VRIJE STEMMEN Onze nieuwe Premier sprak Luzon thans geheel! door de Amerikanen bezet Ie JAARGANG NUMMER 197 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 29 Juni 1945 Algcmeenc Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boertna Hoofdredacteur Kockebakker Redactie ea Administratie i Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De Prins verjaart Hij was reeds prins, van Lippe-Biester- ield, maar door zijn huwelijk met onze Kroonprinses werd hij Prins der Nederlan den. En dat is hij door zijn leven onder ons sindsdien almeer geworden. Eerst het fleurige, jonge paar, dat sporlioi op reis ging, wel eens zóó. dat Moeder de Koningin haar hart vasthield. Daarna het beginnend en aangroeiend jonge gezin, dot daar in Soestdijk als een kostbaar kleinood van ons vaderland zijn stralen de jonge leven leidde. Totdat opeens de oorlog in 1940 alles verscheuren ging. Prinses Juliana ging met haar meiskes naar Canada. De Prins bleef in Europa, evenals de Koningin. Van dat oogenblik af kwam Prins Bern- hard meer op den voorgrond. Hij werd verbonden aan het geallieerde opperbe vel, werd bevelhebber van de Neder- landsche strijdkrachten en kreeg ook het oppergezag over de Nederlandsche bin- ncnlandsche strijdkrachten, die in het be zette gebied de bevrijding voorbereidden. In dezen tijd werd de Prins eerst rechv ec-n figuur waarop de hoop der natie mede was geyesligd. En nu geheel ons land bevrijd is, en wij voor het eerst weer hem in ons midden weten, spreken wij den wensch uit, dat hij in het vader land, dat wij nu bezig zijn samen te her bouwen, een centrale nlaats mag blijven innemen, waardoor hij, steunend op de genegenheid van het Nederlandsche volk. zijn capaciteiten van vlotheid en activiteit volkomen kan uitleven. In dit vertrouwen is dezen jaardag voor ons een feestdag. Want ONZE PRINS VERJAART Een jonge vereerder van Zijne Konink lijke Hoogheid zendt ons het volgende overzicht van de prinselijke werkzaamhe den in het laatste jaar We gaan met onze blikken terug naa. het laatste jaar. Vele gevaren heeft de Prins getrotseerd hij stond steeds in tact met de Geallieerde legerleiding. Na de geslaagde landing in Frankrijk en het gestadig oprukken ook naar ons land. zet te de Prins zijn werkzaamheden nu op het vasteland van Europa voort. Daar trof Z.K.H. een groote geestdrift aan, in de pas bevrijde provincies van ons land. om gewapenderhand verder aan den strijd deel te nemen voor de bevrijding van Nederland. Daaruit werd het ii tief geboren om de Binnenlandsche strijd krachten te organiseeren on stoot- en be wakingstroepen te vormen, welke echter, naar het aanvankelijk leek, niet wo bestemd om een langdurig bestaan voeren. Immers, wij durfden allen hopen, dal een spoedige bevrijding van Neder land aanstaande was. Echter, in Novem ber werden de Geallieerden voor de groote rivieren tot stilstand gebracht en had de Geallieerde legerleiding lijd noo- dig om deze oorlogsmachine weer op gang te brengen. De Prins bezocht vele bevrijde plaat sen, zoo ook het eiland Walcheren, waar hij sprak met de boeren over hun moei lijkheden tijdens de bezettingook Vlis- singen en Goes werden bezocht. Eind Ja nuari bezocht de Prins wederom Walche ren, en wel Domburg. In het voorjaar ruk ten de geallieerde legers verder op in Duitschland en het Oostelijk deel van Ne derland. Nauwelijks bevrijd of de Prins bracht ook een bezoek aan den Achter hoek en later aan het verder bevrijde ge bied van Oost-Nederland. 4 Mei keerde de Koningin terug naar Nederland. Op 5 Mei de capitulatie van Nederland. Ook toen stond de Prins steeds in contact met de Geallieerde legerleiding en hielp hij ons land en vooral hot toen nog bezette gebied van Nederland, wal door deze capitulatie ook werd bevrijd. Bij al zijn bezoeken aan het Westelijk deel van ons land werd de Prins luide toegejuicht door de bevolking.1 welke blijk gaf van haar liefd» voor het Vorstenhuis. Moge hij nog lang voor ons volle, voor Nederland gespaard blijven. L. K. Sabotage en illegale nazi«activiteit In Keulen zijn Dr. Hermann Reuschner. een nazi-autoriteit en 15 van zijn mede werkers gearresteerd. Reuschner had een illegaal contact met andere nazi's onder houden en zichzelf leider van hel bestuur voor het gebied Keulen genoemd. Hij had bijna 27.000 mark aan zijn bond genooten betaald. 15 leden van de Hil- lerjugend stonden voor een speciale recht bank terecht. Er werden straffen tot tien jaar gevangenis opgelegd. Slechts een der knapen werd vrijgesproken. De jon gens waren in de buurt van Bonn gear resteerd tuschen 13 en 22 Maart en wer den ervan beschuldigd pogingen tot sa botage te hebben ondernomen, achter de Amerikaansche linies. Twee hunnen, die 17 jaar oud waren, hebben bekend, dat zij vrijwillig hebben aangeboden om ach ter de Amerikaansche linies bij het brug genhoofd van Bemagen te spionneeren. In zijn Woensdagavond gehouden rede gaf Prof, Schermerhorn een uiteenzetting van de richtlijnen die beide formateurs gevolgd hebben bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Wij kwamen te staan voor schier onoverkomelijke moeilijkheden, zoo zeide\de minister. Wij wisten, dat wij een nieuwen strijd zouden moeten begin nen op een ander front, met andere wa pens, maar even zwaar als de strijd die achter ons ligt, waarna Prof. Schermerhorn hen memoreerde, die in de Meidagen van '40 voor hun vaderland vielen, hen, die tijdens de bezetting hèt offer van hun leven brachten, en allen, die in de bevrijding of daarvoor alle have en goed Verloren, „Wij willen alles doen", aldus de premier, „om de nagelaten be trekkingen 't leven dragelijk te maken". Het is ons een behoefte, onze groote dankbaarheid uit te spreken voor de gast vrijheid, waarmede onze Koninklijke fa milie en de regeering in Engeland is ont vangen. Het is een waarborg, dat wij ook in de toekomst niet levergeels een beroep op hen zullen doen. De bevrijding eerst van het Zuiden en 7 maanden daarna van het Noorden. Oos ten en Westen des lands, hebben tenge volge gehad, dat twee regeeringsperioden vallen te onderscheiden, waarbij warme hulde gebracht werd aan Prof. Gerbranay, die een blijvende plaats in de geschiede nis wordt toegekend en zich een blijvende erkentelijkheid van ons volk kan verze- Boven dit alles staat do draagster van de Kroon, onze Koningin. Zij. die in alles zoo volstrekt voorop is gegaan. Zij is een prikkel geweest ten goede, voor de zwak ken onder de leden van het Londensche kabinet. GERBRANDY BLIJFT ZIJN STEUN GEVEN Het is mij een groote blijdschap, aldus Prof. Schermerhorn. dal Prof. Gerbrandy zich bereid verklaard heeft zijn volledige ervaring en persoonlijke vriendschap ten dienste van hel vaderland te blijven stel len. zulks in samenwerking met de hu: dige regeering en op de wijze in de hui dige omstandigheden geboden. De heeren van het kabinet, gevormd Februari 1945, deden dit mot de hoop in het hart, dat het voor korten tijd zou zijn. Zij hebben moeten werken in de on gunstigste omstandigheden die men zich denken kan. Intusschen werd vastgesteld, dat het kabinet bij de volledige bevrijding af zou treden, welke bevrijding nog enkele maan den op zich liet wachten. Toen de alge- heele bevrijding daar was, heeft H.M. aan twee formateurs opdracht gegeven een kabinet samen te stellen voor herstel en Om t de v i ka binet te geraken moesten vele moeilijk heden overwonnen worden. In de allereerste plaats ziet de regee ring als haar taak de bevrijding van In dië, welke laak in tweeën uiteenvalt: her stel en oorlogvoering, waarvoor gemeen schappelijke krachtsinspanning vereischt wordt. DE ANNEXATIE-KWESTIE Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek rijst de vraag hoe onze verhoudino moet zijn ten opzicht van het verslagen Duitschland. We hebben daarmee een re kening te vereffenen, een groote rekening, aldus Prof. Schermerhorn. Wij zullen daar bij voor ons land opkomen en niet dulden, dat de geallieerden den wederopbouw van het Duitsche bedrijfsleven voor laat gaan. Onze eischen zullen biizonder krachtig zijn voor de vervanging door andere goe deren van onze gestolen goederen en ook de gedachte aan de mogelijkheid van an nexatie van Duitsch gebied zal worden opengehouden. ONS NIEUWE LEGER Sprekende over de Nederlandsche krijgsmacht herinnerde spreker er aan. dat na 1940 slechts een klein gedeelte van hef Nederlandsche leger den strijd heef kunnen voortzetten. De rest moest of on derduiken of ging in krijgsgevangenschap, of waren op andere wijzen op non-actiel, De krijgsmacht zal dus opnieuw gevormd oeten worden, ook door dienstplicht. Voorloopig echter zullen de oorlogsvrij illigers hel voornaamste aantal vormen, hoewel voor speciale categorieën ge schoolde manschappen opgeroepen zullen oeten worden. Een deel van ons leger wordt in Enge. land reeds gevormd, evenals in Australië. r binnenkort 22.000 man in opleiding zullen zijn. J Binnenlandsche Strijdkrachten zullen ook in hef leaer worden opgenomen, voor over zij zich daarvoor aanmelden. Het officieren- en onderofficierenkader :l na een nauwkeurige selectie opnieuw opgeleid moeten worden om hen in staat stollen met de moderne oorlogvoering kennis te maken. Het voornaamste zal ziin de bevrijding in Indiè', waardoor we tevens aan een deel van onze internationale verplichtin gen zullen kunnen voldoen. Ons land is echter zwaarder getroffen in zijn man kracht dan eenig ander land. De organi satie van ons leger zal in groote mate al- hangen van hetgeen onze geallieerden kunnen leveren. Een verjonging van hel kader zal voor al de aandacht hebben, waarbij gelet zal worden op de juiste houding tuschen offi cieren en minderen. DE MARINE Sprekende over de Kon. Marine zei hij, dat deze zware verliezen geleden had, en dat de verhouding tuuschen het oude personeel en de thans bevrijden met de oorlogsvrijwilligers ongeveer als 1:3 zal zijn. Een modern smaldeel van kruisers, torpedojagers en duikbooten met zoo noo- dig ondersteuning van een sterke lucht macht zal voor den opbouw van onze Kon. Marine worden bestemd. MILITAIR GEZAG VERDWIJNT 1 SEPTEMBER Wat het civiel beleid betreft zal er zoo spoedig mogolijk gestreefd worden naar het herstel van de normale gezagsverhou dingen. Daartoe zal het Militair Gezag zooveel mogelijk worden beperkt, terwijl het uiterlijk 1 September geliquideerd zal moeten zijn. Het is begrijpelijk, dat in plaatsen, waar de civiele organen nog zooveel mogelijk intact zijn, zij eerder de taken van het Militair Gezag kunnen over nemen dan in plaatsen, waar dit niet hel NOODPARLEMENT WORDT GEVORMD Het ligt in de bedoeling om een nood- parlement te vormen, waarvan de samen stelling nooit in overeenstemming kan zijn met de wettelijke voorschriften. In dit noodparlement zullen naast de politie ke partijen ook sociaal-economische groe pen en cultureele een plaats hebben. Het zal in functie blijven tot de eerstvolgende verkiezingen. DE ZUIVERING Over de zuivering zei de minister het volgende De regeering is van plan door tastend de zuivering van het ambtelijke en bedrijfsleven ter hand te nemen. Ook tegen hen, die zich tijdens de be zetting verrijkten, acht de regeering een krachtdadig optreden noodzakelijk inter- neering tot definitieve uitspraak. Daarna zal men bepalen, of hun vermogen geheei of gedeeltelijk zal worden verbeurd ver- Bij de zuivering van het, ambtenaren apparaat zullen de eischen scherper moe ten zijn bij den hoogeren graad van ver anlwaordelijkheid. De regoering overweeg voorts het bedrijfsleven «aan een tucht rechtelijke beoordeeling te onderwerpen. Hierbij zal rekening worden gehouden met diegenen, die noodgedwongen in meerdere of mindere mate voor den vijand hebben gewerkt. SNELLE BERECHTING vak HOOGE N.S.B.ERS De berechting von leidende persoonlijk heden der N.S.B. zal snel ter hand wor den genomen, evenzoo een snelle zuive ring van politiepersoneel, vooral in de groote steden. Hel Tribunaalbesluit za' herzien moeten worden. De zuivering van den persdienst dient snel te geschieden, evenals de beslissing van mogelijkheid tot herverschijnen of ver bod. orden DRIEJARENPLAN VOOR HERSTEL EN OPBOUW Ook deed hij een beroep op de bevol king om de komende inzamelingen van goederen voor onze getroffen landgenoo ten goed te gedenken. In de voorziening van alle soorten goe deren hebben we met vele moeilijkheden te kampen het ligt in onze bedoeling om een driejarenplan op te stellen voor her stel en opbouw, doch dit vordert tijd. En in afwachting daarvan is onmiddellijk aar. pakken bij den wederopbouw den eisch. Vorder is een regeeringsontwerp in voor bereiding voor het herstel van ons be drijfsleven. waarin wo vooral ook den achterstand in de technische outillage heb ben in te halen. Ook de Ned. koopvaardijvloot heef! verliezen geleden. Binnen zeer korten tijd zal echter een aanvang worden gemaakt met den bouw van zeeschepen, op die werven, die gespaard zijn gebleven. VOEDSELVOORZIENING Onze voedselvoorziening baart nog vele zorgen en de vooruitzichten voor den ko Wat het Roode Kvuis deed wist u. dat het Nederlandsche Roode Kruis tijdens de oorlogsjaren meer dan een millioen kinderlegitimaliekaartjes heeft uitgereikt menden oogst van den land- en tuinbouw zijn niet gunstig. De ergste honger is Hoor onze geallieerden gelenigd, doch reeds zeer spoedig zullen we zelf de voedsel voorziening ter hand moeten nemen. FIN ANCIEN Over de financieele positie van ons land zeide spr., dat het verschaffen van zekerheid over de verhouding tol de bui tenlandsche valuta van hel allergrootste belang is. Tot eiken prijs moet een deila- tiepolitiek voorkomen worden. De buitengewone uitgaven maken voor- looping een sluitende begrooting onmoge lijk. We zullen dekking moeten zoeken door leeningen in het buitenland. De be lastingopbrengsten zullen groot moeten Verder was het kabinet van meening, it in de leiding van de bedrijfsorgani- ities arbeiders-vertegenwoordigers zit ting zullen moeten hebben. Urgent is de verbetering van de ouder domszorg en ook aan den gezondheids toestand zal bijzondere aandacht worden besteed. EEN MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN Hel nieuw gevormde ministerie van open bare werken zal samenwerken met dal van binnenlandsche zaken aan de volks huisvesting. Als men weet. dat voor den oorlog jaarlijks 40.000 huizen gebouwd moesten worden, zal men thans 10 jaar jaarlijks 65.000 huizen moeten bouwen om den achterstand in te halen en de ver nielde woningen te herbouwen. Verder is de regeering Van plan de mijnen volledig te nationaliseeren. De aldeeling luchtvaart zal aanzienlijk gereorganiseerd moeten worden om zijn voorname plaats in de luchtvaartwereld te kunnen-hernemen. De regeeringsvoorlichtingsdienst zal die nen om het volk van alles op de hoogte te houden, moer nog dan vroeger het ge val was. en zal tevens oog en oer der regeering moeten zijn. om waar te nemen wat onder het volk leeft. De Minister-President eindigde zijn rede met oen oproep tot de bevolking, en in het bijzonder tot - de ambtenaren, om de regeering b'; het uitvoeren van haar laak Generaal Mac Arthur maakte in een communiqué bekend, dat 't grootste eiland aer Philippijnen, Luzon, thans is bevrijd. Verder kwam voor de Jappen het on aangename bericht, dat Amerikaansche oorlogsschepen opereeren in de zee van Ochotsk, tusschen de Koerillen, Siberië en het Russische eiland Sachalin. President Truman heeft in Missouri aan gekondigd. dat de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Stettinius. is afgetreden. Stettinius is benoemd tof vertegenwoordiger van de Ver. Staten in den Wereldveiligheidsraad en tot voor- zitter van de Amerikaansche delegatie op de algemeone vergadering, welke door de conferentie te San Francisco is inge steld. De Zweedsche regeering heeft besloten de coalitie niet langer voort te zetten, nu de oorlog in Europa is ge-eindigd zij zal eind Juli aftreden. Het samenstellen van een nieuwe regeering zal opgedragen worden aan de sociaal-democraten, die de .meerderheid in het parlement hebben. In West-Bohemen is de grootste massa moord op politieke gevangenen ontdekt. Hier werdejrt in het voorjaar van 1944 meer dan '1000 personen vermoord. De massagraven zullen in de komende dagen worden geopend. In het beruchte vernietigingskamp Ber- gen-Belsen zijn 20 S.S.-bewakers die als oorlogsmisdadigers terecht moeten staan door tvphus aangetast. Zij moesten na de bevrijding, de van honger omqelco- men gevangenen begraven, waarbij waarschijnlijk zijn besmet. Er zijn verscheidene honderden be eedigde verklaringen voor de komendi processen tegen oorlogsmisdadigers afge legd, gestaafd met foto's welke een over tuigend beeld geven van de begane beest achtigheden. Er zullen o.a. 20 vrouwen wegens moord en wreedheden terecht BINNEN LAN D De Koningin in Amsterdam De bevrijdingsfeesten, o.m. te Amster dam, zijn Dinsdag begonnen. Het hoogte punt werd gevormd door het bezoek dat de Koningin gisteren aan de hoofdstad hoeft gebracht. De Vorstin sloeg een défilé gade bij het paleis op den Dam. waarna zij ten paleize verscheidene vooraanstaande Am sterdammers ontving. Het bezoek werd be sloten met een rijtoer door de stad. In Wassenaar is opnieuw een bewijs gevonden van nazi-barbarisme. In een massagraf aldaar ontdekte men de lijken van 39 personen, die vermoedelijk als re presaille voor den aanslag op Rauter werden vermoord. Volgens de Zwitsersche radio zijn in Bazel 463 Nederlandsche kinderen gearri veerd, om in de reine berglucht en door versterkend voedsel weer op krachten k komen. Het Canadeesche leger heeft een totaa verlies geleden van 102.954 man, waar onder ruim 30.000 dooden en 2800 ver misten. De Chef Staf van het Militair Gezag, Generaal-majoor Mr. H, J. Kruis, heeft in een speciale bekendmaking zijn afkeuring uitgesproken over de slappe houding van het hoogleerarencorps der Groningsche Universiteit, tijdens de bezettinq. Handel in militaire goederen De handel in militaire goederen vindt, ondonks alles, nog steeds voortgang. De prijzencontrole heelt in eenige dagen tijds op dit terrein weer tien maal proces-ver baal moeten opmaken en vele goederen in beslag genomen, o.a. koffie, kaas. bo ter, spek, cigaretlen, suiker, chocolade, rozijnen, sterken drank enz. Zuivering in het onderwijs Het Militair Gezag heeft de zuivering van het onderwijs, met uitzondering van het hooger onderwijs en voor zoover de zuivering nog niet in de reeds vroeger bevrijde gedeelten van ons land heelt plaats gehad, in handen van de civiele autoriteiten gelegd. Deze aangelegenheid, voor de uilvoering waarvan reeds verschil lende maatregelen zijn getroffen, is thans met voortvarendheid ter hand genomen. Het is noodzakelijk, dat zij snel en recht vaardig ten einde wordt gebracht, zoodat. wanneer na de groote vacantie de scho len weer worden opengesteld,, het geheele onderwijs zal zijn gezuiverd, Volgens het Zuiveringsbesluit kan den leerkrachten in afwachting van een onderzoek omtrent de mogelijkheid van schorsing of ontslag worden bevolen de uitoefening van hun functie te staken. Geschorst kunnen worden leerkrachten, in hei Koninkrijk der Nederlanden, aan de Koningin of aan de Regcering hebben doen blijken of indien van hen. op qrond van houding voor of tijdens de bezetting, niet de getrouwe medewerking aan het herstel van het vadefland l:an worden verwacht. Voor de diverse takken van onderwijs heelt de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen de bevoegd heid tol staking en schorsing gelegd in handen van de respectievelijke hooldin- specteurs en inspecteurs van het onder wijs. met dien verstande, dat do inspec teurs van het lager onderwijs, die daar voor in aanmerking komen, uitsluitend zul len optreden als voorzitter van een in elke inspectie in te 3tellen c In de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Leiden. Utrecht en Gro ningen zal de zuivering van het open baar onderlijs door de gemeenten zelf geschieden. Wil de zuivering in den daarvoor ge stelden tijd geschieden, dan is het nood zakelijk. dat hc-t Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gra venhage, dan wel de onderzoekende in stanties binnen enkele weken over de noodige gegevens beschikken. Daarom zal aan bezwaren, welke na 8 Juli 1945 te gen personen 'van het Rijksschooltoelicht (hoofdinspecteurs, inspecteurs, hoofdcon sulenten en consulenten der lichamelijke opvoeding) en tegen het onderwijzend per soneel der diverse scholen worden inqe- brachl, geen aandacht meer kunnen wor den besteed,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1