VRIJE STEMMEN De Japansche vloot uitgeschakeM 1« JAARGANG NUMMER 226 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 2 Augustus 1945 AJgctncenc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Kockcbakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 INTERNATIONAAL VERTROUWEN Do wereld heeft vrede noodig om zoo- materieel als geestelijk te kunnen ïerbouwen. Een derde wereldoorlog zou s het einde van alle beschaving be- teekenen. Om de zoo hoog noodjge vrede le kun- ...i handhaven is vertrouwen noodzake lijk, zoowel tusschen de leden van het zelfde volk als tuBSchen de volkeren on derling. Aan dozo heilige opgave heelt ieder van ons naar boste krachten mede werken. Een goedo verstandhouding tusschen Engeland, Amerika en Rusland van het allergrootste belang. De staatslieden laten gelukkig een op i timistisch geluid hoocen. Zoo werd de Poolsche kwestie van haar scherpste kan- En Mololof zeide in een telegram aan Stettinius o.a. het volgende „De gemeenschappelijke worsteling van Rusland en Amerika tegen onzen gemeen schappelijken vijand in Europa, heelt de ■orwaarde geschapen voor de stabilisatie i verdere ontwikkeling van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen onze landen in het belang van het verzekeren an een stabielen vrede on internationale eiligheid". In het Charter der Vereenigde Volkeren staal o.a., dal do Wereldorganisatie dei Voreenigde Volkon bedoelt het streven internationale samenwerking ter op ossing van wereldomvattende economl sche. sociale en cultureele problemen en lanmoediging lot het eerbiedigen van nenschelijlce rechten on fundamenteels vrijheden, zonder aanzien van ras, soxe. taal of religie. De leden der organisatie verklaren plechlig hun geschillen op vreedzame wij- p te lossen en dat zij de inlegriteil geen enkelen staal Zullen bedreigen. Zullen deze plannen echter slagen, dan zullen wij allen het onderling verlrouwen tusschen de volkeren hebben te bovorde- Er schijnen echter nog steeds lieden rond te loopon die de gangmakers willen van een nieuwen wereldbrand. Zij zijn gevaarlijke onrustzaaiers, ondermij- van het internatonale verlrouwen. Eonigen lijd geleden wist men le ver tellen dal er nog steeds oorlogsmateriaal ,a Antwerpen naar Duitschland ging, i dat de Russen in hel door hen bezette deel van Duistchland dadelijk begonnen n met den bouw van bunkers en den aanleg van vliegvelden. Het Vrije Volk schreef, dat een kleine laar helaas invloedrijke en blijkbaar in- ernalionale kliek thans in Eurona de suggestie probeert le wekken, als zou een volgenden oorlog met Rusland onmiddel- 'oor de deur staan. Dat het hier een internationale aange legenheid betrelt, blijkt wel uit het feit. dal de Amerikaansche minister van Bin- nenlandsche 'Zaken, Ickes, een aanval moest doen op degenen, die sproken over oorlog lusschen Amerika on Rusland, riet is de taak van de pers hiertegen t kracht stelling te nemen. Do natio nale en internationale oers hoeft hier een belangrijke en verantwoordelijke taak, Van haar zal het voor een groot deel afhangen ol er internationale toena dering zal komen. Hel is haar plicht deze bevorderen, doorallereerst voor goede n betrouwbare voorlichting zorg te dra- Kinderverzorging i Der Mej. Mr. S. Nieboer van M.G. Haag gaf aldaar op een persdag een ui! eonzelling omtrent de kinderverzorging in de provincie Zuid-Holland. Een groot aantal minderjarige kinde ren heelt geen ouders, daar deze ge ïnterneerd zijn. Hel aantal onverzorgde kinderen wordt voor Zuid-Holland op S- a 6000 geraamd. Hot aantal tehuizen be draagt 8. plaats biedende aan ongeveer I kinderen. Voor heropvoeding wordl zorg gedragen. Bij de jongeren lcverl dit een moeilijkheden op. wol bij do oude- in, daar deze door hel lidmaatschap van de jeugdstorm e.a. ongunstig be-ir.vloed Van regeeringswege worden richtlijnen gegeven betreffende ouderlooze Joodsche kinderen. De kinderen, die nog in het Noorden en Noord-Oosten van Nederland vertoeven zullen worden terug gevoerd. Een speciale zorg beteekent de onderbren ging van uit het buitenland torugkeeren- dc kinderen, waarvan de ouders of ge ïnterneerd of overleden zijn. Deze worden zooveel mogelijk bij lamilieleden onderge bracht. Deze jeugdzorg verdient onze sympa thie. Wat do ouders misdeden mag niet de kinderen worden vergolden. Toen de Russen Berlijn naderden, had de meesterknecht Hübner zijn drie kleine kinderen gedood, omdat hij door de nazi propaganda meende, dal hel Jtoode Lege: ze zou afmaken. Hij werd tot eon gevan genisstraf van 14 maanden veroordeeld, met voorloopige invrijheidstelling. Laval gearresteerd Het Verre Oosten In het a/geloopen weekeind zijn ruim 100 Japansche schepen, w.o. vliegdeksche pen, slagschepen, en tankers van 10.000 vernietigd, een radio-rede verklaarde de Ameri- kaanscho onderstaatssecretaris van Ma rine, dat de Japansche vloot als strijd- rnacht heelt opgehouden te bestaan. De Japanners hebben geen enkel slagschip, dal nog aan operaties kan deelnomen. Zii bezitten waarschijnlijk nog 2 of 3 vlieg dekschepen. maar deze vormen goen ern- ige bedreiging meer. Indien de Japansche vloot nog 3 krui sers over heeft, die kunnen varen, zou ik seer verbaasd zijn, verklaarde hij. Waar schijnlijk hebben zij nog 15-25 torpedo- lagers en enkele duikbooten. Woensdag werden weer 12 Japansche steden met pamfletten gewaarschuwd, dat zii aan de .beurt waren voor de ver nietiging. De conferentie te Potsdam De conferentie loopt ten einde. Men noemt aan dat President Truman naar Plymouth zal vliegen, daar een kort onder houd mot den Engelschen Koning zal heb ben, en vervolgens met don kruiser „Au gusta" de terugreis naar de Ver. Staten zal ondernemen. De Russische delegatie zal, meldt men, aandringen op het in overeenstemming brengen van de economische politiek in de Westelijke bezettingszones met die in de Russische. Reuter meldt, dat de Russen, overeen komstig de verklaring van Yalta, zeer grondig te werk gaan in hun zone, wal botreft de zuivering van nazi-elemonten en de vernietiging van het Duilsche oor logspotentieel, zelfs indien dit eenver laging van den Duilschen levensstandaard Z'vheelt de oprichting van anti ie e jeugd-organisatios in do Rus Sische bezettingszone toegestaan, In sommige kringen te Potsdam geloolt men, dal de Russen op de conferentie een strengere behandeling van de Duitschers in de door de Amerikanen en Britten be zette zones zullen eischen. Frankrijk De Gaulle zal ondanks de geleden ne derlaag nic-1 altreden, zoo is het laatste bericht. De uitgesproken bedoeling van de raadgevende vergadering is anders Wel fnuikend voor al zijn aangekondigde plannen Deze vergadering wenscht een souvereine assemblee, en een rogeering die aan haar verantwoordelijk is. Dus juist het tegenovergestelde van wat De Gaulle zag als zijn ideaal. Zal hij nu omzwaaien, om zijn machtsposilie schijn baar le redden Het zou dan toch maar een schijnmacht worden. In 'I oneindig kleine een herhaling van het groote ge beuren in Engeland. Ook daar is de lei der van hel zegevierende verzet aan den kant gezet, nu de praktische binncnland- sche nooden een radikale politiek ver- eischen. Na de groote Churchill de kleine De Gaulle Eveneens met dankbaarheid uitgeluid. Doch nu plaats makend voor socialer bewind Maar wie is hier de Fransche Atllee Laval is met zijn v/oüw le Horsching bij Linz in Oostenrijk geland. Zii kwamen met hetzelfde vliegtuig en dezelfde Duit- sche bemanning, die hen deslijds naar Spanje gebracht had. Laval werd gear resteerd en op transport gesteld naar de Fransche bezettingszone, waar hij later arriveerde. Hij was zeer nerveus. De Spaansche regeering had hem bevolen. Spanje te verlaten. In het proces Pétain heelt Weijgand uitvoerige verklaringen afgelegd. André Mornet, vertegenwoordiger van hel O.M. in het proces Pétain, heeft ver klaard, dat aan te nemen is, dat Lava! als getuige zal worden gehoord. Men verwacht, dat dit den duur van het pro ces zal verlengen, daar zoowel het O.M. als de verdediging hem als getuige wen- Canada Veldmaarschalk Alexander, de opper bevelhebber in het Middellandsche Zee gebied, is benoemd tol Gouverneur-Gene raal van Canada, als opvolger van Lord Athlone. In verschillende Canadcesche kranten was eenigen lijd geleden het vermoeden geuit, dat Churchill benoemd zou worden. Griekenland Het Russische agentschap Tass meldt, dat er overvallen, huiszoekingen en massa arrestaties in Athene hebben plaatsgehad, door politie, gendarmerie, nationale garde en fascistische gewapenden. Het centraal bureau dor Vakvereenigingen werd dooi met tommy guns gewapende politie bezet. Ook hier is de gevangenis een looneei van oproer geweest, evenals in Italië. Elas-gevangenen, dus politieke tegenstan ders van hel regime, werden gewond, doordat de bewakers schoten op de ven sters. De gevangenen hadden getracht te ontsnappen, zei de wacht. Maar zij beweerden, dal ze, wegens de buitenge wone hitte, de vensters hadden getracht te openen, heel onschuldig. T sjecho»Slowakije Politic en soldaten uit Praag rukten gis ter ter assistentie uit. toen Duitschers een Amerilcaanscho kabelfabriek Ie Aussig, in de buurt van de Tsjechisch-Duitsche grens ten Noorden van Prcag, in brand hadden gestoken. De vlammen sloegen op andere labrieksgebouwen en huizen over. Ver schillende Duitschers werden gearresteerd. De Tsjecho-Slowaaksche ministers van oor log en van binnenlandsche zaken hebben zich vandaag naar de plaats des onheils begeven. België Britsch Indië Uit Calcutta wordt gemeld, dal meer dan 100 personen gedood en lal van an deren gewond werden, toen Dinsdag een vliegtuig op de markt van Takerwat bij Nadarpur in Bengalen neerstortte. Ondoi de gedooden bevonden zich do pilool en 5 inzittenden van het toestel. VAN OVERAL Rusland zou voorstellen een Donaubond le vormen, van Tsjecho-Slowakije, Joego slavië. Hongarije en Roemenië, om samen werking te bevorderen wat handelsbetrek kingen en buitenlandsche politiek aangaat Het klinkt niet onwaarschijnlijk. Maar hel bericht komt uitCanada. Een delegatie van Roemeensche vak vereenigingen bezoekt Rusland. De Poolsche soldaten en burgers, die zich buitenslands bevinden, willen voor 60 procent niet terug naar het vaderland, maar wenschen te emigreeren naar Zuid- Amerika. Een der groote geallieerden (Rusland heeft tegen do Tsjoonking-regeering een protest uitgebracht over hot offensief van Chineeschc troepen tegon de communis tische groepoeringen in Noord-Westelijke gebieden van China. De gezondheidstoestand van H.M. de Koningin In aansluiting op het dezer dagen ge publiceerde bulletin wordt nader meege deeld, dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin bevredigend blijft. De Haar behandelende artsen hebben Hare Majesteit echter nog eenige weken rust voorgeschreven. VAN HIER EN DAAR De z.g. vesting Hoek van Holland is het speciale zorgenkind en een onaange name verrassing voor het M. G. De Duit schers hebben hier domweg de duinen maar weggegraven zonder advies te vra gen aan deskundigen. Wanneer men iets te laat aan het herstel was begonnen, zouden mol da a.s. Novemberstormen groote deelen der provincie ondergeloo- Nog ji zal hel strand tusschen Hoek van Holland en Ockenburg verboden ge bied blijven. De spoorlijn Hoek van Hol landRolordamUtrecht wordt zoo vlug mogelijk hersteld. De rekening die Duitschland aan Ne derland heeft te voldoen, loopt wel zeer Het kostbare natuurbezit, de Middachler Allee, de eertijds zoo rijk beschaduwde beukenlaan tusschen De Steeg en Elle- com, heeft zwaar geleden onder de ver nielzucht der bezetters. Oppervlakkig zou men concludeeren. dal de Allee slechts licht beschadigd was. Do rentmeester van het landgoed ..Mid- dachten", Ir. van Geuns, deelde evenwel mede. dat men naast de 145 vernielde boomen er nog 250 zal moeten kappen. Er worden nieuwe beuken aangeplant, doch de Mïddachten Allee zal. ook voor onze nakomelingen van over 300 jaar, nooit meer in haar oude glorie kunnen herrijzen. De Middachter-Allee zal dus eeuwen het levend bewijs vormen de Duilsche barbarij. UIT STAD EN LAND DE WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ ZUID-BEVELAND Wij hebben een bezoek gebracht aan Rilland, waar de Waterleiding Maat schappij nieuwe buizen, uit België af komstig, Iaat aanleggen. Dank zij de energieke leiding van den Directeur Ir. M. J. Stoel Feuerstein en de medewerking der Geallieerden, is hier aanzienlijke vooruitgang te bespeuren. Toen in Sep tember 1944 het oorlogsgeweld de buis leiding over een afstand van 1100 meter vernielde, zag de toestand er somber uit. Er werden evenwel buizen uit Engeland overgebracht, die voor geruimen lijd in de behoefte konden voorzien. Thans wor den ook deze buizen vervangen door degelijke betonnen buizen, die over groo- tere capaciteit beschikken en die in de toekomst moor water beloven. Half September zal de buisleiding bij Rilland gereed zijn. De heer Stoel Feuer stein vertelde ons van de groote moeilijk heden, die overwonnen moesten worden het vervoer van de buizen kostte o.a. veel hoofdbrekens. De watervoorziening blijft nog een zeer moeilijke zaak, daar Walcheren nog steeds vanuit Ossendrecht moet worden voorzien. En dal beteekent tevens, dat de al te ijverige huisvrouwen hun stoepje en hun gangetje niet met leidingwater mogen GOES. Binnengebracht werden alhier de N.S.B.-ers Gerrit Pieter Vlaanderen, met vrouw en vier kinderen, oorspronkelijk uit Axel, waarheen zij op transport zijn gesteld. KLOET1NGE. Dinsdagavond kwam de Vereeniging van Oud-Leerlingen van de Land- en Tuinbouwcursusson voor het eerst sinds 1940 in vergadering hijeen. De voorzitter, de heer W. P. Beije, ver klaarde bij de opening, dat twee leden waren geroyeerd wegens politieke onbe trouwbaarheid. In het nieuwe bestuur werden herkozen de heeren W. P. Beije als voorzitler. J. A. v. d. Guchle als secre taris, de heeren Oele en VV. Weststrafe als gewone bestuursleden. De heer J. Wisse slelde zich niet meer beschikbaar als bestuurslid. Besloten werd de contributie tot f 2.00 De vergadering nam verder het besluit, met de vereeniging deel te nemen aan den optocht op 31 Augustus. Een excursie naar den Wilhelm inapolder slaat voor de volgende w'eek op het programma. KLOET1NGE. De Brandweer gal gister avond een verdienstelijke demonstralie op het Marktveld. De belangstelling was 1CRABBENDIJKE. De Oranje Vereeniging alhier werd weer opgericht. Tot bestuurs leden werden benoemd de heeren L. Vo gelaar. voorzitter J, Vader, 2e voorzitter D. Waverijn, secretarisM. Markusse, penningmeester, en F. Hammer. De bur gemeester van Krabbendijke werd tot eere voorzitter benoemd. Er werd besloten om op 31 Augustus a.s. ieestelijkhodon te organiseeren. HANSWEERT. De Oranje Vereeniging „Prinses Beatrix" heeft in haar bestuurs vergadering besloten om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. N1SSE. De burgemeester alhier heeft bericht ontvangen, dat de twee kerkklok ken. die de Duitschers in de oorlogsjaren hebben meegenomen, in de stad Gronin gen gevonden zijn. KORTGENE. Hopman Vleugel uil Goes installeerde alhier de le groep padvin ders onder leiding van hopman Verstrate. De jongens hadden thans voldaan aan de 3e klasse padvinderseïschen. De Verkenners trainen nu voor de 2e kfasse-eischen en hebben ais onderdeel van deze training hun le weekend-kamp in Goes gehad, welk kamp tevens een voorbereiding voor het groote zomerkair -> van 6 tol 11 Aug-, in Ossendrecht of Hui bergen is. Ook de welpen zijn geslarl onder lei ding van zes Akela's. In hel geheel hebben zich 38 jongens boven de 12 en 38 jongens heneden de 12 jaar aangemeld. SCHERPENISSE. De korfbalclub S.V.S.. alhier, speelde Zaterdag j.l. tegen W.H.S. van St. Anneland onder groote belang stelling haar eersten wedstrijd, welke in een 4—1 overwinning voor W.H.S. ein digde. SCHERPENISSE. Do vereeniging van de weegbrug „Óns Belang" hield haar alge- meene vergadering. Het bestuur trad al, doch werd bij de gehouden vrije stem ming herkozen, behalve de heer J. Rijs- tenbil, in wiens plaats de heer P. Noom werd benoemd. LAATSTE NIEUWS POTSDAM-CONFERENTIE GE-EINDIGD Vannacht om 0.30 uur is de conferentie te Potsdam ge-eindigd na een zitting van 2 uur. President Truman, generalissimo Stalin en premier Attlee hielden elk een rede. Elk der slaven werkte onder „hoo- gen druk". De laatste taak was het op stellen van het communiqué, dat eerst hedenavond bekendgemaakt zal worden. 800 superiorlen vielen vanmorgen vroeg De nieuwe mannen in Engeland Persoonlijk zijn het geen groeten naar de wereld. Een liguur als Churchill is onder hen niet te vindon. Attlee wordt beschreven als een kleine, bescheiden, zells timide man. Zijn vrouw chauffeert gewoonlijk, ook toen hij. theedrinkende met zijn familie in een Londensch stations- restaurant. door den kening telefonisch werd opgeroepen. Het kleine wagentje reed voor bij het Buclcinghampaleis. en Attlee ontving de opdracht tot kabinets formatie. Terwijl Attlee gestudeerd heeft, en zoon van een advocaat is, zijn er onder de reeds benoemde ministers, die uit de arbeidersklasse zijn voortgekomen. Bevin is eerst landbouwersknecht geweest, Mor rison zoon van oen politie-agent. Wat willen deze nieuwe mannen Hel land heeft hen met overweldigende meerderheid gekozen. Waarom Wij hebben onlangs het verkiezings programma van Labour besproken. Het aanstaande regceringsprogramma, dat Koning George zal voorlezen, zal daar van zeker de weerslag zijn. Meest ken merkend is wel de nationalisatie van de steenkoolmijnen, de ijzer- en staal-indus- trieën, de transportbedrijven als spoorwe gen enz-, de Bank of England. Voorls de sociale maatregelen tot woningbouw op groolc schaal, en de verzorging van an dere sociale nooden. Het Britsche volk heelt uilgesproken, dal met al deze din gen spoed moet worden betracht, en gal aan Labour eon meerderheid, die zelf standig rogeeren en werken kan. Er heerscht de algemeene overtuiging, dat dit ook geschieden zal. „Wij aanvaarden dit heilig verlrouwen," heeft Labour go- Mooi is de houding tegenover Churchill. Hij is zelf wellicht toch wal in zijn wiek geschoten, om deze afwijzing door zijn volk. Doch Altlee vraagt hem terstond om toch mee te gaan naar Potsdam, de Daily Herald betuigt dankbaarheid voor zijn stoere leiding in moeilijke oorlogs jaren, bewondering voor zijn moed en eerbied voor zijn genie. Do Koning gaf hem de orde van den Kouseband. helaas niet door Churchill geaccepteerd. Nie mand ontkent, dat Churchill de groote man van de groote overwinning op Duitschland is en blijft. Opvallend is het bijna verdwijnen van de liberalen. Zij zitten niet eens meer op de wip. Teeken van de radicaliseering die zich in heel de wereld voltrekt. Er is al uitgerekend dat. nu naast het moeder land zelf. ook in de dominions Australië en Nieuw-Zeeland de arbeiderspartij de leiding heeft. Het Britsche Commonwealth wordt nu een gangmaker voor het domo- cratisch socialisme, terwijl het onder Chur chill eerder de gangmaker was voor het behoud van oude tradities en overgele verde verhoudingen. Rest ons nog kort de reactie op het buitenland te kenschetsen. Allerbelangrijkst is de toenadering tot Rusland. Eon verschiet opent zich van een democratisch verbond lusschen twee gelijkgerichte grootmachten in Europa. Op alle democratieën in Europa work! dit aanvurend en versterkend. De socialistisch bestuurde westelijke landen, Noorwegen. Zweden, Denemarkon en België, kunnen zich nu gemakkelijk onder Britsche leiding tol een Wesl-Euro- peesch verbond veroonigen, dal dan ab soluut geen anli-sov/et-tendens bezit. Een groote winst. Ol Frankrijk daarbij zal hooren De Gaulle's positie is nog zeer weifelend. En Nederland Ons dunkt hef ministerie Schermerhom-Dreos ook passend bij deze samenvoeging, als hot zich democratisch blijlt gedragen, ook wat spoedige verkiezingen betreft. Joego-Sla- vië. Polen, Tsjecho-Slowakije, Óostenrijk, Hongarije, Italië de regeeringen van al deze landen zullen zich zeker verheugen over dezen steun in den rug. Maar bibbe ren zal men allicht in Griekenland, Spanje en Portugal. De zetels van deze macht hebbers wankelen. De beurs in Londen on New York ver- loonde scherpe daling. Begrijpelijk. Doch de doorsnee Amerikaan zal zeggen het spijt ons voor Churchill, maar hot is toch waarschijnlijk een goed ding. Ghandi's zoon zegt in de Hindustan Times de periode van Churchill's bona- partisme is voorbij. Do Mohammedaan- sche Liga zwijgt nog. En in Palestina De Joden hopen Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1