VRIJE STEMMEN Pierre lava! moet terechtstaan Ie JAARGANG F "Br "RT UT"^ éir^ H JST B i^T ET~^ T Algcmeene Leiding i B. G. Kloosterziel er NUMMER 225 S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koelt eb akker DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Woensdag 1 Augustus 1945 Telefoon 2163 ZWITSERLAND HELPT NEDERLAND De Zwitsersche hulp aan Nederland neemt steeds meer tastbare vormen Do tallooze hulpcomitè's hebbc-n zich geleidelijk onderling georganiseerd en zijn bezig hun plannen in samenwerking met het Roode Kruis en hol Bestuur van de Nationale Zwitsersche Hulpactie te co- ordineren om ze zoo spoedig mogelijk te kunnen verwerkelijken. Groote hinderpa len zijn de slechte spoor- en postverbin dingen en de tallooze pas- en visummoei lijkheden. Maar niettemin gaat alles prachtig. Momenteel zijn er 1500 kinderen in Zwit serland. Zij zijn in Zwitsersche en eenige tientallen Nederlandsche gezinnen onder gebracht. Vele kinderen hebben hel „Schwyzer- duutsch" vlug „door" en converseeren net de radheid van volledige Alpenboe- Maar de taal van het hart is immers internationaal 1 En deze taal spreekt hier duidelijk genoog. Zwitserland heeit zich bereid verklaard blijvend volgens een roulatiesysteem 300U Nederlandsche kinderen te huisvesten. De kindertransporten moeten met een trein het Belgische Roode Kruis uitgevoerd worden, voorzeker een mooi gebaar, daar ook het Belgische Roode Kruis zeer scïjaarsch in zijn materiaal zit. Met dat al is lot duver de helft van de Zwitsersche „opname-capaciteit" onge bruikl gebleven. Maar er is een verbete ring op komst 1 Door dezelfde technische moeilijkheden heeit men tot dusver van de Zwitsersche aanbiedingen tot opname van studenten professoren geen gebruik kunnen ma ken. Met man en macht wordt er aan ge werkt om deze moeilijkheden uit den weg te ruimen.'Inmiddels zitten de Zwit niet stil. Zij zamelen geld en materi- in om hun hulp nog efiectiever ie ma ken. Tq, Bazel vindt op het oogenblik een imposante tentoonstelling plaats van de werken der Nederlandsche meesters uit de ISo tot 18e eeuw. Ook is er een Van Gogh-tentoonstelling. De opbrengst is bestemd voor de Uni versiteit van Utrecht. De Zwitsersche hulpvaardigheid is zeer groot. Bij den „Don Suisse" zijn ien be hoeve van Nederland uit vrijwillige bij- dragon bijna drie millioen francs beschik baar. Tol begin Mei werden door Zwitser land naar Nederland verstuurd7995 ton levensmiddelen en 2.8 ton medicamenten. Ook de Nederlanders in Zwitserland zit- en niet stil. Zij bestaan uit vluchtelingen rn „legalen", die er tengevolge van den jorlog veelal leelijk aan toe zijn. Maar jeide groepen doen wat zij kunnen. Er wordt geld ingezamold, kinderen wor- ondergebracht, kleeren worden op- geh aald en vorsteld. Op het oogenblik beschikt het fonds ter bekostiging van sanatorium verpleging van Irinderen van ondergrondsche strijders over bijna 35.000 irancs. bijeengebracht door de paar hon derd financieel vaak zwaar bezochte Ne derlanders in Zwitserland. Voorwaar een mooi staaltje van hulp vaardigheid. Wij kunnen oprecht spreken van hel Zwitserscha broedervolk. Zwitserland, wij danken U 1 Wij zullen dit alles nooit vergelen A.V.O.S. Wal boteekent A.V.O.S. Het betee- kentalles voor onze soldaten. Hot centraal bureau A.V.O.S. is bij beschik king van den minister van oorlog in het leven geroepen. Het is belast met de Organisatie van de intwiklteling en de ontspanning der Kon. Ned. Strijdkrachten, Hier wordt in een zeer dringende behoeite voorzien. Vroeger werd de jonge recruut buiten den diensttijd aan zijn lot overgelaten. Dit kweekte geen gezonde mentaliteit. In 1939 kwam O. en O. In Engeland werd tijdens de'bezettings jaren voor de Ned. Strijdkrachten het Ne therlands Welfare departement gesticht. De A.V.O.S. staat nog maar aan hot begin van haar veclomvaltendetaak. Zij wil gezonde recreatie brengen in den vorm van tooneel. muziek, iilm. enz. De A.V.O.S. officieren zullen met groo te zorg gekozen worden. Zij zullen heb ben te zorgen voor alles wat de gezonde mentaliteit van den soldaat ten goede kan komen en waardoor de weerbaarheid van ons leger wordt opgevoerd. Ook het Nederlandsche volk zal aan deze belangrijke taak kunnen meewerken door boeken, tijdschriften enz. ter be schikking te stellen. Binnenkort zal er een groote inzaneling gehouden worden onder het motto„Geeft een boek, dat go r ""11 -- s toe en wekkon op tot milde gaven. De gewezen propagandaleider van de N.S.B., Ernst Voorhoeve, is in Duitschland gearresteerd en naar Nederland over gebracht. Hij zit in Niauweschans achter do tralies. Frankrijk Herriot, voormalig premier en leider der radicalen, verklaarde in het proces tegen Pètain. dat deze er in 1946 zijn goedkeu ring aan hechtle, dat de Fransche regee ring met het parlement en president Le brun naar Noord-Alrika zou gaan. maar later zijn beloite heeit gebroken. De rechter deolde mede, dat hij van Pétain's dokter een brieije had ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat Pètain niet opgewassen was tegen den langen duur van de zitting en dat hij aan keel ontsteking lijdt. Het verhoor van de getuigen a charge is thans ge-eindigd. De voormalige premier van de regee ring Vichy, Pierre Laval, die in Spanje ge ïnterneerd is, was vorige week, volgens berichten uit Barcelona, van plan om op eigen risico naar Parijs te gaan. Hem was een vrijgeleide van de Fransche autoriteiten geweigerd. Laval wonschte als getuige op te treden in het proces te gen Pètain. Thans heeit Laval de mededeeling ge kregen. dat hij moet terecht staan voor een Fransch gerechtshof en dat hij daar voor binnen tien dagon verschijnen moet. Laval is volgens een Spaansch nieuws agentschap per vliegtuig vertrokken. Amerika In de „New York Times" lezen we, dal de Amerikaansche minister van Binnen- landsche Zaken wel gezegd had, dal de wedloop tusschen steenkool en anarchic- door de eerste moest worden gewonnen, doch dal deze zege niet zou worden be- ziaald door het besluit van den minister ran oorlog, om 2600 Duitscho krijgsgevan- genen naar do Duitsche mijnen te sturen. Neen, gaal hel blad voorter moeten 200.000 gevangenen heen gestuurd wor den voorts moeten alle beschikbare ar beidskrachten in de Fransche en Belgi sche mijnen worden te werk gesteld, met tcekc-nr: j van een dubbel levensmidde- lenrantscan dan moeten wagons en lo comotieven voor hot transport van do steenkool worden gezonden en eindelijk moeten volgens een to sluiton overeen komst mot de Sovjet-Unie steenkolen wor den aangevoerd van de Silezische mijnen. Het Handvest van San Francisco kan geen vrede bewerkstelligen, indien Euro pa uitgeput, vernield en uitgehongerd blijft. In Canada zal de vleeschrantsoeneering die in Maart 1944 was opgeheven, in Sep tember weer worden ingevoerd. De Argentijnsche Radio deelde mede, dal twee Duitsche duikbooten door Brazi- liaansche torpedojagers naar Rio Grande werden opgebracht. Nog twee andere duikbooten moeten reeds daar zijn ge-in- terneerd. Het Verre Oosten Een groote Brilsche vloollormalie heeit verleden week drie dagen geopereerd in de toegangen tot de Straat van Malakka bij het eiland Puket. Mijnenvegers voer den do hoofdrol. Ze waren ge-escorteerd door kruisers en vliegdekschepen, waar door het aan de lapansche duikbommen werpers slechts een enkele maal gelukte door het afweorcordon heen te breken. Geen enkel schip werd getroffen wel liep een der mijnenvegers op een mijn. Er is thans een weg vrij gemaakt door de mijnenvelden, die den toegang tot de Straat van Malakka en tot Singapore beschermden, De weg is door boeien aan gegeven. De Iapanners zagen hier schijnbaar een dat landi Puket. Uit Guam wordt geseind, dat sterke Amerikaansche en Britsche luchtstrijd krachten tezamen met vlooteenheden doe len op de Zuidkust van Honshu hebben aangevallen, terwijl jachlvliegtcigen het gebied van Tokio bestookten. Duitschland Uit fieriiin wordt officieel gemeld, dat Truman, Attlee en Stalin, de besprekingen te Potsdam hebben voortgezet. Do geallieerde bezettingscommissie voor Duitschland is voor de eerste keer te Berlijn bijeengekomen. Zij deelde mee, dat ook een sector van Berlijn onder Fransch beheer zal worden gesteld. De grenzen van den sector zijn nog niet be kend gemaakt. De industrieele ondernemingen, die nog intact zijn in het door Rusland bezette gedeelte van Duitschland moeten op 15 Augustus hun productie weer begonnen Engeland Winston Churchill heeit den Engelschen Koning, die den afgetreden premier de Orde van den Kousenband, de allerhoog ste onderscheiding in Groot-Brittannië, heeit aangeboden, verzocht oi het hem „onder de tegenwoordige omstandigheden veroorloofd mocht worden dit aanbod ai De Orde van den Kousenband schijnlijk thans voor den eersten keer door een Lagerhuislid geweigerd. Slechts drie andere leden hebben deze orde, die in 1343 door Eduard III gesticht is. Het laatste Legerhuislid, die Ridder van den Kousenband werd, was "Sir Austin Cham- berlin, dit na Locarno. België De Katholieke iracties van Kamer en Senaat hebbon opnieuw de vraag bespro ken of de 6 katholieke ministers die wa ren afgestreden, doch wier ontslag door den prins-regent niet aanvaard was, in de regeering zuilen terugkeeren. Het re sultaat van de vergadering is niet be kend. doch men gelooit, dat do katholie ken niet bereid zijn de coalitie met de sociaal-communisten en liberalen Ie hor- Het congres van de federatie der Valc- vereenigingon van Charleroi nam de vol gende resoluties aan 1. Troonsafstand of vervallenverklaring van den koning. 2. Loonsverhooging van 20 irancs per dag voor alle volwassen werklieden. 3. Aanpassing van alle loonen aan het huidige prijsniveau. 4. Vaststelling van een prijsindex. 5. Verhooging van pensioenen en ran alle sociale toelagen. 6. Intensieve strijd tegen de zwarte Luxemburg De „Journal d"Esch" meldt, dat in den laatsten lijd aldaar nalionaal-socialistische strooibiljetten worden verspreid, waarin door een ondergrondsche beweging aan gespoord wordt tot sabotage, steun aan gezinnen van politieke gevangenen en uit-den-weg-ruiming van anti-Duitscha persoonlijkheden. China Als opvolger van Dr. Soong is tol mi nister van bultenlandsche zaken bonoemd Wang-Shih-Cieh, de Chineesche van voorlichting. Stcunverleening voor Nederland Do heer E. Menten, lid van den Nedor- landschen Raad van Advies en voorzit ter van Volksherstel, heeft in een pers conferentie verklaard, dal het zijn Iaak was alle steunverleening voor Nederland te vereenigen. De hoer Menten zeide, dat er in Neder land het grootste gebrek is aan steen kool en vervolgens aan cacao, zeep, schoenon, artikelen die gemakkelijk in pakkolten naar Nederland gezonden zou den kunnen worden. Er is hier zoo goed als aan alles ge brek. En Duitschland produceert genoeg steenkool. Nederland verlangt niot alleen gesteund te worden, doch het eisch! ook zijn rechten op, n.l. teruggave van de door de Duitschers gestolen goederen De jeugd en de Engelsche verkiezingen Hoewel Churchill de groote en popu laire leider bliilt in den zegevierenden oorlog tegen Duitschland, is zijn leider schap van de conservatieve partij in min der goede aarde aevallen. Hij besloot daartoe in 2340, Men deze partij reeds langzaam achteruit ging. Ook zijn ver kiezingscampagne was niet gelukkig. In zijn eerste, lelie rede zeide hij. dal het aan het bewind komen der Labour Partij gelijk zou staan met de dictatuur. Den volgenden dag verscheen hij in het La gerhuis een der Labour-afgevaardigden riep hem toe, dat deze uitspraak hem minstens honderd zetols zou kosten. Vooral de jeugd heeft tegen hem ge stemd. Ruim zeven millioen stemmen, die practisch in tien jaar niet hebben kunnen meepraten. Zij had blijkbaar genoeg van do conservatieve demagogie, en zij ver trouwde op hel zakelijk program van La bour. Het blijkt dan ook, dat het leger in groote meerderheid on Labonr heeit gestemd. Via het Roode Kruis kan men thans correspondec-ren met krijgsgevangenen en ge-interneerden in Japan, van wie de in- terneeringsadrossen bekend zijn. Men mag tweemaal in de week een briefkaart Rantsoonbonnon voor levensmiddelen, zeep en tabak zijn geldig door het ge- heele land, ongeacht oi het de groene bonnen uit het Westen of de verschillend van kleur zijnde bonnon uit hel Zuiden, of de rantsoenbonnen uit het Oosten van het land zijn. UIT STAD EN LAND FRANSCHE GESNEUVELDEN In de eerste helft van Augustus zullen enkele Fransche ofiicieren Zeeland bezoe ken voor het in ontvangst nemen van nog aanwezige bezittingen van in 1940 gesneuvelde Fransche militairen. Het spreekt vanzelf, dat de nagelaten betrekkingen deze voorwerpen gaarne terug zullen ontvangen. Een ieder, die nog in het bezit is van eenig voorwerp, hiertoe behoorende, wordt dringend verzocht dit in te leveren, ol ervan kennis te geven aan A, de Roo, Kreukelmarkt 2, Goes, vóór 10 Augus- GOES. Maandagavond vond een tra gisch ongeval plaats bij do ruïnes van de „Hollandsche Hoeve". Reeds eenigen lijd zijn hier opruimingswerkzaamheden aan den ganq. Er liggen veel granaten tusschen de puinhoopen. Enkele kinderen waren daar aan het spelenéén van hen bracht een granaat tot ontploiling, met het gevolg, dat drie kinderen zwaar en één licht gewond word. In zorgwek- kenden toestand werden de slachtoifers naar het Gasthuis overgebracht. Eén van hen is later overleden. Eens te meer een waarschuwing voor de oudersIet op uw kinderen en druk hen op het hart, dat zij van alle oorlogstuig moeten afblijven. GOES. De jeugd vermaakt zich door gaans op straat, meestal niet tot genoe gen van de buurt. Hier kan verandering in komen De Nederlandsche Wandel sport Vereeniging roept de ouders op, hun kinderen te laten wandelen. De heer M. C. van Strien, Vogelzangsweg 16 te Goes, geelt gaarne nadere inlichtingen. GOES. De tijdelijke gemeenteraad alhier komt Donderdagmiddag om 2 uur bijeen. Op de agenda staatdo beëediging van de toegelaten leden, de benoeming van de wethouders, de benoeming van de leden der verschillende commissies, en de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1945. GOES. Tegen Mej. P. M, is proces verbaal opgemaakt wegens het onrecht matig in ontvangst nemen van evacuatie vergoeding. GOES. Mej. J. T. is in arrest gesteld. Zij wordt verdacht van diefstal van rij wielen. GOES. De indertijd op initiatief van wethouder Van Melle gevormde commis sie voor hulp aan gcrepatrieerden, is thans officieel ontbonden en het hotel Tivoli, dat voor deze doeleinden door de gemeente was beschikbaar gesteld, werd gesloten. Het doel van de ommissie was om re- patrieerenden die via Goes naar hun woonplaats reisden, bij hun noodzakelijk oponthoud te Goes van voeding en zoo- noodig logies te voorzien en verder met raad en daad bij Ie slaan. Dat particulier initialiei gesteund door de gemeente Goes heeft een goed werk verricht. Meer dan 1000 personen zijn in de Iwee maanden, dal de commissie werk te. ontvangen. 530 maaltijden werden ver strekt en aan 229 personen logies ver leend. In de laatste bijeenkomst werd door burgemeester De Roo en wethouder Van Melle aan de Commissie dank gebracht bijzonder aan Zuster van der Linde, den administrateur en de huisbewaarders en verder aan allen die zich op de een oi andere manier in dezen verdienstelijk ge maakt hebben. Ook de spontane hulp van vele winkeliers en particulieren, van de Centrale Keuken, het distributiekan toor en het Roode Kruis werd in herinne ring gebracht. Tenslotte werd dank betuigd aan wet houder Van Melle voor diens initiatief, waardoor Goes bij vele gerepatrieerden een goeden naam heeft verkregen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES Geboren Arie J., z. v. A. J. v. d. Berg en P. Gelok Dina C., d. v. J. Schippers en J. van Dalen, te Rolerdam .- Ilona E. S., d. v. J. A. C. Lagaaij en G. N. Davids Jacoba, d. v. I. de Laat en J. G. P. Wes- sel. Overleden Adriana E. Verburg, 3 mrtd. te Wissenkerke Hubrecht Schout, 6 mncl., te Terneuzen. POORTVLIET. In den Zuid-Achterweg barstte een hooidbuis van de waterleiding, met gevolg, dat eenige duizenden liters water wegvloeiden. Er was een scheur van een meter ontstaan, 's Middags was de breuk weer hersteld. HANSWEERT. Sgt. H. Rademakers van het 863e Engineers luchtbataljon op Lu- zon, vroeger alhier woonachtig, heeft voor bijzondere verdienste de bronzen ster medaille gekregen. Hij had toezicht bij de ontlading, het iderhoud en de reparatie van zwaar constructiemateriaal ten behoeve van bet bouwen van vliegvelden, dikwijls onder zware luchtaanvallen. Sgt. Rademaker is sinds 1943 over zoo. Voor zijn uithoudings vermogen werd hem vroeger reeds de Vereenigde ster van verdienste toegekend. POORTVLIET. Ook in deze gemeente is gelegenheid voor gedupeerden om zich op te geven bij het H.A.R.K.comité, om in aanmerking te komen voor meubelen, TUCHTRECHTER KORTGENE. Reeds lang deden geruch ten de ronde, dat te hoore arbeidsloonen werden betaald in den landbouw. Bij onderzoek worden gevallen gecon stateerd, waarin buitengewoon sterk word algov/eken van de richtlijnen voor loonen en arbeidsvoorwaarden, welke op 18 Mei goedgekeurd werden door het college van tijdelijke Rijksbemiddelaurs. Volgons die richtlijnen moest voor een knecht in do periode Maart—December f 30 per week berekend worden, voor een arbeider i 0.50 per uur. Wanneer er sprake is van ac- coordwerk komt hierbij maximaal 20 pet. Van deze regeling werd slerk afgewe ken. Een knecht kreeg b.v. i 35 per week. terwijl een arbeider i 1,04 per uur ver diende, dat is per dag 17,65. De kostprijsberekening van 1 ha. vjas is i 150. Nu werd geconstateerd een ge val, waarbij de kostprijsberekening wus 1 260.50. Op Donderdag 26 Juli werd in het ge meentehuis van Kortgene zitting van den tuchtrechter gehouden. Er werden voor dergelijke overetredin- gen van genoemde bepalingen veroor deelingen uitgesproken van i 40 tot f 1000. De vonnissen zijn gebaseerd op art. 1 van het Prijzenvormingsbesluit. dus als volgtDe loonen moeten beantwoorden aan de algemeens eischen. In het vervolg zal de naleving streng gecontroleerd worden, BEVORDERING AMBACUTS- EN MACHINTSTENSCHOQL TE MIDDELBURG. MACH1NISTENSCHOOL. W. AntoDissen, C. Hcuscvcldl, M. Timmer™ liddclhurg (P), W. Akkerman, Vliegen, 1 levos, M'burg, W. C. v. d. Oudcrau. Hulst I'. vun Anrai! jiMUscn. M'bu ma Hevelen. I .urg, J. Mattel id, Nij.se, J. Bluassc, Goes, G. H. irg. P. Gilde, St. Laurens, C. M. IJzendijkc, H. Keuleraans. Sou mie. Bergen op Zoom. 1. M. Ver- ij. 1'. L. Kint, Vlissingen (P), A. Verhoge, Mid- telburg, A. L. Wondergcm. Bergen op Zoom. C. lobse, Aagteksrke. Niet bevorderd 4. Geslaagd voor schooldiploma. C. C. A. Engelsman. P. Dingemanse. L. P; Hen- M'bi I. C. N. H. I Arnhem. A. C. Lar.irre, Graai J. B. Biondina, M. J- Clciucnl hoge, l'iliii», Koudckcrkc. Niet i AMBACHTSSCHOOL. METSELEN. C. W. S ke. J. i Middelbar A. Mesu, Oosikapclle. Wallet, Serooskerkc. Her gediplomeerd 1. ELECTROTECHN1EK. te naar 2c klasse. L. C. van Belien, Souburg. P. Berger, Mid- lelburg. J. Geesiman. J I. van Kleven, M'burg. I. M. Pel. Vlissingen. (P), K. W. J. Mes, Vlls,. Niet gediplomeerd TIMMEREN. 1c naar 2e klasse. W. Bugs, W, J. den Engelsman. M'burg, J Frunckc, Vliss. (P). R. Gocdblocd. M'burg D. Gillissen. Vliss., W. G. Koster. P. Onder C. Lefcvrc. A. P. Vader. M'burg. J. J. Pt Koudekerkc (P). G. Geerisc. Dombur0. Niel vorderd; 17. Gediplomeerd. A. C. de Brce. Soohi IP). A. Duinc, Nicuwland (P). Duvek BANKWERKEN. Gcdiplomee: J- i M'bi Plan, Vliss., Jac. Frai kapellc. J. Weelvoer, M'burg. Niel ge Bevorderd en toegelaten lot Machinist K. v. d. Graaf, Vliss.. A. j. Hoogcalci dclburg, C. de Leng. H. Moens, Rijkse. M'burg, H. j. J. Schinkel. Vil* J. Nooljens, M'burg. SCHILDEREN. 1c kjassc geen bevordering. SPORT Het bestuur van de Ned. Zwem- en Reddingshond heeit een uitnoodiging ont vangen voor het houden van een landen- wedstrijd tusschen Denemarken en Neder land, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de in Denemarken gevestigde organisatie „Hulp aan Nederland", De wedstrijden zullen worden gehouden van •1 tot 8 Sopt. in Kopenhagen. Do N.Z. en R.B. hobben in principe de uitnoodiging aangenomen. De Russische discuswerpster Nina Doum- badzo heelt dezer dagen in het stadion „Dynamo" te Moskou een worp van 49.08 m. gemaakt en overtrof hiermede het we reldrecord van de Duitsche Gisela May- ermeyer, dat sedert 2936 op -18.32 moter staat.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1