¥RIJE STEMMEN vroeger en nu HITLER'S SCHADUW Hitlers schaduw hang! nog steeds over Duitschland. Doch het is maar een schim. Nu meldde weer een Zuid-Amerikaansch blad, dat Tiit.er mei een duikboot, deel van een smajaeel duikbooten, naar Zuid- Amerika was vertrokken, en niet zooals eerst het vermoeden was, ergens aan de kust van Argentinië aan land was ge gaan, doch op gueon-Maud-eiland bij de Zuidpool was geland. Reeds in 1933 zou daar voor alio eventualiteiten een tweede Berchtcsgaden zijn gebouwd, en daar zou hij dan nu met zijn nieuwe vrouw Eva gaan vronen. Een pracölspotorent von den wij daarover in „De btem"Boven is Hitier in Argentinië, en terwijl de cac tussen stram op een rijtje staan, met uit gestoken arm, brengt hij ZcU in parade pas voorbijgaanae den bftl.orgroet. bene- aen is Hitler in het Zuidpoolgebied, de ijsvogeis staan op een ri.ije met uitgesto ken vleugel, en Hitier zeii marcheert, met naast zich do dikke commandant ijsvogel, beiden met stramme passen en uitgesto- r vleugel, hoogst gewichtig en ernstig Zoo is hel. Hing i i belachelijke schim .1 geen toekomst dar rereld Zijn aanhangers worden opgeborgen, tot het uur der bestiaibng slaat. Van Seyss Inquart wordt verteld, dat hij met de voornaamste oorlogsmisdadigers ver- bliji houdt in Palace Hotel, te ivlonsdori les Bains, op 18 km. van Luxemburg. Maar, zegt de „France Soir", eerst had den de gevangenen daar een luxe leven tje, doch nu slapen ze op stroomatrassen en mogen niet meer vrij buiten wandelen. Dat is nóg luxe voor hen, zouden wij zeggen! Waroom niet in een cel? Hel gezamenlijke programma van vier vereenigde partijen in net door Rusland bezette deel van Duitschland, de sociaal democraten, de communisten, de christen democraten en de liberaal-democraten be helst de volgende puntenhet land zui veren van het „Hiticrisrao", en herbouw op anliiascislische en democratische wijze. Herslei der nalionaie economie, erken ning van de persoonlijke rechten, vrij heid van gedachten, religie en overtui ging. In de betrekkingen met andere lan den scheppen van vertrouwen en respect. De Amerikaansche bezeltïngsautorltei- ten in Berlijn hebben goedgunstig beschikt op een verzoek der communisten voor een bijeenkomst, op voorwaarde dat er niet meer dan 1000 man aan deelnemen. De Commissaris-Generaal voor de Ne- derlandsche economische belangen in Duitschland vraagt opgaaf van alle eco nomische belangen in Duitschland'; solli citatie voor medewerking enkel schritte- lijk aan het' adresEmmalaan 4, Amster dam-Zuid. POTSDAM. Vermoed wordt, dal bij een vredesver- zoek van Japan de volgende voorwaar den zouden worden gesteld, bericht „Het Vrije Volk" 1. Uitlevering van alle oorlogsschepen en vliegtuigen. 2. uitlevering van wape nen en volledige uitrusting, 3. ontbinding van het geheele leger, 4. evacuatie van alle ten onrechte bezette gebieden, 5. te rugtrekken op het moederland 6. vernie tiging van de oorlogsindustrie. 7. controle door Amerika op den bouw van vracht scheper.. 8. uitlevering van alle oorlogs misdadigers, 9. bezetting van Japan voor korten tijd om het miiitairsroe uit te roei- Reuters bijzondere correspondent meldt dat op de agenda lo Potsdam o.a. voor komen De canspraken op streeken Duitsch grondgebied van Nederland, Bel gië, Frankrijk, Tsjechoslowaklje en Polen. Do Russische aanspraken op Japansch grondgebied, o.a. Sakhalin, dat vroeger Russisch is geweest. Do problemen van den Balkan en de iMdclellandsche Zee. De hulpverleening aan het bevrijde Euro pa. Hc-t berechten van oorlogsmisdadi gers. Gemeenschappelijke politiek ten De „Sunday Times" geeft de volgende samenvatting van Russische maatregelen in het door hen bezette Duitschland ver- schaifing van voedsel. Duitsche bestu ren en hulporganisaties onder leiding van anti-nazi's, die jarenlang in concentratie kampen hebben gezeten. Bioscopen, de krant en radio moeten do Duitschers over tuigen van het barbaarsche-karakter van het Hitlerbevrind. Duitschlands cultureele verplichtingen, omdat zo behooren tot een volk, dat Bach, Beethoven, Brahms, Kant, Goethe en.z. heelt voortgebracht. Rusland zou Duitschland niet in stukkon willen verdeelen. Een deel der Duitsche industrie zou naar Rusland moeten worden overge bracht. Ez. Te Pofsdem is per vliegtuig een zen ding muskietengaas gearriveerd uit Mar seille. in verband met een hevige mug genplaag in Berli.'n en omgeving. flitsen In Hamburg hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij doodon zijn geval len. Duitschors hadden oen overval ge daan op buiienlandscho arbeiders.- Aldus meldt „Het Vrije Volk". Als straf krijgen de Hamburgers drie dagen huisarrest voor de avonduren. Een zachte straf, die de geallieerde militairen hebben ocae- legd Hel blijkt daf van de Canadeesche mili tairen. die thans in V/es I-Europa verblij ven, of eerst onlangs daaruit zijn terug gekeerd naar hun vaderland, de meerder heid heeft gestemd op de socialistische partij. Van de militairen in Italië, Azië en Australië stemde de meerderheid libe- Den totaal uitslag dor federale verkie zingen, op 11 Juni gehouden, is bij de militairen: liberaal 11R.Q70socialist 101.969 conservatief 87.840 „social cre dit" 10.910 andere partijen 16.408. De laatste eerste minister van hot re- publikeinsche Spanje, Negrin, heeft in Mexico-City oen „kabinetszitiing gehou den, -waaraan word deelgenomen door een aantal van zijn vroegere ministers, o.a. door den vroegeren minister van Buiten- landsche Zaken Delvayo. Men wil trach ten. contact te krijgen met alle Spaan- sche partijen in het buitenland. De repu blikeinen te Mexico City hebben een te legram naar Potsdam gezonden, waarin zij de Big Three vragen, hun strijd tegen hot fascistische Franco-regime te geden ken. De Senaat der Vereenigde Staten heeft Ziin goedkouri'nq gehecht aan de finaneï- eele on valuta-voorstellen van Bretton Woods, waardoor Amerika zal ltunnen deelnemen aan hot internationale stabili- satiefonds en de internationale bank voor wederopbouw en ontwikkeling.' Het wets ontwerp caat nu voor goedkeuring terug naar het Huis van Afgevaardigden. Hot is een verheugend bericht, dat het aantal overtredingen van de distributie bepalingen is a'genomen. Ook dalen de prijzen in den (watten handel, vooral de prijzen van brood een aardappelen lig gen lager. le JAARGANG NUMMER 219 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 25 Juli 1945 Algemecnc Leidingi 6. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De conferentie van de Scandi navische sociaal-democr. partijen De Zweedsche radio meldt, dat de So cialistische minister-presidenten van Noor wegen, Zweden en Denemarken tijdens een conferentie over arbeidsproblemen een resolutie hebben aangenomen, waar in gezegd wordt, dal een Wereldvakver- eeniging den oorlog had kunnen voorko men. Wij moeten hebben een internatio nale vakbeweging, die vrij is van natio nale zelfzucht. Internationale samenwer king von alle arbeiders ter wereld is noodzakelijk om den wereldvrede le be- De conferentie van de Scandinavische sociaal-democratische partijen, waaraan door Noorsche, Zweedsch, Deensche en Finsche afgevaardigden werd deelgeno men, wenscht een permanent contact tot stand te brengen lusschen do Noorsche landen, in den strijd tegen nieuwe onder drukking, en voor vrede, vrijheid en vei ligheid. Een dergelijke resolutie werd aange nomen door de conferentie van Scandi- naafsche valcvereenigingsleiders. waarin ook IJsland was vertegenwoordigd. Vijftig Finscho officieren zouden volgens een Reulerbericht gearresteerd zijn, om- dal zij een omwenteling in Finland zou den hebben voorbereid. D9 vice-chef van den staf werd reeds eerder gevangen genomen. Verwacht wordt, dat het Zweedsche coalitie-kabinet, dat sinds December 1939 aan het bewind is, op 31 juli zal af treden. Hansson, de eersto minister, zal dan waarschijnlijk een regeering vormen, welke geheel uil sociaal-democraten bc- Het Verre Oosten De gecombineerde Amerikaansch-Brit- sche vloot hervatte de operaties tegen het Japansche moederland met een aanval van 1000 marine-vliegtuigen op de oor- logshavon Kure op Honshu. Volgons de laatste berichten duurt de aanval nog voort. Ongevoeï 2 uur daarvoor hadden meer dan 600 superforten een verpletterenden aanval gódaan op Nagoya en Osaka. Bijna 100 vliegtuigen vielen de vlieg velden rond Sjanghai aan, benevens de haven-installalios langs de Whangpoo. Hel eerste contingent van 5000 man technische Amerikaansche troepen, dat in den oorlog legon Duitschland streed, is op de Philippijnen aangekomen, om aan de invasie van Japan deel te nemen. Generaal Dooliltle is op Okinawa aan gekomen, om de laatste voorbereidingen voor hot grootste strategische bombarde ment van Japan te troffen. Hij verklaarde, dat over een maand de zwaarste bom menwerpers van vliegvelden op dit eiland zullen kunnen opstijgen. Oostenrijk De „New Statesman and Nation" oor deelt. dat de officieele Oostenrijksche po litiek weldra zal worden, dat zii evenals in Tsjechoslowakije alle eigendom van landverraders en Duitschers wil nationa- liseoren. In de Russische zone wordt dit goedgekeurd door de bezettingsmacht. Ook de Franschen gaan er mee accoord. Doch in Britsche en Amerikaansche ge bieden, waar de regeering uit Weencn niet wordt erkend, is het militaire bewind vastbesloten elke anti-fascistische bewe ging te bestrijden, die de eigendomsrech ten verwerpt. België Prins Louis do Merode hield voor het Belgische Rijncomité een lezing over „België en de Rijn". Hij besprak een grondafstand van 7000 vierk km., om de schuldvordering van België ton opzichte van het Duitsche rijk te delgen. Hij legde ook den nadruk op de voordeelen van een Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgsche Van do 28.000 uit België weggevoerde joden zijn er nog slechts 1700 terugge- Van do 5642 weggevoerde Joodsche kinderen zijn er slechts 9 teruggekomen Admiraal Lord Keyes heeft in een brie! aan de „Daily Telegraph" koning Leo pold verdedigd. Indien dc koning zijn le ger tijdens den smadelijken terugtocht had verlaten, zou dit rampzalige gevol gen hebben gehad. In welingelichte kringen in London vreest men een scheuring in de Belgischo Katholieke partij. De afgetreden katho lieke ministères hebben niet tegen het voorstel van de regeering gestemd, over het aftreden van Koning Leopold, terwijl de Katholieke partij zich daartegen had verklaard. De conferentie te Potsdam Over de conferentie te Potsdam wordt de laatste dagen hardnekkig gezwegen. Maandagavond was er geen bericht te krijgen. Gisteravond laat meldde een Amerikaansche correspondent, dal oen deel der Amerikaanscho legatie met on bekende bestemming uit Potsdam vertrok ken v/as. Dif is geen officieel bericht. Amerika De Amerikaansche boeren halen op dit te tarwec gekend. aan Europa het beste tarwe kunnen slaan. Zelf zal het levensmiddelen veevoeder uit -uid-Amerika Britscivlr>4jë Onder de Mohammedanen in dit land zijn ongeregeldheden voorgevallen in ver band met het besluit van do Liga om niet mee te doen met het plan van Wavell. Italië De communistische minister van justitie in het Italiaansche kabinet. Toglïatti, heeft een bezoek gebracht aan de gevangsnis in Rome, waar zich in het weeleend onge regeldheden hadden voorgedaan. Hij spoorde de gevangenen aan, de orde te handhaven. De Italiaansche minister van financiën, Soieri, is plotseling te Turijn op 63-jariqen leeftijd overleden. Hij was een promi nente figuur in de nieuwe fibërale partij. Gedurende het fascistische regiem had hij zich teruggetroklcen. Rusland De deken van Canterbury schrijft in de „News Chronicle", dat Stalin hem had gozegd.: Wij willen vrienden met Enge land ziin, zoowel in daden als in woor den. De moeilijkheid in bel verleden was, dat de pers geen juist beeld gaf van de bedoelingen van Sovjet-Rusland. Over den godsdienst had Slalin ge zegd „Godsdienst kan niet worden te gengehouden. Het gevreten kan niet on derdrukt worden. Godsdienst en religie Johnson voegt er bij, dal hij tijdens zijn bezoek aan Rusland met vele hooge gees telijken had gesproken, van wie er geen enkele klachten had, VA N OVERAL De UNRRA zal vóór het einde van het jaar 25.000 vrachtauto's naar de bevrijde gebieden van Europa brengen, voor een deel legerauto's. Tndien niel (iidig voedsel wordt ge zonden. verklaarde de vertegenwoordiger van de UNRRA in Joegoslavië, zullen in dit land duizenden van honger sterven. Duizenden tonnen voedsel zijn noodig r de e r valt. Het Amerikaansche leger demobiliseert 4000 men per dag. Reeds zijn 200.000 ge demobiliseerd. Toen generaal De Gaulle in Brest een redevoering hield over de hervorming van do Fransche grondwet, zakte het platform waarop hij stond in elkander. De gene raal bleef ongedeerd en zette spoedig daarop zijn rede voort. De microfoon was ephter defect geraakt, zoodat de radio luisteraars hot vervolg niet konden hoo- O.a. verdedigde De Gaullo het stelsel van twee kamers van volk /vertegenwoor diging. Hij verklaarde zich tc-gen het col lectief dictatorschap van één kamer. Als zijn plan werd', qcecgekeurd, zal de re geering voor dor. tijd van zeven maan den de vrije hand vragen, terwijl de as semblee zich me| de nieuwo grondwel zal bozig houden, De oogst in gevaar! Twee.berichtjes, die typeerend zijn voor wat ons bedreigt, In den Noord Oostpolder heerscht een nijpend gebrek aan arbeidskrachten. Roods zijn een groot aantal politieke gevangenen te werk gesteld, doch nog onkele duizenden zullen noodig zijn om de oogsl binnen te halen. In den Emmapolder in Noord-Gronin- gen is een rijke 'koolzaadoogst, die reeds gemaaid ligt op het veld. Maar ze kan niet worden gedorscht, daar de arbeiders weigeren op do dorschmachines te wer ken. Waarom wordt niet vermeld. Is hier niet direct van regeeringswege een onderzoek ingesteld Misschien dat de kwestie kan worden bijgelegd In het bericht staat verder, dat nu po gingen in het werk worden gesteld, om ge-interneerden den arbeid te laten ver richten, opdat de opbrengst van eenige honderden bunders, vruchtbaar zaad niet verloren zal gaan. Hier is hpogste nood. Het proces tegen Petain Gistermiddag om half twee precies is in het historische Palais de Justice to Parijs het proces begonnen tegen maar schalk Pétain. Pétain wordt beschuldigd van deelne men aan 'n complot tegen de binnenland- scho veiligheid van Frankrijk en van ver slandhouding met de Duitschers. Na het voorlezen van de dagvaarding zeide Pétain„Deze rechtbank vertegen woordigt het Fransche volk niet. Ik zal geen vragen beantwoorden. Terwijl De Gaulle den strijd voortzette heb ik de bevrijding voorbereid door het gewonde, doch levende Frankrijk bijeen te houden. Indien gij mij veroordeelt, veroordeelt ge een onschuldig man. Hevige incidenten in de rechtszaal wa ren -oorzaak, dat het verhoor werd onder broken. André Mornet, do 75-jarige openbare aanklager, die van plan is do doodstraf te eischon, zeide, dat het een onbe schaamdheid van Pétain was de bescher ming iq to roepen van de grondwet. Nadat do argumenten van de verdedi ging, dat het gerechtshof onbevoegd was om deze zaak le berechten waren weer legd, werd de zitting voor korten tijd ver daagd. Toen Pétain weggeleid werd, greep een jonge, ongewapende officier zijn hand en kuste deze. Meer dan 1000 politieagenten en brand weerlieden bewaken het gerechtsgebouw. Het voorstel van generaal De Gaulle tot het houden van een referendum is door de commissie voor staatkundige hervor ming van de Consultatieve Vergadoring met 14 tegen 8 stemmen verworpen. De voorstanders waren hoofdzakelijk per soonlijke aanhangers van De Gaulle. Hel kabinet zal zich nu nader over den toe stand beraden. De Duitschers 'nobben hier en daar koperen hulzen en andere zaken van ko per achtergelaten. Een ieder, die dergelijk materiaal aantreft, wordt dringend ver zocht dit bij do politic of bij den militai ren Commissaris te meidon. Personen, die bevoegd zijn om de voor het publiek nog niet toegankelijke terreinen te betreden, kunnen daar zeer zeker koperen hutzen o.d. vinden. Het metaal van deze voor werpen kan omgesmolten en o.a. ver werkt worden tot kranen, die in Nijmegen gefabriceerd worden. De nood in Noord«Limburg Een frappant verschil Duitschland en Noord-Limburg. Op Duitsch gebied be bouwde akkers en vee. Noord-Limburg één woestonij. Wist U, dat in een nood ziekenhuis te Ottersum, de patiënten op slroo liggen, vrouwen bevallen op don plankenvloer Dat in Gennep voor iede re straat een kacheltje tor beschikking is Dat van Venlo tot Nijmegen één weeg schaal aanwezig is Dat de gemoonte Bergen, uit zes dorpen bestaande, over een afstand van 25 km. één typmachine heeft Dat de timmerman geen hamer, de metselaar geen troflel. de boer geen 'Tjooivork heefl Overal liggen mijnenvelden. Uitgestrek te gebieden kunnen niet betreden wor den. Hulp is dringend noodig voor den herfst en den winter. Waarom kan van de krijgsbuit niet wat naar Limburg Waarom geen Duitschers aan het werk op de mijnenvelden Laat Noord Zuid helpen én spoedig (Herr. Ned.) VAN HIER EN DAAR Brieven on briefkaarten, bestemd voor het buitenland, mogen slechts aan één zijde beschreven zijn. De aandacht van afzenders van buiienlandscho post wordt nogmaals op deze bepaling gevestigd. De regeering heeft besloten, een corps Gezagslroepen op te richten, dat aanvul lende politiediensten zal verrichten, en de bewaking op zich zal nemen van de 30.000 N.S.B.ers en collaborateurs, die op het land moeten werken. De schipbrug, die de Rijkswaterstaat bij Hedel over de Maas heeft gelegd, is nu geopend en voor alle verkeer toegan kelijk. Te 's Hortogenbosch is overleden Msr. 7. Brekelmans, plebaan van de kathedrale basiliek van St. Jan, in den ouderdom van 72 jaar. Toen de bankjes van honderd werden opgevraagd, bleek in het kamp te Wes- terbork, waar thans N.S.B.vrouwen zijn opgesloten, dat er onder deze toch ge fouilleerde dames geldswaarden aanwe zig waren. Niot minder dan f 13.000 aan zulke biljetten kwamen voor den dag, omdat langer versloppen waardeloosheid met zich zou hebbon gebracht. Wat zal er nu met dit geld gebeuren De Politiezuivering in Zuid-Holland heeft tot resultaat gehad, dat voorloopig 40 pet. van het hoogere personeel builen dienst is. terwijl van het lagere personeel 17 pet geen dienst mag doen. Voor Den Haag zijn deze cijfers 20 pel. en 24 pel. De politie in Den Haag beschikt over slechts 10 auto's en 4 motorrijwielen, terwijl slechts 25 pet. der politie aldaar ovqr een rijwiel beschikt. De Germaansche distinctieven zullen zoo spoedig mogelijk door Nederlandsche worden vervangen. De open gekomen plaatsen worden voor loopig vervuld door hulppolitie en ge schikte personen uit de Binnenlandschc Strijdkrachten. De bekende radioleider voor de V.P.R.O. Ds. E. D, Spelberg, die sinds lang bezig was met promoveeren, is dezer dagen aan de Groningsche Universiteit Doctor in de Theologie geworden op een proef schrift „Een radiogemeente". Onderzoek naar den godsdienstigen inhoud van brie ven, ontvangen voornamelijk naar aan leiding van de uitzending „Gesprekken met luisteraars voor de V.P.R.O. van 1936 tot 1941." De promotie geschiedde op ge zag van don rector-magnificus Prol. Mr. C. W. van dor Pol. Prof. Oranje trad af als voorzitter van de Radio-commissie, waartoe hij kort ge leden was benoemd, terwijl de regeling van ons radiowezen nog in het geheel niet in kannon en kruiken was. Wat zou de oorzaak zijn ven dit ontijdig terug treden.? Do Nederlandsche radio gcat ons volk zeer lar harte. Het Is gewenscht dat er meer licht komt over de plan nen die in de maak zijn. opdat do slem van het volk zal worden gehoord Do secretaris der eenheidsvakbewaging is veroordeeld tol een jaar gevangenis straf wegens diefstal in de Rotterdam- sche haven. Uil Noord-Scharwoude wordt gemeld, dat door den betrokken minister de han- dolswinst op groenten en fruit met 50 pet. is verlaagd. Reeds zijn door de organi saties van handelaren protesten ingediend In Limburg liggen volgens de „Maas- en Roerbodo" groote hoeveelheden kaas te bederven. Elke week zouden cr 3000 kg. verloren gaan. Indien dit waar is, mag hier door de auloriteilon wel aan stonds worden inaearepen Negrin heelt verklaard, dat het doel van zijn aanhangers was. het Franco regiem op vredelievende wijze te vervan- aballero, de vroegere premier van het republikeinsche Spanje, van wien wetd gezegd, dat hij in een Duitsch concentra tiekamp gostoiven zou zijn, is nog in Je- von. Hij verbliilt in een sanatorium bij Moskou, waar hij herstellende is van de slechte behandeling in het Duitsche kamp. Russische troepen haddon hem bevrijd. De Italiaansche havenstad, aan de Li- gurische kust, Savona. zal door do goal lieerde autoriteiten aan Zwitserland wor den uitgeleend. De leening zal olk jaar vernieuwd moeten worden. De communistische onder-staatssecre taris van het Ministerie van Buitenland- sche zaken, Eugenie Reale, is benoemd tot ambassadeur in Polen. t de Het Huis van Afgevaardigden der Ver eenigde Staten heeft de Bretton Wóods- plannen goedgekeurd mot algemeeno week 30.000 gerepatrieerd. Hot zal dus nog ongeveer twee maanden duren voor dat allen zijn overgebracht. Men is begonnen met de reconstructie van de bevolkingsregisters, opdat deze naar wij hopen spoedig kunnen worden gebruikt voor de noodzakelijke verkiezingen. Dat deze noodzakelijk zijn, werd dezer dagen nog weer uitgespro ken door de „Groene Amsterdammer", de Rotterdamsche „Waarheid" en het Haagsche „Parool". Red. Rechterlijke kijk op de kus „Indien jonge dames 's avonds laat niet gekust wenschen te worden door jonge soldalen of malrozen". zei Mr. Stable tij dens een rechtszitting in York, „moeten ze zich op dien tijd niet door hen naar huis laten brengen. Soms beklagen ze zich, dat ze gekust worden, en een ande re keer omdat dit niel hot gova! was. Jon ge dames wandelen 's avonds laat niet met matrozen om over Plato te discussiee ren". News Chronicle. PRINSES JULIANA IN NEDERLAND H.K.H. Prinses Juliana is per vliegtuig van haar reis naar Canada teruggekeerd Zij arriveerde In de omgeving van Apeldoorn, waarna Zij onmiddellijk naar Het Loo ging om de Koningin te bezoe- In Nijmegen, zoo vertelde Iemand dfe er juist vandaan kwam aan „De Stem", zijn alle zalen en café's door do gealli eerden in beslag genomen. Overdag zijn zo gesloten, 's Avonds gaat alles opon, maar alleen voor militairen, die in gezel- se'.- ap van Duitsche meisjes daar uitgaan en komen dansen. De burgerij heelt het toekijken 1 Na een week van aarzeling van den rechtervleugel van de katholieke partij in België, die het grootste aantal zetels in de kamer van afgevaardigden en den Senaat heeft, besloot do partij om in de oppositie te gaan tegen Achiel van Acker, en zijn huidig coalitiekabinet van socialisten, communisten en liberalen. De Amerikaansche Senaat heeft de Im port- en Exporlbank gemachligd haar be voegdheid van 700 millioen dollar tol 3500-millioen dollar uit te breiden, om de v-r scheping van goederen naar de be vrijde landen te financieren. I; DE GESTOLEN NEDERLANDSCHE GOEDEREN IN DUITSCHLAND DE PAARDEN KOMEN TERUG ij in een vraaggesprek met een cor- f respondent van het „Noord-Lim- burgsch Dagbl.", heeft minister-pre sident Prof. Schermerhorn ver- ij Iclaard, dat de Nederlandsche re geering twee weken geleden langs [1 diplomatieken weg te Londen cn li Washington heeft doen weten, dat fi onder het Nederlandsche volk lil groote ongerustheid is gewekt over den gang van zaken met de door de Duitschers uit ons land goroof- de goederen. lil Verder zei de minister-president, I dat wij blijven pleiten voor een j" gelijkwaardige vergoeding voor I eigendommen, die wij nooit meer terug zullen zien. De regoering II doet vrat mogelijk is. 5 Engeland en Amerika blijken he li laas hier uitermate afwijzend te- genover te staan.. Zij willen wach ten tot straks de definitieve rege- 1 ling klaar is. !De leider der Britsche missie in ons land heeft bekend gomaakt. dat althans de gestolen paarden zoo spoedig mogelijk naar ons land zullen worden toruggebracht. Vervalschte Van Meegeren schilderijen Do regeering heeft een onderzoek Inge steld naar een aantal schilderijen, die voor werk van Vermeer worden gehou den. Het is nu gebleken, dat zij van de hand van een vervalscher zijn en wel van Han van Meegeren, het heer, dat Hitier een boek met reoroducties van zijn tee- keningen (tekst van Martien Beversluis zond, waarin hij eigenhandig een fraaie opdracht schreef. Van Meegeren heeft in het bijzijn van getuigen een volledige bekentenis afge legd en ook verklaard, dat de beroemde „Emmaüsgangers" uit het museum Bay- mans, een vervalsching van hem was. Nader wordt medegedeeld, dat het on derzoek nog niet ge-eindigd is. Voordat rr.cn volledige zekerheid kan hebben, ol men inderdaad met vervalschingen te doen heeft, moet het resultaat van het chemisch en röntgenologisch onder zoek en de confrontatie van de betrokken schilderijen worden afgewacht. Han van Meegeren staat bekend als een fantast, vervuld van rancune tegen de kunst- en museumwereld. Jeugd Hij heette Hans, meer niet. Tenminste hij stelde zich altijd voor als Hans zon der meer. De rest van zijn persoon bleef stiekum in een af lang nfet meor nieuws gierig makend duister. Hans was lang en het scheen, dat zijn magere beenen voor hen te zware lasten moesten torsen, want eiken keer als ik zijn kamer binnen wan delde, lagen die stelten in rafelige blooks- pijpen op zijn bureau. Zoo ook dien dag. Ik had Hans een gewichtig uitziend do cument gegeven en er een verzoek bij gepreveld. Hans bekeek hel papier en zijn voorhoofd onder do stugge, blonde varkensharen fronste. „Da's nieuw", rei hij. Ik knikte bevestigend on vroeg be langstellend „Zal 't gaan „Es kijken", zei Hans, „het papier is er (Hans be voelde mijn document mei deskundige vingers) een schrijfmachine roet die let ter is wol ergens to vinden, de handtee- kening (en hier grijnsde Hans) is als die van een getrouwe dienstmaagd en der halve gemakkelijk na le maken, maar dat stempelnogal onduidelijk maar Pietje zal het hem leveren." „Dus, het gaat „Kom het overmor gen maar halen." Hans knipte met zijn vingers en dat was het teeken, dat ook dit document zonder onoverwinnelijke moeilijkheden vervalscht kon wordon. Sinds een paar weken weet ik, dat Hans. niet Hans, maar Karei heet en ik weet ook do rest van zijn naam. Ik ver nam zijn welklinkende „van" van der den, want Karei heeft het te druk na de bevrijding om al degenen, die hem als Hans gekend hebben, te schrijven en ziin ware identiteit te onthullen. En omdat do arme kerel zoo weinig tijd heeft, ben ik hem maar eens gaan bezoeken. Zijn beenen rustten ditmaal op eon stoel, want zijn bureau heeft hij in den afge- loopen winter opgestookt. „Hoe ben je hier gekomen was één „Ik heb een paar uur in een treintje gezeten, ben toen via een viachtauto in een glimmende limousine gerold, wan delde daarna een paar kilometers om mijn tocht voorop de fiets van een dik ken slager „Bedoel ik niet", onderbrak Hans. „Je papieren". Hij strekte zijn hand al uit en gehoorzaam gaf ik hom mijn reisver gunning. Zijn voorhoofd fronste en hij zei„Het papier is er, het lettertype van degebruikte schrijfmachine is hotzolfdc als van de mijne, de handleekeninq is kin- dertjosspel. maar dal stempelhadden ze dat niot wat duidelijker kunnen doen Zoo kan ik er niets mee beginnen. Pietje zal..." „Pietje zal niks," zei ik een beetje kwaad. Je vergeel KareiHij maakte een gebaar, dat ik zwijgen moest, trok een wanhopig gozicht, streek roet al zijn vingers door zijn stuage haren en zei„Ik vergeetdat ik Karei ben." A. RAZZIA IN DE AMERIKAANSCHE ZONE IN DUITSCHLAND Een half millioen troepen der Ver. Sta ten arresteerden meer dan 80.000 man en doorzochten c-lk huis in de Amerikaanscho zone in Duitschland gedurende het week einde. Zij ontdekten een hoeveelheid wa penen, munitie en geroofde goederen, zooals Amerikaansche uniformen, levens middelen, benzine en voertuigen. Hei reizen naar Duitschland Het Militair Gezag deelt medo Voor het reizen naar Duitschland gel- don thans de volgend.- bepalingen Het is aan niemand veroorloofd naar Duitschland te reizen, behalve aan hen, die onder militaire bevelen staan en dan alleen voor zuiver militaire doeleinden en aan hen, die in die-nst staan van de be- Het reizen naar Duitschland. voor fermi- libezoek of zakelijke doeleinden, wordt niel toegestaan. Voor grensverkeer (dat is hot ve.-kcer van hen, die in Nederland dicht btj de Nederlandsch-Duitsche grens wonen on ten behoeve van hun beroep dagelijks naar en van Duitschland moeten reizen) geldon speciale bemalingen. Inlichtingen omtrent dit grensverkeer zijn te bekomen bij den dichtstbijzijnden Grensvak-Com- mandant. Voor de aanvrage van een vergunning voor het betreden van Duitsch grondge bied door Nederlanders, zijn uitsluitend de Geallieerde Militaire Autoriteiten be- IETS OVER DE TAAL Een der belangrijkste jaartalion in de Engelsche geschiedenis is het jaar 1066, toen do Normandiërs oorspronkelijk 'n Germaansche stam, die zich in Noord- West-Frankrijk had neergezet Engeland veroverden en hun taal, oen Fransch dia lect. opdrongen aan de Angelsaksisch sprekende inwoners. Zij werden de heer- schendc bevolkingslaag in staat en kerk, bestuur, rechtspraak en landbezit en ble ven dat een paar eeuwen lang. De ge volgen voor de landstaal waren onbere kenbaar groot, doch uiteindelijk heeft dezo over den indringer gezegevierd, niet ech ter zonder geweldige concessies gedaan to hebben. Uit deze twoo bronnen, de oorspronkelijke inheomscho taal en die dor veroveraars, is de monglaal ontstaan o'ie we nu als Engelsch Icennc-n. Naar het aantal gerekend is 35 pet. der woor den germaansch cn 55 pet. romaansch, d.i. direct of indirect met het Fransch ver band houdend, terwijl de rest bestaat uit ontleeningen aan talen uit vrijwel alle deelen der wereld. Ook aan het Hol- landsch. Enkele voorbeelden van Hollandsche woorden, die in het Engelsch overgeno men zijn clinker, delft ware, en Schie dam or hollands. Namen van munten als guilder, dollar on rixdollar spreken voor zich zelf. De schilderkunst leverde ziin aandeelsketch, etch, easel, evenals de scheepvaartsloop, yacht, yawl, skipper Echter verwarre men niet aantal en gebruik. In het wereldberoemde verhaal van Dickens - A Christmas Carol in prose zijn slechts 15 pet. der gebruikte woorden romaansch 1 Gul wordt opgenomen wat. vrat bruikbaar is en hierin komt een trek van het Engelsche volkskarakter naar vo ren. n.l. zijn geweldig assimilatievermo gen. Want evenals hel volk vreemde ele menten in zich opneemt en er na een of twee generaties, ja soms nog eerder, men- schen van maakt met Engelsche gewoon ten, opvattingen en spraak hetzij zo komen uit de steppen van Rusland, Sk denk hier aan den auteur Joseph Conrad, of uit een ghetto in Polen of Gallicïë, de schrijver Israel Zangwill evenzoo neemt de taal uitheomsche woorden op. doch ze drukt er wel een stempel op door middel van het accent, dat óf ligt op de eersto lettergroep, óf op do psychologisch be langrijkste. Naast dit assimilatievermogen, dil openstaan voor al wat nieuw en bruik baar is, staat in schijnbaar vreemde te genstelling en liefde volle vereering voor veel wat oud is en van geen practisch nut. Om een voorbeeld to geven - de schrijfwijze der Engelsche woorden is zoo goed als onveranderd gebleven in de laatste drie tot vier eeuwen. Het schrift beeld is steeds verder van de gesproken levende taal geraakt, zoover zells, dat ieder poging tot het brengen van over eenstemming lusschen taal en teeken tot volslagen mislukking is gedoomd. Wel bestaat er een „Vereeniging tot vereen voudiging der spelling", maar dezo is van heol weinig beteekenis. Hoe die spelling er uit ziet, moge blijken uil het volgende begin van oen boeltje, gedrukt bij wijze van proof in dio spelling It woz on the fersl dai ov the neu yeer, thatIt was on the first day of the new year that Zooals boven reeds gezegd is overtreft het romaansche element, wat aantal der woorden belreft, verre het germaansche Geheel anders staat het met hel kwalita tieve gebruik - wat fo( hel geraamte en het wezenlijke der taal behoort is goed deels germaansch de lidwoorden, voor naamwoorden, hulpwerkwoorden, bijna alle telwoorden, de meeste voorzetsels en de meerderheid der meest gebruikelijke werkwoorden. Verder zeer vele namen van dingen met de natuur verband hou dend of in het huishouden oi op de boer derij in gebruik, of woorden op het ge bied van het zeewezen. Vaak zijn de woorden kort, één- of tweelettergrepig, vooral die uit do zeemanstaal. Dil is zc-er duidelijk te zien in de gedichten van John Masefield, don tegenwoordigen Poel Lau reate, d.w.z. den officieel aangestoldcn hofdichter, een heel oud ambt Hij zwierf over de geheele wereld, hel ruwe zee mansleven in al zijn vormen meemakend. In zijn Salt Water Ballads, een titel die voor zichzelf spreekt, legde hij zijn in drukken en ervaringen neor. Het aantal der korlo woorden overtreft verre dat der meerlettergrepige. Ze zijn scherp, pak kend, alsof ze in het loeien van den storm ontstaan zijn, waar mon, om verstaan to worden, kort en luid moet zijn. Aan don anderen kant is het merkwaardig op to merken hoe gemakkelijk the man in the street ook allerlei woorden van zuidelijken oorsprong zich eigen maakt, b.v. chronic, topic, premises, area, to focus e. d. Een blik in de populaire dagbladen is b> dit opzicht zeer leerzaam.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1