VRIJE STEMMEN Japansche autoriteiten lijden aan invasiekoorts BOLS Ie JAARGANG NUMMER 218 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 24 Juli 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerwo Hoofdredacteur s J. Koelccbakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Publieke Tribune „Waarom zijn jullie naar Duitschland gegaan Een klacht bereikt ons van iemand, die het onbillijk acht dat deze woorden worden toegevoegd aan menig een die in Duitschland heelt gewerkt, en nu is terug gekeerd. In algemeenen zin achten wij dit ook onbillijk. Er kunnen allerlei omstandigheden en motieven zijn geweest, die iemand daartoe hebben ge bracht en die geen blaam verdienen. Om gekeerd is er ook iets zeer onbillijks in de bewering dat de ondergrondsche steun actie niet iedereen helpen wou, die tot een der vertrouwenslieden kwam. Hier kunnen lallooze getuigenissen worden ge geven door degenen die geholpen zijn, zoowel bij het onderduiken, als bij het onderhouden van ziebzeli en hun gezin. Ellc geval moet op zichzelf worden be schouwd, en niemand mag veroordeeld zonder kennis van alle feiten. Een tweede klacht betreft 'n suikerzieke, een knaapje van luttele iaren. dat op dok- tersvoorschriit extra kaas-, eieren-, yleesch en boterbonnen moet hebben, en die bon nen ook wel krijgt, doch niet steeds wat er op die bonnen staat voorgeschreven. Met de eieren is het na vier maanden terecht gekomen. Ook do vleeschbonnen worden wel gehonoreerd, en over de bc- terverstrekking wordt ook niet geklaagd. Doch do kaas die toch zoozeer noodig is voor zulke patiënten blijft afwezig. De vraag is nuzou de distributie niet kun nen-en willen zorgen, dat allereerst voor suikerzieken een hoeveelheidje kaas wordt apart gezet, opdat deze worden voorzien van wat voor hun genezing noodig is Wij geven deze vraag gaarne door. Een andere briefschrijver voelt het als onrecht, dat een v/erkman, die voor zijn werk werkkleeding of fietsbanden noodig heeft, deze niet krijgt, terwijl anderen die deze dingen volgens hem niet noodig heb ben ze gemakkelijk zouden kunnen be komen. Zeker zal de distributie van het weinige, dat beschikbaar komt, uiterst moeilijk zijn, en onbillijkheden zullen er zeker voorkomen. Maar wij zien geen anderen uitweg dan maar aldoor vragen en vragen, en anderzijds voor degenen, die over de toewijzingen moeten beslissen do uilersle plichtsbetrachting, sterk recht vaardigheidsgevoel, en steeds het besei dal zij er zijn voor de noodlijdende bevol king, en de bevolking niet voor hen. Van regeeringswege werd nog onlangs aan alle ambtenaren toegeroepen, dat zij dit steeds voor oogen moeten houden. Het minste wat kan worden gedaan is welwil lendheid toonen en goede raad geven waar dat ook maar kan. Gasuren voor arbeiders die vroeg naar hun werk gaan en laat thuis komen Ta. dit is een puzzle. Als om halfzes gas wordt gegeven des morgens, is het voor heel velen te vroeg. Goeil men hot des avonds om 7 uur, dan is het voor heel velen weer te laat. Maar lastig is het. We verlangen naar déze regeling altijd gas, en strenge rantsoeneering met con trole en gestrenge straf bij overtreding, Doch ook hiertegen zullen wel bezwaren Een andere correspondent wil ophef fing van het bankgeheim, opdat 't zwarte geld toch wordt gevonden. Wc zou zeg gen wacht nog eens eventjes. Het mini sterie is ook niet van gisteren Een evacuee uit Wolfaartsdijk vraagt, waarom hij geen gewone bonkaarten krijgt cn alleen rantsoenbonnen voor brand stof en potroleum. Dit maakt, zoo schrijft hij, dat de evacuees steeds voel later om het hun toekomende kunnen gaan dun de gewone ingezetenon. Het is het beste dit zelf op het distributiebureau te gaan be spreken. De ambtenaren zijn natuurlijk gaarne bereid dit ernstig onder de oogen te zien. Er is nog recht to krijgen in Ne derland Ditzelfde mogen wij toevoegen aan de klagers, die een aantal perceolen in do Oosterschelde hebben gepacht, en nu con- stateeren, dat het grootste deel van de kreukels door anderen worden geraapt, die daarvoor geen vergunning hebben. Hier moet voortdurend de politie te hulp worden geroepen. Die heeft hier een taak. Helaas moeten wij er bij voegen er wordt thans op allerlei gebied voel gestolen. Hot gevoel voor mijn en dijn is afgestompt tijdens den oorlog. Herstel is noodig, voor ons allen, ook in zedelijkcn zin. Red. Hun laatste vlucht Een groot aantal duiven, die gebruikt werden voor het ovorbrengen van gehei me berichten van achter de Duitsche linies zullen haar laatsle vlucht voor het Brit- sche leger over zee maken. De eerste groep duiven word in het Olympische stadion te Berlijn losgelaten met berichten voor de Engolsche kroon prinses, den bevelvoerenden kolonel van hel corps Signals en majoor-generaal Gor don Philips, directeur van de Military Signals. Vervolgons zullen duiven gelost worden met boodschappen voor don bur gemeester van Brussel, don burgemeester van Den Haag en de 21ste legergroep. Het Verre Oosten Kapitein Zacharias van de Amerikaan- sche marine heeft als zegsman der regee ring voor de radio verklaard, dal onvoor waardelijke overgave de Japanners n u nog redden kan. De Japansche autoriteiten lijden dien tengevolge aan invasiekoorls. Het is men den geest van Hitier weer hoort de hysterische toespraken, om de men- schen tot rust aan te manen en bij hon aan te dringen vertrouwen te hebben „hel fort Japan" en in de nieuwe gehei me anti-invasiewapens. Bij de aanvallen van Woensdag zijn □iet minder dan 45 Japansche schepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Bij de beschadigde schepen was hc 32.000 ton metende slagschip „Nagato' Australische troepen voorden een nier we landing uit bij de stad Tempadeo bij Balikpapan zonder veel tegenstand te ontmoeten. Na drie on een hall jaar heeft Japan besloten zich aan de volkenrechtelijke be paling te houden om neutrale waarnemers toe te laten in de krijgsgevangenkampen. Als gevolg hiervan heeit Zwitserland er zich eindelijk mee belast de Japansche belangen in Amerika te behartigon. Frankrijk De helling op het kapitaal van Naam- looze Vennootschappen is door do finan- cieele commissie van 't voorioopige Fran- sche parlement goedgekeurd. Bij het proces tegen Pétain is door oen Britsch Communiqué ontkend, dat er dooi de Britsche regeering in 1940 een gehei me overeenkomst met de regeering van Pétain zou zijn gesloten, zooals van de zijde der vroegere Vichy-regeering was beweerd. Engeland Zooals bekend is is, is er onder de ha venwerkers van Londen een „go slow"- beweging onlstaan, waardoor de werkers slechts op een vijfde van hun capaciteit werken. Tallooze schepen wachten reeds lang op lossing. Ook is er een wilde staking van bus- personeel, waardoor het verkeer in der tien graafschappen is stilgelegd. De „Times" schrijft hierover o.a., dat dit een ondisciplinair optreden is tegon de vakbondon waartoe ze behooren. Zij hebben allerlei rechten, voor hel bespre ken van klachten, hebben bij werkloos heid recht op doorbetaling van het loon, maar daartegenover hebben zij ook plich- Italië Hel nationale bevrijdingscomilê heefl bij den minister-president Parri geprotesteerd tegen de viering van den verjaardag de Franco-beweging, die door do Spaan- sche ambassade was georganiseerd. Dit is, soa zei den se, een grove beleediging tegen al deaenen, die voor het behoud der democratie in Spanje hun leven heb ben gegeven. Spanje Een Spaansche anti-fascist. Augustin NIEUWS IN HET KORT Do Evening Standard bericht, dat er nog 250.000 Franschen worden vermist. Zijn deze nog in het door de Russen bezette deel van Duitschland De Russische ge neraal, die met de ropatriesring is belast, deelt moe, dat er in zijn sector maar 62.000 Franschen meer zijn. Een hoog geplaatste Fransche autoriteit zeide, te vermoeden, dat het grootste deel der ver misten onder Duitsche mishandelingen den dood heeft gevonden. Van zeer velen zal nooit rneer worden gehoordde verbran dingsovens der Duitsche martelkampen zwijgen Rhona Churchill schrijlt in de „Daily Mail" over de Duilschers, die onder het Hïtlerbewind jaren lang in concentratie kampen hebben gezeten, en nu we] be vrijd zijn, doch enkel om het harde lot mede te dragen, dat aan het Hitleriaan- sche Duitschland wordt opgelegd. Zij vertelt treffende staaltjes, van de droevige ontgoochelingen, die deze anti-nazi's in het tegenwoordige door de geallieerden bezette Duitschland worden bereid. Inderdaad is hier een groole lacune. Ligt het niet voor de hand, dat juist deze Qnti-nazi's, die onder. Hitier zijn ver drukt, en die voor hun overtuiging heb ben geleden, door de overwinnaars op de leidende posten worden geplaatst, om mee te helpen het nieuwe Duitschland te bou- Een enkele maal lezen wij van zulk een benoeming. Maar zou dit geen regel moe ten worden Red.. Sol er. heelt in een Britsch gevangenkamp zelfmoord gepleegd. Hij had genoeg van zijn gevangenschap, eerst bij do Fran schen, toen bij de Duilschers, en toen bij de Engelschen. Waarom, zoo vraagt deze groep van anli-fascislen, moeien wij ook in Engeland nog gevangen blijven Het nabije Oosten Voor Palestina is volgens de „Man chester Guardian" de eenig mogelijke rs- gelin dat dit erkend wordt als Joodsche staat met zelfbestuur. Ook door de Zionis ten-organisatie wordt gevraagd, om aan de losgeslagen en statenlooze Joden tce le staan, zich in Palestina te vestigen. Deze eerst» slachtofiers van het nazi-be wind mogen niet vergeten worden. Twee Amerikaansche senatoren hebben aan president Truman verzocht, aandrang bij Engeland uit te oefenen om onbeperkte immigratie van Joden in Palestina toe te staan. „Le Jour" deelt mede, dat Turkije op het punt slaat de onafhankelijkheid der Levantstaten te erkennen. Men mag hier wellicht uit aJleiden. dat dit land geen eischen zal stellen voor afstand van -rond- gebied. Majoor Porter is benoemd tot adviseur der politie te Damaskus. Ook bij de plaat selijke politie-autoriteiten zullen Britsche officieren worden gedetacheerd. Alles leskenen van versterking der Britsche in vloeden in Syrië. Bij het proces tegen den moordenaar i den Egyplischon ministor-president is door den beschuldigde gezegd, dal Enge land Egypte had geprest tot hel doen van de oorlogsverklaring. Men weet. dat Naher Pasha in Februari werd doodge schoten. toen hij het parlement verliet, waarin hij de Oorlogsverklaring aan de asmogendheden bekend maakte. Het pro ces is nog niet geëindigd. H.M. de Koningin hersteld Naar wij vernemen is H.M. de Koningin geheel hersteld. Zij heeft reeds verschil lende personen in audiëntie ontvangen. Denemarken helpt Nederland Vorige week is men in Denemarken een georgeniseorde inzameling ton bate van Nederland begonnen. In enkele da gen bracht deze al een bedrag van 20 mil lioen kronen op, waarvan 10 miilioen van de Deensche iegeering. Voor deze 20 miilioen kronen zullen levensmiddelen, huisraad en andere ge bruiksartikelen worden aangeschaft, du- speciaal bestemd zijn voor de geteisterde gebieden. Ongeveer 150 Nederlandsche zeesche pen, kustvaarders en binnenvaartuigen, die nog in de Deensche wateren liggen, zullen voor het vervoer van deze zaken gebruikt worden. Er is reeds 250 ton ba con, 250 ton boter en 150 ton eieren naar ons land verzonden. Het Nederlandsche Koode Kruis zal te samen mei andere officieele instanties de verdeeling verzorgen. In totaal 500 kinderen uit verschillende groote steden zijn voor herstel van ge zondheid naar Denemarken vertrokken. UIT STAD EN LAND RECTIFICATIE Dr. Huese meldt ons, dat zijn bericht correctie behoeft. Het betreft hier 1. Hel leman, geëvacueerd arts te 's Hertogen- AFSCHEID VAN DEN HEER ZURING GOES. Zaterdagmiddag ncm de heer H. Zuring officieel afscheid van de H.B.S., waaraan hij als docent in Aardrijkskunde en Geschiedenis verbonden is gev/eest. De belangstelling van leerlingen en oud- leerlingen was enorm. De directeur, dhr dr. C, v. d. Pol sprak zijn groole waardee- ring uil over hetgeen dhr Zuring in de 27 jaar, die hij aan de school verbonden is geweest, had bereikt. Dhr. C. de Looze, oud-directeur, had dhr Zuring loe ren'kennen als een goed paedagoog en als een sociaal mensch. Hij wist de leer lingen steeds te boeien en hen op le voe- Spanningen in de geschiedenis II. Reeds eerder heb ik uiteengezet, r'.-'t de voortgang der geschiedenis op s i ningen berust. De vele onderlinge te :- strijdige belangen der naties scheppen een sfeer van electriciteit, die vaak ex plosies veroorzaakt. Zoo ook de verhoudingen tusschen En geland en Rusland. In do geschiedenis van deze landen duiken steeds dezelfde namen op. De Dardanellen 3 In de archieven van de Europeesche kanselarijen ligt de noo- dige lectuur over deze belangrijke ver binding tusschen Middellandsche- en Zwarte Zee. De kern van de kwestie ligt hierinMogen vreemde oorlogsschepen door deze Turksche territoriale wateren varen Engeland meende van niet, het had het g.-ootsle belang erbij, andere groo le mogendheden to beletten in het Middel landsche Zee gebied le komen. Hier loopt de groote route naar Indiö door het Suez- kanaal en door het bezit van Gibraltar. Malta --I Cyprus, heelt Engeland dit ge bied dan ook aardig onder controle. Turkije sloot in het najaar van 1939 bovendien een vriendschapsverdrag met Engeland, dat Rusland weinig hoop gal op een voordeeliger positie in de Darda nellen. Het was in dien lijd, dat minis ters van Estland. Letland on Lithauen naar Moskou werden ontboden, om daar de liquidatie van hun landen le mogen on- derleokonen, dat Finland zijn onafhanke lijkheid taai verdedigde. Toen ook de minister van Buifenlandsche Zaken van Turkije, Saradzoglu. verzocht werd naar Moskou te komGn, word hij met veel eer bewijzen onlvangen. maar hij deed geen concessies en de Russen durfden in dien gevaarlijken hoek niets te ondernemen, want de Engelsche vloot was niet zoo ver t de buurt De toestand is nu eenigszins veranderd. Rusland heelt heel wat meer te vertollen gekregen. Er zijn vriendschappelijke be sprekingen tusschen Turkije en Rusland aan den gang, waarbij Rusland de pro vincies Kars en Ardahan. die Turkije in 1917 van Rusland pakte, zou hebben op- ge-eischt. Rusland zou zeiels wenschen in den Internationalen Raad van Beheer in het Suezkanaal. Verder heeft Rusland verzocht deel le mogen nemen aan de besprekingen in Tangor. Waarlijk geen onsamenhangende gebeurtenissen Om op Turkije terug te komen, dit land grenst aan het veel besproken Syrië. De Dardanellen geven toegang tot de Middel landsche Zee, zoodat Ruslands belangen tegenover Syrië eveneens in hel oog sprin- In verband hiermee een bericht van den correspondent van de „News of the World" deze schreef na oen bezoek aan dit land, dat de toestand hier nog zeer gespannen is. de Fransche troepen zijn er nog en elk oogenblik kan Parijs deze kwestie opnieuw aanhangig maken. Do Fransche politiek heeft tot nu toe oen zeer onheusche houding tegenover Enge land aangenomen. Zoodra de Engelsche troepen zegevierend Parijs voorbij waren, sloot De Gaulle een verdrag met Rusland, waarbij hij het West-Europeesche Pact liet varen en dat terwijl voor do aan el kaar grenzende landen Nederland, België. Frankrijk en ook Engeland samenwerking op allerlei gebied dringend gewenscht is. De Gaulle verbood decoraties aan Engel sche officiereneen andere maal liel hij bij gelegenheid de Engelsche viae weg halen van een Roode Kruis-afdeeling, die zeer veel gedaan had om den nood der Franschen te lenigen. Terwijl Engeland tracht een politiek van verdraagzaamheid tegenover de landen om de Middellandsche Zee le voeren Irak en Egypte zijn vrijwel zelfstandig zijn de Franschen roekeloos opgetreden in Syrië. Dit heeft de verbittering van de geheele Mohammedannsche wereld opge wekt. Ook in de Franschekoloniën Algiers en Marokko is het niet rustig. Hel Fran sche ministerie van büilenlandsche zaken maakte bekend, dat bij onlusten in Al giers 1200 Mohammedanen werden go- dood en 1500 gewond. 50.000 Mohamme danen deden aanslagen op openbare go bouwen en ook de stommen in het bin nenland waren opstandig. Een Fransch-Russisch samenwerken kan op deze manier een struikelblok vormen voor de uiteindelijke oplossing van de problemen in dit gebied. We zien hier dus tegenstellingen, ge basoerd op historische en economische belangen, want niet voor niets zijn gebie den ais Iran en Irak rijk aan olie. De Russische regeering deed onlangs een aanval op de reaclionnair getinte Per zen. Deze zouden de democratie van het land in gevaar brengen. Het beteekont dat Rusland de oliebronnen vern di: land wat langer bezet wil houden en zoo noodig zijn invloed nog wal wil uit breiden. Do Zuidelijke oliebronnen zijn van de Anglo-Iranian Co. en hoewel Iran nog groot genoeg is voor exploitatie, liggen de kiemen van wederzijds wantrouwen hier al weer klaar. De gebeurtenissen ir. het Nabije Oosten blijven een zorgelijk deel van het menu. dal de ..Big Three" in Berlijn krijgt te verwerken. L. den lot nuttige menschen i F-'hr J. Pilaar sprak i missie van toezicht. Spr. zeidc, dat in de jaren, die do heer Zuring aan het onder wijs verbonden was geweest, veel ver- andóid wos op de landkaart en het voor een docent ir» aardrijkskunde wel een bijzondere bekwaamheid verdachte zich voortdurend op de hoogte te houden. De heer A. J. C. Nordlohne sprek als afge vaardigde van de leeraren. Hij schetste hoe de vaderlandsliefde van den hoen- gaanden leoraar, die rond voor de waar heid uitkwam, in de klas, de goede ver standhouding tusschen leeraar en leerlin gen bevorderde. Namens de oud-leerlin gen sprak Ir. P. J. 't Hooit, die in geestige bewoordingen herinneringen uit den .hooitijd ophaalde. De heer A. Zwijsen droeg een bijzonder aardig gedicht voor. Namens de leerlingen bracht J. de Boo dank uit voor het genoten onderwijs. De heer Zuring dankte allen voor hun hulde. Spreker wilde geen weemoedig afscheid. Hij wes dankbaar voor de herwonnen vrijheid cn den terugkeer in de oude» school. 'Tot slot mochton de leerlingen persoonlijk afscheid nemen van den heer 2uring. WEME1.D1NGE. De uitgever der hout snede „Walcheren October 1944" kon in den loop van deze week een tweede uit- keering aan d$i Burgemeesier van V/est- kapelle doen voor de gelrolte/ien in zijn gemeente. Hel was een bedrag van 1 1450, zoodat 'nu in totaal f2750 alge- dragen is. KORTGEI.'E. Dhr P. R., die Donderdag morgen op het Veer hel ongeluk had een klap van een veulen tegen de borst te krijgen is aan de gevolgen overleden. KORTGENE. Op het Veer heeit weer oen ongeval plaats gehad, dat wonder goed is afgeloopeo. Bij het lossan van veulens kwam een dezer dieren op het hoofd van dhr J. de L. terecht. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Met en kele dagen rust zal het wel ailoopon. Ingezonden mededeeling Zelfs lh oorlogstijd konden wij da oude, klassieke kwa liteit van Bols handhaven. MIDDELBURG. Aan de volgende leer lingen van het Stedelijk Gymnasium al hier wordt dit jaar het einddiploma toe gekend Diploma A C. J. E. Adriaanse, J. de Jonge, J. .Spijkerboer. P. van Workum. •an Wcelderen, A. V. N. van Woer den. Afgewezen: geen. Diploma 3 C. M. Bierens, H. E. Bron- rrs, J. Dekker, H. Fabius. M. E. van der Harst, Th. V. Knoop, L. Lcrconrblé. J. A. ie Mol. H. T. Planteydt. Afgewezen een- ST. AN.'j ALAND. Dc- muzicltvcroen. ..Acceleran "o" hiold Vrijdag 20 Juli boor S2sie oJg. jaarvergadering, ten hu.:r« van dhr. bi'. J. HoogaaTd. Do voorzitter, dhr. M. P. Lano ij. opende de vergadering met oen harte! k woord van welkom.. Spr. nemoreerd - al onze leden zijn na de >v{rcunjie - eer behouden teruggekomen reven leder, nemen als oorlogsvrijwilliger Slonst; er is een flink aantal leerlingen, n.l. 23. De instrumenten zijn bijna allen behouden eebloven. De secretaris las de notulen, die onge wijzigd werden goedgekeurd. Ook de izVening van den penningtnses- r wordt onveranderd goedgekourd. De Uvangston tot aan de evacuatie 1944 bedroeg*;: 1 434.08, óe uitgaven 1333,09. zoodal hel boekjaar afsloot met een ba tig saldo van f 55,99. Als bode Icon weer. na verschillende ren door ziokte afwezig le zijn geweest, worden benoemd dhr. M. J. Overbeeke. Toen do voorzitter de vergadering ge sloten had, veerde de vice-viorzitter, dhr A. Gunst het woord naar aanleiding van het jubileum, dat de voorzitter-directeur 5 Oct. 1944 herdacht. Op dien datum s dhr Lannooy nj. 40 jaar lid der vcr- eeniging.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1