VRIJE STEMMEN Oliebronnen op Tarakan werken weer Hel N.S.B.-karrip Ie Vughl lc JAARGANG NUMMFR'232 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 9 Augustus: 1945 AJgemecne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boercna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De wereld wil bedrogen worden De oude Romeinen hebben het al ge weten „mundus vult decipi, decipi jrgo". Wat zooveel zeggen wil alsde wereld wil bij don neus genomen ien, welnu, maak daar gebruik vc ioe er uw voordeel mee (houdt ze len gek. Vóór mij ligt een prachtwerk, in 1938 uitgegeven. Het is uitgegeven door „De Spieghel" te Amsterdam en „Het Kom- te Antwerpen. Tekst is van A. M. Hammacher. Met een gedicht van P. C. Boutons. Het boek heet „De Emmaüs gangers". Op de voorste pagina staat„Het schil derij „De Emmaüsgangers" van Johanne: Vermeer is door de Vereeniging Rem brandt, Dr. Bredius on een Rotlerdamschen kunstvriend in 1938 voor Nederland be houden en voor het Museum Boymans te Rotterdam door den heer D. Hannema kregen." Bewonderende artikelen ovei schilderij worden verder vermeld var hand van Dr. A. Bredius, H. P. Bremmer, D. Hannema, Victor E. van Vriesland C. Veth. Het schilderij verkreeg in bovengenoemd museum een eereplaats, totdat de be roemdste kunstwerken opgeborgen werden de ondergrondsche schuilgewelven van den St. Pietersberg, om ze voor oorlogs geweld te bewaren. Nu zijn alle kunst werken teruggekomen. Maar de schilderij ii Vermeer hangt niet meer op zijn oude plaats. Waar is ze gebleven 1 De kunstenaar Johan van Meegerei onlangs gearresteerd wegens collaboratie it den vijand. Van hem is o.a. afkom- j de opdracht „Dem gelieblen Führer", die wij onlangs vermeldden. En wal doet gevangene. Hij bekent allerlei en. Niet alleen alle soorten van bondenheden met de nazi-macht. Doch ook veel zonden uit het verleden. Hij veel schilderstukken hebben gemaakt, voor schilderijen van oude hebben laten doorgaan. Zoo o.a. dit stuk i Johannes Vermeer 1 Millioenen zou hij er mee hebben ver diend. Een prachüg huis op een der Am- sterdomsche grachten heelt hij voor zijn bedriegelijk verkregen geld ingericht. En gedurende de bezetting paradeert hij als i groot schilder, die in samenwerking t Marlien Beversluis, beruchter gedach- tis in vele Zeeuwsche harten, b.v. ook dat boek aan Hitier zendt De wereld staat perplex. Al die groote kunstkenners staan op hun achterste boenen. Dat kan niet waar zijn Wij hebben hel werk als een groot kunst werk herkend. Het is beslist van den grooten Vermeer, die daardoor nog groo- is geworden Die Van Meegeren iantast, die er maar op los liegt, Bressant te kunnen schijnen Maar de technici gaan toch het stuk onderzoeken, wal bij de geheimzinnige herkomst indertijd wonderlijk nagelaten. Vandaar dat „De Emmaüs gangers" thans niet in het Museum Boy- i hangt. Er wordt getest, oi het wel echt is Wat zal de slimme deugniet in zijn cel gnuiven bij het vernemen van deze con sternatie. Handig bedrieger is hij in elk geval. En heel knap schilder in elk ge val ook. Zeil heb ik ook een foto van het schilderij van „Vermeer" in mijn huis i den wand hangen Hij heelt ongetwijfeld gedachtde we reld^ wil bedrogen worden, bedrieg haar ar wij vragen aan allen die gevoelig •oor schoonheid is het schilderij nu }r mooi, als waarheid blijkt wat deze bedrieger zegt Wij hebben er zooveel jaren van genoten. Kan dat nu niet meer Een vraag. Zonder antwoord Red. Liftende bandieten Dat het liften niet zonder gevaarlijke avonturen is, ondervond dezer dagen een Middelburgsche jongeman. Hij ging lif tende op een vacantie-reis naar Amster dam. Met allerlei voertuigen arriveerde hij zonder eenigo opwindende gebeurte nissen in Nijmegen. Na een oogenblik wachten kreeg hij daar met twee andere jonge mannen een lift van een vrachtauto chauffeur. Toen de auto reed op den weg Arnhem-Apeldoorn, vielen de twee vreem den den Middelburger aan. Hij verzotte zich hevig en sloeg een der mannen een blauw oog. maar kon niet verhinderen, dat zij hem zijn portefeuille ontnamen en hem zijn schoenen uittrokken. Zij wilden hem juist van zijn costuum ontdoen, toen de chauffeur bemerkte, dat er iets niet in den haak was. Onmiddellijk stopte hij. Op dal oogenblik kreaen de vandalen argwaan en gingen er vandoor, met ach terlating van schoenen en portefeuille. Het Is jammer, dat de struikroovers niet aan oen politiepost afgeleverd konden worden, want nu kunnen zij nog steeds de wegen onveilig maken. Men lette dus it !°P' Ned.olndië luitenant-Generaal 1. H. van Oijen, de commandant der Ned. Ind. Strijdkrachten, is te Melbourne teruggekeerd van een inspectietocht door de bevrijde Indische gebieden. Hij deelde mee, dal meer dan 50 oliebronnen op Tarakan weer olie op brengen en hij was van meening. dat do raffinaderijen van Balikpapan niet 1946 in gebruik zullen kunnen worden genomen, hoewel een gedeelte van de installaties onbeschadigd is. Binnenkort zullen verpleegsters van het Vrouwen Hulpcorps op Borneo dienst doen. Van Oijens voornaamste indruk van de inheemsche bevolking te Balikpapan was, dat de menschen oprecht dankbaar waren, verlost te zijn van de wreede Japansche overheersching. Het aantal Ned.-Indische verraders, dat men te Balikpapan aantrof, was lager dan men had verwacht. De voedseltoestand is niet al te slecht. Het Verre Oosten Uit verkennïngs-foto's blijkt, dat 60 pet. van Hiroshima door den atoomsplitsender. bom geheel is verwoest, Ook is er groote schade aangericht in het gebied buiten Hiroshima. Het geheel verwoeste gebiec beslaat een oppervlakte van 18 vierk. km. Volgens Radio Tokio zou de bom pes parachute geworpen zijn, om het vlieg tuig gelegenheid te geven uit de buurt van de afwerpplaats te komen. Voor de rookers Naar hot Rijksbureau voor Tabak mee deelt, ligt het in do bedoeling om op 30 Augustus over heel Nederland een bon bekend to maken, die recht zal geven op, naar keuze, een rantsoen sigaren, sigaretten of tabak. Men hoopt in de perioden van September tot en met De cember geregeld twee rantsoenen in de 14 dagen aan te kunnen wijzen. Het is begrijpelijk, dat het slagen van deze rant soeneering in sterke mate afhankelijk is van het tempo, waarin de aanvoer kan geschieden. Militaire Willems Orde uitgereikt In een Nederlandsch Indisch leger- X is.._,__l-.ï 1T..I, v urae overnanoiga aan aen seigeani M. G. ICokkelin. Deze heeft de onder- scheiding verdiend door zijn optre- den als onder-commandant en later als commandant van een delache- ment van oorspronkelijk 58 man, ge- statïonneerd op Manokawari, bij de Noord-Oostkust van Nieuw-Cjjuinea. S Twee en een half jaar hebben hij en zijn mannen onder onbeschrijfelijke moeilijkheden de Japanners bestookt. De guerilla's werden door den vijand dusdanig gevreesd, dat zij op het x hoofd van Kokkelin een prijs stelden van f 10.000 en een grooto hoeveel- heid rijst en zout. Uitgave Philatelistisch Souvenir Een desbetreffende commissie zal een philatelistisch souvenir uitgeven ten bate der door oorlogshandelingen getroffen Rot- terdamsche studenten. Het zegel zal ver krijgbaar v/orden gesteld voor den prijs van 1 gulden. De gecontroleerde oplage zal bestaan uit 50.000 exemplaren. Het <gel is ontworpen door den Rotterdammer Bonno Wissing. De gelden zullen worden overgedragen aan de Rotterdamsche Stu denten-contactcommissie. Een dure paardenstaart Ook voor „paardenstaart"-haren is er •en prijsvoorschrift. Dit schrijft voor, dat en bepaald soort paardenhaar maar 3.20 per kg. mag kosten. Een opkooper verkocht dit haar voor niet minder dan f 27.50 per kg., wat hem in aanraking bracht mot de Prijzonconlróle. Proces-ver- baal volgde en een hoeveelheid haar werd in beslag genomen. Militaire auto te water Van de pont, die den dienst tusschen de oevers van het Holfandsch Diep bij den Moerdijk onderhoudt, reed Dinsdag een militaire auto het water in. Verschil lende passagiers van den wagen, mili tairen, konden gered worden, maar twee mannen verdronken, doordal zij niet kon den zwemmen met hun bepakking op hun rug. »Jeeps« voor particulieren De O.P.A. heeft den maximumprijs voor particuliere „jeeps" vastgesteld op 1090 dollar, exclusief belasting en transport kosten. (Econ. Nieuws No. 1073). Verder spreekt dit station van tweeden geheimzinnigen aanval, die op Tokio plaats gehad zou hebben. Daarbij was slechts 1 superiort in actie, geëscor teerd door een groot aantal jagers. Voorts noemde het den bom een velsch en onmenschelijk wapen. Op een vraag waarom Tokio niet doelwit was geweest van den aar antwoordde de Amerikaansche Minister van Oorlog, Stimpson, dat er dan geen enkele instantie overgebleven zou om de onvoorwaardelijke overgave de geallieerden tol werkelijkheid te maken, De bemanning van het vliegtuig, dal zich op het oogenblik van do ontploffing reeds op 15 km. afstand bevond, ver klaarde, dat zij een schok voelden alsof talrijke luchlafweer-granalen in de buurt van het vliegtuig ontploften. Amerikaansche deklandingsvliegluigen hebben wederom een aanval gedaan op hel eiland Wake. Verder bombardeerden superforlen de groote marine-basis Truk in de Carolinen. Een zegsman van de vloot deelde gis teren via den omroep mede, dat de 3e Amerikaansche vloot, die samenwerkt met Britsche vliegdekschepen, weer op weg is naar het Japansche moederland en spoedig zal overgaan tot hernieuwde be schieting van de lcustverdedigingswerken. De UNRRA Herbert Lehman, directeur-generaal van dit internationale lichaam tot hulpverlee ning aan bevrijd Europa, verklaarde op een persconferentie in Londen, na gedu rende weken zich van den toestand op de hoogte te hebben gesteld „Slechts indien die landen, die geen bezetting gekend hebben, een voortdurenden en zich steeds uïtbreidenden vloed van benoodigdhedon vooral gedurende den winter naar de be vrijde landen sturen, is er eenige moge lijkheid, dat deze aan zeer zware ont beringen het hoofd zullen kunnen bieden. Voedsel, kleeren, onderdak, zeep. en vooral steenkool. En als er niet voldoende gezonden wordt, zal de economische toe stand in Europa zoodanig zijn, dat zij de politieke en oconomische structuur van het vasteland ernstig geweld zal aan- België Minister-President Van Acker heeft in de Kamer meegedeeld, dat de verkiezin gen in Maart zullen worden gehouden. De arbeid ter voorbereiding daarvan zal. naar hij hoopt, dan zijn afgeloopen. Voor gesteld zal v/orden. aan de buiten de wet geplaatsten hun stemrecht te ontnemen. Het werk der iinancieele zuivering, dat 10 maanden lang door politieke crisissen werd opgehouden, zal nu eindelijk wor den voltooid. Men zal trachten de steenkool-productie op te voeren, door gebruik te maken Duilsche krijgsgevangenen, en door beroep Ie doen op de buitenlandsche beiders. In October zal begonnen v/orden met de maandelïiksche uitdeeling huiskolen. De salarissen der ambtenaren zullen worden herzien. De groote schuldigen zullen onmeedoo- gend worden vervolgd. Ruim 2000 colla borateurs zijn reeds ter dood veroordeeld. 200 tol levenslange gevangenisstraf. Er zijn al 16000 Belgen schuldig bevonden. 70.000 personen zijn gearresteerd. Het Belgische leger zal aan de bezetting van Duitschland deelnemen. Een billijke schadevergoeding zal worden geëischt. alsmede recht op exploitatie van bepaalde Duilsche hulpbronnen, Engeland De „Daily Telegraph" schrijft over nieuwe kabinet en zijn voorstellen onder het opschrift: „Nieuwe bezems (vegen schoon)"„Socialiseering van de Bank of England en do regeling der beleggin gen vormt het eerste punt van het regee- ringsprogramma. De Bank of England is praktisch gesproken reeds een jongero deelgenoot van het Ministerie van Finan ciën. De angel van hel voorstel zit in den staart. Met de regeling der beleg gingen wordt klaarblijkelijk bedoeld het scheppen van de National Investment Board. De bedoeling is natuurlijk, dat deze Board geld zou doen stroomon in uitgekozen industrieën, hetwelk door het uitschrijven van, zoo noodig gedwongen, leeningen verkregen dient te worden. Als tweede programma-punt is genoemd nationaliseering van de mijn-industrie, van hel eleclricileitsbedrijf en van de ijzer- en staal-industrieën. Op dit oogenblik is slechts duidelijk, dat de gematigde hou ding der socialisten tijdens do verkiezin gen slechts een armzalige slagboom zal zijn ten opzichte van de uitgebreide en haastig uitgevoerde experimenten, waar toe een groot gedeelte der partij de regee ring wenscht te dwingen." Na Potsdam Er is in hel rapport omtrent den uitslag der conlerentie van Potsdam ook een woord gewijd aan de vroegere regeering van Polen, die in Londen zetelde. Het stuk verklaart, dat die Londensche Pool- sche regeering niet meer bestaat. Enge land en Amerika hebben maatregelen genomen, opdat de eigendommen van den Poolsehen staat, die zich in het buitenland bevinden, aan do rechtmatige regeering Ie Warschau terugkomen, en onrechtmatige vervreemding wordt te niet gedaan. Zoo eindigt in triestheid een glorieus begonnen Poolsche periode. Yougo»Slavië Hierover worden in de Brabantscho pers harde noten gekraakt. De „Helmondsche Courant" neemt gedeelten over dit een brochure van Ds. van Wijhe, en ook „De Stem" schrijft hierover. Ds. van Wijhe ver van een rapport, uitgaande van den kamparts, den ïngenieur-hoofd van den technischen dienst, den kamppredikant, den kamp-aalmoezenïeï, en den perso neelschef. Daarin woxdl zeer vrijmoedig de leiding van het kamp gesproken. Een tweede rapport was verschenen van commissie voor kampaangolegenhe- den, ingesteld door de aldeeling Vught O.I.W. Hier wordt ook de aandacht der hoogere autoriteit gevestigd op veler lei misstanden, en er ernstig op aange drongen tot saneering over te gaan. Het resultaat was, dal er wel een zoo genaamd onderzoek werd ingesteld, doch dat niet de ongeschikte personen onder de leiding van het kamp werden verwij derd, doch daarentegen aan de ondertee kenaars van 't eerstgenoemde rapport op na het verder contact mot het kamp onmogelijk werd gemaakt. van Wijhe geeft dan ook nog en kele dingen uit een rapport van twee oud-illegalen, die de kamptoeslanden van nabij kennen. Wat waren alzoo de klachten De commandant van het kamp zou zich zn de zaak niets aantrokken, en alle.s overlaten aan volkomen onbevoegde per- Onvoldoende bewaking, zoodat er tel kens kans op ontvluchting is. Pogingen van employe's om van de ge- interneerde vrouwen en meisjes gunsten te verkrijgen door ze allerlei voordeelcn Ie bezorgen. Geen opvoeding of voorlichting om de nazi-invloed te breidelen, doch integen deel aan N.S.B.ers geleaenheïd geven tol propaganda. Een intellectueel had b.v. lezing gehouden over de positie van het Jodendom in de historie. Ontstellende zwarte handel in het kamp. zelfs met de bewakers. Diefstal en brasserij bij den staf ten nadecle van de voedselvoorziening der ge-interneerden. Barbaarsche straffen die werden toe gepast strafexerceeren, looppas, kikke ren, opstaan, vallen, sneller, sneller, door mul zand, aangespoord door geweerkoK en soldatenlaars en dit alles met schoei sel dat niet past, Ie groote of Ie kleine klompen. Zooals het rapport zegtdit - walgelijke bedrijf is van a tot z aigeke- jcen van de moffen. Een Schotsche sol daat, belast met de bewaking van hel hout, werd het te bar, hij nam een der bewakers zijn revolver al en maakte ei Een sqciale verzorgster liet vrouwen eenige uren in de rij staan, in do sneeuw, met kapotte schoenenof eenige urer. met het gezicht tegen een muur. Ook zwangere vrouwen waren daarbij. Daartegenover werden andere ge-intor- neerden voorgetrokken, zegt een rapport. Er zijn er, die geregeld boodschappen buiten het kamp mogen doen enkele groote zwarte handelaars en collabora teurs worden met name genoemd soms mot een bewaker, soms alleen met een chauifeur. Ze brengen dan meteen een bezoek aan huis. Er wordt dan bij gevoegd „Maak 't niet al te gek". Een auto reed mot drie leden van den civie Ien staf naar Nijmegen, om „werkmateri alen" te halen. En wat bleek dat te zijn Sigaretten, cognac, vooroorlogsch nieuw ondergoed, blikjes vleesch. melk, enz. Aangedrongen wordt op arbeidsplicht, en een heele reeks voorhanden werkob jecten wordt genoemd. En tenslotte ook op selectie, zoodat niet alle soorteh ge interneerden door elkaar heen zitten. Het is zeker onverwijld noodzakelijk, dat deze dingen door den Minister van Justitie ernstig worden onderzocht, on (lat volledig recht wordt gedaan. Bij den wensch dezer Brabantsche bladen slui ten wij ons van harte aan. Red. De Minister-President, Prof. Ir. W. Scher merhom, zal a.s. Vrijdagavond voor de radio spreken over 't Commissariaat Nood voorziening getrolfen gebieden. UIT STAD EN LAND HET REIZEN IN. UIT EN DOOR ZEELAND De Militaire Commissaris voor de Pro vincie Zeeland deelt mede, dat de rege ling voor het reizen in. uit en door de Provincie Zeeland is als volgt Inwoners van Walcheren, Schouwen- Duiveland, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen en Sint Philipsland kunnen op vertoon van een bewijs van vestiging, afgegeven door den Burgemeester, in, uil en door de geheele Provincie Zeeland Inwoners van Noord- en Ztiid-Beveland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen op vertoon van een bewijs van vestiging in en uit de Provincie Zeeland reizen. Voor hei reizen naar Schouv/en-Duiveland, Wal cheren en Wesl Zoouwsch-Vlaandoren die nen zij in het bezit te ziin van een reis vergunning, algegeven door den burge meester van hun woon- of verblijfplaats voor een periode van hoogstens 14 dagen. Vestiging is slechts toegestaan oo grond van een vergunning, afgegeven voor wat Schouwen-Duiveland betreft door den Mili tairen Commissaris aldaar, voor de ove rige gebieden door het Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers. GESCHENK VOOR ZEELAND Katwijk aan Zee en Katwijk a. d. Rijn gaven 250 ton meubelen en gebruiksvoor werpen aan de gedupeerde Zeeuwen. Hot geschenk kwam dezer dagen per schip in Middelburg aan. Katwijksche padvin ders hielpen bij vervoer, laden en lossen. De voorwerpen zijn bijeengekregen door door Nederlandsch Volksherstel ge- de de Zeeuwsche eilanden wor den verdeeld. NISSE. Tot ambtenaar ter secretarie al hier is met ingang van 6 October 1945 benoemd de heer P. Leenman te Kwa- dendamme. KOLIJNSPLAAT. Verleden week werd hier hel stoffelijk overschot opgegraven van Luitenant Havolaar, van de Irene- Brigade, die vorig jaar sneuvelde bij den aanval der Duitschers op de zeesluis. Het stoffelijk overschot is naar de geboorte plaats overgebracht. THOLEN. Wegens overgang naar do Chr. Gzr. Kerk hield Ds. Baaii Zondag avond j.l. zijn afscheidsrede in de Vrije Ger. Gemeente, alhier, waarin hij jaren lang is voorgegaan. In een dtulc bezochte kerk bepaalde Ds. Baaii ziin aandachtig gehoor bi] de woorden uit Handelingen 20 stond stil bij drie gedachten le. Paulus arbeid in Gods kracht, 2e. Pau- lus zegenbede en 3e Gods Almacht. Na den dienst volgden de gebruikelijke toe- ipraken tot de gemeente, wnd. Burge meester, organist en koster. SCHERPENISSE. Maandagmorgen ging de huisvrouw van M. van Ast, wonende Kerkstraat alhier, in de keuken haar kachel aanmaken. Hiervoor gebruikte zij niet alleen wat hout, doch ook een Engel- sche signaalpiji, met het gevolg, dat bij het aansteken van de kachel, van onder boven plotseling met een flinken klap de vlammen uit de kachel sloegen. Zij kreeg brandvronden aan gelaat, han- voeten. terwijl haar kleeding groo- lendeels door de vlammen werd ver schroeid. De keuken brandde geheel uit de woonkamer bekwam eveneens brand schade. GROEDE. Alhier werd opgericht de al deeling deeling Groede van de Federatie het Bedrijfsleven, ter bestrijding van de economische dictatuur. De heer M. A. H. Govaert memoreerde in de oprichtings- ergadering do in den bezettingstijd op gebouwde bedrijfs-ordening (Commissie Woltersom en de Bedrijsschappen onder leiding van Ir. Louwes). Deze function- Dit beteekent vol gens spreker de stabilisatie van de gedu rende de bezetting gevolgde richtlijnen, n.l. bescherming van de groote bedrijven, sluiting van kleine bedrijven, het stil leggen van nevenbedrijven, en geen lier- an het begane onrecht aan bedrijven eigencar of beheerder op grond van vaderlandslievende overwegingen geen ave verstrekten van hun voorraden, zich niet Heten registreeren, met als gevolg geen erkenning, sluiting hunner be drijven en vordering van de voorraden. Degenen die mot het doel der Federatie syrapathïseeren en haar doelstelling willen steunen, verwijzen we naar do in dit blad opgenomen advertentie. GOES. Burg. Stand. GeborenCornelia Jacoba, d. v. F. H. J. van de Stolpo en E. M. de Dreu. Overleden W. A. Oele, 6 md„ te Kapelle. L. J. J. Meiier, 46 j. BIJDRAGEN O.I.W. NEDERLAND De Gemeenschap 0.1. W. Nederland, Afd. Zeeland, District II, deelt mede, dat is binnengkomen in den Kring 's H. Abts- kerke--'s Gravenpolder f 50.en in den Kring Yerseke enz. f 300.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1