VRIJE STEMMEN R=ar" DAGBLAD V O O R ZEELAND Redactie en Administratie: Voedselvoorziening van Berlijn geregeld S. L. Bocrnia Hoofdredacteur J. Koekebakker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 208 Donderdag 12 Juli 1945 Tdrfoon 2163 ONZE KNOKPLOEG ADHAESIE EN KRITIEK Ten vervolge op het eerste artikel on der dezen tweeden titel gaan wij nu spre ken over het meest aelueele probleem voor onze reorganisatie, en den weder opbouw onzer samenleving als staatsbur gers van Nederland. Wij bedoelen het hoofdstuk uit do mi- nisterieele rede over wat hij noemt HERSTEL VAN DE DEMOCRATIE. Deze titel is onzes inziens helaas ioul. Want het is geen zuivere democratie die hier wordt aangekondigd, en dus be- teekent de uilvoering van het hier ge noemde plan geen herstel van de demo cratie, doch het opbouwen van een sur rogaat van democratie. Het doet ons leed dit te moeten zeg gen, daar wij van de meeste leden van dit kabinet zuiver democratische dad6n verwachten. Maar wij voelen toch duidelijk, dal zij hier op een hellend vlak geraken. Een zinnetje uil de ministerieele rede doet ons nog een weinig hoop koesteren, dat het beter zal gaan dan de regeering zeli denkt. Men weet de kwestie. Er is plan tot samenstelling van een noodparlemont. over welks Ondemocrati sche wij ze van samenstelling wij alleen maar meedeelen, dat de regeering de be noeming aan zich houdt, na advies van een commissie. De ontworpen regeling daartoe moei volgens de regeering de goedkeuring ont vangen van het oude parlement van 1940. Natuurlijk gezuiverd. Maar als dit oude parlement nu eens haar goedkeuring wei gert Of als, zoo zegt de regeering zelve, er een contlict komt met het noodparle- ment, of wel als de regeering voor een beslissing van zoodanige draagwijdte ge plaatst wordt, dat zii een uitspraak van het volk noodig acht ja, wat dan Dan zal, zoo volgt uit dit betoog van de regeering zelial wordt het niet uitdruk kelijk gezegd, dan zal direct een beroep op het volk worden gedaan Hoo Uil alles blijkt: door het direct uitschijven van verkiezingen, hoe gebrekkig dit dan ook moge gaan Een volksstemming moet dan worden gehouden. En ziedaar onze eonige hoop op dit ge- bied. De regeering acht dus mogelijk, dat er een reden komt om direct een beroep op het volk te doen. Nu is hieruit voor ons de onafwijsbare conclusiedie reden is er op dit mo ment, juist nü bovenal 1 Is niet alles wankel en onzeker in ons volksleven Snakken wii niet allen naar een vaste principieels koers Laat Ons allen samen dan nu aanstonds bepalen in welke richting het schip van slaat ge stuurd moet worden 1 De gelegenheid is nu schooner dan ooit. We hebben een veelbelovend ministe rie. Laat dit direct noodverkiezingen Uit schrijven. waaraan ieder deelneemt op grond van persoonsbewijs on stamkaart. Het zal niet alles in orde zijn. Maar voor negentig procent zal het toch wel kloppen, als men het een beetje handig regelt. En dan komt de eenvoudige oplossing van het geheele volk„Ministerie, ga in de uitgestippelde richting door". Of Wol „Wij wenschen een ander beleid dan gij hebt aangekondigd". En dan zal dit de mocratische ministerie zeker do conse- lcwenties trekken. Deze weg is, meenen wij, de eenig zuiver democratische weg. Het doet ons leed, dat dit geestverwan te ministerie dezen weg nog niet gaat. En haast zouden we hopen, dal er iels ernstigs mocht gebeuren, en wel spoedig, want dan. zoo zegt het ministerie hier tusschen de regels, dan zullen wij doen wat gü van ons vraagt. Behalve het gewone motief tot uitstel der verkiezingen met ongeveer een jaar wegens technische bezwaren welk mo tief de regeering zelf in het door haar onderstelde geval niet geldig acht komt de regeering ook met het veelge hoorde motief, dal het volk nog niet weet wat het wil. Wij meenen, dat do regee ring zich hierin volkomen vergist. Probeer het. zouden we zeggen. Ge wilt het zelf probeeren, als er een ernstige reden komt. Nu is er een ernstige reden Het volk wil niet langer voor onmondig wor den gehouden. Probeer het. Vraag „wat wilt ge. Nederlandsche volle En ik denk, dat er een krachtig antwoord komt, waarmee deze regeering haar voordeel kan doen. Nog een enkel woord over de pseudo- emc cnlcraden. De regeering is hier uiterst vaag in haar woordenkes. Is het de bedoeling, ietwat zachtzinnig le oordeelen over het misbaksel van haar minister van Binnenlandsche Zaken, die zij uil hel vorige kabinet heeft In elk gevalvoor de later bevrijde ge- bieden zal een nieuwe regeling worden gemaakt. Daar durlt men blijkbaar niet moer aan te komen met dit doodgeboren kindje. En moeten wii er dan maar mee blijven Wij hopen, dat dan een algemeene werkstaking komt van deze ongewenschte colleges. Goes heeft al gezegd „doe ons de das maar om". Zou Middelburg en alle andere jongge boren colleges van dezen aard niet ook maar harakiri plegen Hier kan men gerust het japansclie voor beeld volgen. Red. De geaanproductie in Europa Met de Europeesche graanproductie het droevig gesteld. Er zal in het komen de jaar 65 miljoen bushel Noord-Amerï- kaansche tarwe voor de wereld noodig zijn, schat het Amorikaansche departe ment van Landbouw. Hel groot tekort aan graan is een ge volg van de verwoesting van bouwland, gebrek aan landbouwwerktuigen en trans portmiddelen, de landbouwhervorming vooral in Oost-Europa, waardoor het zaai en onderbroken werd. De omstandigheden in Noord-Europa zijn naar men gelooft, gunstiger. Jn Fransch Noord-AJrika, Portugal Span je. Italië en gedeelten van den Balkan was de droogte van grooten invloed op do tarwe- en gersloogst. Er js minder uitgezaaid in Frankrijk, Nederland, Midden- en Oost-Europa. Do vooruitzichten in Engeland zijn heter dan voor den oorlog, maar minder gun stig dan het vorig jaar. In Rusland is de uitzaai veel omvangrijker dan in 1944 en men verwacht, dat de komende oogst de beste van 5 jaar zal zijn. Hitier en Goering verslaafd aan bedwelmende middelen De thans achter de tralies zittende en niet meer brullende nazi-leeuw Hermann Goering was, toen hij nog met volle teu gen van zijn vrijheid genoot, gewend om voortdurend bedwelmende middelen te gebruiken, on wel in hoeveelheden, die ongeveer twintig maal zoo groot waren als die van een normaal mensch. Hij krijgt ook nu nog altijd een flinke dosis, want wanneer men hem die niet gaf, zou hij volgens de verklaring van een Britschen Stafofficier, volslagen krankzinnig worden. Hij slikt nu 18 pilletjes per dag. Ook Hitler had altijd een kunstmatige stimu lans noodig. Hij was ten lange leste ge heel aan zijn middelen verslaafd. Dr Karl Brandt, de Duitsche minister van gezond heidswezen, die den „Führer" op tal van reizen vergezeld heelt, vertelde, dat hij nog nooit iemand gezien heeft, die zoo veel injecties nam als Hitier. Hij had er doch meestal meer per dag. Tentoonstelling Ned. Kunst Op 13 Juli a.s. wordt ter gelegenheid van hel 60-jarig jubileum van het Rijks museum een tentoonstelling geopend ongeveer 150 dor belangrijkste mee werken van de oude Nederlandsche schil derkunst, kort geleden uil hun schuilplaat sen gehaald. Ook enkele beeldhouwwer ken en voorwerpen van kunstnijverheid worden ge-exposeerd. De Duitsche oorlogsindustrie moet, zoo ichrijft do „Washington Post", voorgoed uit de handen van het Duitsche volk ge- pn worden, en aan meer vredelieven de volkeren worden toevertrouwd. Koning Leopold Maandag zijn vier vooraanstaande Bel gische juristen vanuit Brussel naar Salz burg vertrokken, waar zij minister-presi dent Van Acker zullen ontmoeten, die daar sinds Zaterdag vertoeft. Aangenomen wordt, volgens Reuter, dal dit een laatste poging is om den koning tot aftreden te bewegen. Hun vertrek wordt beschouwd als een aanwijzing, dal de besprekingen tusschen den koning en Van Acker zich op het oogenblik concenlreoren op de bijeen komst van het parlement, die door de anti koning partijen tegen hel midden van de woek is voorgesteld. Deze partijen de socialisten, communisten en liberalen zijn, zoo gelooft men, besloten om op de bijeenkomst Van het parlement een Vol ledige met tal van documenten geslaafde aanklacht tegen den koning uit te bren gen. zoo bezwarend, dat zij de vernieti ging van de Belgische monarchie tenge volge zou kunnen hebben. Nieuws uit Nederland In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een inbraak geploegd in de tijdelijke residentie van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. De wacht van het landgoed, die op dat tijdstip nog niet ter beschikking van den landeigenaar gesteld was, was juist daags tevoren ingetrokken. Voor zoover tot nu toe kon worden na gegaan, zijn van den inventaris een 8-tal Perzische tapijten ontvreemd. Een ervan vraagt minstens twee of drie man om versleept te worden. Een concert van Myra Hess. in Londen gegeven in tegenwoordigheid van Ko ningin Elisabeth en Prinses Juliana, bracht meer dan 2000 pond op voor het Help Holland Council. In het kamp (e Wolver hampton sprak Myra Hess onzo soldaten in het Nederlandsch toe. £z<ztts &ckcij.ven óhs Een snelle reactie van eei in Biezelinge komt volledig onze eigen reactie, toen wij van Donderdag 5 Juli van ons blad onder de ooqen kregen. Men herinnert zich het geharnaste stukje van onzen vasten me dewerker Prik. die eon waarschuwend woord deed hooien legen de autoriteiten, die in zijn oogen te weinig doortastend optraden om misstanden weg te nemen. En, zoo schrijft ons deze lezer terecht is dit nu wel gepast nu wij juist een nieuw ministerie hebbon, dal zijn nieuwe rcdicale program heelt aangekondigd Ge hebt volkomen gelijk, antwoorden wij dezen lezer, en ons zeli, en wellicht tallooze anderen. Maar de verklaring is eenvoudigPrik schreef zijn stukje lang on lang geleden, toen van dit ministerie nog geen sprake was. Door onze onrecht vaardige papierbeperking tegenover onze massa copie en ons groeiend aantal abon nees blijft ingezonden copie dikwijls zeer lang in portefeuille Toch willen we de ingezonden stukjes niet gaarne missen. En zie. nu komt het eindelijk, en het is eigenlijk al te laat, Laten we maar den ken. dat Priks stukje ondergronds heeft meegewerkt om de nieuwe regeering te doen geboren worden Een schipper van 43 jaar kreeg, toen hij zich meldde voor het werk bij de droogmaking van Walcheren te hooren, dat hij le oud was. Het is haast onge- loofelijk. Schreeuwend tekort aan arbeids krachten, en een valide iemand van 43 wordt aan den dijk gezet. Hier is wel bureaucratie op zijn smalst. Een uilgever van een Zeeuwsch Week blad vraagt ons oordeel over het idee een Zeeuwsche bond van uitgevers in het leven te roepen om de gemeenschappe lijke belangen le behartigen, en zooveel mogelijk samenwerking te zoeken. We zijn daar vierkant voor, met dit amendement. dat dit een vereeniging wordt waartoe ook de hoofdredacteuren kunnen toetre den. Omdat juist op redactioneel gebied nog veel misstanden zouden moeten wor den verwijderd. Het beste zou zijn, dat hier een afdeeling van de landelijke ver eeniging voor de pers tot stand kwam. Doze kan ook wellicht hel initiatief hier- Een inzendster stelt als vlag voor rood, wit. blauw, met langs den stok een smalle baan oranje. Wie moet hierover beslissen De Koningin Of het parle ment Voorloopia zal het wel blijven zooals het wasrood. wit. blauw met oranje wimpel. Is het met de zuivering bij de P.Z.E.M. wel in orde vraagt iemand Wij ge ven zijn bezwaren door aan het inlichtin gen-bureau van het Militair Gezag. Een vers van een ingezetene van Schouwen over de toekomst van dit nu ge-inundeerde eiland voegen wij bij onze verzameling. Daaruit putten wij. als er weer ruimte komt. Nog een brief over de vlaggenkwestie. Oranje, blanje, bleu, mag dat niet meer Men zegtdat is de N.S.B.-vlag. Doch is het niet de oude prinsevlag Mogen onze volksvijanden ons die zoo maar ont- rooven Iets om over te denken. Men meldt ons, dat evacuees uil Schou wen. die mogen terugkeeren, wel per schip hun inboedel enz. mogen vervoeren, doch niet zelf mee mogen varen, Dat lijkt toch wel idioot. Als het waar is, dan mag dat wel aanstonds veranderd Wie heeft hierover le zeggen Een zeer sympathiek schrijven uit We- meldinge meldt, dat men ook in Zeeland gaarne kinderen uit geteisterde streken zou willen ontvangen. Wij hebben er eten genoeg voor, zegt de brief, en hij Algemeene verkiezingen in Joegoslavië te verwachten Duitschland Een bevredigende regeling is getroilen voor de voedselvoorziening van Berlijn. De ontvolking van C ost-Duitschland een der oorzaken dor voedselschaarschte, Maatregelen worden genomen om 'I weg trekken van menschen te voorkomen, en hen in te schakelen bij den oogst. De Duitsche historicus Prof. Ludwig Bergslraesser, socialistisch afgevaardigde voordat Hitier de macht overnam, is be noemd tot president van de regeering de Duitsche provincie Starkenburg, in het door de Amerikanen bezelle Duilschland. Deze provincie omvat o.a. Frankfurt. Ober hessen, Darmstadt en Giessen. Zetel van het presidium is Cassel. De nieuwe pre sident zeide, „dal de maatregelen der re geering dikwiils hard, maar altijd recht vaardig zullen zijn". Gedurende twintig jaar, zeide veldmaar schalk Montgomery, moeten zoowel de Duitsche generale stal, als de S.S. troepen buiten Duitschland gevangen blijven. Hel gevaar is te groot, om hen weer in vrij heid ie Jaten vooriwerken aan een nieu wen oorlog Een Duitsche duikboot kwam in Argen tinië aan. en werd ge-interneerd. Volgens den Times-correspondenl zijn het geallieerd militair bestuur en de Sov jet-autoriteiten overeen gekomen, dat voor administratieve doeleinden Berlijn als een heid zal gelden. Het Verre Oosten De Australische 7de divisie heeft een landing uitgevoerd aan de Baai van Ba- likpapan, te Djinabora. Strijdkrachten van de 9de divisie doen verkenningen ten Zuiden van de Miri- olievelden, zonder tegenstand te ontmoe- Het gebied van de Pandansari-olieralli naderij ten Noorden van Balikpapan. is nu geheel in handen der Australiërs. E: werden geen Japanners meer aangetrof- Drie Japansche koopvaardijschepen werden lot zinken gebracht aan de West kust van Borneo. Aan aanvallen op de ca. 80 vliegvel den rond Tokio en Tokio zelf namen drie afzonderlijke luchtvloten deel, met Sn taal 1700 vliegtuigen. Volgens de v< loopige berichten werden 154 Japansche vliegtuigen op den grond vernield. Geen enkele geallieerde vlooteenheid werd door de Japansche aanvallen beschadigd. Militaire deskundigen te New York ach ten het niet uitgesloten, dat de aanvallen met bijna 2000 vliegtuigen minstens twee of drie dagen zeilen voortduren. Balkan Tito heeft aangekondigd, dat in don herfst algemeene verkiezingen zullen wor den gehouden. Men zal zich dan ook kunnen uitspreken over hel dilemma.- re publiek of monarchie. Algi :iers Een vertegenwoordiger der Fransche Weerstandsorganisalie in Noord-Afrika heelt meegedeeld, dal vroegere Vichy- auloriteiten verantwoordelijk waren voor den opstand in Algiers van begin Mei. Nog 2500 Mohammedanen zijn in arrest. 41 Mohammedaansche dorpen werden vernietigd. Polen Morawski had verklaard, dat de vroe gere Poolsche regeering te Londen ge poogd zou hebbon. om de Poolsche vloot tot zinken te brengen. Dit is niet be vestigd. Levant Een schietpartij tusschen Syrische gen darmes en burqers eenerzijds en Fransche wachtposten anderzijds in Aleppo heefl den dood van een Britsch soldaat ten gevolge gehad. schrijft namens velen. Zijn er wellicht Zeeuwsche kinderen, die hiervan zouden kunnen proliteeren Ook in onze provin cie zijn ondervoede kinderen genoeg. Transport van elders is nu niel zoo een voudig en de groote massa gaat naar Streken en landen waar men de massa intvangen kan, wat bij ons bezwaarlijk Een levendig verhaal over de bevrij ding vail Goes, door iemand die er zelf bij was, toen de Canadeezen optrokken, we meer plaats krijgen, willen we het gaarne plaatsen. „De droom van een huisvader" word! ns toegezonden. Een aardig verhaal, it een plaatsje verdient in ons blad als feuilleton. Maar ach, wanneer Men vraagt de maanstanden op te ne en. Ze zijn er alZie ons blad van 7 Juli. Red. De regeeringen van Syrië en den Liba non hebben hun voldoening uitgesproken over het Fransche besluit tol overdracht van de speciale troepen. Diversen De Britsche en Amerikaansclre regeerin gen zullen de regeering van Renner in Oostenrijk erkennnen. De Duitsche gebouwen in Turkije wor den door de Turkscho regeering in be heer genomc-n. Zwitserland heeft de ver tegenwoordiging van Duitschland neerge- Een aantal Britsche krijgsgevangenen, zoo is thans bewezen, werd achter de Duitsche linies in October of wat vroeger van het vorig jaar door de Duïtschers ge vangen genomen, mishandeld en gedood. In Duinkerken zijn door een munitie- ontplolling 150 personen gedood of ge- In Kansas zijn 5 Duitsche krijgsgevan genen opgehangen, die op 25 Jan, 1944 oen collega-gevangene hadden vermoord. Het waren militairen van Rommel's Afri- ka-corps. Zweden en Noorwegen hebben een handelsovereenkomst gesloten. De Commissie voor Buitenlcmdsche Za ken uit het Amerikaansche huis van af gevaardigden, machtigde president Tru man. om Italië uit te noodigen, lid te wor den van den Bond van Vereenigde Vol- Een Braziliaansche kruiser is op den Atlantischen Oceaan verloren gegaan. NIEUWS IN HET KORT De S.H.A.E.F. heelt alle openbare en particuliere kunstbezit in Duitschland ge blokkeerd, om aan de bestolen landen, waaronder Nederland, gelegenheid te ge ven, hun eigendommen terug te halen. In Nederland is daartoe opgericht de Stichting Nederlandsch Kunstbezit, die in opdracht van de regeering zich daarmee zal bezig houden. In Beieren is een uilroeiingscenlrum van de Nazi's ontdekt, waar tot voor een paar dagen nog steeds honderden geesteszwak ke en misvormde Duitsche vrouwen en kin- deren worden aigemaakl. De hoofdver pleegster bekende, dat zij in twee jaar 210 kinderen had vermoord. Zij vroeg: „Wat zal er met mij gebeuren Ruim zeven millioen Polen zullen zich vestigen in de van Duilschland af te ne men gebieden, dus in Silezië, in West- Pommeren, en in Oost-Pruisen. De Vereeniging van Zwitsersche Ban kiers heelt verklaard, dal zii het principe der geheimhouding van het banksaldo wil handhaven. Toch beweert zij. niel le zullen medehelpen aan hel verbergen van Duitsche geldswaarden in Zwitserland, de Amerikaansche Se- reos werd geuit. Wij stellen hier een vraagteeken. De Militaire Commissie van Het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden wil de algemeene dienstplicht in de Varoen. Staten invoeren, na den oorlog. He' is noodig voor de Amerikaansche veiligheid, die van essentieel belang is voor aon we reldvrede, oordeelt zij, Frankrijk tracht in den Levant betere verhoudingen te scheppen. Zoo zullen alle Syrische vrijwilligers, die in het Fran sche leger dienen, aan de Levantstaten worden overgedragen. Hel betreft een leger van 25 tot 30.000 man. Naar gemeld wordt heelt Z.H. de Paus den bisschop van Mora in Brazilië in den ban gedaan. Hij had het Vaticaan tij dens den orolog meermalen fascistisch ge noemd. Hij zal nu een eigen kerk stich ten - de Braziliaansche Katholieke Apos tolische kerk. Eenige honderden Canadeesche soldaten ie in Aldershet zijn gelegerd, hebben relletjes gemaakt. Bijna twee uur gingen kleine groepen door de stralen en gooiden winkelruiten in. Hiermede wilden zij uiting geven aan hun ontevredenheid het ieit. dat zij al weken wachtent. aar Canada terug te keeren. nadat was medegedeeld, dat hun vertrek binnen tien dagen zou plaats vinden. Zij wierpen een aantal auto's omver en in Lunapark vernielden zij alle inrich- tingen. Er werd versterking ingeroepen ran de Britsche en Canadeesche militaire politie, maar de soldaten keerden later ■ustig naar hun barakken terug. De minister-president van Tsjechoslowa- kije, Fierlinger. heeft gezegd, dat zijn land de kwestie over Teschen op den steun n Rusland kon rekenen. Ook bij do kwestie van hot verwijderen der Duitsche Hongaarsche minderheden uit zijn land had hij den steun van Rusland. Spoedig zouden de Russische troepen uit Tsjecho- slowakije worden teruggetrokken. Hij hoopte, dat de Amerikanen weldra dit voorbeeld zouden volgen. Red,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1