VRIJE STEMMEN Eerste vMesciileimg m Japan Ie JAARGANG NUMMER 211 DAGBLAD VOOB ZEBLAND Maandag 16 Juli 1945 AJgcmccne Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 BINNENLANDSCH SCHOUWTOONEEL 1. ERGERNISSEN. Kat orgaan van de Gemeenschap oud- illegale werkers Nederland „De Vrije Stern" brengt eon schandalig leit in openbaarhera, wat ons een kijk geeii wat wij van onze Duitsche buren te wach ten hebben, als het hun gelukt den gealli eerden een rad voor de oogen te draaien, waarmee ze al aardig bozig zijn. Men weet, aai uit de Betuwe en de omstreken van Nijmegen in September en October alle paar- r buitöcniand werden gevoerd. Wij mogen ze van ae geallieerden d- zeli terugnaien. Die het probeert, wor zwacx gesirau. Maar nu omgekeerd, ei tweetai paarden werd door de marechaus- cec in beslag genomen, dat in Nijmegen onbeheeid werden aangetroffen. De Pro- rinciaie Voenselcommissaris geeft ze in bruikleen aan twee oorlogsgetroffenen, die ze dringend nooaig hadden. Veerden da gen daarna komt oen geallieerd officier mot twee Duitsche boeren over de grens en vordert de paarden terug, want de boe ren hebben foto's bij zich, waaruit zou moeten blijken, dal ae paarden van hen z'in u Zoo gaan we de goede kant op Durlsch- land heelt ons leeg gestolen, en ons enn gemaakt. En nu gaat het de Geallieer den beduvelen, zoodat hel ook op ons eigen gebied weer macht gaat uitoele- nen. Wij zijn dubbel de sigaar. Een tweede ergernis is wel het vreeso- lijke gevaar dat ons in het eigen land bij voortduring bedreigt, door Duitsche mijnen en aatiüie ontpioibare dingen aie zij hier hebben achtergelaten. Hoeveel onschuldige slachtöüers zijn reeds geval len En hoeveel kinderen en jongelieden hebben niet, het zij door onwetendheid of door onvoorzichtigheid zichzelf en an deren onherstelbaar leed toegebracht De ooriogs- en heerschzuchtige volksstam die ten Oosten van ons woont, is in den grond van alles de schuld. Nu is weer in Oss door kinderen een vuurtje gestookt, met wat kruit dat in een granaathuis was achtergebleven. Resultaat6 boerderijen, 7 schuren met hooi totaal verwoest, ge zinnen verliezen aiie have en goed. El ders, in Limburg, begaven zich tweo jon gens op een mijnenveld en werden op siag gedood. Is hel niet noodzakelijk, dat met ae meest mogelijke spoed Duitsche krijgsge vangenen ons land van de restjes van hun verblijf verlossen? Maar ais de ge allieerden hel maar goed vinden 2. DROEFENISSEN. Ons lanu bedrijft nog altoos rouw ovei de taliooZe gevallenen. Telkens komt ei weer een nieuw bericht. Nu lezen vrij weer. aai Prof. Dr. Julius Woif van Utrecht in Bergen-Iielsen overleden is. bil van hooveien zuilen wij het hooit percies we ten. Vermisten, zullen ze blijven heeten. Maar hun nabestaanden wachten tever- De Groote Advies-commissie der Ille galiteit verzoekt ingelicht te worden om trent alle plaatsen in Nederland, waar door de Duitschers volksgenooten zijn te rechtgesteld. liefst met op gave van alle bekende bijzonderheden. Wij willen een doodenboek maken, dat herinneren zc', aan allen, die hun leven gaven voor de vrijheid van ons land. Ook ziekte en hongersnood heoit de I Opnieuw 1000 vliegtuigen in actie De strijd in het Verre Oosten heeft een nieuwen climax bereikt. In een communiqué van admiraal Ni- milz wordt meegedeeld, dat Zaterdagmid dag om 2 uur. Jap. tijd, de eerste viool- beschieting van het Japansche moeder land begonnen is. De doelen van de be schieting liggen op het eiland Honshu, met als hoofddoel de havenstad Itamaishi, 440 km. ten Noorden van Tokio. Aan dezen aanval woedt ojn. deelgenomen door de slagschepen ..Indiana", ..South- Dakota" en „Massachusetts", 2 z kruisers en 4 torpedobooljageis. De bevelhebber van de 3e Amerikaan- sche vloot, admiraal William Halsey, voert het bevel over deze operatie. Dit artilleriebombardement beteekent, dat de Amerikaanscho vlooteenheden zich slechts op korten afstand van de Jc sche kust bevinden. De slagschepen ten zich op een afstand van ongeveer 29 km. bevinden voor een effectieve be schieting mogelijk is, doch de kruisers torpedojagers zullen op ongeveer 8 km. of minder moeten zijn om in het bereik van de vijandelijke batterijen te komen. Slechts enkele uren hiervoor deden op nieuw 1000 vliegtuigen van de 3e viool een verrassenden aanval op Japan, dit maal op Noord-Honsjju en het eiland Hok kaido ten Noorden hiervan. Hel hoofd doel was de verbinding door de zeestraat tusschen deze eilanden. Sinds den aanval op Tokio was niets meer over deze vloot gemeld, en nic gehinderd en waargenomen door Japan sche vliegtuigen kon zij veilig naar he Noorden opstoomen om opnieuw foe li Bij den aanval op Tokio werden 34'. Japansche vliegtuigen vernield of bescha- De Britsche Oost-Indië-vloot heeft durende de afgeloopen week geopereerd bij de toegangen tot de Straat van lakka, Daarbij vielen vliegtuigen doelen op de Nicobaren-efianden en op Noord- West Sumatra. hier gezaaid. In Am-1 Amerikanen dc sterdam leert de statistiek, dat de stortte vóór den oorlog de helft bedroeg vai sterfte in het laalste oorlogsjaar. De gelingenslerlte bieek vorvijfvoudigd. Meer dan 20ÖÜ personen s'! in de eerste vijf maanden door gebrek aan voedsel e fen. Hel aantal sterfgevallen verdubbeld. De typhus grijpt nog snel BERLIJN Berlijn is niet plat. üct is hol de bijzondere ANP-ANETA correspon dent. In de wereldberoemde straten, zoo als Unter den Linden. Wilhelmstrassc, Potsdammerplatz, slaan dc leegc huizen cn gebouwen met ruines er omheen. Tus schen het puin en de uitgebrande hui: de overblijfselen van tanks, auto's geschut. Groote groepen vrouwen mannen, gewezen leden van de partij, ruimen het puin. In de stad ligt oonhuizen alleen al 30 miljoen kubieke eter. Minstens 6000 treinen, elk var 50 wagons, souden 16 jaar ncadrg heb- alles weg te halen. Het puin- an de Duitschers is dus niet an ders dan een strafmaatregel. De inwoners van Berlijn zien er nog iteeds goed gevoed en goed gekleed uit. Hun fietsen zijn nog van goede banden voorzien, htm aankomst in Berlijn viel dei an dit jaar brandstol- n zich heen. ook (en gevolge van de oorlogsellende, die ons hygiënisch land in verwarring heeft gebracht. Honderden gevallen van buik- lyphus zijn bekend geworden, meldt de sectie Voorlichting Militair Gezag, als ge volg van het eten van onvoldoend ver hitte visch, zooals b.v. gerookte paling. Er is daarom een verbod afgekondigd betreffende hel rooken. stoomen of drogen van visch, alsmede den verkoop daarvan. 3. VERHEUGENISSEN. Laat ons als naar gewoonte de licht zijden opzoeken van ons binnenlandsch schouwtooneelMaar dit doen we liever morgen. Red. Duindorp in Den Haag, dal door de Duitschors grondig was leeggeroofd, na dat alle bewoners waren verwilderd, zal tot een kamp voor N.S.B.ers en landver raders vrorden gemaakt, en dan zal het door de 40.000 man die hot zullen bevol ken, weer tot een bewoonbaar stadsge deelte worden omgevormd. Men schat, dal daarvoor IV- jaar zal noodig ziin. Het kamp zal zichzelf bedruipen, daar in beslag genomen gelden van N.S.B.ers er voor zullen worden gebezigd. Iïussische propa ganda op. Leuzen en heelc verhalen over dc uitmuntende eigenschappen van het Russische volk zijn overal te lezen. De Duitschers ontvingen dc Amerika nen, die nu een gedeelte van Berlijn be zetten. uiterst onderdanig cn zei zeiden, dat zij blij waren dat dc Amerikanen dc Russen komen vervangen. De Russen hebben veel maatregelen in de stad genomen. Huizen, zaken en goe deren werden aan mensehen gegeven, die uit concentratiekampen tc voorschijn ge komen waren. Dc Duitschers moesten opgave doen van hun schrijfmachines, die daarop in beslag genomen wer den cn van hun muziekinstrumenten, die zich thans nog in hun huizen bevinden. Twee Russische kranten komen in het Duitsch uitde „TagÜchc Rundschau" cn dc „Berliner Zeitung", alsmede één Duitsch blad, dat eens per weck bij de Mosse-Vcrlag verschijnt, dc „Deutsche Volkszeitung". De Britsche zone in Berlijn bestaat uit dc volgende stadsgedeeltenWilmers- dorf, Charlottenbtirg, Ticrgarten, Span- dau, Rcinickcndorf en Wedding, welke het Westen en Noordwesten van Ber lijn liggen. De Amerikaansche zone om vat Krcuzbcrg, Schönebcrg, Tempelhof, Steglifz, Zehlendorf cn Neukölln, waar Fransche troepen verblijf zullen houden. De Russen zullen Pankow-, Wcissensee, Prenzlauerberg cn de bin nenstad met de meest belangrijke straten gebouwen onder hun beheer hebben, Op Borneo rukten de geallieerde troe pen verder hel binnenland in vanuit Ba- likpapan. De Simla-conferentie van Indische lei ders is zonder resultaat te hebben bereikt gesloten, a.'aus deelde Lord Wavell, de Britsche onderkoning mee. België Reuter meldde Vrij'dag, dat de troons afstand van Koning Leopold zeker was. Alle autoriteiten waren toen nog in Salz burg. doch Prins Regent Karei en Minis ter-President Van Acker zouden Zaterdag naar Brussel lerugkeeren. De 14-jarige erfgenaam van den troon. Prins Boude- wijn, zou hon vergezellen. Frankrijk Generaal de Gaulle wertscht bij de aanstaande hervorming twee kamers voor de volksvertegenwoordiging te behouden. De verzetsbeweging wenscht er maar 'n enkele. Verwacht wordt, dat Do Gaulle zal toegeven. Spanje Tweeërlei gerucht loopt orer Franco. Een Parijsche radio-uitzending beweert, dat aan de Fransch-Spaansche grens be sprekingen worden gevoerd, volgens wel ke Franco bereid zou zijn de leiding aan een militair kabinet over te geven, en be loofd zou hebben terstond daarna Spanje te verlaten. Daartegenover meldt de „Daily Tele graph", dat Franco voornemens zou zijn, de Phalanx uit alle belangrijke posten te verwijderen en den terugkeer tot de mo narchie mogelijk te malcon. Engeland Er is overleg gepleegd mot de Belgische regeering om Belgische vrouwen te laten overkomen voor arbeid in de ziekenhui zen on de gezinnen. Volgende week de eerste groep van 200 in Engeland c John Amery, de zoon van den Minister voor Indië. zal wegens verraad terecht staan. Hij was radio-propegandist de As tijdens de Duitsche bezetting. Radiorede van den Minister-President Voor taan, zoo deelde Professor Scher- merhorn Vrijdagavond mode, zal Vrijdags om negen uur 's avonds een dor leden van het kabinet een kijkje laten n op de brug van het schip van staat, of wel in de keuken van het kabinet. We gaan de moeilijkhcdc.. van dag gezamenlijk bekijken. Medewerking van allen zal noodig zijn. Voor vanavond - er is geen ovenwicht tusschen loon en prijzen. Wordci. deze niet gestabiliseerd, dan komt zéker de inflatie, die op den kleinen man altijd het meest zwaar drukt. Om dit to mijden moet de overheid thans de loo- nen en prijzen in do hand houden, als zij legen de onrechtmatige bezitters optreden, zal door iinancieole maatrege len, zal zij ook streng oplroden tegen óf ijs- erx loonsvernoogmgen, die nier vol- ns de regeeringsbepalingen worden toegepast of afgedwongen. De staat ver- reeds 575 millioen op het stabiel houden van de prijzen van hef levens middelenpakket. Niet kan worden toege- dat door werkgever of werknemer de loonen wordt getornd zonder toe stemming van de overheid. Bepaald is, iat de loonen van ^^40 met 25 pet. mo gen stijgen, of wel de loonen van 1942 net 15 pet. Stakingen worden öub thans gericht liet tegen den werkgever, doch tegen de ogeering zeil, dus tegen het geheelo volk. Zijn er bezwaren, dan is de weg over leg met de regeering, die daarvoor heeft het instituut der Rijksb6middeiaars. Wordt er gestaakt, dan is de regeering et meer bereid tot overleg. Wel zal zij dan inlichtingen inwinnen, en daarna een besluit nemen. Staakt men dan door, dan de regeering gedwongen in te grijpen. Dit is geen wenschelijke toestand. Maar de huidige omstandigheden is deze houding noodzakelijk. Loon- en prijsbe paling is thans in dezen uitzonderingstoe stand geen zaak van werkgever en van werknemer, doch een zaak van het ge- heele volk, van het algemeen. Redelijk overleg zal steeds gaarne ge- :ccepteerd worden, zoowel vóór als na en staking, niet tijdens een staking. Ook iet do Eenheidsvakbeweging is overleg mogelijk. De Minister sprak tenslotte over binnenhalen van den oogst. Dit is levensvoorwaarde voor ons. met hét oog den komenden winter. De oogst moet volledig binenlcomen. Er zal een beroep worden gedaan op vrijwilligers. Niet iedereen zal kunnen meehelpen. Doch is veel werk bij den oogst, dal ook door ongeschoolden kan worden gedaan. Wij geven niet, als de moffen, fantastische premies. Wij doen een beroep op het nationale eergevoel, en hel gevoel van saamhoorigheid. De oogen der Geallieerden zijn op ons gericht. Wij hebben leans om uit den c' te komen. Door gemeenschappelijken erbeid kan hef gelukken. Red. Samenwerking in de Landbouworganisatie Zoowel in Goes als in Axel werden sa menkomsten gehouden van afgevaardig den uit landbouworganisaties en belang hebbenden, waar de samenwerking van alle groepen in federatief verband ten zeerste werd aanbevolen. Een commis sie van 9 personen, plus de landbouw- consulenten, overleggen de volgende pun- 1. Richtlijnen voor landbouwtechnische vraagstukken. 2. De voorbereiding van een publiek rechtelijk orgaan, dat in do toekomst alle bodembewerkers kan vertegenwoordigen. Stevig contact tusschen landbouw organisaties en voedselvoorziening. Do Christelijke baerec- en Tuindersbona vergaderde in Utrecht. Ook hier werden de onder do bezetting gemaakte plannen tot samenwerking met andere agrarische bonden met instemming besproken. Men zal in deze richting door werken. Hedenavond om 20 uur zal Z.K.H. rins Bernhard voor radio „Herrijzend Nederland" spreken over dc demobi lisatie der Binnenlandsche Strijdkrach- Een minnebrief Lieve Bilf, kom kwik bek uit schuime De „Helm. Ctl." heelt do onbescheiden heid aangedurfd, onderstaande minnebrief zn een Hollandsche „kurrel" aan haar ommy aan de openbaarheid prijs fe Hawaai you, mebïe goed. Aim denk so Aai you hef drie letter geraaid, you no raait Wot you forgeth. Wan kom you bek. Etridee automobiel langs streeft me denk Bill. Wo niks nelier. You verre goed. Un little sjik sjik. Aai no onder soolje Aai no leikt dat, you is the looliest Boi in worold. Aai loof you. Plies go Toe de shoup voor fotograaf. Kom kwik bek uil schuime (Germany). Schuimen no koel. Kurrels no koet, allen slets. Dis peper koet voor raait anders thank Aai lykt tot merrie you soen. Wen aai denk an you aai plandi kraayen moeten. Aai stik soms Wo koel. Aai kan wraait Englsy wel Aai thenk aai go Jinnis mef wryd raaiten Aai em hepie woor is finish Wo vlym- boomen no. No piepel ded mor. Mach kessen goed lak in Schuimen. Remember an de fotograaf. YOU KURREL. V/vEI/v Tijdens Churchill's verkiezingsrede gooi de een student een brandend sluk vuur werk naar den staatsman. De jongeman werd gepakt en tot tweo pond boete ver oordeeld. Hij verklaarde, dat hij antil- Churchill was. maar dat hij niet de be doeling had iemand te kwetsen. Hij wilde alleen maar lawaai maken. Dat het ding vlak bij het gezicht van Churchill ont plofte, was zuiver toevaL De Nazi's hadden ze» methoden om hun gevangenen te vermoorden Een van de slechtst bekend staande nazi-concentratiekampen was dat van Mauthausen in Oostenrijk, waarin, naar men aaneeml, sedert 1939 ongeveer 210.000 gevangenen vermoord zijn en waar in hot geheel vermoedelijk meer dan een half millioen menschen gestor ven zijn. In een massa-graf liggen c.a. 15.000 lijken, die niet in hel crematorium verbrand Iconden worden, omdat die in richting er ..slechts" 300 per aag „ver werken" kon. Wanneer men naar Mauthausen werd gebracht, stond dat ongeveer gelijk met een doodvonnis. Gevangenen, die hun oponthoud daar overleeid hebben, spre ken nog altijd vol ontzetting over wat zij er gezien en beleefd hebben. Men paste er zes verschillende metho den toe om gevangenen op gewelddadige wijze van het leven te berooven. De eerste methode bestond hieruit, dat men hen eenvoudig liet verhongeren. Men sloot hen op in cellen, waarin men hen zonder eten en drinken liet zitten. Daardoor kwamen dagelijks henderden menschen om. Do twoode methode was „vergassen". Dit geschiedde in een gaskamer met bui zen, welke veel van een doucheverlrek weg had. Tot 50 menschen werden er tegelijk, geheel naakt, in samengeperst, waarna de gaskranen geopend werden. Bij het toepassen van de derde metho de werden de gevangenen dood gescho- en. Zij werden voor den zoogonaamden .bloedmuur" neergeplant. De steencn roor dien muur waren rood gekleurd door het bloed van duizenden, die hier wer den neergeknald. Volgens de vierde methode liet men de slachtoffers doodvriezen hot geval is be kend geworden van een Amerikaan, dien in December eerst een warme dou che gegeven had om hen onmiddellijk daarop, zonder eenig klcedingstuk aan. n een muur te laten staan totdat hij bevroor. Vaak ook werden menschen met ben zine ingespoten. Wanneer zij daaraan gestorven waren, was hot „gemakkelij ker", hun lichamen in het crematorium te verbranden. De laatste methode was menschen le vend in een kuil met uitgehongerde hon en te werpen. A.N.P. Nieuws uit Nederland Wegens oververmoeidheid is de Konin gin voorloopig niet in slaat, haar voor- qencmen bezoek aan Rotterdam te bren- sectie Economische Zaken van het air Gezag is opgeheven. Alle zaken overgedragen aan de burgerlijke or- Het Tribunaal-besluit is gewijzigd. De strafbars.heid is uitgebreidook openlijk blijk geven van ingenomenheid r vijand ka gestraft worden. De i ring zal ten hoogste voor tien jaar zijn de tribunalen kunnen dus een bepaalden tijdsduur in overweging geven. Hot ver mogen van een persoon, die in gemeen schap van goederen is gehuwd, kan wor den verbeurd verklaard, en dit omvat dan rermogen van de gemeenschap. Maar met dé belangen van de wederhelft kan worden rekening gehouden. Voorts wijzi gingen betreffende de procedure. De omroopvereeniging de Vara is her- zen. en heelt hel eerste nummer uitge geven ven „De Radiogids". Hel schema van ranlsoeneering. 1850 calorieën voor den gewonen burger, dat met de geallieerden is overeengekomen, wordt nog met enkele honderden ver hoogd, doordat verschillende voedingsmid delen, als visch, er buiten vallen, en oveneens wat onze regeering zelf invoe- BUITENLANDSCH OVERZICHT De precaire positie van Zwitserland Dit land, dat jaren lang de tetel is ge weest van den ouden Volker. aond, staat nu buiten de nieuwe organisal ,o der V eenigde Volkeren Het moo t voc. oude, vrijheidlievende volkje, r iczcni V-I Wilhelm Teil en zijn geslacht, Ben Hittere pil zijn. Hoe is dat zoo gekor De bond van volkeren, die in .Sar. Fran cisco zijn beslag kreeg, werd s aarogeroV pen als concentratie van natie: I, die met Duitschland en Japan, of met e. :n van de twee, in oorlog waren. En zijn be sluiten zijn in de allereerste plaats ger" icht op de. linitieva kneveling dezer (wee agressieve machten. En daarbij werden de neuttrale landen niet toegelaten. Wie niet btireid nee de lasten van don oc clog te dia zoo was de gedachte, heelt geen recht om mee te praten over de regeling Geen overwonnenen. Maar ook geen Wat zal nu de toekomst brengen In de Zwitsersche pers is daarover een discussie aan den gang. De Zwitsersche onzijdigheid, zoo wordt gezegd, vindt geen weerklank meer buiten de grenzen. Men is de meening toegedaan, dat Zwitserland niet meer Iegelijk kan genieten van haar onzijdige positie, en van de bescherming door de nieuwe liga. Het lid van den Bondsraad Hirzel wekt in de „Tribune de Lausanne" zijn volk op, het bewijs te leveren, dat het mee wil doen in den wederopbouw van de nieu we wereld, waarbij men niet meer „neu traal" kan blijven. „Wij zullen concessies moeten doen. Dat is het eenige middel om in de nieuwe gemeenschap opgeno men te worden. Anders blijcen wij alléén staan". Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1