Antwoord van Japan ontvangen V NUMMER 237 le JAARGANG Y[|j j |7 j|f S. L. Bocrma Hoofdredacteur t J. Kocltcbakker DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Woensdag 15 Augustus 1945 Telefoon 2163 De atoomsplitsing Brengt de ontwikkeling der techniek een catastrofe? Wij leven op hel oogenblik in een lijd, waarin de stiucluur van de maatschappij de gevolgen van een wetenschappelijke revolutie ondervindt. H. G. Wells, die reeds 30 jaren geleden de atoombom met gruwelijke nauwkeurigheid beschreef, spreekt in zijn boeken van veranderingen het maatschappelijk voorkomen, die rrieeren van duizend tot tienduizend j( n. Hij noemt deze veranderingen „mi talies" (in navolging van do biologie, di r plotselinge veranderingen in de natuur an planten of dieren mee aanduidt). Een an de laatste mutaties in het monsche- jk ras was de overschakeling van de jacht naar den landbouw. De ontdekking, dat menschen konden leven van graan en groente, wijzigde de geheele menschelijke samenleving. Inplaats van zwervende jagers en her ders, kwamen volkeren, die zich een v woonplaats uitkozen. Dorpen en steden verrijzen, de maatschappelijke vormen wij allen kennen, doen hun intrede. Deze ontwikkeling gaat met bloedige oorlogen gepaardoen van die laatste fasen was de verovering van Amerika op de roodhuiden. In een eeuw tijd heelt Amerika een ontwikkeling doorgemaakt. die de lange geschiedenis van Europa ver s de schaduw stelt. Steden, wolkenkrab bers en reusachtige fabriekscomplexen in, waar 150 jaren geleden de buffels graasden en de eerste pioniers zich met groote gevaren een weg baanden. En bij Amerika is het niet gebleven, overal ter wereld vervuil het gestamp der machines de lucht met geraas. In de la boratoria werken geleerden dag en nacht aan nieuwe verbeteringen, maar ook nieuwe helsche werktuigen. Aldous Huxley, een van de moderne ver vooruitziende auteurs, drukt in „Brave new world" de angst uit voor menschentype, dat zal ontstaan uit deze sombere sfeer van industrie en motoren. Een nieuw soort mensch zal verschijnen, n alle gemakken van de techniek ten diensto staan, maar levens een doodelijke verveling, doordal hij alles to gemakkelijk verkrijgt, evenals een verwend kind. Het woord „vooruitgang" krijgt in dezo wereld voor onze generatie wel een bit tere bijsmaak, terwijl vorige geslachten juichten over uitvindingen als electriciteit i telegrafie, kunnen wij niet bijster en thousiast meer zijn, waar het vliegtuigen, raketbommen en atomen betreft. Toch ontbreken optimistische geluiden Onder degenen, die meenen. dat de oorlogen voorgoed onmogelijk worden ge maakt door de gruwelijke technische ont wikkeling, behoorde Alfred Nobel, de uit vinder van de dynamiet. Deze verklaarde s aan Bertha von Suttner, de Ooslen- rijksche strijdster voor de vrede Ik zou graag een slof of werktuig wil len schoppen van een zoodanige ver schrikkelijke en massaal verwoestende uitwerking, dat daardoor oorlogen in het algemoen onmogelijk worden. Als do wereld niet binnon dertig jaren geheel en al nieuw georganiseerd zal zijn, 't zij weer in barbaarschhoid terug vallen. De angst voor de hel is grooter dan de beloften des hemels. Mijn dyna miet, dat vanaf den aanvang van zijn ontstaan het eene onheil na het andere ontketende, draagt op deze wijze meer bij tot liet heil dezer wereld dan het Roode Kruis, dat de verschrikkingen verzacht". Deze woorden werden omstreeks 1910 gesproken. Het spreekt vanzelf, dat wij zo niet geheel onderschrijven. Het is de groote vraag, of de technische ontwikke- ng ons al niet over het hoofd is gegroeid n dat de wereld, al verafschuwt het deze middelen nog zoo zeer, zich er zelf mee zal vernieligon. Laten wij liever hopen, dat het zal gaan, zooals de bekende Fransche schrij ver de St. Exépury het uitdrukt in zijn prachtig boek „Terre des hommes" „Bij de verheerlijking van de vooruit gang hebben wij de menschen dienstbaar gemaakt aan hot aanleggen van spoor wegen en fabrieken. Zoolang de verove ring duurde hebben wij de levensopvat ting gehad van soldaten. Maar nu moe ten wij van dat nieuwe huis, dat nog geen eigen karakter heeft, iets persoonlijks ma ken. Voor den een komt het op bouwen aan, voor den ander is het zaak het te De St. Exépury meende evenwel, dat de ontwikkeling der techniek zijn hoogte punt had bereikt, dit schijnt ovenwei nog steeds niet het geval te zijn, zooals uit deze atoomsplitsing blijkt. Het brengt vree- selijke consequenties met zich en de gevaren schijnen niet te overzien. De toekomst blijft dan ook een groot vraagieeken. Staan wij voor het Arma geddon, waarvan de Openbaring getuigt, of voor oen nieuw en groolsch tijdperk in de geschiedenis Wij kunnen slechts vragen„Quo Vadis, Domino L. I Gistermiddag om 16.25 uur Ned. tijd meldde, radio New York, dat Charles Ross, de perssecretaris van Pres. Truman als eerste officieel medegedeeld had. dat het Japansche antwoord was ontvangen. HET VERRE OOSTEN. Tot gistermiddag 4 uur was er nog steeds geen officieel bericht over een Japansche capitulatie De strijd in het Verre Oosten gaat onverminderde kracht voort. Aan den aanval op Tokio namen 1600 marinevlieg tuigen deel. Generaal Mac Arthur meldt, dal honderden tonnen brisantbommen ge worpen werden op de havens Miyasaki en Kushikino, waar fabrieken in vlammen opgingen. De rook steeg 5 km. hoog. Bommenwerpers der 14e luchtmacht be stookten doelen in de bocht van Yanglse- Kiang en de Koreaansche havens Fusan en Kunsan. De Russische troepen zijn op sommige punten meer dan 450 km. in Mantsjoeri" doorgedrongen. Zij hebben het spoorweg station Solun op 450 km. van de hoofd stad van Mantsjoerije bezet. Volgens een Jcpansch bericht, dat nog niet bevestigd is van geallieerde zijde, zou een geheel nieuw Russisch leger uit Buiton-Mongolië „voortgestormd" zijn tot op 80 km. van Peking. Over het lange uitblijven van het Ja pansche antwoord werd door Domei meld, dat het eerst Maandagmorgen in Tokio ontvangen werd. Een officieele ver klaring van het Zwitsersche ministerie van buitenlandsche zaken zei echter, dat Zwit serland reeds Zondagmorgen om 9.30 uur de bevestiging van de ontvangst uit Ja pan had ontvangen. Ook het bericht van een geallieerd ulti matum werd in Washington ontkend. Volgens een later ingekomen bericht van A.F.P. heeft het Amerikaansche mi nisterie van oorlog meegedeeld, dat Japan heeft gecapituleerd. Even later deelde A.F.P. nog mede, dat de Japansche radio gemeld heeft, dat de voorwaarden tot overgave aanvaard zijn. Volgens een bericht van hetzelfd pers bureau deelde de Amerikaansche radio mede, dat radio Tokio zich tot de „oorlogs moede wereld" gewend heeft en heeft verklaard, dat men zich gereed moet hou den voor een belangrijk bericht. Ook de Zwitsersche radio-omroep deel de gistermiddag om 14 uur mede. dat Japan de geallioerde nota heeft aanvaard. Reuter voegt aan deze mededeeling toe, dat deze verklaring volgde op reeds eer der ontvangen berichten, dat de tekst van het Japansche antwoord in Zwitserland as ontvangen. De mededeeling van de Zwitsersche radio geeft geen bron aan, waaruit deze inlichting afkomstig is, doch Reuter wijst erop. dat uit verdere toelichting blijkt, dat zij niet afkomstig schijnt te zijn van Japansche nota, welke eerder in Zwitser land was ontvangen. Frankrijk Het Syndicat Presse Parisienne heeft het Fransche volk ervan op do hoogte ge steld. dat de dagbladen met ingang van 14 Aug. niet meer zullen verschijnen. Het besluit is een gevolg van een con flict met de officieele instanties over de papïerpositie, die volgens de bladen een grootere papiertoewijzing mogelijk maakt. Tijdens de 19de zitting van het proces- Pétain kwamen de verdedigers aan het woord. Advocaat Payen begon met uit te wijden over de verdiensten van Pétain het verleden. Hij waarschuwde, dat Pétain, indien hij ter dood veroordeeld iu worden, geen gratie zou verzoeken. Payen nam daarop de kern van de ten laste legging, n.l. verstandhouding met Nieuws uit Nederland Bij IC. B. van 2 Aug.'j.l. is er een com- rissie ingesteld welke tot taak heeft do Staten-Generaal te zuiveren. Ingevolge genoemd K, B. kunnen klachten tegen Kamerleden slechts worden ingediend door hen. die op 10 Mei 1940 lid waren de Staten-Generaal of wel na dien datum op wettige wijze tot lid benoemd verklaard, en door de leden van de Nationale Advies Commissie. De gezondheidstoestand van H. M. do Koningin blijft zeer bevredigend. Toch zal H. M. zich gedurende de maand Augustus moeten ontzien en zich van groote oeienissen moeten onthouden. Het is de wensch van de Koningin Haar eersten verjaardag in Nederland na do bevrijding alle stilte in Haar familiekring door lo brengen. Dr. Rudolf Mengelberg, die door den Eereraad voor de Muziek ongeschikt was bevonden als Directeur van het Concert gebouw te Amsterdam, is op last van het M. G. ontslagen. Dit beteekent echter niet. dal Dr. R. Mengelberg niet in eeni- gerlei andeve functie buiten het Concert gebouw om mag optreden. den vijand onder de loupe. Het sluiten van den wapenstilstand werd voor de eerste maal niet voorgesteld door Pétain, maar door Albert Lebrun en Reynaud. Payen poogde aan te toonen, dat voort zetting van den strijd onmogelijk was en wees pp do voordeelen. welke de wapen stilstand had gebracht. Leden van de jury hebben dreigbrieven ontvangen, waarin zij worden gewaar schuwd Pétain niet te veroordeelen. 24 uur staking in de haven van Rotterdam De havenarbeiders van Rotterdam heb ben in een Zondag 1.1. gehouden verga dering een resolutie aangenomen, wc o.a. gezegd v/ordt, dal op hun laatste ernstige waarschuwing door de regeering geen antwoord gegeven is en dat hieruit afgeleid moet worden, dat van de zijde der regeering geen steun is la verwach ten om hun, bij monde van den minister president redelijk genoemde eischen in gewilligd te krijgen. Uit protest tegen den gang van zaken zal op Maandag 13 Augustus het werk in de Rotterdamsche havens voor 24 uur -gestaakt worden. Een aantal verbeteringen, w.o. den 8- urigen werkdag zullen zelfstandig worden doorgevoerd. De daadwerkelijke steun de geheele Nederlandsche arbeidersklasse wordt ingeroepen. De regeering heeft naar aanleidii hiervan een verklaring afgelegd, waar o.a. gezegd v/ordt, dat de z.g. eenheids vakbeweging zich niet bereid had ge loond zich bij de bestaande arbitrage-re geling neer te leggen. Had zij dit wel gedaan, zoo zou ook met haar onderhan deld zijn geworden. Hel spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden op open brieven niet kan worden ingegaan. De regeering zal zich ook niet neerleggen bij de anarchistische methode die de E. v. B. wil gaan ioepas- Ook in Amsterdam zijn de arbeiders van de havenbedrijven in staking ge gaan. welke geproclameerd werd door de E.V. Centrale op grond van het feit. dat de E.V.C. niet door de regeering is erkend. Drie schepen voor Lemmer konden niet vertrekken, hoewel de bemanning eerst wel wilde werken. Vertegenwoordigers van de E.V.C. overreedden hen. Talrijke personen, die met de schepen naar Friesland wilden reizen. Zijn door de staking gedupeerd. ZON EN MAAN Woensdag 14 Augustus: Zon op 6.21 u., onder 7 u. Maan op 13.11 u. onder 23.47 u. UIT STAD EN LAND MILITAIR GEZAG WORDT OPGEHEVEN Met ingang van 15 Augustus 1945 zal het Bureau van het Militair Gezag. Bees tenmarkt 1 le Goes, worden opgeheven. Allen, die vorderingen of aanspraken ten laste van dit Bureau hebben worden verzocht hiervan voor 15 Augustus 1945 schriltelijk mededeeling te doen. Voor alle zaken wende men zich in den vervolge tot het Prov. Militair Commissa- zat, Koepoortstraat 6, Middelburg. De Plaatselijke Officier. GERECHTSHOF MIDDELBURG Aangezien de zetel van het Gerechtshof te 's-Gravenhage weer vanuit het arron dissement Middelburg bereikbaar is, res- (ert dit laatste niet langer onder het rechtsgebied van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch. TUSSCHEN LICHT EN DONKER n van Ostadc en zijn cabaretgroep gaven in de „Prins van Oranje" te Goes eenige avonden verschillende nummertjes n beste. Zooals uit het opschrift „Tus- :hen licht en donker" reeds blijkt, be- ■oog de revue zich in de schemeruren. Dit kv/am tot uiting in een „Maanhisto- die Jan van Octade op geestige wijze voordroeg. Henny de Klerk beweegt zich ook in de schemersfeer in hel populaire lied „Als sterren fonkelen". De 16-jarige Henk van Rijsv/ijk gaf en kele sleepende tango's ten gehoore, die groot succes hadden, evenals de komische schels „De Kaas", waarvan Jan v. Octade. D. Binnendijk. J. v. Boxtel en P. v. Ostendo medewerkten. Het geheel kan geslaagd worden genoemd. ZEEUWSCHE SCHAAKBOND Op uitnoodiging van den Zeeuwschen Schaakbond, voorzitter de heer Mullié Colijnsplaat. kwamen in hotel Centraal, Groote Markt te Goes, een 15-lal afge vaardigden bijeen van verschillende schaakvereenigingen. o.a. van Middel burg, Vlissingen, Goes (2), Zierikzee, Tor- neuzen, Sluiskil en 's-Heer Arendskerke. De voorzitter memoreerde in hel kort het schaak- en vereonigingsleven in ons west gedurende de laatste jaren en stelde o.a. voorle. alle Zeeuwsche schakers sluiten zich aan bij den Ned. Schaak bond, afd. Zeeland 2e. het thans in func tie zijnde bestuur ontwerpt plannen voor de komende perode. o.a. onderlinge wed strijden, kampioenschap van Zeeland, etc. 3e. de cfdeelingen bespreken de uil te brengen verslagen en besluiten over het al ol niet aansluiten bij den Ned. Schaak bond, afd. Zeeland. Na een geanimeerde discussie, waar aan allen deelnamen, werd besloten deze punten in do afdeelingen aaa de o.de te stellen, terwijl zoo spoedig mogelijk in een volgende bijeenkomst definitieve be slissingen zouden worden genomen ln deze bijeenkomst zou dan eveneens een nieuw bestuur worden verkozen. Alle aan wezigen zegden verder toe mede te wer ken tot het op hooger peil brengen van het Zeeuwsche schaakleven. HET D1JKGAT BH VEERE De Westelijke geul bij Veerc is verle den week delinitief gedicht. Bij de andere geul wordt nog regelmatig gezonken. De zuiger van de stad Antwerpen werkt in de richting van de middengeul een nieu wen dijk op. WALCHEREN MOET DROOG Het Comité „Walcheren moet droog" ontving van Mej. Maatje Faasse, een eenvoudige dochter van Westkapelle, een gedichtje „Wat eens ons lieflijk dorpje was", dat in den boekhandel algemeen verkrijgbaar is gesteld voor den prijs van 25 cent. Wij wenschen, dat het aardige gedichtje een vlot debiet zal hebben. De opbrengst komt geheel ten bate van do ontspanning van de arbeiders aan de MIDDELBURG. Dezer dagen is alhier een partij Amerikaansche damesmantels' en japonnen aangekomen, die beschik baar gesteld zijn voor do getroffenen in Zeeland boven de Schelde. Er v/aren 4000 mantels bij. Deze Amerikaansche gift is door Civil Affairs te Breda overgedragen tn de Provinciale H.A.R.K. voor Zeeland. MIDDELBURG. Uit 's-Gravesande arri veerden twee schepen met huisraad en keukengerei voor Arnemuiden en Bigge- kerke. YERSEKE. De tijdelijke gemeenteraad kwam bijeen onder leiding van den wnd. burgemeester, wethouder P. de Koeijer. Na beëediging der leden werden geko zen tot weihouder P. de Koeijer en C. Pe kaar en tot tijdelijk wethouder J, C. Cor- nelisse. Wethouder Cornelisse werd aangewe zen tot voorzitter der gascommissie, ter wijl tot leden werden gekozen de heor'en Ossewaarde, Eckhardt en Butijn. Tot ver tegenwoordiger op de vergaderingen van de waterleiding-mij Zuid-Beveland werd aangewezen weth. de Koeijer en als zijn plaatsvervanger weth. Comellisse. Tot leden van de slichting Volkshuis vesting Yerseke werden benoemd de hee- ren ICoppe en Ossewaarde en_ tol plaats vervangende leden de heeren L. van Stee en Eckhardt. j de rondvraag drong L. van Stee aan op spoedig herstel der haven, o.a. het opruimen van wrakken en het vervangen meerpalen en verbetering der gas levering. M. Bazen informeerde naar den fi- icieelen toestand der gemeente, die slechter is geworden en drong aan op ver hooging van de ondersteuningsfondsen het Burgerlijk Armbestuur, aangezien de betrokkenen daarvan hun distributie pakket niet kunnen betalen. Verder ver zocht hij een veerhuisje bij den Kijkuit. volgens den voorzitter een particu liere zaak is. A. J. Koppe gaf B. en W. in overwe ging de 8 oud-raadsleden, die niet zijn teruggekomen, schriftelijk te danken voor hun verrichten arbeid. J. v. Stee verzocht verlichting van den kop van den langen havendam en infor- :de naar het ziekenverlof van den burgemeester en den secretaris. H. A. Ossewaarde vestigde de aan dacht op de mogelijkheid pc-troleumbon- te kunnen aanvragen, indien de gas druk onvoldoende is. KLOETINGE. Zaterdag hield de voree- niging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen alhier een excursie het Zeeuwsche fruitteelt-proefbedrijf te Wilhelminadorp. Mede dank zij het fraaie weer was er groote opkomst der leden. Met belangstelling werd de uitfe- over de verschillende fruilsoorten aangehoord. In verband hiermede wijzen wij er op, dat ook dit jaar het fruit in den proef tuin weer van uitmuntende kwaliteit was. KLOETINGE. Een vrachtauto is van hier naar het Noorden vertrokken om de kerkklok terug lo halen. Deze klok is ge ïdentificeerd onder de klokken die zich op het gezonken sclüp bevonden. NISSE. Zaterdag fecstto de korfbalver- eeniging Excelsior, omdat de vereeniging ongeslagen kampioen is, 's Middags werd een korfbalwedstrijd op het dorpsplein ge speeld, waarvoor veel belangstelling was en 's avonds werd feest gevierd in een zaal van de school. De voorzitter, de heer J. Schipper, open de den feestavond met enkele woorden. Hij v/enschte de-leden geluk met hun be haalde kampioenschap. Ook spoorde hij de leden aan nog flinker te oefenen dan voorheen, omdat er nog veel te verbete- KAPELLE. Tot hoold der Chr. School is benoemd do heer J. C. Keim alhier. KAPELLE. Met ingang van 1 Septem ber is besloten om de Chr. Bewaarschool te openen. Het lokaal „Obadja" is als schoolgebouw toegezegd. Tol hoofd is be noemd Mej. C. Massa te Wissekerke, en als hulp Mej. N. de Kroo te Biezelingc. KAPELLE. Op 31 Augustus zal Kapelle feest vieren. Op hel programma slaat des morgens een kerkdienst in alle kerken. Na don kerkdienst tractatïe van de school kinderen. met kinderspelen. Verder wordt de dag o.m. gevuld met een estafette loop, een gecostumeerden voetbalwed strijd. een optocht met muziek, muziek op de tent en volkszang. Op 1 September zal er oen ringrijderij te paard worden gehouden en verschil lende sportwedstrijden. Slraalveisiering zal zeer op prijs wor den gesteld. BAARLAND. Tol wethouders van dezo gemeente zijn benoemd de heeren J. Traas Czn. en Hubr. de Vriend. KRUININGEN. Eerst een badhuis, toen een. kortelings geopend, sportterrein, is thans een geïmproviseerd natuurbad, t.w. de enkele jaren geleden aangelegde veer haven van het veer KruiningenPerk- polder. Werd er vroeger in een schelp- hoek gezwommen, thans is de veerhaven hét basin voor de gevorderden, terwijl daarnaast een schelphoek voor de be ginnelingen uitermate geschikt is. Het is bij zonnig weer een waar genoegen er te vertoeven en (op don wal) te genieten van de bonte kleuren. Er zijn dan ook steeds een aantal toeschouwers. Ook de drukte van de boot voor Zeeuwsch-Vlaan- deren draagt bij tol gezelligheid. Jammer v/el, dat er geen kleedhokjes aanwe- g zijn. Moge een zwemvereeniging in de toekomst de zwemsport in deze ge- eente bevorderen SCHORE. Naar wij vernemen is de to renklok uit onze gemeente teruggevonden bij den dienst van gemeentewerken te Groningen. SCHERPENISSE. Tot hulp-marechaussee benoemd in deze gemeente de heer J. Lindliout van Oud-Vossemeer. SCHERPENISSE. De predikant Ds. de Haan ging Zondag tweemaal in zijn ge meente voor. waarna hij 's middags in een volle kerk afscheid nam van de ge meente. 's Morgens nam ds. de Haan als tekst Ps. 66 vs. 12-13-14 en 's mid dags Ps. 7 vs. 10. Na de preek volgden de gebruikelijke afscheidstoespraken, waarna ds. Vroegindeweij en ds. van Griethuijzen den scheidenden feeraar (oe- spraken. De president-kerkvoogd en de ouderling Muller richtten zich eveneens tot den scheidenden leeraar. De gemeente zong staande Ps. 121 vs. 4. Tot slot werd gelegenheid gegevenom in de consistorie kamer persoonlijk afscheid te nemen. r heel de gemeente maakte hiervan gebruik. ST. ANNALAND. Zaterdag speelde W. H. S. een korfbalv/edstrijd tegen „Een dracht" van Tholen. Bij de rust was de stand 00. De eindstand was 22. ST. ANNALAND. Verleden week had ej. M. L. het ongeluk om een flesch creoline. die op een plank stond, over haar hoofd te stooten. De inhoud van de flesch kwam in haar oog. Ook kreeg zij brandwonden. Mej. L. is naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De dokter vreesde eerst voor haar oog. r de verwondingen zijn gelukkig van zoo ernstigen aard als men aanvan kelijk dacht, RENESSE. Vrijdag a.s. zal men in de Ned. Herv. Kerk een orgelconcert kunnen beluistoren, dat gegeven wordt door den heer Uiterlinden. RENESSE. Slrandwapen IDïndua I 130. De gasten telden eenige reserves, waardoor het een spel van kat en muis Vlaander en_,W. van Sluijs scoorden elk 4 maal. M. v. Sluijs 2 maal, Gloude. ej. Hart en mej. v. d. Hoek 1 maal. RENESSE. Op Zondag 9 Sept. f945 or ganiseert de K.V. Strandvogels seriewed strijden. waarvoor uitgenoodigd zijn Vi tesse I. Zierikzee, Rapide I, Burgh. Rada I Brouwershaven, Velositas I. Serooskerke.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1