend vinden Ons leven is maar al te dikwijls als een donkere, eentonige Decem- ,'r-namiddag. En toch bestaat het wonder. Maar we en het niet, omdat we verblinden zijn. Het wonder is hel buitengewone, omdat hel buiten-het-gewone valt. Doch dit buiten gewone is toch immers het gewone, het allodaagsche. Dat is het wonder, hel groot ste gelukhet gewone, alledaagsche in den stralenkrans, het licht van het bijzon dere geheven. Kunnc-n we aan dil wonder deel heb ben Ja. want het gaat immers niet bui ten ons om We kunnen het in ons zelf oproepen, in zooverre wij beseffen hoe in tens mooi dit leven toch, ondanks alles, is. Als we ons weer deel vreten van de ge heele opwaarts strevende menschengemecn schap. Als we in bloem en blad, aarde en hemel het levenswonder willen zien. Als we ons een doel en een ideaal hebben ge steld. waarvoor we ons gaan inzetten. Als we niet slechts vreugde en voorspoed, doch ook tegenslag en smart als zinvol erken- Hel der zetelt in onszelf. Hel open- zich aan ieder, die er zich in ootmoed openen wil. V. BEKENDMAKING De Inspecteur van Politie te Goes gelast namens den wnd. Burgemeester dier ge meente, dat allen, die in Goes onbevoegd in het bezit zijn of gebruik maken van ben- sineblikken. afkomstig van het Geallieerde Leger, deze in te leveren aan het 'Bureau van Politie te Goes van 28 Aug. 1945 tot 6 Sept. 1945. tusschen 9 uur v.m. en 6 uur n.m. Hel onbevoegd in bezit hebben van genoemde benzineblikken is in strijd met de reglementen van de 21st Army Group en daarbij straibaor gesteld. Bij niel-inlevering zal bij ontdekking van hel in bezit hebben van deze blikken door de politie streng worden opgetreden. Veilingsrerccniging „Walcheren" In zijn openingswoord vcm de ledenver gadering van de Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren" W.A. te Middelburg, memo reerde de voorzitter het overlijden van dhr Valstar. de voorzitter van het Centraal Bu reau van Veilingen, die bijna zijn geheele leven op de bres gestaan heeft voor de Nederlandsche Tuinbouw en helaas op zulk een laffe wijze is vermoord. Verder besprak de voorzitter de groote ramp die het eiland Walcheren en dus ook de leden heelt getroffen. Hij raadde aan niel te versagen en zoodra het weer mogelijk is aan te pakken om den tuinbouw te hel pen opbouwen. De altredende bestuursleden, de heeren M. Arendse, L. Joziasse en J. de Kam wer den herkozen. In de plaats van de heeren J. Mesu en C. W. Bommeljé werden geko- m de heeren P. Ton Pz. en P. Ton Cz. Voor de Raad van Toezicht werdon in de plaatsen van de heeren A. Leijnse en IC. Janse de heeren T. Slaat en J. Kwekke- boom gekozen. Het veilingsporcentage werd onveran derd vastgesteld, hel entreegeld op i 5 en j contributie op f 1 per lid. Tijdens de bestuursverkiezing werd nog hol v/oord gevoerd door den heer Dorsman, amens de Rijksluinbouwconsulent, die alle .edewerking toezegde en door den heer M. Wattel, die als steeds ten allen tijde zich bereid verklaarde de telers in alle pzichlen ten dienste te zijn. GOES. Donderdagmorgen had een bot ing plaats tusschen een militaire motor rijder en een fietser, mej. R„ op den hoek Klolcstraat en Lange Kerkstraat. De motor- oest met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen worden. Mei. R. kwam met lichte verwondingen vrij. Dok- r S. verleende eerste hulp. KATTENDIJKE. De Town-major van Goes brengt "ter kennis, dal om het gevaar van ongelukken bij het onschadelijk maken van tn munitie lol het uiterste te beper ken, van heden af oen sirene in werking tal worden gesteld, speciaal om de bevol king in de omgeving van Kallondijke le waarschuwen, wanneer mijnen o.d. zullen explodeeren. FILM N I E U WS „Bedtïmè-story" zou een banale gooi- en smijtfilm zijn, als de geschiedenis, die aan de rolprent ten grondslag ligt, niet een buitengewoon menschclijk conflict tusschen i vrouw, in dil geval looneelschrij- tooneelspeelster. resp. vertolkt door Frederic March en Loretle Young, was. De oplossing van de moeilijkheden is een snel afwisselende aaneenschakeling van amu- scènes, die hel conflict omringen en typeeren. Deze filmisch wal wankele, overigens prima verzorgde film, wordt goed, zij het hier en daar wal overdreven, gespeeld en geeft vaak aanleiding voor een gulle lach.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1