VRIJE STEMMEN Omnaardelijke overgave van Japan DE DOODSTEEK Rusland in oorlog mei Japan Hel zal de laalsle druppel zijn, die de emmer van leed die over Japan wordt uitgestort doet overloopen. Nu is er goen enkele toevlucht meer uit het doodsge vaar. Mandsjoerije was nog een moge lijkheid, als geheel Japan vernietigd was. of veroverd. Daar zijn ook de oorlogS- voorraden opgehoopt en Is 'n sterk leger in reserve gehouden tegenover de altoos dreigende kans van een tusschenkomst der Sovjet-Unie. Nu is dit laatsle een feil geworden, doch nu is de toevlucht cok een gevaarlijk punt r-eworden, zeer pre cair om te behouden. De Russen trekken reeds met een milloen gemotoriseerde troepen binnen en zullen .wel grondig de Japanners voor zich uitdrijven of vernioti- De aanval van Rusland is de doodsteek voor het Japansche bewind van imperia listisch militairisme. Als er nog wat van overblijft na een aantal vernietigende atoombommen, zullen de Japansche eilan den in elk geval gereduceerd worden tot een agrarisch landje zonder verdere importantie. Daarvoor zullen de groote bondgenooten wel zorgen, zooals ze dat ook in Duitschland sullen doen. De heclo menschenwereld zal verruimd ademhalen. Tiv^e haarden van bruut ge weld, op matelooze zelfoverschatting ge grond, zijn voorgoed gedoofd. Een blijvende wereldvrede komt in het zicht, niet op bodemloos idealisme, maar op een vereenigde gewapende macht der allergrootsten gebouwd. Nuchtere bere kening heelt dit geweldsinstrument gebo ren doen worden. Waar de bezielende kracht is zin voor gerechtigheid en wereld- broederschap. Rusland sluit den kring die het laatste monster omsingelt.'- En na den doodsteek te hebben toegebracht, zullen de Sovjet- Unie, de Vereenigde Staten, Groot-Brit- lannië, en hun twee kleinere salelieton te zamen het leven op den aardbol be sturen, laat ons hopen en vertrouwen in eendracht en wijs beleid Heeft Rusland ook specials bedoelingen met dezen onverhoedschen aanval in den rug van den alhaast verslagen vijand In ons buitenlandsch overzicht wordt de achtergrond opengedekl van de Russisch- Japansche betrekkingen. Zeker spelen dc toen verloten gegane Russische gebieden esn rol in het Russische denken. Maar toch mee en wij, dat er dieper Rusland wenscht, dat in heel de wereld alle autocratische regeeringen worden op geruimd en dat overal, in alle landen, het geheele volk mee zal bepalen in wel ke richting het zal worden geleid. Hel verirouwt dat dan do volkeren zelf tot een bestuursinrichting zullen komen, die welvaart en levenszekerheid - voor allen zal brengen. In die richting gaat de Rus sische invloed in Europa, in alle landen waar het thans leiding kan geven. In die richting gaat ook zijn taktiek in Azië. Dcarom meet eerst Japan als groote mo gendheid worden uitgeschakeld. Daarom moeten de aan Rusland grenzende, door Japan bozette, gebieden onder Russischen invloed worden gebracht. Daarom meet ook China in de moeilijke onderhandelin gen. die thans in Moskou met China's minister van buitenlcndsche zaken wor den gevoerd, er toe worden gebracht, om als gelijkwaardige rijksgenooten ook de communistische groepeeringen in dat reu- zenrijk Ie aanvaarden. Ruslands directe middel is thans ook het oorlogsgeweld. Maar Ruslands doel is, de ooenstelling van de geheel: wereld voor een echt d' mocratische volksregecring, op wier soci ale activiteit het al zijn verhouwen stelt. Zoo gezien, is er geen reden om te vreezen voor de toenemende Russischs invloed. Integendeelop de komende con ferentie dor Big Three, die over de orde ning in Azië zal beslissen, Iran Rusland nu meespreken, omdat het ook meege vochten heeft. En zijn stem zal een waar borg te meer zijn voor eon democratische ontwikkeling met een sociaal doel. En dat wenschen wij immers allen Red. Walcheren in Delft In Delft staat het Waterloopkundig La boratorium. Eén van de eerste dingen, waar het oog op valt bij het binnentreden van dit druk door ingenieurs en studen ten bezochte laboratorium, is de in Zee land welbekende alfice „Walcheren moot droog", het typisch ruitvormig eiland, waarin de Leeuw oprijst uit hot water. Hel eiland Walcheren zelf is in sche matisch model, van vijl bij vijl meter ongeveer, in dit laboratorium aanwezig en er wordt geregeld op ge-experimen- ■teerd. Op de plaatsen van de gaten in de <dijken zijn bekleen gemetseld, waarin water wordt gebracht. Door middel van oen klep. waarmoe men de toevoer van water kan regelen, kunnen de getijen buitengaats worden nagebootst. Een getij duurt in werkelijkheid 12 uur en 25 minuten, doch verloopt op het mo del in 3Vz minuut. Registreerlrommels teekenen don wa terstand en do b eweging der getijen nauwkeurig op. Aan do hand van de op deze wijze verkregen notities kan men, nu men zekerheid gekregen heelt, dat het model betrouwbaar het getijverloop weergeeft, nauwkeurig berekenen welke veranderingen in stroomingen en water standen optreden, wanneer men volgens bepaalde schema's de gaten dicht. Tweemaal daags stroomt het zeer Walcheren binnen en weer naar buiten. Bij Vlissingen is het evenwel een half uur later hoog water dan bij Westkapelle en bij Veere is dit weer esn hali uur later. De terreinen achter de gaten zijn ook niet overal even hoog. Dit alles heelt tot gevolg, dat ei niet door ieder gat evenveel water uitgaat dan er binnen komt. De waterstand op het eiland is ge middeld niet gelijk aan den gemiddelden waterstand van de zee. Door den sterken stroom zijn er in de gaten bij Veere, waar de eb de meeste kracht heeft, en bij Westkapelle en Vlis singen, bij welke plaats de vloedstroom de sterkste is, diepe geulen uitgeschuurd, die geleidelijk in diepte afnemend, land inwaarts gaan. De gaten in de dijken zolf, waardoor deze geulen ontstaan zijn, worden niet gedicht, maar er zijn inlaagdijken gelegd. Hoe meer het werk aan deze inlaag- dijken vordert, hoe meer verandering er komt in stroom en waterstand. In het Waterloopkundig Laboratorium onderzoekt men nu hoe de volgorde van de dichting der gaten moet zijn en welke veranderingen er na. iedere dichting op treden. A. Nationale feestdag Oflicieel is bepaald, dat 5 Mei, de dag van de algeheele bevrijding, voortaan een nationcle (eestdag zal zijn. De zomertijd zal op 16 September c.s. eindigen. De klokken moeten dan 1 uur achteruit worden gezet. Do luchtlijn Amsterdam-Stockholm, die offieieele toestemming heeft verkregen, zal worden gevlogen door de Zweedscho Zweedsche luchtvaart-maatschappij,. de Maandags. Woensdags en Zaterdags om 5 uur van Schiphol. Ie JAARGANG NUMMER 234 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 11 Augustus 1945 AJgemeene Lddiog t B. G. Kloosterziel ea S. L. Boerrna Hoofdredacteur i Koekcbakker Redactie cn Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Blei officêeeSe Japansche nieuws agentschap meSdl&3e voBgens e3e EL B. C. ale onvecer^ vwaardeBijüte overgave van Japan. Eenige uren voor dit bericht doorkwam had de Ameri- kaansche radio een radiobericht van Tokio opgevangen, waarin de wereld werd aangeraden a.s. Maandag om 13.30 uur d. i. 22.30 Ned. tijd op Tokio af te stemmen teneinde een sensationeele verklaring te hooren, waarop de wereld heeft gewacht en waarnaar zij heeft verlangd. Japan is bereid de voorwaarden van Potsdam aan te nemen met dien verstande, dat deze verklaring geen eisch inhoudt, die de rechten van den keizer Hirohito zullen aantasten. De Japansche regeering heeft in dit verband de Zwitsersche en Zweedsche regeeringen verzocht hun bemiddeling te verleenen. In deze nota wordt o.m. gezegd, dat gehoorzamend aan den hoogen wil van Z.M. den Keizer, die „steeds geestdriftig de bevordering van den wereldvrede heeft voorgestaan" de Japansche regeering tot de onvoorwaardelijke overgave heeft besloten om verdere wereld rampen te voorkomen. Ditwil niet zeggen, dat alle Japansche troependeelen den strijd zullen staken. Met hun fanatisme en in het bezit van een aparte oorlogsindustrie kunnen zij b.v. in Mandsjoerije doorstrijden, evenals ze dat in Ned. Oost-Indië zouden kunnen doen. Het Verre Oosten Meer dan 1 millioen Russen zijn tot den aanval overgegaan en het eerste Russische legerbericht over den strijd te gen Japan meldde, dat zij op een breed front de grens van Mandsjoerije hebben overschreden. Gemiddeld is een terrein winst van 20 km. gemaakt. Officieus v/ordt gezegd, dat veteranen uit den strijd tegen Duitschland nu togen Japan strijden. De grens van Mandsjoerije werd bij Honshun, nabij hel drie-landen-punt van Rusland, Korea en Mandsjoerije overschre den en bij Mandsjoeria, gelegen aan den Trans-Siberischen spoorweg als kopstation aan de grenzen van Rusland, Mongolië en Mandsjoerije. Later werd door correspondenten ge meld, dat de Russen deze stad genomen hadden. Radio Tsjoenking zond do volgende boodschap van Tsjang-Kai-Sjek aan Sta lin uil: „Het is mijn vaste overtuiging, dat de intrede in den oorlog van de Sovjet Unie met haar overweldigende gewapen de macht, de totale ineenstorting zal ver haasten van het wanhopige Japan, dat nog steeds koppig blijft doorvechten tegen de geallieerden en dot deze intrede de blijvenden vrede verwerkelijking v zal bespoedigen.' Tokio is door r gevallen, terwijl i 100 superforten aan- 1100 marine-vlieg tuigen het Japansche industrie-centrum Kamaishi, ten Noorden van Tokio, kraak ten, nadat dit eerst door de vloot bescho- Millioenen pamtlellen. waarin de Rus sische oorlogsverklaring te lezen slaat, zijn boven japan uitgestrooid. Als bijzon- De economische toestand van TsjechocSlowakije Evenals hier, was de eerste taak van de in Tsjechoslowakije teruggekeerde re geering het zoo spoedig mogelijk herstel len van den normalen productiegang in de iabrieken. Wij willen in dit korte artikeltje na gaan, in hoeverre zij daarin is geslaagd. Een van de belangrijkste lakken van industrie is wel de mijnbouw. De schade was bier slechts gering en de noodige herstellingen hebben reeds plaats gehad. De mijnen te Kladno lunc- lionneeren sinds 14 Mei j.l. en de produc tie heelt op verschillende plaatsen weer de vooroorlogsche hoogte bereikt. Het gebied van Most levert al weer bruinkool. Voor do ijzerindustrie was het hoofd probleem de overschakeling van oorlogs- op vredestoestand. Deze industrie omvat circa 1200 fabrie ken met 550.000 arbeiders, waarvan S0 pet. voor de oorlogsproductie werkte. De grondstoffenvoorziening levert geen groo te moeilijkheden op. In het bijzonder de kleine fabrieken hebben voldoende grond- stoifen om eenige maanden te kunnc-n produceeren. Do schade in de Skodafabrieken te Pil zen is geringer dan aanvankelijk was geraamd en men verwacht half Augustus in verschillende afdeelingen het werk te kunnen hervatten. De „Eerste Brno Machinefabrieken" hebben veel geleden. „De „Brno wapen fabriek" is ongeschonden. Hoe staat hel met gas en electriciteit De electricileits- en gasiabrieken zijn vrij wel onbeschadigd. Do fabrieken te Kolin hebben door bombardementen geleden. In eenige gebieden zijn er moeilijkhe den met kolentransport als gevolg van beschadiging der wegen. Do papiersituatie is er gunstiger dan ten onzent. Men legt zich in eerste in stantie tot op de fabricage van rotatie- papier. Naar de meening van deskundi gen is de papie.-situalie zoo gunstia. dat voor de drukkerijen geen moeilijkheden De textielindustrie is behoudens een kleine uitzondering intact gebleven in de grensgebieden is namelijk door de Duitschers een groot gedeelte der textiel bedrijven in munitiefabrieken omgezet. Wal de tjrondstollan betreft, is vlas in voldoende mate aanwezig en dit product komt dan ook voorloopig niet voor in voer in aanmerking. Met de wolnijverheid staat het er niet zoo best voor. Deze heeft veel geleden en heeft bovendien met grondstoffenmoei- lijkheden te kampen. De huiden- en lederindustrie heeft wei nig schade gehad. 85 pet. van de schoen fabrieken is totaal onbeschadigd. Indien in de legerbehoeite voldoende is voor zien, zal de productie op de behoefte van de burgerbevolking worden ingeschakeld. Tenslotte nog iets over den landbouw. De oogstvooruitzichten zijn gunstig. De hooi-opbrengst was zeer bevredigend. De graanoogst liet zich gunstia aanzien. De stand der suikerbieten is goed. V. derheid wordt .vermeld, dat deze reeds vier maanden geleden gedrukt waren Generaal Wedemayer. de bevolhobber der Amerikaansche luchtmacht in China, heelt verklaard, dat zijn luchtmacht reeds eenige maanden bezig was met aanvallen lo doen op de Japansche verbindingslijnen 'n het Noorden, met de voorkennis, dat Rusland zou gaan deelnemen aan don oorlog tegen Japan'. Ondertusschen duren do Chineesch-Rus- sische besprekingen in Moskou nog steeds Duftschland Er v/as een plan, dat Ds. Niomöller (die zooals men wee"t zeven jaren in Duitsche concentratiekampen heeft doorgebracht, wegens zijn anli-nazi-houding. en door de geall eerden is bevrijd) voor de Ameri kaansche troepen een lezing zou houden. Deze lezing is afgelast. Niet omdat de Amerikaansche autoriteiten hem op de zwarte lijst zouden hebben geplaatst, doch enkel, omdat er nog geen beslissing is genomen over de offieieele houding tegen over hem. Ds. Niemöller blijft vrij, om voor Duitscli gehoor te spreken. Men herinnert zich wellicht, dat er be zwaren legen Ds. Niemöller zijn ingebracht omdat hij zich in het begin van den oorlog bij het Duitsche militaire gezag had aan gemeld, om weer duikboot-kapitein te wor den, zooals hij ook in den vorigen wereld oorlog was geweest. Hij was toen niet aangenomen. Do „Sunday Times" meldt dat Von Brau- chilsch tot voor kort nog met zijn echt- genoote verbleef op een boerderij in de buurt van Eustrin in Holstoin, v/aar geen bijzondere maatregelen van de zijde der geallieerde militaire autcr. leiten op hem werden toegepast. Hij is ec-n der weinige Duitsche veldmaarschalken, die nog niet in krijgsgevangenenkampen zijn opgeslo ten. Wil de commissie der vereenigde vol keren, die de aangelegenheden der oor- loasmisdadigers zal onderzoeken, werke lijk de geheele Militaire Staf van Duitsch land onschadelijk maken, dan zal ook aan zijn geval aandacht moeten worden ge- Von Brauchitsch was opperbevelhebber van de Duitsche Reichswehr van af het uitbreken van den oorlog tot December 19'11, toen hij afgezet werd. Hij was de ontwerper van het plan omtrent de be handeling van Engeland nadat de invasie zou zijn gelukt, Scandinavië In Noorwegen is de kerk in groote meer. derheid gekant geweest tegen het Duit sche nazi-bewind. 97 pet. der geestelijken hebben zich tegen de Duitsche wetten verzet. Thans zijn er weer 200 vrijgeko men, die door den bezetter v/aren ge vangen gezet. Quisling had gezegd, dat het „Christelijk Front" het hardste was om .te breken. Tijdens den oorlog heelt de kerk een bedrag van twee millioen bijeengebracht, om de geestelijken te ondersteunen, aie geen traktement ontvingen wegens hun verzet tegen den onderdrukker. In Denemarken zijn nog 300.000 Duit sche vluchtelingen, die 65 ven de 78 scho- 19G5"1945j Rusland en Japan Het is dan eindelijk zoover. Waar de wereld reeds twee jaren op specu leerde. is dan geschied. De Russische troepen vallen Mandsjoerije binnen. Niet voor niets heelt het zoo lang geduurd, want de Russische beer heelt in de eerste decennia van de twintigste eeuw minder gunstige ervaringen gehad met het land van de Rijzende Zon. In het jaar 190-1 ging Japan nog vóór de oorlogsverklaring tot actie overdit was erg gewoon in dien tijd en de sensatie was geweldig. De reden van dezen plotselingen aanval waren de twistappels Mandsjoerije en Korea. Wanneer U do kaart ter hand neemt, ziet U onmiddellijk dat deze ge bieden tusschen China, Rusland en Japan ingeklemd liggen.. De Russen waren in dat gebied een „vreedzame penetratie", zooals dat heet in diplomatieke termen, begonnen, die kennelijk ten doel had de kust van den Stillen Oceaan voor eigen qebruik te reserveeren. Japan evenwol wilde deze landen onder zijn bewind brengen om er zijn overbevolking heen te brengen. Dus een soort koloniale expansie, niet ongelijk aan die van d} Westersche groote mogendheden. Rusland's bedoelin gen warengoede havens om het ach terland Siberië te ontwikkelen. Hoe ston den de Europeesche staten tegenover dit conflict Engeland achtte het Russische gevaar het ernstigste, in Japan kon het nog geen belangrijke mededinger zien. Rusland daarentegen v/erkte de pngel- sche belangen in Indië, Afghanistan en Perziö overal tegen. Wilhelm II van Duitschland v/as zeer bevriend met Nico- laas II. de Czaar aller Russen. Hij schreeuwde dan ook moord en brand over het „Gele gevaar". Merkwaardige speling van het lot, dal de voorganger van wijlen Adoll dit go- vaar zoo goed doorgrondde. Maar hij onthield zich van meedoen. Frankrijk was zeer pro-Russisch, het geen lot uiting kwam bij een bezoek van den toenmaligen Franschen president Poincaré aan St. Peter: burg. Maar Frank rijk was evenzeer verdiept in koloniale problemen en met te veel zorgen over Duitschland vervuld, om zich in avontu ren met Japan te begeven. Rusland stond dus alleen, en het bleek dat het de kracht van Japon schromelijk onderschat had. De eene nederlaag na de andere volgde. Toen de sterke zee haven Port Ailhui gevallen was. stoom do de Russische Ooslzeevloot met bestem ming het Verre Oosten via de Noordzee Bij Doggersbanlc kwamen de Russen en kele Engelscho visschersschepen tegen het kwam tot een ernstig incident, enkol. visscherschepen liepen zware schede op. De Russische admiraal verklaarde later, dat er geen sprake was geweest van c vergissing: hij had gemeend Japansche visschersschepen voor zich te zien O' het werkelijk een vergissing is gev/e'esl, is tot nu too nog niemand te weten ge komen Ook deze vloot ging ziin ver nietiging tegemoet en in 1905 moest Rus land vrede sluiten. Zijn expansiedrang was voorloopig van de baan. Van toen af kwam een volledige verschuiving in het evenwicht in deze streken. Rusland en China verdwenen naar den achter grond Amerika, Engeland cn Japan zijn de voornaamste spelers op het politieke tooneel. In den oorlog 19141918 kozen zoowel Rusland als Japan den Geallieerden kant. tijdens de revolutie in 1917 maakte Japan zich meester van Wladiwostok. De vreug de was niet van langen duur en met een vriendelijken grijns, maar een dolk in de schede, verliet de Japannor het beloofde land Tusschen 1918 en heden bleef de toestand gelijk aan die van een gewapon- den vrede. Het Japansch-Chineesche con flict in 1937 verergerde de toestanden aan zienlijk voortdurend werden incidenten aan de grens van Mandsjoerije gemeld, kleine schietpartijen, die tot eindeloos uit wisselen van nota's leidden. Een andere keer voeren Japansche „visschors" in Russische territoriale wateren. De toestand werd minder gespannen in Mei 1941. toen een neutraliteltspacl tusschen beide landen voor den lijd van vijl jaren werd gesloten. Vanwaar deze vriendschap met een vreemde bijsmaak Het antwoord liet niet lang op zich wach ten. Op 22 Juni 1941 vielen Duitsche troe pen Rusland binnen. Het werd nu duide lijk voor de buitenstaanders, dat Stalin zich in het Verre Oosten had willen dek ken. Dit was des te pijnlijker' voor de Duitschers, die zulke goede vrienden me! de Jappen waren een kleine steek in den rug van den Russischen kolos ware hem welkom geweest In plaats daarvan ging Japan zijn eiqen gang en liop vast in Indie en de Stille Zuidzee. Gebieden, die Duitschland zelf liever lot zijn „Le- bensraum" had gerekend Thans komen de Russische motoren China te hulp on atoombommen verdel gen de Japansche steden. De situatie is wel eenigszins veranderd sinds 1905. Een duur jubileum voor Keizer Hirohito I L. len in Kopenhagen in gebruik hebben, en bij de bevolking zeer gehaat zijn. Zij had den met de Duitsche soldaten de winkels leeggestolen. Men hoopt zder, ze zoo spoedig mogelijk kwijt te raken. Vereenigde Staten Generaal Douglas is tegen het plan, om de Nederlandsche strijdkrachten in Australië te trainen (wat volgens het mee gedeelde bericht niet door kan gaan). Hij acht het beter, dat zij in Amerika worden opgeleid, waar zij de Amerikaansche vechttechniek kunnen leeren, en van Ame rikaansche uilrusting - kunnen worden De Surinaamscho Staten hebben het voorstel van Gouverneur Brons verworpen om het stemrecht uit te breiden. Men meent dat dit thans niet op zijn plaats is. Diversen Do spoorv/egstaking in Engeland gaat niet door. Mon zou gestaakt hebben op de bank-holiday. Doch door tusschenkomst van den nieuv/en Minister van Arbeid zijn in principe de eischen van de employe's omtrent loonen en dienstregeling inge willigd. De UNRRA zal na de repalrieering van allen die naar hun land willen en kunnen terugkeeren. nog 850.000 menschcn over houden, die wel onder de zorg van dc UNRRA zullen moeten blijven. Er zijn vole statenloozen onder, o.a. Duitsche Joden, die niet kunnen repatrioeren. Men hoopt, dat wegen gevonden zullen worden om deze menschen duurzaam te helpen. Volgens Reuter zouden op de conlo- rentie te Potsdam ook de Middelland: che Zee-problemen zijn besproken, doch nog niet tol een oplossing zijn gebracht Zoo o.a. de positie van Italië wat er gebeu ren moet mef de vroegere koloniën van Italië in Noord-Afrika die nu dcor Enge land zijn bczotde doorvaart door de Dardanellenen de troepen der gealli eerden in Perzië. Vermoedelijk zullen deze kwesties verder worden behandeld op dc aanstaande samenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen. De wereldpers en Potsdam Uit Londen schrijft menHet Duitsch land van Bismarck zal onherkenbaar zijn na de zware territoriale amputaties, vooral in het Oosten, en de bijna algeheele ver andering van het land in een hoofdzake lijk agrarische mogendheid, zooals het ge volg zal zijn van de militaire en econo mische clausules en do herstelbetalingen. Uit de Vereenigde Staten komen vele instemmende geluiden, die de versterkte internationale samenwerking der Groote Drie prijzen. Alleen van enkele republi- keinsche senatoren komen waarschuwende stemmon. Zoo zegt Robert Tail, ropubli- keir.sch senator van Ohio de conferentie :s een nieuwe sovjet-overwinning. Alle wenschen van Stalin ziin vervuld. Het Sovjet-Russische blad de „Pravda" is tevreden. £n Radio Praag juicht over de algeheele voldoening die aan Tsjecho- Slowakije v/ordt geschonken. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat het blad „Resistance" vraagt„Zal Attlee de Churchill van den vrede worden Chur chill, de bewonderenswaardige leider in den oorlog, scheen er zich al te gemak kelijk bij noor te leggen, slechts oen der Big Three te zijn, en in de praktijk de derde, v/ant hij was de minst sterke. Hij zou de grootste van hen hebben kunnen zijn, indien hij openlijk de rechtvaardigste was geweest. Indien Attlee niet vergeet, dat andore naties, naast de Big Three, op zijn minst het recht hebben te verwach ten, dat hun lot niet wordt bepaald zonder dat zij gehoord worden, indien Attlee zich alle moeite geelt voor Frankrijk en de vrije naties, en de wetten van de demo cratie hoog houdt, zal hij zich waarlijk jegens de vrije menschheid verdienstelijk OVERDENKING De Krachtcentrale Het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht. Het geldt tenslotte ook voor' ons per soonlijk leven. In onze ondergegane wereld, die "he laas nóg voortwerkt onder ons, hebben wij allen genoeg gezien von het s'appe. lustelooze, arbeidsschuwe en leegloopen- de loven, dat vreet aan tallooze men- schenharten wat is dat alles waard, vraagt men dan, niets is immers neg wat waard I maar nu is het van nieuws de lijd om aan te pakken, om te volhar den en door te zetten, _in trouwe saam- hoorigheid. met hot eene groote gemeen schappelijke doel voor cogon eri dat is juist v/at ons bezielen moet en bezio- len kan ge leett voor allen samc-n. ge werkt voor allc-n samen en in dat be.ei op zichzelf is een zegen; het doet er niet toe wot er komt van uw werk, ven uw persoonlijke werk, maar ge geeft uzelf voor het geheel, en in dal leven, in die toewijding, in dal krachtsbetoon vindt uw leven ziin gloed on zijn glans en zijn v/aarde. Wij kurpion niet allen veel kracht betoonen in het arbeidsproces del voor ons volksbestaan thans noodig is. maar wij kunnen wel allen met ons hart daarhlj zijn, en in geloof en in ve.trou wen een opgewekte stemming onde:hou den in onze wereld ook pnze kracht, on ze gééstkracht moet het meedoen, om hol volk van Nederland te doen herrijzen wij moeten erin gelóóven, en wij moeten dat geloof tóóneri I En wij kunnen zeker niet veel doen aan vrat er in die groote wereld der volkeren gebeurt. Maar wij kunnen helpen de gezindheid vast te hou den, die daar was. om maar Óen riaatn te noemen, in den overleden president Roosevelt wat heeft die man gelóófd I met zijn gebrekkige lichaam, vol geest kracht gelóófd I en zoo kunnen wij, elk voor ons kleine deeltje, dat gelosf vasthouden en versterkendat er een begin is gemaakt voor een waarlijk nieu we samenleving der volkeren op deze aarde en als alle menschen daarin gelóóven. dan kómt het in orde Dio kracht is noodig En dat is dan ook het evangelie voor ons hedenals v/ij ons toewijden aan hot leven, als' wij er hart voor hebben, als wij met lust onze dagtaak beginnen, hetzij groot, hetzij klein, dat doet er niet toe, als wij wat doen willen voor anderen, wat zijn voor anderen als wij geven onzen glimlach en onze hartelijkheid en onze warmte zie dan komt er glans over ons bestaan, hoe klein het dan moge zijn, glans en gloed, en het is een lust om te leven Het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht. En die ziele- kracht maakt ons leven tot een zegen, en die maakt, dat wij er zcli door gezegend worden En nu de slotvraag vanwaar komt ons deze kracht Hoe kunnen wij dit vuur brandende houden in onze harten Hoo kan het blijven gloeien in de volkeren wereld Hoe kan het blijven bezielen onze menscheliike samenleving, waarin het zoo bitier noodig is, altijd door Het antwoord is doodeenvoudig. Naar het woerd dat hierboven staatHet Konink rijk Gods is het, dat dit alles kan doen 1 Wat daar brandt in deze groote ge meenschap der volkeren, zoodat ze moes ten voortv/erken. met al hun krachten, aan de vernietiging van die booze macht, het is het besef, dat hel recht word geschon den, en de waarheid geweld werd aan gedaan en de menschenlie'de verbrijzeld het is het inwendige weten dat deze groote schatten van het evangelie door een duivelsche macht werden kapot ge slagen, en dal zij uit deze salansk'.auv/on moesten worden gered. Hel Konin'-rijk Gods is het. dal met zijn stille invloed de eeuwen door heeft gewerkt, en werkt in de harten der monschen en dor vol! ?n. on dit is de stuwing die de volken tol deze krachtsontplooiing heeft gedrongen en gedwongen, en uit deze stille kracht zal ook voortaan, naar wij mogen hopen, de volkerengemeenschap het vermogen kunnen putten, om saamgebonden te blij ven, en saam te staan voor recht en waarheid en vrede, om saam te knotten en te binden de booze geest die aldoor van uit zijn afgrond loort Wat daar brandt thans ia ons allen, volksgenooten, die drang om te arbeiden en te werken allen samen aan den heropbouw van ons geliefde 'and, van ons geliefde vaderland, len hebben geleden, loozen hun leven hebben gegeven en aan hun nagedachtenis, van onze helden, zijn wij verplicht om in hun geest samen verder te gaanwat daar brandt in ons allen, voorzoover wij het waard ziin om Nederlander te heeten. hel is we derom het Koninkrijk Gods, die roepstem Gods, die in het verborgen aldocr voort- gewerkt heeft in onzeharten, en die nu uitbreekt in laatenden gloedGod wil van ons, van ons volk ook, van onze eving hier op deze aarde, iets Jeugdorganisatie Dc Nederlandsche Jeugdgemeenschap is op 26 Juli delinitiei opgericht. De verga dering -$d te Utrecht gehouden. De voorzitter van het voorbereidingscomité. Dr. J. A. de Koning, Rem. prod, to Utrecht hield de openingsrede. Hij deelde mede. dat sinds 1943 de jeugdleiders der groote jeugdorganisaties hebben samengewerkt om te komen tot een overkoepelingsorga nisatie voor alle Nederlandsche jeugdver- eenigingen. De jeugd wil één zijn in per soonlijke kracht en karakter, met behoud van ieders geloofsovertuiging, zij wil Óen zijn in het dragen van de gemeenschap pelijke Nederlandsche verantwoordelijk PL nnon ziin in een vergevorderd sta dium om do vrije jeugdvorming in goe den samenhang te brengan met de andere levensgebieden. Daarna volgde de onderteekening der stichlingsacle. De volgende organisaties sloten zich aanNed. Padvindersgiide. Ned. Bond van Volkshuizen. Nód. Padvin ders, Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Gereformeerden grondslag. A. J. C„ Herv. Jeugdraad. Katholieke Jeugd beweging, V. C. J. C„ en N. H. C. Aan dc vlaggen der organisaties werd hot symbool gehecht van de Jeugdgemeen schap. een witte wimpel mot oranje cir kel. Daarna sprak de Minister van On derwijs enz. Prol. van der Leeuw. De re- geei'mg juicht de stichting toe, omdat zo bijdragen kan tot de veraieuwing dei jeugd. Na de zware oorlogsjaren -heelt de jeugd opnieuw zware jcren voor dsn boeg. Het is daarom goed dat in een dracht en lieide een nieuwe jeugd mode helpt aan een nieuw Nederland. De gemeenschappelijke zang. de uit waaiende vlagen en wimpels bij hol deiileeren van alle Utrechtsche ieu:.ct.;ca- nisaties op het Domplein, geven oek ons in de verte het vreugdige gevoel, det hier een nieuwe grondsteen i3 gelegd voor eendrachtig samenwerken yan ons gehee le volk, Naast deze vastlegging van wal in de bezettingsjaren clandestien is gebouwd, willen wij ook iets zeggen over een frisch nieuw jeugdlijdschrilt. dat ons dezer da gen bereikte. Hel is hel orgaan von het Algemeen Nederlandsen jeugd Ve.bond, het eerste nummer. Pittige en frissche ar tikelen. wisselen elkander erin al. Deze organisatie wil. naar het blad meeöeeil. de samenbundeling zijn van de „vooruit strevende" jeugd. Zii is nog niet toege treden lot de Jeugdgemeenschap, omdat naar wij vernamen hot symbool van dit gemeenschap geen onverdeelde instem ming in haar kringen heeit gevonden. Hot zou jammer zijn, als hier geen toenade ring tot .stand kwam. Ook de „vooruit strevende" jeugd, die zij wil verzamelen, behoort in de gemeenschep van atle jeugdverenigingen in Nederland, waar in immers ook de A.J.C. en de Y.C.J.C. zijn opgonomc-n. die toch zel'.es dichtbij het Jougdverbond staan, ol zijn er wel licht verschillen in politieke of geloofs overtuiging. Maar hoeveel kan er niet gezamenlijk worden bereikt, juist als al len toetreden Wij wenschen dezen nieuwen Dond oo: veel succes op zijn weg Rod. Minister Schermerhorn antwoordt dc cenheidsvak- bewe„ing De minister betoogt, naar aanleiding van 't ontvangen schrijven, dat hem door de eenheidsvakbeweging was gezonden, lo. dat in do situatie van thans uiding lijk i hel de dal daartoe beheersching van hel prijsniveau heerlijk is 3o. dat hot noodzakelijk com hiervan is, dat ook de vrije loon' door middel van strijd worat uit keld. Op grond hiervan moet ds c bindende voorschikten kunnen Wol kunnen door de organise-i. schen worden uitgesproken, wel besprekingen en onderhandeling.; den gevoerd. Doch voorat moet aanvaard, dat men zich ten slotte beslissing der rijksbemïddelaars zt loggen. De r t het r goeds, iets t van Zijn rijk en waarheid dag komt in c drang kunnen zoodat an liefde en broederschap jn gerechtigheid aan den is midden en door dien wij allen worden Wat daar brandt in ons ei. en persoon lijk leven, en branden kan blijven, zoo dat het aldoor als een krachtstroom stuwt door ons henen, en ons blij e moedig en vol vertrouwen onze levenstaak doe', aan vaarden. en onze kracht, onze zielskracht ook kan doen geven, het is maar laat ik het zogger mei een modern beeld: eun groote fabriekshal, liet doet er r.ic-1 los wat daar wordt gemaakt, een elcctrisch gedreven iabriok. En git net daar rondom, ais alles in rust is. groote stalen gevaarten, raderen en hefboomer. en allerlei fijne machine rieën, geweldig, maar het is nu dood en stil en onbewogentotdat de handel wordt omgedraaid, en de - lectrische krachtcentrale do stroom heenzendt door al dat strakke en stille staal en ijzer, on het al begint te werken en Ie leven wat daar ons voortstuwt door het leven, on ons kracht kan schenken om het cl te dragen en te vc-rdragen, en mot lieide en met blijmoedigheid onzen aicoid te govon, en mee voor anderen tc lsven - het is de krachtcentrale van hel Konink rijk Gods, het is Zijn Heilige Goest. die als een krachtstroom heensluwt door ouze harten, door ons hoofd en door onze han den. en wij kunnen niet anders dan mee gaan en volgen en ons goven En dit geelt ons ook het vertrouwen dal deze kracht nooit verloren zal gaan 1 Wijzelf zullen menigmaal versagen, en blijven boneden onze roeping en onze taaken ons volk zal monigmalen te kort schieten in v/al op dit beslissend uur van zijn geschiedenis van ons volks wordt gevraagd en onze groote volkerenwereld zal nog menigmalen ver en ver blijven onder de liooge oisch die than: aan dexe gemeenschap van heel do aarde wordt gesteld wat nood boven allen twijfel en terugval en wankeling en vreoze staat wat Christus in zijn evangelie omtrent Gods v/il heelt verkondigd Het Konink rijk Gods, dat is en komt en zal komen, als hel doel van de bestemming cr. do voltooiing van alle menschenleven hier op aarde een wereld van broederschap en gerechtigheid eri_ lieide on vrede en wat God wil. zal komen. Hij zoekt ons. Hij zoekt de menschheid, Hii zoekt Zijn kinderen ailen, en door tijd en eeuwigheden heen zal hij ons vinden, ons allen vinden en in ootmoedige dank baarheid buigen wij ons hoofd en zeg gen amenAmen, Hoer. Niet vyat ik wil en kan, maar wat Gij wilt, moet en zal geschieden. Het Koninkrijk Gods ec-n lichtbaken, hoog boven stormachtige zee, daf ons roept naar Zijn veilige haven. En oen stem spreektMijne kracht wordt in zwakheid volbracht. (Slot van een liidrede.l Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1