VRIJE STEMMEN Bommen op Tokio Ie JAARGANG NUMMER 207 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 11 Juli 1945 Aijgcmeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur Koefccbakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 ONZE KNOKPLOEG n. ADHAESIE EN KRITIEK Er zijn twee dingen, die wij thans na een te lange lusschenpooze willen bespre ken uit het program van onze nieuwe re geering, om daarna nog over verschillen de andere onderdeelen het onze to zeggen. Ditmaal ten eerste over DE ZUIVERING. Wij gelooven wel. dat deze zaak de meest dringende is van alle plannon van ons nieuwe bewind. Er is alom een groofe ontevredenheid over don stilstand waarin de berechting van alle anti-vadorlandsche daden is ge komen. Definitieve vonnissen zijn er voor zoover wij weten nog geen enkel. Het herziene zuiveringsbesluit zal nu worden uitgevoerd, maar hoe vraagt men zich al. Op dit punt liet de minister-president een krachtig geluid hooren. Er zijn vier dingen te onderscheiden de berechting van landverraders de be rechting van collaborateurs de zuivering van de ambtelijke wereldde zuivering van de bedrijlswereld. Met spoed zal de berechting der leiden- dendo personen van de IT.S.B. on der oorlogsmisdadigers Ier hand worden ge nomen. Dit is v/el het allereerste, dunkt Hel is ontstellend, dat deze menschen in betrekkelijk gunstige omstandigheden blijven verkoeren, terwijl zii zoo talloozen in hot verdort hebben gestort. Hiertegen verzet zich hol volksgeweten. Eiken dag dat dit wordt bespoedigd, is winst voor den innerlijkon vrede van ons volk. Dat hiertoe eon streng gezuiverde po litie en justitie noodzakelijk is, om ver trouwen te hebben als ze hier optreden, is eveneens een absolute voorwaarde. Maar ook hier geldtgeen dag wachten Voor do mindere gevallen zullen de tribunalen volgens hel herziene besluit daaromtrent nu spoedig werkelijk gaan werken. Hol is droevig om te zeggen, maar hier in het lang bevrijde zuiden des lands is er nog zoowat niets uit hun handon gokomon I Over de collaborateurs werd deze uit drukking gebezigdde regeering Is be reid, met kracht op te treden tegenover hen die, op welke laakbare wijze dan ook, tijdens de bezetting zich op erger lijke wijze hebben verrijkt. Volledige in beslagneming van het vermogen dat z-. daardoor hebben vergaard wordt toege zegd. Dit laatste zal ook moeten geschie den bij hen, die noodgedwongen ol indi rect in meerdere ol mindere mate voor den vijand hebben moeten werken. Doch in deze gevallen zal verwijdering en vri; heidsberooving volgens de rogeering niet noodig zijn. Alleen voor de ernstige, di recte gevallen acht de regeerlng noodig dat zij voorloopig in verzekerde bewa ring worden gesteld. Hier mogen we wel vragen hoelang ls ..voorloopig" In hot zuiden zitten velen al meer dan een half jaar. Geldt dit Ook voor het noorden Over de zuivering van do ambtelijke werold overweegt do regeering of daar aan niet een administratief-rechtelijk ka rakter meet worden gegeven. Beoordeeld moet worden of de ambtenaar zich on vaderlandslievend heolt gedragen. Vol gens do nieuwe bepalingen kunnen hier allerlei graden van overtreding worden gestraft door meer ol minder scherpe maatregelen. Ook met de periide aard van het zich geleidelijk ontmaskerend be zettingsregiem zal worden rekening ge houden, wat wel beleekent, dat een amb- Jenaar die in den beginne zich liet inpal men, maar later kopschuw werd wellicht vrij uit zal gaan. Maar sterk lei de spre ker er den nadruk op, dat de eischen scherper moeten worden, naarmate de ambtenaar meer verantwoordelijkheid draagt en hooger slaat in rang. Builen de zuivering, doch ook noodzakelijk, acht de regeering, dat de ambtenaren, die geen algemeen vertrouwen meer genieten, en die niet de algemeene geschiktheid meer loonen te hebben, uit het ambtelijk appa raat worden verwijderd. Tenslotte de zuivering van het bedrijfs leven. Er zal een plön komen, om dit door tuchtrechtelijke beoordeeiing te doen, waarbij zoo weinig mogelijk de weder opbouw van het bedrijfsleven moet wor den gestoord. Hierbij dringt zich de vraag op is hier geen gevaar, dat groo- te bedrijfsleiders vrijloopen, mede op grond van hun zoogenaamde onmisbaar heid, terwijl de kleine man niet zulke ver ontschuldigingen kan doen gelden Men boude de oogen open De zuivering van de pers is hiervan len onderdeel. Accoord, zeggen wij snel 1 En dit goede bericht voor óns „Hierbij zullen in ieder geval de rechten van de bonafide illegale pers behoorlijk gewaarborgd worden". Wij vertrouwen op dit tninisterieele woord, en hopen dat spoedig aan de on dragelijke beperking van onze papier toewijzing, die geen rekening houdt met ons steeds toenemend aantal abonné's, een einde moge komen. Voor de rest zul len wij zelf wel zorgenniet voor niets zijn wij het eenige vroeger illegale dag blad van Zeeland. Dit trekt. Want dat ge luid wil ons volk Ihans hooren. 'ot zoover de zuivering. in nu over de democratie. In het bo- ïstaande lieten wij vrijwel alleen ad- 'naesie hooren. Thans volgt helaas een brokje kritiek Daarover in een volgend blad. Red. De Britsche buitenlandsche politiek De „Manchesier Guardian" schrijft in een hoofdartikel aangaande de Britsche buitenlandsche politiek. Wij moeten het feit onder de oogen zien, dat Groot Bril- tannië, vergeleken bij Rusland en de Ver- eenigde Staten, aan macht verloren heeft. Wij kunnen ons niet langer meer do weel de veroorloven, met moreele critieken in de gebieden voor den dag te komen, waar wij geen macht meer hebben, om er na druk aan te verloenen. In het kader der Vereenjgde Volken en het bondgenootschap der Groote Drie moeien wij voortgaan onze kracht en vei ligheid uit de vriendschap met de Wesl- Europeesche landen en het Britsche ge meenebest te putten. In het bijzonder hier twijfelt men wel eens aan het wijze beleid van do „Na tionale regeoring" van Churchill. In haar korte periode van drie weken slaagde zi; er in het Fransche volk zoo diep mogelijk te grieven, zonder daarover ook maar eenige bezorgdheid aan den dag te leg- Onze tegenwoordige houding tegenover de bevrijde landen van Europa ïs vol wrok-koesterende minachting. Waar Eden gelijk heelt in zijn bewering, dat het on juist is, dat alleen socialistische regoerin- gen vrienden kunnen zijn van socialisti sche staten, is het waarschijnlijk, dat een liberaal of een socialistisch kabinet veel moer sympathie en begrip zo) hebben voor de nieuwe stroomingen in Europa, dan de conservatieven. Wij kunnen ons niet permitteeren deftig te doen en slechts in de verfijnde atmosfeer van vergaderin gen der Groote Drie te leven. Do toekomst van Groot-Brittannië zal min of meer gebonden zijn aan het nieu we Frankrijk, het nieuwe Italië en even tueel ook aan het nieuwe Duitschland. Dit is een democratisch tijdperk. Bevin loonde in zijn toespraak tot do vergade ring van de Labour-party, een beteren kijk op de werkelijkheid Ie bezitten, dan Churchill of Eden in hun velo redevoerin gen. Wij mogen blij zijn, dal Attlee als „vriend en raadgever" naar Berlijn gaal. Mijnen ruimen Naar we vernemen zijn 1000 voormali ge Noderlandsche leden der S.S. tewerk gesteld om landmijnen op te ruimen Sn de provincie Gelderland. Zij zullen onder bewaking van leden der Nederlandsche stoottroepen staan, wien dit werk wel is toevertrouwd. Mochten zij de behandeling nog niet kennen, dan kunnen zij die van de Canadeezen leeron, die onlangs op hef Nederiandsche strand een groep Duit- schers aan het werk zetten om mijnen op Ie ruimen. Toen het eerste deel klaar was. ver klaarden de Duitschers, dat er geen en kele mijn meer lag. Goed, zeiden de Ca nadeezen, dan in do looppas er gearmd over loopen. Canadeesche machinegewe ren zorgden voor de uitvoering van dit le gevolg een aantal mijnen, die niet opgeruimd waren, ontploften en een aan tal Duitschers ging mee de lucht in. 2e gevolghet volgende deel van het strand werd nauwkeurig onderzocht door hot „Herrenvolk". President Truman is naar Europa vertrokken Te Washington is bevostigd. dat presi dent Truman vanuit Newport News in Virginia per schip naar Europa vertrokken is. Hij wordt vergezeld door zijn nieuwen minister van buitenlandsche zaken, fames Bvmes. Een groote staf van politieke en militai re adviseurs bevond zich eveneens aan boord. De reisroute en do datum van aan komst kunnen nog niet worden bekend ge maakt. Wel word officieel medegedeeld, dat do conferentie in Potsdam zal plaats hebben. Eveneens kan officieel worden bericht, dat Pres. Truman op zijn terug reis een bezoek zal brengen aan Enge land. Men gelooft, dal hij eveneens een aan tal ander Europeesche landen zal bezoe ken. Men verwacht, dat president Tru man meer dan een maand zal wegblijven. De „Verbroedering in Duitschland' In een communiqué uit het hoofdkwar tier van Admiraal Nimitz wordt gemeld, dal meer dan 1000 marine-vliegtuigen van de 3de Pacilicvloot een grooten aanval op Tokio hebben gedaan. De aanval verrast- te de Japanners volkomen. Deze „task- force" bestond uit 4 vliegdekschepen, en kele slagschepen, w.o. de 45.000 ton me tende „Iowa", minstens 4 kruisers en 14 torpedojagers. Correspondenten, die met do aanvallende vliegtuigen meevlogen, melden, dat zwerm na zwerm jagers, bom menwerpers en torpedovliegtuigen boven de hoofdstad verschenen. De operatie is een volslagen gebaar vau verachting tegenover de Japansche Volgens do laatste berichten was dc- aanval na 8 uur onafgebroken bombar dement nog in vollen gang. Slechts kort daarvoor hadden 550 su- perforlen 3500 ton bommen geworpen op 5 Japansche steden in het Zuiden en N.O. Hondshu. De doelen waren o.a. Gufu, 30 km. van Nagoya, Sakai, de industrieels voorstad van Osaka, Wakayama. 48 km. ten Zuiden daarvan, olieraffinaderijen in Yokaichi bij Nagoya en Sendai. de groot ste stad in N.O. Hondshu waar het be stuursapparaat gezeteld is voor geheel Noord-Hondshu. Verder deden Maandag honderden ja gers en bommenwerpers voor de 6e dag successie aanvallen op vliegvelden en installaties in de omgeving van de steden Kyoto, Osaka, Kobe, Tokio en Oura op Khiu-Shiu. 34 Japansche steden zijn nu door de Amerikaansche bombardementen grooten- deels verwoest. Uil een bericht van het Japansche pers bureau blijkt, dat ook de Japanners er thans van overtuigd zijn, dat de bombar dementen dienen om het Japansche moe derland stormrijp te maken voor de ko mende geallieerde invasie. De Amerikaansche vloot in de Zee van Ochotsk heelt een Japansch convooi van 6 schepen geheel tot zinken gebracht. Chineesche troepen hebben zich mees ter gemaakt van den Zuidelijken pas op de grens van China en Fransch Indo-Chi na. De Japanners trekken in verwarring terug. Ook de voormalige Amerikaansche luchtbasis Tanchuk werd door de Chinee- zon heroverd. Op Borneo voerden Nederlandsche troe pen twee nieuwe landingen uit in de Baai van Balikpapan. België Hier zijn 1 millioen paar schoenen be schikbaar en zoolleer voor 3V4 millioon vaart tusschen Ostende en Dover voor passagiers is hersteld. De koningskwestie is nog altoos onbe slist. Het schijnt dat de Koning nu een volksstemming wonscht om uit te maken if men hem wil of niet wil. Een gevaar- Ijk experiment Er zijn thans 60.000 ton kolen, die ge dolven worden. Maar, zoo zegt het be richt, wij moeten er 80.000 hebben. We hebben al vreemde arbeiders, maar er moeten er 25000 komen. Frankrijk oorlogsschepen die voor Toulon door de Franschen zelf werden tot zinken gebracht, opdat ze niet in handen van de Duitschers zouden vallen, zullen gelicht worden. Leon Blum verwerpt het voorstel tot m unie tusschen socialisten en comrou- Het hoofd van anti-bolsjewisfische legioen, Paul Chopine, Ier dood veroordeeld. Na San Francisco Smuts, de president van Zuid-Alrika, heeft verklaard, dat de groote mogendhe den niet gauw van hun recht van veto zouden gebruik maken, omdat zij daarmee sabotage zouden plegen tegen de organi-, salie zelf. Als onderwerpen voor regeling blijven a. de zee-engten var Tulcije. Dit land beroept zich op de verklaring van Enge land en Rusland in Aug. 1941, dat zij goen aanspraken hebben op de zee-eng- en de territoriale integriteit van Tur kije zouden eerbiedigen. is een plan gepubliceerd, om Europa in invloedssferen te verdeelen. Rusland zou in het Oosten een kleine ilente vormen onder Russische leiding. Daartoe zouden in elk geval behooren Hongarije, Roemenië en Joegoslavië. Wel licht komen er ook Polen en Tsjechoslowa- In het Weston zou een groot blok ge vormd worden van Frankrijk. België, Ne- delland. Itaiië, Noorwegen en Denemar ken onder Britsche leiding. Al zal Frank rijk die ondergeschikte rol moeilijk kun- m dulden. Voor Engeland is ook de Middelland- sche Zee een belangrijke positie. Grieken land moet dus Engelsch-gezind zijn, en Engeland vreest daarom voor wassende communistische invloed aldaar. Doch de leider Zachariades heelt volgens de Times gezegd, dat Engeland zich niet ongerust behoefde te maken, omdat ook zij de Britsche belangen in de Middellandsciie Zee zouden respecteeren. Engeland be hoefde dus volstrekt niet de sociale re actie in Griekenland te ondersteunen. Griekenland vraagt de geallieerden om hulp tegen het Albaneesche terrorisme in Truman wonscht dat Duitschland, Oos tenrijk en Joegoslavië onder gezamenlijke verantwoordelijkheid worden gestold van de drie grooten. Amerika Een reeks stakingen is hier uitgebro ken. De rubber-industrie in Akron ligt stil. Het dagbladbedrijf in New York is stil gelegd, behalve één groote krant. In Pensylvanië en in West Virginia hebben 15.000 arbeiders in de glas-industrie hol work neergelegd, doch deze staking is weer opgeheven. In New Jersey in Pen sylvanië staken 7500 werkers in do mo tor-industrie, doch ook hier wordt een spoedige regeling verwacht. Door de wijzigingen, die president Tru man in de Amerikaansche regeering heelt aangebracht na zijn terugkeer zal Mor genthau vervangen worden als ministei van financiën door Fred Vinson blij ven er van de 10 leden nog 4 over, dit ook In de regeering van Boosevell zitting hadden. In Parijs werd thans oflicieel medege deeld. dal generaal De Gaulle het aan bod van president Truman om naar Ame rika te komen, heeft aanvaard. Verwacht wordt, dat genoraad De Gaulle in Augustus naar Amerika zal ver trekken. Duitschland De „Observer" geeft een kaartje van de verdeeling in bezettingszones. Rusland heeft het grootste deel. De lijn loopt var. Lubeck naar het 2uiden, en omvat Tbii ringen. Amerika sluit daarbij aan. en be vat Beieren, Wurtemberg, en naar het Noordon toe het gebied om Frankfort en om Kassei. Engeland heeft Wesl/alon en Hannover. Frankrijk het Saargebïed, Ba den, een gedeelte van Hessen en van Rijnland. Gebieden voor België en Ne derland zijn nog niet aangegeven. Het is te hopen, dat de samenkomst der Big Three oen goede regelina treft voor gelijksoortige behandeJjnrDe En- gelsche zone staat reeds concerten, opera'i tooneelstulcken. waarvoor vooraf goed keuring moot worden ingewonnen, en bi- oscoopvertooningen toe. Voor muziek vooral de groote Joodsche componisten, voor tooneel Shakespeare en Oscar Wilde. Wagner zou nog wat veel gelegenheid bicden voor demonstraties. Voorts bibli otheken. zonder nazi-publicaties natuurlijk. Konrad Adenauer, Oberbürgenneisler van Keulen, heefl verklaard, dat de Duit schers nog lanaen tijd onder bezetting moeten leven. Het kan zichzelf nog niet besturen. Hij hoopt, dal drie bondsstaten worden gevormd, overeenkomstig de be zettingszones, met eigen regeering, maar mol eèn overkoepelend gezag, voor de ge meenschappelijke belangen. De „Stars and Stripes" bericht, dat in de maand Mei 100Ó gevallen van ver broedering door de Militaire Politie moes ten wordon berecht, d.w.z. op ruim 1 mil lioen man bezetting een tiende nrocent. Maar het was driemaal zooveel als in Reuter verneemt, dat het verbod van verbroedering tusschen de Britsche bezet- lingslroepon en de Duitschers binnenkort zal opgeheven worden. Voorbereiding zijn hiertoe gaande. De Reuter-correspondent gelooft, dat binnen een maand aan de Britsche troepen zal zijn toegestaan met Duftsche meisjes omgang te hebben. Uit de Britsche bezettingszone wordt toenemende activiteit van de ondergrond- scho nazi-beweging, de z.g. „weervolven" gemeld. Het Britsche militaire bestuur ih de Duifsche hooldslad is nog niet begonnen te functionneeren, meldt Dennis Martin, de speciale correspondent van Reuter in Berlijn. Dit is een gevolg van de Russi sche bepaling, dat de Engelschen den ge- heelen sector die zij bezetten, van voedsel en brandstof moeien voorzien. Zhukov en hooge Brïlsche en Amerikaansche officie ren hebben het probleem van do voedsel voorziening van Berlijn besproken, doch hebben geen overeenkomst bereikt. Ook inzake hel voorstel van de Westelijke bondgenooton, betreffende een ruilovereen komst voor de diverse bezettingszones kwam men niet tot een vergelijk. Deze kwestie zal op de drieraogendhedenconfe- rentle waarschijnlijk voorrang hebben. WIST U. dat het Nederlandsche Roode Kruis in 19-10 zorgde voor de terugvoering naar Nederland van de zieken onder de 30.000 Nederlandsche vluchtelingen uit Zuid- Frankrijk De eerste maatregel van de geldzuivering REDE VAN MINISTER L1EFTINK In een toespraak, die de Minister van .i, de heer P. Lieitink. in verband het intrekken van de bankbiljetten van i 100 gehoudc-n heeft, werd een uit eenzetting gegeven van de beweegrede nen, die de regeering er toe dreven dezen maatregel te nemen. In de eerste plaats, zei de heer Lieitink. wcnscht de regeering op drastische wijze de hand to leggen op hel geld. dat op de meest laakbare wijze is verdiend. Zwart handelaren en collaborateurs trachten voor hun geld een goed heenkomen te zoeken. Zij brengen het zeils over de De geldhoeveelheid in ons land moet ingekrompen worden. Tijdens de mobilisatie in 1939 waren er bankbiljetten in omloop tot een bedrag van goed 1 milliard gulden. Dit bedrag is tijdens do bezetting gestegen tot vijl mil liard gulden. De prijzen- en loonpolitiek van de regeering wordt hierdoor ernstig in gevaar gebracht. Tol eiken prijs moet inilatie voorkomen worden. De nieuwe maatregel, aldus minister Lieitink, is dienstbaar gemaakt aan een zeer belangrijk iiscaal doel. De verdien sten, door zwarthandelaren en collabora teurs in geld gestoken, worden op deze wijze opgevangen en geregistreerd, waar door de weg. die het geld is gegaan, na te sporen is. De langdurige bezettingstijd heeft do menschen vindingrijk gemaakt in het ont duiken van belasting. Deze toestand is volslrekf ontoelaatbaar. Het aan de circulatie onttrekken van de bankbiljetten van f 100 is een maat regel. die gezien dient te worden als een onderdeel van de totale geldzuivering. Zaterdag i.l. zijn telegrammen naar cen trale banken en andere fiscale instellin gen in het buitenland gezonden, waarin verzocht werd alle aankoop van Neder landsche munt en bankpapier te staken. Al het besmette geld, dat buiten de gren zen is gebracht, ward f op deze wijze achterhaald de maatregel betreft n.l. niet alleen de bankbiljetten van i 100, zij heeft betrekking op alle Nederiandsche geld. Hot in het buitenland aanwezige geld zal grondig nagezocht worden. Met de geblokkeerde rekeningen bij de banken kunnen belastingen worden be taald en zij zijn een zekerstelling voor de in de toekomst te betalen belastingen. Voor den oonvoudigen man boteekenl dit een weinig bevredigende regeling. Er zal evenwel niets, dal uitvoerbaar is om verschillende bezwaren te voorkomen, door ons wordon verzuimd. Er zal getracht worden in individueelo behoeften te voor- Minister Lieitink deed voorts een be roep op allen om elkaar in deze aange legenheid de helpende hand te reiken en be-eindigde zijn rode aldus Mijn taak om u aan het nieuwe geld te helpen, is zwaar. Ik hoop en vertrouw. dat gij allen daarmede als vernieuwde menschen weet om te gaan. UIT STAD EN LAND „EERESCHULD EN DANKBAARHEID" De vereoniging „Eereschuld en Dank- baarhoid" wil zooveel als haar mogelijk is materieele en moreele hulp verloenen aan in den oorlog gewonde militairen en illegale strijders en de nagelaten be trekkingen der in den slrijd gevallenen. Tot andere door den oorlog getroffenen kan zii haar huip helaas niet uitstrekken. Door bemiddeling van het Militair Ge zag te Sluiskil heelt het Sub-Comité voor de provincie Zeeland bij alle Zeeuwsche gemeenten ge-inlormeerd naar de aan wezigheid van personen als boven ge- Wie denkt, daartoe te behooren. kan voor alle zekerheid eens navragen ter secretarie zijner gemeente, ol hij ol zij is opgegeven. Reeds zijn veel opgaven binnen go- komen de gemeentebesturen, die nog niet geontwoord hebben op de circulaire van het Militair Gezag worden bij dezen beleefd verzocht dat ten spoedigste te doen. Hun advies of hulp noodig is en door de betrokkenen gewenscht wordt zal zeer op prijs worden gesteld. Aan het 'Militair Gezag en de gemeen tebesturen wordt hierbij dank gebracht voor de medewerking. Dank zij hun hulp kan met de werkzaamheden der registra tie en steunverleening een aanvang ge maakt worden. Het Sub-Comité voor de prov. Zeeland J. BUMA. Voorzitter. Mei. A. DIELEMAN, Secr. Axel. Juli 1945.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1