VRIJE STEMMEN HERSTELLEND NEDERLAND Naar vrede in het mijnbedrijf Geallieerde landing in Japan te voorzien Ie JAARGANG NUMMEP'206 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 10 juli 1945 Alflemeene Leiding B. G. Kloosterziel ca S. L. Bocrau» Hoofdredacteur i Kockebakker Redactie r Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 2. GEESTELIJK DE ZUIVERING. De eereraad voor Muziek heeft uitge sproken, dal Willem Mengelberg nooit meer den diiigeerstaf raag hanteeron in ons vaderland. Rudoli Mengelberg is ge schorst als bestuurder van het Concert gebouw in Amsterdam. Een aantal collaborateurs is gevangen genomen. De drie directeuren van Wilton- Feyenoord Lokkerkerker de drie direc teuren VoormolenH. Taconisde aan nemer Beider, die de vestingwerken van Walcheren heelt gebouwdtwee direc teuren van de Rijnscheepvaart Mij, die schepen aan Duitschland hadden gele verd voor de invasie naar Engeland. Ge slaakt is ae directeur van de Ned. Zoul- industrie te Hengelo (Ov.). Ook de fabri- kanton Rörink en Wevers te Enschede. ROUW OVER DE DOODEN. Opnieuw komen berichten over gevon den graven van slachtoffers der nazi-ter- reur. Bij Amersloort werden door een der beulen, die gevangen werd genomen, een tweetal graven aangewezen, waar resp. 9 en 10 dooden waren begraven. Noq an dere graven moeien zich op de Lcusder- heide bevinden, waarin o.a. de lijlcen van den communistischen leider Sneevliet, ka merlid, en van Miranda, de socialistische wethoudeT van Amsterdam, zich moeten bevinden. Eveneens komt het bericht, dat in Ber- gen-Belsen overleden zijn de doopsgezin de predikanten Keuter, predikanten van Den Haag en Du Croix, predikant van Winschoten. Zij vielen ellen, onze dooden, voor ons vaderland, en wij dragen rouw over ben allen. En in dezen rouw over onze geza menlijke dooden vindt ons vadeiland ai zijn burgers des to sterker gebonden aan elkander eu bevestigen wij allen samen HET NIEUWE LEVENSBESEF. Daar is het gevoel dat vrij ons land sterlc moeten maken en houden, ook op militair terrein, in samenwerking met onze bondgenootën. Zoo zal er uil onze binnen- landsche strijdkrachten een regiment van vrijwilligers gevormd worden, mei zes ba- tailions van elk 800 man, waartoe leden van de stoottroepen en leden van de ver zetsbeweging willen toetreden. Deze laat- sten uit het Noorden van ons land. Daar is de eisch, dal spoedig recht wor de gedaan. De resultaten blijven mager. Nu heelt het Bredasche Tribunaal een pro ces aangespannen tegen I. Korteweg, die van pro-Duitsclie handelingen wordt be ticht. Er is nog geen vonnis geveld. En als we dan bedenken dat er duizenden en duizenden van zulke gevallen op behan deling wachten, wordt het ons wel eer: beetje vreemd te moede. Zal hol zoover korne-n, dat een deel der ge-interneerden reeds van ouderdom gestorven zullen zijn, voor hun zaak voor den bevoegden rech ter komt? Het wachten is op do energie ke daden van den nieuwen minister van Justitie. En daarnaast is er de gedachte, dat wij onze vijanden en de ontrouwe vader landers mogen gebruiken om op te rui men wat ze hebben bedorven. Heel ons iand is gevaarlijk geworden door massa's mijnen, vooral sommige gedeelten. Nu wordt-gemeld, dat de mijnen in Gelderland reeds door een honderdtal Duitschers wor den aangepakt, en dat nu ook 1000 Ne- derlandsche S.S.-manncn daarvoor zullen worden ingezet. WEDEROPLEVING VAN CULTUUR EN WETENSCHAP. De universiteiten beginnen allen lang zamerhand hun arbeid. Maar in Groningen is er verstoordheid over de houding van vele proiessoren tijdens de bezetting, ter wijl met dankbare voldoening gewaagd wordt van de liore houding van onze .oud ste Leidsche universiteit. Er zijn er onder doze hoogleeraren, die deze bevrijding niet meer mochten beleven. Wij gedenken hen met eerbied. Maar aan de anderen, die den opgang mochten meemaken, zeg gen wij, dat heel Nederland dankbaar is voor hun houding, die een voorbeeld is geweest voor het jongero geslacht. Onze radio is opnieuw op de helling gekomen. Herrijzend Nederland heelt ons kranig geholpen dezen eersfen lijd. Doch nu zal er een definitieve regeling moeten komen, die heel het volk zoo mogelijk be vredigen moet. Een commissie is benoemd. En intusschen werkt Herrijzend Nederland nog een poosje door, tol 1 Augustus. Voor ditmaal genoeg. Red. Wat het Roode Kruis deed het Nederlandsche Roode Kruis vele Ne derlandsche militairen en later ook bur gerslachtoffers van den oorlog werden verpleegd Biljetten van f 100 Het ministerie van Financien deelt mede De bank- en muntbiljetten van f 100. verliezen met ingang van 9 Juli 1945 de hoedanigheid van wettig betaalmiddel worden buiten omloop gesteld. Ieder kan zijn f 100 biljetten voor Zaterdag 14 Juli inleveren bij een handelsbank of boeren leenbank. De bank opent voor het be drag van de ingeleverde biljetten een rentclooze reltening, die voorloopig ge blokkeerd blijft. Het ontvangstbewijs en de gebloklteerde rekening worden gesteld (c-n name van degenen, die bij den vang 9 Juli eigenaar waren. Do tegoeden zijn niet overdraagbaar. Voor bijzonder heden zie men de bekendmakingen, die op alle postkantoren en verscheidene dere plaatsen zijn opgehangen. Hel is de bedoeling der regeering, dal men al dadelijk met do saldi dor geblok keerde rekeningen belasting zal kunnen betalen en zekerheid zal kunnen stellen voor toekomstige belastingen. De rogee- ring wees er mot nadruk op, dat bonafide houders van f 100 biljetten geen vrees hoeven te koesteren voor de uiteindelijke bestemming van hun bezil. De »Prawda« over Spanje Do „Prawda". hel orgaan van do sov jet-communistische partij, verklaarde van daag, dal hei tijd was om een einde te maken aan het regiem van de phalanx in Spanje. Het Spaansche volk moet de gelegen heid hebben om de democratische repu bliek te horstellen en deel te nemen in dc internationale organisatie van de Veree- nigde Volken. Hel is in hel belang van den Europee- schen vrede en do veiligheid der volken, dat hel fascistische nest in Europa zoo spoedig mogelijk geliquideerd wordt, zoo schrijll hel blad. Hot blad beschuldigt Franco van het steun vcrleenen aan Hitier voor en gedu rende den oorlog en merkt op, dat het volk zich verwonderd afvraagt, waf hem aan de macht houdt. VAEIA Bij Kon. Besluit van 27 Juli, No. 2015. is hot toelatingsexamen lot do Hoogere Burgerscholen verlicht. Het examen zal alleen betrekking hebben op een Onder zoek in de kennis van de Ned. taal en rekenen. In verband met het feit, dat thans de noodzakelijke wijzigingen in het Tribunaal- besluit zijn aangebracht, zal het Tribunaal te Den Bosch Woensdag 25 Juli zijn eer ste openbare zitting houden. Deze vindt plaats in hel Paleis van Justitie, St. Joris- straat. Om 10 uur houdt do eerste kamer van het Tribunaal onder voorzitterschap en leiding van den president Mr. H. B. S. Holla zilling en om 2 uur, de tweede ka mer onder voorzitterschap van Mr. H. J. .van Leeuwen. Bij het ingaan van het 9e oorlogsjaar iusschen China en Japan heeit generaal T-sjang-Kai-Sjek o.m. gezegd, dal hi; een geallieerde landing in Japan voorziet, maar dat op de C'nineezen nog steeds dc voornaamste taak rust de Japanners uit China te verdrijven. 7apan, aldu3 do ge neraal. heeft herhaaldelijk aanzienlijke verliezen geleden in den Stillen Oceaan, c-n zijn positie is zeer precair geworden. Onze eerste plicht is de ineenstorting to verhaasten om de onvoorwaardelijke over gave te bewerkstelligen. Honderden superforten deden een aan val cp de gebieden van Tokio, Yokohama en Osaka. Tevoren hadden Muslcngjagerc van Iwojima tijdens een recordvlucht var. 3000 km. heen en terug vliegvelden bij deze plaatsen aangevallen en alleen bij Tokio al 45 Japansche jagers vernield. Verder werden luchtaanvallen gedaan op Formosa en volgens de Japanners de den zware bommenwerpers hevige aan vallen ep de vliegvelden op West-Cele bes en Timor. In de Gele Zee werden 9 schepen be schadigd of tot zinken getracht. Tijdens de operaties van de Brilschs vloot bij de Sakashima-eilanden Iusschen Okinawa en Formosa, beschadigden Ja pansche zelfmoordvliegtuigen drie van de grootste Britsche vliegdekschepen, w.o. de „Victorious" en de „Indefatigable". De schade was echter gering en de schepen konden hun operaties voortzetten. Op Borneo rukken de Australiës nog steeds verder op en naderen nu de olie velden bij Sambodja on Samarinda, len Noorden van Balikpapan, Op Nieuw-Guinca zijn de Australiërs een nieuw offensief begonnen, bij Wee wak en tevens in het Zuiden van Bougainville in de Salomons-archipol. Uit Birma wordt toenemende activiteit in de bocht van de Sitfang-rivier, 130 km, ten N.O. van Rangoon gemeld, doch het 14e leger heeit de aanvallen afgeslagen. In China voerden de Japanners een landing uit bij Amoy in het Zuiden van do provincie Fu-kion. Na hevige gevech ten mochten zij zich terugtrekken. Volgens de Japansche radio zijn Brit sche mijnenvegers bezig mijnen te vegen bij do Nicobarcn-eiland6n ten Noorden Sabcng op Sumatra. Hier zou een vlootformalie kruisen, waarbij 2 vliegdek schepen en een tiental andere typen. Japan, de vroegere bondgenoot van Duitschland, interneert nu in Sjanghai 1700 Duitschers en sluit hun zaken. Uit China wordt gemeld dat Molotov on Tsjang-Kai-Sjek tezamen lunchten, en dat de mogelijkheid bestond voor een Rus- sich-Chineesch verdrag. Levant Het totaal aantal slachtoffers in de bot singen met Frankrijk bedraagt 533 doo- ;n en 1972 gewonden. Er is een bericht dat bij Teleklalcs Fran- sche en Syrische troepen slaags zijn ge raakt. Een aantal vrijwilligers zouden sar de Syriërs zijn overgeloopen. De Fransche regeering heeft besloten de z.g. speciale troepen in den Levant, dit zijn de troepen welke plaatselijk wor den gerecruteerd, aan de regeeringen Syrië en den Libanon over te dragen. Dit besluit moet worden opgeval als een wijs van h6t Fransche verlangen on vriendschappelijke betrekkingen met vens als een verzoenend gebaar tegenover de ganscho Arabische wereld. Do speci ale troepen hebben een sterkte van Ius schen de 25.000 en 30.000 man, terwijl het aantal Fransche soldaten in den Levant slechts 5000 bedraagt. Balkan Grieksche trcepen hebben hel vuur opend op Jougo-Slavïsch grondgebied. Wij vatten dit alles kalm op. zei Tilo in een rede, die hij naar aanleiding daarvan hield, en beantwoorden de provocaties der .eactionnairen niet. omdat wij weten, dat zij door het Grieksche volk zelf worden gehaat. Duizenden Grieken en Macedoniërs heb ben hun toevlucht gezocht in Joego-Slavië voor de terreur van do Grieksche reactie. Be Grieksche ministerraad heeit nieuwe maatregelen goedgekeurd voor de hand having van de orde in Griekenland. Ieder, die wapens legen de autoriteiten opneemI, cal ter dood veroordeeld worden en er zal een prijs worden gesteld op de hooiden van gewapende groepen. In Jougo-Slavië is de typhusbeslrijding door de UN3RA overgenomen. De strijd tegen de epidemieën zai door een groep ven 20 doctoren, verpleegsters en technici worden voortgezet. De D.T.-poeder en l'-ohusserum zijn per vliegtuig aange- Thans zijn reeds een half millioen men- schen tegen tvphus ingespoten. Hel commando van het Midden-Oosten is snel opgetreden legen den censor van de R.A.F.. die in een brief van een sol daat aan zijn vrouw de passage schrapte, dat zij communistisch moest stemmen. Eendrachtige samenwerking van alle burgers Z.H. de Paus sprak tot het Nederland sche Episcopaat o.a. de volgende woor- Het moet u allen duidelijk zijn, van welk groot belang hot is, dat de gemeen schappelijke inspanning en de samenwer king van alle burgors in een geest van eendracht, geleid door den geest van god delijke Helde, zullen trachlen te herstel len alles wat oorlog, tweedracht, twist, ellende en lijden hebben gebracht over geesten en zielen als een geestelijke en moterieelo chaos en verwarring. Boven alles echter. Eerbiedwaardige Broeders, bevolen Wij u op de meest krachtdadige wijze aan de liefde. Want de liefde en de liefde alleen is sterk ge noeg. vooral in de zware beproevingen den huidigen lijd, om zoovee) ellen- -n zooveel rampen Ie genezen. Daar- meonon Wit, dat Wii geen beier be sluit aan ons schrijven kunnen geven, dan de herhaling van de woorden van St. Jan don Apostel„dat gij elkander liefhebt". (Joh. 13 34). Na drie dagen besprekingen is do Mi nister van Verkeer en Energie, Ir. van Schaik, uit Heerlen weer naar de resi dentie teruggekeerd. In een verstrekt communiqué wordt o.m. gezegd, dat alle belangrijke punten uit voerig met alio vertegenwoordigers be sproken zijn. en bevredigend zijn opge lost. De algemeens richtlijnen omtrent de pensioenregeling zijn vastgelegd, en daar- op kan door het bestuur van het Alge meen Miinwerkersfonds worden voortge- werkl. Spoedig zal do Revisie-Commissie be noemd worden, die het werk der zuive ring van het bedrijl zal voortzetten. Ook de zuivering in de hoogste regionen zal door oen bijzondere oplossing worden geregeld. Algemeen werd afgekeurd de wijze waarop de stalcing op de staatsmijn Mau- rits was stopgezel. Waarom niet eerst overleg gepleegd Alle verlangens zullen worden overwo gen, en zoo mogelijk aanstonds, of wel licht later worden ingewilligd. Maar men moet begrijpen, dat niet alles kan, wat men nu zou willen. Er zal een streng onderzoek worden ingesteld naar mogelijke rustverstoorders in het bedrijf. Hard werken en n iel kankeren, zij hel Alle organisaties van werknemers, en de beheerder Ir. Groothoff, hebben in een oproep hun instemming hiermede betuigd. Red. VA N OVERAL Kof Ned. Legerbiad ..Pen Gun" meldt, dut Z.KJI. Prins Bomhard in een inter view met de Amer. International News Service heeit meegedeeld, het voornemen to hebben naar Indiö le gaan. Voorts ver. klaarde de Prins, dat het wel 18 maanden zou duren, voordat ons lieele leger go- schikt is v'oor den strijd in Indié. Z.K.H. hoopt, dat het eersto bataljon tol dit doel tusschen Augustus en November alge- leverd zal worden. Nederl. Volksbeweging In de ..Prins van Oranje" le Goes sprak dezer dagen voor do aideeling Goes vi de N.V.B. de heer Mr. Ir. B. W. Ravi man, algemeen secretaris. Na een overzicht te hebben gegeven van de totstandkoming van de N.V.- het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel en de verzetsgroep „Je Maintiendrai' voorzitterschap van Prof. Sche hom, gaf spr. een duidelijk antwoord op de vraag, of de N.V.B. oen politieke partij De NAl'.B. wil een vernieuwing tot stand brengen van ons volksleven en vooral naar geest, op de tt het bedrijfsleven, de vrije maatschappe lijke organisaties, de cultuur en de staat kunde. De N.V.B. wil geen politieke partij zijr. in den ouden geest, zij wil geen onlplaoiien tegen dat er verkiezingen op komst zijn om dan weer in te dommelen de N.V.B. is meer dan een politieke partij. Ook op het staatkundig terrein moet een vernieuwing tot stand komen en een door geest worden bereikt. Het Nederlandsche volk, in en buiten de oude groepen, heeit behoelte*aan een ter mijn van open beraad om zich te bezinnen op de vormen van partijpolitieke samen leving, die voor de toekomst aangewezen Dit beraad dient voltooid te zijn. voor dat verkiezingen moeten worden gehou den. Wanneer de eerste verkiezingen ge houden worden, moet de nieuwe partij vorming in ieder geval haar beslag heb ben gekregen, m.a.w. hot open beraad kan geen jaren duren en do N.V.B. zal. zoo noodig zelf het initiatief tot partijvor ming nemen. De noodzaak van rechtstreeks ngrijpen door de N.V.B. zou ontstaan, als zou blijken, dat de behoeften, die te de zer zake in ons volk leven, geen vol doende vertolking of beantwoording zou den vinden. In Friesland heeft men reeds een proef- stemming gehad, omdat elk gezin Sn ver band met een krantenbinding moest kie- welk dagblad men wilde lezen. Van de plm. 100.000 gezinnen hadden in 16- taal 90.000 het biljet ingevuld. Hiervan kozen plm. 48.000, dus meer dan de helft der Friezen, een dagblad van de volks beweging, plm. 20.000 kozen de Trouw- ichting. plm. 9000 Hel Vrije Volk, plm. 7000 de Waarheid en plm. 3000 Ons Noor den (R. Kath.) Wol een bewijs, dat de Volksbeweging inderdaad toekomst heeft. Het gaat voor de toekomst niet om een beetje z.g. vemieuwina binnen de oude politieke partijen. Wij zullen radicaal moe ten breken met hel vooroorlogsche partij politiek systeem en tot een werkelijk nieu- e politieke groepeering moeten komen. Het Nederlandsche volk zal oen keuze moeten doen tusschen de oude politiekf partijen en do nieuwe groepeeringen. De- :e keuze zal zich voordoen bij de eerste 'erkiezingen. De N.V.D. zal het hare doen om inhoud >n lijn te geven ook aan de politieke ge nacht c-n vorming in het Nederlandsche volk in dezen tijd, die oen waarachtige vernieuwing van ons volksleven verlangt. Tot slot gaf spreker een uiteenzetting 'er do motieven, waarom de N.V.B. de antithese-gedachte op politiek gebied de toekomst verwerpt en de vorming een z.g. christelijke-nationalo partij als combinatie van A.R. en C.H. alwijst. UIT STAD EN LAND SCHADE DOOR GEALLIEERDEN De Burgemeester dor gemeente Goes maakt bekend, dat alle „Claims", berus tende op schade in deze gemeente, door Geallieerden toegebracht, door: 1. ver keersongevallen 2. gebruik van onroe rende goederen3. diefstal, plundering, enz.4. inkwartiering 5. ongevallen, over komen aan arbeiders in loondienst bij de Geallieerde troepen 6. overige handelin gen van Geallieerde militairen, bij hem in duplo dienen te worden ingeleverd. De schade, toegebracht aan eigendom men tengevolge van gebruik van onroe rende goederen oi inkwartiering, kunnen eerst worden ingediend wanneer de vor dering of inkwartiering is be-eindigd. Iedere opgaaf moet zoo duidelijk mo gelijk worden omschreven, waarbij tevens moot worden vermeld oi en hoe het be treffende goed verzekerd is. Schade onder i 5 wordt in geen geval door het Rijk vergoed. „EXCELSIOR" Vandaag herdenkt „Excelsior" den dag, dal zij voor 15 jaar werd opgericht. 15 jaar van hard werken, en vele moei lijkheden zijn voorbij. Wat hebben die eerste jaren liet be stuur. dat uit jongens van 26 tot 18 jaar bestond, veel hooidbrekens gekost. Cent voor Cent werd gespaard om de benoodig- de instrument te krijgen. Maar welk een groote voldoening was het. steeds weer te ervaren, dat ..Excelsior" zich in al groo- ter populariteit mocht verheugen. Ons 10-jcrig bestaan, waarvoor groote plannen gereed lagen, kon niet worden ge vierd vanwege de oorlogsomstandigheden. Geen aandacht trokken was liet parool. In 19-12 brak de tijd aan om tijdelijk te verdwijnen. De N.S.B. wilde toon ons werk voor haar onzalig doei gebruiken. Er bleef ons maar een wog oververdwij nen. Boeken, papieren, ledenlijsten en in- stumenlon doken onder Totdat op den bevrijdingsdag, zij het mot kunst- en vliegwerk, ook „Excelsior" met slaande 1 lommen, hoorngeschal en vrolijk huppelende fluittonen, uiting kon geven aan de algemeone vreugde weer te zijn z nu, 15 jaren bostaat „Excelsior". Deze dag willen wij niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zaierdag 14 Juli a.s. hopen wij onze stadgenoten achtereenvol gens aan te bieden oen marsch door de ■tad, een concert op ds Groote Markt en ten besluit de taptoe 1940, welke oorspron kelijk was opgesteld voor ons 10-jarig be- Excelsiorsteeds hooger, met deze ge dachte. aio ons allen bezielt, gaan wij nieuw tijdperk in. Weer willen wij een plaats in aller hart veroveren en et enzo toe bijdragen om gedenk- en feestdagen meerderen luister bij te bren- VERDRONKEN gezinnen van den Bout-Viergever en Akkerdaas-van den Bout, uit Schouwen, evacueerden na de overstrooming van Zeeland naar familie in den Wieringer- r. vanwaar zij op 17 April 1.1. weer genoodzaakt waren te vertrekken als ge volg van de onderwalerzetting door de Duitschers. Zij vonden onderdak in Nieu- Niedorp. De familie, die uit 12 leden bestond, wilde eind Juni weer terug naar Schouwen en scheepte zich in op een 100-tons schuit. In de Zeeuwsche wateren aangekomen, liep de boot op een mijn en zenk. Slechts een van de opvarenden kon worden gered. A.N.P. BERGEN OP ZOOM. Doo: do wijziging in 2 Juli is, hoewel de dienstregeling nog slechts beperkt is, toch weer een be langrijke verbetering in hel autobusve- keer tot stand gekomen. Evenals voorhoen zijn nu weer lijnen ingeschakeld naar Tha- len. Steenbergen, Anna-Jacobapolder, Oud- Gastel, Hoogerheide, Ossendrecht en Putte Naar Tholen wordt nu driemaal per dag gerea'en. naar Steenbergen achtmaal en r het Zuiden tot aan Putte viermaal dag en naar Breda eveneens viermaal dag. In den Z.W. hoek van Noord- Brabcnt kan men dus weer behoorlijk rei- We gaan toch steeds den goeden kant op.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1