VRIJE STEMMEN landelijkheden duren nog voort Ie JAARGANG NUMMER 240 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 20 Augustus 1945' Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma Hoofdredacteur i J. Koeltebakker Redactie en Administratie: Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 CHINA-JAPAN II. Laten ivo eerst Japan eens wat nader be kijken. Dit wordt genoemd„Het land van de Bijzende Zon", een zon, die nu aan het onder gaan is. Engeland erkende het als grooto mogend heid, vopral nadat Japan „het land van de Morqenkalmte (Korea) had ingelijid. Japan ligt in de gematigde zone. De temperatuursverschillen zijn er echter groo- ter dan bij ons. 's Winters ontvangt Japan de koude Westenwinden, 's zomers de war me Oostenwind. Het ligt aan den rand der Mongoolsche wereld. Hot concentratiepunt der Mongolen was Tokio geworden, de zetel van het Pan- Mongolisme. Japan is een zeemogendheid. Het kon goedkoop over zee transportceren. Het is echter wel gebleken, dat bet de Vereen. Staten niet gemakkelijk kon aanvallen. De verbindingslijnen ziin enorm lang. Ja pan ligt 8000 km. van San Francisco ver wijderd. Er gingen dan ook in de Japan sche militaire wereld stemmen op, die er van spraken eerst Australië te veroveren en daarna Alaska, om vandaar uil Ameri ka aan te vallen. De grootte van het moederland Japan be draagt 380.000 vlerk, km., dat is 12 maal Nederland. Geheel China is 25 maal zoo groot als het eilandenrijk. In eigenlijk China wonen ongeveer 96 personen per vierk. km., in Japan plm. 180 per vierk. km. Japan heelt een langwerpigen vorm. Een nadeel voor Japan hiervan is, dat het voor de verdediging een groote vloot noodig had, die over de geheele linie werkzaam moest kunnen ziin. Hierin heelt Japan qelcald. De Japansche vischvangst is belangrijk. Dit vloeit natuurlijk mede uit de natuurlijke ligging voort. Ook de Japansche vrouw is •en goed visscher. Het aantal visscherij- conilicten. b.v. met Rusland, was dan ook legio. Maarde Japanners hielden zich lang niet altijd strikt aan de onschuldige vischvangt. Spionnage kwam veelvuldig Japan heeft voorts een zeer gelode kust. Er ziin een 1000-tal bruikbare havens, waar van de hellt geschikt is voor stoombooten en een 40-tal zelis voor groote zeeschepen. De Japanners leven hoofdzakelijk van rijst. Er valt veel regen in Japan. Maar wal meer zegt is het leit, dat de verdampings capaciteit van Japan weinig grooter is dan bij ons. Daardoor ontstaan er dikwijls enorme overstrooningon, zooals b.v. in 1935. Het voorjaar is er gunstig. De pruim b.v. bloeit er reeds vroeg. De landbouw ont plooit zich al in April. De natuur is er catastrophaaL De raen- schen kennen er vele zorgen, die uit de natuurlijke gesteldheid voortvloeien. Zoo komen er ontzaglijke aardbevingen voor, die vrceselijke gevolgen kunnen hebben. Men kan ook een zekere karaktertrek van don Japanner met den catastrophalen aard der natuur in verband brengen. Japan is een grondstoffen-arm land. De geheele ijzervoorraad van het land zelf zou in de Vereen. Staten in plm. 1 jaar verbruikt zijn. De steenkool heeft weinig beteokenis. omdat er zooveel slechte kwa liteiten zijn, die voor de industrie onge schikt moeten worden geacht. De steen koollagen zijn er dun, nauwelijks eenige centimetors dik, en de lagen liggen zeer diep. De Japansche arbeider produceerde ook minder. Geen wonder, waar de helft der mijnarbeiders uitvrouwen bestond. Japan had dus steenkool noodig. En daarom zocht het gebieden op, die deze bezitten, n.l. China, Nieuw Guinea e.a. Japan bezat ook niet genoeg petroleum. En wat deze voor de moderne oorlogvoe ring beteekent, is genoegzaam bekend. Sachaiin heeft voel petroleum, vooral het Noordelijk* gedeelte. Dochdit was Russisch. (Wordt vervolgd.) V. Gouverneur -Generaal van Ewes9. Bntiië spoedig vrij. Lt.-Gen. Wedemayer heeft bekend gemaakt, dat een speciale Ameri- kaansche medische eenheid per parachute geland is in een krijgs gevangenkamp. 150 km ten N. van Moekden. waat zich o.a. ook de G.G. van Ned. Indië bevindt. Naar Reuter meldt, zal hij op speciaal verzoek van H.M. de Koningin spoedig van hier geëvacueerd worden Het Verre Oosten Toen Vrijdag 4 Amerikaansche bommen werpers verkenningsfoto's maakten boven de Baai van Tokio, werden zij door herig afweervuur en jagers bestookt. Twee ja gers werden nergeschoten, 1 der bommen werpers kon. hoewel zeer zwaar bescha digd, nog juist op zijn basis terugkeeren. In een bericht tot het Japansche volk beweerde het Japansche persbureau, dat een spoedige landing van geallieerde troe pen te verwachten is, maardat zij slechts blijven, totdal de vredesvoorwaar den onderteekend zijn. Verder heeft de Japansche regeering in een dringende mededeeling aan Mac Ar thur verzocht stappen te ondernemen om hot Sov jet-of fensiof onmiddellijk te doen De Russen hebben echter, omdat de Ja pansche troepen nog steeds ianatieken te genstand bieden op sommige plaatsen, een ultimatum gesteld, waarin bevolen wordt zich voor hedenmiddag 12 uur over te ge- Intusschen zetten zij hun opmarsch voort. Officieel is door de Russen medegedeeld, dat Vrijdag de eerste 20.000 Japanners zich hebben overgegeven. Prins Higashikuni. de nieuwe Japansche premier, heeft zijn kabinet gevormd. Alle posten, behalve die van oorlog en marine, worden door burgers bezet. De vroegere minister-president, prins Konoje, zal waarschijnlijk als vice-premier optreden. De minister-president is ook mi nister van oorlog. Het is zeer waarschijnlijk, dat do inlei dende besprekingen der geallieerden met de Japanneezen op zijn vroegst begin vol gende week worden gehouden. Volgens radio Tokio zijn drie Japansche capitulatiedelegatics vertrokken naar China, Mantsioerije en '„het Zuiden De Amerikaansche radio meldt, dat ge neraal Mac Arthur op afdoende wijze een einde heelt gemaakt aan de nota's van Tokio, waarmee getracht wordt de aankomst der Japansche gedelegeerden uit te stellen. De generaal heeft de Japaneezen n.l. be volen zich thans onverwijld naar zijn hoofd kwartier te begeven. De Japansche opperbevelhebber Sn China heeft zijn troepen bevolen bij het aanbre ken van den dag het vuren te staken. De Chineesche troepen trekken Kanton binnen, waar de officieele overgave van de Japannors in China zal plaats vinden. De rede van den ministerpresident Do minister-president. Prof. Ir. W. Scher- merhorn, sprak Vrijdagavond over do in- temeeringskampen. Het gevoel van rechts zekerheid in ons land, zoo zeide de mi nister. zal ernstig ondermijnd worden, als er menschon maandenlang zijn geïnterneerd zonder dat er van berechting sprake is. De bijzondere gerechtshoven beginnen nu gelukkig te werken. In September zullen Max Blokzijl en Van Genechten waarschijn lijk in Den Haag terecht staan. De minister dood een nadrukkelijk be roep op ieder, die een verzoek ontvangt om eon taak in de tribunalen te aanvaar- dit in zeer ernstige overweging to nemen, want de medewerking van velen is noo- De Minister zeide verder, dat de winter aan de leiding van de kampen kolossale eischen zal stellen. Verschillende kampen, die als winterverblijf ongeschikt zijn, zul len moeten wqrden ontruimd, en gedeelte lijk overgebracht naar andere kampen. Hier en daar zullen nieuwe kampen moeten ge bouwd worden. Dit zal waarschijnlijk ten koste moeten gaan van het herstel van woonruimte, o.a. in de verwoeste gebieden. Dit bouwen zal daarom tot het uiterste minimum moeten worden beperkt, en op korten termijn zullen al diegenen moeten worden uitgeschift, waarvoor termen voor vrijlating, zij hot voorwaardelijk in afwach ting van hun berechting, in overweging kan worden genomen. De regeering is van plan om voor deze vrijlating nieuwe normen op te stellen. Zij heeft Ie dier zake heden eeni ge overwegingen voorgelegd aan de Nat. Advies Commissie. De Groote Adviescommissie der illegali teit maakte reeds een meening kenbaar, die in groote tekken de instemming der reqee- ring heeft. Er moeten zoo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen, die de ge heele behandeling der zaak een stap dich ter brengen bij het normale rechtsgestel, zoools dat voor den oorlog de trois van hot Nederlandsche volk uitmaakte. Argentinië De incidenten bij de viering van V-J.-Day in Buenos Aires tusschon nationalisten en leden der democratische partijen hebben zich telkens herhaald. Poqingen werden gedaan, om o.a. de bureaux der democra tische kranten in brand te steken. De poli tie hield zich hierbij afzijdig 1 Indië Op de Cocos-eilanden, ongeveer 1000 km. ten zuiden van Java, is door hot ge allieerd opperbevel reeds sinds -geruimen tijd een R.A.F.-basis aangelegd, als lan- dingspunt op de groote route Voor-Indië Australië. Het kabelstation aldaar heeft go- durende den geheelen oorlog gewerkt. Yoegoslavie Maarschalk Tito zeide ter gelegenheid van een perconferentie, dat de strijd tegen een overweldiger niet beslist wordt door de wapenen, maar door den menschelijken wil„Wij partisanen begonnen hel verzet tegen de Duitschers in 1941 met leege han den, ontrukten hun de eerste wapenen, en zegevierden ten slotte." Hel voorloopige parlement heeil met 349 stemmen voor en 2 onthoudingen de nieu we kieswet aangenomen. De kiezers moe ten minstens 18 jaar zijn, zelfs nog jonger als zij partisaan of soldaat zijn geweest. Mannen en vrouwen staan voor de kies wet gelijk. Collaborateurs en dergelijken wordt het kiesrecht onthouden. China Reuter meldt uit Tsjoenking, dat generaal Tsjoe teh, opperbevelhebber van het 18de communistische Chineesche leger in noord west China aan zijn troepen bevel heelt gegeven, do Japansche capitulatie te aan vaarden en de Japansche wapens over te nomen. Maarschalk Tsjang' Kai Tsjek heeft aan Tsjoe teh bevel gegeven, nooit meer tot onafhankelijke stappen over te gaan. UIT STAD EN LAND GOES. Uil hel logement v. Z. worden verschillende kleedingstukken vermist. De politie stelt een onderzoek in. GOES. Donderdagmiddag werd de ma troos C. G. van der Heijde. die onlangs op tragische wijze bij een auto-ongeluk om het leven kwam, met militaire eer ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkten wij op don Luitenant ter Zee le klasse der Kon. Marine, den heer J. R. GOES. De Oranjevereeniging had voor den eersten vredesdag een keurig pro gramma. Het weer liet zich 's ochtends niet al te besl aanzien, maar 's middags goot een oranje-zonnetje milde stralen over oen vroolijke menigte, die op do Markt bijeen was. Van het bordes van het Stadhuis af voerden verschillondo autoriteiten het woord. De wnd. burgemeester A. de Roo dankte in de allereerste plaats God voor dezen lang verbeiden daa on verzocht tenslotte een moment stilte, ter herdenking der gevallenen. Het muziekcorps „Hosanna" speelde het Wilhelmus en het Engelsche volkslied. De heer J. I. van Ballegoyen de Jong. Voorzitter van de Oranjevereeniging, gaf daarna uitinq aan zijn qroote dankbaar heid jegens regeerihg en vorstenhuis en jegens onze bondgenooten. en deed een beroep op allen om te komen tot een betere samenleving. Spreker eindigde metLeve de Koningin, levo hel Vader land, leve Goes Daarna sprak do commandant van de Marine te Goes. Luitenant ter Zee lo kL, do heer Jonker. Mot dankbaarheid ge waagde spreker van.de hulp der Zeeuwen bij de bevrijding. De menigte zong dan het Wilhelmus en andere volksliedoren, onder leiding van den hoor 't Hooft. De generale repetitie van do Klepper- marseh slaagde schitterend. Het Linten- spel werd door de meisjes op de muziek tent uitgevoerdhet was een fleurig ge- Ter verhooging van de vreugde maakte het tamboer- en pijpercorps „Excelsior" een muzikale wandeling door de stad. Later op den avond gaf „Euphonia" een concert op de Groote Markt. GOES. Burg. Stand. GeborenPieter L„ z. v. L. M. Geluk en J. Aarnoudse. te Tholen. Cora S., d. v. S. J. Klompe en M. S, Staalen. OverledenUilke C. Brand. 8 w., te 's-Heerenhoek. NIEUWE BONNEN GELDIG TOT 25 AUGUSTUS 1945 Aardappelen. A 35. B 35, C 35. M 35 Aardappelen, per bon I's kg. D 35, E 35 Aardappelen per bon 1 kg. Vleesch zonder been. A 35 A. B 35 A, C 35 A. D 35 A, E 35 A, M 35 A. A 35 B, B 35 B, C 35 B, D 35 B Vleesch, per bon 100 gram. Bon E 35 B Vloesch wordt niot NIEUWE BONNEN GELDIG TOT 1 SEPTEMBER 1945 Koffie. A 88, B 88, C 88 Reserve, per 'bon 100 gram. Zout. 225 Algemeen, per bon 100 gram. Suiker. A 92, B 92, C 92 Reserve, per bon 400 gram. D 92, E 92 Reserve, per bon 500 gram. 226 Algemeen, per bon 250 gram. Peulvruchten. A 86, B 86, C 86 Reserve, per bon 250 gram. 227 Algemeen, per bon 100 gram. Vermicelli of Puddingpoeder. 228 Algemeen, per bon 50 gram. Het publiek dient er rekening mee te hou den. dat in den loop van de volgende week pudding geleverd kan worden op vermicelli bon 228 Algemeen. Vervangingsmiddelen. 234 Algemeen. 1 rantsoen. Pruimen of rozijnen. 235 Algemeen voorinleveringsbon inle veren vóór 25 Augustus 1945. De bon 204 Algemeen, waarop nog niet is af- geleverd, dient eveneons voor dezen datum bij de winkeliers te worden in geleverd. Engelsche bloem. 229 Algemeen 70 gram, 230 Algemeen 140 gram per bon. Engelsche Huishoudzeep. D 86 Reserve c.a. 112 gram, E 86 Re serve, c,a. 225 gram per bon. Rijst. E 85 Reservo, 250 gram per bon. Gortmout. Havermout of Gerstegries. 231 Algemeen, 250 gram por bon. Kindermeel. D 89 Reserve, 250 gram per bon. Indien geen kindermeel voorradig is, kan bier- op rijstebloem worden geleverd. Rijstebloem. E 89 Reserve, 250 gram per bon. Eipoeder. 232 Algemeen, 140 gram per bon. Thee. A 90, B 90, C 90 Reserve, 25 gr. p. bon. MIDDELBURG. De Zeeuwsche Volks universiteit deelt het volgende mede Op 1 Augustus i.l. bedroeg haar leden tal 3340. Dit is wel een prachtig resul taat, als men bedenkt, dat zij eerst op 25 Januari 1945 weid gesticht. Op Maandag 20 Augustus a.s., des avonds om 8 uur. zal het Centraal Bestuur der Z.V.U. in het Schuttershof fe Middel burg een bijeenkomst beleggen, waarop den leden uit Middelburg en omgeving de gelegenheid zal worden gegeven hun wenschen kenbaar te maken ten aanzien van bepaalde studie-kringen. De plannen tot het inrichten van een Z.V.U.-Jeugdleeszaal zijn in een verge vorderd stadium. Voor do derde week van September heeft de Z.V.U. op haar programma sjaan een voordracht van den bekenden roman- schrijver-radio-omroepor A. den Doolaard over hel onderworp„In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over do inter nationale politiek." Den Doolaard zal zoowel te Middel burg als te Goes. Vlissingen en Terneu- zen voor do leden spreken. In de plaats van Dr. P. J. Bouman, dia zich wegens vertrek uit onze provincie gedwongen zag zijn bestuursfunctie neer te leggen, is tot lid van het Centraal Be stuur der Z.V.U. benoemd Dr. M. Schreu- der te Vlissingen, aan wien, evenals aan zijn voorganger, de leiding der Afdeeling Wetenschappen is toevertrouwd. MIDDELBURG. De nationale feestdag is hier enthousiast gevierd, 's Morgens wa ren er een drietal reveilles. Do blijde stemming werd nog verhoogd door het traditioneele „pierement", hetwelk zich in een groote belangstelling van het ■nubliek mocht verheugen.' Geen wonder, waar we het zoo lang hebben moeten missen. Ook de „koperen Ko" had veel bekijks. Op het Molenwater concerteerden resp. het Middelburgsch Muziekcorps en „Ex- Een muzikale rondwandoling van de gecombineerde muziekverenigingen be sloot de feestelijkheden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1