VRIJE STEMMEN Schermerhorn over de staking te Rotterdam Het leven in de Belgische Metropool Waar wij over spreken Ie JAARGANG Y* V TO m TgT* nnim V* /BI Ol m Wv T Algemecne tddJng: B. G. Kloosterziel ta S. L. Boerma Hoofdredacteur i I- Kockcbakker DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie ra Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 202 Donderdag 5 Juli 1945 Telefoon 2163 Hij critiseert de houding der werkgevers en roept de arbeiders op weer aan het werk te gaan Goes contra Middelburg Nee. wij willen niet doen zooals vroe ger wel gebeurde. Toen werden naburige dorpen of stadjes in een soort tegenstel ling gebracht, van onderlingen naijver, concurrentiezucht, of alleen maar volko men uit de lucht gegrepen onderlinge minachting. Maar daar zijn we nu toch wel overheen. Of nog niet heelemaal In elk geval, daarover gaat het hier Wij bedoelen hier enkel de geheel ver schillende houding die door do advies commissies voer de pseudo-gemeentera- den in de bovengenoemde twee plaatsen werden aangenomen. In Goes kwam de commissie bij elkaar en nam eenstemmig het voorstel aan, om aan de regeering Ie vorzoeken, geen ver der gevolg Ie geven aan hel plan lol sa menstelling van deze dusgenaamde nood- gemeenteraden. doch liever zoo spoedig mogelijk te willen overgaan tot het uit schrijven van vrije verkiezingen, die een gomoenteraad zouden brengen volgens den uitgesproken wil van geheel het volk. zóó als het thans denkt en vooll. In Middelburg komen eveneens de le den van de adviescommissie bij elkan der, en als daar een dergelijk voorstel wordt gedaan, om aan de regeerino te vragen, geheel dit plan ter zijde te schui ven, dan besluit de meerderheid dal zij meent, dat dit niet op haar weg ligt. Zij moet gewoon haar opdracht vervullen en niels meer. Al werd van de zijde dei voorstellers betoogd, dal juist nu zulk een mededeeling aan de rogeering van een college als dit zijn invloed zou kunnen hebben het baatte nietmet de stem men van o.a. de sociaal-democraten en communisten vóór, kelderde het voorstel. Wij meenen dal hier hel kleinere Goes aan de hoofdstad een lesje heeft gege ven. Het is eon feit, dat in dezen tijd zeer duidelijk alle gelegenheid moet wor den aangegrepen, om iels van den volks wil te doen hooren. Hier was daarvoor een uitgezochte aanleiding. Door het al gemeen a/gekeurde plan van de afgetre den regeering is het heele gedoe opge zet. En als het nu begonnen is, uitge- v.-orkt tc worden, is hot een prachtig ge baar om opentijk le verklaren, dat men wenschl dat de heele zaait in den doof pot Taal, en dat vrije verkiezingen zoo spoedig mogelijk worden uitgeschreven. Elite slem dit dit uitspreekt is er één. En wie weet. of niet de nieuwe regeering in eigen boezem Minister Beel kan over tuigen dat het '1 beste is, aan zijn goed bedoeld maar slecht ontvangen plan een stille begrafenis te bereiden. De oprui ming van dit overblijfsel eener vroegere geestesrichting kan niet anders dan op luchting brengen. Red. In een toespraak, over de radio gehou den, bespreekt Prof. Schermerhorn de oor zaken der staking. Do werklieden willen niet terug naar de toestanden vóór 1940. Dat is volkomen le begrijpen en te billij ken. Hfl bleek, dal de werkgevers hun oude methoden nog niet vergelen waren, en ze opnieuw toepasten op dit hun eigen ge- ralfineerde wijze. Wij hebben echter de overtuiging, zoo ging de minister voor!, dal de wog, om door gemeenschappelijk overleg, mede mei de regeering, te gera ken tot rechtvaardige sociale toestanden door niemand, evenmin door de arbeiders, is gevolgd. Het optreden der Binnenlandsche Strijd krachten had anders moeten zijn zij heb ben te snel geschoten. Maar zinloos was het niet. Er wordt gestolen, de aanwijzin gen liggen voor het grijpen, en do zwarte handel tiert welig daarbij. Doch in elk geval was er geen reden, om zonder overleg le plegen een staking te procla- De eisch om loonsvorhooging werd in middels ingewilligd. Gelijkertijd werden 12 andere eischen naar voren gebrachl en de staking bleef gehandhaafd. De vraag om schoenen is te begrijpen. Maar welen de havenarbeiders niet, dal duizenden arbeiders met hetzeltde pro bleem worstelen Zij denken, dat ze deze punten kunnen afdwingen, maar verge ten, dat dit ten koste van hun modemen- schen gaal. De eisch,dal alle havenarbeiders zich zullen aansluiten bij één verplichte orga nisatie voor allen kan de regeering thans zoo maar niet accepteeren. De regeering doet een beroep op de arbeiders, om het werk terstond te hervat ten, vooral wet het oog op de voedsel voorziening, die anders weldra spaak zal loopen. De regeering is bereid, rechtvaar dig te handelen, en voor ons is sociale rechtvaardigheid geen holle frase. Ik doe een beroep uit naam van het Nederland- sche volk, op allen die zich bewust zijn dat ook zij een gemeenschap-dienende functie hebben, waarin zij naast en niet tegenover den werkgever slaan. Minister Schermerhorn eindigde zijn hartstochtelijk pleidooi met de volgende woorden ..Mannen van Rotterdam, steunt de regeering in haar strijd voor reclll en orde. Arbeiders, wij verwachten van u, dat de haven van Rotterdam, de levens ader van ons volk, weer gaat draaien". Op Urk komc-n talrijke gevallen van typhus voor. Zij zijn reeds een bron van ernstige besmetting gebleken voor andere plaatsen, met name Zwoile, Ommen en Al melo. Reeds is in verschillende plaatsen uit Urk aangevoerde vïsch vernietigd, en de vischaanvoer gestaakl. Het publiek wordt door de gemeentebesturen gewaar schuwd voorloopig geen visch te gebrui- Alleen in Ommen zijn reeds 140 ge vallen van typhus. In verscheiden Twentsche gemeenten doen zich thans ook gevallen van diph- In verbend met de talrijke wilde sta kingen in Twente, waarbij door de arbei ders een 40-urige werkweek wordt ver langd. heelt de Militaire Commissaris in het district Enschede er de aandacht op gevestigd, dat ook in dit district de werk tijd 48 uur bedraagt, en wettelijk als zou danig is vastgelegd. In Kopenhagen is een Holland-Dag ge houden. die een groot succes werd. Deze week worden in geheel Denemarken col lecten voor Nederland gehouden. De Deen sche rantsoenen zullen worden ingekrom pen, om meer voedsel naar de bevrijde landen le kunen exporleeren. De Minister van Oorlog heeft Iwee com missies ge-inslalleerd. die belast zijn mei het onderzoek naar de gedragingen var. de beroeps- on reserve-officieren der Ko ninklijke Landmacht na de capitulatie. Deze commissies, die een onderzoek zullen instellen naar de houding van de ofiicie- ren, die in krijgsgevangenenkampen wa ren, en van hen. die in Nederland ver- bloven. 'staan onder leiding van luitenant generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en van genercal-majoor Koot. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat hard gewerkt wordt aan oor. lange kabel ven don Rijn naar Noord-Nederland, om de Nederlanders van electricïteit uit Duitsch land te voorzien. Het werk zal vermoede lijk reeds voor den winter gereed zijn. Uit Londen zijn Zaterdag 30 ambulance wagens naar Nederland afgezonden, als deel van een honderdtal, dat een ge schenk is aan ons land. Met ingang van 15 Juli wordt de elec- (riciteitsvoorziening van het geheels land op gelijke basis gesteld, en uitgebreid. Voor de maand Juli blijft de in hel Zui den ingevoerde wachtgeldregeling van kracht, terwijl in het overige deel van on; land de aldaar beslaande reqeting ge handhaaid blijft. De ..Piel Hein", het prinselijke jachl. is in Amsterdam terug gekeerd. Het mooie schip, dal door de Duitschers in beslag was genomen, werd in Den Helder terug gevonden en heeft vrijwel niet geleden. In IJmuiden is het Ned. s.s. „Meteoor", kap. Blaauw, aangekomen uit Huil mei 250 ton steenkool voor de visscherij-cen trale. Tevens zijn twee stoomtrawlers, aan gekomen, de „Utrecht" met 900 kister. visch en do „Cornelis" met 750 kister. visch. Voorts is dezer dagen een groote kraan gearriveerd, die bestemd is voo: de droogmakingswerkzaamhedon in dei Wieringermeelpolder. De moeilijkheden bij den Politieker] Op sporingsdienst te Amsterdam zijn opge lost. De huidige en de vroegere leiding zijn bijeen geweest, en door het Militair Gezag werd haar voorstel aanvaard om aan een viormanschap. uit deze beide groepen gekezen, de leiding op te dragen. Ook voor het personeel, dat zijn ontslag genomen had, wordt een regeling getrol- len. Ondertusschen bereikt ons het bericht, dat Dr. Bigot de la Bouchère en Schaillee. aan dezen opsporingsdienst verhanden, te Winterswijk zijn gearresteerd. Wij weten niet, in hoeverre dit met het bovenstaan de verband houd'. België De aankondiging van den troonsafstand wordt niet vóór Donderdag verwacht. De socialisten, communisten en liberalen heb ben in een gemeenschappelijke bijeen- komst opnieuw het altreden van den Ko ning ge-eischt. De liberale afgevaardigde. Charles Janssen, zeide, dat de Konina met zijn kroon moet betalen voor de vreese- lijke verantwoordelijkheid, die hij in Mei 1940 op zich nam, om te capituleeren. Verschillende personen in Brussel, die onlangs den koning gezien hebben, ge ven als hun indruk, dal hij het plan, om af te treden, verwerpt, tenzij men hen er toe dwingt. Er is juist het bericht binnengekomen, dat de procureur-generaal van het Belgi sche Hooggerechtshof een vertrouwelijke Ik heb me indertijd wel eens alae vraagd, waarover wij moeien spreken al- de oorlog voorbij zou zijn. Jaar in, jaar uit hadden we ons im mers bezig gehouden met veld- en zee en luchtslagen Met steeds in aanta toenemende vliegtuig-eskaders, tonnen schoepsruimte, die alsmaar hooger wei don en tanks die op fabrieken gingen, lij ken De koeien en geilen die in '1 be gin werden gebombardeerd, verkeerden tenslotte, via spoorweaeinplacementen ir. heele steden tegelijk. En <Se cijfers die we te verwerken kregen waren haast onuit sprekelijk. Zooveel vliegtuigen, zoovee krijgsgevangenen, zooveel geld voor Win terhulp. zooveel mannen naar Duitsch -We praatten en babbelden en vertel den en onze woordenschal breidde zich uil met zaken, die we nauwelijks be grepen. De melkboer sprak met evenveel gemak van ravitailleering als mijn werk ster over een saillant En opeens was de oorlog algelooper. en daarmede zakte onze conversatie, langs Dachau en ropatrieering. terug tot hel peil van de beslommeringen des dagetijk- schen levens. We kregen weer belangstel ling voor de dingen in klein bestek, rond am ons huis. onze woonplaats, onze land streek. Vandaar dan ook, dat we hevige interesse aan den dag leggen voor wal er in Terneuzen gebeurde, voor een feest van de N.S.B. te Hoensbrook, een over val in Weslerbork oi het eerherstel van een politie-autoriteit En tóch Dezg dingen zijn onbelangrijk in het wereldgebeuren en San Francisco ver- Wat het Roode Kruis deed wist u. dat bel NBderland3cho Roode Kruis 600 hulpposten langs de wegen in stand houdt, welke op do buitenwegen vrijwel allen slachtoifers eerste hulp verleenen UIT STAD EN LAND dient wellicht veel meer de aandacht, maar wat er in ons land voorvalt en de zaken waarover nu gesproken wordt, kon den wel eens aangroeien tot een hevigen storm, die de gesprekker, wegvaag! en waarin slechts bevelen doorklinken. Be velen, hard en scherp, zooals je die op het slagveld hoort Wanneer geen luxe aulo's meer door onze steden rijden mei heeren die oranje- slerretjes op hun kraag hebben, maar dal weer het meneertje over straal loopt met zijn onschuldig uitziende actenlasch, doch die dan springstof vervoert, en de sjou- wermen achter zijn karretje zeult met wa pens onder vodden en beenen. Wanneer de ondergrondsche weer, net als voorheen, het werk gaat doen dat de autoriteiten verkeerd doen en thans zelfs heelemaal niet doen. Het is wel te begrijpen, dat die aulorl- feiten slechts kunnen praten over onze oilers in hun kringen vallen die nu eenmaal niel zoo vaakmaar tóch zijn onze oilers gevallen, en wel midden uit ons volk. En dal waren heel1 wat betere menschen misschien dan die nu in een slee van een wagen rijden. Van hooger hand wordt misschien be treurd. dat men eigenhandig met auto's naar Molrika rijdt op ralsthe Britsche papieren, om arbeiders uit dat gehate land terug te halen. Terecht, dat is niet in den haak. Doch doorgaande zooals het nu gaal, komt misschien nog wel eens de tijd, dat Or bloed vloeit in onze stralen en er weer kuizen in vlammen opgaan, en dat dan de aiitorileiten het betreuren, te hebben nagelaten wat zo hadden kunnen doen „PRIK" België is weer „in the headlines" en dat is in deze dagen zelden een gunstig teeken. In Antwerpen zou men overigens, als vluchtig bezoeker, nauwelijks iels van de moeilijkheden merken, wanneer men die „headlines" niet gelezen had. Dat men overal portretten van Koning Leopold ziel, valt ons niet op ook hier vindt men na de bevrijding in vele étalages en voor de ramen portretten der koninkrlijke fami lie. Groote borden met opschriften als „Wij danken Koning Leopold, die duizon den het leven redde", kunnen we nog be schouwen als een openlijke huldebetuiging van onze altijd nog spontaner Zuiderbu ren. Maar de eisch„Troonsafstand wel ke men hier on daar op de straalsteenen geschilderd ziet, en de groote koppen in de kranten, schrikken den argeloozen en meestal kooplustigen Nederlander uit zijn winkeloverpeinzingen op'. Het is echter voor den buitenlander vrijwel onmogelijk om zich een juisl beeld te vormen van den slrijd, die thans om de iiguur van Koning Leopold III wordt gevoerd. Wij lezen van tolegrammen, wel ke de Koning tijdens 2ijn gevangenschap aan Hitler en Victor Emanuel gezonden zou hebben. Wij hooren de stelling ver kondigen, dat de Koning van zijn rechten afstand gédaan zou hebben, door bij de capitulatie van het Belgische leger zijn iunclie van opperbevelhebber te stellen boven die van staatshoold. Elders wordt er v/eer nadruk op gelegd, hoe de Koning in strijd met de grondwet handelde, toen hij afzag van den troon voor al zijn na komelingen uit zijn tweede huwelijk, daar hij niet eigenmachtig de regeling van de troonsopvolging, die in de grondwet is vastgqlegd. kan veranderen. Daarbij komt dat hot Belgische volk, dat eerst een groole waardeering had voor zijn Koning, die vrijwillig mei zijn leger de krijgsge vangenschap deelde, eenigszins teleur gesteld is, dat Leopold" trouwde, terwijl zijn soldalen nog steeds in Duitsche kam pen zalen, terwijl dit huwelijk bovendien mei een groote geheimzinnigheid werd omgeven en pas zeer laat gepubliceerd. Dit neemt niet weg, dat in zeer vele harten de liefde voor den Koning Is blij ven loven. Hoewel de politieke partijen hun standpunt hebben bepaald, is het niet te voorzien welk resultaat een volks stemming zou hebben. De Anlwerpsche binnenstad vertoont een levendig beeld, vooral door de vele militairen, met en zonder auto, welke men hier tegenkomtde haven werkt nog steeds op topkracht, maar nu voor Euro pa's opbouw Ik zag hier en daar puin- hoopen. die me herinnerden aan de V 2 schade in Den Haag, en ook de ruiten van karton en triplex waren niels bijzon ders. Verschillen vond ik vooral in do vele trams en trolley-bussen, de metse laars, die hier en daar hard aan hel bou wen waren, en natuurlijk do win kels. Jammer, dal honderd franc op l: I. Engeland Churchill zal niet mogen stemmen, om dat bij vergissing zijn naam is wegge laten op de kiezerslijst f Dit kwam, omdat hij in den zomer van 1940 atwezig was. toen de oude identiteitskaarten door nieu we werden vervangen. Amerika Lehmann, de leider van do Unrra. heeit een plan ontworpen voor hulpverleening aan Europa in don komenden winter. Hot besluit, om geen vleesch meer te expor teeren moet worden herzien. Europa is niet in staat, dezen winter zichzelf te hel pen. Het zal van invoer van levensmid delen afhankelijk zijn. Aldus Lehmann. Zweden Koning Gustaaf van Zweden en Hans- son, de eerste Minister, hebben in rede voeringen de vrees uitgesproken, dat de vrede in Europa nog niel verzekerd is. De ervaringen van den oorlog, zeide de koning, zijn een voldoende reden om over ons huis te waken, en ons bereid te hou den voor de verdediging. boodschap van Koning Leopold heeit over gebracht, bestemd voor Prins Karei en Minister-President Van Acker. Waame- i gelooven, dat deze boodschap een aanwijzing is voor het altreden van den Koning. Duitschland De leider van de Duitsche Communisti sche partij, Walter Olbricht, heelt zich door de radio rechtstreeks gewend tot de Duitsche communisten en sociaal-demo- in in de door de Westelijke Gealli eerden bezette gebieden. Hij deed uitko- ïen; dat bet tegenwoordige eenbeidsironl lusschen do communisten en de sociaal democraten waarschijnlijk tot een lusie zal leiden, en hij verzocht, voorbereidin gen te treffen voor één enkele anti-las- cistische jeugdorganisatie, waarbij hij zijn verbouwen uitsprak in de Duitsche Het zou de taak van alle anti-tascisten zijn, de voedselvoorziening te verzekeren i to zorgen voor werkhervatting in de bedrijven, vooral de bouwbedrijven en de fabrieken van gereedschappen en machines. Verder is het noodig, het be stuur van een democratischen geest te doordringen en mee te werken aan den iuw ven een fatsoenlijk, democratisch Duitschland. Het Verre Oosten Meer dan 500 superiorten hebben wee: 3000 ton brandbommen geworpen op vïei Japansche steden. Radio Tokio delde mee. dat binnen enkele weken van de 7 milli inwoners, die Tokio voor den oorlog had. er nog slechts 200.000 in de stad zullen zijn. De rest wordt ge-evacueerd. De strijd op Borneo verloopt nog steeds voorspoedig, in het Noord-Westen maakten de Australiërs vorderingen naar Jessel Bij Bclikpcpan ïs het bruggenhoofd nu 25 km. lang. De val van de stad kan elk jogenblik verwacht worden. Reeds zijn wee vliegvelden door do geallieerden ver overd, welke op slechts enkele kilometer! van Batikpapan liggen. De Japansche tegenstand wordt echte, sterker, daar de zeer sterke verdediginc door de voortdurende bombardementen de viool en luchtmacht naar hel binnen land was gevlucht. De Nederlandsch-Indischo regeering heeit bekend gemaakt, dat Nederlandsche troepen deelnemen aan de landingsope- ss. Onder hen bevinden zich deskun digen op oliegebied. die de installaties zullen herstellen, welke zij zeil in 1942 roestten, en die, na herstel door de Japanners, opnieuw werden gobombar Volgens de Chineesche bladen hebben de Japanners in Sjanghai alle Duitsche zaken gesloten en meer dan 1700 Duit schers in een kamp ge-interneerd. MIDDELBURG. Alhier is opgericht een Stichting Concert- en Gehoorzaal 1945, door de burgerlijke gemeente, de Volks universiteit en de N.V. Concert- en Ge hoorzaal gezamenlijk. De bedoeling is over te gaan tol do restauratie van hel gebouw, dal lang aan zijn bestem ming onttrokken is geweest, en het daar- weer opon te stellen voor geheel het cullureelo leven in onze stad. VOORLOOPIG GEEN RIJWIELEN Een Zeeuwsch Hoofdbestuurslid van de Vakgroep voor het Rijwïelbedrijl bericht, voorloopig geen rijwielen kunnen worden besteed bij de handelaren. Alleen ~i. die van de distributie-autoriteiten op dit gebied een bon voor een rijwiel heb ben ontvangen, kunnen er straks, als er nvoer komt. een krijgen. Maar noch de nvoer, noch de gelegenheid om een bon ran to vragen is aanwezig. Men zij dus minig zoo men nog iets heelt wat op een rijwiel gelijk). Een vrij troosteloos bericht. 2EEUWSCH-VLAANDEREN. Naar aan leiding van de ontevredenheid onder de repalrieerenden over de onvoldoende zui vering in dit gewest, heelt de Militaire Commissaris aldaar verzocht, al wat men wGet omtrent oorlogsmisdaden op te ge ven aan de politie, opdat deze een ge streng onderzoek kan instellen. Reeds zijn verschillende beruchte col laborateurs gevangen genomen. Het onweer van de laatste dagen ging hier en daar in West Heeuwsch- Vlaanderen gepaard met hagelbuien, die nogal wat schade aan de veldgewassen hebben aangericht. RETRANCHEMENT. Vertrouwensmannen voor de samenstelling yan een voordracht ter benoeming van kiesmannen voor den voorloopigc n Gemeenteraad ziinA. Wil- Jemse.n, J. Pattist en J. de Bruijne, NOORD-BEVELAND. De collecte voor de gerepalrieerden uit Dachau en andere concentratiekampen heelt opgebrachtte Kamosrlana" 1577.81. te Geersdijk i 210.95. te Wissekerke f659.61. te Kolijnsplaat 1741.te Kortgene 1636.72, en le Kaïs 1274.—. Samen f 3000.12. 's HEERENHOEK. Gisteren arriveerde arriveerde hier ter plaatse na een vrijwil lig verblijf van een jaar in Duitschland onze eerlooze dorpsgenoote J. B. Meneere. Na een half uur van thuiskorasl werd zij door de marechcussee gearresteerd en naar het internee.-ingskcmp in Middelburg overgebracht. Binnenvaart

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1