VRIJE STEMMEN De beslissende slag tegen Japan is begonnen De verbroedering Ie JAARGANG NUMMER 220 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 26 Juli 1945 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna Hoofdredacteur J. Koekebakkcr Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Herbouw van het organisatiewezen op Landbouwgebied Een landbouw-modewerker schrijft ons Voor ons ligt hot resultaat van don ar beid van een studiecommissie uit Zeeuw- sche landbouwkringen met bovengenoemd opschrift. Voorzitter der Commissie was de heer C. Zwagerman en als secretaris trad op Ir. J. Versteeg. De ondertitel luidt Schema met toelichting omtrent een mogelijke vorm voor toekomstige samen werking. Afgevaardigden uit de gelederen van de volgonde vroegere organisaties namen aan de besprekingen deel C.B.T.B.J. Kamondt, G. Weijns, A. Balkenende, M. de Regt, S. A. N. van Oeveren. L.T.B.M. Steijn, J. Goense en M. Nijs- Z.L.M.: P. Scheels de Putter, Z. Mai- jaars, H. C. v. d. Zande, H. A. M. Baron Collot d'Escury. Een groep van jongerenP. J. Bom. Het goheele object is een boekske van 12 pag. zeer compacte druk on de door snee land- en tuinbouwer zal zijn „buis" wel uit moeten trekken, als hij zich in deze studie wil verdiepen. Overzichtelijk is de studie geenszins en het is allerminst een gemakkelijke taal: hieruit de quinte-essenco op te diepen. Drie vormen van samenwerking wor den onder de loupe genomen. A. De vorm, die uitgaat van de vol strekte eenheidsgedachte, zooals zulks in den Landstand het geval was. B. Behoud van de vroegere organisa tiesN.C.B., C.B.T.B., L.T.B en Z.L.M. in hun vroegeren vorm, met alleen aan den top contact tusschen de leiders. C. De bestaande vroegere organisaties blijven als geheel zelfstandige organi- ties intact met een breed terrein van be- Daarnaast wordt uit de leden der stands organisaties een eveneens zelfstandige' organisatie gevormd voor de behande ling van de zuiver technische en ec mische vraagstukken 6n zoodra de Over heid haar een publiekrechtelijk karakter geeft, ook van de voedselvoorzienings- en ordeningsmaatregelen op hel gebied van den land- en tuinbouw. Vorm A gaat direct in den ban. Voor vorm B worden allo fouten van het verleden breed uitgemeten. Vorm C wo'rdt dan verder in finesses uitgewerkt en dit systeem wordt het troe telkind der commissie. Wij kunnen helaas voor dezen varrr. geen bewondering koesteren. De oude vorm wordt de grondslag de scheiding op de dorpen blijft. Het arbeidsveld der standsorganisaties wordt afgebakend „Behalve de vraagstukken op bozinnings- gebied religie, onderwijs, politiek, so ciaal terrein is het zeer zeker toelaat baar en gewenscht in de vergaderingen ook de technisch-economische vraagstuk ken,- mede uit den gezichtshoek van de eigen religieuze overtuigingen, te behan delen. De adresseering aan de Overheid omtrent zuiver technische en economische vraagstukken, waaromtrent verschil van inzicht op grond.dezer overtuigingen uit gesloten is, laat men over aan de organi satie voor lechnisch-econoriusche vraag stukken. Eveneens de uiivoeTing hier- Dan wordt hel doel en de grondslag van de nieuwe organisatie voor de tech nisch-economische vereeniging uitgewerkt en als wij deze hebben doorgenomen, vragen wij ons afWaarom moeten de standsorganisaties blijven Noodge dwongen wordt nu in het ontwerp een zeer ingewikkeld systeem opgebouwd voor bestuursvorming om toch maar „evenre-' dige vertegenwoordiging" te betrachten. In de toelichting lezen wij „De Com missie heeft zich bij het begin van haar werk op het standpunt gesteld, dat bij het zoeken naar een voor het volk passen den vorm van samenwerking, het juiste onderscheid moet worden aeroaakl tus schen de begrippen eenheid, (die eenvormigheid inhoudt en zelfstandigheid opheft) eendracht, (die samenbundeling en ver scheidenheid bedoelt)." Dit laatste moeten we juist hebben. Als do oorlog ook nog een lichtpunt zal laten zien, dan moet het vooral dit laatste zijn, dat we elkaar in- de maatschappij noodig hebben om de geweldige vraagstukken op te lossen, afgezien van onze politieke en godsdienstige overtuiging. Indien dit als vaststaand feit wordt aangenomen, dan behoeven wij niet te gaan zoeken naar een voor ons volk passenden vorm van samenwerking. Neen, dan is de op lossing alleen mogelijk door oen groote male van eendracht te betrachten, waar bij de verbindende elementen in ons volk volle gelegenheid moeten krijgen zich te ontplooien, zooals we in de studie lezen. Dan gooien we heel dien onderbouw van standsorganisaties overboord en loo- pen te hoop in één groote land- en tuin bouworganisatie door met elkaar onze be- Het Verre Oosten Admiraal Halsey, de bevelhebber der 3e Amerikaansche vloot, lieefl geseind, dal de vlooi in hel Verre Oosten den be- slissenden slag tegen het hart van Japan begonnen is. „Wal over is van de Japan- sche vlooi, is hulpeloos. Wij jagen haar na tot in haar schuilhoeken." Kruisers en torpedojagers beschoten do haven Kushimoto, vliegvelden en bases voor watervliegtuigen. De marinevliegluigen van de gecombi neerde Britsch-Amerikaansche vloot zetten hun groote aanvallen gistermorgen nog steeds voort. Volgens Japansche berich ten namen >2000 vliegtuigen aan de ope ratie deel, waarvan 600 superforten. De doelen waren Kure en Kobe. Bij de aanvallen van Dinsdag op Kure werden 2 slagschepen van 30.000 ton, 3 zware kruisers en 1 vliegdekschip zwaar beschadigd. Uit de aanwezigheid van Amerikaan sche duilcbooten tusschen Korea en Japan blijkf, hoe hopeloos Japan er voor staat. Australische bommenwerpers bestook ten vliegvelden en scheepswerven op Java De in Birma ten Westen van Sitlang afgesneden Japansche troepenmacht lijdt zware verliezen. Toen zij na weken van uitputting tot den aanval overging, sneu velden alleen door het vuur der Britsche artillerie ruim 2000 man. Engeland De „go slow" beweging zet nog steeds door. Nu is ze ook naar Sv.-ansea en Cardii overgeslagen. De overheid besloot de hulp van militairen in te roepen, daar to groot nadeel ontstaat door het lang zamer lossen van schepen. De Britsche autoriteiten hebben Zweden verzocht, doortocht to willen verloenen 100.000 Duitsche krijgsgevangenen, dit Noorwegen naar Duitschland moeten '.erugfeeeren. Britsch lindië Ofschoon de Simla-conlerentie mislukt is, heeft men toch in het land den indruk, dat de partijen dichter tot elkaar zijn go- komen. Men hoopt op hervatting van het overleg. En Wavell is dat ook zeker van De coafevcniie te Potsdam De rechterlijke specialisten dor groote drie zijn hel in beginsel eens geworden over de processen togen de voornaamste oorlogsmisdadigers, zoodat spoedig het eerste proces kan beginnen. De kopslqjcken dor Brilsc'ne afvaardi ging gaan naar Engoiand, in verband met den aanstaanden uitslag der stemming. Maar zij komen terug. Donderdagmiddag om 4 uur zal de uit slag der stemming bekend worden ge maakt, waarbij zal blijken of Churchill premier zal blijven, of dal Attlee zijn op- volger zal zijn. Men verwacht, dat In elk geval zoowel Churchill als Altlee naar Berlijn zullen terugkeeren. Ook als de conservatieven verslagen worden, zal Churchill in de overgangsperiode waar schijnlijk eerste minister blijven. Onder de problemen die moeten wor den besproiron, zal ook Armenië voor komen. De Armenische nationale Raad in Amerika vraagt teruggave door Turkije van de Armenische provincies, die thans Turksch zijn, doch oorspronkelijk bij Sov- jet-Arraenië hebben behoord. België Tijdens het debat over den Koning in het parlement, was or groote hilariteit, toen de tegenstanders van den koning hekelden dat Leopold indertijd nacr Berch- tesgaden was gereisd, en daar vriend schappelijk met Hitler' gesproken had. Toen volgde de interruptietoentertijd was ook Rusland bevriend met Hitiers be wind Inderdaad. En toch zal niemand Slalin aanklagen van Deulschfreundlich- keit. langen le bespreken en onzo zaken te behartigen. Dan respecteeren wij eikaars meening, zoals een goed Nederlander in de toekomst betaamt en dan nemen wij in de doelstelling van do organisatie niet op„In de werkburcaux der Vereeniging en bij al haar acties zal de Zondagshei liging steeds gerespecteerd worden", want hij. die dit neerschrijft, toont de waarachtige geest van ons boerenvolk niet te kennen. Een volgende maal bopen .we hot on derwerp nader op zijn waaiden te loet- Onze conclusie voor heden isWij ho pen, dat deze studie nipt in de -wacfijk zal worden gevolgd. Dit project zet do wijzers van den tijd terug. Het geelt ons aan, hoo het nu jujst niet moet. China Voorgesteld wordt door China, om de japansche keizer tot oorlogsmisdadiger to verklaren, omdat hij de schuld zou dra voor het schandelijk optreden der Japanners in China en de Stille Zuidzee. Frankrijk j het proces van Pétain vallen tel kens rumoerige tooneelen voor. Toen Bon- zijn rede begon, zei hijer zijn hier veel Duitschers in de zaal! Als ge tuigen a choice zijn de meest bekende figuren uit de Fransche politieke wereld opgeroepen, terwijl verwacht wordt, dal de verdediging een aantal getuigen a de charge zal dagvaarden. Paul Deynaud, die premie; was tijdens de Duitsche doorbraak in 1940, zeidc, dat Pétain zich had verzet tegen het leggen fortificaties langs de noordgrens van Frankrijk, en tegenstander was van de tweejarige militaire dienstplicht. In Febr. 29'!0 zou hij gezegd hebben, dat Fragkrijk binnen 5 maanden zou zijn verslagen. Telkens noemde hij Pétain een „verra- Het reisrendum-plan van De Gaulle i door de commissie voor staatshervorming de Fransche Nationale raadgevende vergadering terug verwezen naar de re ing, om twee redenen de wil geen referendum, en do wil niet, dat De Gaulle zeven maanden lang zonder verantwoording aan do As- semlée zou regeeren, zooals in het voor stel stond vermeld. Generaal König is benoemd tot opperbe velhebber van de Fransche troepen in Duitschland, als opvolger van Delallre de Tcssigny. Italië Siciiie wil zich van Italië afscheiden, on roept daartoe het oordeel van de internationale wereld in. Gezegd wordt, dat Italië een in ontbinding verkeerende natie is, en dat het daarom liever eigen weg wil gaan. Ierland De Valera antwoordde op een vraag, waarom Ierland niet was uitgenoodigd op de conferentie van het Britsche Ge- meenebest, dal daar de oorlogsproblemen .»n besproken, en dat Ierland daar mee te maken had. Wel wil Ierland goede naburen worden met Engeland, en goede vrienden blijven met Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland. Doch zoo lang door Engeland de verdeeling van Ierland in twee stukken wordt gehand haafd, kunnen wij niet gelooven in de Britsche goede trouw. BINNEN LAN D De Koningin stelt grenenhout uit haar bosschen beschikbaar voor don bouw noodwoningen in de geteisterde gebiei Het Militair Gezag krimpt al meer Nu lezen wij. dat de commissariater Den Kaag, Leiden en Gouda worden geheven. Spoedig zal ook Zeeland wel volgen. In het Russische deel van Duitschland bevinden zich nog 30.000 tot 40.000 Ne derlanders. De Sovjet heeft toegezegd, hen gelegenheid le zullen geven te repa- In de noodgevangenis te Rotterdam, ïaraboerslraat, is een poging tot ontsnap ping gelukt. Zestien, ten deele zware jon gens, ontvluchtten. Enkele werden weer gearresteerd. Er is feitelijk te weinig be waking, omdat velen zich aanmelden voor den militairen dienst. De minister van Sociale Zaken heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid ontvangen, die reeds tijdens de bezet ting heimelijk was opgericht. Hij aan vaardde nu reeds de Stichting als advi seerend lichaam, en wilde, na nader over leg over de stichüngsacte, een permanen te samenwerking tusschen overheid, werk gevers en werknemers tot stand brengen. De typhus in Overijssel is nog steeds toenemende. De Groente- en Fruithandel heelt zich tot den betrokken Minister gewend, om dat de reductie met 50 pet. van haar ver dienste haar het bestaan onmogelijk zou maken. Reeds is het overleg met den Minister begonnen. De Commissie tot perszuivering le Alle rnaar heelt als eerste een besluit geno men. Vier redacteuren wil zij voorgoed uitsluiten van de journalistiek, en een vijfde wil zij voor drie jaar het schrij ven in een dagblad of leidende iunctie bij een periodiek ontzeggen. Het voorstel is nu naar den betrokken Minister opgezonden. De Canadeezen hebben in Hilversum tijdens hun verlof ook gelegenheid tot sport, zoodal er geregeld wedstrijden ge speeld worden. Red. TRIBUNALEN Nu reeds verschillende zaken door het Tribunaal le Breda zijn behandeld, krijgt men een aardigen indruk van de straf fen voor de landverraders. Hier een uitspraak in de zaak van een Landwachter. Deze ridder van het jacht geweer had meegeholpen aan huiszoe kingen en gezorgd, dat een van zijn me deburgers in oen berucht kamp verzeilde. Het Tribunaal vond de hoogste straf voor hem 10 jaar en verbeurdverklaring van alle goederen. Een 37-jarige transportarbeider kreeg 'eneens 10 jaar op te knappen. Hij was •is! bij de Landwacht, later bij de S.S. Slechts weinig vrouwen verschijnen >orvhet Tribunaal. Een vrouw, wier man Vught zit, daar hij N-S.B.er was, heeft 1 10.000 boete gekregen. Zij kon de boete ruimschoots betalen. Het raensch had zich onledig gehouden met het breien van sokken voor de Ooslfront-Duitschers en lid der N1S.B. geweest. DE ENGELSCHE VROUW OVER DE „VERBROEDERING" Wij laten hier twee ingezonden stukken volgen in de „Sundpy Express" inzake de opheffing van het verbroederingsverbod bezet-Duilschland. Mrs. Grews uit Croydon schrijftNog geen twee minuten nadat Monty het ver bod had opgeheven, waren de Tommies al met Duitsche vrouwen aan den gang. Geen erg pleizierig nieuws voor de Brit sche vrouwen thuis. Als onze soldaten twee maanden vrede op dergelijke ij ze reageeren, dan mag ik gerust zeg- »n, dat wij den vrede voor goed ver loren hebben. Niet de Britsche vrourv. :r do Britsche man is weekhartig en slechte hater en wij worden opnieuw belachelijk gemaakt voor de Duitschers. Wij vrouwen vergeten niet licht de aige- loopen ze3 ellendige jaren en ik ben er dan ook zeker van, dal geen enkele fat soenlijke vrouw, die zichzelf Britsch mag ren, zich met Duitschers zal verbroe deren. Wel misschien wat het werk be treft, maar toch zeker niet voor pleizier alleen. Wal zouden onze mannen in Duitschland wel zeggen, als de Duitsche soldaten hier met de Britsche vrouwen zouden omgaan. Miss Wicholow, uit Londen, een gewe- m A.T.S., schrijftNu blijft blijkbaar ror haar, die in de rij staan en die zich et utiliteitskloeren moeten behelpen, niets anders over dan liier de aantrekkelijk gekleede Duitsche bruidjes van ons be- :etlingsleger te verwelkomen. DONT FRATERNIZE maanden geleden, dat U dien slagzin dagelijks door de radio hoorde. Geen verbroedering Wat werd het er in ge hamerd En nu De Engelsche kran ten, die weken geleden toto's van Belsen publiceerden, laten nu foto's zien onder het opschrift„Fraternisation idyll in a German wood". „Verbroederingsidylle in een Duitsch bosch". U kunt die foto zien in de „Daily Mail" van Donderdag 19 Juli 1945, Zijn zij liet dan vergeten, waarvoor al die jaren gevochten werd Zijn dal de mannen, die zoo roemrijk in Libië voch ten Hebben de Geallieerden al deze lange jaren gestreden om nu met Duit sche meisjes door een bosch te wande len Met de zusters en de dochters van de schurken, die ons land leeggeplunderd en bestolen hebben, dat tuig, del onze jongens wegsleepte en in concentratie kampen vermoordde. Neen, w ij zullen hel niet vergeten Laat de Engelschen vergeten, vrat de Duitschers met Londen gedaan hebben Wij vergeten en vergeven het nooit, wat met Rotterdam, Den Haag en Arnhem is gebeurd, Weton de Engelschen het wel, dal 200.000 Nederlanders nog vermist worden Velen vermoord in die „idylli sche" bosschen Herinnoren zij zich nog Buchonwalde Vergeten zij alles maar in de danszalen Laat dan de Tsjechen, de Hollanders, de Polen, Franschen en Noren Duitschland bezetten Misschien zijn die niet zoo ver geetachtig en beseffen zij beter hun ver antwoordelijke taak tegenover Europa 1 Namelijk het in bedwang houden van het oorlogszuchtigste volk. dat er bestaat L. Co-wcsportdeïtlie Naar aanleiding van de onlangs ge plaatste overdenking „Eenheidsbesef" merkt een lezer terecht op, dat tot die eenheid alleen kan worden genaderd als wij beginnen met ons eigen innerlijk. Al dus schrijft hij Waarom i3 er geen eenheid onder de menschen Omdat we ons niet één voe len met alles wat ons omringt. Hoe komt dat Omdat we niet los kunnen komen van onzelf of niet willen van onzo egoïstische gewoonten, verlangens en be geerten. vooroordeelen. enz. De eenheid van het leven kunt ge alleen vinden in De inzender van een versje, dat in Utrecht volgens opdracht van het Neder- landsch Volksherstel werd verspreid, dee- len wij mede, dat deze kwestie het te vrij omgaan van Nederlandsche meis jes met militairen, behoorendo tot onze bondgenooten in ons blad den eersten tijd na de bevrijding herhaaldelijk is be sproken, en dat het nu wel blijkt, dat ginds in het pas bevrijde Nederland de moeilijkheden al net zo zijn als toen bij ons. Wij voegen het versje bij onze ver zameling. Van den Persdienst van het Centraal Bureau voor Documentatie te Den Haag ontvangen wij een schrijven over de enquêtes die onder ons volk zullen wor den gehouden. Ons blad houdt zich zeer aanbevolen voor nadere mededeelingen daaromtrent. Zulke particuliere enquêtes achten wij zeer belangrijk. Red. UIT STAD EN LAND GOES. Woensdagmorgen werden hier twee N.SJJ.-vrouwen afgeleverd. Het be trof hier de „dames" Schrijver uit dc-n Bergpad. Zooals gewoonlijk bij derge lijke gelegenheden, was er veel belang stelling. GOES. De N.S.B.-banketbakker Wattez kwam Dinsdagavond met den trein aan in Goes, vermond onder een lange baard. In de stad werd hij herkend. Een groote menschenmenigtc begaf zich naar zijn huis, waarschijnlijk niet met de beste be doelingen. Wattez was ondertusschen ovenwei al naar het pulitiebureau ver voerd. vanwaar hij zijn weg naar Elle- woutsdijk wel vinden zal WAAR KINDEREN SPELEN GOES. Op de Beestenmarkt bij den ouden pompsteen ligt wat zandhet is niet eens een bergje Ie noemen, maar het is rul en warm en het blikkert in de zonnestralen. Zoo lokt het de kinderen. Eerst is er één, dan komt er een tweede kijken en in een oogwenk wemelt het kleuters. Zij bouvren ijverig kastee- en forten, met hun kleine handen, t een schop hebben zij niet. Eén de jongens is slim. Hij gebruikt een oud kattonnen kalenderschild bij zijn werk, dat hij heel ernstig neemt. Bij liet „strandje" liggen betonnen rio- leeringsbulze», wal balken en er staat 'n kruiwagen. Alles heerlijk speelgoed. De kinderen roepen en bewegen en geheel verloren in hun spel, zijn zij er zich niet van bewust, dat zij zoo een kleurig en vrootijk beeld geven aan het meestal zoo stille marktplein. KRUININGEN. Bij den N.S.B.'er C. Kostense zijn Dinsdagnacht verschillende ruiten ingegooid, terwijl op verschillende plaatsen in het dorp papieren werden aangeplakt, waarop te lezen stond „ICostense vóór 31 Augustus weg van het dorp of de strop". V/AARDE. De heer H. Dek is benoemd t Ontvanger der Ned. Herv. Kerlc alhier, de vacature W. E. de Jager. Er waren 3 sollicitanten, WAARDE. Vrijdag had liior een onge luk plaais. Een vrouwelijke evacuee reed op haar iiels. Een 4-jarig zoontje van J. K. alhier liep voor de Hels, wat ten gevolge had, dal de jongen kwam le vallen. Bij nader onderzoek bleek het beentje op 2 plaatsen gebroken te zijn. KLOETÏNGE. Candidaat P. A. Elderen- bosch heeft het beroep als predikant naar onzo gemeente aangenomen. Kloetinge krijgt dus weer een eigen predikant. KOLIJNSPLAAT. Hier zijn dezer dagen 36 kinderen gearriveerd uit Leiden na vermoeiende reis. Ze kwamen zeer laai n. Ze zullen hier enkele maanden blij- n om op le sterken. Eere aan de pleeg ouders. KRABBEND1JKE. Twee ge-interneerden, die verleden week werkzaam waren aan den zeedijk alhier, zagen kans aan hun bewakers le ontsnappen. De heer J. T. kwam de voortvluchtigen op hot spoor en tusschen tien uur en half elf 's avonds werden do heeren weer ingerekend en hun kamp gebracht. Voor het over brengen bestond, zooals begrijpelijk, vooral van de zijde der jeugd, groole be langstelling.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1