VRIJE STEMMEN De tweede door Duitsch- land gewonnen slag De eerste slag is gewonnen toen aan de geallieerde militairen toegestaan werd. te verbroederen met de Duitsche bevol king. Het Duitsche Gretchen zal hier wel triomfen kunnen vieren, met als gevolg een tegenover Duïtschland gunstiger stem ming in de geallieerde landen. De tweedo slag wordt gewonnen door de DuitsOhe gezagsdragers in de grens streken. die nu begonnen zijn. Nederland- sche boeren uit de grensstreek uit te drij ven, met steun van het geallieerde be zettingsleger. Wat. praat ge nog, Nederlanders, van i een deel van Duitschland Het omgekeerde gebeurtjullie wordt uit gegooid, als dat bij de Duitschers in hun kraam te pas komt En jullie mi nister Van Kleiiens heeft het toekijken ,Je Maintiendrai" publiceert den vol genden brief, die Nederlandsche bewoners van de Duitsche grensstrook ontvingen „Bokholt, den 1945. Herrn zuLaut Mitteilung der Kreisverwallung haben Sie sich mit Ihren Familienangehörigen am Freitag den 25.5.1945 um 9 Uhr beim Rathause zu Barmstadt einzufinden. zwecks Riickkehr in Ihrem Heimat-staate. Bin beauftragt. Ihnen davon in Kennlnis zu setzen. dass wenn Sie dieser Auflorderung nicht nach- kommen. Sie nicht mehr den Schutz der Brittischen Militarverwaltung goniessen. Desweiteren verlieren Sie dadurch Ihre Staatsangehörigkeit. Dor Bürgemeister Vertaling in 't kortDe burgemeester van Bokholt zet in overleg met de Brit- sche bezetting de Nederlandsche boeren, die daar in de grensstreek wonen, over de grens Uit het vervolg blijkt dat ze 30 K.G. bagage mochten meenemen, terwijl hel overige bezit op een hoop werd gegooid en werd verbrand. Iedere Nederlander, die dit leest, roept spontaan uit - dat kan niet waar ziiji. Dat zou de wereld op zijn kop zetten zijn De verslagen Duitschers zijn hier al weer gezagsdragers, en de overwinnende Ne derlanders moeten bukken onder hun Nee, dat geloof ik niet Als het niet eer zoo degelijk en be trouwbaar blad als „Je Maintiendrai" zou v/ezen. dat het meedeelt, zouden wij hot ook niet geleoven. Maar nu moeten wij wel. En wij roepen schande, schande En wij huiveren ervoor, wat de naaste toekomst aan verdere overwinningen van dit gevaarlijke volk nog brengen zal. Nu is niets meer onmogelijk. Red. Ie JAARGANG NUMMER 213 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag IS Juli 1945 Algejneene Leiding B. G. Kloosterziel ei S. L. Boerma Hoofdredacteur Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Zal Franco de Phalanx ontbinden? Churchill en Truman zagen Berlijn Het Verre Oosten OOR DE BRITSCHE VLOOT IN ACTIE TEGEN JAPAN De phase, die aan invasie voorafgaat, is begonnen, meldde adm. Nimitz in zijn communiqué. De 3e Amorikaansche vloot is versterkt met eenheden van de Britsche Paciiicvloot, w.o. het 35000 Ion melende slagschip „King George V" en het vliegdekscnip „Formidable" van 23000 ton. Het is de grootste gevcchls-eenheid van zeestrijd- krachten, die ooit in de geschiedenis on der één commando gestaan heeit. Niet minder dan 1500 deklandingsvlieg- tuigen van doze gecombineerde vloten be gonnen gistermorgen vroeg een grooten aanval tegen Tokio en omgeving. Alle strategische luchtvloten in den Pa cific zijn onder bevel van gen. Karl Spaatz geplaatst, die verklaard heeit, dat als over een paar weken alle vliegvelden op de pas veroverde vooruitgeschoven bases klaar zijn, Japan dagelijks met 3000 vlieg tuigen bestookt zal worden, ongeacht de marinevliegtuigen. Op Borneo hadden geen groote ge vechtsacties plaats. De Chineezen stoolen krachtig door naar Yungiu, ten Zuid-Westen van Kweilin, de hoofdstad van de provincie Kwangsi. De stad Liu-kian-ghien werd heroverd. In Birma treffen de geallieerden voor bereidingen voor een nieuw ofiensiei. Ruim 10.000 Japanners zijn in de heu vels afgesneden en doen wanhopige po gingen om uit Ie breken. Spanje Oilicieele Spaansche kringen te Parijs deelen mode, dat Churchill inderdaad tij dens zijn vacantie te Hendav aan de Spaansche grens bosprek'ngen heeit ge voerd met Spaansch-fascistische ambtena ren. De minister van Buitenlandsche Za ken zou Doussi Tiret Naqué en Castillo hebben afgevaardigd, om met Churchill De NederlansSselie Volksbeweging Een modewerker schrijit ons - Zij, die het initiatie! hebben genomen tot het stichten van de Nederlandsche Volksbeweging, zijn daarbij uitgegaan van een tweetal algemeene inzichten, die voortdurend met elkaar in verband moeten worden beschouwdten eerste, dat ons Nederlandsche volk. na de rampen van crisis en oorlog, dringend behoeite heeit aan verdieping en versterking van de zedelijke grondslagen, waarop ons volles- leven berust, opdat oen vernieuwing daar van en ook van liet maatschappelijk be stel tot stand kornc-.- ten tweede, dat een reconstructie van het politieke leven nood zakelijk is en door den wil lol geestelijke vernieuwing moet worden gestuwd. Wat het eerste punt betreit is de N.V.B. van meening. dal de geestelijke verwilde ring. die aan oorlog en bezetting onver mijdelijk vastzit en met name de jonge generatie bedreigt, met alle kracht moet worden bestreden. Daarbij is het beden kelijke. dat wij sinds lange jaren verkee- ren in een periode van geestelijke crisis, waaronder wij vooral verstaan, dat het ontbreekt aan vastheid van normen, die het leven van enkeling en gemeenschap richting en inhoud geven en aan de prac- tische beleving van het inzicht, dat allen gemeenschappelijk dit is in verant woordelijkheid voor het geheel en daarin voor de deelen en voor elkander een gezond bestel kan worden opgebguwd en gewaarborgd. Men behoeit gec-n profeet te zijn om te voorspellen, dat ïn de na- oorlogsche periode massale uitbarstingen zoowel van haat- en wraakgevoelens als van genotzucht zich zullen voordoen, ter wijl alle constructieve krachten noodig zullen zijn om de geweldige ruines op te ruimen en een chaos te voorkomen. Geestelijke leiding, in don zin van hel stellen van vaste, zedelijke normen, zal in belangrijke mate uitgaan van de ker ken. in het algemeen van de verkondiging van het Evangelie. Hoe noodzakelijk ook. voor de situatie waarin ons volk na dezen oorlog verkeert, is dit niet genoeg, met name niet, wanneer door concrete maat regelen van vernieuwing op politiek, soci aal en cultureel terrein de inhoud der ze delijke normen moet worden verwezen lijkt. Wij mogen toch niet verwaarloozen. dat de nieuwe, valsche moraal daarom nog velen in oprechtheid kon trekken, omdat zij diep teleurgesteld waren over de maat schappelijke practijk van het oude. Om beide gaat het zoowel om de verdieping en versterking van het normbesef, om do waarheid, dat een volk alleen dan gees telijk sterk is, indien het als geheel leeit uit enkele iundamentoele en onaantast bare waarheden als om de zakelijke concrete uilwerking daarvan voor hel leven van den enkeling en ie gemeen schapsverbanden (gezin, arbeidsgomeen- Geknipte vrouwen Toevallig blijkt ons, dal ook in West- Nederland. dat nu een paar maanden is bevrijd, zich al dezelfde problemen voordoen als bij ons in November van verleden jaar. De bijzonderheden kunnen wij laten rusten. Ook in Delft, zoo ver telt ons het daar verschijnende dagblad „Veritas", werden veel vrouv/en „ge knipt", in den zin van gevangen genomen. Ol ze ook „geknipt" werden in den let terlijken zin, blijkt niet duidelijk. Wel is er kwestie over dus vermoedelijk zullen er wel, net als bij ons. sommigen geknipt zijn. en andere haar haardos hebben mo gen behouden. Maar nog meer typisch is, dat or ook daar de klacht wordt ge hoord. of niet onderscheid wordt "emaakt tusschcn rijk en arm. Armere vrouwen zouden nog altoos zitten. „Deftige" vrou wen zouden zijn losgelaten. Een voor beeld de vrouw van een professor hééft gezeten. Maar haar echtgenoot kwam hear in een auto terughalen Later dec-II de hoogleeraar aan de krant mede. dat zij kamers moesten afstaan aan Duitsche ofiici dat dere dan ofiicicele relaties met hen had gehad. De zaak laten wij hier vorder rusten. Maar in algemeenen zin zeggen wij nel als bij ons Red. schap. volk. rijk, volkerensamenloving). waarin wij zijn geplaatst. De N.V.B. gaat uit van de iundamen- teele gedachte, dat niet het geestelijk oi stoffelijk welzijn van enkelingen of van groepen zij het dan ook groote groe pen voldoende is, om tol een cultureel, economisch en sociaal welvarend volks leven te besluiten. De goederen der beschaving, de arbeid c-n de slofieliike welvaart moeten binnen ieders bereik komen en als een groote greep van een of meer dezer waarden is uitgesloten zoals b.v. door de werk loosheid het geval was dan wordt niet deze groep, maar de geheole gemeen schap des volks daardoor getroffen en In haar bestaan bedreigd. De gemeenschapszin manitesteere zich niet enkel in leniging van nood, maar ook in Verheffing van levenspeil en het bren gen van levensvreugde aan het vo.lt als geheel. Gemeenschapszin is geen vaag, idealistisch sentiment, maar wordt pas reëel door de daad. Dit alios klemt te meer, voor wie er van overtuigd is, dal na den oorlog de wereld, ook de maatschappelijke structuur, een an dere zal blijken dan voordien. Hel tijd perk van het individualisme is onherroe pelijk afgesloten niet alleen de zeer rc- eele gemeenschappelijke nood. maar voor al de opbouw van nieuwe rechts- en ge meenschap:: verhoudingen vraagt een gees tesgesteldhirid. die het belang en het wel zijn van het geheele volk doet overheer- schen boven dat van enkeling en beperk- ie groepen. De N.V.B. wil in eon zoo broed moge lijke laag van ons volk. dwars door toi nog toe gangbare scheidingen van gods dienst en politiek heen. indragen of dieper bewust maken die iundamenteele normen, die den zin des levens lot uitdrukking brengen en een volk geestkrachtig en ka raktervol .maken zij wil het noodzakelijk proces van geestelijke vernieuwing stu wen en inhoud geven en tevens in uit werking en concrete beginselen voor en kele der voornaamste levensgebieden de richting wijzen. die voor opbouw en wel zijn van geheel het volk perspectieven biedt. De noodzaak van een grondige hervor ming van het politieke leven en het stand punt ven. de volksbeweging ten aanzien van de politieke partijen zal in volgende artikelen worden uiteengezet, indien de redactie daarvoor plaatsruimte kan ai- Bij de opening der Utrechtsche Universiteit In het manifest van i magnificus Prol. Dr. J. Boeke aan de studenten zegt deze o.m. - Het zal onze eerste zorg zijn. er voor te waken, dat gij, die in moeite en vaak In ontbering, in gevangenschap en con centratiekamp, uw bestaan en vaak uw leven hebt veil gehad voor uw fiere on afhankelijkheid als vrij geboren Neder lander, niet in het minste achter zult ko men te staan bij hen.'die in een slappe erkenning van de bezettende overmacht en een zich buigen voor onze overweldi gers. hun studio schijnbaar ongehinderd hebben kunnen voortzetten on de colle ges hebben kunnen volgen, die in een zelfden geest werden gegeven. Wij moeten steeds bedenken, dat het niet alleen gaat om een vermeerdering van kennis, doch ïn de eerste plaats om vastheid van karakter, om geestelijke kracht, willen wij werkelijk in staat zijn om bij den opbouw onzer cultuur gees telijke en intelleclueele leiding aan ons volk te geven. Wij ouderen hebben daar bij U. jongere intellectueelen, zoo noodig. De Universiteit is weer geopend. Aan U, die opening tot een realiteit te maken, weer deel to nemen aan hel Universitaire leven, het met Uw geestdrilt te voeden. Zoodra de provisoire zuivering van do centen en studenten tot een afsluiting is gekomen, zullen de colleges worden her vat en met 't afnemen van examens een aanvang worden gemaakt, zoo spoedig mogelijk. te spreken. Franco zal volgens dezelfde kringen op 18 luli de ontbinding van de phalanx ai- kondigen en tevens een algeheele am nestie voor alle uit Spanje verbannen poli tieke vluchtelingen. Voorts zal hij een regentschapsraad vormen, bestaande uit 4 of 5 generaals, met inbegrip van den hertog van Sevilla, neoi van Alphonso XIII. Zal het den' fascistischsn dictate r aldus gelukken, in de democratische nieuwe we reld te worden geaccepteerd In Spanje moeten Duitsche goederen en waarden, die zich in handen van Span jaarden of buitenlanders bevinden, over gedragen worden aan het Spaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Duitschland Bij ongeregeldheden lusscken Duitschers en buitenlandsche arbeiders in Hamburg, waarbij aan de zijde der buitenlanders verschillende dooden vielen. werd de Hamburgsche bevolking gestraft met drie (zegge drie) avonden binnen Ie blijven. De conferentie te Potsdam Het ontvangen bericht, dat ook Slaiin in Berlijn zou zijn aangekomen, is nog niet bevestigd. Churchill en Truman hebben elk op eigen gelegenheid een rondrit gemaakt door Berlijn. Onderweg ontmoetten ze el kander. De ruïnes van het Rijksdagge bouw en Hitiers Kanselarij werden be zocht. Naar verluidt, zal T-uman officieel namens do Vereenigde Staten aanbieden. Europa weer op dreef Ie helpen. Als tegenprestatie zou hij vragen de vreed zame samenwerking der Eutspeesche vol keren. Zoo noodig zou Truman zijn reis naar de verschillende hoofdsteden opge ven, indien de duur der conferentie en zijn spoedig terugkeer nacr Amerika dit wenschelijk zouden maken. Aldus wordt in zijn omgeving gezegd. België Nadat het Kabinet uren vergaderd had, zal het Belgische parlement een motte be handelen. waarin verklaard wordt, dat Koning Leopold zich in een positie be vindt, welke hot hem onmogelijk maakt te regeeren. Er zal materiaal worden overgelegd, waaruit zou blijken, dat de Koning met de Duitschers op voet van vriendschap heeft verkeerd. Mitler eca zijn vrouw gesignaleerd De Chicago Times publiceert een be richt van zijn correspondent uit Montevi deo. waarin hij zegt. dat volgens juist uil' Buenos Aires ontvangen berichten, hij er zo goed als zeker van is, dal Hitier en Eva Braun, die in mannonkleeren was gestoken, in Argentinië in land zijn ge gaan en zich bevinden op een enorm in Duitsch bezit zijnd landgoed in Patagonië. De drie Prinsesjes Prinses Juliana en haar drie dochtertjes zijn Maandag uit Ottawa per trein naar New York vertrokken, als eerste étappe voor de reis naar Nederland. De Gouverneur-Generaal van Canada, graaf Athlone. de eerste minister Macken zie King, en andere regeeringsautorlteiten het ezig c i de Prinses vaarwel te zeggen. Vele particu lieren namen eveneens aischeid van de Prinses on wenschten haar goede reis. Boschs en heidebrand bij Mierlo Doordat een aantal mijnen, die in de bosschen van Heeze waren geruimd, tot ontploffing werden gebracht, is Zondag ochtend om half elf in deze gemeente ec-n heidebrand ontstaan. Door den feilen wind nam het vuur terstond groote afmetingen aan. Het vuur verplaatste zich snel in de richting van Mierlo en Geldrop en ver slond op zijn weg honderden hectaron bosch en heide. De boschbrandweren uit de omliggende gemeenten zijn terstond uitgetrokken om ïn samenwerking met ge allieerde en Nederlandsche militairen te trachten een verder voortwoekeren van het vuur te verhinderen. De wind deed evenwel het vuur steeds op verder gele gen plaatsen overslaan. Zware rookwol ken waren tot ver in den omtrek boven het terrein van den brand zichtbaar. Eerst in de late avonduren slaagde men erin den omvang van het vuur te beporken en in den loop van den nacht was do brand voor twee-derde gebluscht. Men dacht hiermede het vuur bedwongen te hebben, doch Maandagochtend is het weer op nieuw opgelaaid en toen zijn nieuwe bluschploegen uit Mierlo naar de bran dende bosschen getrokken. In de ge meente Geldrop verspreidde hel vuur zich langs het gehucht Braakhuizen. Op hel oogenblik woedt de brand nog steeds verder. De bosschen, die aan het vuur ten prooi zijn gevallen, zijn eigendom van de gemeenten Geldrop. Mierlo en Heeze. Nader wordt gemeld, dat het vuur in de bosschen van Geidrop bedwongen is, doch in de richling Lierop woedt de brand nog voort. Er moet a! 1000 H.A. .bosch en heide vernield zijn. De heide is groo tendeels eigendom van Baron Van Tuijll van Serooskerken te Geldrop. Radiorede van Minister Logeman Proi. Mr. J. A. H. Logeman, minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. sprak gistermorgen tot de Nederlanders over de geheele wereld. Hij zeide o.m„ dat Neder land nog een harde, met geestdrift aan vaarden plicht ïn het bondgenootschap der Vereenigde Volken te vervullen heelt. De plicht om zich in den weg te plaatsen van den Japansclien vredeverstoorder heeit het in December 1941. na Pearl Harbor, zonder aarzelen aanvaard, ongevraagd, zwak bewapend, maar moreel gereed. Tot dien plicht rusten we ons weer toe. nauwelijks herrezen, maar met oen geest- drilt, die voor ons Nederlanders zelf een openbaring was. Onze jongemannen melden zich bij duizenden bij de aanmeldingsbureau's. Het is niet onze schuld, dat wij onze sol daten niet zeli kunnen kleeden. bewape nen, oeienen en vervoeren. Daarvoor vra gen we met aandrang voortdurende hulp aan onze bondgenooten. We WILLEN Vechten en wij GAAN vechten voor de bevrijding van Indonesië. Daar ligt Nederland's roeping. Het woerd is niet te groot, het is geen holle phrase, het zijn leiten. uiterst belangrijke feiten. Zoowel onze Vorstin, als onze re geering, als ons volk, dio allen bereid zijn hun bloed te doen strcomen voor uw zelfstandigheid en niet tot herstel van ko loniale overheersching. We hebben daarvoor hol woord van enze Koningin en het !:-:'e landsche volk pleegt met het koninklijke woord altijd ernst te snaken. We hebben het woord onzer regoering en .ze i: bereid daarvoor WE HEBBEN DEN UITGESPROKEN EISCH VAN ONS DEMOCRATISCHE VOLK DAT NIET WIL VECHTEN VOOR KAPI TALISTISCHE EN IMPERIALISTISCHE DOELEINDEN. Nederland gaal geen koloniën herove- De droogmaking van Walcheren DE LESSEN DER HISTORIE (Slot) Hoopvoller is de geschiedenis van N.- Beveland. De vloed van 1288 teisterde Emelisse het klooster aldaar werd naar het veiliger Walcheren overgebracht en was daar als Waterlooswerve bekend (nu staan de restanten ook hier in het water Ook in de 15e eeuw leed Norod- Beveland van overstroomingen, maar voor al de gevolgen van den vloed van 5 No vember 1530 („sint Felix quade Sater- dach") waren rampzalig het heele eiland toen reeds een eenheid, liep vrijwel on der. Alleen Kats en Kortgene werden door inderhaasl versterkte kaden beschermd maar 2 November 1532 weiden ook zij een prooi der golven. In 1594 echter, dus nadat het eiland meer dan een halve eeuw „drijvende" was geweest, zooals de typeerende term luidt, verleenden de Staten van Zeeland aan Marie van Nas sau, dochter van den Vader dos Vader lands en Anna van Egmond 'die Kortgene had bezeten, uitgangspunt van het bezit en de beteekenis der Oranje's in Zeeland) octrooi tot bedijking van Noord-Beveland. In 1598 werd met het werk begonnen, maar het zou bijna een eeuw duren, eer het eiland eenigermate zijn tegenwoordige gedaante kreeg. Oo!c de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen hebben in den loop der eeuwen hun tol aan den erfvijand moe ten betalen, zoowel tengevolge van na tuurlijke oorzaken als inundaties om mili taire redenen. Maar ook hier hield de bedijking niet af zooals men weet is hieraan o.a. de naam verbonden van Jacob Cats al bleef de Wulpenpolder in het Westen verloren. En Saeitinge, in de 16e eeuw onder gegaan, ten deele reeds in den aanvang der 17e eeuw her gelijkheid van verder gaande herdijking door dezelfde natuurlijke invloeden, die eerst haar ondergang hebben veroorzaakt. Tenslotte Walcheren. Zooals een recente studie heeit uitge wezen, moet ons eiland, nadat in voor- historischen lijd de oorspronkelijke een heid der Zeeuwsche aarde voor de kracht van het zeewater had moeten wijken en in eilanden was gesplitst, door getijde- geulen zijn doorsneden geworden. Maar loen deze door dezelfde werking met af zetting van zand en klei langzamerhand waren opgevuld, herwon Walcheren zijn gedaante. Dit proces vond in de eerste eeuwen onzer jaartelling plaats. Vermoe delijk tusschen 1000 en 1200 werden de dijken opgeworpen aan Noord- en Oost zijde, waar de duinen ontbraken in de 13e en 14e eeuw werden in de streek van Vrouwenpolder daarbuiten een aan tal inpolderingen verricht (de Goede pol der, Vrouwenpolder. Beekhoekspolder. Gerslepolder en Noordemieuwlandpolder). In de 17e 'eeuw volgde de winning der Nieuwlandsche polders (Middelburgsche polders. Oud- en Nieuw St. Jooslandpolder enz.), welk proces met de indijking van den Schorerpolder ïn 1860 was voltooid. En hoewel ook hier verlies in den loop dor eeuwen niet uitbleef met name do streek van Vlissingen tot Domburg toont eenigen afslag, zooals men weet bleef het eiland lot verleden jaar voor groote rampen gespaard, al was het in Januari 1682 bij Westkappel een oogenblik zeer gevaarlijk. Protector et hostis. beschermer en vijand, deden de Staten van Zeeland in 1596 slaan op den penning ter eere van de verstrooiing der Spaansche vloot. Hoezeer hebben wij in. doch vooral na dio bange dagen van October 1944. de juistheid dezer spreuk loeren verstaan En de lessen der geschiedenis van Zee- lands eeuwigen strijd met het water, waar uit wij hier slechts enkele willekeurige grepen konden doen. laten ons 2ien. dat wii ook nu niet moeton versagen. Wal cheren moet droog Moge spoedig over al de Zeeuwsche landen de mare gaan Walcheren is droog. Dr. W. S. UNGER. Repatrieeringsprobleinen De geallieerden hebben bijna 5 millioen 800.000 verplaatste personen behandeld, vraatvan er op den tweeden Juli 3 milli oen 260.000 naar hun respectieve landen zijn teruggezonden. Volgens Shaei zullen tegen September van dit jaar alleen nog de niet te repalrieeren en statenlooze per sonen overgebleven zijn. Wat den landaard der verplaatste per sonen betreft - het waren 1 millioen 2-13.000 Franschen, 1 millioen 393.900 Belgen. 195.000 Nederlanders. 33.488 Tsjechoslo- waken, 2051 Joegoslaven en 6000 Luxem burgers. Een bijzonder levendig beeld van de moeilijkheden bij dit werk geelt een cor respondent van A.N.P.. die te Brussel de Nederlandsche repalrieerinascommtssaris aldaar heeit bezocht. Bij zijn bezoek wer den 150 repatrieerenden getest, voorna melijk op politieke betrouwbaarheid. 'Vooral de vrouwen gaven soms veel moeite. Er was er een, die bleek „onzui ver" te zijn. en die groote hoeveelheden levensmiddelen, stoifen voor japonnen en ondergoed, alsmede zeep en pariumartike- len bij zich had. Het spreekt vanzelf, dat bij haar gevangenneming deze dingen af genomen werden en onder noodlijdende lotgenooten werden verdeeld. Een andere had over de honderd eieren, een paar kilo boter, spek en meel bii zich. Weer oen andere niet minder dan acht Roode Kruispakketten. waaronder een, dat voor Buchenwald bestemd was geweest, en de prachtigste stoifen, waarvan hel heette, dal zij ze van de Amerikanen gekregen had. Toch bleek, dat ze lid van de N.S.B. was geweest. Een jochie van een jaar of twaalf, wiens vader Leutnanl bij de Duitschers was. trad zoo brutaal op, dat de kapitein, die hom ondervroeg, hem bij zijn oor pakte, en met zijn gezicht naar den muur in een hoek zette. Daar kon hel nu eens goed tot hem doordringen, dat hij thans niet meer „bei uns in Deutschland" was Naast deze soms verdrietige repatriee- ringsgevallen een geheel ander geluid Het overwinnende Amerikaansche leger gaat ten deele huis toe, en verblijit eerst in een kamp te Antwerpen, om dan van daar scheep Ie gaan. Het eerste contin gent bedraagt 16.500 man. We wenschen hen behouden thuiskomst. Zij hebben hun plicht gedaan. Red. ren. zo ging de minister verder, maar hel trekt uit voor het bevrijden van een milli- oenenvolk van Indonesiërs, dat het als deelgenoot in het koninkrijk van Koningin Wilhelmina wil ontvangen. Na den stalen oorlog wacht ons een geestelijke worsteling. De nieuwe verantwoordelijkheid, die we op ons nemen voor do zelistandigheid van Indonesië is niet zoo maar een for- meele handeling van een domocratische grondwet op geduldig papier. Immers In donesië is niet minder, vooral niet minder, maar meer ontluisterd door Japan dan Nederland door Duitschland. De Nederlanders, die ïlch thans aan melden voor dienstneming in het Oosten, gaan niet vechten voor een overleefd ver leden, weliswaar evenmin voor het na jagen van een oi andere aan de werke lijkheid vreemde ideologie. WIJ WENSCHEN EEN VRIJE INDISCHE NATIE NAAST EEN VRIJ NEDERLAND IN GOEDE TROUW VEREENIGD IN HET KONINKRIJK VAN KONINGIN WILHEL MINA. Het is geen oude koloniale begeerte, die ons met klem doet aandringen op een tijdige redding, geen eigen baat in den roep om te helpen ons te bewapenen, maar er is een volk in nood daarginds. Dat de wereld, die in vrijheid leeit. zich dat bewust moge maken. Daarop richtte do minister zich In het kort tot de Rijksgenooten in Suriname en Curacao en verzekerde hen er van, dat de regeering ook aandacht heeft voor hun problemen en belangen. ACTUALITEITEN van hel bevrijdingscomité Ie Triest is gearresteerd. Telegrafisch is daartegen geprotesteerd bij veldmaar schalk Alexander. Radio Luxemburg meldt, dat ook in hel door de Amerikanen bezette deel van Duitschland de vakvereenigingsorganisa- tie zal worden bevorderd, en dat in ver band daarmede de openbare vergaderin gen mogen worden gehouden. De Prawda beklaagt zich over de la waaierige Turksche krantencampagne te gen Rusland, Bulgarije. Joegoslavië en Roemenië. De Egyptische minister van Financiën eischte in een parlementsrede de terug trekking der Engelsche troepen uit hot land In 1815 danste men in Weenen op een vulkaan. In Berlijn in 1945 op ruines. Femina, een der deitigste gelegenheden van de stad, is om 8 uur 's avonds tjok vol geen tafeltje is onbezet. Hier dansen de overwinnars met de Duitsche meisjos. In het mijnbedrijf zijn enkele veranda- ringen in de hoogere regionen te vermel den. Do heer W. Schweitzer heeit ont slag gevraagd als directeur der mijnen Laura en Julia. Aan het lid der directie van de Oranje-Nassau-mijnen den heer G. C. Lioshout. is nonactiviteit verleend. Charlotte Kohier maakt een touinooi door Nederland, waarvan de opbrengst ten deele voor oorlogsslachtoffers zal be slemd worden. O.a. draagt zij poëzie voor uit den tijd der bezetting. 200 artsen in Amsterdam hebben geen auto en geen fiets tot hun beschikkinq. Hoe zij dan hun werk, in deze omvang rijke stad, moeten doen, is een raadse'. Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg Nu de colonnes Gezinszorg, die in hot begin van dit jaar in Zeeland zijn opge leid, in het Noorden aan het werk zijn, blijkt duidelijk, welk een goed werk dit is en hoe het in een dringende behoeite voorziet. Wat nu nog „noodvoorziening" is. moet geleidelijk overgaan in een blij- venden arbeid. De nood van ons volk is, dat hel gezinsleven niet kan lunction- neeren, zooals het behoort, door gebrek aan deskundige krachten. Al te veel vrouwelijke krachten zijn te werk gesteld op tallooze kantoren het gezin lijdt daardoor groote schade. De R.B.K. Gezinszorg ziet het als haar taak, zooveel mogelijk Maatschappelijke Gezinsverzorgsters op te leiden, om deze te werk te stellen in die gezinnen, die groote schade geleden hebben oi nog lij den, ongeacht de kerkelijke gezindheid van die gezinnen. De Kerk wil zich dus met dit werk in dienst stellen van het ge heele Nederlandsche volk. V/at Zeeland betreft, is gedacht aan Goes als centrale plaats van opleiding. Plannen worden gemaakt, om hier een viermaandelijkschen cursus in Ie stellen, die telkens 20 meisjes voor dit werk zal opleiden. Deze meisjes zullen samenwo nen in een huis. waarin tevens les wordt gegeven. Meisjes van Zeeland, is hier voor velen Uwer niet een prachtige levenstaak weg gelegd, waarin ge uw beste krachten kunt geven aan den opbouw van ons volksle- Verzoeken om nadere inlichtingen voor- loopig alleen schriftelijk te richten aan Ds. Korevaar, Grenadiorstraat 21, Goes. Binnenkort worden gegevens gepubli ceerd betreffende aanmelding en keuring. Jeugd Mijn treintje zwaait over de rails en het is niet gemakkelijk het evenwicht te bewaren tusschen een dikken meneer, een magere juiirouw. oen koifer, een groot bruin pakpapieren pak en een stapel ker senmanden. Mijn zeebeenon vangc-n alle onverwach te bewegingen van het antieke treintje op. Als ik van mijn boek opkijk, zie ik in de gang tusschen de banken een klein, smal figuurtje in een sluiken. zwarten mantel, die reikt tot aan een paar glim mend gepoetste laarsjes met ronde neu zen. Zwart gehandschoende handen klem men om een zwart handtaschje en om het hengsel van een dikken rieten kofier. De trein schokt en schudt en waggelt en het figuurtje schudt en waggelt ook en valt van links naar rechts. Het bleeke, doorzichtige oude vrouwengezichtje onder den zwarten pothoed probeert te glimla chen telkens als het treintje sprongen maakt als een jonge geit. Zij probeert te glimlachen en de eerste Iceeren lukt het haar ook werkelijk, maar dan is er niets als verdrietelijks in haar trekken. Op de wangen verschijnen twee roode blosjes van inspanning. Het hoedje schuift steeds meer van links naar rechts en het vrouw tje probeert het recht te zetten. Haar hand tasch schiet bij deze beweging uit haar hand en valt op den grond. Zij bukt. maar weet geen weg met haar reismand, die vrij onzacht tegen dc-n knie van een medepassagier komt. „Hé, kijk uit", bromt hij en meteen maakt hot treintje weer een bokkesprong. Het gebukte vrouwtje verliest haar evenwicht en ligt het volgen de oogenblik op haar knieën. „Ha. ha", lacht de passagier, die zoo juist mot den koifer in aanraking kwam. Voor zij opstaal, keert hol vrouwtje 2ich om en kijkt naar den lacher. Zij zegt niets. Ik zie haar strak, zwijgend gezicht je. dat zoo pas moedig probeerde te glim lachen over de grillen van ons primitieve vervoermiddel, nu geheel bedroefd. Even schudt zij haar grijze hooid. Dan slaat zij weer. besloit, in de gang tusschen de banken. Op de banken zitten de meisjes en jongens, die iederen dag met het trein- tjn naar hun scholen gaan. Zij lachen, pralen, probeeren nog gauw wat huiswerk in hun hoofd Ie stoppen, rooken en turen naar buiten en zij zitten. Het oude vrouw tje in haar simpel manteltje staal cn is bedroefd 2 Kerkelijke boodschappen Zoowel in de Protestanlsche als in de Katholieke Kerken werd Zondag oen bood schap voorgelezen, waarin stelling geno men werd tegenover de nooden van de zen tijd. In de Protestan-'sche Kerken werd dank gebracht aan God, die groote dingen aan ons had gedaan, werd herinnerd aan de zware oilers die voor onze bevrijding zijn gebracht, en gewezen op de dure verplich ting die daardoor aan hel Nederlandsche volk wordt opgelead. Na de groote mo- reelo schade die tijdens de bezetting aan ons volk is toegebracht, roept de kerk het thans op tot terugkeer naar een norir.a'e Christelijke levenshouding. Het herderlijk schrijven van het Node iandsche Episcopaat, dat ons nog slechts ten deele bekend is geworden, brengt eveneens dank aan God. die ons heeit verlost, en onze vrijheid heeit teruggege ven. Ook de bondgenooten en ds dappere vaderlanders, die hun leven hiorvoor "nee- ben ingezet, worden met erkentelijkheid herdacht. En uitvoerig wordt geschilderd wolk een doodelijk gevaar het nOUonaal- socialisme is geweest. Do praktische toe passing van dit alles hopen wij in oen Het is een verheugend verschijnsel, dat alle kerken samen in hel openbear. zij hel ieder der beide groote groepon op de eigen wijze, hun stem laten hooron ons volk leiding te geven in deze be slissende uren van ons volksbestaan. Red. Het luchtverkeer na den oorlog De ontwikkeling van hel luchtverkeer zal het gebruik van „helicoptères" in de Vereen. Stalen sterk bevorderen, zoo meldt een Amerikaansch blad. Wat is een heücoptère Het is eon door mechanische kracht voortbewogen luchtvaartuig, zwaarder dan de lucht, dat zijn draagvermogen ontleent aan een ol meerdere draacjschroeven en voorts zoo danig is gebouwd, dat een verticale op stijging en daling mogelijk is. Het eerst bekende ontwerp is van Leo nardo da Vinci in de 16e eeuw. Sedert do 18e eeuw is de ontwikkeling daarna geleidelijk voortgegaan, totdat in 1878 het aan Ferlanini gelukte zich met een helicoptère 13 m. van den grond te verheffen gedurende 20 secondon. Voorkeur verdient op hel oogenblik oen model van Igor Sikorsky. Deze deelt me de. dat naar ziin meening 10 jaar na den oorlog 1 millioen helicoptères in gebruik zouden worden genomen. De prijs zou een weinig hooger zijn dan die van een auto. n.l. 365 pond sterling. Het toestel zou kunnen landen op een ruimte van 3 bij 4 m. De helicoptère zou als luchttaxi ge bruikt kunnen worden in de groote ste den b.v. om de passagiers snel naar de vliegvelden buiten de stad te brengen. De Greyhound Buslijn heeit de regee ring reeds een vergunning gevraagd een continentaal systeem te mogen oprichten van helicoptèrebussen. Ieder helicoptère zou 7 passagic-rs kunnen dragen plus pi loot cn babage. Voor den oorlog reeds was de postver binding ven de plaatsen van slochts 500 zielen geregeld door vliegtuigen (in de Oostelijke Stpten). Het ophaalsysteem be staat hier uil het neerhalen en ophalen van pakketten door middel van een ka bel. De North East Airline heeit een aan vraag ingediend voor de exploitatie van helicoptères om brieven en expressestuk ken van de daken van 400 postkantoren en spoorwegstations :n de 6 staten ven Nw. Engelcnd en New York over te bren- Hoewel het luchtverkeer na den oor log groote afmetingen zal gaan aanne men. zal het vrachtvervoer per schip al tijd veel voordeeliger blijven. Een vrachtschip van 10.000 ton kan tot 8000 ton vracht bergen voor een reis van 6000 mijl of meer. Een Clippervliogluig kan 3Va ton vracht dragen van New York naar Engeland. 2000 Clippers zouden noodirr zijn om 10.000 olietanks tusschen de Ver. Staten New Foundland en Engeland op en neer te laten gaan. Voor lichte vrachten, b.v. het overbren gen van films, is het vliegtuig van groot belang. (Overgenomen uit „Pen Gun", blad der Ned. Binnenlandsche Strijdkrachten). L. Dezer dagen is opgerichtde stichting „De Filmkring", secretariaat Prinsengracht 452. Amsterdam. Het doel is de bevorde ring en vertooning van goede films, en verspreiding van kennis omtrent de film in het algemeen. De heer Hulshoff Pol. directeur van het vóór den oorlog reeds zoo goed bekende filmtheater „De T', kijk", is een der bestuu.-de-s.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1