VRIJE STEMMEN Aanval op Mandsioerije begonnen Ie JAARGANG NUMMER 233 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 10 Augustus 1945 Algemecnc Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Meer samenwerking tus schen Rusland en Amerika Het einde ran den oorlog zal een nau were samenwerking tusschen de Veroo- nigde Staten van Noord-Amorika en Sov jet-Rusland met zich brengende nood zakelijkheid van een samenwerking zal tot een eeuwigdurende vrede moeten lei den, aldus verklaarde William Henry Chamberlain in het nieuwste nummer van het American Mercury Magazine. Cham berlain is de schrijver van ettelijke boe ken over Rusland. Zijn laatste werk „Amerika, partner in de wereldheerschap pij" is zoo juist verschonen. Slechts wei nig aspecten op het internationale tooneel van den oorlog zijn zoo belangrijk, zegt hij, als de ontwikkeling der betrekkingen tuschen die twee sterkste continentale we reldmachten. Er zijn meerdere hoopvol stemmende vooruitzichten voor de toe komst. De twee landen zijn nooit met el kaar in oorlog geweest en er bestaan ook geen kwesties over „levensruimten' Beide machten met hun uitgestrekte land bouwgebieden en hun rijke natuurlijke bronnen kunnen voor de eerstvolgende ge neraties een steeds beter wordenden le vensstandaard verwachten. Verder bestaat de mogelijkheid van een voor beiden voordeeligen wederzijd schen handel. De Vereenigde Staten kun nen Rusland als een afnemer voor den export en als bron van grondstolfen be schouwen, terwijl de Sovjet-Unie hope Amerika te krijge :n den anderen kant i mag credieten van den wederop- de verwoestingen, die de loger heeft aangericht. Hel Russische volk heeft Amerika zeker nimmer zoo hoog geschat als thans. Zij willen beido een aandeel hebben in het bewaren van don internationalen vrede. De verschillon in sociaal en economisch systeem moeten op den achtergrond ge raken. Het zal van beide kanten een kwestie van geven en nemen zijn. Hel zou struisvogelpolitiek zijn te ontkennen, dat er zekere moeilijkheden wat betreft de onderlinge verstandhouding bestaan, maar, aldus de schrijver, het zal toch aio gelijk zijn zaken met Stalin te doen, wan neer aan onze voorwaarden zal voldaan worden. Amerikanen en Russen moeten elkaar beter leeren kennen. En er mogen geen agressieve acties, noch direct noch indirect, tegen kleinere en zwakkere bu ren op touw gezet worden. De handel tus schen de beide groote machten zal een zeer nuttige schakel zijn. De Regeering neemt de zorg voor het perswezen over Na overleg tusschen Regcering en den Stal Militair Gezag is met ingang van 1 Aug. op verzoek van de Regeering, do behandeling van alle zaken, het perswe zen betrellende, overgedragen aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met de behandeling van deze materie heeft de regeering belast Dr. C. Beeken kamp, gedetacheerd op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Do Regeering heeft haar erkentelijkheid betuigd voor het vele en belangrijke werk dat ten dezen door de betrokken Sectie van het Militair Gezag is verricht. Voorlaan zal dus het Militair Gezag geen enkele bemoeienis meer hebben met de perszaken en draagt het geenerlei verantwoordelijkheid meer voor desbetref fende maatregelen en beslissingen. Iets uit het leven van Truman Hij heet in Amerika een „average Ame rican", een gemiddeld Amerikaansch staatsburger. Dat is geen denigratie. De nationale trots bedoelt hiermee, dat elke doorsnee-Amerikaan bijzondere kwalitei ten heeft. Het wil niet zeggen „middel matig". Doch veeleer „een perfecte Ame- Geboren op een plattelandsboerderij in de buurt van Kansas city. Zijn ouders konden het schoolgeld niet betalen. Daar om liep hij op Amerikaansche manier de school af, d.w.z. hij werkte voor hei schoolgeld. Als boodschappenjongen in een winkel, als krantenpakkor bij een dagblad, en als loopjongen bij een bank. Als gewoon soldaat ging hij in den vo- rigen wereldoorlog naar Frankrijk. Klom op tot majoor. Terug in zijn' stad opende hij met een vriend een winkel in heeren- modearlikelen. Toen dit mis ging, werd hij controleur voor financien bij de demo cratische partij in Kansas city. Hij trouw de en werd vader. Nu wou hij meer ver dienen. Zou hij belasting-inner kunnen worden Nee, zei het partijhoofd. Maar wel senator, als je dat wilt. Dat werd hij, vijftig jaar oud. Toen er een vice-president moest ge kozen worden koos mén hem. omdat de twee andere candidaten niet zoo „gemid deld" waren als hij. De dood van Roo sevelt maakt hem president. Hoe zou het gaan, vroegen de vereer ders van Roosevelt zich min of moer ang stig af. Maar het gaat best. Hij staal zijn man. En heeft zoowel binnen- als buitenslands een goede pers. Red. Atoombom op Nagasaki Het Verre Oosten Zooals reeds in een deel va vorige oplaag is gemeld, heelt de Sovjet- Unie den oorlog aan lapan verklaard. Molotov ontving Woensdagavond den Japanschen ambassadeur Sato en ver klaarde Met het oog op de Japansclie weigering om te capituleeren hebben de geallieerden zich tot de Sovjet-Unie ge wend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen Japan. Trouw aan hel bondgenootschap met de geallieerden, verklaarde do Sovjet-regeering zich met ingang van Donderdag 9 Augustus in staat van oorlog met Japan. Zij meent hiermede den vrede te bespoedigen. De ambassadeurs van Groot-Brittanniè, de Vereenigde Staten en China, door Mo lotov ontvangen en ingelicht over de oor logsverklaring. spraken hun groote vol doening hierover uit. Molotov heeft Sato ervan op de hoogte gesteld, dat Ier zelider tijd Marik, de Sov jet-ambassadeur in Japan, aan de Japan- sche regeering in Tokio de verklaring de Sovjet-re overhand! gen. Slechts enkele minuten later maakte president Truman, breeduit glimlachend, de oorlogsverklaring bekend. ,De pers was slechts 14 minuten tevoren gewaar schuwd en de aankondiging kwam als een electrische schok. Verantwoordelijke militaire bronnen wijzen erop, dat ondanks de radicale ver andering in den oorlog in den Pacific, veroorzaakt door de atoombom, de bij drage van de Sovjet-Unie in de vernieti- Briefwisseling Een lezer vroeg ons naar het adres in Nederland van The American Jewish Joint Distribution Committee, welk comité overlevenden uit het kamp Westerbork enz, voorthelpen wil. Na onderzoek zijn wij nu in staat, dit adres te geven. Voor Nedorland is het adres Johannes Vermoer straat 24, Amsterdam. Een brief uit Kapelle vraagt of er iets gekomen is van de op te richten emigran- ten-vereeniging, waarover een advertentie in ons blad heeft gestaan. Het is ons niet bekend geworden, en degenen, die daar meer van weten, willen dat wellicht wel in ons blad vermelden Verleden week noemden wij het adres voor gratie naar Zuid-Afrika. Thans kunnen wij hierbij voegen, dat een Rotterdammer, die naar Australië wilde emigreeren, zich telegraiisch wendde tol den Minister-Pre sident van Australië, en dat deze ant woordde „Ik zal onmiddellijk maat regelen nemen, waardoor uw verzoek aan den immigratieminister Calwell wordt voor gelegd. Ik hoop dat gij en uw vrienden in staat gesteld zult worden uw wensch in vervulling te zien." Dit A.N.P.-boricht is moedgevend. Misschien dat dit ook anderen helpen kan. We weten nu ten minste dat er een immigratie-minister al daar bestaat, tot wien men zich zeker wol wenden kan. Een inzender beklaagt zich over hot stukjo dat in ons blad heelt gestaan over een zekeren N.S.B.-er die terugkeerde cn werd ingesloten. Wij kunnen hem mee- deelen dat dit bericht door ons van het Politiebureau werd ontvangen, dus uit betrouwbare bron. Twee klachten over het uitblijven van kleeding, waarvoor reeds een jaar geledon vergunning was gegeven, en over werk- kleeren die aan een arbeider ontbreken, torwijl menig ander krijgt wat hij nog wel ontberen kan, volgens den inzender, ver de distributie-autoriteit, die hierover te zeggen heelt. Inderdaad veel te kort. Maar er is ook niet genoeg aanwezig 1 Altijd maar weer aan kloppen is het beste. De distributie zal wel doen wat ze kan. Als iemand zijn radio aan een Duitscher verkocht heelt, in plaats van ze te ver bergen ot in te leveren kan dan dit geld niet worden teruggevorderd Zoo vraagt iemand. Wij gelooven niet, dat daar een rechtsgrond voor te vinden is. „Verboden Toegang" staat nu weer bij allerloi mooie plekjes. En voor vriendjes wordt een vergunning gegeven. Zoo schrijft Zuid-Wester. Kan men niet eens probeeren. of er werkelijk zooveel zou ver nield worden, als de toegang vrij gegeven werd Ja, misschien Een klacht over de regeling der huis vesting van evacuees in lerseke wordt beter ingebracht bij den Burgemeester. Inderdaad is het gewenscht, dat de lasten de onderbrenging van evacuees iel- gelijkelijk over de verschillende hui- wordt verdeeld en in elk geval dat de huizen met de meeste ruimte ook de krijgen. Red. ging van de Japanscho oorlogskracht op het Aziatische Vasteland nog steeds zeer belangrijk is. De Japansche radio heelt gemeld, dal niemand en niets aan den aanval op Hiroshima is ontkomen. Zij. die buiten waren, werden levend verbrand en de genen die binnen waren, werden door den luchtdruk samengeperst. Een supertort heelt op de havenstad Nagasaki een atoombom geworpen, ter wijl andere superiorten vier groote aan vallen deden op industriecentra, marine vliegtuigen bij honderden de zware indu strie in Noord-Honshu aanvielen en vlieg tuigen van generaal Mac Arthur's com mando tusschen de 50 en 60 schepen tot zinken brachten. Het Japansche persbureau Domei meldt, dat het Roode Leger, na een voorafgaand luchtbombardement. den aanval op Mansjoerije begonnen is. België De Belgische kamer heeft na een twee- daagsch debat over de regeeringspolitiek haar vertrouwen in de gewijzigde regeo- ring van Van Acker uitgesproken. De Katholieke partij, waarvan onlangs 6 ministers ontslag namen, stemde in haar geheel tegen. Engeland De conferentie te Londen ter voorbe reiding der wereldorganisatie is een week uitgesteld, en zal nu beginnen op 16 Aug. Het uitstel geschiedt op verzoek der Ver eenigde Stalen, waarvan de delegatie nog niet is samengesteld. Frankrijk Het Fransche kabinet heeft besloten tot oen relerendum, waarbij aan het land de vraag zal worden gesteldwenscht gij terugkeer van de oude constitutie, of wenscht gij verkiezingen voor een nieu we constilueorende vergadering Daarna zal in October dezo verkiezing voor een wei-almachtige constilueorende vergadering worden gehouden. Hiermede gaat het kabinet lijnrecht in tegen den wensch van de assemblee, die beide punten heelt verworpen. Bovendien mag worden gevraagdals het releren dum uitmaakt, dat het volk geen verande ring in de oude constitutie wenscht, gaat do regeering dan toch over tot verkiezin gen voor een constilueerende vergade- In het proces-Pétain zijn o.a. gehoord twee ministers van Vichy, Peyrouton, zeil ge-interneerd en Jaques Chevalier. Beiden getuigden ten gunste van Pélain. Ook Madame Pélain en Madame Laval wer den door den rechter van instructie aan een verhoor onderworpen. De Repatrieeringsdienst deelt mede, dal alle Nederlanders, die zich nog in de Russische zóne in Duitschland bevinden, zich naar de westelijke demarcatielijn moeten begeven. Daar zullen zij tegen Russische repalrieerenden worden uitge wisseld. De Russen taxeeren het aantal Neder landers, dat zich in hun gebied bevindt op 15000 personen. Volgens een Nederlandsche taxatie den in totaal nog een 65000 naar Duitsch land gevoerde Nederlanders vermist. Tot dusver staal oliicioei vast, dat G Nederlanders in Duitschland zijn c Van de circa 11000 naar Duitschland gevoerde Nederlandsche krijgsgevangenen zijn er tot dusver 8000 teruggekeerd. 3000 worden nog vermist. Velen zijn echter op eigen gelegenheid buiten medeweten van het M.G. teruggekomen. Ook in het Russische gebied zouden zich nog Nederlandsche krijgsgevangei bevinden, deels in kampen, die noq i bekend waren. UIT STAD EN LAND GOES. Woensdag had een ongeval plaats op de Vlasmarkl. Een paard ging een wandeling maken zonder begeleiding. Dit had ten gevolge, dat de weduwe 1' uit Middelburg door het paard onder den voet werd geloopen en een gecompliceer de beenbreuk opliep. GOES. Mej. v. D„ een beruchte figuur uit deze stad is naar Middelburg over gebracht na aanhouding in Den Haag. GOES. Ten gevolge van de vele reizi gers, die Zeeland bezoeken w.o. ook Goes Zijn de hotels overvol. De politie herberg de de laatste nachten 15 tot 20 menschen, die om onderdak verlegen waren. 's-HEER ARENDSKERKE. De Raad de zer gemeente zal Zaterdag in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat o.a.beëediging raadsleden, be noeming wethouders, benoeming hoold O. L, schooi te Nieuwdorp. OVEZANDE. De lijdelijke gemeenteraad to Ovezande U voor het eerst bijoen ge komen. Na opening door den voorzitter, Mr. Eikhuizen, werd overgegaan tot be- eediging der leden, waarna 3e wethou dersverkiezing volgde. Tot wethouders Werden gekozen de heeren J. Oostdijk en M. J. de Jonge. De voorzitter sprak in enkele bewoor dingen de stellino verwachting uit, dat de leden van den Raad met de Wethou ders en hem in volle harmonio zouden samenwerken tot welzijn der gemeente. ST. ANNALAND. Ook in deze gemeen te zijn bijna alle personen terug ge-eva- cueerd. 150 personen zijn er nu minder ingeschreven dan voor de evacuatie. Al deze zullen niet terugkeeren daar er ii: deze gemeente tijdens de bezettingsjaren veel N.S.B.ers woonden. De eerste W.M.D.-cantine geopend Het oude fort Rammekens, vroeger met zijn rustieke omgeving, een van de meest romantische plekjes van het eiland Wal cheren, ligt nu rondom in het water. Wij komen er na een reis in twee etappes. Een vrachtauto bracht ons, een groep ingenieurs van waterstaat, enkele be stuursleden van het comité „Walcheren Moet Droog", journalisten en andere ge- noodigden In het achterland van het dorp Nieuwland, waar de Rammekens-expresse opwachtte. Wij klommen op de plal- wagentjes van het werkspoortje en schokten langs de terreinen met landmij nen, langs een deeltje van de vroegere Duitsche Atlanticwall, langs de zee, die over Walcheren spoelt met een lellen stroom, om uit te stappen voor de histo rische poort van de eeuwenoude vesting, die thans het middelpunt is van het dich- tingswerk aan den dijk tusschen Vlissin- gen en den Sloedam. Wij zijn gekomen om de officieele opening van de eerste der canlines, die het comité „Walcheren moet droog" voor de arbeiders aan de dijken laat optrekken op alle plaatsen waar geconcentreerd gewerkt wordt voor de droogmaking van het verdronken eilandmaar vóór het openingsfeest be gint, klimmen wij naar boven op de met gras begroeide breede muren van hel fort. waarin de Duitscher modernere ver dedigingswerken hebben aangebracht en een enkele oorlogsmachine, gedeelte lijk afgebroken staat. Met den frisschen wind om bel gezicht overzien wij het werk Een inlaagdijk reikt al ver het land in, buitengaats liggen verschillende zandzui- en een flink eind naar binnen zien de schuimkoppen van de watervallen, ontstaan door het steeds wegschuren van iware klei op sommige plaatsen, ter wijl vlak daarbij vermoedelijke zeer oude iundamenten den bodem massief en on verstoorbaar doen blijven. Is wij de canline, die staat op hot binnenplein van fort Rammekens, binnen komen, zitten de arbeiders al te wachten op de dingen die komen zullen. De can- tine is zeer ruim, wit geschilderd, met grappige wandteekeningen van den be kenden Middelburger Jimmy Spake ver sierd. Na een korte inleiding van den heer MetsJar van Waterstaat, opende de heer Zandijk, waarnemend voorzitter van het Comité W.MJJ.. met een toespraak de cantine. De heer Zandijk hoopte, dat de arbeiders hier gezelligheid zullen vinden. De hoofdschotel van het feestelijke ope ningsprogramma was het vertoonen van een spannende Tarzaniilm. In de pauze trad Jimmy Spake als snelteekenaar op, terwijl een accordeonist voor en na het draaien van de film bekende wijsjes speelde. Hel comité W.M.D. bood alle aanwezigen een ileschje limonade aan. Binnen een dag of tien zal er in de cantine bier te koop zijn. Van tijd tot tijd zullen er lezingen, cabaret, en andere vrooliike avonden gehouden worden. Een radiotooslel zal de gezelligheid van iede- ren dag verhoogen. De cantines in de andere plaatsen, die spoedig geopend worden, krijgen eveneens een radio-toe stel en ook daar zullen programma's ge- gegeven worden, zooals men die aan Ram mekens beloofde. De radiotoestellen zijn geschonken door Engelsche autoriteiten. Van vele kanten'komt er medewerking om het den arbeiders goed en gezellig te maken, om hen iets genoeglijks te geven in hun leven van hard en taai werken cn verstoken zijn van een normaal sa menwonen met ouders of gezin. Terwijl de arbeiders na het feest nog wat bleven praten of in hun kooi kropen, reden de Middelburgsche bezoekers, in een prettige stemming door den geslaag den openingsavond van do eerste W.M.D. cantine, wat succes belooft voor de vol gende feesten, onder een donkeren regen hemel, door een woeste omgeving weg van het fort. waarachter over het water heen, lichtjes aan- en uitpinkien en hun glanzen over de zee wierpen, A. DE LANDARBEIDERS EN DE LOONEN In de abnormaal hooge loonen, die in het bijzonder in het vlas op Noord-Beve- iand werden betaald, vond de Tuchtrech ter aanleiding om de overtreders van de wettelijk geldende loonregeling zware boe ten op te leggen .Dat hel hierbij niet zou en kon blijven, viel vooruit te zien. De reactie, die hierop volgde, deed en doet nog het ergste vreezen. In de onderscheiden dorpen besloten de landbouwers voortaai», stipt de hand aan de loonregeling te zullen houden. De arbeidersgezinnen komen hierdoor in een moeilijke positie. Van een loon van rond 125.in de week kunnen ze onmogelijk rondkomen. Veie stemmen gingen dan ook op, om het bijltje er maar bij neer te leggen. Vorige week Vrijdag werden tusschen de plaatselijke bc-sluren van de Z.L.M. en van den Nederlandschen Landarbei- dersbond onder leiding van den Districts bestuurder Tiggelaar hieraan besprekingen gewijd. Daarbij werd besloten alle land arbeiders en landbouwers in arooter ver band te Kortgene bijeen te roepen. Ruim 300 arbeiders en boeren verzamel den zich Maandagmorgen in de Voorstraat, alwaar ze door de microfoon door den heer Tiggelaar werden toegesproken. Deze bracht verslag uit van de gevoerde besprekingen en spoorde aan, rustig het werk voort te zetten en den oogst binnen Ie halen. Spreker wees er o.a, op, dat thans het landwerk meer waardeering ondervindt en dal de tijd is aangebroken, dat de positie van den landarbeider gelijk wordt gesteld aan andere bedrijfstakken. De reods verkregen vrije Zaterdagmiddag komt tegemoet aan het sociale rechlsver- langen. Ook de kosten van het levensonderhoud zullen binnen redelijke verhoudingen ge bracht dienen te worden. De organisaties zullen de besprekingen voortzetten en naar verwacht mag worden zal binnen 14 dagen een voor beide par tijen dragelijke en aanvaardbare regeling tot stand komen. SLUITING JAAGPAD MIDDELBURG—VL1SSINGEN De Militaire Commissaris voor de Pro vincie Zeeland maakt bekend, dat met ingang van 7 Aug. het ruimen der mijnen langs het Jaagpad tusschen Middelburg en VJissingen be-eindigd is, zoodal dit pad wederom den geheelen avond voor het verkeer zal zijn geopend. THOLEN. Wal betreft het volgen der lessen op de H.B.S. en dergelijke heeft het cursusjaar 19441945 veel bezwaren opgeleverd. In verband daarmede deelt de Rijksontvanger van Tholen mede, dat betalingen of schoolgeldaanslagen voor- loopig niet meer behoeven te geschieden. Dit advies geldt dus alleen voor het cur susjaar 19441945, POORTVLIET. Een met gerst geladen vrachtauto van Van der Zande uit Tholen reed in den Zuid Achterweg alhier op het pes dichtgemaakte lek van de wa terleiding. Na een poos vergeelsch werk is de wagen door de vrachtauto van M. v. d. Klooster alhier weer op den weg geholpen. POORTVLIET. Nadat Zaterdag j.l. de to renklok uit zijn „ballingschap" was weer gekeerd, is men Maandag begonnen haar weer in den toren te handen. Dinsdag middag om 12 uur kon de klak tot groote vreugde der inwoners geluid worden. Even voor 12 uur v-erd op den toren spits de driekleur gebeschen, die tot des avonds wapperde, Oc.k om 8 uur 's avonds werd een half uur geluid. KORTGENE. Do eerste vergadering van den Tijdelijken Raad der gemeente is onder voorzitterschap van Burgemeester Schuit gehouden. Na het openingswoord van den Voor zitters. waarin hij de Wethouders Verburg c-n Saiomé dank bracht voor het voor de gemeente onder moeilijke omstandig heden verrichte werk, werd overgegaan tot de beëediging van de nieuw benoemde raadsleden. Daarna werden tot wethou ders gekozen de heeren Anth. v. d. Weele en Z. C. Saiomé. Bij de Rondvraag informeerde de heer Janse naar de ingeleverde radio-toestellen. De Voorzitter deelde mede, dal hij 'n be zoek aan de opslagplaats lieett gebracht dat hem daar is gebleken, dat de achtergebleven toestellen dusdaniT zijn be schadigd, dat velen er geen prijs meer op zullen stellen, hel overblijfsel van hun toestel terug te ontvangen. Van een eventueele schadevergoeding or de verloren gegane toestellen is its bekend. De heer Van Maldegem vroeg ar de jachtgeweren, doch de Voorzitter zeide, dat ook deze wel als verloren be schouwd kunnen worden. Betreflende het ophalen van huisvuil, worden door B. en W. pogingen gedaan, hierin verbetering te brengen. In over weging zal worden genomen om hiervoor auto aan te schaflen en het ophalen het vuil door de gemeente te doen geschieden. Do hoc-r De Graag pleitte voor verbete ring van de vuilnisbelt en den kadaverput Kats.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1