YRIJE STEMMEN Ie JAARGANG NUMMER 244 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 24 Augustus 1945 Alfjemeene Leiding j B. G. Kloosterziel en S. L. Boerraa Hoofdredacteur j J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De Amerikaansche l krachtsinspanning Ongetwijfeld heeft de geweldige ont- plooing van het Amerikaansche productie vermogen do noodzakelijke voorwaarde geschapen voor de geallieerde overwinning Zoowel Engeland als Husiand zouden deze niet hebben kunnen ontberen. De Veree- nigde blaten van Amerika zijn do motor geweest, die het oorlogspotentieel der verbonden volkeren heelt gestuwd en tel kens aangevuld. En nu slaan ze daar, de millioenen enmillioenen Amerikanen, als mede-overwinnaars op de wereid van tegenstanders. Wal nu verder Het eerste wat in Amerika werd gedaan was het annuleeren van de loopende con tracten voor den aanmaak van oorlogsbe- noodigdheden. De geweldigste industrieele machinerie die ooit op de aardo is geweost, moet nu aanstonds worden omgeschakeld tot vredesbedriji. Wat zullen de gevolgen zijn Een hooge ambtenaar zeidehet eerste gevolg zal zijneen onmiddellijke en uitge breide ontwrichting van onze economie, en tevens een scherpe, maar tijdelijke werk loosheid. Millioenen mannen komen uit den oorlog terug on zoeken weer werk. Tenminste ze ven millioen naar wordt geschat. Waar moeten ze allen blijven De leveringen volgens de leen- en pacht wet worden stopgezet, omdat deze alleen golden tijdens den oorlogstoestand. Dus minder uitvoer naar de om wapens enz. vragende landen. Dus minder werk. Wat nu te doen De president der Vereenigde Staten moet hierop het antwoord geven. Wal zijn de plannGn Truman gaat er onvervaard op af. Maar of hij het probleem aan kan Dit moot nog blijken. Hol is een geheel het sociale leven omspannend vraagstuk. Hij is in elk geval volkomen te goeder trouw begonnen. Een speciaal besluit is afgevaardigd, waarin de groote lijnen voor de omschake ling is vastgesteld. Wij moeten, zegt hij daar, zoowel inflatie lis deflatie vermijden. Dat wil zeggen wij moeten zorgen dat er geen prijsdaling ontstaat, en anderzijds dat de kosten van het levensonderhoud niet stijgen. Zoo de president. Hoe zal hij dit boreiken Hij stelt dit program op 1. het bereiken van een maximum pro- 2. economischo stabilisatie 3. de zoo snel mogelijke opheffing van de tijdens den oorlog ingevoerde beperkingen voor het bedrijfsleven. Ongetwijfeld zal Amerika zich ten volle er op toeleggen, langs dezen weg de gezochte welvaart voor allen te berei- Het is evenwel zeer de vraag of deze weg do juiste is. Truman zegt o.a., dal de loonsverhoonin- jen niet meer door het bureau voor den arbeid zullen beperkt worden, en dat an derzijds in enkele gevallen stakingen be schouwd zullen worden om de krachts-in- spanning van het land in gevaar te bron- De combinatie dachten schijnt te zijn. Maar wij willen afwachten, en hopen voor onzen grooten bondgenoot, dat de massa-werkloosheid van voor den oorlog kan worden voorkomen, zij het dan wel licht met meer radicale middelen dan In dit voorlooDig program worden vermeld. Red. Landbouwhoogeschool ih Wageningen heropend De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de hoer S. L. Mans- holt, heeft Woensdagmiddag mot een kort woord do Landbouwhoogeschool te Wage ningen heropend. Het is misschien hard het hier te moeten zeggen, zei o.m. do minister, doch ik vriL het toch onomwonden doenAls geheel is de leiding der hoogeschool ernstig tekort gescholen. Het waren de leerlingen, die door hun fier afwijzende houding het voor beeld gaven. De regeering, alles overwegend, wat in de afgeloopen jaren aan de hoogeschool is geschiedt, betuigt over de meegaandheid dor leiding en het hoogleeraarschap als geheel haar alkeuring en heeft besloten enkele daarvoor in aanmerking komenden van de hoogeschool te verwijderen en zij heeft aan anderen nog persoonlijk haar ontevredenheid doen blijken. De regeering acht hiermee de zuivering van de hoogleeraren, docenten en perso neel der hoogeschool bo-eindigd. Russ@n na 40 Jaar terug in Port Arthur Het Verre Oosten Generaal Mac. Arthur heeft aangekon digd, dat de plechtige onderteekening der capitulatie van Japan op 31 Augustus aan boord van het Amerikaansche slagschip ..Missouri" in de Baai van Tokio zal plaats vinden. Ingaande vanavond om S uur wordt een aantal bevelen van Mac Arthur, die de [apansche onafhankelijkheid voorloopig op heffen, van kracht. Uit Tsjocngking wordt gemeld, dat de Russische troepen den door de Japanners aangestelden „keizer" van Mandsjoekwo hebben gevangen genomen en ge-internoerd "Verder melden de Russen, dat zij lucht landingen hebben uitgevoerd bij Dairen en Port Arthur, terwijl de bezetting van Sa- chalin en Mantsjoekwo volgens de plannen verloopt. .Hot Japansche Kwanlungleger heeft zich formeel in Charbin overgegeven, op enkele troependeelen na, die dit weige ren. Deze worden door de Russen „steppe wolven" genoemd. Speciale mobiele Sovjet troepen ruimen deze troepen op. Uit Fransch-lndo-China wordt gemeld. 3at Chineesche troepen hier zijn binnenge rukt en Kaombang hebben bezet. Daar Frankrijk momenteel materieel niet in staat is zijn territorium over te nemen, zullen China het Noordelijk deel en SEAC het Zui delijk deel onder hun beheer nemen. Een bijzondere delegatie, bestaande uil 11 officieren, die Lord Louis Mounlbatten vertegenwoordigen, confereert thans met de Nederlandsche autoriteiten in Australië over de bevrijding van Malakka en Ned. Oost Indië, en de behandeling van de ge allieerde krijgsgevangenen en ge-inlerner- den in de door Jaoan bezette gebieden. De mogelijkheid bestaat, dat Java uit een oogpunt van bestuursbelang bij het com- de wind kwam De wind splitst de donkere stapelwolken =n er is zonlicht over de opgejaagde zee, die het eiland binnenspoolt. De schuim koppen verbleeken van grijs tol hei-wit en uit de kolkingen schieten brillianlen lichten. De nieuwe dijk gaat meters strak voorwaarts buigt zich en duikt eindelijk onder in de bruisching. Over de xinkstukken en de neergelaten betonnen beetles (holle beton nen pontons van het type, dat gebruikt werd om in de kunstmatige havens, ge bouwd aan de Fransche kust voor de lan dingen van de geallieerde legers, bruggen te leggen, waaraan de landingsschepen konden meren en waarover het rollend ma- :eriaal naar het land gereden werd) gaan de golven, gestuwd door de onweerstaan bare kracht van een ruimmakenden zee wind, - Verderop rijst de dijk, geschoeid door basalt-blokken, weer uit het ruige wa- ler, en strekt zijn stoere lijn. De dijk. Basalt, vlechtwerk van rijshout, klei. zand. Dat is de dijk. Daarbuiten is de zee, waarin een platte schuit deint. Zij is geladen met brokken basalt. Mannen staan in rijen en jeven elkaar de keien aan. De laalsten werpen ze met forsche bewegingen tegen doen voet van den dijk. Aan de binnen zijde ligt het water glad.. Daar gaat een roeiboot naar den anderen kant van hel dijksgat. Wij staan op het einde van den dijk. waarnaast uit den mond van den 2500 m. lange persleiding een machtige stroom zand en water spuit. Boven onze hoofden krijscht een meeuw. Zijn roep gaal verloren in de davering van hel werken. Buitengaats tul len de booten, op den dijk snort een drag line mannen op den dijk, mannen op de booten, zij roepen, praten en lachen. Er wordt gewerkt, verder gewerkt na de te leurstelling van dezen dag. Men had ge dacht hel gat in den Nolledijk te Vlissin- jen dezer dagen definitief te dichten, maar de wind kwam, joeg water en stroom vlak legen den nieuwen dijk. In plaats van jrooten Winst, boekte men een kieitt ver lies enkele van de neergelaten beetles raakten op drift. Zij zitten nu vast meters verder in het verdronken eiland. Jammer, dat het experiment niet gelukt is. Maar de moed is niet verloren. Overal waar wij werken, ontmoeten wij tegenslagen n overal moet, zooals dat bij het dichtings- werk hel geval is. het devies gelden, dat wij ons niet op den kop laten zitten door do tegenslagon, maar dat wij er uit leeren. dat wij er ons door sterken. Over enkele Weken, wanneer het tij weer gunstig is, wordt er een nieuwe pogit.i gedaan. Tot zoo lang gaat men verder met het verstevi- jen van den dijk. waakt men. dat er niets meer verloren gaat. A. Azië zal ingedeeld mando van Zuid-oi Volgens het Japansche persbureau zijn bij de atoombom-aanval op Hiroshima ten minste 60.000 menschen gedood en 100.000 jewond. Voor Nagasaki moeten deze ge tallen reso. 10.000 en 20.000 luiden. Deze cijfers zijn onvolledig, aangezien vele lichamen nog niel zijn teruggevonden. In een aischeidsboodschap van generaal Mac Arthur aan luitenant-generaal Van Mook is hulde gebracht aan de Ned. regee- ring en hel Ned. volk voor zijn samenwer king in het Zuid-Westen van den Pacific. Leon Degrelle De Belgische rexistenleidcr, Leon Degrelle die ge-interneerd is in een Spaansch mili tair hospitaal, zal in de eerstvolgende Spaansche kabinetszitting een onderworp van discussie vormen, zoo wordt uit San Sebastiaan gemeld. Inmiddels worden de onderhandelingen omtrent zijn persoon tusschen Spanje en de geallieerden voortgezet. De Tangerkwestie De viermogendheden-conferentie van des kundigen ten aanzien van het TangeAraag stuk heelt overeenstemming bereikt over de volgende punten le. Herstel van het internationale sta tuur. 2ë. Het bijeenroepen binnen zes maan den van de onderteekenaars van het ver drag van Algeciras. Roemenië en de Vereenigde Volken Naar Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken meedeelde, heelt koning Michael van Roemenië de regeerin gen van Engeland, de Sovjet-Unie en de vereenigde Staten verzocht haar medewer king te verloenen bij het votmen van een Roemeensche regeering, die door hen er kend zou kunnen worden en deel zou kun nen uitmaken van de Vereenigde Volkeren. De Amerikaansche regeering is bereid om over den huidigen toestand in Roeme nië besprokingen te voeren. IHerdenEtingsweek Q van 25 tot 31 Augustus I Stichting 1940—1945 Eereraad voor het tooneel De eereraad voor het tooneel meent, dal het vooral door de weinig principieels hou ding der directeuren te verklaren is, dat zooveel tooneelspelers zich voor de kui tuurkamer hebben gemeld. Van hen had meer ruggegraat en standvastigheid ver wacht mogen worden dan van een eenvou dig acteur. De bescherming en de verdediging van geestelijke waarden is in de eerste plaats een zaak van de leiders van hot Neder- landsch tooneel. De raad is van meening, dat zii op be treurenswaardige wijze in gebreke geble ven zijn. De raad oordeelt, dat zij gedurende drie maanden hun functies in het openbaar niel zullen mogen uitoefenenn (met ingang van 1 Juli tot en met 30 September). Deze staf prejudincert niet op langere perioden van uitsluiting, die afzonderlijk (Inclusief deze drie maanden) legen hen op grond van bij zondere overwegingen zijn of zullen wor den uitgesproken. Het betreft hier de heerenDirk Ver beek. of van der Lugt Melsert, Cees Laseur, Herman Bouber. Johan Kaart. Ten aanzien van de heeren Anton en Cor Ruys loopt de schorsing van 1 tot en mei 31 Juli en van 1 September tol en met 31 October 1945. Do eereraad hoeft een aantal uitspraken gedaan over acteurs en actrices. Voorgoed zijn uilgesloten - Louis van Dommelen en Piet Riems (bei den speelden de rol van Kouvol). Ceesjes Speeenholf (Klessebes), en Willy Tinrott. Voor 10 jaar moeten o.a. worden uitge floten Adoli Bouwmeester. Philip La Chapelle, Mien Duimaer van Twist, Minnv Erfmann, Jacques de Haas. A. v. Hees. Han König, Folkert Kramer, Jan Laners, Jan Lemaire Sr., Eduard Palmers, Jean Stapelveld, Wil lem van der Veer, Jules Verstrate en Jan .C. de Vos Jr. ZON EN MAAN Vrijdag 24 Augustus. Zon op 6.30, onder 20.46. Maan op 21.44, onder 7.23. UIT STAD EN LAND Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn drie leden aan Gedep. Staten van Zeeland toegevoegd de heeren J. Ra- mondt le Schoondijke. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes to Heinkenszand, L, Onderdijk te Mid delburg. EEN DRINGENDE VRAAG Ds. Korevaar schrijft o.m. „De bijzon dere Kerkelijke Gezinszorg doel een drin gend beroep op meisjes van 18 jaar en ouder om in do steden en dorpen, die on der het oorlogsgeweld geleden hebben en ook in onze groote steden en op het plat teland in één van de vele gezinnen waar geen vaste hand is, die het huisgezin be sturen kan. te gaan helpen. Maatschappelijk Gezinsverzorgster is een beroep, dat in 't bijzonder voor een meisje ge-eigend is. Hier worden geen zware exameneischen gesteld, alleen wordt ge vraagd het volgen van een eenvoudigen cursus van 3 tot 4 maanden. Een behoorlijke bezoldiging wordt in uit zicht gesteld en een prettig samenwonen en werken in groepsverband, waar een ver- Irisschende invloed van uitgaat. De aanmelding voor den komenden cur sus in Goes is nog opengesteld. Men mel de zich bij Mevr. v. d. Waay. Kamperfoelie- straal 26, lielst des Dinsdags van 2 tot 4 of van 7 tot 8 uur. GOES, Gisteravond trad in het Schutters hof met succes ,,'t Overschotje" op, dat een kermisproqramma presenteerde. Geestige cabaretliedjes wisselden af met komische stukjes. Het publiek amuseerde zich uit stekend, MIDDELBURG. Ter gelegenheid van de vacantie vond Woensdagmiddag in het Schuttershof een kindermatinee plaats. De poppenkast oogstte veel succes en er werd dapper mee gezongen. De hoogtepunten waren wel hot optreden van de twee zingende negers Jack en Will en het prijszingen. Het gulle applaus van de jeugdige toeschouwers bewees wel, dat er genoten is. MIDDELBURG. Woensdagavond sprak Drs. J. C. Kooykaas. Ned. Herv. predikant te Arnemuiden in het Schuttershof over het historische oogenblik der Ned. Herv. Kerk. de zelfmoord der Synode. Nadat de voor zitter. de heer J. Groenveld, de vergadering had geopend, nam Drs. Hoovkacs het >voord. Spr. gaf een overzicht van de ge schiedenis der Gereformeerde belijdenis, welke telkens weer is onderdrukt. Het histo risch oogenblik der Ned. Herv. Kerk is. dat de synode zichzelf heeft opgeheven, doch na haar dood wil zij des te krachtieer heerschen. De nieuwe synode is een vrucht van de Düitsche revolutie, een een- aeïdsstreven, waarin alle kleuren dooreen loopen. De eenheidsbeweging in* de Ncd. Herv. Kerk moet tot uitwerping van de Ge reformeerden leiden. Dat is het grootste onrecht dat ooit is geschied. De zeilmoord van de synode zal tot in longte van dagen in do geschiedenis worden geboekstaafd, als een gebeurtenis, waarvan zelfs de voor standers de draagwijdte niet hebben over zien. Na het beantwoorden van enkele vragen, werd de matig bezochte vergade ring met oen gezang en gebed besloten. OPENING CANTINE Dinsdagavond werd de W.M.D. cantine bij het dichtingswerk aan den dijk tusschen Veere en Vrouwenpolder op feestelijke wij ze geopend. Per visschersboot arriveerden Prof. Wat- sine, Jimmy Spage-en do Baby Tonband, met de heeren van het.Comité „Walcheren moet droog" en van Waterstaat. Na een korte openingstoespraak van den Toorzit- ter, leest de heer L. Onderdijk, en werd de overvolle cantine in verbazing -ebracht door de wonderlijke goocheltoeren van den professor. Den snelteekenaar Jimmy Spake en den band vielen niet minder in den smaak. In de pauze werden twee consumpties aangeboden. „Walcheren moet droog" kan weer op een geslaagden openingsavond terug zien. THOLEN. De verschillende buurtvereni gingen hielden een vergadering om plan nen te smeden lot het versieren van de straten op Koninginnedag. Er zal getracht worden, in dezen lijd van materiaalgebrek hot beste er van te maken, wat er van te maken is. WAARDE. Maandagmiddag had onder enorme belangstelling der burgerij de plech. tigo teraardebestelling met militaire eer plaats van J. L. v. Fraassen, die vorige week op droevige wijze in zijn dienst om het leven kwam.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1