VRÜE STEMMEN Luitenant-Generaal Van Oyen vertegenwoordigt Nederland Herrijzenis Om het puin van Bruinisse CHINA-JAPAN De r behoorlijk moeten steeds weer bruggen worden ge bouwd, die echter dikwijls door de aard schokken worden vernield. Voor bevloei- ingsdoeleindcn hebben zij meer beteekenis Ook als witte steenkool voor de industrie. Japan had, voordat het Westen er zich mede ging bemoeien, een lange geschiede nis achter den rug. Een geschiedenis die ons b.v. voor een groot deel de huidige houding en geestesgesteldheid van den Ja- panschen soldaat kan verklaren. Laten wij eens iets uit die geschiedenis meedeelen. Tot 1854, het jaar waarin Japan door het Westen werd ontsloten, bestond er in Japan een Middeleeuwsche ordening en economie In do oudheid stond de Mikado aan den top. Japan heeft altijd slechts één keizer erkend en wel de wettige nakomelingen van Jimmer Tenno. die 2251 jaar geleden den troon besteeg en zelf van de zonne- godin Amaterusa aistamde. Onder den kei- cer stond een ambtenarenapparaat, zooals dat ook in China bestond. In de 10e eouw na Christus werd het Shogoenschap erfelijk. (Shogoen beteekent eerste minister.) De Shogoen had groote macht. Een derde ge deelte van het land stond onder zijn be heer. De gewapende macht bestond uit deels hofadel en manschappen, deels uit leen- heeren met vasallen. de Samoerai. Welnu, de geestelijke bron, waaruit ook nu nog geput wordt, is hel „boeshido". d.i. het pad der Samoerai, dat zijn dus de strij- dords. Hieruit leeft nog hot geheele Japan- sclie volk. Het is door den snellen intocht van de Westersche methoden en begrippen niet vernietigd kunnen worden. Het boeshido is de verheerlijking van keizer, vaderland en soldatendom. Het doet ons achterlijk aan on het is het in wezen ook. Voor den keizer, den Tenno. sterft el- ken Japanner graag. Het is heerlijk zich voor het vaderland te mogen opofferen. Elke Japansche man en vrouw doet het graag. Uit het voorgaande blijkt dus, dat het leger, al heeft het moderne wapens, nog feodaal denkten handelt. Boeshido beschouwt de Japannor als het schoonste wat er is. Hiermede is het fana-- isme waarmede de Japannor strijdt, ver klaard. Tegenwoordig hoort men nogal eens van harikiri. Hot komt in het Japansche leger -T. Het is ook weer een feodaal over blijfsel. Het ademt den geest van zelfbe schuldiging. In Japan beschuldigen officie ren en generaals zichzelf. Zij plegen hari kiri, d.w.z. dat men zich den buik open snijdt. In 1889 werd er in Japan een grondwet naar Pruisisch model ingevoerd. Er is een parallel te trekken tusschen Janan en Prui sen. In den geest vertegenwoordigen bei den een stuk middeleeuwen. Er is een ster- We overeenkomst tusschen de Pruisische Jonkerskaste en de Samoerais. Krcgers, (Wordt vervolgd.) Ie JAARGANG NUMMER 242 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 22 Augustus 1945 Algcmeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekcbakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 bij de onderteekening van de acte van overgave van Japan gejouwd. Hun pistolen werden hun afge- Luit.-generaal Van Oyen zal Nederland vertegenwoordigen bij de onderteekening van de acte van overgaye van Japan. De commandant van de Ned. Indische strijdkrachten is daartoe naar Manilla ver trokken. waar hij generaal Mac Arthur zal et wien hij naar Tokio zal De plechtige onderteekening van de zal binnen tien dagen geschieden. De Vereenigde Staten hebben de Fran- scho regeering uitgenoodigd om deel te ne men aan de besprekingen over de Japan sche capitulatie en aanwezig te zijn bij het onderteekenen van de overeenkomst. De Fiansche regeering heeft de uitnoodiging aangenomen. Het radiostation te Batavia heeft het kei zerlijke bevel doorgegeven „Staakt het vuren De Japanners zullen rust en orde handhaven totdat de geallieerde troepen zijn aangekomen. In Manlsjoeriie geven de Japanners zich thans in grooten getale over. Russische parachutisten hebben Charbin, Moekden nog eenige andere steden bezet. De Rus sen hebben nu bijna geheel Mantsjoeriji handen. De R.A.F. heeft medicamenten, sigarel- .en, en levensmiddelen uitgeworpen boven de krijgsgevangenenkampen bij Bangkok. Nader wordt over de landing der Ameri- kaansche ambulance in het krijgsgevange nenkamp ten Noorden van Moekden ge meld. dat zich aldaar ook bevindt generaal Wainwright, de held van Corregidor, die in 1942 het bevel overnam, toen generaal Mac Arthur naar Australië vertrok, om het verdere verzet te organiseeren. De toestand van do gevangenen Vfas veel beter dan men had verwacht. De 16 Japansche afgezanten, die i Manilla gekomen zijn. hebben een e( onderhoud gehad met den chef van den staf van generaal Mac Arthur. Toen zij i de vergaderzaal gebracht werden, werden zij door een groote menigte soldaten Het boven water gekomen eiland. Een trip naar Schouwen heeft ons de verzekering gegeven, dat dit eiland onge veer droog gekomen is, uit het water is herrezen, en nu zich opmaakt, om nu ook economisch en geesteliik weer te herrijzen tot vroegeron bloei. De verschrikking, die over dit rijke eiland sinds voorjaar 194-1 gekomen was. is groot geweest. Onafzienbare weelderige landou wen diep onder water. Het grootste deel der bewoners gedwongen ge-evacueerd. Tallooze jonge mannon naar Duitschland gevoerd, waar velen zijn omgekomen, deren zwaar lijdend teruggekeerd, eiland veel beschoten en door bommen trollen. Tallooze mijnen. Veel natuurschoon vernield. Veel huizen verwoest of zwaar beschadigd. Zaagt ge het mooie kerkje van Burgh De kerk ligt open. En hel torentje is om gevallen. de spits er afgebroken. De water toren van Zierikzee is in de lucht gevlogen, wal geen verlies aan stedenschoon betee kent. Verschillende dorpen zijn onherken baar vernield. Maar de watertoevoer, die een groot deel van het eiland had overdekt, is tot staan gekomen. De gemalen zijn begonnen v/erken. En nu is het water al ongevoer weg. En wij kunnen de schade opnemen die is toegebracht. Gij herinnert u Schuddebeurs. Die prach tige boomrijke oase te midden van de wijde vruchtbare velden. Er is haast geen boom meer levend Dor en doodsch is alles. Sen groot verlies, dat eerst na jaren kon wor den hersteld. Hier gedachten wii^ oen der vijf vermoorde gijzelaars, baron Schimmel- penninck van der Ove, toen wij de t villa passeerden, waar hii met ziin gezinnetje heeft gewoond. Een der vele onschuldige slachtoffers van den bruten overweldiger. Wii kwamen in de duinstreek hpl laantje voorbij, waar onze tien dappere ondergrondsche werkers waren opgehan gen. Een plek, die zich leent ter bedevaart, om hun heldenmoed te herdenken. Daar in de duinslreek is veel naluurschoon god dank nog ongerept. Ook het mooie bol werk van Zierikzee is behouden gebleven, benevens de monumenten van schoono bouwkunst, die dit pittoreske stadje telt. Ons blad hunkert er naar, een serie bij dragen van deskundige hand te mogen ont vangen „De monumenten van Schouwen". Vergeet dan ook het liefelijke kerkpleintje van Renesso niet Mijn gezellin zeide „daar zou ik willen blijven wonen". En waarlijk, het is er idyllisch. Wij reden het eiland rond. En zagen de zwarte, kale vel den. En het dorre geboomte. En rondom het wijde verre water onder de prachtige Zeeuwsche luchten Veel is te loor gegaan. Veel eischt lang zaam en kostbaar herstel. Waar is al het vee. waar zijn al de paarden gebleven Veel terugkeerende bewoners vinden ter nauwernood onderdak, in krotjes soms En toch is onze eindindruk, als we met de Irene tcrugkeeren naar Zuid-Beveland de herriizenis van het eiland Schouwen is aan den gang Hot staat er goed voor, zoowel wat het stoffelijke, als vooral ook wat het geestelijke betreft. Deze menschen komen letterlijk on figuurlijk vreer boven Wat zei een arbeider, die daar weer aan het werk getogen was„Zie je, meneer, dat is zoo plezierig. Je werkt niet alleen voor je loon. maar je werkt met een mooi doel voor oogen. Wij maken het met ons eiland weor dik in orde Wat zei een boertje dat naar zijn wo ning was teruggekeerd, op de vraag hoe hij zijn huis terug gevonden had„Och, meneer, de achtergevel was er afgeslagen, en de voorgevel was zwaar beschadigd, maar overigens schikte het nog al Wij kunnen het niet in het onvervalscht Schou- wensch zeggen, maar zoo was de strekking van hun woorden. En dat is de stemming van heel de bevolking. Niet kankeren. Niet klagen. Maar Irisch-op aanpakken, en met gezamenlijke kracht komen wij er wel weer bovenop 1 Volgend jaar reeds zullen de landerijen vermoedelijk alle weer kunnen worden be zaaid. Het doode geboomte wordt onder officieele leiding opgeruimd, tot werkhout, en verder tot brandhout verwerkt. Straks zal nieuw houtgewas worden geplant. Als materiaal en meubilair is gearriveerd zal de woongelegenheid weer worden hersteld, vermeerderd, en geriefelijk gemaakt, ei stoere Schouwenaars zullen op hun weer rijk opbloeiende eiland geluk en welvaart tegemoet kunnen gaan Naar het oude woord der Latijnen „Con cordia res parvae crescunt". Door eendrach- dige samenwerking komt uit een klein be gin iets groots en goeds tot stand. En als we straks met de K.L.M. op het herstelde vliegveld van Haamstede zullen landen, den wij een eiland, waarop Gods z< kennelijk weer zal willen ruston. R Eeregrafhof voor Nederlandsche helden De opgravingen in de duinen bij Bloe- mendaal zijn be-eindigd. Gevonden en identificeerd werden 435 slachtoffers den S.D. Ie Amsterdam, alle ge-executcerd 'n Amsterdam en omliggende plaatsen. Verder werd op Westerveld de asch ver zameld van meer dan 300 op last van den S.D. ge-executeerde en daar gecremeerde personen. De meeslen waren leden van het ondergrondsch verzet en alkomstig uit ille deelen des lands. Op initiatief van het Nationaal Instituut is een comité gevormd, dat aan bekende architecten de opdracht heeft gegeven voor een ontwerp van een Eeregrafhof, waarin het Nederlandsche volk aan zijn groote dooden een laatste rustplaats kan bereiden. Bovengenoemd comité acht zich geroe pen iederen Nederlander de gelegenheid te leven bij de uitvoering van dit voornemen -nede te helpen. Men kan dit doen door storting eener bijdrage op gemeentegiro Amsterdam No. 500. of bij de „Nederlandsche Handel-Maat- schappij", beide rekeningen ten name van het Nationaal Instituut, met vermelding voor Eeregraihof. Wij allen hebben tegenover deze gevalle nen een eereschuld in te lossen. Wij kun- non dit doen door in hun geest verder te werken en ons door onze daden aan hen waardig Ic betoonen. Wijziging Vennootschapsbelasting Bij de regeering zijn maatregelen in voor bereiding om ter zake de heffing van ven nootschapsbelasting de mogelijkheid Ie openen giiten aan Nederlands Volkshersic-1 en dergelijke instellingen van de winst nf te trekken. Universiteit van Amsterdam De Rector Magnificus der Universiteit van Amsterdam heeft een brief tot M. G. qe- rïcht, waarin hij verklaart te betreuren, dat de namen van de hoogleeraren, omtrent wie het onderzoek nog niet ïs ge-eindigd. door M. G. reeds in de couranten zijn mee gedeeld. Ook betreurt hij. dat hoogleeraren. die slechts voor een disciplinaircn maatregel in aanmerking kwamen, in één bericht met vijanden en landverraders werden bekend gemaakt. Dit kan niol nalaten bij het publiek een onjuiste voorstelling te wekken. Wanneer weer chloor? Ieder huisvrouw zal vol verwachting uit en naar chloor voor het bleeken van de Het geproduceerde chloorbleekloog moet echter voorloopig groolendeels worden ge bruikt om aan de industrieele behoeften te voldoen. 'Op huishoudchloor zal men dus nog even moeten wachten. Do beheerder van de Nederlandsche steenkolenmijnen heelt een mijnbouwkun- digen staf samengesteld, die helpen moet de steenkoolproductie le. verhoogen. Hef Japansche hoofdkwartier heeft ge meld, dat vijandelijkheden ziin uilgebroken op oen eiland in de Koerillengroep, tus schen gelande Amerikaansche troepen en zich verdedigende Japansche strijdkrachten. Voor de derde maal hebben Japansche vliegtuigen Amerikaansche verlcennings vliegtuigen aangevallen. Twee Amerikaan sche toestellen werden neergeschoten. De Japansche totalitaire partij heeft be sloten zichzelf te ontbinden, en opnieuw le beginnen volgens geheel nieuwe principes en idealen. Quisling staat terecht Quisling wordt nu verhoord in verband met zijn optreden als premier van Noorwe gen gedurende de Duitsche bezetting. Quisling scheen tamelijk nerveus, toon hij tegenover zijn zeven rechters stond (drie beroepsjuristen en vier leeken). Hij zag bleek en hield hel hoofd gebogen, zoodsi de president hem nu en dan moest aan sporen tot spreken. Quisling betuigde zijn onschuld Verklaringen van Bevin Engeland beschouwt het economisch her stel in de geheele wereld als het belang rijkste deel van haar buitenlandsche poli tiek, verklaarde minister Bevin in het En- gelsche Lagerhuis. Hij rekende er op be sprokingen met Frankrijk te voeren om de bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen en daarna samen te werken voor een economische stabiliteit in Europa. Hij verklaarde verder, dat de Engelsche regeering aan de dominions zal voorstellen om met vertegenworodigers van de Veroen. Statenv Engeland en Frankrijk controle uil te oefenen op de in Griekenland le houden verkiezingen. Omtrent de verhouding lot Spanje zei Bevin, dat de regeering zich zal houden aan de verklaring van Potsdam. Maatrege len. die het Spaansche volk zou kunnen nemen om van regiem te veranderen, zullen gunstig ontvangen worden. Bevin wees erop, dat het een gevaar zou zijn, indien de Polen teveel gebiedsuitbrei ding naar het Westen zouden eischen. Hervormingen in Indonesië Het Parool schrijft hierover „Raden Abdoelkadir Widjeja, AUnadj Kolonel bij de Netherlands Indies Civil Ad ministration, resident in algemeenen dienst, is thans resident van de Molukken. Dit is iets nieuws in de geschiedenis van Indo nesië en iets zeer belangrijks tevens. Im mers, deze benoeming beteekent, dat een hooge en belangrijke post bij hot Binnen- landsch Bestuur is toevertrouwd aan een Indonesiër, die daardoor een reeks van Ne derlandsche ambtenaren onder zich heelt gekregen. Eeuwenlang is het uitgesloten geweest, dat bruin over blank gezag uit oefende thans ïs dit mogelijk geworden. Eischen der Vereenigde Staten In een rapport der commissie voor Mari ne-aangelegenheden worden de volgende eischen gesteld ten behoeve eener volledige strategische beheersching van den Paciiic le. vlootbases op aile Japansche man daat-eilanden. de Morianen, de Carolinen en de Marshall-eilanden 2e. het bestuur over de Rhiu-Khiu-eilan- den. de Bonin-eilandon en de Koerillen 3e. behoud van de bestaande bases, en aanleg van nieuwe bases op eilanden van andere mogendheden, o.a. de Nieuwe He- briden (Fransch en Britsch). Nieuw Cole donië (Fransch), Nieuw Guinea en andere gebieden onder Australisch bestuur, even als op de Samoa-eilanden en de Prilippïj- De e VAN HIER EN DAAR De regeering van Syrië is afgetreden, meldt A.F.P. uit Beyruth. De president voert besprekingen voor het vormen van een nieuw kabinet. De permanente raad van de ministers der vijf groote mogendheden, die op de conferentie van Potsdam werd oogericht, zal op 10 September a.s. in Londen bijeenkomen De voorwaarden van de diverse vredes verdragen staan op het programma. Het verdrag met Italië zal het eerst behandeld worden. De Sovjet Unie heeft een nieuw vijfjaren plan opgesteld voor herstel en ontwikke ling van het nationale bedrijfsleven. UIT DE- PERS Militaire rantsoenen De Nieuwe Nederlander schrijft hierover a„ dat er geen bezwaar tegen kan be- aan. dat soldaten, die zware oorlogsdiens: moeten verrichten, extra rantsoenen van eten en drinken ontvangen. De meeste hoe van Militair Gezag echter zien er op hel oogenblik anders uit dan wat zij wer kelijk zijnambtenaren met een uniform is een dringende eisck van recht- vaardigheid, dat de extra hapjes uitslui tend worden toegewezen aan medeburgers, er door extra zwaren arbeid reclit op hebben. Daartoe behooren de mannen van het Militair Gezag stellig niet". Dat gaat niet De Nieuwe Nederlander schrijft naar aan leiding van het geval in Den Haag, dat iemand, die daar wilde trouwen, een be wijs van politieke betrouwbaarheid moest men, o.a. het volgende „Hoe komt men daartoe Er is een Kon. Besluit „houdende vaststelling van het Be sluit Vijandelijk Vermogen". Krachtens dat K. B. is van rechtswege nietig elke rechts handeling, die is verricht door vijandelijke onderdanen en N.S.B.ers. Nu redeneert men aldushet aangaan van een huwelijk is rechtshandeling, dus kunnen vijande lijke onderdanen en N.S.B.ers niet trouwen, tenzij zij daartoe toestemming hobben van hel Beheers-instituut". Het is echter het toppunt, dat de burger- Iiiko stand, om toch maar vooral niet het gc-'aar te loopen dat bij vergissing een N.S.B.er in den echt verbonden raakt, over logging van een verklaring van politieke betrouwbaarheid vraagt. En niet minder :ncl is het, dat een N.S.B.er. die zou willen trouwen, eerst naar het Beheers-instituut wordt verwezen om toestemming te vragen. Herziening van de oificieele interprelatie ol wijziging en aanvulling van het K. B. op dit punt, is noodzakelijk. Wij zijn het daarmede eens. Verpleegsters aan het werk! Bel Parool sclirijlt „Op het oogenblik, dat we meer dan ooit verpleegsters noodig hebbon, zijn ze niet beschikbaar. Er zijn honderden, ja zelfs -brijenden zieken, die niet verpleegd kun nen wordende tuberculose is met vele tientallen procenten toegenomen, het aantal geslachtszieken is onrustbarend gestegen en onder de zuigelingen heerscht een epidemi schs ingewandsziekte, die reeds een groot aantal slachtoffertjes gemaakt heeft. In de ziekenhuizen moet men patiënten afwijzen, ome at er geen voldoende geschoold perso neel is. Waar zijn de verpleegsters 2ijn re gedeserteerd, nu de strijd om onze volks gezondheid oo het heetst is Van desertie mag hier niel en in ieder geval niet ge- neraliseerend gesproken w orden. De zaak ligt anders en de oorzaak zit dieper. Er zijn veel meer zieken dan in normale omstandigheden, en bovendien is een groot aantal zusters dezen winter zeil ziek geworden, terwijl er ook velen door huiselijke omstandigheden worden vastge houden. Het Parool schrijlt verder, dat de ver pleegsters als groep min of meer de speel bal geworden zijn van overheden, die haar een twaalftal jaren geleden uit de zieken huizen wegkeken en die nu met de handen in het haar zitten, omdat er geen verple gend personeel is. Is het niet dwaas, dat een verpleegster met twee of drie diploma's, per negen-uri- gen werkdag bezoldigd wordt met f 4,95, terwijf men een werkster voor hoogstens acht uur f 6 tot f 7,50 betaalt Het verpleegstersprobleem is urgent. Moge er spoedig een oplossing voor ge vonden worden. Engelsch als wereldhulptaal Oud-minister Dr. Bolkestein schrijlt o.a. in Het Parool over de wenschelijkheid van één wereldtaal en vraagt welke taal hier voor gekozen mooi worden. Hij schrijft Zender eenige concurrentie is dit de En gelsche taal. Van de twee duizend millioen inwoners, die op deze pla neet elkaar het leven lastig maken, kent en spreekt de helft Engelsch. Geen andere tcal komt tol dit getal. Wij wijzen erop, dat er op dit gebied meerdere meeningen zijn. Wij brachten een bezoek aan Duï- veland en wel speciaal aan de zwaar getroffen streek om Bruinisse, die blijkbaar stoeds vergeten wordt, 's Ochtends staken wij in een tuffend motorbootje de Oosler- Schelde over. De lucht was grijs bewolkt en een frissche bries deed de golven over de railing slaan. Een meeuw liet zich kla gend langs hel sombere zwerk drijven. Na een uur varen (o, goede oude tijden 1) dcc-ml uit de wazige verte de massale Sint Lieven Monstertoren, het nimmer voltooide levenswerk van Anthonie Keldermans, op. Van Zierikzee uit, waar wij do welwillende medewerking van den Commandant van de N.B.S. Kloosterman genoten, ging de tocht naar een gebied, kaal en grauw, volkomen levenloos. Boomen, die hun dorre takken vergeels uitstrekken naar licht en warmte. Het zijn de Duivelandsche polders, die kort geleden nog door het zilte nat overspoeld werden. Hier waant men zich in het holst van den winter. Geen wonder, dat de boerin, die onze auto koos om te „liften", de fleurige Zuid-Bevelandsche dijken en velden, „de andere wereld" noemde. Zoó komen wii dan in Bruinisse. Links en rechts zien wii bergen puin in de kom van het dorp. De huizen, die overeind ble ven. zijn zwaar beschadigd. Commandant Drogers van Bruinisse schil derde in levendige bewoordingen aen ramp zaligen toestand van deze gemeente. In September van het vorige jaar werd het dorp met zijn 2400 inwoners geëvacueerd. 50 personen bleven achter; het waren weg werkers en personoel van den waterstaat, Zij moesten aanzien, hoe de Duitschers door de lege straten trokken, de ruiten systematisch vernielden, mot bijlen in de kamers naar voorraden zochten. En het gros der bewoners had de voornaamste spullen achtergelaten, met het idee, dat oen spoedige bevrijding wol zou komen Op 5 November begon de beschieting vanuit St. Philipsland en Tholen en ook de achtergeblevenen moesten verdwijnen. In December begon namelijk het tegen-offen sief van Von Rundstedt en Bruinisse moest van pottenkijkers gezuiverd zijn. Vanuit Schouwen zou een flank-aanval ondernomen worden, met Antwerpen als doel. In Bruinisse werden troepen geconcen treerd. waaronder een machtige vloot van rubberbootjes De R.A»F. bombardeerde hel centrum van het dorp. later werden vijf onontplofte bommen van 50 kg. gevonden. Het aantal neergeworpen bommen zou 30 bedragen. Van de vier kerken ziin er drie onherstelbaar gc-tioflen geen school bleei gespaard. Het raadhuis is verdwenen. In totaal, zoo vertelde ons burgemeester Van don Berg. zijn vijf huizen geheel onbescha digd uil den strijd gokomen. Bruinisse is nu geadopteerd door Poeldijk en Wateringen in het Westland. Drie pak huizen zijn volgeladen met meubelen uit deze dorpen. Maar nog steeds is er een schreeuwend gebrek aan beddegoed en eet gerei. Hel weinige, dal de menschen heb ben. is bedorven door het zeewater. Een juffrouw, bij wie wij een kijkje namen, ver- lelde ons in geuren en kleuren, hoe haar tafel in elkaar zakte, toen zij er iets op wilde zetten. In den hoek van de kamer lag een kast, eens een fraai mahoniehouten meubel, nu een wrak met granaatscherven. De buitenmuur was op een plaats verdwe nen en het behang wapperde in den wind. De bovenverdieping kreeg ook meer buiten lucht. dan in normale tijden. Het plalond daaronder was gebold van het vocht en in dergelijke kamers met dichtgespijkerde ramen leven menschen en gaan op deze wijze den winter tegemoet Voor zijn gezondheid moet men dan ook nu niet in Bruinisse gaan wonen, want er is zelfs geen arts Deze moet met een bootje vanuit St, Philipsland komen. Yan 's avonds na tienen tol 's ochtends is de" telefoon afgesloten, zoodat men dan geheel geïsoleerd zit. De watertoevoer is zeer ge ring, men ziet de menschen met emmertjes rondsjouwen en het moet gezegd worden hel saamhoorigheidsgevoej is groot, de men schen helpen elkaar zoo veel mogelijk. En eenig vertrouwen jegens elkaar is ook wel vereischt, daar de deuren van de meeste huizen dusdanig ontzet zijn. dat gemakke lijk tot roof van de weinige bezittingen zou kunnen worden overgegaan Het groote gebrek aan arbeidskrachten wordt wel gelypeerdvioor het feil, dat laatst slechts 2 man 't electrische stellen, hetgeen nog steeds gekomen is. Bruinisse leell hoofdzakelijk van de op brengst uit den landbouw en de visscherij. Met beide is het treurig gesteld. De vis- schersvloo! is sterk gehavend, 75 procent is vernield. In Frankrijk, Duitschland en Noorwegen heeft men booten teruggevon den. Vier booten zijn teruggekeerd, uitge plunderd, zonder schroeven. En de landbouw Volgend voorjaar kan er gezaaid worden, is de meening van Brui nisse. Maar geen mensch. die hel zeker kan zeggen. Het zoutgehalte van den grond in de polders is door verdamping aanmerkelijk hooger geworden dan van het zeewater. (In andere gedeelten van Schouwen is men weer met zaaien begonnen op Duiveland schijnt het nog niet te kunnen.) Al het benoodigde voedsel moet aange voerd worden er is in Bruinisse nijpend gebrek aan groenten. De moeilijkheden worden nog grooler. wanneer men bedenkt, dat er nog 5000 landmijnen in de omgeving liggen. Laatst ïs hierdoor een 35-jarige boer cm het leven gekomen. N.S.B.-ers zijn aan hel werk gezel om de mijnen op te ruimen, een voorbeeld dat algemeen navolging zou verdienen. Op den terugweg kwamen wij noq door het eveneens zwaar getroffen Oosterland. De burgemeester A. C. van der Have ver telde ons, dal van de 300 woningen er 60 waren vernield en 100 waren beschadigd. Hoewel de openbare gebouwen gespaard bleven, mist het dorp ziin toren. Overal nield. Bruinisse en Oosterland vragen hulp. en kele uil vele. Moge hun roep niet onbe antwoord blijven f Wij vernamen, dat de Commissaris der Koningin zijn belangstelling voor deze zoo zwoar geteisterde plaatsen toonde met een bezoek. L. Herstel schoenindustrie De totale bezeltingsschade wordt voor do schoen- en leerindustrie getaxeerd op on geveer I 1J'2, waarvan c.a. 70 pet. ontstaan is door diefstal van grondstofien. De perspectieven worden thans eenigs- zins gunstiger. De stilgelegde bedrijven sijn weer ingeschakeld. Men zal trachten een maandproductie van 350.000 te verwe zenlijken. De hulpstoffenvoorziening baart echter nog groote zorgen, evenals het personeels-, vraagstuk. Collega helpt collega Op Zwitsersche hulp aan ons land heb ben wij reeds uitvoerig gewezen. Maar ook iDenemarken heelt zich ons lot aange trokken. Een vertegenwoordiger van het Dcensche comité voor hulpverleening is in is land aangekomen. Deze heeft medegedeeld, dat op het oogenblik in Denemarken een groote hulp actie in voorbereiding is, onder het motto collega helpt collega Een timmerman zal voor een Nederlancf- schen timmerman gereedsschap afstaan, smid voor een smid. enz. »n „Help Holland Cousel" werd reeds eerder opaericht. 2500 ton levensmiddelen werden inge zameld, waarvan reeds 65 pet. met Ne derlandsche schepen naar ons land werd ■oerd. Ook boter is in ons land aan gekomen. In Denemarken zal in film worden vertoond i i onder water bezette gebieden in Nedor- nd. De Britsche ambassadeur. Sir Neville Bland, is dezer dagen in de residentie aan gekomen. en heeft door de radio oen toe spraag gehouden lot hel Nederlandsche volk. „Onze samenwerking zal zijn een gelijkwaardige samenwerking van vrien den", was de strekking van «ïin betoog. UIT STAD EN LAND GOES. Op Koninginnedag zal weer een klok zijn bronzen stem door Goes laten klinken De groote sladhuisklok heeft de primeur, zij wordt op het oogenblik in Hei- ligerlee gestemd en zal dan naar haar oude plaats in de stadhuistoren te Goes lerugkeeren. GOES. Dinsdagmorgen sloeg een paard met wagen op de Beestenmarkt op hol. In woeste galop rende het beest do kade op. waar het tot stilstand kwam. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. GOES. Niet minder dan 23 menschen von den in den afgeloopen nacht logies op hel politiebureau. Nog steeds beslaat tekort aan iogeergelcgenheid. MIDDELBURG. Ten bate van de armen dezer stad werd Maandag 1.1. in de Oost- kerk een vredesconcert gegeven, waaraan medewerktenRiek Caro, sopraan Betsy Bonthuis-Dhont. viool Th. C. Ferwerda. Hel programma omvatte o.a. een fanta sie en luga van Joh. Seb. Bach, een sonate in F gr. t. van A. Corellï, een tweetal lie- :ren van Joh. H. Caro, composities van C. Franck. Julius Röntgen en Guilmant. De medewerkenden kunnen op oen goede uitvoering terugzien. Het was een genot volle avond. MIDDELBURG. Het afgeloopen weekend bracht hier een groot aantal Katholieke padvinders uit alle deelen van Zeeland sa men voor de Onze Lieve Vrouwe-van-den- polder-Bedevaart. De verschillende groepen kwamen Zater dagmiddag aan, en nadat zij met hun kwartieren bekend waren gemaakt, mar- ZON EN MAAN Donderdag 24 AugustusZon op 6.37, onder 20.46. Maan op 21.44, onder 7.23. cheerden zij door de stad. begeleid door de Signaal-afdoeling van de aid. Middel burg van de Ned. Padvindersvereenigïng. Na het openingslof en een toespraak van den Pastoor van Middelburg, werd de Za terdag met een kampvuur op het Molen water. waarvoor veel belangstellenden wa ren samengestroomd, besloten. Ook 's Zondags werd door de stad ge marcheerd op weg naar de kerk voor een plechtige hoogmis en naar het Molenwater voor een vldggenparade. Na een sluï- tingslol vertrokken de padvinders weer ïaar hun woonplaatsen. GOES. In de L. v. d. Spiegelstraat alhier is de 85-jarige M. R. door een jeep aange reden en met hoofdverwondingen naar zijn woning gebracht. KAPELLE. De lijdelijke gemeenteraad kwam onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester Jn. Balkenende bijeen. De heeren J. Balkenende. C. A. Blok en J. de Jonge werden tot wethouders benoemd. Dr. L. J. Risseeuw bedankte als raadslid. In de vacature van den heer J. P. Herselman* werd de heer S. P. Groenleer benoemd. ST. ANNALAND. Onlangs kwam een bus met kinderen uit Delft aan, die bij de in woners ondergebracht werden. ST ANNALAND. Bij het vredesfeest werd een muzikale rondwandeling door het dorp gehouden met het gezelschap Axelerando. STAVENISSE. Burg. Stand. Geboren Neel- lje C„ d. v. wijlen N. Smit en C. Goedege- bure. GetrouwdM. Potappel, 25 j. en C. Ha- ge. 24 j. Ondertrouwd J. v. Oeveren, 37 j. en P. Moerland, 32 j. THOLEN. Burg. Stand. GeborenJohan na A„ d. v. C. v. Gerven en M. J. Cor- nelisse Gerarda J„ d. v. C. v. Gerven en M. J. Cornelisse Pioternella J.. d. v. J. Moeliker en C. QuistMarinus J„ z. v. C. v. Noort en J. M. Deurloo Maria Martha, d. v. J. Schot en M. Baaïj Jannetje J., d. v. W. de Kok en J. C. de ClorcqMaria, d. v. J. Jansen en K. Blom Jan C., z. v. C. P. v. d. Velde en P. C. Minheere Jan z. v. M. Bijl en A. Nelisse. Overleden J. M. Deurloo, 72 j. te Oud- Vossemeer, echtg. v. C. J. Polderman Lena C. Antlionisse. 3 mnd„ d. v. A. An- thonisse en P. OostdijkM. Kole, 75 j„ te Kruiningen, echtg. v. J. v. Zweden R. Jan sen, 3 mnd„ te Groningen, z. v. J. Jansen en E. J. Geene. Getrouwd: P. Vis, 34 geb. te Tholen en J. Perestam. 33 j„ geb. le Tholen J. H. Mast, 28 j., geb. te Oud-Beierland en P. C. Baaij, 25 j„ geb. te TholenW. P. van Licre, 31 geb. te Yerseke en C. Padmos, 30 j„ geb. te Bruinisse. THOLEN. Gemeenteraadsvergadering. Woensdag 22 Aug., 2.30 uur, zal een raads vergadering worden gehouden, waarin o.a. de wethouders zullen worden benoemd. 's-HEER ABTSRERKE. Tijdens de go- meenteraadsvergadering werden de leden van den tijdelijlcen gemeenteraad, de heeren J. Blok, Jac. Braam, M. H. v. Liere. B. Mar- kusse. Q. v. d. Vrie, Q. A. v. d. Vrie en J. C. v. "t WestCeide beëedigd. Tot wethou ders werden benoemd de heeren Jac. Braam en J. C. v. "t Wesleinde en tot lijdelijk wethouder de heer Q. A. v. d. Vrie. De voorzitter, de wnd. burgemeester Jac. Braam, sprak de hoop uit dat deze tijdelijke raad spoedig vervangen moge worden door een die door het volk gekozen is. Spr. dankte de wethouders Van 't West einde en Van Liere voor de aangename samenwerking. THOLEN. Onder leiding van den heer Verswvijeren maakte Concordia Donderdag avond een muzikale wandeling door de ge- Daarna werd op de muziektent een feest programma uitgevoerd. Na afloop van hel concert ging hel corps nogmaals door de stad. SCHERPENISSE. Te Goes slaagde voor .cstumière onze dorpsgenoote Willy Beeke. BORSSELE. Alhier werden door het gehouden om op 31 Augustus feest te vie- Jianjecomité met de burgers besprekingen W1LHELMINADORP. De heer A. Minder- houd opende de ledenvergadering van Zee- lands Proeftuin. Spreker wees er op, dat het laboratorium van den Proeftuin was vernield, maar dat de Proeftuin het er goed had afgebracht. De heeren J. A. C. Lens hoek. A. Minderhoud en D. J. v. d. Have werden in het bestuur herkozen. De heer A. Provoost nam afscheid als chet van Zeelands Proeftuin. Van 15 Mei 1918 lot 1 October 1944 was hij verbonden aan den Proeftuin. Een groot aantal spre kers betuigden hun erkentelijkheid over het prachtige werk, in die jaren door den heer Provoost verricht. De heer Provoost dankte allen zeer KLOETINGE. Tot leden van den Dijkraad v^or de waterkeering van den Calamiteu- zen Zimmermanpolder zijn als vertegen woordigers benoemd do heeren J. Q. C. Lenshoek alhier en J. M. Kakebeeke te Goes. ZAAMSLAG. In de eerste zitting van den lijdelijken gemeenteraad zijn tot wethouder gekozen de heeren A. Kosten en A. J. de P J. RENESSE. Met Kerstmis 1944 werd bij Wierden (O.) een trein met mannen uit Schouwen en Flakkee beschoten er vielen dooden, en gewondenanderen daarente gen wisten, dank zij de hulp van de Wier- densche bevolking te ontsnappen. Thans zal aan Wierden en omgeving een eenvoudig monument op de plaats der be schieting worden aangeboden, uit dank baarheid aan de bevolking aldaar. Alleen al van Renesse wisten 35 personen te ont- een totaal van 102. WILHELMINADORP. De Voorzitter van do Pomologische Vereeniging, de heer J. A. C. Lenshoek, opende de eerste vergadering na de bevrijding. Spreker memoreerde 'l heen gaan van den heer A. J. Vermet, bij leven voor ziller van de Vereeniging van Oud- Leerlingen van de Fruitteeltschool. De se cretaris wees er in hel jaarverslag op, dat de toekomst van de fruitteelt onzeker was. nu Duitschland, als voornaamste afnemer, sterk is verarmd. Bodem en klimaat zullen met den goeden naam van het Hollandsche fruit ons weer helpen. De oorlogsschade aan de Zuid-Bevelandsche boomgaarden is gelukkig niet groot. Het voornaamste pro ductiegebied van Zeeland is dus behouden gebleven. Te hopen is, dat spoedig de aan voer van moderne machines en kunstmest weer zal toenemen. De heer J. Lenshoek werd weer als voor zitter herkozen. 's-GRAVENPOLDER. De tijdelijke raad alhier koos tol wethouders de heeren Th. do Klerk en M. Grint. De gemeente-genees heer A. P. Koles werd herbenoemd voor den tijd van drie jaar. KORTGENE. De heer M. Anthonisse kreeg wegens 40-jarigen dienst eervol ontslag bij den Prov. Veerdienst.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1