VRIJE STEMMEN Het Verre Oosten ie JAARGANG NUMMER 214 I DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 19 Juli 1945 Algenieene Leiding» B. G. Kloosterziel en S. L, Boerrua Hoofdredacteur Kockebakker Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Zuivering Interneering T ewerksielling r is 1, zegge 1 vonnis geveld Zoo- werd gemeld is Kortewog te Breda veroordeeld tot 2 jaar interneering, 30.000 gld. boete, en ontzegging van het recht lot bokleeding van openbare ambten. Dal is er ten. Nadat het Zuiden acht maanden bevrijd is. Er zijn 100.000 tol 200.000 ge-interneerden, zei Prof. Van Bemmelen. Hoelang zal het dan duren, voordat deze allen hun vonnis oi hun vrijspraak hebben ontvangen? Reken u zolr maar uil. Wat nu te doen? Bovengenoemde hoogleeraar. rerbon- aan het Militair Gezag, deelde op een persconierentie mede, dat men lichtere gevaiien voorioopig zou ontslaan, omdal men niet zulke massa's gevangenen zou kunnen herborgen, wat weer een bewa king van 40.000 man zou vergen. Bo llen zouden de rogelen waarnaar zou worden gevonnist worden verzacht. Col laboratie zal voortaan beteekenenop zettelijk hulp aan den vijand verstrek en daardoor een Nederlandsch be lang ernstig schade doen. Iemand die voor de Duitschers werkte, en daarbij de overtuiging had daarmee een Neder landsch belang te dienen, zal niet wor den veroordeeld wegens collaboratie. Bovendien werd Ier conierentie ver klaard, dat degenen, die naar huis moch ten terugkeeren, niet door de bevolking mochten worden uitgebannen, zooals ai Brabant was voorgekomen. Ook zeide n, dat het niet gowenscht was, om te veel bedrijisleiders op te pakken, omdal dit de productiviteit zou kunnen scha- Wij geven verkort deze overwegingen en voornemens weer. doch kunnen er niet zoo maar onze instemming mede betuigen. Al te veel riekt dit naar ver- legenheidsargumenlen, voigens ons in zicht. Maar komt het overeen met de al- gemoene volksopinie Liever zouden wij zien, dat met voort varendheid werd verhoord en gevonnist, to beginnen mot de meest beruchte iigu- Daarvoor behoeil toch niei lang te worden gepraat, zouden we zoo zeggen. In apdere landen zijn ze er vlugger mee 1 Dal men ondortusschen monschen aan hel werk -zet, is uitstekend, Ket luieren i dit soort individuen die zooveel te- ons volk hebben misdaan, terwijl wij allen hard werken moeten, wil Neder land van den winter kunnen leven, sluil. iedereen tegen de borst. Zoo heelt men mei vreugde de 500 N.S.B.ers en derge- Ji/ken begroet, die uit Vught naar Zeeland land werden gebracht, en van uit Elle- woulsdijk en Rilland Bath bij de oogst- werkzaamheden zullen moeten helpen. Laat dit in elk geval maar overal ge schieden. Die één ot twee honderddui zend kunnen tenminste hun kost verdie- i tijdens do interneering Wij verna- a da! in de Noordoostpolder duizen den handen te kort kwamen. Hier is personeel Red. Franco heeft het plan de monarchie te herstellen Protest tegen de geheimhouding van conferentie te Potsdam Dë strijd tegen Japan Tijdens de twee-daagsche aanvallen ge durende het weekeind, die door marine vliegtuigen werden uitgevoerd op Noord- Japan, zijn ten minste 140 Japansche sche pen en kleine vaartuigen tot zinken ge bracht. w.o. 9 kleine oorlogsschepen 5 van de 7 ferry-booten, die hel spoor wegverkeer tusschen Honshu en Hokkaido onderhouden. Zware schade werd toege bracht aan industrieeie doelen en aan het verkeer te land. Slechts 24 Ameri- kaansche vliegtuigen en 16 piloten gingen verloren. Voor de 3o maal binnon eon week hebben de schepen van de 3e Amerikaan- sche vloot Japan beschoten. Ook no thans voor de eersto maal de Brltsche eenheden daaraan deel. Het doelwit was Hiischi, ongeveer 100 km. ten N.O. van Tokio, aan de Oostkusl van Honshu. Binnen een uur hadden dc slagschepen op 15 km. aistand van de kust 1500 ton granaten op de stad en op fabrieken ongeveer 14 km. landin waarts algevuurd. De aanvallen door 1500 marinevlieg- luigen op het gebied rond Tokio werden den geheelen dag voortgezet. Volgens Domei zou het eiland Celebes het volgende tooneel van een invasie ii Ned. Indië zijn. Chineesche troepen hebben de haven stad Moncar bezet, die juist in Indo-Chinc nabij de grens vah Kwantoeng ligt. De conferentie te Potsdam Om tien minuien vóór 12 kvram Stalin met Molotov en den tolk Pavlov bij de villa van Truman aan. Aan den ingang wer den ze begroet door Truman's adjudant, brigade-generaal Harry Vaughan. Stalin was in uniform en arriveerde per Men lunchte samtr. Dccnc bpgor eerste zitting van de conferentie der Big Three. De „News Chronicle" protesteert teg* de uiterste geheimhouding, waaronder de vergaderingen zullen worden gehouden. Do conferentie moet een keerpunt worden in de moderne geschiedenis. Doch dit kan niet in de duisternis worden bereikt. Prin- cipieele besluiten zullen wo/den genomen, die hot lot van de Europeesche volkeren voor vele jaren zullen bepalen. Maar dit moet geschieden in het volle licht België Na de kabinetszitting bleek, dat de katholieken uil het kabinet waren gelre den. Daartoe had de betrokken parle- mentslractie besloten, omdat de katholie ken niet langer kunnen samenwerken partijen welke tegen den Koning zij Minister-President Van Acker doelde ip de daarop volgende parlomentszitling r BUITENLANDSCH OVERZICHT De oorjog gaal hier in steeds sneller tempo. Tegelijkertijd in China, op Borneo. 1 hol gebied om Japan on in Birma, wor den de operaties gevoerd, die een unicum in de militaire geschiedenis. Afstan den bestaan er Om den lezer geven èon kort. Óp 7 December 1941 valt Japan Pearl Harbour en tegelijk Malakka. Hongkong sn de Philippijhen aan. Dan begint de lange verlieslijst, the de Geallieerden telboeken kregen. Op; 13 December valt Guam, op 24 De cember Wake, (ion 25sten Hongkong. Ja pan ireedt op met gecombineerde strijd krachten, de „blitzkrieg" methode brengt de averwinningj althans voorioopig. Op 26' JJebruari slag in de Javazce, hel ver liest- van Ned.-kidië, de opoffering van Doorman. - De va) vanSingapore bedreigt ook Brilsch Indië. df- Japanners rukken moei zaam op in Birma. Onderlusschen had de vefovering van. Indië don Japanners tc voel tijd gekost en de Geallieerden had den lijd gewonnen. In grooten getale amen de Amerikanen in Australië aan. i Geallieerd commando onder generaal Mac Arthur werd gevormd. De geallieer den zagen duidelijk 't belang van Austra lië. dit moest de startbaan worden, waar- een Geallieerd offensief straks woer moolon beginnen. Wat Engeland voor Europa beteekende in 1340. dat was lustralie in 1942 voor het Groote Oceaan- gebied In Mei 1942 gingen de Philippij- 1 verloren, de heldenstrijd op Corrogi- dor mocht niet baten. Maar in dc Koraal- zee werd de Japansche vloot beslissend verslagen. De vloten waren 250 km. elkaar verwijderdde vliegtuigen stege^ op van vliegkampschopen en op deze wijze gal de luchtoorlog den beslissender doorslag. Vergelijk even met den slag om Engeland in September 1940 ook deze bepaalde den uilslag van den oor log. We krijgen nu achter elkaarden slag om Midway, waarin de Jappen zeven slagschepen verloren. Op Nieuw Guinea wisten de Australiërs Port Moresby te behouden, van hieruit werd in bittere strijd Nieuw Guinea weer heróverd. Dan de landing op Guadalcanal in Augustus 1942. De oorlogsproduclie in de Veroen. Staten kwam op gang. Maandenlanger, strijd om Guadalcanal, waarin Japan zeer zware klappen kreeg. Bolangrijk wordt do ontwikkeling dan in Nov. 1943 lan ding op Tarawa in den Gilbert-archipel. We zien de langzame opklimming naar het Noorden in etappesde Marshall eilanden, de Carolinen, op 15 Juni '44 de landing op Saipan ten Zuiden van Tokio. Tokio wordt voor het eerst gebombardeerd Guam wordt heroverd op 27 Julien 20 October is Mac Arthur terug op de Phi- lippijnen Hoe enorm de inspanning der Geallieerden is geweest, blijkt uit het ieit. dat tegelijk Rusland, China en Britsch In dië geholpen moesten worden de inva sie in Italië en Frankrijk moest wordon voorbereid Wij mogen dan ook den Ge allieerden niets verwijten, als zij Neder land niet dadelijk aan het noodiga kunnen helpen, de oorlog is nog niet afgcloopcn L. dat de zes portefeuilles onder de overblij vende loden van het kabinet waren ver deeld. Hij las een brief voor van den Koning, maar zeide vooral, dat de regee ring voor dien brief geen verantwoorde lijkheid op zich kan nemen. In don briei schreef de Kaning. dót hij het huidige parlement niet representatief acht voor hel volk. Daarom wil hij zijn beslissing gronden op den uitgesproken volkswil. Daarna werd een door Van Acker inge diend wetsvoorstel aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Koning zijn consti- tutioneele functies niet kan hernemen, tot- dat de Kamer en de Senaat verklaren, dal deze onmogelijkheid niet meer beslaat. 93 afgevaardigden stemden vóór hel wetsonlv/erp, 6 stemden er tegen. Er wa ren 32 onthoudingen. Spanje Generaal Franco heelt Dinsdagavond op de bijeenkomst van do Phalanx ge sproken over een plan om de monarchie in Spanje te herstellen, als zijnde volgens hem de eenig juiste regeeringsvorm. Een wetsontwerp daarover zou de Cortes wor den voorgelegd. Franco wilde den parle mentairen .weg bewandelen. Verder deed hij geen bijzondere mededeelingen. Als gewoonlijk viel hij de communisten aan. De monarchie moet sterk en soepel zijn en moet den geest van de phalanx- heweging en van sociale vooruitgang garandeeren, verklaarde Franco. H.M. de Koningin ongesteld Naar eerst gistermorgen voor het eerst werd gemeld, is H.M. Koningin Wilhelmina reeds eenige dagen ziek. De behandelende geneesheer, de arts Haverkamp, heelt hierover gistermorgen een communiqué verstrekt „Tengevolge van een gevatte kou lijdt Hare Majesteit reeds eenige dagi een acute longaandoening, die kelijk zorg baarde. Sedert n ziekte een gunstig verloop, al zal geruï- men tijd ru3t nog noodig zijn." Indien het gunstig verloop blijft voort duren, zullen door den behandelenden ge neesheer geen verdere bulletins worden uitgegeven. Adres voor inlichtingen Aan alle betrekkingen van nog niet ui. Duitschland teruggekeerde Nederlanders, die nadere inlichtingen wonschon. wordi verzocht zich te wenden tot het Hoofd bureau Evncuoerings- en Repalrieerings zaken. Karei van Bijlandtlaan 12 te Den Haag, onder bijvoeging der woorden ,Ter attentie van Kapitein van Nijnanten". De reis van prinses Juliana met haai dochtertjes zal van New-York per scheep:-. gelegenheid naar Engeland gaan, waa: de prinsesjes korten tijd zullen verblijven. Van de 75.000 in beslag genomen ra- o's zijn er maar 35.000 in ons land go- bleven. Daarvan zijn er 20.000 afgeleverd, terwijl men bezig is de resleeronde 15.000 sorteeren. In het geheel zal ongeveer derde der ingeleverde toestellen te ruggegeven kunnen worden. Nu de normaio toestanden In de brood sorziening zijn teruggekeerd, wordt als voorheen ae wet weer toegepast, dat vóór uur geen versch brood mag worcter. verkocht. Hitler's butler thans door de Amerikanen gevangen genomen Enkele weken geleden was Anep-Aneta in de golegenheid ie melden, dat de gevoer 50-jarige Arthur Kannenberg, die sedert 1933 als ..butler" in don persoon lijken dienst van A doll Hitler had ge staan. zich ergens in de Oostenrijksche bergen schuil hield en dat hij bang was, dat nog losloopende S.S.-mannen hem daar zouden zOeken, omdat hij „te veei van den „Führer" wist Thans kunnen wij meedeelen, dat Kan nenberg, die zijn vrouw on twee blonde nichtjes bij zich had, door de Amerikanen gevonden en gevangen genomen is. Hij zit nu in een cel biet oen heelon stapoi photo's uit zijn glorietijd bij zich. waarop Hitier, Goering. Mussolini, Laval, Ciano andere „groote" persoonlijkheden uit een thans afgesloten politieke epoche, met oi zonder den spijzen en dranken ser veerenden Kannenberg, zijn afgebeeld, welke hij thans voortdurend bekijkt. De dikke Kannenberg had enkele we ken geleden verteld, dal hij indertijd al leen maar lid van de nazi-partij gewor- was. om een betrekking in de on middellijke omgeving van don „Führet" ie kunnen bekleeöen. Thans bliikl, dat hij zich reeds bij do partij had aange- iloten. toen deze nog maar 107 leden tel le en dus nog maar in haar beginstadium stond. De Amerikanen hemen aan, dat .ij een belangrijke rol in de partij ver- ulde en ook in den laatsten tijd nog op dracht had, berichten aan andere nazi's dcor te geven, die men nog niet achter slot en grondel had kunnen zetten. Toen hij bij zijn verhoor over Eva Braun begon te spreken, deed hij precies na. hoe zij zich onder het wandelen bewo gen had, herhaalde hij de teedero woor den, welke Hitler, die haar „Evi" noen- vaak tegen haar sprak, on imiteerde hij met een hooge stem ide gesprekken Eva in haar Münchenschc dialect. De Amerikanen vonden hem een vreemd engelmoes van eon clown, een gastro- jom en een tooneolspeler. Hij beweerde, dat Hitler vaak gezegd had, dat hij „wel een veldmaarschalk door een ander kon vervangen, maar geen Kannenberg". Hitler had echter ook vcak getrapt. Een van de ergste schoppen had hij gekregen, loon Chamberlain en Daia- dier in het najacr van 1938 te Berchtos gaden op bezoek waren, met dc bedoe ling om den vrede in Europa te bowa- „Er z i koude lunch gegeven wor- Enge/sche dubbele zomertijd beëindigd Zondag moesten de klokken in Engeland ;n uur terug gezet worden. De dubbele zomertijd is bë-eindigd. Over het gehecle land'gaan een half ir na zonsondergang de lichten op. De verlichting in Londen, meldt de „News oi the World", is beter dan in 1939, In vele steden zal de straatverlichting func- tionneeren als voor den oorlog. rie-n". vertelde KenneEhorg. „H: was voren geschoten om de heeren te welkomen on er op te letten, dat hun hoeden op een behoorlijke wijze in vangst genomen werden. Daarop leidde ik hen naar het eetvertrek. Tot mijn groo ten schrik ontdekte ik daar, dat het bul let nog niet heelemaal gereed was go komen. Hitier kwam achter do andoren aan. Hij riep mij zachtjes op zij en gal mij toen zuik een beftigen trap, dat ik er uren later nog pijn van had „Nou, en Hitier kon trappen Ook zi,n armen waren ontzettend sterk. Ik heb eens achter hem gestaan, toen hij gedurende anderhalf uur aan een sluk den nazi •t bracht. Ik zeil moest mijn arm er- op leggen. De meesion onzer dr:lzn dit gewoonlijk, doorgaans op don schou der van dengeen, die voor ons stend". Kannenberg doet het thans voorkomen, alsof hjj blij is, dal de Amerikanen hom te pakken hebben gekregen. V/ant nu kunnen do baoze nazi's hem niets meer doen. Hij is van plan een boek te schrij ven. dat den naam „Mein Kampf um Hitier" (Mijn strijd om Hitier heen) za! Verlanglijstje Kinderen van 0 tot 4 jaar krijgen geen chocolade, klaagt een moeder. Autoritei- hebben gezegd, dat het niet goed voor hen zou zijnMaar. zegt moeder dan terechtgeel hun dan iots anders er voor in de plaats. Ze kwamen in do oorlogs jaren toch al zooveel te kort. Het centraio distributie-orgaan voor geheel Nederland moet hier maar eons over denken. Trou- sik zie menigmaal oen jongetje 3 jaar op een chocolade-reep knab belen Zou dat kwaad kunnen Rijwielbanden 1 Er moeten er genoog in, zei een rijwielhandelaar lol onzen briefschrijver. Wij betwijfelen de juistheid hiervan, tenminste voor ons land. Het schandaal aan do overzijde van het Ka naal hebben vrij al gesignaleerd. En ook het schandaal, dat do Duitschers aan den overkant van de grens nu rijden op onze gostolen fietsen, en wij ze niet moger. terughalen. En wij sluiten ons aan bij slotwoord „Zoolang er nog één Ne derlander moet stappen, mag er zeker geen mof fietsen, autorijden oi iets der- Radio-toestellen. Een inzender wil graag :ijn ingeleverde radio terug. Ja, dat wil len er velen. Maar hoe ze te krijgen De radio's, die zijn teruggevonden, zijn volgons de verklaring die werd gegeven, over het algemeen minderwaardig. De goede zijn er al lang uit. Men tracht nog wat to repareeren. En in Duitschland moe- er nog genoeg zitten. Oolc weer iets wat de dienst tot terughaling der gestolen goederen maar eens goed moei opknap- Wij zijn met elkaar de dupe ge worden. En moeten we dat nu aldoor NIEUWS IN HET KORT De „Spreeuw", piloot luitenant Peetoom, is als oerste K.L.M.-vogel op „Schiphol" geland. Naar wij vernemen zullen de Japansche diplomalen, die in Duitschland gevangen genomen zijn, alvorens uitgewisseld te worden tegen Amerikaansche in Japan sche handen, gedwongen worden oen deel van de Amerikaansche strijdmachten te land, Ier zee en in de lucht, benevens een deel der productiemiddelen te aanschou- Dan welen Ze, vrat ze in Japan te wach- Jean Horold Paquis, de nazi-propagan dist en politieke radio-commentator voor ce Panische radio tijdens de Duitsche be zetting, is door do Fransche politie ge arresteerd. In Den Haag verscheen onlangs de Grüne Polizei weer. Zij posteerden zich met karabijn en revolver op den hoek van een straal en pakten iietsen mee. De Hagenaars schrokken hevig, maar wel dra bleek, dat dit een opname voor de lilrr." betrof, waarvoor deze „oud gedien- den" aan bet werk waren gezet 1 Ambachtsschool Goes Dinsdagmiddag vond de uitreiking van diploma's van de Ambachtsschool plaats. De voorzitter van het bestuur, de heer Stoel Feuerstein, wees op de moeilijke omstandigheden, zooals de gebrekkige ma teriaalvoorziening. Spr. spoorde de leer lingen aan, zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van de vaklitteratuur. In do algeloopen jaren is er in het bui tenland veel gepresteerd op technisch ge bied de bezetting maakte het ons on mogelijk zich daarvan op de hoogte te Spr. richtte een woord van dank tot leeraren en directeur voor he'veen zij, ondanks don orlog, nog tot stand hebben weten tc brongen. De directeur van de school, dhr Butler, zei, dat het aantal leer lingen door den oorlog van 210 tot 180 was ieruggeloopen. Wanneer het school gebouw nie! wordt teruggegeven, zullen zu! 1 Szptombc: 79 loorlinytu moc'.cu worden afgewezen, terwijl er dringend gebrek aan werkkrachten is. Spr. hoopt, dat de gemeente hier de noodiae aan dacht aan zal bestea'en. Vervolgens werden de diploma's uitge reikt. Do heer Molse sprak namens het ge meentebestuur. Hij zeide o.a.Den jon gelui wacht een belangrijke taak in den wederopbouw. Veel bruggen, wegen en huizen moeten opgeknapt wordon. De woning toestanden in Zeeland. Ze in erbarmelijk in veel plaatsen. Eva- iccs hokken op elkaar. Nu weer een brie! uil 's-Gravenpolder. M'aar zoo is lalioozon, overal. Een betere wo ning Ho maar. Hij vraagt een barak de geallieerden. Ja, als die te krijgen zouden rijn, nu ze toch in massa tilt ons land wegtrokken, dan zou dat voor velen kostelijke verbetering zijn. Een ruime barak is beter dan een klein hokje met groot gezin, enz. enz. Ieder ziet de ellende van vlak bij. Eieren die zouden liggen Ie bederven, terwijl er zoovelen naar snakken. Een des kundige uit Goes schrijft ons. dat er in Goes toentertijd geen 1 miilioen waren, doch slechts 700.000, die zoudep worden gedistribueerd over de verschillende zie- l.u'zon, zoodra hot vervoer geregeld zijn. Inderdaad is dit geschied. Doch vernamen dat ze toch maar in minder goede conditie aankwam er. Hier is toch "in den haak. Feit is, gelijk nu hel koekschandaal is gebleken bureaucratisch ambtenarengedco laat de evensmiddelen verloren gaan, die door deskundige cn vlotte behandeling hadden kunnen worden gered. Dit is een misstand "e moet verdwijnen. Ja, schrijft iemand, naar aanleiding van is arlikel„loonen, prijzen en boeron- verdienste" de toestand voor den land arbeider is nog lang niet ideaal, maar prijzen die een boer krijgt zijn ook zoo bijzonder. De lruitkweekers heb- bon het beter. En hij geelt dit lijstje, waar voor volgens hem ruimschoots gekweekt kan worden - appels 30 ct. por kg., peren '5 ct. per kg., pruimen 40 ct., kersen 65 roode bessen 40 ct„ zwarte bessen t., kruisbessen 20 ct„ aardbeien 35 ct. por kg. Voor den landbouw zijn voldoende de volgende prijzen, zegt hijcardappols 8-10 ct„ uien 10 ct„ tarwe 30 cl., gerst erwten 50 cl., boonen 60 ct. per kilogram. Maar zijn conclusie is vooral„de land arbeiders, die het hardste en vuilste werk moeten doen" gaan inzien dat ze tekort gedaan worden, en .geven er zoodoende do brui aan en groot gelijk 1" Rcdicale gelijkstelling in levenspositie tn land- en stadsarbeiders zal alleen hel tekort aan werkkrachten kunnen opheflen. wij mot hem. Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1