VRIJE STEMMEN De doodstraf geeischt de Landwacht tegen De Japansche Sphinx Ie JAARGANG NUMMER 243 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 23 Augustus 1945 Algenieene Leiding i B. G. Kloosterziel er Hoofdredacteur i J. Kockebakkcr Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag hield zijn eerste zitting in het Paleis aan den Kneuterdijk. President was Mr. A. S. L. van Berckel. Procureur-Fiscaal Mr. J. Zaayer. Eerste verdachte was de fabrikant D. v. Wijk uit Pijnacker, die in 1944 als groeps commandant van de Nederlandsche land wacht was opgetreden. Hij had als zoo danig jacht gemaakt op onderduikers en radiotoestellen. Zolls had hij een onderdui ker, die trachtte Ie ontsnappen, aangescho- Do Procureur-Fiscaal was van oordeel, dat de landwacht, die onder de bevelen van Bauter stond, een onderdeel uitmaak te der S.S. Derhalve heelt verdachte zich schuldig gemaakt aan in dienst te treden bij de vijandelijke krijgsmacht. De landwacht, zei hij, is een hyena-instituut, dat niet wil de vechten aan het front, maar veilig in Nederland burgers opjoeg, kwelde en soms zelf beroofde van het kleine beetje voed- dat ze op hongertochten hadden wetc.. te verkrijgen. z.u,«we lieaen verdienen de doodstraf. Mr. Zaayer requireerde dan ook de doodstraf tegen verdachte. Tweede verdachte was J. Breedveld, uit Delft, die terecht stond wegens het plegen van verraad. Hij had verschillende Joden en leden van een organisatie, die hulp aan Joden verleende, aan de S.D. of aan een als N.S.B.er bekend staande rechercheur van politie te Delft uitgeleverd. Hot gevolg van dit gluiperig verraad, zei de Procureur- Fiscaal, is geweest, dat een aantal men- schen don dood is ingejaagd. Hij conclu deerde. dat ook deze verdachte de dood straf heeft verdiend. De volgende verdachten, die landgenoo- ten haddon aangebracht, hoorden vonnis sen tegen zich eischen van 1 tot 5 jaar ge vangenisstraf, benevens ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht. T oekomstplan nen voor Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwsch-Vlaanderen wil een volwaar- digdeel worden van Nederland. De pro blemen voor dit gebied liggen voornamelijk op verkeerstorrein. Naar een goede verbin ding met de rest van het land wordt ge streefd. De veerdiensten over de Schelde zullen zoo goed mogelijk worden ingericht. Het vraagstuk voor het interne verkeer is minder ingewikkeld en er is een kanalen- plan gemaakt. Er is ook een plan om een aantal kanalen weer te verbinden met het groole kanaal TerneuzonSas van Gent. via Philippine. Van deze nieuwe waterwe gen verwacht men, dat zij het Oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen meer geschikt zullen maken voor de vestiging van lichte indu strie. Voor de zware industrie heeft het kanaal van .Terneuzen, dat door zeeschepen bevaren kan worden, zekere mogelijkheden. Voor Breskens wordt rekening gehouden mot do industrieele kansen, die de ligging •an de Schelde biedt. Tegen de verwildering De zedenpolitie te Amsterdam houdt thans geregeld strenge controle in hotels, café's en parken ter bescherming van de vrouwe lijke jeugd. Er zullen maatregelen getrof fen worden tegen den eigenaar van hotel of pension, waar een minderjarig meisje wordt aangetroffen. De minderjarige meisjes wordon door de politie meegenomen naar hel bureau. Den volgenden dag kunnen do meisjes hun per soonsbewijs terughalen en moeten zij zich zoo noodig medisch laten onderzoeken. Ouders, let op uw kinderen 1 Er is nu een autobusverbinding geko men tusschen Nijmegen en Arnhem. Elke 1V6 uur vertrekt een bus van elk der beide stations. Het zijn Canadeesche vracht auto's, waarin banken zijn geplaatst, en die bestuurd worden door Canadeesche chauf- De Amsterdamsche Universiteit wordt 17 September geopend. Reeds worden intus- schen examens afgenomen en cursussen en colleges gegeven. De koolzaadoogst in de provincie Gronin gen zal ten gevolge van een ziekte minder dan een vijfde van het vorige jaar bedra- Bij de rogeering is in voorbereiding een deviezenbesluit. welks in werking treden gepaard zal gaan met opheffing van hel doviezenblokkeeringsbesluit. Het deviezenverkeer zal worden hersteld, geregulariseerd onder leiding en toezicht van de Ned. Bank. President Truman heeft medeoedeeld, dat hij een telegram van Koningin Wilhelmina heeft ontvangen, waarin Zij haar harte lijke gelukwenschen zendt voor de groot- sche en triomfantelijke zege over een mec- doogenloozen vijand, welke zege te dan ken is aan de reusachtige oorlogsinspan- ung der Vereenigde Staten. De geallieerden landen Zondag in Japan De Japanners willen géén verbroedering. Zondag zullen de landingen der gealli eerde troepen op Japan beginnen. De Ja- panscho troepen moeten het gebied van Kanagawa aan de Westkust van do Baai van Tokio en een strook aan do Oostkust ontruimen, om moeilijkheden te voorkomen. De Japansche autoriteiten hebben een verbod tot verbroedering uitgevaardigd. Do Amerikaansche landingstroepen zullen zwaar bewapend zijn, en op alles zijn voor bereid. Luchtlandingstroepen zullen voor afgaan. De Japanscho oorlogsvloot, die 370 sche pen telde, heeft er nog 49 over, waarvan de meeste zwaar beschadigd zijn. Onder de 200.000 door Japan ge-inter neerde krijgsgevangenen en burgers be vinden zich 70.000 Nederlanders. 5000 daarvan bevinden zich in het Japansche moederland. 20 tot 40.000 zijn onderge bracht in Nederlandsch-Indië. Voorts zijn 75.000 Nederlandsche vrouwen en kinde ren in afgesloten gebieden, zonder in eigen lijken zin gevangenen te zijn. De herbezetting van Nederlandsch Indië zal in hoofdzaak door Britsche troepen ge schieden. De Nica-ambtenaren zullen di rect met die troepen meegaan, om het bur gerlijk bestuur te regelen. Een Nederlandsche Liberator is in de nabijheid van Colombo neergestort. Bij dit ongeval zijn om het leven gekomen luite nant J. Radius, en de onderofficieren M. Griffioen. H. P. Sandbergen en M. D. H. Schuitmaker, Van de overige leden der bemanning werd één persoon ernstig ge wond, en verscheidene andere bekwamen lichtere kwetsuren. Kolenvervoer via Nederlandsche havens Naar A.N.P.-Aneta verneemt, worden van de zijde der goallieerden plannen uitte- werkt, teneinde de Nederlandsche havens in te schakelen bij het kolenvervoer uit het Ruhrgebied naar Engeland, Frankrijk, Ita lië en overzeesche gebieden. Ook Antwerpen zal voor verscheping worden aangewezen. De verwezenlijking van deze plannen is voor de toekomst der Nederlandsche ha vens voor de nationale binnenscheepvaart van hot grootste belang. Turf uit Duitschland Aan de Duitsche zijde van de grens van Zuid-Oost Drente wordt thans turf gestoken. Deze zal in hoofdzaak dienstbaar worden gemaakt aan de turfstokende industrieën in het Noorden en Oosten van ons land. Momenteel brengen een aantal boeren uit Kansas graan bijeen voor Nederland. Hot Amerikaansche hulpfonds zal voor de ver scheping zorgen. Men kent de mythe van het roofgierig monster dat op een rots bij Thebe zich op hield. Het bovenlichaam als van een vrouw en verder meer een leeuw gelijkend. Het gaf eiken voorbijganger een raadsel op. Die het niet kon oplossen werd verslonden. Aan dezo figuur doet Japan telkens den ken als we de dagelijks binnenkomende berichten nagaan. Een sphinx is Japan. Want het blijft raadselachtig wat het eigenlijk denkt en bedoelt. Het aanvaardt de capitulatie. Maar tegelijk zeggen keizer en ministers dat zo zich niet overwonnen gevoelen. Het ideaal van een groot Azië onder Ja pansche leiding blijft bestaan. Nu heb ben ze tijdelijk moeten buigen. Maar straks gaan zo verder op den afgelegden weg Wonderlijk is ook de opvatting, die tel kens doorklinkt omtrent het capituleoren. Als de Amerikaan parachutetroepen neer laat om zoo spoedig mogelijk de krijgsge vangenen te helpen met wat ze noodig heb ben, maakt de NJapannees bezwaar. Dat was niet vooruit afgesproken, berichten ze aan de geallieerden. En het zou de gelei delijke overgave wel eens kunnen belem meren. Dus zouden ze die parachutisten maar terugsturen. Als de Amerikanen landingen uitvoeren op de Koerillen. protesteeren do Japanners bij Mac Arthur. Zulke vijandelijkheden zijn ongewenscht 1 Onze soldaten waren nu gedwongen uit zelfverdediging naar do wapens te grijpen. En zo vragen aan Mac 1 Intusschen is dezo laatste er de man niet naar om zich te laten overduvelen. Hij heeft kortaf gecommandeerd hoe het Als ten slotte alle uitvluchten niet baten, en de onderhandelaars in Manilla verschij nen, worden ze eerst niet eens door hem persoonlijk ontvangen. Daar heeft hij zijn mannetjes voor. En als ze tenslotte voor hem mogen verschijnen, en een oostersche diepe buiging maken, knikt hij even met het hoofd, genadiglijk. Maar hij is ook weer echt Amerikaansch goedhartig. Als alles is afgeloopen. wor den hun bier en sandwiches aangeboden, voordat zij naar han eenvoudig verblijf in het havenkwartier wordon teruggeleid. Intusschen wordt dezer dagen Tokio be zet, en zullen aldaar de Japanners hun vonnis hooren. Ook de kleinero geallieer den zullen daarbij zijn. De commandant dor Nederlandsche troepen in het Verre Oosten zal o.a. Mac Arthur vergezellen. Er zal dan wel blijken, hoe de bedoeling der geallieerden is, ook aan den meest mislei den Japanner. Do schellen zullen van de oogen vallen. Nog dezer dagen schreef de Asahi Sjimboen, dat die bezetting slechts geschiedde om er op toe te zien, dat de be palingen van Potsdam zullen worden na geleefd. En als de goede trouw van Japan is gebleken wel dan gaan ze weer Dit zal hun niet glad zitten. De bezetting zal, als er van eenige vei ligheid in de landen rondom den Stillen Oceaan sprake zal zijn, oneindig lang moe ten duren, en met de uiterste gestrengheid toezien op alle geheime machinaties. De onderworpen buigende Japanner mo ge dan als do sphinx 'n vrouwelijk-zachte gedaante schijnen te hebben de leeuw die weer wil aanvallen is er onder verscho len I En als niet voortdurend geknot wordt en gebonden, dan zal het raadselachtige wezen straks weer opstaan om ons te ver- Nu plegen vele hooggeplaatste Japan ners harakiri. Doch dit is niet, omdat ze het "eloof ver loren aan Japan's onoverwinnelijkheid. Doch enkel, omdat zü zelf naar eigen oordeel te kort zijn geschoten in de hun door den keizer opgedragen taak. Ook de keizer zelf zou dit kunnen doen. Daarmee zou hij zichzelf onwaardig achten, langer dezen post te bekleeden. Doch dan komt een nieuwe keizer, en die zal het volbren gen 1 Potsdam heeft o.a. bepaald, dat de be zetting zal duren tot een door hot volk zelf verkozen bewind democratisch het land zal besturen. Dit zal vermoedelijk nog wel even duren. Want de goddelijke uitverkorenheid van keizer en volk dringt tot wereldoverheer- Caveant consules. D.w.z. laat Mac Ar thur oppassen Red. P.S. In het bovenstaande is ook het ant woord op een gewaardeerden brief uit Den Haag. ZON EN MAAN Vrijdag 24 Augustus. Zon op 6.37, onder 20.46. Maan op 21.44, onder 7.23. UIT STAD EN LAND GOES. De Zonnestraal-collecte voor t.b.c. bracht een bedrag op van f 1556,24, het geen een zeer mooi resultaat is. GOES. Burg. Stand. OverledenN. C. Maartense. 75 j., wed. van N. Frank. Ondertrouwd: M. Verburg, 29 j„ te Den Haag en W. Meulenberg, 29 j. J. van der Woude, 38 j. en H. B. Kielstra, 28 j.F. Roose, 25 j. en P. M. Florijn, 26 j., te Wol- faartsdijkJ. A. van Dorsser, 61 j. en M. A. de Munck, 46 j.H. Hijman, 47 j„ te Utrecht en T. N. Wijna, 44 j. D. Kuiper, 34 j. en M. J. Wolzak, 25 j. GeborenJacobus D„ s. v. A. A. van Vliet en W. J. IJzerman, te Kloetinge Ja- comina C., d. v. C. Boone en N. Krijnscn. GetrouwdF. Roose, 25 j. en P. M. Flo- rein, 26 j., te Woliaartsdijk P. Kesteloo, 36 j. en J. van de Vijver, 18 j„ te Koudekerke. Te Middelburg heeft op Maandag 20 Aug. een vergadering plaats gevonden van het Centraal Bestuur der Z.V.U. 1.101 de Middel- burgsche leden, welke bijeenkomst ondor leiding stond van den Voorzitter, Mr. F. W. Adriaanse. De mogelijkheid om te komen tot de op richting van een aantal studiekringen werd besproken en de leden werden in de ge legenheid gesteld hun wenschen op dit pnut kenbaar te maken, In beginsel werd be sloten lot de vorming vqn een tweetal Bij- belstudiekringen, een historischen, oen let terkundigen en een sociaal-economischen Niet alleen in Middelburg, waar ook in andere plaatsen, waar afdeelingen van de Z.V.U. gevestigd zijn zullen, bij voldoende belangstelling, dergelijke studiekringen op gericht worden, ST. PH1LIPSLAND. In de Vrijdag gehou den gemeenteraadsvergadering zijn tot wet houders gekozen de heeren A. M. v. Dijke later in een vergadering van B. en W. aangewezen tot eerste plaatsvervanger van den burgemeester en C. A. Stormezand, 2o plaatsvervanger. De voorzitter wijst op do belangrijke taak van vernieuwing en herstel voor den raad en herdenkt met dank baarheid, dat de gemeente voor erger on heilen gespaard bleef, ondanks het feit, dat St. Philipsland een half jaar vlak achter de frontlijn was gelegen. Met de getroffe nen wordt deelneming betuigd. Voel dank is de gemeente verschuldigd aan don wnd. burgemeester. W. C. van Nieuwenhuijzen, die vanaf de bevrijding tot 1 Mei j.l. de ge meente onpartijdig en met vaste hand be stuurde en aan de ondergrondsche strijders, die door ingrijpen op hot juiste moment hebbe'n voorkomen, dat het geheele grond gebied door den vijand onder water werd gezet. Nadat ook nog de heeren Van Dijke en Neele het woord hebben gevoerd, wordt de gemeente-begrooting voor 1945 aange boden. NISSE. Do Oranjevereeniging heelt be sloten om ter gelegenheid van don 65slen verjaardag van de Koningin feestelijkheden te organiseeren en verzoekt de burgerij de zer gemeente alle medewerking to willen verleenen. NISSE. In de gemeenteraadsvergadering zijn de leden be-eedigd. Tot wethouder werden gekozen de heeren Johs. van Liere en G. Nieuwenhuize Lz. Tot algovaardigde naar de vergadering van de N. V. Waterleiding Mij. Zuid-Bove- land werd aangewezen de hoer J. van Liere, en tot zijn plaatsvervanger de hoor J. Vormue. 's-HEER ARENDSKERKE. Zekere heer F. Koeiers arriveerde hier Zondgg mot Duit sche vrouw en kind. Hij werd donzolfden avond nog opgehaald en naar Ellewouts- dijk gebracht. 's-HEER ARENDSKERKE. De tijdelijke ge meenteraad koos tot wethouders de heeren Jac. Braam en J. C. van 't Westeinde en tot tijdelijk wethouder den hoer Q. A. v. d. Vrie. POORTVLIET. De oudste inwoner van deze gemeente, Jansje van 't Veer, wed. van L. Jansen, is verleden week overleden. Zij heeft den leeftijd van ruim 94 jaar be reikt. Thans is de oudste inwoonster Lena Grijs. wed. van W. Koppenho]. Zij is 32 jaar oud, verheugt zich in een goede ge zondheid, maar is zeer slecht van gezicht. RENESSE. Strandvogels IS.V.O.W.K. I 81. De gastvrouw was veel sterker, al gaf Ouwerkek goed partij. Vlaander 2, Gloude. Horst, Hanse, M. v. Sluijs, Vasseur en Mej. v. d. Wende scoorden voor de thuis clus. Franke maaklo het tegendoelpunt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1