¥R3JE STEMMEN Er: Ook Spanje viert de overwinning De Japansche debacle t j J. Koeltcbakker DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 239 Zaterdag 18 Augustus 1945 Telefoon 2163 De achtergrond van het Nationaal Socialisme Wij plaatsten eenigen tijd geleden een artikeltje over „Geloot, ongeloof en het nationaal-socialisme", waarmede wij in groote trekken volkomen accoord gingen. Het is o.ï. ongeoorloofd en in hooge mate beleedigend voor een groot deel der Euro- peesche menschheid den ongeloovige van het ontstaan van het nationaal-socialisme te betichten. Het verzet tegen het natio naal-socialisme is niet in de laatste plaats gevoerd door hen, die een ethisch-wijs- geerig gelundeerde levensbeschouwing hadden. Het verworpen van de christe lijke dogma's wil nog niet zeggen dat men een toomeloos materialisme en heiden dom aanhangt. Verre van dat De schrijfster van het bovengenoemd stukje doet hel voorkomen alsof mot het stellen van de karakterkwestie het ont staan van het nationaal-socialisme ver klaard zoude zijn. Hiertegen hebben wij bezwaar De nalionaal-socialistische leer stellingen zijn niet nieuw. De Duitsche Jonkerskaste, de grootgrondbezitters, pro pageerden reeds in de vorige eeuw de bloed- en bodemthëorie, waaraan het an- ti-semietisme inhaerent is. De economische constellatie wijzigde zich voortdurend. Duitschland bouwde zich een modern-industrieel apparaat op en dreigde een der geduchtste mededin gers op de internationale markt te wor den. De Duitsche groot-industrie, waar aan de landjonkerkaste geparenteerd is, wilde expansie, uitbreiding van haar af zetmarkten, nieuwe grondstofiengebiedon, enz. Dit betcekende oorlog met do andere modern-industrïeele staten, die houden wilden wat zij hadden. Doch deze oorlog moest ideëel zijn rechtvaardiging hebben, de massa s moesten oorlogsbereid worden gemaakt. En de werkelijke, materieels motieven moesten worden gecamoufleerd. Deze ideëele motieven waren in den eersten wereldoorlog in Duitschland o.a. het Groot-Duitsche Rijk. de keizer, hel Vaderland, enz. Het waren dezelfde aees- telijke producten die in den Duitschen landadel leefden en tol ontwikkeling kwa- Duitschland werd verslagen en in een politieken en economischen chaos gestort. De Republiek van Weimar zou orde schep pen, de democratie schoen in Duitschland De economische chaos had vooral on der de jongeren een groote ontreddering gebracht. Er groeide een jeugd op, die geen uitkomst zag en met haar innerlijke spanningen geen raad wist. Deze jeugd dacht radicaal en wilde radicale midde len om uit de ellende te geraken. Een deel werd aangetrokken fot het commu nisme. Dit was nog niet het slechtste deel. want hier leefde de wil iets beters te scheppen, een meer menschwaardige maatschappij op te bouwen. Een ander deel gooide alle principes over boord, ver viel tot nihilisme, do cynische ontkenning van alle waarden. Onder de leiding van enkele gewetenlooze, met rancune gela den leiders, vormde zij de voorhoede, de kern van de nalionaal-socialistische pari ij. Groote groepen jeugdigen trokken het land door. Zij leefden onder de meest vreemde omstandigheden en hielden er romantische ideeën op na. Voor het over- groote deel werden zij aanhangers van den „intuïtieven" Hitier. En dan is er de groole massa van de arbeiders-jeugdbeweging die mot de in eenstorting van 1933 mede in de naam loosheid verdween. De Republiek van Weimar was van te voren reeds ten doode opgeschreven. Zij was op drijlzand gebouwd, de economi sche situatie verleende haar geen enke len ruggesteun. Gezuiverd werd er niet. Overal bleven de ambtenaren van hel oude regiem zitten. De Republiek van Weimar is wel gekarakteriseerd als een democratie zonder democraten. Vandaar dal alles bij den eersten den besten sloot in elkaar storttte. Waarom de groote ar beiderspartij niet moer weerstand kon bieden dan zij deed toen Hitier naar de macht greep, is weer een hoofdstuk apart. De Duitsche groot-industrieelen maakten zich op om ten tweeden male te trachten hun imperialistische doeleinden te ver wezenlijken. Oorlog was trouwens het cenige middel om uit de economische de pressie te geraken. Uil de lessen van den eersten wereld oorlog had men het een en ander ge leerd. Deze oorlog zou een ander karak ter dragen, totalitair zijn. Het volk moest wéér oorlogsbereid worden gemaal:!. Dit was in Duitschland niel zoo moeilijk. De revanche-gedachte leefde zoo goed als jn alle kringen. Hel ging er alleen om de geestdrilt tot het hoogste punt op te voe ren en eiken tegenstand binnenlands voor goed neer te slaan. Vandaar de uitspraak van Killer, dat het binnenlandsche Iront even belangrijk was als het buitenlandsche. De nalionaal-socialistische beweging, die zich als nieuw aankondigde, doch in wezen de oude landjonkerspliilosophie be lichaamde van bloed en bodem en Duit sche grootheid, met aan 't hoofd den hy stericus Hitier, leonde zich voor deze twee taken het beste. Vandaar dat Hitier door het Duitsche groot-ïndustrieelendom op den voorgrond werd geschoven en hem de macht in handen werd gespeeld. Dit is de diepere achtergrond van het ontstaan van het nationaal-socialisme als politieke beweging de verloren eerste wereldoorlog, de economische crisis met de daaruit voortvloeiende geestelijke en zedelijke ontaarding en de Duitsche groot industrie. die dit alles als een instrument bespeelde en voor haar doeleinden ge bruikte. Hot nationaal-socialisme was niets nieuws. Het waren in wezen de oude ge dachten van de vroegere landjonkerskaste. dezelfde ideëele phraseologie die in wo- zen dezelfde materieele doeleinden, nl vei overing en machtsuitbreiding, moesten camouileeren. Het is waar, dat wij allen medever antwoordelijk zijn voor den gang van za ken in de menschelijke samenleving, dat elk economisch en politiek probleem te vens een karakterkwestie ïs. Maar de diepere achtergrond van het nationaal-socialisme als politieke bewe ging en geestelijke atmosfeer zien wij als een politiek-economisch probleem. V. Waf doe je in de kou? Een meneer uit Loosduinen en een uit Den Haag kwamen overeen een zwart handeltje Ie plegen. De Loosduiner zou 1 1440 voor 2000 sigaretten betalen. De verkooper had echter slechts 1800 siga retten bij zich, hetgeen geen bezwaar bleek te zijn. Tenslotte is f 0.72 voor een rookentje toch al spotgoedkoop, nietwaar Hoe hel zij, de Loosduiner keerde zeer voldaan over den koop huiswaarts, Thuis gekomen veranderde zijiTvrougde evenwel in gramschap en schrik. De doosjes bloken n.l. geen heerlijke corporals en camels te bevallen, doch sigaretten van zeer minderwaardige kwa liteit. Onze „zwarte" Loosduiner was dit toch te grijs. Aangifte van oplichting bij de recherche volgde. Het muisje zal nog wel een staartje hebben. Spanje en Portugal hebben hun bijzon dere moeilijkheden. Behooren zo werke lijk bij de overwinnende mogendheden Spanje heelt bij decreet bepaald, dat er drie dagen lang de vlag zal wapperen ter viering van de overwinning. En Por tugal maakt zich al op, om twee divisies Porlugeesche troepen van Oost-Azie naar Timor over te brengen, waarvan de helit vroeger Portugeesch bezit was. Maar in beide landen heeft het bewind verdacht veel weg van het fascisme en nationaal socialisme dat nu verslagen is. Het is geen prettige positie. Het socialistische congres te Parijs heelt ook de Spaansche kwestie aangesneden. De voorzitter zei bij het verwelkomen der Spaansche gedelegeerden, dat hij over tuigd was van den spoedigen terugkeer der Spaansche socialisten naar hun va derland. De Britsche gedelegeerde Laski bevestigde de belofte der Labour-regea- ring, dat de Spaansche oppositie zou ge holpen worden. Ook daarvoor ben ik in Parijs, zei hii, om deze kwestie met do Spaansche socialisten te bespreken. De Spaansche delegatie drong or op aan, dat de geallieerde regeeringen de Cortes van ongeveer 100 in ballingschap zijnde afgevaardigden, die binnenkort in Mexico zal bijeenkomen, zullen erkennen als wet tig vertegenwoordiger van het Spaansche volk. De Spaansche regeering (Franco) heelt geprotesteerd tegen de Parijsche conferen tie over Tanger. waar Sovjet-Rusland wél en Spanje niet is toegelaten. Zij behoudt zich alle reserves voor ten opzichte van het uiteindelijke besluit in deze kwestie. Rusland en China Tusschen Rusland en China is een vriendschapsverdrag geleekend. Uit Moskou wordt door een draadloos Amerikaansch bericht gemeld, dat in de Russische hoofdstad een verdrag van vriendschap en bondgenootschap is on derteekend tusschen de Sovjet-Unie en Dat ïs een zeer verheugend bericht. Er waren talrijke mogelijkheden voor Het Verre Oosten De inleidende besprekingen met Japan zullen, zooals uit het hoofdkwartier van Mac Arthur wordt gemeld, eerst volgende week beginnen. De Amerikanen zuller. inluschen de plannen voor de bezetting van Japan completeeren. Voor deze be zetting zullen naar schatting 1 mïllioen man noodig zijn. Frankrijk Het instituut ter peiling van de open bare meening heelt een onderzoek ge daan omtrent de vraag v/je president van de voorloopige regoering zou moeten zijn tijdens de opstelling van de nic-uwe con stitutie. 71 pet. wenscht Do Gaulle ais president, kleinere fracties zijn voor Her- riot. Blum of Thorez. 50 pel, stemde voor het één kamer systeem. 30 pet. voor een kamer en een Het Zionistencongres Hel Zionisfencongres fe Londen tracht van de Britsche regeering toestemming te verkrijgen om een Joo'dschen slaat in Pa lestina te vestigen, en in elk geval direct de mogelijkheid te openen om 100.000 Joden aanstonds in Palestina toe te laten. Een delegatie uit Warschau kwam met toestemming van de Sovjetregeering, en deze deelde mede, dat van de drie milli- oen Poolsche Joden cr nog slechts 80.000 in leven zijn. In Rusland zijn er 170.000, in Nederland en België samen 45.000. Het antisemietisme in Polen is nog sterk. Verscheidene honderden Joden zijn daar na de bevrijding vermoord door fascisti sche elementen. In de Britsche en Ame- rikaansche bezettingszones bevinden zich nog 110.000 Joden in kampen die liet daar niet best hebben, omdat de geallieerden de voeding dezer kampen aan Duitschers overlaten. VAN OVERAL Moskou zal de ollicieele zetel van de commissie voor de herstelbetalingen blij ven. Lehman, de directeur-generoal van de Unrra heeft gezegd, dal het werk nu zal verdubbelen, nu het Verre Oosten dra zal zijn bevrijd. ffe Finsche vakbeweging dreigt de re geering met een algemoene slaking. in dien niet terstond wordt overgegaan tot de hoog noodige zuivering. De minister president Paasikivi heelt geantwoord, dal zijn regeering de kwestie zal besludeeren. en dat hij zich zal scharen achter elk besluit dat het parlement neemt. In Engeland is de „go slow" staking ien einde. Zij heelt tien weken geduurd. Voorzoover noodig hebben soldaten het werk der havenarbeiders verricht. En dit geschiecjde in de beste verstandhouding met de stakers. De voedselpositie in dit land is anders „nog niet bijzonder aangenaam", zooals de nieuwe Minister van Voedselvooizïe- ning zeide. Er is nog geen kans op ver betering der rantsoenen. In Poten is een gedeeltelijke demobili satie gelast. De gedemobiliseerden sullen zoo noodig worden gesteund. Ook zal een verruiming van de amnestie worden toegepast. In de Amerikaansche bezettingszone mo gen vakvereenigingen worden opgericht, doch zij zullen vrij moeten blijven van alle nazi-smetten. Zij mogen niet onder handelen over looncn en werktijden. In de Britsche zone is het nog niet zoover. Het Internationaal Tribunaal zal uit vier leden bestaan, van elk der vier deelne mende mogendheden één. Het zal recht spreken over alle oorlogsmisdadigers wier delicten niet aan een bepaalde plaats ge bonden zijn. Eisenhower hoeft in Moskou verklaard, dat de Vereonigde Staten en de Sovjet unie vrienden willen zijn en elkaar willen begrijpen. Hij zag geen enkele reden, waarom de relaties tusschen de twee vol keren niet steeds meer zouden worden uitgebreid. varen vanwege weerbarstige Japansche troepen, die tot verschrikkelijke wraakne mingen zouden kunnen overgaan, zegt Reuter. Hel zal dus zaak zijn. om met de grootste behoedzaamheid en krachtdadig heid te werk te gaan. Dan is er ook de schadevergoeding.. Er zijn millioenen slachtoffers gevallen, in alle bezette gebieden. Kot economisch leven van heele landen is vernield. Er zal dus arbeidskracht en schadevergoe ding in natura moeten worden geleverd. Oorlogsindusireën en oorlogspotentieel moet worden vernietigd. Alleen wat noo dig is voor binnenfandsch verbruik zal worden getolereerd. Japan moet een kleine mogendheid wor den, met all^n de vier Japansche eilan den en enkele kleinere als grondgebied. Wat blijft er dan van den Keizer over Zal hij in de oogen van zijn volk „zoon des hemels" blijven, als aan den dag komt, dat hij een marionet is geworden in de handen van Mac Arthur De „New York Times" zegt, dat een in discrediel gekomen godheid voor de wereld veel boter is dan een tot martelaar geworden godheid. InderdaadHoe meer de keizerlijke waardigheid inboet aan heerlijkheid, des te eerder is er kans dat ook dit rampza lige en verdwaasde volk eenmaal van zijn verderfelijke grootheidswaan zal genezen. Maar het zal nog zijn een lange en zware weg. Red. Aan dena Poelendaalschen Singel te Middelburg slaat hel monumentale kan toorgebouw van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij, 4e P. Z. E, M. Zooals men zich herinnert werd in 1937 aan den bouw hiervan begonnen en was het feitelijk eerst in 1942 voltooid. Oflici- eel is hel gebouw nooit geopend. De oor log en de bezetting hebben dit verhinderd Het gebouw was nog lang niet klaar toen de oorlog uitbrak. Er stond eigenlijk al leen nog maar het geraamte. Slechts en kele ramen waren aangebracht. In dezen toestand is het door hel personeel be- Nu ontbreken er weer vele ramen en zal heel wat opgeknapt moeien worden. Hot gebouw heeft n.l. door de oorlogs handelingen groote schade opgeloopen. In de mooie hal slaat nu het gore wa ter. Maar op de in den muur aange brachte en nimmer officieel onthulde ge denkplaat, lezen wij de symbolische woorden Da! ook bij storm en tegentij De kracht uit kool gebrand, De eeuwen door een zegen zij Voor 't schoone Zeeuwsche land. Op de gangen is het donker, menige muur is gescheurd. Maar daarachter gaat het werk al lang zijn gewonen gang. In dit gebouw werd ons van bevoegde zijde het een en ander medegedeeld over de problemen welke met de electricileits- voorziening verband houden. Deze waren en zijn vele. Tijdens den oorlog bestond het verbod om van gas op electricïteit over te gaan. Toen de gasfabriek 's avonds evenwel ophield gas te leveren, kwamen velen in het donker te zitten. Na de bevrijding wilde men in ieder geval de menschen helpen en zoo deed op Zuid-Beveland, maar ook in Middelburg, de z.g. burenhulp haar in trede. Wat hield deze in Mijnheer A had electrisch, mijnheer B. zijn buurman, gas. Een draadje werd door den muur gelegd en ook mijnheer B kon 's avonds zijn krantje lezen. De zoogenaamde burenhulp bracht vele bezwaren met zich mede. Aan de eischen van veiligheid kon niel voldoende worden tegemoet gekomen. Bij de voorkomende rantsoenover schrijding viel moeilijk te conslaleeren wie de schuldige was. „Burenhulp" was dan ook een noodzakeliik kwaad. Men is ermede begonnen in de periode dal er geen kaarsen ol petroleum te krijgen wa ren. Zij was alleen bedoeld als hulp om de donkere wintermaanden door te ko- Herrezen Tooneel ii. De Naamloozen van 1942. Twaall spelers uit de tooneelgroep „Vijl Mei 1945'/ voeren thans een nieuw stuk van Aug.' Deiresne op „De Naamloozen van 1942". Het behandelt enkele dagen uit de Duitsche overheersching in een Iragi-comedie van vijl bedrijven. Het stuk is zóó lypeerend voor aen stil len verzetsstrijd der atgeloopen jaren, dat wij met een beklemd hart hebben toege zien, hoe de vervolgden hulp kwamen vragen bij het kleine burgergezin, waar van de vader zeil een Jood is toen een S.D.-man de persoonsbewijzen van de fa milie onderzocht, voelden vrij weer de spanning, die wij zelf bij. Ireincontroles en razzia's ondervonden. Wij slaan te dicht bij dit stuk. Hel zal voor de generaties, die na ons komen, een blijvend aandenken zijn aan den strijd van de algeloopen jaren. Zij zullen daarin zien. dat wii niet in één voortdu rende angst geleefd hebben, want er zijn. vooral in de eerste drie bedrijven, aller lei dwaze en humoristische scènes. Maar zij zullen ook leeren begrijpen, dat elk oogenblik een klap kon vallen, die een menschenleven vernietigde, een gezin uil elkaar sloeg of een nog nauwelijks ge boren lietde verbrijzelde. Wij kennen dit alles. Maar tóch mag dit tooneelsluk, mocht het ooit in Zeeland komen en vanai 1 October trekt de greep de provincie in. dus or is een kans niet gemist worden. Want in Zeeland beseit men niet voldoende-, hoe het leven in de groole steden (waar de maatregelen van den bezetter meerial veel principleeler werden afgewezen dan bij ons) geweest Js. En hel zal 2eker bijdra gen tot hel meer-één-worden van Zuid en Noord, als de Zeeuwen ook eens, al is het maar voor drie uur. de steer van een Amsterdamsch Jodengezin in bezettingstijd hebben aangevoeld. A. L. Ontploffing verstoort feestvi eugde De feestvreugde in Rotterdam werd ver stoord door een ernstig ongeluk. Een vuur pijl van hel vuurwerk, dat afgestoken werd aan de Parkhaven, kwam terecht in een munitiekist van een Engelschon oorlogsbodem, die aldaar gemeerd lag. Er ontstond een hevige explosie. Vijf per sonen werden gedood en honderd min ot meer ernstig gewond. Ook op het En- gelsche schip zijn verschillende slacht offers gevallen. Rechtsgeding om een publiciteit Door de Bossche Rechtbank werd een interessante zaak behandeld. Het betrof hier een civiele zaak in kort geding van de N. V. Vlïssingen en Co.'s Katoen- iabrieken te Helmond tegen den hoofd redacteur van de Helmondsche Courant, wegens een publicatie, waarin werd ge zegd. dal in de fabriek ruim 7 millioen meter textiel was in beslag genomen of geblokkeerd. De eigenaresse vorderde stopzetting van verdere publicaties hier omtrent en publicatie van het vonnis in de Helmondsche Courant. Het beslag op de goederen was roods na een nacht opgeheven. Een knap man! Tot gewoon hoogleeraar in de juridi sche faculteit van de R. K. Universiteit te Nijmegen voor het onderwijs in de Staathuishoudkunde en Statistiek is be noemd Dr. j. v. d. Biink te Laren. De heer v. d. Brink werd 12 April 1915 Ie Laren geboren. In 1942 promoveerde hij te Til burg cum laude lot doctor in de economie Hï) werkte aan den Economischen Voor lichtingsdienst van hel Dop. van Econo mische Zaken, een functie, welke hij tij dens de bezetting neerlegde. Nu de winter woer gaat naderen. *cl getracht worden de gasperceelen zooveel mogelijk door electrisch te vervangen en een normale aansluiting te bewerkstelli gen. Natuurlijk doet zich ook hier het materiaal-tekort gevoelen. Ondanks de bezwaren die aan de „bu renhulp" kleefden, zijn er den vorigen winter door dit systeem tot plm. 5000 ge zinnen uit het donker verlost. Nu er weer petroleum beschikbaar ge steld wordt, is de urgentie van de „buren hulp" veel minder geworden. Er zijn ech ter vele gasklanten, die niet over een pe troleumlamp beschikken, zoodat ook de petroleum alleen vaak nog geon uitkomst biedt. Een zeer belangrijk punt is natuurlijk de kolenpositie. Deze kan op dit oogen blik bevredigend genoemd worden. De aanvoer vindt onregelmatig plaats. Er bestaan plannen het bedrijf mot dal van Brabant te verbinden. Wanneer Vlis- singen onklaar geraakte, zou men stroom uit Brabant kunnen betrekken. In Nederland zijn reeds vele van der gelijke verbindingen. Hierdoor wordt de bedrijfszekerheid op gevoerd, wat de cliënleele ten goede komt Het gemis aan bedrijfszekerheid is voor al in de algeloopen jaren sterk gevoeld. Met nadruk wordt op het volgende ge wezen. Straks zal Walcheren droog zijn en zal men. voor zoover mogelijk, zijn woning weer gaan betrekken. Laat men tijdig den installateur opdra gen de reparaties te verrichten, zoo dat deze ruim den tijd heelt om te trachten het noodige materiaal aan te koopen. Komen de woningen dan droog, zoo is misschien tegelijkertijd het materi aal aanwezig. Hierdoor wordt straks veel tijdverlies voorkomen. Dit is vooral voor Walcheren van be lang. waar het water zeer hoog heelt ge slaan en dus vele herstellingen verricht zullen moeten worden. Over de toekomst van de rantsoeneer- ring is weinig te zeggen. Do regeling zooals die geldt vanal 15 Juli en afwijkt van de heden geldende, houdt zooveel .mogelijk rekening met de belangen der afnemers, waarbij vitale bedrijven en de voedselvoorziening den voorrang hebben. In de meest getroffen gebieden zal re kening gehouden worden met de abnor male toestanden, waarmede Walcheren, Westelijk Zeeuwsch Vlaonderen en Schou wen en Duiveland worden gediend. Ten slotte wordt tot alle goede vaderlanders het dringende verzoek gericht, niet on- noodig stroom te verbruiken. De grootst mogelijk zuinigheid is nog altijd geboden. V. OVERDENK ING De natuur bleef zichzelf Vijf lange jaren heelt de viiand Neei- lands etl getyranniseerd. Vijl bange ja ren heeft hij geprobeerd het volk van de lage landen bij de zee moreel en physiek te breken, heelt hij steden en dorpen aan vernieling blootgesteld en heelt hij onze kostelijke landerijen voor jaren onbruikbaar gemaakt. Ja zelfs kon hij zijn door bleed besmeurde handen niet aihoudon van ons natuurschoon van biologisch waardevolle terreinen, die in Nederland toch al dun gezaaid waren. Wal is er overgebleven van de "fraaie vennen bij Oosterwijk, wat van het in drukwekkende duinlandschap op onze eilanden, wal van a! die andere terrei nen in ons land. die bij natuurminnond Nederland zoo hoog stonden aangeschre- En tochToch kunnen we nog ge nieten van het Hollandsch natuurschoon. Juist nu. nu we weer vrij zijn, kunnen we ons hart ophalen aan de duizend cn een wonderen, die Moeder Natuur bij dag cn nacht voor ons ten loon spreidt. Want wat er ook gebeurde in de vijf schier eindelooze jaren van verschrikking, dc* natuur blcei ons trouw. Kom nu eens buiten. Wandel of fiets eens als vrii Nederlander door je eigen mooie land. Trek eens uit langs de Hol- landsche wegen waar de hooivelden één bloemenzee zijn, waar de linde geurt en een gloed van bloemen overal oplaait, v/aar de grutto's en tureluurs roepend over de lage landen vliegen, waar de koekoek eindeloos roept in het rietland, waar de wielewaal jodelt in het lootoocch, v/aar de druk zwaaiende molens hun uiterste best doen om ons mooie polderland in eere te herstellen, waar de heerlijkste wolkenluchten zich spiegelen in sloot en En bij dit alles moeten we denken God, wat is de natuur mooi. Wat l.ebl Gij, God. dit alles schoon Ingericht, wal is het leven iets wonderbaarliil: schoons. Maar dan het tragische: wij menschen. wij hooren eigenlijk ook bii de natuur, bij dat Goddelijke. Ook ons lichaam gehoor zaamt aan de natuurwetten van leven en sterven, van geboren worden en zich zeil weer voortplanten. Ook wij ziin geroa- pen tol reinheid, lof schoonheid, lol ver hevenheid, totGoddelijkheid. En dan moeten we vol schaamte uit roepen God. wal hebben wij van daze aarde, van dit loven gemaakt Wal een hemel kon zijn is lot een hel geworden, niet door 'U. niet door de natuur, maar door ons, door de menschen. Deze week zag ik de film „Desert Vic tory". de „overwinning in de woestijn". Twee dingen hebben sterken indruk op mij gemaakt. Allereerst de imposante na tuur. de eindelooze zandvlakten van de wcestijn, met de duinen en de rotsen, mol de zandstormen, met de oasen, waar de dadelpalmen wuiven en waar kamee- len grazen en apen spelen in de boomeru Dan zien we, hoe zich tegen den ach tergrond van dit machtige landschap do titanenstrijd alspeolt, tusschen dc aeaili- eerde legers en de legers ven de aa. Wo 2ien daar den oorlog in ai zijn gruwelijk heid voor onze oogen gebeuren. En hc-t oinde is de „Victory". de overwinning. Er is algerekend me! oen sysloem, dat het onze niet was en het onze nooit zal worden. Maar als de ovorwinnir- er Ss. dan liggen daar langs de wegen van Afrika de lijken van 80.000 jonge menschen cn dan liggen daar de bergen van vernie tigd oorlogsmateriaal, waaraan miïltoenen menschen jaren lang hebben gewerkt. Mijn God wal hebbon wij van deze aarde, van dit leven gemaakt Maar zie. daar komen wederom eno.-nro zandstormen en alles wal de woestijn onlluijiorde. wordt bedolven onder het gele woestijn zand. waarop de kameelcn hun wc.-» zoe ken, waarop weer palmen zullen groei en en waar weer apor. zullen spelen. Met Gods hulp herstel! de natuur all tel. Het Goddelijk Licht brandt cis een vöhkje in ons allen, hoi brandt, al dreigt het soms uit te gaan. Laten we allen pro- boeren dit vonkje aan te wakkeren tol een machtige vlam. In dien geest moeten we gaan bouwen aan ons volk, aan ons land. ja aan dc geheele aarde, in eerbied voor Kern, door Wien. van Wlen en tot Wien alle dingen (Overgenomen) FOP. L BROUWER UIT STAD EN LAND GOES. Hel Bestuur der Oranje-Vereeni- ging deelt ons haar plannon mede - voor do feestviering op 31 Augustus a.\. Op den vooravond zal in de Groote Kerk een herdenkingsdienst worden ge houden, waarin Dr. Dankbaar het woord Op dpn jaerdag onzer Vorstin wordt begonnen met koraalmuzïek van den toren. In den loop van den morgen zin gen de schoolkinderen vaderiandscho lie doren. voeren de jongens een klepper- marsch uit en de meisjes een linteaspol. Daarna een muzikale rondwandeling, waarbij herdenkingsborden worden her- Des middags zal mot medewerking van do landelijke ruiters van de Grpote Markt worden afgemarcheerd naar hel sportter rein. waar allerlei wedstrijden gehouden zullen worden. Des avonds gymnastiekdemonstratïes en muziek op de Markt. De dag v/ordt besloten met een muzi kale rondgang en een groole taptoe door de populaire „pijpers". Op 1 September 2al eon optocht warden gehouden. Die dag zal besloten worden met des avonds een groot ieestconcert. GOES. De Zeeuwsche Volksuniversiteit gaf een voortreffelijk concert, waarin als solisten optraden Dick de Reus. bekend als eerste Violist uit het Concertgebouw orkest te Amsterdam. Tanny v. d. Garde, sopraan, en Jan Kuiler, pianist. Van het buitengewoon rijke programma noemen wij de Chaconne uit de vierde solo-sonate voor viool van Bach. Deze dans. een van de prachtigste werken, die Bach ooit gecomponeerd heeft, werd op meesterlijke wijze door Dick de Heus ver tolkt. Zijn zuiver spel oogstte grootcn Tanny van de Garde viel sterk op in drie ..Ticmanzon aus Mcgeione (Ludwig Tieck)" van Brahms. Haar zang harmo nieerde uitstekend met het temperament volle pianospel van Jan Kuiler, wiens uit nemend talent in de Ballade opus 22 en de Polonaise opus 22 van Chopin op -den voorgrond trad. De geslaagde avond werd besloten mei liederen van Gabriël Fauré. Francis Pou- lenc en vier stukken voor piano en viool van Jos. Suk. L. GOES. Deze wool: draait in 't Grand Theater „Gentle Sex" oftewel „He! Zwakke Geslacht". Als spelers treden o.m. op Joan Gates. Barbara Waring on John Huslin. Wij zien hel leven van de meis jes van de A.T.S. De historie van Anne. Erna. Joan en Maggie is gelijk aan die van vele duizenden vrouwen in Amerika en Engeland, maar geeft -een c*oo:l en boeiend overzicht van hel leven in Enge land tijdens de oorlogsjaren. wrijving. De communistische lecers in China heb ben telkens strubbelingen met hel ollici eele China. En Rusland staat natuurlijk sympathiek tegenover zijn geestverwan- Tengevolge van deze toenaderinn tus schen twee van de vijf groote mogendhe den heeft nu ook het otficieele China aan de Chineesche communistische legers voor gesteld, tot nader overleg samen te komen Een ander moeilijk punt is wat nu aan Japan ontnomen wordt. Mantsjoerlje en Formosa worden door de conferentie van Cairo door Engeland a Amerika aan China beloofd. Maar ook Rusland, dat er nu binnentrekt, heelt hier bc-'.cnget:, Dan is er ook nog Korea, waar omtrent te Cairo werd bepaald, dat het onafhankelijk zou worden. Maar onder wiens invloedssfeer zal het komen In elk gevalhet vriendschapsverdrag zal hier wel weg op weten. Men zegt, dat er reeds een breedere de mocratischer grondslag is gevonden voor het kabinet van l'sjang Kai Sjek En dat Rusland zich wil accoord verklaren met de besluiten van Cairo Griekenland Attlee en Damaskinos hebben telegram men gewisseld. Attlee seinde, dat de Brit sche regeering wenscht een vrije keuze het Grïeksche volk tot het bepalen i zijn toekomstige regeering. Het spijt dat er excessen zijn voorgekomen van de rechterzijde. Wii achten het van be lang, dal admiraal Voulgaris alle exces van extremisten van links of rechts voorkomt. Damaskinos antwoordde, dat de begin selen van vrijheid en maatschappelijke rechtvaardigheid, waarvan Attlee's reges- ring thans voorvechter is, de steun moeten ontvangen van allen die van goeden Ned.rfndië Het Australische blad Courier Mail zegt dat het incident over de cpleiding der Nederlandsche troepen in Australië niet mag leiden tot een vervreemding tusschen Australië en Nederland. Indië is onze rste buur. Iedereen bewonderde het vastberaden Indische verzet tegen de Ja pansche agressie. Wij zullen gaarne doen wat wij kunnen voor de opleiding en uitrusting hunner troepen. Vart uit Australië worden aldoor her haalde radio-uitzendingen gegeven in het Nederlandsch en in het Maleisch, waarin r de bevolking van Indonesië waar schuwingen en instructies worden gege- r met het oog op de aanstaande ont ruiming door Japan. Het lied der Indonesische nationalisten ..Indonesia Raja" (groot Indonesië), dat sinds 1928 in zwang is, werd verboden. Na den inval in Nederland mocht het er worden qozongen. Thans heelt het i ollicieele plaats gekreaen de druk kerijen van de Ned. Indische regeering in Melbourne hebben de eerste 1000 exem plaren gedrukt. De exemplaren zullen verspreid werden in de bevrijde gebieden. het zal min ot meer als volkslied gel den, dat bij ollicieele gelegenheden na het Wilhelmus zal worden gezongen, Roemenië Ex-koning Carol, die thans in Zuid-Ame- rika vertoeft, doel door bemiddeling van vertegenwoordiger in Europa onder zoek bij vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie in Frankrijk ol Oostenrijk, om te en ol de Sovjets ziin wensch om terug Ie keoren op den troon willen ondersteu- ïen. Aldus meldt Reuter. Duitschland De „New York Times" meldt, da! de aerste tien nazi's' die voor het gerechts- hol te Neurenberg zullen verschijnen zijn Goering, Von Ribbentrop. Von Papen, Ro senberg Keitel, Robert Ley, Julius Slrei- cher. Seys Inquarl, Hermann Frank en Jodl. Daarna volgen anderen, o.a. Doo- Yougo^Slavië 25 leden van het centrale comité natio nale van Mihailowitsj zijn gevonnist 7 kregen de doodstraf, de anderen 1 tot 20 jaar dwangarbeid. Zij wordt nog niet rechtstreeks toege in het keizerlijke woord„Vereenig al uw krachten om ze te wijden aan den opbouw van de toekomst", klinkt een an der geluid dan men van een verslagen vijand zou verwachten. Eerder kan hier de eerste stille wenk in worden gezien dat nu het heden wel duister is, doch da! de toekomst nieuwe mogelijkheden in zich bergt. Het militairistische imperialistische Japan gaat hiermee een betere toekomst tegen, zoo meent hel en zoo wil het aan het Japansche volk suggereeren. Ook de nu afgetreden eerste minister Soezoeki heelt woorden gesproken, die dezen toon aanslaan „Japan gaat een moeilijke toe komst tegemce!. maar het Keizerlijk ge zag zal een nieuwen weg openen naar betere tijden". Het Japansche blad „Yomi- uri Hochi" verklaart„Wat er ook ge- beure, wij mogen niet wanhopen, en wij moeten met vernieuwde kracht en vast beradenheid herrijzen". Het is daarom buitengewoon moeilijk voor de geallieerden, hier orde te schep- In Duitschland waren tenminste nog Duitschers te vinden die als tegenstan ders van het nationaal-socialisme jaren in concentratiekampen hadden qezeten. en dus voor bestuursposities in aanmerking konden komen. In Japan schijnt wel het heele volk vergiltigd door de grootheid- waan, dal Japan, als zetel van de god heid, en alle Japanners als behoorende tot die godheid, die door hun leven te geven voor altoos met de godheid wor den vereenigd. door goddelijke leiding zijn bestemd om de wereldheerschappij te Een heel gestreng bewind, en voortdu rende nauwgezette controle zullen dus ncodig zijn, vermoedelijk voor altijd tenminste zoolang deze verderlelijke gods dienst heel Japan blijlt bezielen. De geallieerden staan klaar voor de bezetting van het Japansche moederland, voor de bevrijding en hulpverleening aan ge-interneerden en krijgsgevangenen, en voor de overname van hel gezag op alle bezette gebieden, waar de Japanners hun wapenen zullen moeten inleveren. Ean groot Amerikpansch bezettingsleger slaat jereed. Oorlogsmisdadigers zullen moeten v/orden gearresteerd, en al wat met het agressief militairisme verbonden is zal moeten worden opgeruimd. Volgens de „Yorkshire" Post"bliift de mogelijkheid be staan, dat er ondergrondsch gewroet zal komen van organisaties cis „Zwarte Draak" en „Robijn". Ook zijn er nog ge- Ons Indonesië bevrijd! De minister-president en de ministei van Overzeesche Gebïedsdeelen hebben dit leit herdacht in een radiorede. Prol. Schermerhorn zei, dat de botsing met Ja pan reeds lang werd verwacht. Ieder marineman wist er vanéénmaal komt de krachtmeting met dit fanatieke rijk. Toon Indo-China in 1941 door Japan werd aangevallen, brandde onze marine van verlangen om de Japansche vloot met onze onderzeeërs aan te vallen Het is er niet van gekomen. Na de gebeurtenissen tijdens don oor log in ons Indië hebben gememoreerd, zeide hij op 7 Maart 1942 bleet de Gou verneur-Generaal van Starkenborgh Sta- chauer eenzaam achter. Het is nu het moment om dezen Nederlander van bui tengewoon groot lormaat Ie eeren, om zijn moed en zijn wijsheid. Hij deelde het harde lol met het volk, dat aan zijn zor gen was toevertrouwd Dc Ministor-president eindigde„Laat ons volk den plicht, die vóór ons ligt, om in ons rijk overzee de hand te reiken aan blank en bruin, goed verstaan, en dien overeenkomstig handelen". Prof. Logeman zei toe. dat de regeering zoo spoedig mogelijk de verbinding tus schen ons Indië en Nederland zal herstel len. Hij sprak in het Maleisch de Indone siërs toe. Helaas zijn wij nog te kort be vrijd, om klaar te zijn voor de hulp aan Indië. Wij zijn nog afhankelijk van onze bondgenooten, die ons zeker zullen hel pen. De Nica-eenheden zullen direct met de geallieerde bezettingstroepen meegaan Als wij de noodige lonnenmaat krijgen, zal hol personeel, dat zich voor Indië be schikbaar hoofl gesteld, zoo spoedig mo gelijk daarheen worden vervoerd. Red. De P.Z.E.M. en haar problemen Ove!' fourenhtiEp em cnog waft

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1