VIS Ut STEMMEN Ultimatum Htitscn aars Japan HOM e» wcdukoM Duitsche kwesties De groote overwinning van Labour te JAARGANG NUMMER 222 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 28 Juli J945 Aiycmceiu; Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boernta Hoofdredacteur J. Kockebakker Redactie ca Administratie i Goes., Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Verwarringea in Europa II. Zagen wij de vorige maal naar net zuid westen, nu zien wij naar het zuid-oosten. Nu de Duiische verdrukkende, maar ook saumhindende macht is weggevallen, en in al de nu weer zelistandlge landen en landjes een eigen regeering is gevormd, is er toch nog veel deinifig, zoowel bin nenslands als onder elkander, en het zal nog wel een heele poos duren, voor de deliiiilieve grenzen zijn gevormd, en de consolidatie binnenslands zijn beslag ge kregen heelt. Enkele knooppunten noemen wij in volg orde. Tsjecho-Slowalcije. Deze regeering is niet zachtzinnig. Alle Duitschers en Hongaren moeten het land verlaten, zoo had ze gezegd. Do Sudeten- Duitschers. waarom bij het begin van den laalsten wereld-oorlog zooveel te doen is geweest, en die de welkome aanleiding vormden, om Tsjecho-Slowakije te knech ten. moeien nu hel Jand verlaten. Zij schij nen zich te willen verzetten. Doch wie zal hen hier beschermen Wij Nederlan ders willen toch ook niet do Duitsche be woners, als het ons toegestaan wordt een strook gronds aan Duitschland ais schade- vergooding te ontnemen Een radicale tactiek wordt ook binnen het land gevoerd. Nationalisatie van alle mijnen en groot industrieën staat op het programma. Polen. In Italië zijn nog een honderdduizend Poolsche militairen, die door hun generaal Anders worden vrijgelaten om oi naar Polen terug te keeren, óf wel oldors 6en heenkomen le zoeken. Ook 80.000 Pool sche burgers bevinden zich nog aldaar. En nu is het wel opvallend, dat er onder al dezen weinig animo bestaat, om naar Polen terug le gaan. Van al die militairen zijn het er slechts enkele honderden. Waarom willen zij niet terug En waar moeten zij dan heen Wal die laatste vraag betreftde we reld is tegenwoordig niet gebrand op groole massa's vreemdelingen binnen de grenzen. Ook al om de noodzakelijkheid, ze dan ook te vooden .Velen willen naar frankrijk terug, waar zij vóór 1939 zijn geweest. Maar Frankrijk, hot land van De Gaullo, die nog niet tot een vaststaand bewind is gekomen, hol land van hel Petain-proces, dat do gemoederen in be roering brengt, zal wellicht geen ironde van Polen kinnen do grenzen kunnen ge bruiken. Dan wellicht Italië Maar het dood-arme Italië heelt al aan Engeland gevraagd, oi zij in dit geval voor de ravi tailleering van die duizenden zouden wil len zorgen. Anders Do eerste vraagwaarom willen ze niet terug, wordt van ter zijde beantwoord door een briei. die tot Truman vanuit het verre Amerika hc-'. verzoek richt, te willen bevorderen, dat in Polen werkelijk vrije verkiezingen worden gehouden. 44 Ame rikanen, onder wie ook Hoover is, vragen zulks. Men is argwanend tegenovor hel Lublin-bewind, dat feitelijk nog steeds de teugels in handen heeit, al zijn er enkele anderen bijgekomen, om een zetel in het kabinet in te nemen. Do hoofdstad van Polen is schrikkelijk verwoest. Warschau heeit tien jaar noo- dig voor don wederopbouw, zei zijn bur gemeester tijdens een bezoek aan Parijs. Voorheen 1.300.000, thans 400.000 bewo ners, die in 172.000 bewoonbare vertrek ken huizen. Net alB in de verwoeste slre- Een derde haard van verwarring is de Balkan. Wij noemen nu Griekenland. De Grieksche miniBler-prosident, admi raal Petros Voulgaris. heelt een memo randum laten opstellen door een comité voor buitenlandsche zaken, en dat gezon- aon aan de Britsche rogeering. Daarin vraagt Griekenland, oi de geallieerden Noerd-Enirus en Zuid-Albanië zouden wil len bezetten, zooals ze ook Triest en West- Isliië hebben bezot. Volgens dit geschriit is or onrust in beide grensstrooken van Griekenland. En daar Griekenland o-o beidygebieden aanspraak maakt, wil zij liclsl dat de geallieerden aldaar de rust bewaren tot de definitieve toewijzing. De ten deele Grieksche bevolking zou er wor den verdrukt. Een bekend geluid uil den tijd van de Duitsche expansie Als Du": schland iets inpikken wou in don eer sten tijd, dan waren er altoos verdrukte Dliitsche minderheden. In elk geval Griekenland is op den Balkan tegenovor de andere georiënteerde Balkan-volkeren een verwarring-brengend element. Oi^ er nog meer verwarringen in Europa Onze Koningin en Prins "Willem de Zwijger Het Amsterdamsche blad ,.De Tijd" geelt een schets van het karakter dezer twee Oranje-telgen. Onze Koningin heeit ons een nieuwen kijk gegeven op haar karakter van man nelijke kracht en moederlijke toewijding. Wij zijn haar gaan liefhebben' om haar edelen eenvoud, haar onwankelbare trouw aan ons volk, haar krachtig Chris telijk gelooi. Door deze karaktertrekken vertoont onzo Koningin overeenkomst mot Prins Willem van Oranje, die de Nederlanden heelt geleid in het verzet tegen de eerste buitonlandsche tyrannie welke' In deze landen heelt gewoed. Hij was een vroom Christen in een tragisch verwarden tijd. Hij was een held en een bevrijder, en begeerde lo zijn een goed instrument van God. Do trouw en de vroomheid van dezen grootste harer voorvaderen heeit onze Koningin in haar karakter verwezenlijkt. Bibliotheek Landbouw Hoogeschool De bibliotheek van de Landbouw Hoo geschool te Wageningen. bestaande uit 200.000 oxemplaron, heeit weinig gele den. Hot gebouw heeit twee granaat- troiiers gekregen. Zooals men weet, is de landbouwbibliotheek te Wageningen dc grootsto in Europa op die van Rome na. „Onze Vloot" is een keurig verzorgd tijdichriit met interessante artikelen en goede foto's. Het eerste nummer van dit maandblad, gewijd aan de Nederland- sche zeestrijdkrachten, dat het ofiicieele orgaan van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" is, kwam deze maand uit bij de uitgevers Wijt te Rot terdam, De eerste dag van de Tenniswedstrijden Nederland-Australië leverde een 22 uit slag op. Van Swol won van Lidwell, Borm verloor van Felan:' Wiegers van Schwarz en Winkel en Wilton wannen van De Voss en Mehalfe. De verdere strijd had tot resultaat, dat Nederland ten slotte met G2 van de Australiërs verloor. De Sovjet-regeering heeit de boeren leenbanken verlof gegeven, de schulden van gevallen frontstrijders, oorlogsinvali den en oorlogsslachtoffers geheel oi ge deeltelijk af te schrijven. Ook achterge bleven betrekkingen kunnen onder deze regeling vallen. Het Verre Oosten Japan, dat in een uitzending voor de Ver. Stalen er op gezinspeeld had, dat het wel vrede wilde, indien de Ver. Sta ten „wat soepeler in hun houding" zou den willen zijn en den eisch tot onvoor waardelijke overgave zouden vfillon laten varen, is beantwoord met een ultimatum van de Ver. Staten, China en Engeland. Hierin v.-ordt onmiddellijke onvoorwaar delijke overgave geëischt. Zoo niet. dan volgt een totale vernietiging. In dit ver band kemt de verklaring van één der ge allieerde luchtmaarschalken in het Verre Oosten, dat Japan binnenkort door 10.000 vliegtuigen per dag aangevallen zal kun nen worden, goed tot uitdrukking. Verder wordt geëischt dat het gezag der militaire leiders, die het volk bedro gen hebben, moet eindigen. Voorwaarden zijn voorts, dal er een geallieerde bezetting komt; dat de Japan- sche heerschappij beperkt zal worden tot de vier hooid-eilandon en eventueel en kele kleinere dat de Japansche troepen zullen gedemobiliseerd worden dat alle militaire instanties worden ontmanteld en verwoestdat de oorlogs-industrie wordt vernietigd, doch de vredes-industrie niet dat de betaling van reparaties in natura zal worden geëischt. 350 superforlen vielen industrie-contra op Honshu aan en andere vliegtuigen heb ben de dagclijksche zware bombardemen ten op de vliegvelden van Shanghai voort- Engeland Naast hot groote nieuws van de abso lute overwinning dor Labour Partij, waar door een sociaal tijdperk in het Britsche rijk wordt ingeluid, met radikale sociale hervormingen, zooals in het verkiezings programma van de partij waren vermeld, en waardoor de buitenlandsche politiek van bondgenootschap mot Rusland een sterke bevestiging heeft gekregen, is er uit Engeland niel veel belangrijk nieuws. De „go slow" beweging is nog niet tol oen einde gekomen. Er is deze verklaring voor gegeven de arbeiders willen liever werken in langzaam tempo voor het mi nimum loon, dan hun uiterste krachten geven om hooger loon te krijgen voor stukwerk of een bonus-systeem. Het blijft een groote handicap, dat de havens hun vrachten niet spoedig kun nen verwerken. In Cardiff hebben mili tairen het werk overgenomen. Frankrijk De Gaulle heeit in St. Nazaire gosaro- ken. en de motieven genoemd voor zijn voorstellen. Hij wil een vertegenwoordi gende vergadering met beperkte bevoogd- heden. Zoo zo volledige macht zou krij gen, zou het groote avontuur komen, waar voor we gespaard wenschen te worden, zei de generaal. De grondwetswijziging is noodig primo om groote veranderingen in de economische structuur van het land te kunnen bewerkstelligen, en secundo om den Uitvoerenden Raad voldoende autoriteit en stabiliteit te kunnen geven. Hier komt toch weer de dictator om den hoek. België Na een driodaagsch debat over de toe komst van Koning Leopold is in de Bel- De toegang tot do Rolterdamsche Maas haven is weer vrij gekomen. De eene helft van het in deze haven door de Duitschers tot zinken gebrachte droog dok is van de andere" hellt losgebrand en v/eggesleept. Tot directeur van den Regeerings Voor lichtingsdienst is benoemd Mr. P. J. Mïjk- senaar. hooid van de sectie Voorlichting van het M. G. te Amsterdam. De hoer Mijksonaar vervulde o.a. leidende iucties bij de arbeiders-pers van voor den be zettingstijd. De directie van het Rijksbureau voor glas, keramiek en houtproducten maakt bekend, dat met ingang van 19 Juli alle vergunningen voor inmaakglazen, geda teerd 1 Juni 1945 en vroeger ongeldig zijn. Op deze vergunningen mogen geen inmaakglazen meer worden afgeleverd. Voor zoover mogelijk worden oorlogsge troffenen in hot bezit gesteld van een zeer beperkt aantal' inmaakglazen. Zij dienen zich terzake in verbinding to stollen met de plaatselijke of regionale voorzieningscommissies van de stichting centrale voorziening. Kleinhandelaren die nog over inmaakglazen beschikken, moe ten zich over de verdeeling daarvan eveneens tot bedoelde commissies wen- In 1940 waren er in ons land een 40.000 jachten en zeilschepen, vertegen woordigende een waarde van ongeveer f 30 millioen. Een 1500 vaartuigen voor een waarde van circa 1 millioen gulden werd gevor derd en grootendeels naar Duitschland gevoerd. De A.N.W.B. on de Koninkl. Verbonden Ned. Watersport Vereenigingen stellen alles in het werk om de weggevoerde schepen op te sporen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 1 Augustus 1945 ingetrokken zijn besluit, waarbij Dr. Ir. M. H. Damme werd belast met de waarneming van de functie van Directeur-Generaal dor P.T.T. te 's-Gra- venhage, en is met ingang van 1 Aug. 1945 befasf met de waarneming van de functie van Directeur-Generaal der P.T.T. de heer L. Neher te 's-Gravenhage. Ter hcogte van de Woeste Hoeve, tus- schon Arnhem en Apeldoorn, is een een voudig eikenhouten kruis opgericht, ter nagedachtenis aan de 117 vaderlanders, die op 8 Maart van dit jaar als reoresaille voor den moord op Rauter door de Duit schers zijn vermoord met een schol in den rug. Uit ZwilserlQnd zijn te Bergen op Zoom oen viertal compleet ingerichte kampen, elk bestaande uit 7 slaapbarakken, 3 can- tines (eetbarakken), 1 bureau-barak. 1 keuken-barak en 1 wasch-privaat-barak, aangekomen. Het Zwitsersclie volk, meelevend met onzen nood. hoeft deze kampen geschon ken voornamelijk voor het zoo zwaar ge troffen Zeeland. gische Kamer het volledige vertrouwen in de regeering Van Acker lot uitdrukking gebracht. Het resultaat van de stemming was 95 stemmen vóór, 68 teg9n, en 2 ont houdingen. Polen Driehonderd volksverraders hebben al terecht gestaan. Nog zesduizend andere zullen volgen. Dat gaat sneller dan bij De Poolsche premier, Osubka Morcwski, heeft het volgende program ontwikkeld De grenzen aan den westkant vaststellen, d.w.z. de Neisse, de Oder, en de Oostzee. De vluchtelingen uit alle dealen dor we reld terugbrengen naar het vaderland. Nieuwe verkiezingen. Voor de buitenland sche politiek blijit de grondslag het ver drag met Rusland. Voorts betrekkingen van vriendschap met de andere groole mogendheden. Wat die verkiezingen betreftzullen de bondgenooten willen toezien op de uit voering Amerika heeft al verklaard, dat als anderen willen toezien, ook do Ver- eenigde Staten mede willen controleeren. Tsjecho«Slowakije Hier blijit men radikaal doortasten. De deportaties van Duitschers worden op groote schaal voortgezel. Zij schijnen naar Leipzig te vertrekken. 80.000 Su- deten-Duitschers moeten verwijderd wor den. Bezittingen van Duitschers worden in beslag genomen. Zoo al de landgoe doren van den Prins van Liechtenstein, één millioen acres landerijen en bosschen. (Is het in verband hiermede, dat de re geering van het kleine vorstendommetje Liechtenstein, waar de bezitter van die landgoederen resideert, afgetreden is. om- dal ze niet opgewassen was teaen de financieele en de economische moeilijk heden Jan Mazaryk. die zeven jaar in het buitenland heeit vertoefd en laatstelijk gedelegeerde was in San Francisco, keert nu naar Europa terug. Hij heeft zich op timistisch uitgelaten over de toekomst van De economische toestand is nog zorge lijk. Er is een groot tekort aan vleesch In den loop van den winter zullen ver kiezingen worden gehouden. Teschen moet in Tsjechische handen blijven, werd algemeen verklaard. Maar overigens wil men een goede verstand houding mot Polen. Griekenland Uit Tirana wordt gemeld, dat Grieksche schepen het vuur hebben geopend op de Albaneesche kust ter hoogte van Saranda en zich terstond daarna hobbon verwij derd. Er werd niet teruggeschoten. 1100 Fransche kinderen tusschcn 7 en 10 jaar zijn uit Parijs vertrokken om ge durende 1 maand de vacantie in Baden door te brengen. Zij zullen de gasten zijn van het le Fransche leger en wonen in hotels en kasteelen in de omgeving van Baden. De Amerikaansche westelijke spoorwe gen zijn op de urgentielijst voor nationale productie geplaatst, omdat het vervoer der oorlogsproductio dit thans eischt. De absolute meerderheid is voor de Britsche Arbeiderspartij verzekerd In 1929 onder Ransay Mac Donald, heeft zij ook reeds eens het grootste aantal zetels gehad. Maar nu heeit zij voor het eerst de meerderheid over alle andore partijen Churchill heeft de eenig mogelijke con clusie getrokkenhij heeft reeds Donder dagavond aan den Koning het ontslag van het conservatieve kabinet aangebo den. Ds Koning heeit dit ontslag aan vaard, en Attlee bij zich ontboden. Deze heeit de opdracht lot kabinetsformatie aanvaard. Verwacht wordt, dat dit spoe dig bekend zal worden, daar vooral daar toe reeds onderzoekingen zijn gedaan. Zooals reeds door Bevin in een toe spraak is verklaard, zal de buitenland sche politiek van het vroegere coalitie kabinet worden voortgezet. Wellicht dat de houding van Engeland tegenover Spanje. Griokenland, het Midden-Oosten, en het bezette deel van Duitschland eenige wijziging zullen ondergaan, om dat de socialistische lijn in het nieuwe ka binet, waarop Attlee reeds in oen toe spraak den nadruk legde, hier andere gezichtspunten opent. Reeds heeft de pre sident van de Executieve der Labourpartij, Prol. Harold Lasjci, gezegd, dat er nu ten volle recht kan worden gedaan aan onze Spaansche kameraden. Tevens zei hij, dat nu de volledige vriendschap met Sovjet-Rusland mogelijk zal zijn. Onze overwinning is een boodschap van hoop aan elke democratie in de wereld. De preciese cijfers zijn als volgtLa bour 390 zetels. Conservatieven 195 zetels, Liberaal-Nationalisten 14 zetels. Liberalen 11 zotels, Onafhankelijken 7 zetels. Onaf hankelijke Labourpartij 3 zetels. Common Wealth 1 zetel. Communisten 2 zetels, Ier- sche Nationalisten 2 zetels. Er moeten nog 2 uitslagen binnenkomen, terwijl 13 an dere eerst later worden bekend gemaakt. Labour komt van 163 op 390. De Con servatieven dalen van 362 op 195. De Liberalen van verschillende schakeering dalen van 44 op 25. De Onafhankelijken van 20 op 7. Do Common Wealth van 4 op 1. De Communisten komen van 1 op 2. De anderen blijven golijk. De kabinetsformateur, Clemence Attlee, is 62 jaar oud. Reuter seint de volgende vermoedelijke samenstelling van het kabinetAttlee, Minister-President, Bevin, Minister van Buitenlandsche Zaken, Morrison. Kanselier van do Schatkist, Stallord Cripps. Minister van Binnenlandsche Zaken. Dalton, Han del, William Jowilt, Nationale Verzeke ring, Greenwood, Gezondheid, Henderson, Oorlog, Alexander, Eerste Lord der Admi raliteit, Listowel, Indië. Maar hieromtrent bestaat nog geen ze kerheid. Mogelijk is ook, dat Dalton Bui tenlandsche Zakon zou krijgen, en Bevin Kanselier van de Schatkist zou worden. Stafford Cripps wordt ook genoemd voor Indië, maar ook is mogelijk, dal hij het Woning- en Voedselprobleem zal moeten Het verheugt ons altoos, van uit onzen lezerskring opmerkingen oi vragen te krij gen, omdat daardoor des te beter het con tact blijit bewaard. Zoo kunnen wij nu oen antwoord geven aan een inzender uit K°rigene. Hij vraagt of berichten van ons, die niet in andere Zeouwsche kranten staan, wol waarheid bevatten. Ja, dat is juist do kunst, waarde heer. dat men nog oens andere bronnen v/eet aan te boren, dan die iedereen Ier beschikking staan. Over die herkomst be hoeven wij hier niet te spreken, doch vrij slaan in voor wat wij verhalen. Speciaal noemt hij een bericht over do grensschan- dalen, dat gestolen vee over de grens loopt, en wij het niet terug mogen halen. Hij noemt dit ongelooflijk. Ja, inderdaad. Maar toch is het waar. Uit Wemeldlnge bereikt ons do klacht, dat de evacuees niet billijk over de bur- vero worden verdoold, en dat grootere panden zonder blijven, terwijl kleinere panden steeds bezet worden. De autori teiten in deze plaats willen deze klacht wel grondig onderzoeken Recht moet worden gedaan, en do lasten moeten op^" billijke wijze over de geheele bevolking warden verdeeld. En laat ons er bil voegenlaat dan zoowel do gastheer als do gast inschikke lijkheid betrachten. Dan komt men gemak kelijker door deze moeilijke periode van ons volksbestaan heen. Vanuit iruitkweekerskrlngen wordt dc vinger gelegd op een misstand die in do zen tijd veelvuldig schijnt voor te komen tij fruitveilingen. Als, zoo schrijft hij. hel fruit uit een boomgaard verkocht wordt, wordt er dikwijls een prijs betaald, die onmogelijk winst kan opleveren aan den kooper, wanneer hij hel product gewoon tegen de vastgestelde prijzen verkoopt. Hij moet dus aan zwarten handel doen. cis hij er uit wil komen. De eerlijke han delaren hebben dan het toekijken. Hij vraagt om scherpe controle bij zulke ver- koopingen. opdat de zwarte handelaren worden achterhaald. Inderdaad is hier oen misstand. Een briefschrijver kan ons het verheu gende nieuws melden, dal hij in België voor minder geld goed heeit kunnen eten dan onzo correspondent die in ons num mer van 20 Juli zijn orvaringen vertelde. Kij weet een adres waar mon voor 100 francs papales frites mei een ilink stuk vleesch kan krijgen. Weet men den weg, zoo zegt hij, dan krijgt men zelfs voor 50 irancs soep, aardappelen, groente, vleesch en bier. Wij ieliciteeren hem van harte. Niet iedereen is zoo gelukkig. Nog een opmerking van iemand. De ^landarbeiders hebben het niet slecht, zegt *^iij. Inderdaadnu zal het wel gaan. Maar toch hseit onze minister van land bouw nog juist dezer dagen verklaard, dat deze categorie van arbeiders nog ach terstaat bij de arbeiders in de industrie, en dat het hel strevon van het ministerie zal zijn, om deze positie gelijk te maken. Mij dunkt, dal deze gedachte moet wor den gesteund, en niet tegengewerkt. Omtrent studiebeurzon, le verschaffen door de Rockefeller Foundalion, waarover een abonné nadere inlichtingen vroeg, kunnen wij antwoorden, dat hij hot beste Hoewel de Conservatieve Partij de ne derlaag heeit geleden, zijn zoowel Chur chill als Eden in hun districten met groote meerderheid herkozen. Churchill kreeg een meerderheid van 17.200 stemmen op zijn tegen-candidaat. een onafhankelijke landbouwer. Allo groote partijen hadden besloten, zijn zetel niet te betwisten. Churchill heeit een toespraak gehouden waarin hij zijn spijt er over uitsprak, dat hij de taak tegenover Japan niet kon be ëindigen, maar dat hij- vertrouwde, dat ook zijn opvolger de getrokken lijn zou voortzetten. Churchill dankte het volk voor hot vertrouwen, hem deze vijl jaar geschonken. Op de oorzaken der groole overwinning van Labour komen wij nader terug. De Nederlandsche Economische Hooge school te Rotterdam zal haar poorten bin nenkort weer openen. Te beginnen met 1 Augustus zijn inlichtingen, formulieren etc. te krijgen bij het Bureau van den heer Pedel, administrateur, Mathonosser- laan 417b, Rotterdam. Het particulier telegraalverkeer is uit gebreid tot ceheel Europa met uilzondo- ring van Duitschland, Hongarije en Oos- Verschillende maatregelen werden ge nomen om het geallieerd bestuur over Berlijn beter te doen iunctionneeren. De zwarte handel bloeit er welig. Daarom hebben de bondgenooten bepaald, dat de militaire politie van allo drio staten vrijelijk ook de andere zones mag betro den, ten einde schuldigen te arresteeren, zoowel militairen als burgers. Ook de Duitsche politie is ingeschakeld. Om ongeregeldheden in ontspannings plaatsen te voorkomen is bepaald, dat in de lokalen, waar burgers mogen ko men, geen militairen mogen binnengaan, en omgekeerd. Mede met het oog op be smetting met dysenterie en typhus, die beide onder de burgerij hoerschen, is dit verbod voor militairen gegeven. De mili tairen mogen geen voedsel koopen in Ber lijn, omdat alles meer dan noodig is voor de burgers zelf. Ook het Britsch bestuur staat thans vrije vakbewegingen toe, mits zij zich niet met politiek bemoeien. Thans is duidelijk geworden, hoe het kwam, dat tijdens^ het Hitler-bewind bijna alle stemmen vóór stemden, als er een uitspraak werd gevraagd over Hitiers po litiek. Opdracht was gogeven, om alle blanca<biljetten die aan verdachte per sonen werden uitgereikt met een onzicht baar teeken te kenmerken. Kwam bij den uitslag daarop een afwijzende stem te slaan, dan werd de persoon die de slem had uitgebracht, naar een concentratie kamp gevoerd. Gevolg was, dat spoe dig iedereen vóór stemde, omdat de er- doet zich te wenden tot het Amerikaan sche Gezantschap in ons land, dat zeker het best den julsten weg kan wijzen. De heer Joh. VV. Griep uit Hansweert schrijft ons, dal in het bericht over de samenstelling van den pseudo-gemcente- raad achter zijn naam ten onrechte V.D. stond. Hi! is dat niet en wil geen etiket dragen, dat op do oude partijvorming wijst. Hij wil op breedere basis een sa menwerking, zoodat de engere partijen van vroeger worden doorbroken. Onze redactie gaat daarmoo volkomen accoord. Daar moet het heen. Nog tot slot een paar scherpe opmer kingen van een lezer uit Kapelle, dl» de aandacht verdienen. De meisjos dio met Duitschers omgingen zitten gevangen. De mannen die in Duitschland met Duitsche meisjes omgin gen, loopen vrij rond. Waarom Er wordt gebedeld voor de illegale wer kers enz. die in nood zijn gekomen. Is hel niel de plicht van ons heele volk, dus van onze regeering, om deze menschen. die verzet hebben geboden, zooals onze re geering verlangde, in hun tijdelijke moei lijkheden royaal ter zijde te staan Worden Limburg en Brabant, en de andere zwaar getroffen streken, wel vol doende gesteund De hulp-actie voor bo ven de rivieren was populair. Denk! wel ieder aan deze andcro noodlijdenden In vele huizen staan nog veel overtollige meubelen, enz. Kunt gij niet iets afstaan Wij geven deze laatste vraag gaarne door. Red. De Nederlandach'Indische strijdkrachten Te Melbourne verwacht men, dat zoo dra de 150.000 man Nederlandsche troe pen. welke thans gerecruteerd en opgeleid worden, gevechtsklaar zijn, de Australi sche troepen belangrijk verminderd zullen worden. In de „Melbourne Herald" wordt voorts gezegd, dat de Nod. Ind. Strijdkrachten een schakel zullen vormen tusschen do strijdkrachten van Generaal Mac Arthur en Lord Mountbatten. Verder schrijft hel biad, dat de gestelde doelen op Bougainville, Nieuw-Brittannié en Borneo uiteindelijk zijn bereikt en dat de restanten van de afgesneden Japan sche bezettingstroepen ook geen Austra lische strijdmachten ter sterkte van een leger of een legercorps noodig hebben. Woningproblemen in Den Haag De algemeene terugkeer van vele amb tenaren in Den Haag heeft daar vorde ring van huizen ten gevolge gehad. De Rijksgebouwendienst is slechts noode tot dezen maatregel overgegaan. Indertijd werden 1800 kamers vrijwillig voor de Canadcezen ter beschikking gesteld en do regeoring vertrouwt er dan ook op, dat de bevolking nu zal meewerken om de terugkoerenden te helpen bij bun huisvesting. Cijfers 59 staten namen aan den oorlog deel. 100 millioen mannon droegen een uni- Elken dag sneuvelden gemiddeld 10.000 soldaten, 12 tot 15 millioen man hebben het leven gelaten10 tot 15 millioen burgers zijn overleden tengevolge van den oorlog. Het totaal aantal dooden is dus 30 millioen. Bovendien zijn er tien millioen verminkten, blinden en krankzin nigen. die niet meer kunnen genezen. Het totaal der oorlogsslachtoffers kan men op 100 millioen stellen. NIEUWS IN HET KORT Te Rotterdam zullen op 30 en 31 Juli bevrijdingsfeesten worden gehouden. Op Zaterdag 21 Juli is reeds een Lunapark geopend. Paler van Gestel, S.J., rector van het Theologicum der Jezuïeten te Maastricht, die na do bevrijding als laatste valide- man het concentratiekamp Dachau ver liet. heeit meegedeeld, dat de Aartsbis schop van München, kardinaal Faulhabor, lot het hoofdkwartier van generaal Eisen hower het verzoek heeit gericht, om op de plaats van het concentratiekamp Da chau een klooster van Eeuwigdurend Eer herstel te mogen bouwen en Dachau tot pelgrimsoord van geheel Europa te mo gen bestemmen. Het z.g. „St. Joostle", een historisch bouwwerk in de Ginnekenstract te Breda, waarin thans N.S.B.ers en consorten zijn gehuisvest, zal totaal gerestaureerd en verbouwd worden tot een kapel, die ge wijd wordt aan O. L. Vrouwe, uit dank baarheid dat Breda den oorlog zoo goed is doorgekomen. Te IJmuiden zijn twee Deensche sche pen met eieren aangekomen, bestemd voor „Nederlands' Volksherstel". varing leerde, dat tegenstemmen funeste gevolgen had. Het Joodsche wereldcongres klaagt, dat er nog duizenden loden in kampen in Duitschland verblijven. In Belzen zijn er 12.00 in een ziekenhuis, tengevolge van de ondergane mishandelingen, en 6000 werken er. Hiervan zijn 80 pet. Joden. Het ergste is het verblijl aldaar voor de jonge meisjes, di» al jaren gevangen zijn geweest, en nu omgang hebben mot do bewakingstroepen. Maar, klaagt het con gres niemand bekommert zich om deze losgeslagen menschen. Waar moeten zij Heeft Hitier een nieuw gezicht Hitier omringde zich steeds met dokto ren en chirurgen, die vaak lid waren van de S.S. Leden van de Field Security Police uilten tegen een specialen corres pondent van de Daily Telegraph nu de veronderstelling, dal de Führer nog zou leven en wel met een veranderd gezicht, dat nebeeldhouwd zou zijn door de er varen plastische chirurgen, die steeds in zijn onmiddellijke nabijheid waren. Als deze theorie waar zou zijn, dan is het mogelijk dat Hitler nog in Duitschland is. ot dat hij als een ongeïdentificeerde soldaat in een krijgsgevangenkamp zit. Vittorio Mussolini, de oudste zoon van wijlen den Duce. is volgens een Zwit- sersch bericht in geallieerde krijgsgevan genschap geraakt. O Niel in woorden maar in kracht In deze uiteengeslagen volkerenwereld is dit een verlossend woord Niet in woorden, maar in kracht. Een kracht, die leiding neemt en leiding houdt. Ze zijn saamgekomen, de vereenigde volkeren, om zich te verzetten tegen den boozen geest, die heel de wereld wilde brengen onder zijn macht. Die booze geest moest worden bestreden, moest worden vernietigd als hel kon. -e zijn samenge komen, en het is eon wonder wat ze samen hebben gepresteerd, in taaie vol harding, in rustig doorzetten, in kloek moedig dragen, en ze hebben overwon nen, en ze overwinnen ook daarginds, en de beslissing is gekomen hier en komt daarginds door die stuwende kracht, door dien wil om samen lo bereiken, alle vol ken samen, om dat ééne te bereiken, knechting en onderwerping van die dui- velsche macht En wat daar nu geschieden moet in deze ellende, in deze verbroken en ver scheurde wereld, zooals die door dion boozen geest is achtergelatenallereerst is noodig een gezamenlijke kracht die lei ding neemt en leiding houdt 1 Die booze geest, die al dit verdori heeft gebracht, is nu wel neergeslagen hier. maar die is niet vernietigd. En ginds zal hot straks net zoo zijn. Hij zal voortwoe keren In het verborgene. En willen wij vasthouden wat wij nu samen hebben ver worven, dan moet die booze geest blij vend worden getemd, tam gemaakt, er onder gehouden. Dan moet die duivelsche macht gebonden en geknot worden. Dan moei verhinderd worden dat zij opstaat om weer te verderven. En daartoe, om dit te kunnen bewerken, om hiertoe ons gezamenlijk te kunnen in- suannen, daartoe is kracht noodig, machts vorming van allen samen, alle volkeren sameu in één vast verbond tegen den geest, die weer vrede en veiligheid en ordo en rust verstoren wil. DU is het groote, dat thans gebourl in onzo wereld, vandaag aan den dag. Hot Koninkrijk Gods, de toekomst der monschheid, is gelegen In die kracht I Het lijkt dan wel een internationaal ge beuren ver van ons af, in die groote vreomde wereld daarbuiten, met staats lieden en legor-aanvoerdèrs, die staan buiten ons eigen persoonlijke leven maar zoo ls het niet Zelf ziin wij erin betrokken. Heelomaal in betrokken. Dat hobben wij immers allen wel bemerkt in do afgeloopen jaren. Is ons aller leven niet in die jaren omgekeerd geworden Wij zijn er zelf in betrokken, wij, en allen die ons liof zijn. en onze kinderen en kindskindoren bovenal, die straks immers als menschen in deze wereld moeten leven wij hebben ervaren wat die verre vreomde wereld rondom ook in ons per soonlijk leveti kan be'.eekenen verwoes ling kan het beteekenen en ellende on verderi en verscheurdheid neen. het is een waarheid, het Koninkrijk Gods. de toekomst der menschheid, is gelegen in kracht De machtsvorming, van alle vredelie vende volkeren samen, de machtsuilocfe ning van al die volkeren samen, om den vrede en de veiligheid en het recht eener broederlijke gemeenschap in de volkeren wereld te handhaven, te beschermen, te verdedigen als het moet tegen dien boozen geest des verderis en dit is hel ver schil met 1918niet in woorden, maar in kracht, zegt ons opschrift terecht. Toen waren het mooie wóórden. En wij her inneren het ons: dat programma van Wilson, waar niets van kwam, wóórden en wij herinneren ons ons eigen droo- men, van vrede, vrede, en geen gevaar, van ontwapening en vredes-actie. nooit meer geweld, gebroken geweertjeswat kwam er van Deze ellende, die thans in deze wereld is 1 En hier zien wij hetdie nieuwe vol kerengemeenschap, die is geboren, moet kracht kunnen oeienen. gezamenlijke kracht. Gezamenlijke machtsvorming moet er zijn. Door alle goedwillende volkeren moot die worden qesleund. En tegenge gaan moet worden elk zelfzuchtig en be- geerig uil don band springen, om anderen te belagen. En bovenal ook machtsvorming, om vol keren, die door hun aard, naar veelvou dig is gebleken, altijd weer anderen wil len verdrukken, door onze gezamenlijke machtsvorming in toom te houden. Kracht oefenen om vrede en rust en veiligheid en recht lo beschermen. En wij mogen wel bidden in onze ker ken, dat deze nieuwe wereld-vredesorga nisatie kracht moge ontvangen en machtig en eendrachtig moge zijn en blijven en al meer worden, om heel de menschheid te behoeden voor een herhaling van deze verschrikking, om do hiertegen vijandige wereld te knotten en gebonden te houden. Het is een groote waarheid, juist ook op het gebied van dit menschheidsleven op heel deze wijde aarde Niet in woor den, maar in kracht (Uit een tijdrede). Red. Zij kesren niet weer Han Hollander, de populaire radio-voet bal verslaggever, is in een concentratie kamp in Polen overleden, meldt het „Bin nenhof". Tegelijk mot hem zijn vervoerd het duo Johnny en Jones, die bekendheid verwierven met hun liedjes voor de radio on Jetty Cantor. Johnny on Jones zijn gegast 1 Hef Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, voorzitter Prof. Mr. Dr. G. A. van Hamel, is plechtig ge-installoerd. Dit ge rechtshof is voor het eorst sinds langen lijd in de Nederlandsche historie bevoegd de doodstraf uit te spreken. Do Nederlandsche Economische Hooge school te Rotterdam zal binnenkort weer geopend worden. Na 1 Augustus kan inschrijving van studenten plaats vinden. Esperanto Men schrijft ons uit Esperanto-kringen Do oorlog is thans ten einde, de strijd begint. De strijd niet om den oorlog, doch om den vrede te winnen. In 1918 luidde het paroolNooit meer oorlog 1 Dit negatieve denkbeeld vervangen vrij thans door de positieve gedachte Bouwt den vrede. In deze gedachte is veel, zoo niet alles, dat ons Esperantisten uit het hart gegrepen is. Wii hebben toch altijd gevoeld en geweten, dat do wereld er mot een leuze en vooral met een nega tieve leuze nooit zou komen. Slechts een nimmer aflalenden strijd, voortvloeiende uit een diepe overtuiging en gevoerd met den vasten wil iels beters tot stand te brengen, kan de voorwaarden schep pen voor een werkolijken wereldvrede. Wij welen ook, dat één dezer voor waarden isde aanvaarding van het Esperanto als band tusschen alle volkeren. Het ligt in de bedoeling daartoe in Goes een Vereeniging van Esperantisten op te richten en in September a.s. een cursus te beginnen voor beginnelingen. Men kan zich opgeven aan het adres Couwervestraat 78. Goos. In verband met hel aanvragen van het benoodlgde studiemateriaal is spoed ge- wenscht.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1