VRIJE STEMMEN Contact INDONESIË vraagt de aandacht n. Raden Mr. H. Koosna Parodi-redja, be handelde de politieke kant. Thans moet worden begonnen met den opbouw van een Nederlandsch gemeene- best. met wegvaging van de oude nor men, die een belemmering vormden voor de ontwikkeling van de Indonesische maatschappij. Het is verblijdend, dat het Nederland- sche volk oilers wil brengen om den band met Indonesië te herstellen. De Nederlanders, Ch'meozen en Indo nesiërs hebben zich tijdens de bezetting hier te lande aaneengesloten tot hot ver zekeren van don vrede in de Indonesi sche samenleving. Met de rassenwaan moet gebroken worden. Daarom kan het Verbond zich niot voreenigen met den tot dusver ge volgden autocratischen regeeringsvorm in Indonesië. Vrijheid is ook voor het In donesische volk het hoogste goed. Zoolang de koloniale verhoudingen ge handhaafd v/orden zal vrede con utopie zijn. De z.g.n. „zedelijke roeping" van Nederland ten opzichte van Indonesië be staat niet. Dsze was slechts een voor wendsel om de koloniale verhouding voor het Nederlandsche volk te rechtvaardigen. Do twee kernpunten zijn dat Indonesië een wezenlijk belang is voor Nederland en dat Indonesië zellslandig moet zijn. De oplossing is deze De verwerkelijking van do zellstcndi-- heid van Indonesië binnen het verband van het gemoenebest, waarin de deelon gelijkwaardig naast elkaar slaan in vrij willige samenwerking en deelgenoot schap. H el komt er op aan eon verhou ding te vinden, die Nederland on Indone- De Amerïkaanscho plannen, die beoo gen de koloniale landen onder internatio naal beheer te plaatsen, moeten worden afgewezen. Indonesië vrenschi noch een internationaal, noch een Nederlandsch behoor, het wenscht srifatondigheid. Volgens de ultsnraken van H.M. dc Koningin en Ltn. G.G. van Mook "1 In donesië zelfstandig zijn binnen het Rijks verband. Er moet echter snel gehandeld women gezien de Amerïkaanscho plannen en hc: Jaaansche voornemen om Java onalhc kelijk te vofklaren. Wal dit laatste be treft, moot de psychologischs uitwerking ervan on de bevolking zeker niet ver waarloosd worden. De in-lonesiërs in Nederland wenschen thans te worden in geschakeld in do Regeering. Uit deze rede blijkt alweer hoe inlen- de wensch naar zelfstandigheid oader he' Indonesische volk leeft. Dat wit goed dn noodzakelijkheid beseften om aan dozs wensch gehoor te geven De economische rijde werd door Raden Drs. Saroso Wiriodikardjo behandeld. Bij productie en prijsvarmina dient de overheid de actieve leiding te hebben. Kui.-r.ie moet worden gelaten aan het particuliere initiatief. Indonesië zal ge baat zijn bij de ontwikkeling van een in- dustrieeien en handeldrijvende™ midden stand. alsmede van een krachtigen boe renstand. Indië moet meer afhankelijk worden van het buitenlandsche kapitaal on-het moet zelfstandig zijn wat betreft de bin nen- en buitenlandsche ünancieele en eco nomische politiek. Dus ook on economisch terrein wordt groolere zelfstandigheid verlangd. Poli tieke zelfstandigheid heeft inderdaad een groolere cman—>sr.he onafhankelijkst i -1 als voorwaarde V. UIT IPE Ï^SSMS „De Nieuwe Nederlander", Den Haag. betreurt "not weqvallen van den naam „Waterstaat" als een der namen van een ministerie. Nu zal dit voortcau heeten Ministerie van Openbare Werken. Hel woord Waterstaat heelt een achtergrond van eeuwen, zegt het blad. Eeuwen lang hebben wij gestzeden tegen het water, gel60ld an hol'-water, geleefd cioor hei water. Daarom had onze- Grondwet eer- apart hoofdstuk daarover, en onze tac.1 een onvertaalbaar woord. Het beteekent veel meer dan b.v. „Eaux, ponts et chaussées". En nu krgen wij een stijl- looze prozaterm„openbare werken' Hel is een zonde tegon onzen nationalen stijl. Als het toch anders moet, iaat ons dan tenminste spreken vanMinisterie van Waterstaat en Openbare Werken Het „Amsterdamsch Dagblad" spreekt nog eens over den tweeden regel in on; volkslied* „Bon ik van Duitschen bloed". We mogen hier niet „Dielschor." zeggen, alsof daarmee onze aansloot zóu wotden opgeheven. Integendeel, zegt hel blad. de dichter zegt hier juist iets tegenover gestelds. Hij zegtal ben ik van Duit sche afkomst, ik blijl toch aan mijn (twee de) vaderland, de Nederlanden, getrouw tot in den dood. En dan eindigt het blad „Zij dio boven hot bloed een hooger goed kennon. verstaan dit. Zij, die gevan gen zijn in een leer, die verkondigt, dat bloed de allesbeheeschende factor is, zul len hot niet begrijpen. Moge Nederland en hot Nederlandsche volk het verstaan". „De Nederlander", Amsterdam, spreekt over „de ongezonde verschijning „De Pen Gun". Dit blad zou het blad moeten zijn voor „alle Noderiandsche strijdkrachten". En nu wordt er ailorlei propaganda in ge voerd. min of meer van overheidswege dus, dio vele loden van de Nederland sche strijdkrachten tegen de borst stuit. De eene maal wordt aiie partijpolitek ge diskwalificeerd als particularistisch be lang. in een ander nummer wordt go- zegd dat verreweg do meeste Neder landets Churchili opnieuw als prime-mi nistor willen zien. waar liet blad dus partij trekt voor conservatisme togen La bour. Er wordt van leer gelrokken tegen do Nederlandsche pers. ook tegen de voor malige illegale bladen. En dit zou alles niets hinderen, want wij loven 111 een Vrij land, met persvrijheidmaar dit blad schijnt van overheidswege te worden ge steund, en dat is mis Het blad concludeert, dat deze zaak tot klaarheid moei komen. Over do affaire van de honderdguldens- biljetten hebben „De Waarheid" van Am sterdam en van Rotterdam boide wat te zeggen. De Acnsterdamsche editie is van oor deel. dat het meest de kleine spaarders enz. werden gedupeerd. De zwarte han delaren hadden d9 zaak al lang in de gaten, en hadden wel gezorgd klein bank papier te hebben. Als de regeoring, net als in Frankrijk, eerst nieuwe biljetten had laten drukken, en dan gelegenheid zou hebben gegeven om alle bankpapier in te wisselen tegen nieuwo biljetten, me', aanteekenlng van do namen der inwisse laars en van het bedrag, dan hed hot resultaat gunstiger kunnen zijn. De Rotterdamsche uitgave vraagt ter verzachting van do gevolgen voor ue klei ne man een bedrag van f 500 vrij go- ven. er. laten inwisselen tegon klein bank papier. en ien tweede een algemeen uit stel van schuldbetaling, tot de geheole geldzuivering zijn beslag heeft gekregen. Red. Ie JAARGANG (NUMMER 228 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 4 Augustus 1945 AJgemecnc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boermz Hoofdredacteur i Koekebakkcr Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De gemeenschappelijke verklaring van Potsdam Gisteravond is na het einde van de conierenlie te Potsdam een 7000 woorden omvattend communiqué uitgegeven, dat tegelijkertijd te Londen, Washington, Mos kou en Berlijn is gepubliceerd. Hierin wordt o.a. aangekondigd, dat alle Duilsche strijdkrachten te land, Ier zee en •in de lucht, van ieder type, volledig zullen worden afgeschaft. Alle wapenen, munitie en oorlogswerk tuigen zullen in handen blijven van de geallieerden of worden vernietigd. Alle nationaal socialistische instellingen en wetten zullen worden opgeheven en voorloopig zal geen centrale Duitscho re geering worden toegestaan. Alle leden der N.S.D.A.P. zullen, vos; zoover niet automatisch lid, uil ambtelijkc- iuncties worden ontslagen. De productie van alle soorten wonen, ovenals vliegtuigen en zeeschepen, wordt verboden. De machtige Duitsche handelskcriels en syndicaten zullen worden ontbonden cn het Duitsche bedrijfsleven gedecentrali seerd, terwijl de productie gecontroleerd zal worden op den landbouw en op vredes-industrieën voor binnenlandsch ge bruik. Duitschland zal gedwongen vrorden schadevergoedingen in ncitura te verstrek ken. om in zoo groot mogelijke maie do verliezen en het leed, dal hel veroorzaakt heelt, good te maken. Hierover volgt nog nadere toelichting. Het land blijft in het bezit van vol doende hulpbronnen, om zonder bijstand van buiten te beslaan. De levensstan daard mag niet uitgaan boven die van de andere Europeesche landen. De oorlogsmisdadigers zuilen snel en vastberaden berecht worden. Een eerste lijst van de te berechten personen zal voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. De Big Three verklaren, dat het niet de bedoeling is van de geallieerden, om het Duitsche volk te vernietigen of tol slavernij te brengen, maar het de gelegen heid te gevc-n zich voor te bereiden op iateren wederopbouw van zijn leven op democratischcn vreodzamen grondslag, zoodat het te zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije vredelievende vol ken der wereld. Te dien einde zal de democratische op voeding worden gereorganiseerd langs democratische üjr.en en zal een plaatselijk democratisch zellbestuur worden hersteld. Democratische partijvorming zal worden aangemoedigd. Voor zoover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zal vrijheid van spreken, druk pers oh godsdienst worden toegestaan. Gedurende de bezettingsperiode, over don duur waarvan niets wordt gezegd. Duftsrhiani behandeld worden als een enkele economische eenheid, onder ge allieerde controle. Er is een raad govormd der ministers van buüenlandsche zaken van de groote mogendheden, die uiterlijk 1 September voor do eerste maal zal bijeenkomen, mot oen permanent secretariaat te Londen, ter voorbereiding van de vredesverdragen mot Italië, en de landen die satellieten waren van de spil, en tot het ontworpen van plannen voor de vreedzame regeling met Duitschlaad. De toekomstige grenzen van Polen zul len wachten op de vredesregeling, maar intussclien zal Polen reods het gebied bc- turen ten Oo&ton van de rivieren Oder en Neisse. Aan Polen, Tsjecho-Slowakijo en Hon garije wordt verzocht, hel overbrengen van bevolkingen op te schorten tot men eon beter overzicht heelt van den tos stand, ofschoon het beginsel van over plaatsing erkend wordt. Het communiqué biedt het lidmaatschap -'er Vereen'.gde Volken aan de daartoe in aanmerking komende staten aan. met de eenige uitdrukkelijke uitzondering van de Spaansche regeering. waarvan gezegd wordt, dat zij met steun van de nazi's is gevormd en thans te midden van de Vereenigde Volken niet thuis hoort. België let is met de poststaking in België rspoedig afgeloopen. Vrijdagochtend •en ze in staking-gegaan. De Belgische r-president verklaarde dat hij eerst de klachten zou onderzoekon. als ze het werk zouden hebben hervat. Zaterdag morgen geschiedde dit. Thans heelt de regeering na onderzoek bevel gegeven, dat aan alle ambtenaren der pesterijen een minimum-loon van 2250 irancs per maand zal worden gegarandeerd. Triest Het Britsch-Amerikaansche bestuur de stad had geweigerd de oplossing vai. het vraagstuk der salarissen en loor.on Ie bespoedigen. Toen gingen tal van vrouwen en kinderen een optocht houden door de straten van de stad. en betoog den daarna voor het hoofdkwartier r'cr militaire autoriteiten. De vrouwen droe gen borden en linten met het opschrift „Onze kinderen hebben honger. Wij ver langen brood, werk en vrede." T sj echosSlo wakije In sommige grensgebieden heerscht on georganiseerd verzet van de Duitsche be volking, die moet evacueeren. Er worden publicaties verspreid, waarin de rechten der Sudeten-Dul!jchminderheden worden uiteengezet. Er zijn Tsjechische officieren aangevallen en zelfs gedood, meldt de correspondent van de Times. De plaatse lijke autoriteiten kunnen de zaak niet meer baas en vragen aan Praag om hulp. Er zouden betrekkingen ontdekt zijn tusschen de Duitsche anti-fascistische commissie en de nationaal-sociclistische „weerwolven" In de Tsjechische stad Aussig, wear deze week een aanslag is gepleegd op de kabeifabrick, is de staat van beleg afgekondigd. Do Tsjechen hebben de onmiddellijke verwijdering van alle Duitsche inwoners geëischt. Er worden door den brand 50 norsonen gedood, w.o. enkele Duitsche krijgsgevan genen, en 20 personen werden gewond. Ruim 150 arbeiderswoningen zijn alge- brand door deze sabotage-daad. Zwitserland* In het geheel zijn nu 357 Duitsche staats burgers uit Zwitserland uitgewezen. Ook de vroegere Duitsche gezant aldaar, Olto Kocher, heeft hei land moeten verleden. Hij had nog gevraagd om uitstel, en leen dat niet lukte, of hij niet geïnterneerd kon worden, wat eveneens werd geweigerd. Als moliei voor deze houding wordt opgegeven, dat het Duitsche gezantschap in den oorlogstijd een middelpunt van tegen het belang van Zwitserland gerichte activiteit is geweest. In dal gebeur» en in andere ofiicicele Duitsche bureaux wer den groolo hoeveelheden wapens en na- tionaal-socialis'iscb propagandamateriaal gevonden. Engeland Bij monde van Attloo heeft Labour reed'; toegezegd, dal er onmiddellijk zal v/orden begonnen met het ten uitvoer leggen van de voornaamste hervormingen, o.a. de nationalisatie ran de Bank oi England. Verwacht wordt dat de conservatieven in oppositio zullen gaan. Ook de vakbonden hebben verklaard, dat er cQQn moment meg v/orden gedraald. Het land wacht Reuter geeft nog do volgende kenschets nige De breedgeschouderde Bevin, vroeger directeur van de Engeische oorlogsarbeids- kxachten van 25 millloen man, is bruusk, maar buitengewoon menschelijk, onbe vreesd, maar toch vriendelijk hij zal in de internationale raadsvergaderingen zijn man staan. Hij gelooft, dat de naties vier kante taal beter begrijpen en waardeeren, dan de traditioneele taal der diplomatie. Reutor spreekt voorts van den kleinen, innemenden, agressieven Morrison, vroe ger minister van Bmnenlandsche Zaken van den reusachtigen, gemoedolljken, kaal- hooidigen intellectueel professor Dalton, een autoriteit op het gebied der economie don groolen, geleerd uitzienden. withari- gen Greenwood, de meest beminde man in de Labourpartij Cripps, vroeger am bassadeur in Rusland, met groot succes. Het Verre Oosten Van het Ver: Oosten i ditmaal wei nig nieuws. Het eenige nieuws, dal Ad miraal Nimitz bekend maakte, was, dat ruim 250 zware bommenwerpers de stad Miasaki op Khiu-shiu gebombardeerd had den en gevechtsvliegtuigen doelen in ge heel Zuid-Japcm bestookten, w.o. Na- goya en Kobe. Oificioel werd verklaard, dat de Japan- sche eilanden thans zoo goed als geheel geblokkeerd zijn. Nieuws uit Nederland De Prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zijn Donderdagmiddag per vliegtuig uit Londen op het vliegveld Teuge aan gekomen. H.K.H. Prinses Juliana begeleidde de Prinsesjes op haar Ihuisreis. Op het vliegveld was ter begroeting aanwezig Z.K.H. Prins Bomhard, die kort te voren met zijn sportviiegtuig op Teuge was gedaald. De Prinsesjes arriveerden met twee toestellen van de R.A.F., v/aarvan in het eerste waren gezeten Prinses Juliana met de jongste Prinses Margriet en in het tweede de beide andere Prinsesjes. Bij aankomst op het vliegveld werden de jonge Prinsessen door meisjes oranje- bioemon aangeboden. Prins Bernhard legde een en ander op de film vast. (Reeds in een deel der voriae oplaag gemeld.) De Sovjet-Russische ambassadeur bij de Ned. regeering, de heer Valkof is met 5 leden van zijn personeol Donderdag per vliegtuig in Den Haag aangekomen. VARIA In een door het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken gepubliceerd rap port is een nieuwe en zware beschuldi ging ingebracht tegon Laval, n.l. dat hij in 1940 van plan was de Vichy-rogeering tot agressieve actie te brongen en den nekslag toe te brengen aan de verzets beweging van De Gaulie. Laval zou de Fransc'ne vloot en zekere Fransche militaire eenheden hebben wil len gebruiken bi! een coup tor herove ring van ~Qo Fransrhe koloniën, die zich achter De Gaulie hadden geschaard. Op 83-jarfgen lceftyd ir te Pome over leden de vermaarde Ilelicansche compo nist Pietto Mascagn'. Z5]n bekendste werk is de opera „Cavcftoria Rusllcana". Truman, Stalin en Attlee bobben een telegram gezonden aan Churchill om hem te bedenken voor de onletbaro diensten, die hij aan de gemeenuchappefijl e zaak heeft bewezen. Een zelfde telegram werd gezonden aan Eden. President Truman en ®de koning van Engeland hebben Donderdag oen histori sche ontmoeting gehad aan boord van den s'agkruiser „Renown" voor de rcede van Plymouth, de plek waar in 1620 de eerste Britsche kolonisten met de „May flower" uitvoeren naar Amerika. De ko ning en de president hebben aan boord van het slagschip samen geluncht. Daarvoor hadden zii een onderhoud van 20 minuien. Na afióop van de lunch is president Trumcm met den kruiser „Augus ta" naar de Vereen. Staten vertrokken. Het Nederlandsche vrachtschip „Am- stelstroom" ligt met een lading levens middelen en een groote partij zilveren munten, die in de Vereenigde Staten voor de Nederlandsche regeering zijn aange- munt, in een Londensche haven geroed om te vertrekken. In gezelschap van de heeren Van Bal- kom en Eijsselslein is Plesman in Suri name aangekomen. Hij verklaarde, dat hij naar do Vereenigde Staten gegaan was om daar vliegtuigen aan te Itoopen voor het transport van Nederlandsche sol daten en burgers naar indië. WETENSCHAP HET VETPROBLEEM Dit is een vraagstuk, dat ons in dezen tijd vooral bozig houdt, omdat we gewoon zijn onze vetten te betrokken uit wat de nutuur ons oplevert en deze ons nu in den steek laat (1) door de onoordeelkun dige wijze waarop ook in dit opzicht mot de schatten der aarde is omgesprongen on (2) door de onbekendheid van de mees- Ion onzer met do bronnen waaruit we onze vetten kunnen betrokken. Waar de funeste gevolgen van het eerste zich nog jaren kunnen doen gelden, wil ik trachten aan- gaande hot tweede eonige verheldering te brengen, die ons wellicht door een beter overzicht in staat kan stellen een meer r.utfig gebruik Ie maken van wal ons nog is gelaten. Gelukkig dat do vot-rijkdom der natuur veel greater is dan we ons meestal reali- seeren. Er zijn tal van grondstoffen, die ons hierin kunnen helpen, als we den moed bezitten or.zo antipathie tegen hel ongewone te overwinnen en ons niet alleen beperken tot boter, margarine, reu zel, slaolie cn raapotio. Alle dieren on planten bereiden in meer cf mindere mate vetten, die. evenals de vetten in ons eigen lichaam, als reservo- voed-el moeten dienen. Met vetten mo gen v/e op eis iijn stellen de oliën, daar hierlusschen geen ander verschil bestaat dan de temperatuur van smelting o! stol ling. Zoo spreekt men bijv. in Indië van cocosofi?, bij ons ven cocosvet, omdat ouzo gemiddelde temperatuur beneden, de temperatuur in Indië boven het smeltpunt ervan ligt. Niet op één fijn met do vetten kunnen gesteld v/orden de minerale oliën, zooals petroleum on zlin afgeleide produc ten, waaronder machineolie, cylinderoiie, vaseline, pciratflr.: olie en vaste paraffine. Deze pelroleum-derivaten zijn n.l. kool waterstoffen, in leenstelling mot de echte cli°n en vetten, <5ïo opgebouwd gedacht kunnen worden uit glycerine en enkele hoogere vetzuren, voornamelijk palmitine- zuur, stearinezuur of oliezuur. Hoewel men er in geslaagd is, ook de koolwaterstoffen in vetzuren om te zetten on op die wijze synthetische vollen op te bouwen, is deze weg vool langduriger cn daardoor kost baarder dan die v/aarbij men direct van de tusschenproducten glycerine en vetzuur uitgaat. Het groote bezwaar is echter, dat men voor hel verkrijgen ven vetzuur en glycerine op de natuurlijke volten is aan gewezen, zoodat de splitsing der vetten oneindig meer toepassing vindt dan het omgekeerde, de opbouw ervan uit glyce- Hoe groot het vetprobleem wol is, volg! nu onmiddellijk, wont kaarscniabricage is in hoofdzaak niet anders~~dnn deze vet- splitsing, waarbij na afscheiding van de glycerine, hot mengjol van palmilinezuur, stearinezuur en oliezuur in zijn 3 bestand- deelen wordt gescheiden en het stearin- zuur, al of niet gemengd met paraffine, hst kaarsonmateriaal 'vormt. Palmitinezuur en oliozuur kunnen daarna door behandeling met loog worden omgezet tot zeep, voor welk laatste product men ock dir::t i rn uitgaan van oliën en vetten, door deze onder verwarming met loog t<* behandelen Bij gebruik van kaliloog krijel men zachte of gelo zeep, bij gebruik van natronloog en uitzouting met keukenzout krijgt men harde witte zeep. De eersle bovat nog do glycorine, de tweede niet, orndat door hol uilzoulon de zeep op de onderloog komt drijven, welke onderloog dan hoofd zakelijk bestaat uit glycerine, zout en water. Het is nu betrriipeUik. dat zoep- on kaarsenfabrieken als bijproduct glyce rine leveren en dat glycetine geen vet is. Zeep- en kaarsenfabrieken zijn dus even zeer votverbruikers als de margarine- industrie of beter gezegd de spijsvot- industrie. Ook het ranzig worden van onze hooggeroemde boter en van andere vetten is niot anders dan splitsing dezer vetten, waarbij door water het vetzuur zich afscheidt, dal de ronzige smaak ver oorzaakt. Minerale oliën, die dus geen oliën zijn, worden ook niet ranzig, omdat ze goen vetzuur kunnen afsplitsen. Hen kan men dus gebruiken als roestwerende middelen, door mctaa'deelen er mee in te smeren (bijv. vaseline). Vetten en oliën van plantatfrdigon of dierlijken oorsprong zijn wegens de vor ming van vetzuur, dat, evenals alle zuren, metalen aantast, in vochtige omgovina daarvoor ongeschikt. Onder boter verstaat do Warenv/et een product, dat uitsluitend uit melkvet is bereid op do bokende wijze door het zuren van de room met melkzuurbacteriën en het daarna karnen of samenklonteren ven de afgescheiden veldeelfjes, waarna do overgebleven karnemelk v/ordt afgetapt. Kneden, zouten en kleuren voltooien dan de bereiding. Wcarom heeft nu melkvet zoo'n voor keur boven andere vetten Door de voor liefde van do consumenten vanwege hot De overige vetten behoeven echter zeer zeker niet als minderwaardig Ie worden beschouwd. Vroeger gold nog het be zwaar dat de oliën-niet tot vaste vetten konden worden verwerkt, doch nu men door de vefherding rr.el behulp van water stof deze omzetting kan verkrijgen en bo vendien de oliën eerst van te voren vol komen moet bleeken en ontgeuren, zijn vrijwel aiie-oliën en vetten, hetzij als zoo danig. hetzij na harding, voor consumptie doeleinden- te gebruiken. Waarom zou ir.en lijnolie uit lijnzacd oi vlaszaad en papavorclie uit maanzaad niot kunnen eten en wel de raapolie uit koolzaad? Hel is oen puur'vooroordool, omdat men er niet rauw toe komt om oc-n beetje van de olie. waarmee men gewoon is verf te maken, te gebruiken om er aardappelen in te bakken Men kan het laten omdat men niet van den lijnolicsmaak houdt, doch dit geldt voor iedere olie. die niet ontgeurd is en in tijd van nood kcm men niet Ie hooge eischen stellen, mits geon schade voor de gezond heid kan ontstaan. Neen de schilder moe! hier kieskeuriger zün dan de consument, want voor zijn verf kan hij alleen dro gende oliën gebruiken, d.w.z. die oliën, die dcor oxrdatie aan de lucht hard wor den. Daardoor bleven de niet-drogende oliën in normale tijden vanzelf voor con sumptie beschikbaar. Wie niet rijk is, moet slim zijn. Dat geldt in dezen tijd, nu wij van den invoer van vele oliehoudende vruchten en zaden zijn verstoken, zeer zeker ook voor hen, die te zorgen hebben, dat met de beschik bare vetvoorraad in dien zin gewoekerd wordt, dat uit oen minimum aan grond stof een maximum aan zoo goed mogoliik consumptieve! verkregen wordt. Wellicht zou dan hel vetgebrek, dat op den langen duur zijn schadelijke uilwerking op onze physieke gesteldheid niet kan missen, minder nijpend zijn. Ir. P. VAS VISSER. BINNEN LAN D De Nederlandsche Volksbeweging be richt ons. dat sinds den eersten oproep tot oprichting van de Nederlandsche Volksbeweging, nu ruim twee maanden geleden, op 24 Mei de stichtingsvergade ring werd gehouden in Krasnapolski. Sindsdien zijn in bijna alle steden en dorpen plaatselijke comité's opgericht, met voorloopige besturen. Zoo spoedig moge lijk zal in een centrale editie het orgaan „Je Mainfiendrai". dat thans gewestelijk verschijnt, worden uitgegeven. Er is een „J. M. Fonds" ingesteld, om do nagelaten betrekkingen der slachtoffers van do be weging te ondersteunen. De Prijzencontróle te Tilburg bericht ons dat er op landbouw- en ook op huishou delijk gebied loonen v/orden gevraagd en gegeven, die verre de vastgestelde loonen der Rijksbemiddelaars te boven gaan. Er zijn ai eenige proefverbalen opgemaakt. Wij dringen er bij onze lezers op aan, niot aan deze prijsopdrijving mede to doen. Het benadeelt den wederopbouw Er bevinden zich nog honderden sche pen op Duitsch gebied, die het eigendom zijn van Nederlanders. Groote moeite kost het. zo te vinden, ze vrij te krijgen, en dan ze te Iransporteeren naar het vaderland. Onze regeering en de betrokken dienst, zij en blijve ook hier paraat. Enkele groote staalfabrieken zullen uit '-■et P.rhiycbied naar België, Frankrijk en Nederland worden overgebracht. De grondstoffen zullen uit het Ruhrgebied en uit den Elzas worden aangevoerd, o. a. ijzererts. De Mennonite Central Committeo in America zendt met de „Gerard Dou", die dezer dagen Rotterdam binnenloopt, een hoeveelheid voedsel mede, o.a. boonen. tomaten, vleesch in blik, appelmoes, peren en perziken. Op de vonnissen, door het Bredasche Tribunaal uitgesproken, die wij onlangs hebben vermeld, is het fiat execute ver leend door de daarmee belaste autoriteit. De vonnissen kunnen dus worden uitge- De Amsterdamsche „Waarheid" protes teert legen het aan het Militair Gezag toe geschreven plan, om de „kleine" N.S.B.-ers vrij te laten. Zeker was er de grief, dal zoovele groole landverraders nog vrij rondliepen, en die bestaat nog wel. Maar dit neemt niet weg. meent de Waarheid, dat ook de „kleine" N.S.B.-ers onzen volks geest hebben vergiftigd. Zij behooren ge ïsoleerd te blijven, tot hun vonnis is ge vold, zegt de Waarheid. De Stichting Nederlandsche Landbouw 1945, waarin de drie landbouworganisa ties en de drie landarbeidersbonden zijn samengevat, welk contact reeds in den bezettingstijd is gevormd, heeft de bedoe ling een publiekrechtelijk lichaam te wor den. De regeering wil hieraan mede werken. De heer Louwes noemde als haar taak 1. technische verzorging der bedrij ven, 2. productieregeling, 3. vaststelling van loon- en arbeidsvoorwaarden, 4. do cumentatie en overleg met de regeering. Red. Verschillende lezers vroegen ons naar het adres, waar men zich moest vervoe gen om ingelicht te worden over de mo gelijkheid van emigratie naar Zuid-Alri- ka. Wij kunnen thans melden dat dit adres is High Commissioner lor South Africa, South Africa House, Trafalgar square, London, England. Maar men moet niet te hooge verwachtingen koesteren van de oogenblikkeiijke mogelijkheid De prijzoncontrole te Tilburg vraagt ons, nog eens een waarschuwing op te nemen tot alle kruideniers, om geen hoogere prij zen te vragen dan vastgesteld zijn. In 14 dagen tijd zijn in Brabant 20 processen- verbaal opgemaakt te dezer zake. De Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub vraagt ons, nog eons te willen vermelden, dat alle verkeer op hoofdver keerswegen voorrang heeft boven alle kruisend verkeer, en dat op wegen van gelijke rangorde motorrijtuigen en trams voorrang heben op bespannen wagens, en wielrijders. In bebouwde kommen moet aan de rechterzijde van den weg in rijrichting worden geparkeerd wiel rijders mogen niet den rijweg gebruiken als er rijwielpaden zijn zij moeten uiterst rechts rijden, en met niet meer dan twee naast elkaar. De voetganger mag alleen haaks den rijweg oversteken. Een abonnee te Korlgene wil een bond oprichten tegen den zwarten handel, in den zin van den bond zonder naam van Pater de Greeve. Wij wenschen hem succes Maar wij kunnen ons blad niet beschikbaar stellen voor het aannemen van bijvalsbetuigingen. Daartoe vormo hij een eigen orgaan. Een Idacht over de ééne zakdoek die aan manspersonen boven do 18 jaar ver strekt wordt in Kruiningen, mot bijzonder medelijden omtrent de jongens beneden dien leeftijd moeten die nu met vuile neuzen blijven loopen vraagt hij ver wijzen wij naar den destreflend6n diénst. Een ons toegezonden artikel over „Een vernieuwde wereld" komt mogelijk nog wel eens aan de orde. Doch voorloopig ontbreekt papier en plaatsruimte. Red. Thans kunnen de patiënten de doktoren helpen Nog steed3 zijn tal van doktoren ge dwongen hun praktijk loopende, fietsende of trammende af te doen, met het gevolg dat allerminst die medische hulp kan worden verleend, welke gewenscht zou zijn. De K.N.A.C. verzoekt nu een ieder, die zijn automobiel wegens gebrek aan een rijvergunning niet kan gebruiken, zich persoonlijk of schriftelijk te melden bij haar secretariaat, Prinsessegracht 11. te Den Haag, terwijl ook de medici, die dringend verlegen zijn om een automo biel, zich daar. kunnen opgeven. Zij, die hun automobiel aldus in dienst van de lijdende menschheid stellen, ont vangen, zoodra zij zich bij do K.N.A.C. hebben gemeld, een formulier met nadere gegevens. De aanvragen der doktoren worden in volgorde van binnenkomst be handeld. De huurprijs wordt door belang hebbenden in onderling overleg vastge steld. Ook hierbij zal de K.N.A.C. gaarne van advies dienen. OVERDENKING ARBEID De arbeidskracht moet het doen Het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht. Wij passen dit woord van Paulus in deze tijdrede ook toe op onze mensche- iijke samenleving, in elk volk, en ook in ons eigen vaderland. Wat moet ons uitredding brengen uit onzen gezamolijken nood Wat moet ons in staat stellen om een nieuw huis voor ons volk te bouwen, voor ons allen sa men Waardoor kunnc-n wij bereiken, dat het nu eens goed gaat worden onder ons. dal wij nu waarlijk samen leeren te le ven. en samen leeren bouwen aan aller gezamenlijke v/elvaart, aan aller gezamen lijk geluk? Er is maar één oplossing. En die ls reeds uit den trouro herhaald, doch moet telkens weer ons allen klaar voor oogen staan niot de wóórden, maar do kracht Niet onze programma's, niet onze plan nen, niet onze woorden, niet onze gezind heden zells zullen het doen, maar enkel het geven van onze kracht, te zamen, onze volle kracht, geestkracht en lichaams kracht, al naar van ons wordt gevraagd. Maar kracht Toewijding. Krachtig werken. Krachtig ons inspannen. Wat doen in de wereld. Wat zijn in de we- wereld. Zooals do oude prediker het zei al wat uw hand vindt om te doen, doe dat met uwe machtEn zooals het te genwoordig alom wordt ingezien, in alle kringen der maatschappij, door alle rich tingen en partijenonze arbeid moot het doen, ons aller gezamenlijke arbeid, ons aller gozameiijke inspanning en toe wijding, en daarin samengevat de ar beidskracht van ieder van ons Wat schept waarde, zoo is thans de alles beheerechende vraag geworden wat kan ons weer naar boven brengen ven ui! deze diepte waarin wij me! el kaar zijn geraakt En het antwoord luidt, dat thans ieder geeft en geven moet, die niet blind gaat door deze wereld de arbeid, en de arbeid alleen I Ket is on voorwaardelijk noodzakelijk, dat ieder mensch. die werken kan. ook gééft zijn kracht, zijn volle kracht, van hoofd of hand. in huis of daarbuiten, al naar zijn vermogen, al naar de plaats waarop hij is gesteld, voor dpn opbouw van het ge heel, voor den herbouw van onze ge meenschappelijke wereldwerk, werk met al uw krach! En als wij allen wer ken. ons toev/ijden, met volharding, en met saamhoorigheidsgevoel. niet voor onszelf alleen, maar voor allen samen, voor hel gehéél, dan zal Nederland her rijzen En niet alleen Nederland, maar ook elk ander volkalleen langs dezen weg zal het de nieuwe toekomst kunnen tegengaan. Krachtsbetoon, arbeidspresta tie, aanpakken en doorzetten, in taaie vol harding, in stuwende drang. Allen samen arbeiden vóór allen somen. Dat kan alleen de oplossing zijn, de redding uil allen nood, de weg naar voorspoediger en welvaronder tijden Maar do keerzijde hiervan is ook dit als dan de arbeid alleen voor allen samen dit nieuwe kan brengen, als de arbeid alleen de factor is die waarde schept, die voortbrengt wat wij alien, wal de ge meenschap noodig heeft, dan moet ook in die gemeenschap de arbeider in waar de worden gehouden, d.w.z. de mensch, élk mensch, want elk mensch zal arbei den, elk mensch die werken kan en dit opent een rijk verschiet van een waar lijk broederlijke, want echt menschelijke werelddon zal do ordening van ons volks-, van ons gemeenschapsleven dus danig moeten ziin, en ai meer v/orden, dal als In e/n groot gezin alle leden van dat gezin door allen samen worden be schermd en geholpen. Geen mensch mag dan gebrek lijden. Geen mensch mag dan in nood aan zijn lot worden overge laten. Ieder mensch moet arbeid kunnen vinden, en dan ook dóór zijn arbeid moe ten kunnen komen tot een gerust cn vei lig en welvarend leven. Geon mensch moet meer behoeven te vreezen voor de gevolgen van ongeval oi ziekte ol ouder dom. Want de gemeenschap staat borg, dat ook dón elk lid van het groote gezin wordt verzorgd en gekoesterd. Werk, zoo lang het dag voor u i3. klinkt tot ons al len de eisch. Maar ook de echt sociale belofteals de dag komt. dat gij niot meer v/erken kunt, de dag dat gij recht hobt op een rustig, leven in uw ouder dom, dan leeft gij voort in onze gemeen schap en hebt recht op onze gezamen lijke zorgen. Geef uw kracht als ge jong zijt en sterk. En als gij oud of zwak zult zijn geworden, dan geven wij u allen sa men het welverzorgde leven dat gij door uw arbeid hebt verdiend Uit een Tijdrede. Red. UIT STAD EN LAND OFFICIEELE MEDEDEELING R.N.O. Beveland maakt beleend, dat De Hammen vanaf heden 3 Aug. vrijgege ven wordt voor de Scheepvaart,- echter mag er n i et Bewesten Burghsluis geva ren worden. Do Luit. t. Zee I K.M.R. R.N.O. Beveland, J. R. JONKERS. REISVERBOD Zooals wij reeds mededeelden, ls het reisverbod voor heel het land thans op geheven. Uitdrukkelijk is hier echter bij gevoegd, dat dit niet geldt voor de evacu atie-zones, zooals in onze provincie o.a. Schouwen-Duiveland en Walcheren. Daarvoor blijit een reisvergunning ver plicht. ICLOETINGE. Er heeft hier een feeste lijke bijeenkomst plaats gehad van ds gerepatricerden en onderduikers met hun familie en een aantal genoodigden, waar onder de Zendingscommissie en de groep van Jong-Heivormden. De samenkomst stond onder leiding van Ds. van Voort- huysen van Kattendijke. In zijn openings woord sprak hij dank uit voor don be houden terugkeer van gcrepatrieerden en onderduikers, en herdacht do drie ge vallenen van Klóetinge, en ook Ds. Boers- ma. Een vlot afgewerkt programma, gemeenschapszang en medewerking der muziekvereeniging „Excolsior" vulde den GOES. Het aantal inwoners, dat op 1 Januari 1940 bedroeg 9795, steeg mede ten gevolge van de grenswijziging tot 12.484 op i Januari 1945. v/aarbij nog kwamen 3000 geëvacueerden. GOES. Woensdag 22 Augustus hoopt het muziekkorps van Het Leger des Keïls te Leeuwarden een bezoek aan Goes te brengen. Dit muziekkorps bestaat uit on geveer 40 muzikanten, waarvan tijdens den oorlog bijna de helft was onderge doken of op valsche persoonsbewijzen leefde. Allen zijn echter behouden weer gekeerd. Leider is Kapelmeester A. de Vries. GOES. Vrijdag had een botsing plaats in de Voorstad tusschen een militaire wa gen. die ui! de Rjjnmelondstraal kwam en een particulieren wagen. Er vielen geen persoonlijke ongelukken te betreu ren. De luxe auto lieo zware schade op.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1