VRIJE STEMMEN Uumto Russen rukken sriei op Rondom Japan's capitulatie-aanbod DAGBLAD VOOR ZEELAND S. L. Bocrma Hoofdredacteur s J. Koclccbaldccr Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 236 Dinsdag 14 Augustus 1945 Telefoon 2163 IN DE POLITIEK Hel antwoord op hel capilulalie-aanbod De regeering van keizer Hirohito heeft zich gewend lot Zwitserland en Zweden, om aan de Vereenigde Volkeren die mei Japan in oorlog zijn, bekend te maken, dat Japan zich onvoorwaardelijk wil geven. De eischen van Potsdam worden aanvaard. Eén restrictie slechts werd ge maakt de souvereiniteit van den keizer zou onaangetast moeien blijven. Het antwoord van de groote machten, die hier hebben te beslissen, is gekomen, vroeger dan we dachten. Amerika zal voor de vier grooten spreken. Groot-Brit- tannié. Rusland en China hebben zich dus accoord verklaard met het antwoord. De kleinere landen en ook Frankrijk zijn niet gehoord, wat Ook begrijpelijk en te billijken is. En wal zegt het antwoord Heel eenvoudig dit. Het capitulatie-aanbod wordt aanvaard, met de beperking dat aan de souvereini teit van den keizer niet zal worden ge- Slechls één kleine toevoeging stelt Ame- De keizer moei zich bereid verklaren aan de bevelen van het oppercommando der geallieerde legers te gehoorzamen Een kleinigheid maar. Natuurlijk blijft u geheel souverein, groote keizer. Doch als u wal doen wilt of bevelen wilt geven, komt u slechts even infor ren wat onze commandant daaromtrent wenscht. En als onze commandant hel een of ander wil uitgevoerd zien dan zal hij het u wol aanstonds laten welen. En dan doet u hot natuurlijk De humor ligt er dik op. Met een buiging wordt het gezegd. Al hel ceromonieel van het koiezrrijk der Rijzende Zon blijft onaangetast. Er is alleen een klein Amerikaansch mannetje want men noemt het Mac Arthur zal zijn, die de liquidatie van den Japanschen boedel zal leiden (en wij weten niet ol hij in letterlijken klein is, doch hij is natuurlijk klein tegen over den grooten keizer) en dit kleine Amerikaansche mannetje heelt maar een wenk te geven, en de keizer draalt ge hoorzaam achter zijn bevelen aan. Zal Japan deze striemende vernedering aanvaarden Ook dit zal de lezer wellicht eerder weten dan de schrijver van dit artikel Doch absoluut zekor is, dat Japan na korter ol langer tijd wel zal moeten Rusland is nog lang niet tot stilstand gekomen Het dringt snel in Mantsjoerije door, en zal wel niet rusten voor het oude bezit, Port Arthur, is bereikt Dat was juist het grootste verlies in den vorigen oorlog mei Japen. Port Arthur, de ijsvrije haven wat Wladiwostok niet is die, als een pistool op de borst van Japan ge richt, ligt aan de kust tegenover het Ja- pansche eilandenrijk. Dus Rusland vecht nog door. En ook de atoombommen lig gen gereed om verder hun alvernielend werk te doen. Ook de Amerikaansche en Britsche machten vechten voort, op zee, in de lucht en op het land. Een oogenblik kan Japan nog de verzenen tegen de prik kels slaan. Doch dra ligt het zieltogend Het is maar een kwestie van tijd. De komische situatie wordt werkelijkheid Nu nog iels over den achtergrond van deze regeling. Daar do keizer zelf alleen te bevelen heelt over de Japansche legers, is het voor de geallieerden niet anders dan voor deel, als de bevelen tot het neerleggen der wapens enz. direct van den keizer zeil komen. Dan is er kans dat ze wor den opgevolgd. Anders zouden bijna ze ker de verwoede Japanners blijven door vechten, overal waar ze kunnen. En dit gaf voor veel bezette gebieden nog kans op eindelooze ellende. Hoe zouden des perate Japansche groepen nog jaren de bosschen en wildernissen in de binnen landen onveilig kunnen maken. En wal zou het lot zijn ook van onze landgenoo- ten als ze nog een lijd in de handen van losgelaten Japansche desperado's zouden blijven Het is te hopen, dat de keizer zich ten slotte bereid verklaart, formeel zelf do liquidateur te zijn van zijn ineengestorte keizerreik. Maar is de keizer zelf niet oorlogsmis dadiger nummer één Dat moet nog blijken. Als er regelmatig verkiezingen zijn ge houden voor een democratisch bewind, zal het Japansche vollt zelf kunnen be slissen of het dezen keizer nog wenscht. De Japansche bladen geven al foto's van zijn dertienjarigen zoon. En is de keizer geen keizer meer, dan kan men altoos nog verder zien Red. Het Verre Oosten De strijd duurt voorloopig voort tot de geallieerde opperbevelhebbers andere be velen geven. Russische troepen rukken zeer snel op in Mandsjoerije. De troepen onder bevel van maarschalk Malinowsky (die het be vel over de bevriidingslroepen van Praag destijds voerde) zijn uil hel N.W. reeds door de passen van hel Chingan-gebergte heengetrokken, terwijl langs het geheele 1600 km. lange fronl de Japansche tegen stand, verpletterd wordt. De Russische opperbevelhebber in Verre Oosten is Maarschalk Wcssiljewsky, ook wel „de vader van den Rus3Ïschen generaien staf" genoemd. "z een zwaar vlootbombardement zijn Russische mariniers in Korea geland en hebben de havensteden Rashin en Meru- kin genomen. Amerikaansche en Britsche marinevlieg tuigen deden een grooten aanval op hel gebied van Tokio, lerwijl vliegtuigen van Mac Arthur's commando de havenstad Kure bestookten. Verder voerden de Amerikanen nieuwe landingen uit op 5 eilanden in de Ma- Later werd nog gemeld, dat do Russen nu do groote krijgsgevangenenkampen Mandsjoerije naderen. Rusland Uit Rusland is ook medewerkina geko men bij het werk voor de atoombommen, naar door Reuter wordt gemeld. Een Rus sisch geleerde. Peter Kapitza, die sinds 1335 weer in Rusland verblijft, terugge roepen door de Sovjetregeering. alwaar hij professor werd, was vroeger directeur van het mond-icboratorium te Cambridge, en dqarna assistent van den beroemden Britschen geleerde, wijlen Lord Ruther- ford. Hij deed onderzoekingen met vloei baar helium, en wekte het eerst op fcunst- atige wijzo buitengewoon krachtige mag- ïtischo velden op. Hij ontdekte vele ouwe eigenschappen van het atoom. (Volgens het Vrije Volk hebben behalve deze nog vele andere buitenlanders voor bereidend werk voor de atoombom ge- Hij noemt drie uit Duitschland ver jaagde Joodsche geleerden, een gevlucht Italiaansch professor, een gevluchte Deen )n een Franschman.) Op een Nationaal sporlfeest in Moskou zm Eisenhower die daar thans vertoeft tegenwoordigheid van Stalin do para de al van 40.000 athleten uit heel Rus land. De Sovjet-Unie heelt besloten, de di plomatieke betrekkingen met Finland en Roemenië te hervatten, omdat deze landen actief hebben meegedaan aan de bestrij ding van Nazi-Düitschland. Van Bulga rije wordt gemeld, dat hot eveneens stap pen onderneemt, om tot dergelijke diplo matieke betrekkingen met de Russen te Verzoeken om inlichtingen aan Nederlandsche consu laten in het öuitenland Nu het postverkeer tusschen Nederland ■n de meeste andere landen hersteld is. doet zich het verschijnsel voor. dat tal rijke Nederlandsche Jirmo's |en behoeve het aanknoopen van nieuwe relaties een verzoek om opgave van adressen of andere gegevens zich wenden tot de Nederl. consulaten in het buitenland. gang van zaken moet in het alge- i ongewensebt worden geacht, niet alleen omdal er van een normaal handels verkeer lusschen Nederland en andere landen voorshands nog geen sprake zal kunnen zijn, doch vooral ook omdat de consulalen, welke meestal niet over intor- ies betreffende de aanvragende firma's beschikken, niet kunnen beoordeelen of de gevraagde qogevens of adressen zonder eer kunnen worden verstrekt. De consulaten zullen dan ook in den regel de aanvragers verwijzen naar den Economischen Voorlichtingsdienst, welke alleen inlichtingen verstrekt aan te goeder a bekend staande firma's en levens door zijn nauwe relatie met andere Direc- en en Diensten van het Departement Handel en Nijverheid de practïsche mogelijkheden voor den im- en export- handel naar den meest recenten stand in zaken kan beoordeelen. Do Economische Voorlichtingsdienst be schikt over een uitgebreide documentatie 3 in staat zoo noodig na raadpleging de Nederlandsche Consulaten en ICa- van Koophandel in het buitonland, waarmede regelmatig contact onderhouden wordt, belanghebbenden do gewenschte inlichtingen te verstrekken. Belanghebbenden worden derhalve ver zocht verzoeken om inlichtingen als boven bedoeld in den vervolge te richten tot den Economischen Voorlichtingsdienst. Bozui- denhoutscheweg 95, 's-Gravonhage. (Econ. Nieuws). komen. Er heeft daar een congres van de sociaal-democratische partij plaats gehad, de boerenpartij en de Communistische partij zonden gelukwenschen, en vanwege het bestuur werd den nadruk gelegd op onverbreekbaro bandon met de Commu nisten. Er is dus wel kans dat ook Bur- garije de diplomatieke betrekkingen spoe dig zal zien. Yougo»S!avië Terwijl van Koning Peter van Joego slavië bericht is ingekomen, dal hij Tito niet erkent als wettig hoofd van de regee- ring, en zelf wil terugkeeren om de regee ring in handen te nemc-n. heeft het Volks front een congres gehouden, -waar Tito in een toespraak de republikeinsche re- aeeringsvorm verdedigde. Hij was juist tot president van het Volksfront gekozen. De koning, zoo zeide hij, had zich steeds gesteld aan de zijde van de Chetniks. Telkens als deze in samenwerking mei de Duitschers aanvallen op groote schaal deden op de parlisanen, gaf de koning onderscheidingen aan hun aanvoerders. Tilo riep op tot de vernielïging van de reactionnaire benden, die zich nog steeds schuilhouden in de bosschen en tot dlge- heele vereoniging van alle volksgroepen in het eene volksfront. Griekenland De regent van Griekenland heeft aan Voelgaris, den afgetreden Minister-Presi dent opgedragen, een nieuwe regeering Ie vormen. Dit is geschied. Voelgaris neemt zelf 6 portefeuilles, een collega 2. Sterke linksche oppositie wordt vervracht. Spanje De Spaanscho Communisten in Frank rijk hebben hun hoofdkwartier van Parijs naar Toulouse verplaatst, „op den weg naar Madrid", zooals een der leiders ver klaarde. Frankrijk De procureur-generaal Mornet heelt zijn requisitoir gehouden. Hij beschuldigde den maarschalk van verraad tegenover de heilige belangen van hel vaderland. Zijn motieven waren volgens Mornel eer zucht, machtswellust, haat togen het re gime dat aan het zijne voorafginghet was tegelijk een aanslag tegen de repu bliek. Pétain heeft generaal De Gauile steeds beschouwd als een misdadiger. Pétain heeft ook de vloot opgeofferd, de Jodenwetten getolereerd, de strijd legen vrijmetselarij begunstigd. Hij heelt Hitier militaire samenwerking aangeboden. Mornet verklaart, geen verzachtende omslandigheden le zien, ook zijn hoogon leeftijd is dat niet. Hij eischt voor Pétain de doodstrai. In diep stilzwijgen hoorde de zaal deze woorden aan. Pétain grijpt verward naar militaire medaille, alsof hij deze wil afrukken. De zitting wordt opgeheven. Maandag 13 Augustus beginnen de pleidooien. Italië Een nieuw oproer in een gevangonis i Italië is uilgebroken. Hel is thans de Sint Theresia-gevangenis te Florence, waar 150 gevangenen zich bevonden. Evenwel liep deze opstand ongevaarlijk af. Na een heelen nacht in een groote zaal veel lawaai le hebben gemaakt, is alles op zijn pool/es terecht gekomen, meldt het Algiers De gemeenteraadsverkiezingen zijn in alle kalmte gehoudon, en gaven den uil slag, dal er een belangrijke verschuiving naar links viel te constaleeren. De „Fran ce Combattanle", de linksgerichle verzets beweging, heeft een beslissende meerder heid behdald. Engeland Vele leden van hel Lagerhuis achten het salaris van 600 pond per jaar le laag, vooral indien hun gezin in de provincie woont, lerwijl zij zelf in Londen moeien wonen. Men zou een salaris van 1000 pond willen vaststellen, of verhoogingon toekennen voor bijzondere gevallen. België De Ilaliaansche vice-premier voorspelt in een interview te Parijs, waar hij het socialisten-congres bijwoont, de spoedige afschalling van de monarchie in Italië. De naar België teruglceerende politieke gevangenen hebben recht op een repatri- eeringstoelage van 1000 1.driomaande- lijksche vergoedingen van 2500 Ir. elk kleeding en schoeiseleen dubbel voed selrantsoen gedurende drie maanden, ter wijl deze termijn op doktersadvies mei drie maanden kan verlengd worden kos teloos verblijf, zoo noodig in eon rustoord voor zwakke ol herstellende politieke ge vangenen, in een kliniek of in een sana torium en 500 kg. kolen. Reuter meldt, dat de Spaansche regee ring thans bereid is Degrelle uit te leve- Een «loonvloeta Hel „Vrije Volk" schrijll, dat i de kringen der vakbeweging de is toegedaan, dat net inderdaad mogelijk is, uitgaande van de werkelijk beschik bare levensbehoeften, thans te komen tot vaststelling van een sociaal verantwoord minimum-loon. Met behulp van een kinder toeslag-stelsel en van gratis-bonnen voor groote gezinnen, hoopt men te komen tot den toestand, waarin iedere werker in staat zal zijn, tenminste het noodzakelijke levensonderhoud voor zijn gezin te be kostigen. Inderdaad een aantrekkelijke gedachte, die oen beloite voor de toekomst inhoudt. Massagraf in Delfzijl De P.O.D. uit Groningen heelt dezer dagen in Delfzijl een verder onderzoek ingesteld naar den inhoud van het massa- gral in Delfzijl. De sectie op de gevonden lijken werd verricht door Dr. J. Arends, de opgravingen werden verricht door het Roode Kruis. Bij de lijken bevond zich dat van een 15-jarig meisje. Geen der slachtoffers kon worden geïdentificeerd. De lijken waren alle min ol meer ver brand. Dit is het zooveelste getuigenis van Duilsche barbaarschheid. Open brief aan den ministerepresident Verscheidene onderteekenaars hebben aan den minister-president Prof. Ir. W. Schermerhom een open brief gezonden. Daarin wordt tot hem als voorzitter van den Raad van Ministers het verzoek ge richt om die maatregelen le willen nemen, waardoor het Nederlandsche volk nog in het jaar 1345 in staal zal worden gesteld om zijn grondwettelijke rechten uit te oefenen en door algemeene, vrije en ge- geheime verkiezingen zijn landelijke en plaatselijke vertegenwoordigen de licba- Het Japansche volk heeft van zijn re geering nog geen enkel bericht ontvan gen omtrent het capitulatie-aanbod. Wel hebben do bladen steric den nadruk ge legd op de moeilijke positie van Japan, Voorts hebben zij uitvoerig geschreven den 13-jarigen kroonprins Akhito. In verband daarmede wordt in Washington het vermoeden uitgesproken, dal de keï- ran aftreden zou denken. Zelfs wordt de mogelijkheid onder het oog gezien, dat de keizer harikiri zou willen plegen. Indien de capitulatie een lelt wordt. zal. iO deelt het hoofdkwartier van het com- ando in Zuidoost-Azïë mede, de herbe- iflirrg van Ncd. lndië in hoofdzaak ge schieden door Britsche troepen. Do Nica zal hel burgerlijk bestuur dor bevrijde ge bieden organiseoren. Nederlandsche troe pen zijn wegens gebrek aan transport middelen nog in onvoldoende mate aan wezig. Hel (olaal aantal Nederlandsche Nederlandsch-Indische militairen en Nica-personeel dal aanwezig is in den Zuidwest-Pacific wordt geschal op onge- icr 10.000 man. Misschien zal hot noodig zijn, speciale Japansche missies naar de troepen in Nod. Indië le zenden, om hen te overtui gen dal de oorlog voorbij is. Als het werkelijk lot een capitulatie koml, na hel antwoord der Big Three, zal de keizer onderworpen zijn aan den op perbevelhebber der geallieerde slrijd- kiachten. Hij zal de voorwaarden van overgave moeien onderleekenen, en zal aan do Ja pansche slrijdkrachlen hel bevel moeien geven, de vijandelijkheden le staken, hun wapens in le leveren, en zich verder te gedragen als door den geallieerden op perbovolhebber zal worden gelast. De ge allieerde krijgsgevangenen en burgerlijke ge-interneerden zullen moeten worden sa mengebracht op plaatsen, vanwaar ze door geallieerde transportschepen kunnen worden afgehaald. De uiteindelijke regeeringsvorm in Ja pan zal moeten worden bepaald door de vrije meeningsuiting van het geheele Ja pansche volk. Japan zal door geallieerde troepen be zet blijven, tot het doel der verklaring van Potsdam geheel is bereikt. De Japansche regeering heeft officieel geprotesteerd tegen het gebruik van de atoombom. Australië is van oordeel, dat keizer Hirohito mee verantwoordelijk blijlt voor de Japansche oorlogsmisdaden. Ook Chi na heelt deze meening. Correspondentie Lezers uil Stavenisse en uit Wolfaarts- dijk vragen oi het nog mogelijk is, mee (e doen aan het halen van paarden uit het buitenland. Naar wij vernemen is dit niet meer mogelijk. Een loeraar aan de Rotterdamsche zee vaartschool schrijft ons naar aanleiding van ons eerste hoofdartikel „Twee proces sen". dat hij verstaat hoe velen in de oorlogsjaren dacliten dat de Duitschers zouden winnen. Maar, zoo zegt hij, dan was het juist een teeken van vaderlands liefde, als men dan tóch zou zeggen niet meedoen met de Duitschers, maar trouw blijven aan onze beginselc-n. Hij zal in- tusschen gezien hebben, dat ons tweede artikel, precies dezelide gedachte vertolkt. Dit neemt niet weg dat wij zijn belang stelling Uit Hansweert meldt men ons, dat daar uit het huis van een N.S.B.er goederen worden weggehaald door burgers voor eigen gebruik. Hij vraagt of dit geoor- loold is. Dit is zeker niet geoorloofd en moet di rect v/orden gemeld aan het hoofd der politie Ier plaatse. Zooals hij terecht on derstelt goederen van N.S.B.ers komen onder beheer van de overheid, totdat het vonnis is gevéld. Een abonnee vraagt ons, waarom in den inhoud der baby-pakketten zoo groot verschil is. De dislributiekring Goes meldt ons daaromtrent, dat er ongeveer het vol gends in moet zitten12 luiers, 3 onder leggers, 3 truitjes of hemdjes, zoo moge- ffjk een dekentje, een dozijn sluilspelden. Het is iutusschen mogelijk, dat de samen stelling lusschentijds moet worden gewij zigd in verband met de ongunstige texliel- posilie. Daar is dan ook verder niets aan te doen. Een briefschrijver uit Goes klaagt er over. dat er dezer dagen een vrachtwagen van de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland met wellicht drie ton iets geteekend fruit gelost is op het terrein van cle Gemeente- Reiniging aan den Oudedijk. Hij schal, dal er nog twee ton bruikbaar fruit onder was. Waarom, zoo vraagt hij, is dit fruit niet tegen sterk gereduceerden prijs van de hand gedaan Hij vermoedt, dat dit is. omdat dan dit goedkoops Iweece soort fruit de markt zou drukken. Wij weten niet, of dit laatste waar is. Maar zijn in elk geval met hem van mee ning, dat dit motief onjuist zou zijn. Als voor 1 kilo fruit 50 ct. moet worden be taald. zal het voor velen een buitenkansje zijn, eens goedkoop fruit te kunnen koo- pen, al is het dan niet zoo mom van zicht. Wellicht dat hiermee in het vervolg kan worden gerekendRed. Waaraan wij gebrek lijden Gedurende den aeheelen oorloa is vrij wel -niemand in staat geweest, zijn garde robe en huisraad aan te vullen. Dat hier door een zeer groot gebrek aan de meest noodzakelijke goederen is ontslaan, blijkt uit een onderzoek, dat door het „Relief Team Hulpkorps Roode Kruis" te Amster dam is ingesteld. Er werden 178 gezinnen onderzoek I, behoorende lot verschillende inlcomenklassen. De resultaten zijn in een staatje verwerkt. Het gebrek aan ondergoed blijkt het grootst te zijn. Wat bovenkleedlng betreft, zijn de welgeslelden in een aanzienlijk betere positie dan de minder gesitueerden. Bij de schoenen ziet men hetzelfde ver schijnsel. De cijlers van het hongeroedeem vertoonen een merkwaardig beeld. Het percentage lijders aan hongeroedeem neemt toe naarmato het inkomen toe neemt. Do verklaring van dit verschijnsel, dat men allerminst zou verwachten, is waarschijnlijk, dat de andere klassen be ter geschikt waren voor hel maken van hongertochten en met ec-n grooteren oogst thuiskwamen. (Econ. Nieuws No. 1073). Het schip met klokken Men heeft een begin gemaakt van het bergen der bij Urk gezonken schepen. Eén van de schepen was geladen met kerkklokken. Do klokken zullen per schip naar Amsterdam kunnen worden vervoerd Er zijn exmpiaren bij uit de 15e en 16e eeuw, meest afkomstig uit Zeeland en West Noord-Brabant. NIEUWS IN HET KORT De eereraad voor architectuur hoeft de handelingen van de architecten B. Mer- kelbach en Charles J. F. Karslen Jr. afge keurd. omdat zij mei de bezelling hebben medegewerkt. Zij worden uitgesloten van regeeringsopdrachten tot 1 Jan. 1947, en van leidende functies in vereenigingen van architecten tot 1 Jan. 1950. Voorschoten zal aan Domburg de hel pende hand bieden. De eerste lading bloombollen wordt bin nenkort van Rotterdam naar Amerika ver scheept. De marineweek te Rotterdam zal op 16 Augustus a.s. worden geopend door Prins Bemhard.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1