VRIJE STEMMEN Vrede over heel de wereld De geallieerde voorwaarden door Japan aanvaard Japan heeft gecapituleerd Joodsche problemen CHINA-JAPAN L Do oorlog in het Verre Oosten loopt ten einde. Als dit artikeltje verschijnt heeft Japan misschien reeds gecapituleerd. Wij kunnen zeggen, dat dezen tweeden wereldoorlog met den strijd tusschen Chi na en Japan is begonnen.1 Jaren lang heeft het dappere Chineesche volk zich alleen tegen den machtigen agressor ver dedigd. Thans komt ook voor China het einde van den bloedigen krijg in het zicht Wij willen in een aantal artikeltjes iets meer vertellen over de twee landen die hier in het geding waren, n.l. China en Japan. Wat voor sociale structuur hebben die landen? Hoe zijn de menschen Onder welke moeilijkheden gaan zij gebukt Door welke historie zijn zij be-invloed Welke zijn hun dspiralies Hoe trachten zij die Ie verwezenlijken Wat is hun beschaving "b Wanneer wij deze en ander vragen hebben beantwoord, zullen wij ook iets meer benrijpen van den achtergrond van den oorlog. Een schrijver heeft China eens „vrou welijk" genoemd. Het kan zijn, doch deze periode is thans voorbij. China is man geworden. Het heeft jaren tegen Japan gevochten. China is feitelijk voor de eer ste maal een nationale eenheid gaan vor men. hoewel deze nog lang niet te ver gelijken is met die van do Vereen. Stalen bijvoorbeeld. In China bestaan nog altijd vele tegen stellingen. Het land is door zijn reusach tige uitgestrektheid moeilijk centraal be stuurbaar. Hel heeft een oppervlakte van 3.787.000 vierk. km. (Ons land heeft een oppervlakte van 34.000 vierk. km.) De be volking van China schat men op plm. 500 millioen. China bezit vele mogelijkheden, doch het heeft die niet, beter, nog niet uitge buit. Het heeft een gunstige ligging aan de kust, maar China werd geen zeevarende mogendheid. De ChineeschJapansche oorlog is van het grootste belang voor China geworden. De nationale eenheid is er door verstrekt, de economische ontwikkeling werd»er door Wat had Japan in China te zoeken In het kort kan hierover het navolgende gezegd worden. "Japan beschouwde zich als de leider der Mongoolsche volken. Deze moesten zich vereenigen onder Japansche leiding. Het wilde vasten voot verkrijgen op hel Aziatisch contingent. Het wilde de rijk dommen van China yeroveren, n.l. steen kool. antimonium, petroleum, sojaboonen (olie), enz. Dit alles en nog meer gebruikelijke za ken bezat China in ruime mate. Japan kon dit alles gebruiken om er een mach tige industrie en een sterk leger mede op Ie bouwen on in stand te houden. V. (Wordt vervolgd). UIT DE PER§ In „Het Parool" schrijft oud-minister -5. J. van Heuven Goedhart over „De dichte deur". Hij bedoelt de deui van de ver gaderzaal der Adviescommissie. Daar mogen wij blijkbaar niet binnenkomen zegt hij. En waarom niet In Londen, zegt hij, was er geen con tact met een voLksvertegenwoordiging. De (egeering hing erdoor in de lucht. Zij was een boom zonder wortels. Wij hadden daarom een soort „Buitengewone Raad van Advies" ingesteld. Maar ieder de mocraat snakte naar meer. Nu zijn wij vrij. Maar terwijl Frankrijk. België, Noorwegen, Denemarken al lang een volksvertegenwoordiging bezitten, hebben wij niets dat er op lijkt. En verder lezen we Nu de Nationale Adviescommissie de deur in het slot heeft gegooid, moge Schermerhorn, uitmuntend democraat als hij is, zich haasten om een noodparle- ment te organiseeren. Want het Neder- landsche volk wil geen „chez vous, sur vous, sans vous". Het wil de deur open Wij gaan volkomen accoord met deze opvatting van den oud-minister. Alleen met dit amendementgeen nood-parle- ment kan hier helpen. Alleen vrije ver kiezingen van het geheele volk Dit door to zetten, tegen alle bezwaren van tech- nischen en principieelen aard in, is de eerste eisch van ware democratie J. Hulsebos schrijlt in de Rotterdamsche „Waarheid" over de Stichting van den Arbeid. Hier acht hij dezelfde fout ge maakt als indertijd bij de Rotterdamsche havenstaking. Toen daar een schikking getroffen werd. geschiedde dit door drie vakbonden-, gezamenlijk juist/ honderd leden tellend, die namens de vierduizend havenarbeiders optraden. Bij de Stichting van den Arbeid is het al net zootijdens de bezetting is er overleg geweest tus schen vertegenwoordigers van de vroe gere werkgevers- en werknemers-organi saties, en de Stichting die daaruit is ont staan, is nu reeds door de regeering er kend en heeft rechtspersoonlijkheid ver- Maar of deze Stichting door de massa der arbeiders wordt gewenscht, is niet gebloken. Hetzolfdo acht hij geschied bij de Stich ting van don Landbouw. Ook deze is ontstaan uit overleg tijdens de bezetting van drie Landbouworganisaties. Of ze de instemming heeft van de 'groote meerder heid dergencn die bij den landbouw be trokken zijn, is nooit onderzocht. De schrijver protesteert tegen derge lijke van boven af opgelegde organisatie, en wenscht een organisatie, die op vol komen democratischen weg door alle be trokkenen te zamen wordt gevormd, door vrije verkiezingen. Of deze weg wel kan worden bewan deld dunkt ons de vraag. Voor vastleg gen van overeenkomsten en regelingen zullen toch steeds vakorganisaties noodig zijn. En dus dunkt ons de wegieder sluite zich aan bij de vakorganisalio waar hij zich thuis gevoelt, en de organisaties te zamen besturen de Stichting, zoowel op algemeen arbeids- als op landbouw gebied. Do nu gevormde Stichtingen kun nen dunkt ons daarvoor heel goed die nen. Het ligt aan ieder persoonlijk, of hij mee te zeggen krijgt. Wordt lid van een organisatie en het komt in orde Red. LUCHTVERKEER NEDERLAND—SCANDINAVIË V.V. De K.L.M. heeft thans de mogelijkheid geopend op de vluchten van Nederland naar Zweden passage en vracht te boe ken. Hiertoe zijn natuurlijk vergunningen noodig: Alleen voor zeer dringende za konreizen worden deze verstrekt. BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA De eerste lading bloembollen, door de Amerikaansche afnemers in Nederland besteld, zal binnenkort van Rotterdam worden verscheept. Deze bescheiden Ilervalling van den export is van niet te onderschatten betee- kenis, aangezien bloembollen op 't oogen- blik vrijwel ons cenige deviozenobjecl vormen. De bollenkweekers en -expor teurs zullen in Amerika een uitgebreide reclamecampagne voor hun product gaan Jé JAARGANG NUMMER 238 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 16 Augustus 1945 Algemccnc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Zooals reeds door de radio uitvoerig is meegedeeld, is v/at wij voorspeld hebben al spoedig een feit gewordenDe Ja pansche keizer zal de uitvoerder zijn van de voorschriften die door den Amerikaan- schen opperbevelhebber namens alle ver bonden volkeren zullen worden gegeven. Een groote waarborg voor onze bondge- nooten, dat werkelijk de capitulatie zal worden verwezenlijkt. Het bevel van den Keizer zullen de Japansche troepen niet licht ongehoorzaam zijn. Zij zullen wel doen wat hij van hen vraagt, hun wa pens inleveren, en teruggaan naar Japan. De krijgsgevangenen en de burgerlijke ge- interneerden zullen zij wel niet lastig val len, en hun gelegenheid geven, zich te vorzamelen in havenplaatsen, vanwaar Ze dqpr dé geallieerde schepen zullen worden algehaald. Verwoestingen zullen in de bezette gebieden niet meer worden aangericht. Rooven van goederen zal niet meer voorkomen. Want de Keizer beveelt. Wie zou het wagen hem ongehoorzaam te zijn Hij is de vertegenwoordiger van do Godheid op aarde. Dit is hel groote voordeel van de schik king die thans is getrofien. en die zeer vernuftig door de Japanners zelf is uit gedacht. al was het bij hen met een an dere bedoeling. Zij wilden de keizerlijke macht sauveeren, en niet meegesleept Zien in de geweldige ineenstorting van het groote Japansche rijk. Een tweede vraag zal zijn. of werkelijk de keizer zelf zal worden gered door deze regeling. Afgezien nog daarvan, dat zijn prestige toch merkbaar zal dalen ook on der zijn eigen volk, nu hij boodschappen- loopertje moet .zijn voor een Amerikaan- schen generaa'l ook onder de bondge- nooten is groeiend verzet merkbaar tegen het vrijuit laten gaan van dezen leider der vreeselijke verdrukking die over de volkeren van Oost-Azië is gekomen. De landen dfe dichtbij deze verschrikking ge legen vraten of er zelf onder hebben ge leden. denken over den keizer zeer on gunstig. en stellen hem mee verantwoor delijk voor het schrikbewind, door Japan jaren lang gevoerd, welk schrikbewind geen haar beter was dan het afschuwe lijke nazi-bewind in Europa. Moet dan doze oorlogsmisdadiger ongestraft blijven, terwijl alle nazi-bonzen, voor zoover ze niet in den dood zijn gevlucht, hun ge- rechtë straf biet zullen ontgaan Zoo denkt Australië, zoo denkt China, zoo denkt waarschijnlijk ook Nederlandsch Oost-Indië. En wat de Philippijnen en de Engelsche gebiedsdeelen ervan zullen denken, valt eveneens niet moeilijk te Hef is dan ook volstrekt niet zeker, dat hier toch geen procss volgen zal. Als; de keizer wordt afgezet, of vrijwillig don troon ledig maakt voor zijn oudsten zoon, welke mogelijkheid zeker aanwezig is dan is Hirohito een gewoon burger en kan voor het gerecht worden gedaagd, dunkt ons. Ook hier is echter vlucht in den dood voor dezen Japanner niet - onwaar schijnlijk. Belangrijker nog dan deze afwikkeling van Japans nederlaag is het perspectief dat zich opent voor heel de bevrijde we reld. Nu is het eindelijk vrede over heel de aarde. Er kunnen nog vele schermutselingen komen, van desperado's, en van opstan- digem. die de onderwerping niet kunnen verkroppen. Maar een geregelde oorlog met moderne machtsmiddelen is niet meer mogelijk. Hel gezamenlijke oorlogspoten tieel van de groote drie is thans onbe perkt heerscher over heel den aardbol. En daar is geen menschenmacht. die deze combinatie kan weerstaan. Nu niet. En later niet. Als deze combinatie stand houdt, is elk verzet onmogelijk. Maar zal deze combinatie stand hou- - dat waarlijk te Sombere ongeluksprofeten zien al weer nieuwe oorlogen in hel verschiet. Zien al dichterbij komen den ondergang der Wij gelooven dat deze menschenwereld voor opgang is bestemd, door de Aller hoogste Levensmacht. En wij zien in de nuchtere werkelijkheid der feiten veelvuldige bevestiging van dit De drie groote wereldmachten hebben geen van drieën ooit eenig belang in een nieuwen wereldbrand. f.idien zij de onruststokers Duitschfand en Japan thans onder toezicht houden en dat zullen ze doen dan heelt zoo wel Amerika als Rusland, alsook Groot- Britlannië, geen enkel belang bij "een nieuw gewapend conflict. In vrede kunnen zij alle drie werken en leven en almeer tot bloei komen, in democratische ontwikkeling. Elke oorlog stremt dezen groei. Daarom zingt het thans zacht in ons hart met het lied van Adama van Schel- Vredo spreidt gij uw zachte vleugels Over ae donkere aarde heen Over de moeden en de gewonden. Over de duizenden, dio verzwonden. Over al de snikkende monden. Die verbleekt zijn van geween Red. Woensdagmorgen om 1 uur Nederlandschen tijd werd dit bericht in de hoofdsteden der vier groote mogendheden bekend gemaakt. De tekst van het Japansche antwoord luidt, na een verwijzing naar een mede- deeling van 10 Augustus, aldus .- Z.M. de Keizer van Japan aanvaardt de voorwaarden van Potsdam. Hij is be reid bevelen te geven, om die voorwaar den te aanvaarden, zoowel aan zijn re geering ais aan het keizerlijk 'hoofdkwar tier. Hij is bereid aan al zijn strijdkrach ten bevel te geven, de vijandelijkheden te staken. Hij zal de bevelen ten uitvoer brengen van den opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten. was getoekendTOGO. De tweede wereldoorlog, die in 1937 door Japan begonnen werd, is hiermedo ge-eindigd. Japan, de laatste van onze vijanden, heelt gecapituleerd. Na een periode van 3'2 jaar onderdrulckig en uit buiting zal ook ons Indië weer vrij zijn. Heugelijke tijding voor alle Nederlanders, en in het bijzonder voor hen, die familie of vrienden in Indië hebben. Keizer Hirohito' heeft voor de eerste maal in de geschiedenis een radiorede lot het Japansche volk gehouden, waarin bij bekend maakte, dat de regeering be sloten had, de bepalingen der groote mo gendheden aan te nemen. Japan heeft aan Amerika en Engeland den oorlog ver klaard om Japan's zelfbehoud in het Verre Oosten te verdedigen. Het was niet de bedoeling, om inbreuk te plegen op de bezittingen van deze naties, of om ge biedsuitbreiding te verkrijgen. Door de nieuwe, uiterst wreeds bom, en om ver dere verliezen van hot Japansche volk te voorkomen, tevens om den totalen onder gang van de menschelijke beschaving te verhoeden, is de keizerlijke regeering tot dezen stap overgegaan. Aldus Hirohito. Heol de wereld buiten Japan denkt over deze dingen anders dan Zijne Ma jesteit Maar zij laat den verslagen vij and thans rustig tegenover zijn eiaen volk met schoonschijnende woorden de neder laag te verbloemen. De Vereenigde Vol keren weten beter f In Londen, Washington en Moskou werd het belangrijke nieuws bekend gemaakt door Attleo, Truman en Stalin. Atllee sprak zijn dankbaarheid .uit je gens leger-, vloot- en luchtmachtpersoneel voor hun eendrachtige samenv/erking. zoo wel dat van Groot-Brittannië als van de bondgenooten. Het lijden van onze vrien den in het Verre Oosten zal nu spoedig voorbij zijn. President Truman zeide, dat dit het einde was van fascisme en politie- slelsel. Dit is de dag van de democratie President Truman heeft voorts bekend gemaakt, dat de recruteering sterk ver minderd zal worden, en dat in de vol gende 12 tot 18 maanden 5millioe: Amerikanen gedemobiliseerd zullen wor- Ceneraal Mac "Arthur is benoemd tot geallieerd opperbevelhebber in het Verre Oosten Aan de Japansche regeering zijn de volgende bevelen qezonden le. Onmiddellijke staking der vijande lijkheden van de Japansche strijdkrachten en mededeeling aan het geallieerde op perbevel van het juiste uur en datum, waarop deze ingaat. 2e. Onmiddellijk afgezanten te zenden naar den geallieerden opperbevelhebber, met de inlichtingen betreffende de opstel ling van de' Japansche troepen en hun commandanten. De afgezanten moeten ge machtigd zijn alle maatregelen te treffen die noodig zijn, om de overgave-voor waar den in ontvangst te nemen. 3e. Generaal Mac Arthur zal de Japan sche regeering van het uur, de plaats en andere bijzonderheden betreffende de on- dorleekening op de hoogte slellen. Admiraal Nimitz maakte later bekend, dat Japansche vliegtuigen de Brifsch-Ame- 'rikacnsche vloot, dio op eenigen afstand van de Jaoansche kust kruist, naderden en door het afweervuur onder vuur geno men werden. Reeds werden 5 toestellen neergeschoten. Generaal Mac Arthur heeft als opper bevelhebber bevel gegeven, dat om vei ligheidsredenen al deze vliegtuigen neer geschoten moesten worden. Do Japansche Minister van Oorlog heeft roods zelfmoord gepleegd. In een communiqué van Mac Arthur werd het staken der vijandelijkheden be volen. Wel moeien nog voortdurend pa- Irouillevluchten uitgevoerd worden om op de hoogte le blijven van de evenlueele Japansche, bewegingen. Verder gelastte hij de Japansche gene- ralen staf om doorloopend een radio station te zijner beschikking te stellen, om bevelen aan de Japansche autoriteiten te kunnen doorgeven. afgetreden De Indianapolis in de lucht gevlogen Dinsdag, de laatste dag van den oor log, is nog een zwarte dag geweest voor de Amerikaansche marine. De kruiser „Indianapolis", die met atoombommen op weg was van San Fran cisco naar het Verre Oosten, is in de lucht gevlogen. 316 man werden gewond. 5 gedood en 875 man worden vermist. De ramp is vermoedelijk te wijten aan vjjpndclijke actie. Duitschland President Truman heelt omtrent de maat regelen ten opzichte van Duitschland in zijn onlangs gehouden radio-rede o.a. ge zegd, dal de schadevergoedingen die dit land zal moeten betalen, zullen worden voldaan uit de feitelijke actieva die er in Duitschland worden gevonden, dus uit producten, machinerieën en grondstoffen, niet uit geld. zooals na den vorigen oor log werd bepaald. Nadat Duitschland volkomen bevrijd is van alle nazi-invloed, kan eerst een vrede me! dit land worden gesloten, omdat dan eerst een regeering voor Duitschland kan worden gevormd. Ook generaal Eisenhower heeft in een radio-rede verklaard, dat eerst het Duit- sche leven op democratische wijze moet worden opgebouwd. De oorlogsmacht van het land moet worden vernietigd. Voorts deelde hij mede. dat er dezen winter voor de Duitschers geen steenkool zal zijn om hun huizen te verwarmen. Hij voegde er bij: „Dit is het gevolg van uw aanvals oorlog". In de Vereenigde Staten is een eerste groep zorgvuldig geselecteerde krijgsge vangenen opgeleid om verschillende func ties in het Duitsche bestuur op zich te ne men. Ook in Frankrijk wordt aan een dergelijke herscholing gewerkt. Oostenrijk Radio Moskou bespreekt de nazi-invloe den die nog in Oostenrijk werkzaam zijn. Door de geallieerden worden nazi's ge bruikt als tolken. 200 S.S.-mannen ver bergen zich in Jjol gebied van den Bren- ner-pas. De vroegere S.S.-leider van Inns- brück heeft daar nog alles te zeggen. Tirol wordt langzameriiand een nazi-pa- radijs. Fascistische advocaten en rech ters worden weer benoemd, nazi-industri- eelen worden weer ge-installeerd, terwijl anti-nazi's voor hen hun huizon moeten ontruimen. Een leidende nazi staat nog steeds aan het hoofd van een belangrijk bewapeningscentrum. Aldus Radio-Moskou. De Mikado is in theorie de absolute heerscher van Japan, schrijlt Reuter. Doch in de practijk oelent hij geen directe macht uil, doch kan zijn tijd gebruiken voor zijn hobby, de lotograiie. Op 21 -ja rigen leeftijd maakte hij een reis rond de wereld, als eerste kroonprins, die sedert 2500 jaar Japan verliet. Hij bezocht de Vereenigde Staten. Engeland en het vas teland van Europa, o.a. Nederland. Bij zijn terugkeer in Japan trouwde hij n i et met een vrouw uit het geslacht, dat sinds generaties Japan's keizerinnen had opge leverd. doch met een meisje dat hij lief had. Hij heeft z:s kinderen s 5 wonén in het paleis, kroonprins Tsoego, thans 11 jaar oud, woont sinds zijn derde jacr volgens de traditie elders. De keizer is geheelonthouder en niet- rooker. Hij is matig, en wordt een -nodel- ochtgenoot en vader genoemd. Volger.' de traditie heelt de keizer half goddelijk Pétain ter dood veroordeeld Het Fransche Hooggerechtshof heeft Maarschalk Pctain ter docd veroordeeld, hem van de Fransche nationaliteit verval len verklaard, onwaardig om die nog langer te dragen, en al zijn bezittingen verbeurd verklaard. Wegens zijn hoogen leeftijd sprak het Hof het verzoek uit, dat het vonnis niet voltrokken zou worden. VAN HIER EN DAAR Woensdagmorgen heeft Koning Georg VI van Engeland het nieuwe Lagerhuis geopend. In Londen zal 31 Oct. a.s. een wereld- jeugdcongres worden gehouden, waar 30 millioen jongelieden uit 56 landen door 400 afgevaardigden, zullen worden ver tegenwoordigd. De eerste duizend Russen vertrekken thans uit Zwitserland. Er zullen er nog 9000 volgen. De Italioansche prinses Fanny de Bour bon was met vier anderen gearresteerd wegens juweelenroof ten nadeelen van een Poolsche Jodin. Zij zijn nu door het gerechtshof vrijgelaten, omdat do roof zou zijn geschied ter financiering van onder- grondsche anti-fascistische activiteit, er. de beroofde Poolsche een Duitsche agento Voorgesteld wordt, een international: zone, ergens in de Vereenigde Staten te scheppen, wellicht bij de baai van San Francisco, welke hoofdkwartier zou zijn voor de verschillende organisaties der Vereenigde Volkeren, o.a. de „World Bank and Stabilisation Fund", de voedsolvoor- zienings- en hulporganisaties, enz. De cholerc-epidemie in Centraal Indië is overgeslagen naar de gebieden var. de Pudsjaab. Orissa en Bombay, en heeft reeds duizenden dooden ge-eischt. In het Joodsche arbeidersblad „Dawar" komt een oproep voor van oen comité uil de Nederlandsche Joden die daar nu wo nen. Zij hebben van de ellende in ons land gehoord, en nu roept hot comité alle oud-Nederlanders en alle Joden die tijdelijk een toevlucht in Nederland heb ben gevonden op, om een hulpactie te organiseeren. Het Nederlandsche volk heeft dit wel aan hen verdiend. Tijdens do vervolgingen tusschen 1933 en 1939 zijn er talloozen naar ons gevlucht, en vele jonge Joden zijn hier in een kamp te Wieringermeer voor den landbouw op geleid. Tijdens de bezetting en de Joden vervolging in ons land heeft de bevol king heel veel Joden verborgen en be schermd. Vele slachtoffers zijn daardoor gevallen. Honderden Nederlanders zijn gefusilleerd wegens de werkstalring naar aanleiding van do massadeportalies in 1941. 20.000 Nederlanders zijn wegens hulp aan ondergodoken Joden naar con centratiekampen gestuurd. Het comité vraagt minstens het loon van een werk dag in het steunfonds voor Nederland te Een internationale Joodsche conferentio zal op 18 Augustus in Londen bijeenko men, om te onderzoeken lroe men het besf de Joden in de bevrijde landen, voor zoover ze onder middelen van bestaan zijn, te hujp zou kunnen komen. in Engeland bestaal sinds de oorlogs jaren een „Council of Christians and Jews", waarvan o.a. ook de aartsbisschop van Canterbury en de Chief-Babhi lid zijn Hot doel is, onverdraagzaamheid tus schen rassen en godsdiensten to bestrij den. vriendschapsbanden aan te kwee ken tusschen Christenen en Joden, ook in jeugdorganisaties, en samenwerking var Christenen en Joden om de gevolgen van den oorlog te boven te komen. ACTUALITEITEN Te 's-Sravenhage is opgericht hel actie- romité „Herstel der democratie door snelle verkiezingen". Het comité zal een massale octie voe ren voor zijn denkbeelden, welke zal be ginnen met een enquête. Momenteel brengen een aantal boeren in Kansas graan bijeen voor Nederland. Hel Amerikaansche hulpfonds zal voor de verscheping zorgen. Ter gelegenheid van de viering van het 370-iarig bestaan van de Leidsche Acadomie zal op 15 September a.s. een plechtige bijeenkomst plaats vinden van alle Leidsche studenten en allen die aan de Leidsche universiteit gestudeerd heb ben. Er zit schot in Er zijn goede isorichton voor de ..toe back suyghers"In het zuiden van het land draaien weer zestig tabaks- etc. fabrieken. De schade daar viel nogal In Rhenen, Valkenswaard en Wage- ningen zijn de fabrieken echter vrijwel verwoest. De zeven cigareitenfabrieken in hel Westen zullen dezen zomer weer regel matig gaan werken. Zij zullen Rhodesia- cïgaretten produceeren. De kerftabalrindustrie zal oen eenheids product leveren, dat onder den naam van „Libra" in den handel zal worden ge- Voor iamïliefeesten, als 25-, 40- en 50- jarige huwelijksherdenkingen en bruilof ten v/orden weer extra rantsoenen be schikbaar gesteid. De distributie-diensten zullen op aan vrage bonnen verstrekken voor 6 rant soenen vleesch, 2 rantsoenen boter. 24 rantsoenen brood. 1 rantsoen suiker, 5 rantsoenen koffie of 2 rantsoenen koilie- surrogaat zoolang koffie niet gedistribu eerd wordt, en 2 rantsoenen melk. Voorts kunnen zij, die den leeftijd van IOC jaar cl ouder bereiken voor dczellde rantsoe nen in aanmerking komen. De bemaling van den "Wieringermeer begonnen Op 9 Augustus 1.1. werden de beide ge malen van den Wieringermeer „Lely" en „Leemans'' officieel door Jhr. A. Ovinge in bedrijf gesteld. In een toespraak herinnerde Ir. A. Ovinge aan eenige bekende data van de Wieringermeergeschiedenis. Vervolgens werden de 1000 P.K. sterke electromoloren van de „Lely" in werking gesteld en brachten de beide reuzengema- len de eerste hoeveelheid water naar buiten van de 6 tot 7 millioen kub. ,m„ welke den polder overstroomden. Bestellingen Ned. regeering in Amerika Vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering hebben aan de Amerikaansche instanties verzocht materiaal voor huizen bouw te loveren. Over den aankoop van 200.000 ton ven sterglas en 10.800.000 vierkante voet iso leerend materiaal wordt onderhandeld. Een onderzoek wordt ingesteld naar de bruikbaarheid en den levensduur van uit- neembare woningen. Ontwikkeling der sociale verzekering in Nederland Verschonen is het eerste deel van het rapport der commissie, ingesteld bij be schikking van den minister van sociale zaken van 26 Maart '43, met de opdracht, algemeenu richtlijnen vast le stellen voor de toekomstige ontwikkeling der sociale verzekering in Nederland. Dit deel be slaat honderd pagina's. Aanvragen voor bedrijfsruimte Voor de toewijzing van door N.S.B.-ers, collaborateurs, enz. verlaten bedrijfsruim ten kunnen behalve gedupeerden tevens als gegadigden optreden zij, die om ur gente economische redenen of uit hoofde van vroeger verkregen rechten iactnsprc- kon op bepaalde bedrijfsruimten kunnen doen geldon. Aanvragen voor de toewij zing van bedrijfsruimten uitsluitend te richten tot den hulpdienst voor getroffen bedrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken, v. d. Spiegelstraat 12. 's-G.a- venhaqe. Radiorede ministers Gisteravond hebben do minister-presi dent Prof. Ir. W. Schermerhorn en de mi nister van overzeesche gebiedsdeelen. Prof. Mr. J. H. A. Logeman, tor gelegen heid van den vrede beide een rede over de radiouitgesproken. bouwbedrijf goedgekeurd Loonregeling voor het Het College van Rijksbomiddelaars heeft cp het verzoek van de Slichting van den Arbeid bij beschikking van 27 Juni 1945 een loonregeling voor het bouwbedriji goedgekeurd. Voor de gemeenten le klasse bedraagt het locn voor vaklieden 86 cent per uur, voor geoefender. 80 cent per uur en yoor ongeschoolden 76 cent per uur. Voor do gemeenten van de middellclasso bedraagt dit respectievelijk 74, .68 en 64 cent per uur. Voor de gemeenten van de 8e en laatste klasse bedragen de loonen resp. 62, 56 en 52 cent per uur. Wijzi gingen kunnen nog worden aangebracht. Deze loonregeling mag worden toegepast te rekenen van 18 Juni 1945 af. Morgen verschijnt onze krant niet HET WEERBERICHT Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut to De Bilt, geldig lot hedenavond 19.uur Aanvankelijk geheel bewolkt. Nu en dan eenige regen. Hedenmiddag in het Westen van het land brekende bewolking. De kachel zal branden I Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn uil Duitschland 1600 Ion kolen in ons land ingevoerd, in Juni 22000 ton en in Juli 49000 ton. Voor de maand Augustus kan gerekend worden op een invoer van 50.000 ton Ruhrkolen en 25.000 ton Amerikaansche kolen. Voor September zijn de verwachtingen niet ongunstig. Zoowel de invoer van kolen als de eigen Nederlandsche productie zijn in de aigeloopen maanden ver bij de verwach tingen ten achter gebleven. De Directeur van hel Rijkskolenbureau meldt, dat behoudens bijzondere omstan digheden dezen winter zeven bonnen voor vaste brandstoffen zullen worden aange wezen. Het publiek zal dan echter ook genoegen moeten nemen met bruinkool briketten. Nationale Advies Commissie In haar vergadering van Vrijdag 10 Au gustus stelde de Nationale Advies Com missi e den tekst vast van een aan de re geering uit te brengen advies met betrek king tot de verantwoording van het door de onderscheiden kabinetten sinds 10 Mei 1940 tol het moment van de verplaatsing van den zetel der regeering naar Neder land gevoerde beleid. De regeering zal uitgenoodigd worden, alvorens stappen le ondernemen ten op zichte van de voorloopige Slaten-Generaal, advies van do Advies Commissie in te Scherpe controle op melkvcrvalsching De C.C.D. tracht door een intensieve controle op toevoeging van water bij Jt- melk door melkboeren, die een ruim ge vreten blijken te bezitten, dit euvel tegen te gaan. IJr worden nu geregeld monsters van de door de boeren vervoerde melk genomen. Meerdere malen is gebleken, dat 30 procent water was toegevoegd. Geknoei met melk schaadt op ernstiae vrijze de volksgezondheid. O.i, zijn bier strenge straffen op hun plaats. Aanmelding van oorlogspleegkinderen Bij beschikking van 3 Augustus 1945 heelt de Minister van Justitie een Com missie voor Oorlogspleegkinderen inge steld, welke haar bureau heeit te Amster dam. Heerengracht 410-412. leder die het toezicht heeft op, of bij wien inwoont een minderjarige, die onder bovengenoemde omschrijving valt, is ver plicht hiervan zoo spoedig mogelijk aan gifte te doen. Deze aangilte lean monde ling of schriftelijk geschieden bij boven genoemd bureau, hetwelk ook alle ge- wenschte inlichtingen verschalt. Geen opheffing reisverbed buitenland verbod naar het buitenland opgeheven. Het Men kan slechts naar het buitenland le. voor militaire doeleinden 2e. voor reizen, die van essentieel be lang zijn voor het economisch herstel van- Nederland 3e. het reizen voor particuliere belan gen (familiebezoek, enz.) is niet toege- Men kan in de gevallen, waarin toe slemming wordt verleend, reizen, naar landen die niet in oorlog waren met de Geallieerden. Men mag niet reizen over hel -ebied van staten, waarmee wel oorlog is ge voerd. Men heelt voor deze reizen noo dig een geldig Ngderlandsch paspoort, pasfoto's met vier kan men volstaan een bewijs van politieke betrouwbaar heid. Voor een zakenreis naar Engeland heeft men een Britsch visum noodig. dal even eens op het departement van Handel en Nijverheid, Bezuidenhout 30 te Den Haag is Ie verkrijgen. Raad voor het Rechtsherstel Ingesteld is thans de Raad voor het Rechtsherstel, waarvan sprake is in arti kel 4 van 't Besluit Herstel Rechtsverkeer. Tot lid en voorzitter van dien Raad is be noemd Prol. Mr. P. S. Gerbrandy te Baarn. VAEIA De P.O.D. te Amsterdam heeft in den nacht van 9 op 10 Aug. een razzia ge houden om 200 aannemers en bunkerbou wers te arresteeren, die zich.niet hadden laten registreeren. Ruim 60 pet. werd ge arresteerd, de andere waren „onderge doken", doch zij zullen ook wel gevon den worden. 164 Binnen afzïenbaren tijd, waarschijnlijk reeds in den loop van September, zullen de hotel-, café- en restaurantbedrijven, alsmede de slijterijen weer bevoorraad v/orden met gedistilleerde dranken op basis van 40 pet. van het gebruik in normale tijden. Dit porcentage zal vermoedelijk in een niet al te verre toekomst geleidelijk ver hoogd kunnen worden. Ho! tijdstip waar op de rantsoeneering definitief hervat zal worden, wordt nader bekend gemaakt. In de Riebroekstraat. een centrum van den zwarten handel te Rotterdam, is het tot een schietpartij gekomen, toen twee politieagenten overgingen tot arrestatie van een zwarten handelaar. Daarbij werd 1 persoon gedood en 2 anderen gewond. Als een vriendelijke geste aan het adres van de Nederlandsche bondgenooten en als hulde aan onzen grooten held van de Java-Zee schout bij nacht Doorman, heb ben de Engelsche autoriteiten ter gelegen heid van de vlootweek, de Rotterdamsche bevolking willen verrassen met diens standbeeld. Men is bezig met het standbeeld van den held, wiens woorden„Ik val aan. volgt mij" in de geschiodenis zullen blij ven voortleven, op te richten op het plein tje tusschen hot oude museum Boymans en het Erasmushuis, n.l. op het voetstuk, waarop voor den oorlog Van Hoogendorp Het ontwerp is van den beeldhouwer Van der Plas. y 27 geallieerde soldaten zijn gedood en 32 gewond bij een botsing van twee trei nen. waarvan 1 verlofgangers vervoerde op het baanvak tusschen Brussel en Mun ster. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Onder de slachtoffers bevinden zich Engelsche soldaten. Polen en Belgen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1