VRIJE STEMMEN Berichten stop over Vloot- operaties tegen Japan De oogst en zijn problemen lc JAARGANG NUMMER 217 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 23 Juli 1945 AJyemeene LcicJiag B. G. Kloosterziel en S. L. Boettna Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 InMeme samenspraak „Ik ben ongeveer voor twee weken, uit Duitschlcxnd gerepatrieerd, waar ik ruim 2Vi jaar verplicht werkzaam bon geweest. Ik had daar 2 jaar konnis aan een Rus sisch meisje, dat zeer goed voor mij was. Zij waschte en repareerde voor mij had ik een stukje brood te veel, ik gal hel haarhad zij iels moer dan ik, zij gai hol mij. Altijd hebben we samen in den schuilkelder gezeten, rustig de geweldige bombardementen van onze bevrijders al- gewacht. Kortom, lief en leed hebben wij daar gedeeld, en juist door die omstan digheden zijn door ons hechtere banden gelegd dan welk huwelijk ook, zoodat we sloten, als er eenigszins mogelijkheid was, we voor goed bij elkander zouden blijven. Na de bevrijding van onze stad, werd te gen onze verwachting in, dlo z.g. gele genheid gegeven. Ik had inlichtingen in gewonnen bij den Nederland3chen kapi tein, die in geallieerden dienst is, die ons do verklaring gai, dat als wij hier in Duitschland in het huwelijk traden, de Russische nationaliteit van de vrouw ver viel en zij de Nederlandsche nationaliteit verkreeg en zoodoende voor zoo n meisje de gelegenheid daar was om mee te gaan naar Holland. Ik ben daar toen in het huwelijk getreden en ik was heusch niet de eenigsle. Toen alles klaar was om per transport naar Holland te gaan, wat eèni- go weken duurde, kwam plotseling hel bericht al, dat het voor alle vrouwen van niet Hollandsche nationaliteit die na 1 October 194-1 met een Hollander getrouwd waren, verboden was mee te gaan. Dit is het eorste punt, dat niet in orde is, eerst verklaren, dat door daar te trouwen die meisjes mee konden gaan, en het eenige weken later weer verbieden. Aan dat bericht was nog een mededeeling verbonden, waarin vermeld stond, dat die vrouwen den anderen dag reeds dat doorgangslager moesten verlaten, precies of het onze vijanden waren il We zijn toen naar den kampcomman dant gegaan met de vraag, oi er dan ook voor die vrouwen gezorgd zou v.-or- den. Maar dio gai ten antwoord, dat hu daar niets mee te maken had en alleen zorgen moest, dat dio vrouwen den ande ren dag op straat stonden. We zijn toen nog verschillende kanto ren in de stad algeweest met de vraag wat voor ons gedaan zou kunnen wor den. aangezien we toch getrouwd waren en we daar toch niet konden blijven, zon der werk, eten oi iets anders. Twee ol drie tansporten moesten we laten verloo- pen, omdat het voor die vrouwen verbo den was mee te gaan en wij dus ook niet mee konden. Hierna kwam op een goeden dag nog het ontstellende bericht van den Nederlandschen kapitein, dat Leipzig be zet zou worden door de Russen en het alle Nederlanders aangeraden was zoo spoedig fflUgelijk de stad te verlaten. Den- zeilden dag nog ging hel laatste trans port van die stad weg en daar we geen uitweg meer zagen en die meisjes zells overal door onze eigen landgonooten be handeld werden precies als waren ze anden van ons, zijn we met dit laatste transport meegegaan, onze vrouwen O een verschrikkelijke manier in den stee latende Wij geven deze hartekreol weer zó als ze ons gezonden werd. Wie kan hier helpen Red. T ele^isie Engeland was inel televisie voor oorlog no. 1. De Vereonigde Staten nu echter twee jaar verder met hun plan non. Zoodra de oorlog met japan is ai- geloopen. begint den bouw van een ge- weldigen televisiezender in Caliiornië, speciaal voor uitzendingen near Europa mot een straal van 700 mijl. Dit ïs 131 25 km. In 1939 reikte een goedo ontvangst niet verder dan 30 mijl of 5G km. De uit zendingen zullen via de Iersche radio wor den her-uitgezonden. De Iersche regee ring heeft aanbiedingen van dezen aard afgewezen op politieke gronden, zij is na melijk van oordeel, dat over de Iersche radio alleen lersch mag worden uitgezon den. De onderhandelingen over dit punt zijn nog aan den gang. Do groote iilmondernemingen in Holly wood hebben patentrechten op dit gebied gekocht en zullen Europa straks van de nieuwste snufjes voorzien. (Daily Express). L. Canadeesche hulp De oproep van professor Schermerhorn voor hulp bij hel binnenhalen van onzen oogsf, heeft reeds weerklaftk gevonden. Niet alleen melden zich vele stedelingen bij de Arbeidsbeurzen, om zich voor een zekeren tijd in te zeilen, doch zelfs kwam in Amsterdam een Canadeesch militair zich melden met 20 vrienden, allen werk zaam in den landbouw in Canada, in hel volle begrip van het enorm belang voor ons land, dat de oogst geheel op tijd binnengehaald kan worden. (Hot Vrüe Volk). Duitschland Zaterdagmorgen werd in Berlijn de groote Britsche overwinningsparade ge houden voor minister-president Churchill. Aanwezig waren verder do chefs van en van de Groole Drie en vele andere hooge militaire autoriteiten. Ook een tien tal leden van het Britsche kabinet was zezig. België Men verwacht, dat er een poging zal worden gedaan om in de Belaische ko ningskwestie een beslissing te forceeron. Volgens Reuter zal do reaeering in de Dinsdag te houden parlementsvergadering een motie indienen, waarin het aftreden van den koning wordt ge-eïscht. Spanje In Madrid zijn acht nieuwe ministers benoemd. De portefeuilles van financien, binnen- landsche zaken, arbeid en opvoeding blij ven ongewijzigd. De minister zonder por tefeuille Arrese, secretaris-generaal van de Phalanx, is afgetreden en zal niet ver vangen worden. Dit wordt beschouwd als een poging om de betrekkingen met Frankrijk te ver beteren en de goeukeuring van het Vati- Welingelichte kringen in Londen achten het onwaarschijnlijk, dat de Vereen. Vol ken met de huidige veranderingen in Spanje genoegen zullen kunnen nemen, zoodat het in hun midden zou kunnen worden toegelaten. Franco's regeering heeft altijd een zeer persoonlijk karakter gehad en het is niet waarschijnlijk, dat zijn invloed door dc verschuivingen verminderd is. Het Verre Oosten Sinds Donderdagmiddag heerscht er over de operaties der gecom bineerde Amerikaansch-Britsche vloot tegen Japan een berichtenstilte. Het eenige nieuws, dal admiraal Nimitz over de gecombineerde oper.aties bekend maakte was, dat 80 Mustangjagers van Iwojima doelen op Hondshu bestookt heb- Verder is, voor de tweede maal in 48 uur, een groote luchtaanval gedaan op de Japansche vliegvelden bij Sjanghai. Uit Tsjoenging wordt gemeld, dat de Japanners druk bezig zouden zijn de stad in staat van verdediging te brengen, verband met een mogelijke geallieerde Op Borneo hebben de Australiërs e Japansche tegenaanval ten Zuidoosten v Beauford aan de Broenei-baai afgeslagi REDE VAN DEN MINISTER VAN VOEDSELVOORZIENING LANDBOUW EN ViSSCHERIJ In de reeks „Causerieën op de brug", die iederen Vrijdagavond door den minis ter-president of een der ministers gehou den wordt via de radio, sprak deze maal de minister van voedselvoorziening, land bouw en visscherij, Z. Ex. minister S. L. Mansholt. Minister Mansholt begon met een be roep te doen op ieder om to hel pen den oogst, dien wij zoo hard noodig hebben te bergen. Op vele plaatsen er een tekort aan landarbei ders. Hiervoor zijn verschillende oorza ken. Bij de herstelwerkzaamheden is meer geld te verdienen dan in den land bouw en bovendien is het landwerk veel zwaarder en eischt hel meer arbeidsuren. De oplossing voor deze moeilijkheden, meer eenheid in de loonen oo het platte land en een betere verhouding lusschen loonen en arbeidsvoorwaarden van het platteland en de stad. is niet onmiddellijk te bereiken. Een toeslagregeling voor de arbeiders op de kleine zandbedrijven zal aan de grootste moeilijkheden tegemoet komen. Het is verheugend, dat op den oproep van den minister-president zich velen voor de oocstwerkzaamheden gemeld hebben. Helaas kunnen alleen zij, die den land bouw kennen en lichamelijk voor den zwaren arbeid geschikt zijn, te werk ge steld worden. Problemen als huisvesting, transport, kleeding, schoeisel, moeien op- Het Nedecl. episcopaat waarvan we het eerste deel eener her derlijke boodschap kort hebben geme moreerd, spreekt verder over den weg, waarlangs de nieuwe wereld moet worden gebouwd. Wij lezen daar o.a., dat het nationaal-socialisme wel als Tegiem ver nietigd is, doch in andere vormen nog zoer levend is als materialisme en nieuw- heidendom. De wereld moet teru" naar Christus, wil zij niet te gronde gaan. Wilt U nog in Tokio wonen? Radio Tokio waarschuwt voordurend „Vijandelijke vliegtuigen in de lucht „Landingsoperaties kunnen elk oogenblik verwacht worden De huisvrouwen Van Tokio behoeven geen queue te maken, want er is vrijwel niets te koop. Er is geen vleesch, geen kaas, geen boter, geen melk, geen groen te. Er is alleen een schamel beetje rijst, zells Ie weinig voor een Japanner. Soms is er een ei. die_mel de rijst samen de hoofdschele] vormt. Tachtig procent van do bevolking van Tokio lijdt aan bori-beri. Het eenige dat niet gerantsoeneerd is, is slaap. Maar hiervoor zorgt de Amerikaansche lucht macht De Jappen moeten verder allen trainen voor do burgerwacht. De eenige hoop van de Japansche leiders is, dat den oorlog den Goallieerden to duur wordt zij in onderhandelingen zullen toestem men. We denken evenwel, dat deze hoop ijdel is. Daily Express. gelost kunnen worden, voor ook onge schoolden en de jeugd kan ingeschakeld De minister deed voorts een beroep op de boeren, die niets verloren hebben in den oorlog, om hun collega's in de ge teisterde gebieden- te helpen met huis raad, werktuigen, vee en dan met goede werktuigen en goed vee. Het tewerkstellen van politieke gevan genen bij den oogst levert met de bewa king die zij steeds noodig hebben, te groote bezwaren op, dan dat dat op groo te schaal kan worden toegepast. De zwarte handel, zoo zei de minisW verder, zal ernstig bestreden worden, zullen strenge maatregelen komen en zal een slrengo controle uitgeoefend v,_r- De minister vertrouwde, dat iedereen zijn medewerking zal verleenen bij hel binnenhalen van den oogst. Als er iets hapert, dan moeten wij allen de handen uit de mouwen steken en dan kunnen wij redelijke rantsoenen eischen. Er is typhus uitgebroken in Weenen en er bestaat gevaar voor een epidemie, verklaarde Jean Lambert, persoqnfije af gezant van Dr. Karl Renner, te Parijs. De heer Lambert is op weg naar London en Washington. De geheele situatie in Wee nen zag er donker uit volgens hem. MIDDELBURG. De aid. Interneering van het Militair Gezag deelt mede Te Nieuwe Schans (Gron.) werd de be kende R. J. Zimmerman, de man van de Technische Noodhulp enz., gearresteerd. Hij is tot op 30 April van dit jaar in Duitschland nog in betrekking geweest bij een vdachlwagenfabriek. Als aardige bijzonderheid kan worder, gemeld, dat hij, middels de Duitsche in stantics. heeft gevraagd of hij zijn in bezi zijnde motorfiets mocht behouden om er op naar huis te kunnen terugkeoren. Zimmerman wordt spoedig hier vor- wacht, al is het dan niet op zijn motor fiets. POORTVLIET. Terwijl de groenten- en iruithandelaar M. G. met kar en paard zijn klanten bezocht, sprong van het paar dentuig een riemstuk kapot. Het paerd sloeg op hol. G. viel van de kar af en kreeg een inwendige beenkneuzing. In de wilde rit van het paard vielden de met appels en sla gevulde kisten op den weg en in de sloot. Op den hoek Molen straatLangestraat kwam een wiel van de kar tegen een paal terecht en het paard kwam te vallen. Toeschouwer; konden het dier hier grijpen. STAVENISSE. Na een evacuatietijd van 16 maanden ging Ds. E. R. Damslé Zon- dag jl.l weer voor het eerst in zijn ge meente voor. Hij bediende het Woord naar aanleiding van Psalm 86 1214. Naar men van bevoegde zijde ver neemt, ligt het in de bedoeling om weer een korfbalvereeniging op te richten. Hel echtpaar J. Moerland-van Zuien. herdacht 18 Juli j.l. hun 40-jarige echt- vereenigïng. Eenigo dagen geleden is de verver aan het werk geweest en heeft op ver schillende plaatsen bij de moffen-aanhan gers mooie letters en teekeningen op mu ren en deuren aangebracht. De familie Dekker, die ge-evacueerd is in Dordrecht en juist eens thuis kwam kijken, vond het toch maar raadzamer om 's avonds weer Ie vertrekken. Ze worden door de jeugd uitgeleide gedaan. Burgerlijke Stand. GeborenPieter- tje G„ d. v. J. J. Klaase en D. E. van IJsseldijk te Zeist. Machelina C., d. v. D. IC. Nieuwkerk en M. Pipping. NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING Te Hansweert, Kruiningen en Schore is een plaatselijke aideeling van de N.V.B. opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteldVoorzitter Ds. Morlier te Kruiningen secretaris J. W. Griep, Hans- weert penningmeester P. P. M. Meijer, Hansweert. Te Hoofdplaat sprak voor een aantal genoodigden de heer van Uxem, secreta ris van de N.V.B. in Zeeland, over hot program van de N.V.B. Bij de discussie werd uitvoerig gesproken over de al dan niet wenschelijkheid en noodzakelijkheid con confessioneele politieke partijen voor de toekomst. Volgens de N.V.B. moot ook op dit terrein een vernieuwing tot stand komen en is de antithese als poli tieke tegenstelling voor de toekomst on aanvaardbaar. Het sociaal-economisch program van de N.V.B. is volkomen in de lijn van de encycliek Quadragesimo An no. Spr. deelde mede. dal binnenkort Prof. de Quay in Zeeland zou komen spreken en ook West Z.-Vlaanderen zou bezoeken. Spanningen in de geschiedenis I. De loop der geschiedenis wordt geken merkt door spanningen. Steeds zijn er machten, wier belangen tegenover elkaar staan. Die spanningen worden bepaald door geografische, histo rische, economische een geestelijke facto ren, meestal zoo nauw aan elkaar ver bonden, dat zij niet tc onderscheiden zijn. Hier enkele voorbeelden. Rusland, Duitschland en Engeland in hun verhoudingen, ten opzichte van elkaar Rusland „ontwaakte" pas op het eind der 17de oeuw. toen hot politieke spel in Euro pa reeds lang in vollen gang was. De Bourbons in Frankrijk speelden hun hoog spel en als exponenten traden op Holland en Engeland. Rusland lag ver van alle groote zeeën af. Nederlandsche kooplieden brachten contact met het Wes ten tot stand. Rusland moest om een „kijkgat" to ver krijgen, harden strijd voeren tegen Zwe den en Polen. Hel was Peter de Groote, die een haven aan de Oostzee bouwde, St, Petersburg, het latere Leningrad. On der de volgende Czaren Katharina de Groote, Alexander I tol Nicolaas II toe, werd deze strijd tegen Zweden, Polen en Turkije voorlgezet, om havens te verkrij- Het kon niet anders, of Stalin moest deze politiek vasthouden. Het Rusland van 1918 was verjaagd uit allo gebieden, die het na eeuwen bloedigen strijd veroverd had. In 1945 heeft Stalin zijn zin gekregen, In legers hebben Gdynia, Dantzig en Koningsbergen bezel, Petsamo in het Noor den en in het Zuiden - - Hier blijven de Dardanellcn het cardinale punt, waar En- gelsche en Russische belangen elkaar iteeds dwars zilten. Een ander voorbeeld is Engeland, dal door zeeën is omgeven. De bewoners hadden daarom altijd een voorliefde voor den handel. Deze verspreidde zich over alle werelddeelen. De Hollanders en de Franschen, ook aan zee gelegen, hadden dus dezelfde belangen en kwamen daar door vaak in conflict. Zoo worden de oor logen van 1702, 1756 tuschen Engeland en Frankrijk gevoerd., de zevenjarige oor log enz. Duitschland daarentegen is aan een binnenzee gelegen, legde zich niet speciaal toe op de zeevaart, zocht expan sie op het vasteland en had van nature meer conflicten met Rusland en Frankrijk, die op het vasteland uitbreiding zochten. Dit bleek in 1870 toen liet Engeland Frankrijk ïn den steek, omdal 't in Duitsch land geen ernstigen zeeconcurrent zr Maar na 1870 ontwikkelde Duitschland's industrie zich sterk met het gevola. dat de export steeg en Duistchland een ern stigen concurrent van Engeland werd. We zien dus hier hoe de economische factoren geografische belemmeringen overwonnen. In de oorlogen van 1914 en 1939 had Duitschland dus de zeevarende volkeren tegen zich, deze sloten de zeeën af. met het gevolg, dal Duilschland mede hier door deze oorlogen verloor. Een volgen de maal meer over de verhouding lus schen Rusland en Engeland. L. HET EEZOEK VAN DEN MINISTER-PRESIDENT Op zijn reis door Westelijk Zeeuwsch- Vlaanaeren heelt Minister-President Prol. Ir. W. Schermerhorn te Breskons den eer sten steen gelegd voor den bouw van 200 noodwoningen. Dit complex vormt het begin van den bouw van noodwoningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de plechiig- heid waren o.m. tegenwoordig de Minis ter voor Openbare Werken, Ir. Ringers on de algemeeno commissaris voor den we deropbouw, Dr. Z. IJ. v. d. Meer. Behalve Breskens bezocht het ministeri- eele gezelschap ook Ooslburg. Sluis, Aar denburg en Eode. FILM OVER WALCHEREN Mannus Franken heelt een Sim over Walcheren gemaakt. De rolprent is 400 m lang en zij zal ongeveer midden de vol gende maand in circulatie worden ge- KORTGENE. Donderdag kreeg de heer P. R. van Kamperland een klap van een veulen tegen zijn borst. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer R. werd per dokters-auto naar huis ver- ST. PHIL1PSLAND. Tot leden van den lijdelijken gemeenteraad zijn gekozen de heerenJ. Neele, C. A. Stormezand, M. den Engelsman, A. v. d. Vliet, A. L. Abrahamse, A. K. Guiliam en A. M. van Dijke. NIEUWE BONNEN GELDIG TOT 28 JULI 1945 Aardappelen A 31. B 31, C 31. D 31, E 31. M 31 Aardappelen, per bon IVfe kg. Vleesch A 31 A, C 31 A. D 31 A, E 31 A Vleesch, per bon 125 gram. B 31 A Vleesch, per bon 250 gram. M 31 A Vleesch, per bon 100 gram. Diegenen aan wie rantsoenbonnen vleesch ingevolge medisch advies zijn uitgereikt, hebben op deze rantsoen bonnen voorrang bij het betrekken van versch vleesch. Overigens dienen de consuinenten genoegen le nemen met hetgeen de slager in voorraad heelt, dus hetzij vleesch in blik of visch in blik. GELDIG TOT 4 AUGUSTUS 1945 Koffie A 80, B 80, C 80 Reserve, 100 gram per bon. Zout 210 Algemeen, 100 gram per bon. Suiker 196 Algemeen, 500 gram per bon. 211 Algemeen, 250 gram per bon. Peulvruchten 193 Algemeen. 125 gram per boa. Vermicelli, havermout of puddingpoeder 212 Algemeen, 50 gram per bon. Engelsche Biscuits 197 Algemeen, 150 gram per bon. Deze bon moet worden besteed bii den winkelier, die dit artikel in voorraad lieeit. De winkeliers mogen deze bon nen niet aannemen, indien zij niet direct biscuits kunnen afleveren. Rijst D 70, E 70 Reserve, 125 gram per bon. Gortmout oi gortgiies A 70 Reserve, 125 gram per bon. B 70. C 70 Reserve, 250 gram per bon. Pruimen of rozijnen 204 Algc-meen. 100 gram per bon. Kaas Hoewel in overige gebieden bonnen voor kaas zijn aangewezen, mogen deze bennen hier nog niet door de winkelie.s worden aangenomen. Pas wanneer de detaillisten bevoorraad zijn, zullen de betreffende bonnen be kend werden gemaakt, zoodat iedere winkelier direct uit voorraad kan en zelfs meet aflevoren. Amerikaan: :h spek of bacon B 32 B Vleesch, per bon ISO gram. A 32 B, C 32 B Vleesch, p. bon 90 gr. Vervangingsmiddelen A 73 tot en met E 73 Reserve, 1 rants. Eipoeder A 31 B. B 31 B, C 31 B. *D 31 B, E 31 B Vleesch, per bon 70 gram. Engelsche bloem 201 Algemeen, per bon 70 gram. - A 77. B 77, C 77 Reserve, per bon 140 gram. D 77, E 77 Reserve, per bon 420 gram. Kindermeel D 74 Reserve, per bon 250 gram- Rijstebloem E .74 Reserve, per bon 250 gram. Rijstpudding D 80 Reserve, per bon 12 ounces. Do winkeliers dienen ae voorinleve- ringsbon legen ontvangstbewijs in te nemen. In hot tijdvak van 22 Juli tol on met 4 Aug. a.s. wordt op bon D 63 Reserve afgeleverd. Engelsche Huitshoudzeep D 75 Reserve, c.a. 112 gram oer bon. E 75 Reserve c.a. 225 gram per bon.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1