VRIJE STEMMEN Kweilin heroverd J-titsCfr Wist U Ie JAARGANG NUMMER 224 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 31 Juli 1945 Algemeene Leiding t B, G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t Kockebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Een volkomen onjuiste voorstelling Het Weekblad „Trouw", Zeeuwsche editie, schrijit over het .ontstaan van om blad, en geeit daarvan een volkomei onjuiste voorstelling, die wij ons haasten recht te zetten, opdat de naar wij -nnemen geheel te goeder trouw zijnde schrijver, deze onjuistheid in zijn tweede dat hij heelt toegezegd, kan rec- tiliceeren. en artikel „De voorloopige perszui vering in Zeeland", waarin'zeer juiste op merkingen voorkomen, wordt gezegd, dal, toen allo kranten na do bevrijding ver boden waren, tot ons hot verzoek kwam. „voorloopig zoo mogelijk als dagblad uit te komen". Hierin zijn twee onjuistheden Ten eerste was het geen verzoek, maar opdracht van de toen gezaghebbende autoriteiten. Ten tweede was de toestanc' dat er tot ons gezegd werd „voorloopig zo mogelijk als dagblad ui j komen". Maar geheel iets anders. Wi; i illegaal reeds lang een dagblad wat al onze vrienden in Zeeland, die doo tn nieuws werden voorzien, kunnei bevestigen. Ten derde werd niet gezegd, dat wi „voorloopig" zouden verschijnen, maa integendeel alleen verschijn weer Want wij hadden uit bescheidenheid juis besloten, ons orgaan op te heiien. Ter erde is aan goen illegaal verschenei blad door iemand ooit principieel verbc den, om blijvend Ie verschijnen. Maar in tegendeelgelijk nu nog onlangs doo den Minister-President is uitgesproken d vroeger illegale bladen hebben princip eel het rechj om te blijven verschijnen en hebben, zooals de Minister-Presiden eide, juist er recht op om te worden gt steund. ook van regeeringswoge, in hu dikwijls moeilijken strijd om de noodig zakelijke grondslagen te verwerven, te. einde aan hun opdracht te kunnen blijvei voldoen. De illegale werkers, die met le vensgevaar hun modeburgers zooveel jo ren een hart onder den riem hebben ge stoken, mogen niet door allerlei machina in duisteren aard worden tegenge werkt. Dat was de strekking van zijr befoog. En wij weten dat juist ook ón blad bij ons huidige ministerie de be langstelling ondervindt, die wij noodig hebben. Een vijlde onjuistheid in deze zinsnede is, dat ons zou zijn opgelegd alleen in Zuid-Beveland te verschijnen Integendeel wij verschenen illegaal ove: geheel Zeeland, voorzoover wij dit clan deslien konden bereiken. Een onzer me dewerkers op Schouwen o.a. heelt dezt toewijding aan onze zaak met den dooc moeten bekoopen. Wij kregen eenvoudig de opdracht e verschijnen, en wij hebben naa die opdracht gehandeld, Aan deze Opgeleade taak willen wij ons ijven wijden. Wij hebben door ons groole aanta abonnées de zekerheid gekregen, dat om blad in een behoefte voorziet. De geest s illegaal heelt gedreven, trachtei wij bij voortduring uit te dragen in hee' i gewest, cn zoodra de papiernood ir opgeheven, en onze zakelijke moeilijkhe den uil den weg zijn geruimd, waarin wi volkomen vertrouwen hebben, juist ni s nieuwe ministerie zich aan de zijd' :n de vroeger illegale pers heelt gesteld. i dit te helpen, zullen wij onze vleuge] uilslaan over heel ons gewest, daar kar j verzekerd van zijn. Eén tegenwerping willen wil voora' ïtzenuwen. Inderdaad is een pao maal in ons blad gezegd, dat dit mao lijdelijk zou zijn. Maar wie heelt dal gc zegd Niet de algemeene leiding, die d opdracht had ontvangen. Maar buite weten van die algemeene leiding en tf gen hun uitdrukkelijke bedoeling in hee de toenmalige tijdelijke hoofdredacteur ii j kolommen gezegd, dat wij maar ti delijk waren. Wij duiden hem dit ra! strekt niet kwalijk. Ziehier een klein stukje historie, waar de schrijver in „Trouw" wel act nemen, in het vervolg van zijn be loog, dat wi; roet belangstelling legemoc. Red. De Londensche vrouwen tegen het in»de»rij staan Er worden handteekeningon verzamelt voor eon petitie zij zullen een marsc' maken naar Downingstreet, en de petitie den eersten minister overhandigen Alles gaat uit van de Anti-Queue ligo meldt Reuter, Petroleum in Drenthe De Bataalsche P. M. heeft dezer da an het college van Gedeputeerde Staten in Drente het verzoek gericht om sie te verkrijgen tot nieuwe borin- de terreinen tusschen Coevorden Schonebeek. Op geologische gronden mag worden verwacht, dal nog belang rijke gedeelten productie! zullen blijkei> Het Verre Oosten De Japansche premier Susuki heelt in een radio-rede officieel het geallieerde ultimatum van de hand gewezen. In een onderhoud verklaarde hij, dat de keizer lijke regeering vast besloten is, den oor log tot het einde voort te zetten. Gedurende het weekeind hebben 6 van de 11 van te voren gewaarschuwde sle den hun eersten aanval van de 20e lucht macht ondergaan. Zes lormaties super iorten voerden den aanval uit, en wierpen meer dan 3500 ton bommen. Ook de vloot en de marineluchtmacht hervatte zijn aanvallen. Sinds 10 Juli hebben zij 74 Japansche schepen tot zinken gebracht en 157 be schadigd, w.o. verschillende slagschepen en vliegdekschepen. Chineesche troepen heroverden Kweilin. de hooldslad van Kwangsi en vroegere oasis der 4e Amerikaansche luchtmacht. Daarna drongen zij op tot aan den Hunan- Xwangsi-spoorweg. De luchtmacht onder steunde dezen aanval op sterke wijze en leed voornamelijk aanvallen op de vallei lor Kan-rivier, waar zich naar schatting .0.000 man Japansche troepen bevinden, lie zich een weg trachten te banen naar fanchang. Een bevelvoerende luchtmacht-generaal n den strijd tegen Japan zei het volgende jp een persconferentie De Japanners houden niet van schok- cen wij houden niet van de Japanners, lus geven wij ze aardschokken, 24 uur ->er dag. totdat ze erbij neervallen. Frankrijk 800 Franschen, die als leden van het :nli-bolsjewistische legioen tegen Rusland ebben gevochten, ol die tot de Walfen- ;.S. hebben behoord, zullen binnenkort te- :echt slaan voor het Militair Gerechtshol te Lyon. In Parijs was het hoofdkwartier geves tigd van een bende, die anli-somietische ïn anti-communistische agitatie voerde. De politie deed een inval, arresteerde elf personen, en nam een grooto hoeveelheid springstoffen in beslag. Griekenland De politie in Athene heeft alle demon straties verboden, omdat in de bladen monarchistische en communistische be- oogingen werden aangekondigd bij het ■ekend worden van de Brilsche verkie- singsresultaten. Het is dus ook tot dit iand doorgedrongen, dat de veranderin- n de Britscho regeering ook in Grieken- and wol eens zijn nawerking zou kun- len doen gevoelen Rusland De „Prawda" critiseert scherp de plan nen die door Zweden zijn gemaakt om ren Noorsch blok te vormen tusschen de Scandinavische staten en Finland. Rus- and acht een dergelijk verbond blijkbaar zls tegen de Sovjet-Unie gericht. Radio Moskou meldt, dat de premier Bela Miclos van de voorloopige Hongaar- sche regeering drie ministers ontslagen heelt. In hun plaats werden twee soci aal-democraten en oen lid van de on afhankelijke kleine boeren partij benoemd Dezelfde radio vertelt omtrent het be zoek van den deken van Canterbury. Dr. Johnson, dat deze zeide, groote bewonde ring le hebben voor wat hij op het gebied van geestelijk leven, muziek en kunst te zien had gekregen. Hij had drie maan den Rusland doorkruist. Polen Een vertegenwoordiger van de Poolschc regeering heelt in Londen verklaard, dc. alle Poolsche burgers het recht^ en den plicht hebben, naar huis terug tc keeren. Met Engeland zal over het tijdstip en du wijze van repatrieering worden overlegd. Er is niet van waar, zei hij, dat er Polen naar Rusland werden gedeporteerd, ol dat de Polen ten Oosten van de Curzonlijn als Russen ïouden beschouwd worden. V*reenigde Staten In den zeer dichten mist is Zaterdag middag oen twee-motorige Mitchell bom menwerper tegen de 70e verdieping van hot 102 verdiepingen tellende Empire- State-Building in New-York gevlogen. Volgens de voorloopige berichten wer den 13 personen oedood en 26 gewond. Het Empire-State-Building is het hoogste gebouw ter wereld, ca. 400 meter hoog. De schade wordt op 500.000 dollar ge raamd. Ierland De leden van de Ira. het Iersche Re publikeinsche leger, zijn blijkbaar ge- - carlijfce menschen voor de rust van hel iund. De regeering heelt nu de bevoegd heid gekregen om hen zonder vorm var. proces te interneeren. Deze maatregel schijnt noodzakelijk te zijn om de open bare orde te verzekeren. Dat is iets anders dan de uitlating van De Valera Ierland is een republiek Palestina Hier loeit men op een vulkaan, meenen de hooge Brilsche ambtenaren in dit on der Brilsche leiding staand gebied. Op pervlakkig heerscht er rust. Maar door de gebeurtenissen in het nabije Syrië zijn er ondergrondsche krbchten aan het werk. die elk oagenblik een explosie kun veroorzaken. Nu is nog de sterke Bril. politiemacht in staat om de orde te waren. Doch als de massa van de Jood- sche bevolking in beweging komt, waar onder veel gewapende strijders, kan zij niet voldoende wezen. Men wacht nu op de resultaten van de Zionistische wereld conferentie, en op den uitslag van de Brilsche verkiezingen. Komt Labour aan het bewind wat nu een leit is dan hoopt men op onbeperkte immigratie in Palestina. Maar wordt deze hoop den bodem ingeslagen, dan dreigen onlusten. Aldus meldt de correspondent van de „Times". 3 De Parijsche conferentie over Tanger '.al op 6 Augustus worden herval. Ook '.e Russische regeering is uitgenodigd laaraan doel te nemen. Hot nieuwe Engelsche parlement zal 'ezer dagen bijeenkomen om een voor- Mei te kiezen, doch de plechtige opening s uitgesteld tot 15 Augustus. Attlee heelt lus rustig tijd, om de besprekingen in 'otsdam bij te wonen, de volledige lijst 'an ministers, en hoofdambtenaren, meer tan 100 personen, samen te stellen, en iet regeeringsprogram te formuleeren. Do Fransche Raadgevende Vergadering leeft de regeering De Gaulle een zware lederlaag toegebracht. Haar voorstel werd net 210 tegen 19 stemmen verworpen. 3 ij de voorafgaande besprekingen had De Gaulle verklaard, dat hij een tegen- tander was van een vertegenwoordiging lie zelve de grenzen van haar macht :ou kunnen bepalen. Dit zou de demo ratie naar den afgrond leiden, De com munisten protesteerden en hielden, een pleidooi voor de volkssouvereiniteit, be slaande in een volksvertegenwoordiging, die over alle machtsbevoegdheden be schikt. Generaal Piastiras, de vroegere Griek- sche premier, eischt het aftreden van Ko ning George en van regent Damastinos, de vorming van een politieke regeering zon der de communisten, en de benoeming van een" college van drie personen, in plaats van' den regent, totdat de volks vertegenwoordiging een nieuw staats hoofd kiest. De Amerikaansche Senaat heelt met 98 tegen 2 stemmen het Handvest van San Francisco aangenomen. Het Prinselijk Gezin zal zich a.s. Zater dag in Soestdijk vestigen. De controle over pers. radin »n nrnoa. ganda in Spanje is door van opvoeding overgenomen van het v secretariaat van de Phalanx-partij. De Grieksche heksenketel strijd tusschen de E.A.M, en dc Elas in het begin van dit jaar. De Elas verte genwoordigde de linksche elementen, die- toen volledig de macht opeischten. De E.A.M. de koningsgezinden en conserve Op het oogenblik heelt de E.A.M. de macht in handen. Een Russisch blad „Nieuwe Tijden", schrijitMen zal het eens zijn men hen, die zeggen, dal de democratie, die tha-is in Griekenland bestaat, zeer weinig ver schilt van het systeem van de Duitsche regeerders 'tijdens de bezetting. Wille keurige arrestaties zijn aan de orde van den dag. Op 29 Juni werd gemeld, da de Atheensche pers zich er tegen had verzet, dal Joegoslavië Macedonië wilde inlijven en een Slavische Confederatie stichten. En op 3 Juli had de Grieksche commissie van buitenlandsche zaken be sloten een verzoek in te dienen bij de Ge allieerden, een einde te meksn aan de vervolgingen waaraan de Grieksche be volking in Noord-Epïrus en Zuid-Albanic blootstaat. Tito daarentegen zei over radio Belgrc do. dat de Grieksche rc-volulionnaircr. poogden door schietpartijen aan de Joc goslavische grens moeilijkheden te ver Duizenden Grieken vluchtten naar Joe goslavië, aldus Tito. Een Engelschman schreef uit Grieken „Er zijn Grieken, die zich in hun hoofd hebben gezel, dat Groot-Brittannië oorloc met Rusland zal gaan voeren, alleen op dat Griekenland hall Bulgarije zal kun non annexeeren. In de behoefte aan kc ren zou hierdoor kunnen worden vo) daan. Zij erkennen evenwel, dat in da gebied maar weinig Grieken wonen. Een van hum grieven tegen de E.A.M. is. dat deze dergelijke annexatieplannel: niet ondersteunt. In Athene zag ik voo: een winkelruit, vertelde de Engelschman. een kaart met wat de nationalisten ver langen. Fantastisch 1 Een groot deel van Albanië, een stuk van het Zuiden van Servië, meer dan de helft van Boelgarije, de Dodecanesos, Cyprus en Sicilië. Deze lieden weten, dal ze weinig kans hebben maar zij hopen op de steun van hel onge schoolde volk en meteen de eischen tot sociale hervormingen van de baan te krijgen. De Balkan is en blljit een heksenketel 1 L. Nieuwe regelen voor wachtgeldregelingen De minister van sociale zaken heelt in zake goedkeuring van subsidieering van wachtgeldregelingen nieuwe algemeene regelen vastgesteld, welke van 1 Aug. 1945 tot 1 Jan. 1946 gelden en voor het geheele land zullen Worden toegepast. De wachtgelders zijn verplicht arbeid, aangeboden door hun werkgever ol door hel gewestelijk arbeidsbureau. Je aan De aanvrage voor toepassing van een wachtgeldregeling dient te worden ge richt aan den minister van sociale zaken en te worden ingediend bij den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau onde. welks ressort de onderneming is geves tigd. De subsidies worden uitbetaald door de gemeenlen en de controle op de juist heid der declaraties wordt dus door de gemeente uitgevoerd. Blijde berichten uit Amerika Dit groote werelddeel, waarvan de Ver- eeenigde Staten van Noord-Amorika on betwist de leiders zijn. geelt ons aanlei ding, een afzonderlijk artikel eraan te Allereerst een buitengewoon verheu gende uitlating van Richard Mansfield, den penningmeester van de Amerikaan sche vereeniging tot steunverleening aan Nederland. Uiterst zakelijk spreekt hij er over. Echt Amerikaansch. Nederland ia voor ons een belangrijk bruggenhoofd aan de grens van Europa. Hier moeten wij onzen invloed stevig lundeeren. Dut, helpen om er bovenop le komen, opdat hel een sterk bruggenhoofd kan worden. Voorts is Nederland een belangrijke mark, voor de Amerikaansche goederen. Dus zorgen, dal hel weer koopkrachtig wordt, en weer producten kan voortbrengen. di~ het in ruil voor de onze kan geven. En dan ookde steun die wi; nu qeven, is een goede geldbelegging Want wat wij nu als hulp geven, komt later met rente terug. Eigenlijk is het zoo. eindigde hij, dat het Nederlandsche volk als geheel genomen een goede geldbelegging voor ons vorm!. Wij kunnen er op vertrouwen, dat Nederland onze verwachtingen niet zal beschamen. Zulke vrienden, zakelijk als ze zijn. kan ons land in dezen tijd uitnemend gebrui ken. Een andere verheugende stem uit Ame rika bereikt ons uit „Knickerbocker Week ly", in een artikeltje waarboven staat „Zingende verraders". Hel groote aantai collaborateurs en oorlogsmisdadigers moet vooral niet te zacht worden behandeld. zegt deze stem. Laten het toch vooral' geen zingende verraders worden Wij kunnen zo alleen klein krijgen door ge weld. Zij moeten een bloedige, vreeselijke les krijgen, zoodat zij volledig voor hun misdaden zullen boeten. Elke zachtheid en vergevensgezindheid is hier misplaatst, omdat dit hel kwaad des te erger zou doen herrijzen. Volkomen de gedachte, naar wij mee nen, -van alle goede Nederlanders, In denzelfden geest sprak de ambassa deur der Vereenigde Staten in België ter gelegenheid van een plechtige herdenking in de Ardennen, waar tijdens het misluk te offensief van de Duifschers van verle den najaar 100 Amerikaansche krijgsge vangenen door oen S.S. pantserdivisie in koelen bloede werden vermoord. Op hel terrein van de aldaar gestichte rouwka pel hield de ambcssadour, Charles Sa wyer. een toespraak, en hij eindigde mot dit beteekenïsvolle woord „Laat ons niet vergeten Als dit eens waar mocht zijn, en cl meer worden, voor Amerika, en ook voor Engeland, dan kan ons kleine Nederland gerust en veilig zijn. Niet vergeten 1 Red. dat het aantal ge-interneerden weldra 140.000 zcl bedragen en het aantal be wakers 30.000 dat er een z.g.n. tietsenbewaker rond loopt in Amsterdam, die Uw liets zal be waken en er later mee weg rijdt dat eon milliard bankbiljetten van f 100 niet is ingeleverd dat dc oorlog ons 120 milliard lichter heeil gemaakt dat de schade, toegebracht aan gebou wen, huizen, bruggen etc, 1 5000.000.000 bedraagt. dal het Ned. publiek 1 3.200.000.000 aan directe belastingen betaalde tijdens den oorlog. Installatie Bijzonder Gerechtshof Op 24 Juli word in de groote rechtzaal van het Gerechtsgebouw te Amsterdam, het Amslerdamsche Bijzondere Gerechts hof plechtig ge-inslalleetd. De procureur-liscaal Mr. Sikkel sprak een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat geen wraak, doch gerechtigheid zal ge schieden. Tol de gevallenen, die met eerlijke, trouwe oogen op ons neerzien, sprak Mr. biickei y „Woost gerust, mijn jongens, er wordt'recht gedaan! Wij zet ten jullie strijd voort legen de ondergra vers van onze samenleving. Wij danken God voor de geschonken gelegenheid, de strijd in nuchtc-re rechtspraak zonder sen timentaliteit te kunnen be-eindigen." Dit zijn woorden uit ons hart gegrepen. Een Marva vertelt Vrijdagmiddag vijl uur een telefoontje Wil iemand van de redactie ook een Marva interviewen En natuurlijk waren r/e er als de kippen bij. Den volgenden ochtend werden wij hartelijk ontvangen oij de Marine in de Wijngaardstraat en onder het genot van een echte Engelsche sigaret, ook al weer een buitenkansje, vertelde Mei. W. C. Adriaanse, die als eerste Marva in uniform in Goes terug is, het een en ander van haar opleiding in Engeland. Eerst worden de meisjes getest of ze werkelijk geschild zijn voor de Marva. Een goede voor-opleiding is wol degelijk vc-rëischt. In het kamp wordt gelet op het karakter van de meisjes. Het is dan ook een keurkorps, meisjes die den naam van de Hollandsche marine hoog moeten houden. Zeil mogen ze kiezen wat ze graag willen doen. Telefoniste, marco- niste, weerkundige dienst, secretaresse, huishoudelijk werk, in allerlei lakken van dienst kunnen zo de mannen vervangen. Ze leeren verantwoordelijkheid en zwij- „Framewaod Manor" heet hel kamp in Engeland. Het ligt prachtig tusschen do bosschen en heuvels. Het is een oud landgoed, dat door de meisjes als schip is ingericht, met kombuis en logies. Des ochtends om zes uur opstaan, waarna huishoudelijk werk en om 10 uur ontbijt. Schrikt u niet, met ham and eggs 1 Daar na volgt de z.g. „•.dril", salueeren. het leeren van scheepstermen en marcheeren. Om half elf „baksbewijs", d.w.z. de vlag wordt geheschen. Des middags instructie in de geheimen van de marine. Twee keer in do week een filmeen instructie- en een ontspanningsfilm. Vrijdagavond zijn er lezingen en worden klassïelce pla ten gedraoid. Er heerscht eon prettige geest en de meeste meisjes vinden het jammer, als zij het kamp weer moeten verlaten. Maar dan begint hun taalt mee te helpen aan de eind-overwinning. Drie jaren of een half jaar na de eind overwinning moeten ze blijven dienen. En ze doen het met pleizier. Wij weten het zekerHolland mag trofsch zijn op de Marva HOLLAND GAAT WEER AAN DEN SLAG, LANGZAAM MAAR ZEKER 1 ER KOMT SCHOT IN. Als jongen i mijn maag. dat ho i zeventien jaar voel ik i 12 loopt, wat na een heelen morgen werken heel gewoon is. vindt u niet Als dus de bel van 12 uur gegaan is, spoed ik me naar huis, in de hoop eens lekker warm te eten, want na een ontbijt brood met jam, lust ik 's middags U i Thuis vind ik mijn moeder zuchtend in de keuken. Waarom Wel, omdat het gas zoo slecht en mager is. en er een pan op staal voor 7 man. Klokslag half één gaal het gas uit en moedor roept uit de keuken„De aard appelen zijn nog kei-hard Eveneens klokslag half één jubelt Radio „Herrijzend Nederland" uit Den Haag Holltïnd gcat weer aan den slag, lang zaam, maar zeker Ja, langzaam maar zeker (achteruil Do harde aarda-pelen gaan weer in de kast tot den volgenden dag. en ik beqin aon mijn droge boterham met jam. En dat terwijl men op een dorp in Zuid- Beveland 200 Petroleum-bonnen laat vër- Icopen, eenvoudig omdat men ze niet noo dig heeft. I Ja. er komt schol in J. K.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1