vrije Nederland vraagt restitutie en schadevergoeding De overgave van Japan? NUMMER 241 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 Augustus 1945 Atgemcene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma Hoofdredacteur J. Koekcbakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Nota van de Nedcrlandsche Regeering aan de vier groote mogendheden. Onze Regeering heelt een nota gericht tot de regeeringen van de' Verjenigde hia ten, Groot Briitannië, Sovjet Husland en Frankrijk, waarin de Nedcrlandsche aan spraken naar voren worden gebracht. Onze Regeering vraagt le. restitutie van alle door Duitschland gestolen eigendommen, die als zoodanig kenbaar zijn, hetzij die eigendommen in Duitschland oi elders gevonden worden. De regeering klaagt over den onbevredi- genden toestand, dat nog vele gestolen goe deren, als levend vee en andere Nedcr landsche bezittingen, door do militaire auto riteiten niet zijn vrijgegeven. 2e. De regeering vraagt een billijk aan deel in de Duitsche activa, die voor her stelbetalingen zullen worden aangewend. 3e. De regeering behoudt zich het recht voor, aanspraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondgebied, als compensatie voor de verwoestingen, aan onze landerijen toe gebracht. 4e. De regeering maakt aanspraak op een rechtvaardig aandeel in de schepen, die Duitschland zal overgeven, als vergoe ding voor de geleden verliezen der Neder- landsche koopvaardijvloot. Terstond na hot bekend worden der ca pitulatie van Japan heelt onze regeering do noodige stappen godaan bij de regee ringen van die landen, wier strijdkrachten dicht bij Nederlandsch Indië aanwezig zijn, om eraan te herinneren, dat Nederland dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betrelt. Prinses Juliana over het Roode Kruis Nu Jndië bevrijd wordt, heelt H. K. H. in haar iunctie van voorzitster van het Ne dcrlandsche Roode Kruis het een en ander meegedeeld over de maatregelen die voor Indië zijn getroffen. Aan de vertegenwoordigers van het In ternationale Roode Kruis, die zich 't dichtst bij het benarde Indië bevinden, is verzocht zich op de hoogte te stellen van de nooden aldaar, en daarna van advies te dienen. Een groot aantal medische eenheden zal naar Indië worden gezonden. Een tiental hiervan is reeds gemobiliseerd. Twintig me dische specialisten zullen aan deze eerste hulpverleening deelnemen. Zoo spoedig mogelijk zal het Roode Kruis contact zoeken te maken tu3schen verwan ten in Indië en in het moederland. Formulieren daarvoor zullen binnenkort bij de aideelingen van het Roode Kruis en bij de burgemeesters verkrijgbaar zijn. Telegrammen Ter gelegenheid van de capitulatie van Japan heelt de Belgische prins-rogent oen telegram gezonden aan H. M. de Koningin, waarin hij zijn oprechte gelukwenschon aanbiedt met de bevrijding van Ned. Indië. Do koning van Engeland heelt H. M. de Koningin eveneens telegrafisch geluk ge- wenscht met de triomfantelijke en totale overwinning op de krachten van tyrannie en agressie. H. M. de Koningin zond een danktole- gram, waarin zij den koning Haar diep ge voelde gelukwensclien bij deze beslissende overwinning aanbood en Haar bewonde ring en dankbaarheid betuigde voor de schitterende verrichtingen der dappere Brit- sche strijdkrachten en hun bondgenooten. Nederland herdenkt 1940-1945 Onder auspiciën van het Departement van Luchtvaart en Oorlog zal op 31 Augus tus a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam een groote herdenking plaats vinden onder den naam„Nederland herdenkt 13401945". Uit de verschillende provin cies zullen figuren in volksdrachten naar voren komen. Uit Zeeland zullen o.a. onge veer 12 personen in dracht aan het sym bolisch spel deel kunnen nemen. Het be looft een grootsche verlooning te worden. Tribunaal 's Herfogenbosch Het Bossche tribunaal veroordeelde twee N. S. B.ers tot een interneering van resp. 2, 5 jaar en 15 maanden, beiden met ontzegging van het kiesrecht gedu rende tien" jaren. Een andere N. S. B.er werd alleen tot dit laatste veroordeeld. Plannen herziening belastingstelsel Op hot Ministerie van Financiën wordt met grooten spoed gewerkt aan een rege ling van de oorlogsschade en aan de stich ting van een nationale herstsliinancierings- maatschappij. Op hot terrein van de belastingen kan een navorderingsbesluit worden tegemoet Een urgentieprogram wordt uitgewerkt voor een herzien belastingstelsel, dat de lasten, welke op de ondernemingen druk ken verlicht," waarvoor uiteraard op andere punten compensatie zal moeten worden ge vonden. Ook kan een vermogensbelasting wor den verwacht. De hoofdredacteur van het Limburgsch Dagblad, Mr. L. Smits, is na een geding dat vijf jaar aanhangig is geweest, vrij gesproken van een hem in 1340 ten laste gelegde beleediging van de N. S. B. Op 15 April 1940 schreef Mr. Smits n.l. een hoofdartikel, waarin hij naar aanleiding van de overweldiging van Denemarken en Noorwegen zeide, dat ook de Nedcr landsche N. S. B. tot alles in staat was. De Maastrichtsche rechtbank had Mr. Smits lot f 20 boete veroordeeld. Thans heelt hel Bosscho Hol dit vonnis Wij wenschen Mr. Smits geluk met deze opzienbarende vrijspraak 1 Te Maastricht wordt momenteel een ten toonstelling gehouden van ongeveer zes tig schilderijen van do beste Nederland sch, Vlaamsche, Italiaansche. en Spaan- sche meesters uit de 17e en 18e eeuw. Meesterwerken van Rembrandt en zijn leerling Philip Kor.inck, Jan van Goyed, Murillo e.a. zijn hier te bewonderen. Een lezer meent, op grond van eigen ervaring, dat ons artikeltje „Het N. S. B. kamp te Vught" de zaken te gunstig voor stelt voor de ge-interneerden. Wij ant woorden hem, dal dit allerminst do strek king was van ons overzichtje der 'juist gepubliceerde rapporten. Do inhoud dier rapporten komt uiteraard voor rekening van de schrijvers ervan, dus in dit geval 1. van den kamparts c.s. 2. van de afdeeling Vught der O. I. W., en 3. van enkele illegale werkers. Red. Rectificatie Tol ons genoegen vernemen wij van de Vei- lingsvereeniging Zuid-Beveland, dat de op merking van een onzer briefschrijvers over nog voor de consumptie geschikt fruit, dat naar de mestvaalt zou zijn ge bracht, niet overeenkomstig do waarheid is. Dagelijks wordt het fruit uitgesorteerd in het pakstation der Veilingsvereeniging. Wat niet meer voldoet aan de kwaliteits- eischen, gesteld door het bedrijfschap voor groenten en lruit in Den Haag, wordt op geruimd en gestort op het terrein van den Gemeentereinigingsdienst. Dit rotte fruit is noch voor de consumptie noch voor fabriekmatige verwerking geschikt. Wij zijn verheugd over deze mededee- ling, en spreken er ons leedwezen over uit, dat ons bericht, dat wij van een on zer lezers ontvingen, blijkbaar op on juiste gegevens berustte. Er wordt hier dus niet noodeloos volks- voedsel verwaarloosd, integendeel 1 Red. Onjuiste beschuldiging De geallieerde controle-commissie heeft de bewering der Zionisten-conferentie te Londen, volgens welke „verplaalste perso nen" in Europa zich in ellendige omstan digheden zouden bevinden, tegengespro- In kampen, waar een uitgaansverbod geldt, is dit te wijten aan de „verplaatste perso nen" zelf, in verband mot wanordelijke ge dragingen, aldus wordt in de verklaring gezegd. Geen enkele Duilscher mag eenige leidende positie in deze kampen bekleeden. Amsterdamsch Dagblad. Hot vraagteeken achter dit opschrift wordt veroorzaakt door de onbevredigende en vaak tegenstrijdige berichten die daarom trent doorkomen. Generaal Mac Arthur heeft zijn bevelen reeds lang gegeven. Maar worden ze alle opgevolgd In elk geval wordt er geen directe haast mee ge maakt. Alles wijst in de richting, dat Ja pan zich niet overwonnen gevoelt, doch enkel gedwongen, om thans een rustpooze in de oorlogsontwikkeling te aanvaarden. Straks, zoo schijnt het sentiment te zijn, straks komen we nog sterker, onover winnelijk iorug Heelt niet reeds Soezooki, de afgetreden minister-president, medege deeld, dat een nieuw type bommen in ge reedheid was gebracht, doch door omstan digheden niet op lijd konden worden ge bruikt De keizer heeft zijn oom belast met de vorming van een nieuw ministerie. Ook dit wijst in die richting. Want deze oom is bekend om zijn felle beschouwingen tégen do thans verbonden volkeren. De geallieerden doen in elk geval goed, het geweer steeds bij den voet te houden Alleen voor de bezetting der vier Japan- sche eilanden heeft Amerika oen millioen mannen gereserveerd. Uit verschillende gedeelten van het door Japan bezetto gebied komt nog telkens be richt, dat de Japanners doorvechten, zelts soms een nieuw offensief beginnen. Heeft de Keizer geen voldoende macht meer, of is er aarzeling ook in de hoogste Japan- sche regionen De mogelijkheden om met de troepen in de bezette landen in contact te komen, zijn toch zeker aanwezig Maarschalk Wassiljewski heelt een ulti matum gesteld aan den Japanschen bevel hebber in Mantsjoeriio. om de wapens neer te leggen. Intusschen rukken de Russen snel op, en naderen reeds Charbin. Gemeld wordt, dal ook Chineesche troe pen aan de bezetting van Japan zullen deelnemen. Bepaald is, dat niet als in Duitschland verschillende bezettingszones zullen worden gevormd, doch alle troepen onder bevel van Mac Arthur zullen komen. Toen de keizer de overgave in Tokio aankondigde, weende het volk, wordt ons bericht, en zeide„Het is onze schuld, o Keizer, wij hebben niet genoeg ons best gedaan Laat hel niet geheel historisch zijn, het is innerlijk, het sentiment bij eiken Japan ner 1 N u is liet nog mislukt. Maar één- VAN OVERAL In het FINSCHE parlement zal een voor stel worden ingediend, om een bijzonder tribunaal in te stollen ter bestraffing van degenen, die politiek verantwoordelijk zijn voor den oorlog. In de hoofdstad van TURKIJE, Ankara, verwacht men dezer dagen belangrijke be slissingen van do groote nationale verga dering. le. RatiiicaVie_van het handvest der Voreenigde Volkeren 2e. erkenning van do Poolsche Regeering. waarbij tevens de houding tegenover de vroegere Poolsche regeering te Londen moet worden vastge steld 3e. de verhouding met Sovjet-Rus land 4e. do mogelijkheid der erkenning van de Syrische regeering, waarbij de moeilijkheid is, dat Damascus volgons de Syrische pers nol afziet van de Sandsjak Alexandrette, wat indertijd aan Turkije is afgestaan. Ook Frankrijk en Canada hebben een zetel gekregen in het centrale comité van de U.N.R.R.A., naast de Big Three en China. Generaal De Gaulle heeft het doodvonnis van Maarschalk Pétain veranderd Sn levens lange gevangenisstraf. In GRIEKENLAND worden de nieuwe verkiezingen, die door Voelgaris worden uitgeschreven, geboycot door de communis ten en men verwacht van de liberalen een zelfde besluit. Koning Loopold zal Sankt Wolfgang bij Salzburg verlaten en naar Zwitserland gaan Indo-China wordt tot verzet aangespoord door de regeering, die daar door Japan is ingesteld. Zij eischt, dat iedere man zich opoifert om de Fransche invloed te verdrij- Vrïjdagmorgen hoeft zich een Duitsche onderzeeër in een Argentijnsche haven overgegeven. Bij Napels is een munitiedepot in de lucht gevlogen, waarbij voor millioenen lires schade is aangericht, en ook dooden vie len. Een groot aantal personen werd qedood en velen worden gewond in het havenge bied van Oslo. waar een munitieopslag plaats in de lucht vloog. Vele Duitsche krijgsgevangenen waren onder de slachtoffers. ZON EN MAAN Woensdag 23 Augustus. Zon op 6.34, onder 20.51. Maan op 20.51, onder 4.40, UIT STAD EN LAND GOES. Zaterdag gal „Euphonia" een zeer geslaagd concert op de Markt, dat veel belangstelling trok. Van verschillende zijden hooren wij even wel klachten over de rumoerigheid cn het op en neer loopen tijdens de concerten en brengen graag hel verzoek om meer aan dacht voor de muziek over. MIDDELBURG. De schilder en teeke naar Louis Heijmans, die door de Duit- schers uit Walcheren word verbannen, exposeert nu in Schiedam, zijn geboorte plaats, waar hij zich in 1942 tijdelijk vestigde, in het Stedelijk Museum achl en twintig schilderijen on teekeningen. De tentoonstelling werd door den Wet houder van Onderwijs te Schiedam ge opend. MIDDELBURG. Vrijdagavond vond in het Schuttershof alhier een concert plaats voor de Z. V. U. Uitvoerenden watep Tanny v. d. Garde, sopraan, Dick do Reus, viool, bei den te Amsterdam, en Jan Kuiler, piano, te Middelburg. Voor de pauzo werden uitgevoerd wer ken van J. S. Basch, Steffani en Allesandro Scarlatti, waarbij prachtig samenspel werd bereikt. Dick do Reus gaf een eminente vertolking van de Chaconne van J. S. Bach. Bewonderenswaardig was de wijzo waarop de violist in dit technisch zeer moeilijk werk het dubbel- en accoorden-spel uitvoerde. Na do pauze zong Tanny v. d. Garde liederen van Brahms, Fauré en Poulenc. Zij gaf mot haar mooie sopraan-stem een bui tengewone vertolking van deze liederen. Vooral in de liederen van Polenc wisi zo de sfeer en stemming zeer goed to tref fen. Jan Kuiler speelde een Ballade en Polo naise van dezen componist, waarbij zijn res pectable techniek en muzikaliteit kon wor den bewonderd. Tot slot werd opus 17 van Jos Suk ten gehoore gebracht. Deze stukken met eenigs- zins modernen inslag slellen de hoogste eischen aan de vioolpartij. Dirk de Reus deed zich hier wederom kennen als een voortreffelijk violist. Het werd tezamen met do begeleiding van Jan Kuiler tot een waarlijk brilliante vertolking. "s HEER ARENDSKERKE. De nieuw ge kozen „noodraad" is in openbare verga dering bijeen geweest. Na beëediging der leden gaf de Voorzitter een uiteenzetting van de laatste 5 jaren gemeenteleven, waarin hij o.a. do slachtoffers oorlogs geweld herdacht. Tot wethouders werden benoemd do heeren J. Hommes en J. de Schipper Sr. en tot Hoofd der O. L. School le Nieuw- dorp do heer I. W. Bakker, onderwijzer te Ooslerland. RENESSE. Hier is oen kring gevormd van de G.O.l.W.N. (Gemeenschap Oud- Illegale Werkers Nederland). De vereeni- ging zal een collecte houden ten balo van do terugkeerenden uit do Duitsche kampen en de nabestaanden van do slachtoflers van 10 Dec. 1944. De voreenïging stelt zich ten doel allen steeds hulp en steun te geven, ook Sn de gemeenten Noordwelle, Serooskerke, Elle- meet, Scharendijko en Elkerzeo. Do Voorzitter is de heer M. de Roo te Renesse en Secretaris is de heer S. C. v. d. Hoek te Burg-Renesse. RENESSE. In deze gemeente zal een Emmabloem-collecte gehouden worden ten bato der t.b.c.-bestrijding. RENESSE. Onder voorzitterschap van den heer M. C. v. d. Bout vergaderde de Oranjevereeniging. Het oudo Bestuur werd in zijn geheel herkozen. Op 31 Au gustus zal op bescheiden wijze Jcost ge vierd worden. THOLEN. Op Maandag 20 Aug. a.s. zal tot des namiddags 4 uur de veerdienst over do Eendracht alhier wegens repara tie aan de veerpont gesloten zijn. THOLEN. Op Maandag 20 Aug. a.s. des avonds 7 uur zal er in de Gerefor meerde Gemeenta alhier een kerkdienst worden gehouden, waarin zal worden voorqegaan door Ds. Honkoop te 's-Gra- venhage. KRABBENDIJKE. De N.S.B.-familie Curiël is alhier gearriveerd. De heer Curiël was er niet bij. Deze heelt elders al een goede plaats gekreqen. De andere familie leden dachten weer op den ouden voet voort to kunnen leven. Zij werden even wel door de jeugd van het station ge haald en per auto naar hot intemeerings- kamp te Rilland overgebracht.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1