VRIJE STEMMEN Polen heeft een nieuwe nationale regeering gekregen Hitsen Ie JAARGANG TJ T g-fc* V* W w-* rW* Wk j w j r—r AJgemcene Leiding r B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur j I. Kockebakkcr DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 198 Zaterdag 30 Juni 1945 Telefooni2ie Wat het Roode Kruis deed wist u, dat het Nederlandsche Roode Kruis gedurende de bezettingsjaren aan gevan genen in Nederland in concentratiekam pen en gevangenissen meer dan 500.000 Herstellend iüederiaiid Terwijl we zoo juist een overzicht ge geven hebben van de verschijnselen der laatsto weken, die aantoonen, dat de pa tient, ons vaderland, goed op weg is naar herstel, dringen ons vele nieuwe gege vens, er een derde artikel aan toe te voe gen, dat nu op alle gebieden, zoowel hei materieele als het geestelijke, symptomen mag aanwijzen, die tot optimistische ge dachten kunnen leiden. Het zou eigenjijk verheugend zijn, als we er een dagelijk sche rubriek over zouden moeten openen Eiken dag een bullotinde zieke gaat steeds vooruit. Naar het oude woord van Coué i eiken dag een beetje beter. Allereerst een hartsterkinkje, dat ons door de Sectie Voorlichting van Militair Gezag wordt toegediend. Het is vervat in twee smakelijke, kleine boekjes, mot aller leukste teekeningetjes, het eene getiteld „Hoedt U voor den kater 1" en het an dere „Waarom het zoo langzaam gaat". De plaatjes doen telkens glimlachen, en de genoegelijke tekst bindt een hart onder den riem. We zouden het met plaatjes en al willen overnemen, b.v. die hoopvol kwispelende Nederlandsche leeuw Doch we citeeren aloon het slot van den Ka ter „Maar wij weten wel iets anders. En dat is. dat een volk, dat vijf jaar lang legen een heele menagerie van losgelaten Nazi-honden hel heeft uitgehoudon, zich heusch niet van streek zal laten brengen door één klein, kortstondig katertje Terwijl Prinses Juliana zich heeft inge scheept op de „Queen Elisabeth", het grootste stoomschip ter wereld, om haar drie dochtertjes te halen er zijn tevens 15.000 Amerikaansche soldaten aan boord wordt het paleis te Soestdijk bewoon baar gemaakt voor het prinselijk gezin. Ondertusschen is Prins Bernhard bezig, zijn binnenlandsche strijdkrachten te la ten afzwaaien, en de Sectie voor Sociale aangelegenheden zorgt voor het weer in- schckelen in het gewone burgerleven. Er zullen er wel velen overgaan naar onze geregelde troepen, denken we zoo. Een commissie onder Prof. van Iterson zal de mogelijkheid onderzoeken voor cen tralisatie van de gasbedrijven in Neder land. Dit zou voel economischer zijn, en ook voor export de beschikking geven over cokes van goede kwaliteit. Voor de gasdistributie zou gebruik kunnen worden gemaakt van de benzineleidingen der ge allieerden, die hier zullen achterblijven. De productie van bouwmaterialen in Nederland neemt zeer toe. Er is al vol doende cement voor de behoefte. Gebrek is er nog vooral aan hout, glas, gips en kalk. Ook de productie van steengoed ver meerdert met den dag. Er is een productie-program voor 200.000 fietsen. Helaas kan dit eerst over een half jaar goed op gang komen. Men tracht er vast 40.000 aan te koopen uit Engeland. Er zijn ook 3 millioen fietsban den noodig, waarvan er 500.000 uit het buitenland worden verwacht voor den Enkele vervoergelegenheden zijn weer hersteld. Er is een veerdienst lemmer-Sta voren. Binnenkort zal ook Stavoren-Enk huizen weer varen. Het pontveer te He- del wordt bïnenkort vervangen door een pontonbrug. De overspanningen van de Waterloobrug te Londen worden naar hier verscheept en zullen dienen voor herstel van de Moerdijkbrug en andere bruggen. Ir. Zweers is gemachtigde voor den bouw van noodwoningen. Er zullen er in ons land worden gebouwd met materiaal dat hier aanwezig is. Ook worden er aan gevoerd uit Engeland. 12.000 vrachtwagens worden direct in gevoerd. Later komen er meer. De bevoegde instanties der geallieer den hebben nu toegegeven, dat Duitsche krijgsgevangenen de mijnen in ons land moeten ruimen. Er zijn er reeds talloozen bezig. Noord-Holland buiten de Wieringermeer is reeds voor 95 pcf. droog. Veel wat er groeide is nog niet dood. Zuid-Holland is voor 80 pel. droog. Ten slotte een financieel nieuwtjeer bestaat gelegenheid van af 3 Juli om vooraf reeds bij den Ontvanger geld te- storten voor toekomstige belastingschul den. Bijzonderheden moeten bij de amb tenaren worden ingewonnen. Dit geschiedt om geld aan de circulatie te onttrekken en de belanghebbenden ge legenheid te geven overtollige gelden ai Ie schuiven. Red. De nieuwe Regeering van Nationale Eenheid bevat twee Polen uit Londen, n.l. de vroegere voorzitter van den Poolschen Nationalen Raad, Prof. Stanislaw Grakski, en oen vooraanstaand lid van de Chris- telijk-Democratische Arbeiderspartij, vroe ger Minister van Herstel, Carol Popiel. Zij hebben de uitnoodiging, die van uit Moskou tot hen kwam, aanvaard. Voorzitter der nieuwe regeering is do vroegere president der Warschau-regeo- ring, Edward Osubka Moravski. Plaats vervangend premier en minister van Land bouw is Stanislaw Micolawcick, die mee in Moskou de regeering heeft gevormd, en die minister-president was der Londensche regeering. Minister van Buitenlandsche Zaken is Wincenty Rzymowski.. CHINA. Tsjang-KaitSjek heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat. als de Japan ners zoo volledig verslagen moeten wor den als de Duitschers, de oorlog nog meer dan 18 macüiden zou kunnen duren. FRANKRIJK. Een der ergste Fransche oorlogsmisda digers, Darnand, do Vichy-minister voor Binnenlandsche Zaken, die mee verant woordelijk is voor de moordc-n op talrijke Fransche patriotten, is in Noord-ltalië ge arresteerd. HET VERRE OOSTEN Meer dan 450 superiorten hebben weer een vernietigenden aanval gedaan op drie Japanscho zeehavens op Khiu-Shiu een industriecentrum op Hondo. De zeehavens waren Sasebo, een vlootbasis met dokken en een groot arsenaal, en Moji en Nobeoka. Het industriecentrum was Okayama, een opleidingscentrum voor hel leger, waar zich textic-l-. Ijzer- 6n chemische fabrieken bevinden. Verder is bekend gemaakt, dat tot tien dar-en geloden meer dan 300 krr.2 van do Japansche industriesteden platgebrand is. Een verdere „brandende kwestie" voor de Japanners is de mededeeling. dat de Amerikaansche fabrieken in de komende 12 maanden 150 millioen brandbommen zullen vervaardigen. Een Amerikaansch vlooteskader is door gedrongen in de Japansche wateren, waar een aantal Japansche schepen tot zinken werd gebracht. De Japansche scheepvaart wordt be lemmerd door groote mijnenvelden. Zoo meldde radio Tokio, dat superforten van geringe hoogte in de haven van Osaka mijnen hadden gelegd. Van geallieerde zijde is thans officieel bevestigd, dat ook geallieerde oorlogs schepen aan het bombardement van Ba- likpapan deelnemen. Uitgebreide aanval- i len werden gedaan op doelen van Balik- j papan op de Oostkust tot Pontlanak op I de Westkust van Borneo. Chineesche troepen hebben een spoor- I wegstation in het Westen van Liuchow veroverd, alsmede een deel van het vlieg veld. Liuchow was een van de Ameri- I kaansche luchtbases aan den Zuidelijken corridor naar Indo-China, vanwaar Tokio kan worden aangevallen. Op Mindanao werden groote opslag plaatsen buitgemaakt, terwijl bij de mon ding van de Davao-rivier verder terrein gewonnen werd. Japan heelt gisteren aangekondigd, dat 't zelfs de meest noodzakelijke industrie- en zal sluiten om de oorlogsproductie op te voeren. Meegedeeld wordt, dat elke voorgenomen Amerikaansche invasie van het moederland zal worden afgeslagen door een reeks van zelfmoorddaden, die de wereld in groote verbazing zouden bren- 400 Duitsche krijgsgevangenen zijn te Sluiskil aan het werk gezet bij een stik- stolfabriek aldaar. De boerenleider van Polen, die deel uit maakt van de voorloopige nationale re geering, verklaarde zich gesterkt te voe len door de woorden van Stalin, die zeide, dat hij niet wenschle, dat men de Sovjet- Unie zou beoordeelen naar haar woorden, maar naar haar daden. Het Turksche parlement heeft zijn zomer reces uitgesteld in verband met de tegen woordige omstandigheden, speciaal we gens de vernieuwing van het Turksch- Russische vriendschapsverdrag. De levensmiddelen, die uit Dene marken naar Engoland worden vervoord, dienen niet om de Engelsche rantsoenen te vermeerderen, maar uitsluitend om he' voedsel te vervangen, dat Groot-Brittan nië uit eigen voorradon naar het vaste land zendt. De weg Donemarken-Nederland zou dus hier over Londen gaan. Tijd en vracht kosten zouden worden gespaard, als het vervoer direct van Denemarken naar Ne derland ging 1 Brifsche tanks van do 7de divisie onderweg naar Berlijn, via Brunswijk. Ton -uid-westen daarvan zullen zij zich veree nigen met de Amerikaansche troepen. De de Russische troepen zal ran Berlijn plaats hebben. KABINETSFORMATEUR De chef van den Belgischen gerechte lijken en veiligheidsdienst. Ganshof van der Meersch, die onlangs uit Salzburg te rugkeerde, heeft een onderhoud gehad met den Minister-President van Acker. Hij wordt beschouwd als het mogelijke toe komslige hoofd eener regeering onder Leopold. JODEN-BEULEN. Hef Joodsche bestuur van Palestina heeft oen rapport van 1500 bladzijden samengesteld met de namen van de le den des Gestapo, S.S., kampbewakers er agenten, die ervan beschuldigd worden, Joden te hebben gemarteld en vermoord. ZUIVERING. Een Koninklijk Besluit is in working ge treden, dat zuivering van personeel bii i-olficieele instanties mogelijk maakt, zooals Waterschappen, Kamers van Koop handel ,en dergelijke. BRUIKLEENWET-PROGRAMMA. Amerika zal ons, en ook België en Frankrijk, levensmiddelen en kunstmesl leveren, waardoor ook de productiviteit onzer arbeiders zal' kunnen stijgon. Ook kleeding, schoenen en medische voorra den, benevens katoen, chemicaliën, rubber metalen. Als tegenprestatie zal het van Nederlandsch Indië rubber, tin en petro leum ontvangen na de bevrijding. Red. OVERDENKING Uit Australië wordt gemeld, dal in Nw- Zeeland de verzending wordt voorbereid van groote hoeveelheden paarden- en gei- tenvleesch, om in het vleeschtekort van West-Europa te helpen Nieuws uit Nederland Ons wordt van officieele zijde bericht, lal van het A.N.P.-bericht omtrent een pakket van 15 kg., dat aan de Nederland sche spoorwegmannen zou worden uitge reikt, als bewijs van waardeering voor houding tijdens de spoorweg staking. welk pakket van Zwitsersche spoorwegzijde zou worden aangeboden, volkomen onjuist is. Aan de betrokkenen hiervan niets bekend. Jammer, zeggen wij. Want ze hadden het wel verdiend 1 De centrale Recherche te Den Haag heeft 12 personen, waaronder een vrouw, gearresteerd, die verdacht worden van een groot aantal moorden en overvallen gedurende de laatste maanden der be zetting. De lijst der misdaden is gruwelijk. Als de beschuldiging bewezen wordt, heb ben allen de doodstraf verdiend 1 Maar volgens onze wetgeving, en ook volgens het besef der meerderheid van ons volk s levenslange gevangenis straf de zwaarste straf, die kan worden opgolegd. Hare Majesteit de Koningin ontving in Amsterdam vele leden van de verzetsbe weging en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden. Zp hechtte tijdens de rij toer een krans aan het godenkteeken voor de 29 gevallen patriotten in de Apollolaan Mr. J. Linthorst Homan heeft een belang- ijke regeeringsopdiacht aanvaard, ver band houdende met het annexatie-pro- Het vliegveld Valkenburg, bij Den Haag, weer hersteld en wordt gebruikt voor voedselaanvocren uit Denemarken en ver- Het Tribunaal Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in het Tribunaal voor hot Arrondissement Middelburg Tot VoorzitterMr. M. Vlaming, advo- •ens waarn. burge- Yerseko. Tot plv. Vootzitter Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg. Tot ledenB. A. Hesselink te Middel burg P. Meliofste te MiddelburgC. Ouwohand te Vlissingen M. A. van Po- pering t^ Vlissingc-n J. C. van 't West einde te 's Heer Abtskerke. Tot SecretarisMr. C. M. Kegge, advo caat en procureur to Goes. Het secretariaat van het Tribunaal zal te Goes worden gevestigd. Buitealandsch overzicht De Internationale Vakvereenigings-orga- nisatie is definitief gesticht. Om de twee jaar zal een congres worden gehouden. Een werkcomité staat aan het hoofd, waar in Rusland drie vertegenwoordigers heeft. Engeland, do Vereenigde Staten, Frankrijk en Zuid-AroeriJra ieder twee, de overige Europeesche staten te zamen drie, en China, Afrika en den Pacific elk een ze tel. Eerste taak wordt de stemmenregeling vast te stellen, en de financien een vas ten grondslag te geven. President Truman heelt een boodschap aan het Congres gezonden, waarin hij een nieuwe wettelijke regeling voorstelt inzake de prosidentsopvolging, voor het geval hij komt te overlijden tijdens zijn presi dentschap. Het geval zit zoo Toen Roosevelt stierf, werd Truman zijn wettigen opvolger. Hij in November 1944 tegelijk met Roo sevelt gekozen, en de volksstemming van toen had hem dus bewust aangewezen als mogelijk opvolger, omdat de vice-pre sident dit wetelijk is. De volgende presi dentsverkiezing zal in 1948 worden ge houden. Er is dus nu oen vacature voor vice-president. Wie moet dat worden De wet zegt thans de minister van Bui- tenlandsche Zaken, dus Stettinius. Maar de ministers worden door den president benoemd, zoodat Truman feitelijk in staat is, zijn eigen opvolger aan te wijzen. Tru man verklaarde, dal dit in een democratie niet past. Daarom geeft hij de volgende regeling in overweging De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden wordt in geval van een vacature de opvolger, zoo wel voor het geval er een vacature voor president als voor het geval er een vaca- re voor vice-president is. Daar de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden niet benoemd, maar als ;odanig gekozen wordt, hangt dan de mogelijke opvolging niet van den Presi- De gedachte van Truman is niet tegen Stettinius gericht, en evenmin door voor keur voor den tegonwoordigen voorzitter het Huis. Samrayburn, ingegeven, doch uitsluitend door eerbied voor de zui- democratie. Gedenkt de noodlijdenden! Ook geldelijke steun aan de noodlij denden is noodig en zeer wolkom. Het «immer van de Nat. H.A.R.K., Cen traal Bureau gevestigd te Tilburg, is 510.000. De sigaren van Churchill Ieder weet, dat Churchill nooit zonder groote sigaren wordt gezien. En blijkbaar zijn zij nogal van goede kwaliteit. Ten minste, zij» minister van Builenlandsche Zaken Eden, loerde er nogal eens op. als hij bij zijn chef op visite was, en dat ge beurde dikwijls meermalen per dag. Ja, natuurlijk, dan weiger je niet zoo lang je nog wat hebt. En Eden had niks meer, en deed toch zóó zijn best. Dus ga' Churchill maar. Doch eindelijk zou dal spaak moeten loopen De Cubaansche minister van Builen landsche Zaken komt hier als reddende engel. Hij geeft aan zijn gewaardoerden collega van hot groote Brilsche Gemeene- bost een prima kistje sigaren cadeau. Eden in zijn sas. En Churchill glimlacht eens fijntjesRed. Provinciaal Leven Het Bestuur van de Christelijk Histori sche Unie te Zoutelande beklaagt zich, er in den oproep van den Commissa- gezegd werd. dal er geen genoeg werklieden waren voor het dichten van de dijken. Want het verklaart, dat er o velen allang hqdden willen aanpak ken als hot maar was toegestaan. Deze klacht schijnt bevestigd te worden door het feit, dat nu na den oproep er zich heel velen hebben aangemeld, doch nu r gezegd wordt, dat men maar wach- moet op een oproep om te komen, daar er nog van allerlei materiaal moet worden aangevoerd. Inderdaad gaat het werk nog maar met honen en stooten uit. En al wordt telkens door deskun digen verklaard, dat de dijken wel dicht komen voor don winter, het is te begrijpen er ongerustheid begint te heerschen onder do Walchersche bevolking, omdat riet harder opschiet. Er is geen reden erwijt.aan eenige instantie. Doch wel mag worden gezegd en herhaald de tijd dringt. Het materiaal moet ten spoedigste komen. Geschat wordt, dat er nog een paar millioen mijnen in Zeeland liggen. Er is kans dat er meer go-interneerdon en meer krijgsgevangenen te werk zullen worden gesteld om de ruiming zoo spoedig mo gelijk zijn beslag te doen krijgen. Want ijnenvelden gaan verloren voor den ZELFOVERWINNING De brochure„Nederland zal herrijzen" heeft tot ieder van ons deze uitdagende vraag gericht„Wilt gij Uw zelfzucht overwinnen voor Nederland, of Nederland opofferen aan Uw zelfzucht Ook nu moet deze vraag nog steeds gesteid worden. Zij wordt niet alleen gericht tot de baantjesjagers, de zwarte pieten en andere profiteurs, die ook in deze zware tijden er niet tegen op heb ben gezien voordeel te trekken uit de ellende van honderdduizenden berooide landgenooten. Zij wordt ook gericht tot iedereen, die niets te doen willen hebben met deze parasietenen die inderdaad wil medewerken aan den opbouw van ons land. Want wij schieten allen tekort, dagelijks, ieder weer op zijn manior. Het beleekont al een groote stap vooruit, dat wij dat inzien. Het betoekent een nog grooteren stap vooruit, wanneer wij er niet in berusten, wanneer wij ons geweten niet sussen met opmerkingen als „De mensch is nu eenmaal 200", maar wanneer wij bereid zijn voor die veran dering, voor die vernieuwina van ons zelf Velen zijn er, die dezen strijd zelf strij den, geheel alleen uit eigen kracht. Mo gen zij daarin slagen. Maar ik, voor mij, heb gelijk tallooze anderen gevonden, dat ik in dezen strijd alleen vorderingen kon maken, toen ik God vroeg mij daarin te helpen. Dit is de eenvoudige oplossing voor de groote problemen van dezen tijd. Maar hoe eenvoudig deze oplossing ook moge zijn, zij is daarom niet gemakkelijk. Zij kan offers van U eischen, en zij zal offers van U eischen, misschien groote offers. Want zij zal van U vragen, juist dat op te geven, waar gij zeer ongaarne afstand van doen kunt, Een zuivering van U zelf, terwijl gij tot nu toe bij het woord zuivering steeds gedacht hebt aan de po litieke zuivering, die betrekking lied op anderen. Deze innerlijke verandering, de ze vernieuwing, deze wedergeboorte van don mensch maakt hem geschikt voor een hoogore taak, en vooral voor samenwer king. Voor samenwerking in het gezin, samenwerking bij den arbeid, samenwer king in de politiek. Samenwerking zonder wrijving, waarbij alle voorhanden krach ten op de rationeelste wijze worden ge bruikt en do hoogste prestaties worden bereikt. Samenwerking, die uit weinig veel weel Ie maken. Samenwerking, die dus de voorwaarde is voor den opbouw van Nederland. Prol.. HALBERTSMA. (Uit een radio-redo.) UIT STAD EN LAND GOES. De Kon. Marine alhier heeft Donderdagavond een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tegen het Goessche poliHn-elltal, welke door de Marinetroepen 80 werd gewonnen. De collecte voor terugkeerenden uit de Duitsche martelkampen, waarvoor de G.O.I.W. een collecte over Zuid-Bevoland had uitgeschreven, heelt de somma van f 45.278,75 opgebracht. Hedenavond zal de Harmonie .Euphonia" onder leiding van dhr P. de Rooy eon concert op de Markt geven. Aanvang 8 uur. Dank zij de welwillende medewer king van den distributiedoenst heeft het bestuur der Oranjo^eroocigiig de hand in te leggen op een kleine hoeveel heid suikergoed en versnaperingen. Ter van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is deze uitgedeeld aan de loer- sn der bewaarscholen en de eerste klassen der lagere scholen. Het bestuur heeft voorts aan al deze kinderen folo- tjes uitgereikt van de Koninklijke familie. Verder werd een telegram van aeluk- wensch gezonden aan Zijn Koninklijke Hpoaheid. Woensdag 27 Juni 1945 werd in de Pitmanschool alhier een examen machine- schrijven en stenografie gehouden van wege de Algem. Ned. Bond van Stenogra- fie-leeraren „I, Pitman". Hel diploma kantoortvnist kon uitge reikt worden aan Mej. C. van den Ka- Wemeldinge Mei. Adr. van Hoepen, Kc(tendi)ke Mej. M. Kucee, 's H. Arends- kerke Mej. M. P. Mïjnsbergen. Goes Mej. Annie van Riet, GoesMej. E. P. Tilroo. Goes dhr Jacob de Winter, Ove- zande Mei. A. M. Wouterse. 's Graven polder ,- Mej. Lies Zandee, Goes, Mej. J. P. Ccron, 's Heerenhoek Mej. C. Dijl, WaardeMej. Nelly Felius. Kloetinge Mej. El. Joh. Gebraad, Kattendijkedhr Mar. Karelse, Borssele dhr M. N, Over- beeke, Waarde M. C. de Schipper, We- meldinge. Het diploma stenografie A kon worden uitgereikt aan Mej. Hanny van Willegen, Kapelle en dhr J. Noteboom. Goes. Het diploma kantoorstenograaf, 130 let- tergr. per minuut, aan de dames A. S. Duvekot en E. A. J. G. Looijen te Goes. Aan 8 candidaten kon geen diploma worden uitgereikt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1