VRIJE STEMMEN m H.M. de Koningin Truman hield de slotrede Herstellend Nederraud 1. Hadden wij gisteren onder het oog gezien, welke teekenen van herstel des patiënten, dien wij thans het Nederland- scire volk hebben genoemd, dor ons kun nen worden ontwaard op hel moer mate- rieele gebied, zoo willen wii heden en kele korte aanleekeningen maken over de meer geestelijke zijde van het herstelUngs- proces, Een eerste lactor van beteekenis is ze ker het nieuwe kabinet, waarover we la ter uitvoeriger komen te spreken, doch waarvan wij thans reeds willen zeggen, dat er een samenbundeling is verkregen van illegale werkers van diverse plui mage. die zeer verheugend is. Niet naar de vroegere partijen is gekeken, maar meer naar de beteekenis die de betrok kenen hebben gehad in het leven van Nederland onder do bezetüng. Natuurlijk is de bekwaamheid een eisch vóór alles, en daaromtrent hebben vele van de nieu we ministers zeker ruimschoots hun spo ren verdiend. Doch ook zeer belangrijk is, dat zij elkander zullen verstaan in het gezamenlijke werk. En daarvoor is de il legale samenwerking een vasten grond- Een ander verheugend teeken van nieuw leven is de sterke verdediging, die Ds. Beekonkamp van Middelburg heelt goge- ven van den stap die zeven van zijn collega's in Amsterdam hebben gedaan, toen zij zich aansloten bij de S.D.A.P. Terwijl in een vergadering van Antire volutionairen en Chrislelijk-Historischen in Den Haag een lel protest werd gehoord tegen deze aansluiting en ook tegen de Nederlandsche Volksbeweging, omdat, naar do heer Tilanus zeide, een Christen alleen in een partijverband mocht gaan op dë basis van het Evangelie, komt Ds. Beekenkamp tot precies de tegenoverge stelde conclusie. Hier is de gelukkige geboorte onderstreept van een nieuw be- sel van samenwerking, ook met anders denkenden. indien men slechts hetzelfde doel nastreeft. Dit is de alschalling van de luneste antithese op politiek gebied. En het blijkt wel, dat wie deze nu nog verdedigt, onvermijdelijk in reactionairen kring verzeilt. Het is goed, dal de Ne- derlanusch-Hervormde Kerk zich uit deze omsingeling heelt losgemaakt I 2. Organisatie, repatriatie, wellen en De Lanabouv/hoogc-school Ie Wagenin- gen zal binnenkort haar poorten openen, evenals Leiden, Amsterdam, Utrecht, Gro ningen. Rotterdam en Deill al op gang trachten te komen. In Wageningen is een college van Herstel gesticht, dal tevens de zuivering ter ha: 1 zal nemen. Het Militair Gezag geelt een blad uit, getiteld„Commentaar", waarin allerlei wetenswaardigs over den heropbouw en de organisatie daarvoor wordt vermeld. Gevangen genomen zijn de vroegere secretaris-generaal van Socialo Zaken Verwey, en de roovor Kerkmeester, ter wijl blijkt dat Zondervan, wiens arrestatie vroeger al is gemeld, door een „kame- Er zijn 14 nieuwe tribunalen gesticht, in de voornaamste plaatsen van hel later bevrijde Nederland, Doch van het Eind- hovensche tribunaal komt do noodkreet, dal zij nog steeds met het werk niet kun nen beginrurn t Hier heelt óus de nieuwe Minister van justitie direct een taak. De Arbeïdeis-Jeugdcentrale is in Am- sterdam weer in het leven geroepen. Getuaagd wordt, dat zij, die in de Duitsche weermacht gedienu hebben, nog steeds vrij ronciloopen. Als aat geen sa menwerking met den vijand is Nog 500 zieke Nederlanders bevinden -Ueli la Zieden. Zij worden daar goed ve.- zorgd, c.\ zullen na herstel repalrieoren. t we-e personen die^ met de Duitsche overheid hebben meegewerkt hebben bro chures hel licht doen zien, om hun hou sing te verdedigen. Hel zijn Mr. Dr. Ere deriks, die uitgal„Op de Brés", en Mr. van den Dries, die publiceerde „De Hoo- ge Raad der Nederlanden tijdens de be zetting". De eerste was secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken, de twee de Raadsheer in den Hoogcn Raad. In Utrecht besloot een conferentie van Medisch Contact, dat zoo uitnemend werk hoell gedaan tijdens de bezetting, zich om te schakelen tot een normale artsen- Voor de annexatieplannen is een geco ördineerde actie op touw gezet over het geheels land. Voor heden genoeg. Red. Afscheid van het kamp Het is een morgen in Mei 1945. Ik ben aanwezig in een kamp in Duitschland. Geen concentratiekamp, maar een ropatri- eeringskamp. De door de Amerikanen be vrijde gevangenen van een tuchthuis in Duitschland hebben dit met hun hulp zelf ingericht. Honderdnegentig Nederlanders wachten daar op hel moment, dat ze naar Nederland terug gebracht kunnen worden. Onder hen zijn o.a. enkelen, die de eerste nummers van het eerste illegale blad in 1940 hebben uitgegeven. De leider van het kamp is een Nederlandsche professor. Hij zal zoo meteen naar Nederland terug- keeren. omdat zijn gezondheidstoestand dit dringend noodig maakt. De anderen zullen morgen volgen. Maar eenige hon derden zullen niet weer moe kunnen gaan. Zij zijn onder de ontberingen en mishan delingen bezweken. De hcogleeraar heelt een slapeloozen nacht gehad. Hij heelt die o.a. gebruikt voor hot neerschrijven van het volgende rijmlooze vers, waarvoor hjj nu de aan dacht van zijn kampgenoolcn vraagt. KAMERADEN Starend, verdord, oneiglijk vermagerd op stinkend slroo in een verdoemde cel zijn zij gestorven zooals geen dier nog sterft. Onder het puin der bouwsels, die do bommen schonden, gereten door flarden van granaten, vonden zij 't eijjd zooals geen dier nog sterft (gelukkig zij, die weiden neergeschoten). Sommigen leden lang, geworgd door sla verketen. zij hoestten 't leven uit hunne verwoeste longen, oi lang verdwaasd door 't gifgas der la- brieken gaven zij 't opde moed om door te slepen 't ondraag'lijk leven in een levende hel, oi, gekgehongerd door do slavendrijvers, gal het belcedigd lijf de laatste harte- "klop Hij, die vergeet dien droeven stoet, "dia. rijen zwarte kruisen, hij. als-niet meer gedenkt die zinlooz' offef» op het altaar van een gek hij hoort niet "itjear bij ons. Ik voeg hier nóg aan toe, dat al wat ik in de Duitsche gevangenissen en kam pen gezien en gehoord heb, mij heelt overtuigd, dat dit ver3 niet gecharclieera is. maar dat hot ten volle de harde, naak te - v/erkolijkheid weergeeft, die wij Ne derlanders, wie wo ook zijn, nooit ver goten mogen. G. Z. Uit „Trouw". 1c JAARGANG NUMMER 196 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 28 Juni 1945 Algcmeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boertoa Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 stelt het nieuwe Kabinet voor dat op vaderlandschcn op twee na alle leden de bezetüng i zijn geheel klaar om te beginnen tegen- LANDGENOOTEN Het nieuwe Kabinet is thans gevormd. Het bodem is ontstaan na onze bevrijding, hebben meegemaakt. Wij staan nu ah aan den opbouw van onze toekomst. Wij gedenken, dat onze keiden en heldinnen van het verzet, toen zij hun leven gaven voor recht en voor vrijheid, dit tot werkelijkheid maakten. Nu is het wachten voorbij en is tevens een einde gekomen aan de onzekerheid, riet oogenblik is aangebroken, waarop vorm gegeven kan worden aan onze toe komst. Deze toekomst eischt een democratisch beleid met vastberadenheid uil- gestippeld, welk beleid U in de rcgceringsverklaring zal worden uiteengezet. 11c wil U zeggen, dat er talloozc moeilijkheden cn bezwaren schier onover- komcnlijk op onzen weg liggen. Goddank kan ik U in de schaduw van deze donkere tijden op sterke licht punten wijzen, die duidelijk merkbaar in het verleden naar elkaar toe gegroeid zijn, n-1. de eendracht, de grootc gemeenschapszin, het onderling naastenliefde. Een onzer eerste plichten tegenover God en onz over onszelf is, de bestaande drang naar hel hoogste is, te ontwikkelen en in dienst te stellen van onze Wij willen ons echter zetten, om ons geestelijk op te bouwen, opdat wij als volk de moeilijkheden, welke wij op onzen weg zullen vinden, te boven zullen komen en wij willen trachten voortrekkers en baanbrekers te zijn voor den nieuwen tijd, welke voor ons ligt. Gaarne doe ik een beroep op de vriendschap van onze bondgenooten, cHc ons zooveel mogelijk hebben gesteund en wij zijn erkentelijk voor hetgeen zij ons leverden in den nood. En bovendien doe ik een beroep op hun medewerking, dat de uit Nederland "geroofde goederen, die als zoodanig herkend kunnen worden, zoo spoedig mogelijk aan Nederland worden teruggegeven. Ik heb mij persoonlijk overtuigd van de verwoesting c wordt geleden in de meest geteisterde streken, en doe eet allen die iets bezitten, om iets af te staan voor hun zoo z\ cn zusters, din letterlijk aan alles gebrek hebben, zelfs aat en allcrnoodigste. Als we ons straks mogen verheugen over de bevrijding onder de keerkringen, waarvoor onze jongemannen thans hun beste krachten geven, rust tevens op ons de plicht, mee te helpen om het vernielde koninkrijk op te bouwen. volksgemeenschap c en het beste wat in o volksgemeenschap. n van het gebrek, dat klemmend beroep op mar getroffen broeders het meest eenvoudige Grooter Nederland Ora technische redenen was het niet n President Schcrmcrhorn in dit blad op te belangrijke rede een uittreksel te geven. agelijk de redevoering van Minister- emen. Morgen hopen wij van deze Nieuws uit Nederland Reorganisatie is al wat do klok slaat. Op de heide bii Oirschot wordt een groot kamp aangelegd voor 15.000 man, ter opleiding vun hel nieuwe Nederland sche leger. De giro heeit zijn laak hervat, doch verzoekt de bevolking, om nog niet te veel gebruik er van te maken, omdat men nog worstelt mc-t een tekort aan personeel. De uilkeering van ziekongeld is wat ai den eersten dag 80 pet. van zijn loon ontvangen. Het meteorologisch instituut te De Eiit is gelukkig niet al lo zeer beschadigd, al zal het nog wel even duren voor weer de geregelde weerberichten in de kran ten zullen verschijnen. Het Mauritshuis is bezig alle schilde rijen, die tijdelijk waren opgeborgen te herplaatsen. Er ging niets verloren. Ook het Kröller-museum op de Veluwe is groo- lendeols ongedeerd. Een tentoonstelling van schilderijen zal worden ingericht, af komstig van schilders, die in den bezet tingstijd zijn overleden of op andere wijze zijn uitgeschakeld geweest. Het vliegveld Woensdrechl wordt eon permanent kindervacantie-oord. De Titus, die in 1940 onze goudvoor raad in veiligheid bracht, is thans do Ara- sterdamsche haven binnengevallen. De Moerdijkbruggen zullen worden her steld. De havens van Friesland, n.l. Har- lingen. Stavoren. Workum en Lemmer zijn weer open voor de scheepvaart. De weg Antwerpen-Nijmegen zal door de gealli eerden voor het drukke militaire vervoer in orde worden gebracht. Ook de treinver binding zal worden verbeterd tusschen die twee plaatsen. In Amsterdam is een razzia gehouden op de plaatsen waar de zwarte handel zich concentreert. Een grooto buit werd behaald. Eveneens in Amsterdam is een bolsing gekomen lusschen de Politieke Opsporings dienst en het Militair Gezag. Een onwel gevallige benoeming was oorzaak, dal ds leider ziin taak neerlegde en met hem zijn voornaamste medewerkers. De afloop is nog niet bekend. 4000 Nederlanders werden in Noorwe gen gevonden. Zij wroden er goed ver zorgd, in aiwachting van hun repatriee- In Amersfoort werden graven ontdekt van door de Duitschers vermoorde perso nen, zes in getal. Het schijnt samen te hangen met de gruwelijke vondsten in Vordon en Lochem, waar oveneens ver moorde menschenlichamon werden aan getroffen. Drie Nederlandsche S.S.-bandleten, die uil een kamp ontvlucht waren,hebben kans gezien Iwaalf inbraken te plegen. Nu werden ze in Weert gepakt/in hot be zit van veel gestolen gouden .voorwerpen. Red. fUtsCfr t H. M. de Koningin gevestigd Kneuterdijk 20, Den Haag, waar beido particuliere secretaris sen alle bezoekers to woord zullen slaan. Twee jonge politiemannen die hun op leiding in Schalkmaar hadden gehad zijn tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal uil een onbewoond huis in Arnhem. Voor de Middelbare Meisjesscholen en de erkende Handelsscholen is eveneens bopaald, dat geen eindexamen zal wor den gehouden en dat de leerlingen toch het diploma zullen kriigen. De onderwijzers-examens zullon in Sep tember worden gehouden. Er i zijn de kinderen, wier ouders zoek zijn, geaodo of weggevoerd. Deze commissie zal optreden als een soort voogdijraad, en dit blijven als de ouders nooit zouden terugkeeren, wat helaas in vele geval len wol zekerheid is. Medegedeeld wordt, dat de gevallen van tuberculose in Nederland toenemen, evenals ook in België. Er zijn in West- Nederland 200.000 gevallen van onder voeding geconstateerd. Er is bureaucratische heibel over de kwestie der loonen van de bouw vakarbeiders. De organisaties van werk gevers en werknemers waren overeenge komen over een bepaald cijfer, dal wij onlangs hebben medegedeeld. De Stich ting van den Arbeid had geen bezwaar tegen deze overeenkomst. Men zou zeg gen dit is prachtig. Doch formeel wes het niet in orde. En nu komt hot College van Rijksbetciddelaars verklaren, dat er niets van komen kan, omdat zij het niet hebben goedgekeurd. En de patroons die zich aan de nieuwe regeling zouden hou den worden bedreigd met straf Dit is wef Holland op zijn smalst. Red. BINNENSCHEEJ^AART Zoojuist is hel bericht binnengekomen, dat de vaart door de Dortsche Kil is opengesteld, met inachtneming van de hieronder volgende bepalingen 1. Er dient zeer langzaam gevaren te worden tusschen Willcmsdorp en 's-Gravcndcel (vaarsnclhcdcn worden op de borden aangegeven). 2. Maximum diepgang 13 ft. 3. Maximum tonnage 1000 ton. 4. Lichters, grooter dan 600 ton dienen afzonderlijk gesleept te worden door de Noordelijke opstakcls, indien er echter twee schepen van 600 ton zijn, mogen deze zij aan zij gesleept Bcrgings- cn patrouillcbootcn zijn te 's-Gravendeel gestationnccrd, teneinde het verkeer te regelen. EEN ORGANISATIEBUREAU VOOR DEN LANDBOUW Onderstaande centrale landbouw- en landarbeidersorganisaties hebben een or ganisatiebureau voor den Landbouw ge sticht, dat gevestigd is Anna Paulowna- straat 20, 's Gravcnhage, telefoon 390415. Deze slichting is het resultaat van de samenwerking uit den bezettingstijd, die men nu in het belang van den Landbouw en van ons geheele volk wil benutten als het centrale punt van waaruit men alle beschikbare krachten en plannen wil coördineeren, opdat zoo spoedig mogelijk een krachligen boeren- en landarbeiders stand zal kunnen optreden. Een uitvoerige circulaire zal zoo spoe dig mogelijk en op ruime schaal worden verspreid onder boeren en tuinders en landarbeiders. Daarin wordt er op gewezen, dat er van een georganiseerd optreden van onze boeren en tuinders en land- en tuinarbei- ders in leite geen sprake meer is. Waar om het in de eerste plaats noodig is. dal men weer gezamenlijk praten kan en vat krijgen op onze landbouwbevolking om weer gezamenlijk te kunnen optreden, wijl anders tal van ongewensclite stroomingen zullen ontstaan. Ook wordt vermeld, dat uit tal van be sprekingen den wensch naar voren geko men is om na don oorlog op te richten één groolo en sterke publiekrechtelijke landbouworganisatie, die zich Sn de toe komst ook kan inlaten met do uitvoering van eventueel noodzakelijke landbouw- ordcningsmaatregelen, zonder een ver lengstuk van de overheid te zijn. Waarom geadviseerd wordl zoo spoe dig mogelijk gewestelijk en plaatselijk de oude organisaties weer in het leven te roepen voor zoover dat nog niet gebeurd kander te werken. De circulaire is '-eteekend Voor de Christelijke Boeren- en Tuin dershand. C. v. d. Heuvel. Voor de R.K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, Ir. G. J. Heijmeyer. Voor het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité, H. D. Louwos. Voor den Nederlandschen Bond van ar beiders in land- en luinbouw. I. Lageveen. Voor den Nederlandsch Christelijken Landarbeidersbond. M. Rupperl. Voor den Nederlandschen R.K. Land- arbeidersbond, C. J. v. d. Ploeg. FRISCO-CONFERENTIE GE-EINDIGD Amerikaansche landing bij Ternate President Truman heeft de slotrede ge houden. Hij zeideHet handvest is oen soliede grondslag, waarop wij een betere wereld kunnen bouwen. Gij hebt een over winning op den oorlog zelf behaald het handvest is een uitdrukking van hel ga- loof, dat oorlog niet onvermijdelijk is, en dat de vrede kan worden gehandhaald. Hel Charter der Vereenigde Volkeren is met algemeene stommen aangenomen. De premier van Zuid-Afrika. Smuts, heeft daarbij een rede gehouden, en dit char ter het handvest der humaniteit genoemd. De geheele menschheid heelt dit aan vaard, zei hij, ook zelfs diegenen die nu daartegen zoo zwaar hebben gezondigd, Deze super-democralie beschikt over de ncodige machtsmiddelen om de democrati sche instellingen over de geheele wereld le verdedigen. Onze Dr. Loudon legde er den nadruk op. dat do regeling der mandaatgebieden aan alle volkeren, die nu nog onder voog dij staan, de belofte geeft, dat ook voor hen hot uur der vrijheid zal slaan, en dat zij geen wingewesten meer zullen wezen voor de heerschende volkeren. Aan de nieuwe Poolsche regeering zal gelegenheid worden gegeven, alsnog het handvest te onderteekenen. HET VERRE OOSTEN. Volgens de Japansche radio hebben de geallieerden nu weer landingen uitge voerd op het eiland Kune, 80 !:m. ten Westen van Okinawa. De landingen, waarvan we gisteren reeds melding maakten op een eiland ten Westen van HaJmaheira, blijkt le hebben plaats gehad op Ternate. De geallieerden maken echter slechts melding van uit gebreide operaties in dit gebied. Op Borneo rukten de Australiërs verder op langs de kust en zuiverden de stad Miri. De lapansche regeering heelt een bood schap gericht tot do bevolking, waarin het verlies van Okinawa wordt medege deeld en waarin voorts de uiterste vol harding en het trotseeren van den dood gevraagd wordt om de huidige crisis het hoofd te kunnen bieden. De bevolking werd er voor gewaarschuwd, dat de ge allieerde luchtaanvallen op het moeder land intensiever en voolvuldiger zullen worden en dat een invasie wordt ver wacht. De tegenwoordige crisis is de grootste sinds de Mongoolsche invasie, zoo werd meegedeeld. Radio Tokio gaf gisteren toe. dat de meeste steden op Formosa, die van be lang voor de Japansche oorlogvoering wa ren, door de geallieerde luchtaanvallen der laatste 6 .maanden geheel verwoest Nadat een zeer groote formatie super- forten de steden Nagoya en Osaka ge teisterd hadden, deden enkele uren later nieuwe formaties van deze reuzenvlieg- tuigen een zwaren aanval op doelen op Hondo, een der Japansche hoofdeilanden. De hoofdmacht, bestaande uit meer dan 200 vliegtuigen, deed oen aanval op een haven ten Zuid-Westen van Nagoya. Beide aanvallen zijn oen succes ge weest. Slechts 5 vliegtuigen gingen ver loren. FRANKRIJK. De gemeenteraadsverkiezingen in Frank rijk zijn nu ook op hot Fransche platte land en de kleinere sleden gehouden. Evenals in Parijs het geval was, is ook hier een sterke verschuiving naar links aan den dag getreden. Enkele samenval lende cijfers Het centrum en de conservatieven had den in 24.C30 gemeenten de meerderheid. Nu zullen ze dat slechts hebben in 16000. De socialistisch-radicalen hadden de meer derheid in 9000 raden. Thans slechts in 5000. Daarentegen zijn de socialisten ge- stogon van 1300 lot 4000 raden waarin ze de meerderheid hebben, en de communis ten van 300 tot 1400 gemeenteraden mei communistische meerderheid. De vorige verkiezingen waren tien jaar geleden ge houden. Do getallen ziin afgerond. DUITSCHLAND. Met de zuivering in Duitschland is het nog pover gesteld. Er verschijnen weer opschriften met Heil Hiller, Lang leve de Führer, Leve Groot Duitschland. In het Rijngebied, waar Dr. Hans Fuchs president is geworden, zijn reeds veel na zi's "weer in dienst genomen, onder voor geven, dat er geen voldoende menschen In de Amerikaansche zone zijn reeds 13.000 Duitsche politiemannen aangesteld. Wel mogen de geallieerden de oogen open houden Het schijnt dat Rusland radikaler optreedt tegen de nazi-bende dan de Angelsaksen. In Stockholm waren 400 leden van de Duitsche legatie aanwezig. Ook een won derlijk groot getal. Gelukkig worden ze onder bewaking naar Duilschland terug gebracht. In Regensburg in de Rijksbank is een milliard aan goud en zilver gevonden. Hel was do metaalvoorraad van Beieren en Oostenrijk. Vroeger, na de annexatie, moesten de Woensche Joden op hun knieën het pla veisel schoonmaken van do verf der vroe gere regeeringsplakkaton. Thans is aan de nazi's dezelfde taak opgedragen, en knielende verrichten zij hun werk, POLEN. De Poolsche regeering te Londen blijkt geen genoegen te nemen met den gang van een voorloopige Poolsche regeering. Zij heeft een verklaring overhandigd aan de regeeringen der geallieerde landen, Sovjet-Rusland uitgezonderd, v/aarin for meel geprotesteerd wordl tegen de nieu we voorloopige Poolsche regeering van nationale eenheid. Gezegd wordt, dat de z.g. Poolsche voorloopige regecring on- weltig is. De Poolsche regeering te Lon den verklaart voorts, dat het haar gezag alleen zal overgeven aan een regeering, die gevormd is op vrijen Poolschen grond en waarin de wil van hel volk, zooals deze tot uitdrukking gebracht wordt door vrije verkiezingen, weerspiegeld v/ordt. De coalitieregeering is nu gevormd, en - ook van de Londensche Polen ziltor er in, Hol is een groot succes voor de Engelsche en Amerikaansche gezanten, die hierop voortdurend hobben aangestuurd. Maar ook een groot succes voor Rusland, dat dit alles in Moskou ziet geschieden, met als resultaat een bevriend Polen Om deze vriendschap te onderstrepen heelt Slalin een feestmaal acngericht, waar de geheele nieuwe regeering van Polen mee aanzat, terwijl de gezanten van Engeland en Amerika er ook aan deelnamen, benevens de groote Russische leiders Mololov, Kalinin en Worosjilov/. Wel is het dus botertje tot op den Maar ondertusschon beginnen die Pool sche vrijheidsstrijders, die zich tegenover Rusland hebben misdragen hun jarenlan ge gevangenisstraf. Is dat niet een beetje zonde van deze ir.ensch En dan nog wel in deze vreug deroes Misschien komt hier nog wel eenige verzachting. Laat ons het hopen. Zij hebben dit toch aar. hun herrijzend vaderland niet ver- RUSLAND. Stalin werd in de Opperste Raad van de Sovjet-Unie enthousiast verwelkomd. Het was de eerste samenkomst na de over winning op Duitschland. Besloten werd, de 13 oudste lichtingen te demoblliseoren. Grooto zorg zal worden besteed aan het sociaal weer inschakelen van de gedemo biliseerde soldaten. O.a. zal hun worder. uitbetaald een extra soldij van het totale bedraq, dat zij tijdens den oorlog aan soldij hadden ontvangen. De Sovjet be noemde Vasiliy Valkov tot ambassadeur in Nederland. Wie had dat vóór den oor log kunnen denken Wal leven wij snel. BELGIE. Er is oen nieuw obstakel gekomen. Het blijkt dat hot ontslag van het mi nisterie Van Acker, dat werd aangebo den. door den Prins-Regent niet is aan vaard. Zij kunnen dus niet aftreden. En de koning kan dus oolc geen nieuw mi- Ondertusschen blijkt, dat de socialisten en communisten blijven bij hun besluit, dat alleen het aftreden van den koning rust zal kunnen brengen. ARGENTINIË Uit Buenos Aires wordt meegedeeld, dat de Inter-Amerikaansche uitvoerende Raad het plan heeft voorgesteld, om aan te dringen op de aanvaarding van twee vlecschlooze dagen per week, teneinde een vergrooling te verkrijgen van den export van vleesch naar de door voedsel tekorten getroffen Europeesche landen. In Rusland is een enome overwinnings parade gehouden door het Roode Leger, en wel in Moskou, de hoofdstad des rijks. Drie doodvonnissen in Nederland Sectio XI van het Militair Gezag deelt De krijgsraad te velde van het M. G, heeft, zooals reeds eerder was meege deeld, de Nederlanders W. Salomons. T. Paques en H. M. Eggers wegens hulpvor- leening aan den vijand Ier dood veroor deeld. Zij waren in diénst getreden van de Waffen S.S. en hadden zich bovendien schuldig gemaakt aan spionnage. Deze doodvonnissen zijn thans door den kogel voltrokken. Wat het Roode Kruis deed wist u. dat hel Nederlandsche Roode Kruis tij. dens de bezetting bij evacuaties hulp verleende aan 3027 liggende en 38.183 zittende patiënten Landbouwhoogeschool Degenen, die voornemens zijn zich, na' haar heropening, aan do Landbouwhoo geschool te laten inschrijven om hun studie daar aan te vangen of voort te zetten, wordt verzocht zulks zoo sooodtg mogelijk aan het secretariaat der Hooge- schooL Aulagebouw, Rijksstraatweg 1 te Wageningen, op te geven, met vermel ding van de volgende gegevensnaam en voornamen, geboortedatum, aeboorte- plaats, tegenwoordig adres, studierichting, laatst afgelegd examen. Verzocht wordt dezen oproep in andere bladen over te nemen. Binnenscheepvaart op Dordrecht en Rotterdam De binnenvaart op Dordrecht en Rotter dam is opengesteld door de volgende ka- Vanaf Wemeldinae, Oosterschelde, En- jelsch vaarwater, Keeten, Mastgat. Zijpe. Slaak. Krammer. Volkerak. Oost Hellegat. Holl. Diep, Amer, Eergsche Maas, Op Andel. Alqedamde Macs. Gorinchem, Dor drecht, Rotterdam. Er dient rekening mee johouden te worden, dal de route vanaf don Moerdijk tot Dordrecht i.v.m. opge blazen bruggen nabij Heusden en Keizers- vecr, alleen bevaarbaar is voor schepen met een maslhoogt.. van kleinor dan 7 ra. bij hoog water on een minimum water diepte van 4 m. bij laag water spring. Deze route is voor schepen tot 600 ton Verboden zijn Dortsche Kil en Nieuwe Morwedo. Alle schepen dienen van de noodige papieren, waaronder zich i I de hier boven v Europeesche zorgenkinderen Een enkel woord over Spanje, en over Frankrijk, beide nog zorgenkinderen, voor wie in Europa blijvende vrede wenschl. Do positie van Franco, de vriend van Hitler's en Mussolini's bewind, blijft wan kel in Spanje. Aan de grens drommen de tegenstanders samen. Zal een invasie een revolutie brengen Intusschen beproelt Franco de reuzenzwaai le volbrengen. Hij treft voorbereidingen voor het uitschrijven van verkiezingen. Reuters bijzondere cor respondent stelt de vraag, af dat wel kan bij de tegenwoordige fascistische constitu tie. En Franco tracht zich den steun van ide Katholieke Kerk le verzekeren, door ln een toespraak tot religieuze adviseurs I' 'an het charitatieve instituut van de Pha- anx in het Prado-paleis te verklaren „de principes von het evangelie ziin de v/are /leugelen der vrijheid. Het is omdat wij deze principes verdedigen, dat wij syste matisch van buiten Spanje worden aan gevallen. De eenige wcarheid die haar weg kan vinden in deze verwarde wereld is de Katholieke Kerk". En Frankrijk Te Constantine werden 13 Algerijnsche Mohammedanen ter dood veroordeeld. Egypte doet stappen om op schorting van de executie te verkrijgen. En ondertusschen stelt de Syrische regec ring haar gezcnl te Londen een bedrag van 200.000 pond sterling lor beschikking len behoeve van de propaganda voor de Syrische zaak en die der Arabische liga. Eenzelfde crediet zou er geopend zijn voor de legalie le Washington. Bii de laatste onlusten in Syrië werden er 53 personen gedood en 332 gewond. Syrië verklaarde dat alle voorrechlen van do Franschen in hun land zullen worden afgeschaft, en gesn enkele relatie mot Frankrijk ln de toekomst zal blijven beslaan. Engeland staal op het standpunt, dat zijn troepen daargeen Engelsche territo riale belangen dienen, doch enkel de mst willen bewaren in dit doorgangsland naar het Verre Oosten, waar de verwoede strijd geen enkele belemmering duldt. Engeland zal dus zeker bereid zijn, zijn troepen terug te trekken, gelijk Syrië ver langt, als er een stabiele toestand van vrede gekomen is. Zal De Gaulle, zii het laat. inzien, dat het met de nieuw ontwc rkte Arabische 'anden slecht kersen eten is, en door toe gevendheid trachten te redden wat wel licht nog te redden is Red. De toestand in en om Gouda Het zal wel eenigen tijd duren, voor de beroemde kerkramen uit de oude Sint Janskerk in Gouda weer op hun oorspron kelijke plaats terug zijn. Zooals men weet behoorden de „Goudsche glazen" de kerk bezit niet minder dan 69 ramen tot de kostbaarste, die in geheel Neder land te vinden zijn. In 1939 werd begon nen de ramen er uit te halen, een werk, dat in totaal ongeveer f 12.000 kostte. Aanvankelijk v/erden ze in kaaskelders bij boeren in de omgeving opgeborgen, maar later werden ze naar speciaal voor dit doel ingerichte kunstkeldors in de duinen bij Zandvoort overgebracht. Een klein aantal ramen werd in Gouda zelf in veiligheid gebracht en experts van het atelier Schouten zijn thans bezig ze weer Wat den toestand in Gouda en omge ving betreft, de berichten daarover zijn in het algemeen zeer gunstig. De slad zelf, die toch nooit tot de rijksto van de provincie Zuid-Holland behoord heeft, is vanzelfsprekend nog sterker verarmd, de gezondheidstoestand is aanmerkelijk slech ter geworden. Het sterftecijfer is ongeveer verdriedubbeld. Maar de belangrijke be drijven in Gouda zijn er goed afgekomen, evenals de bedrijven in de randgemeen ten. Wanneer do overal geldende problo- men met betrekking tel grondstoffen, ener gie en arbeidskrachten zijn opgelost, zal er in dil gebied oogenblikkelijk met volle kracht aangepakt kunnen worden. De stearinekaarsenfabriek. het grootste bedrijf in Gouda, was er in geslaagd, on geveer 100 ton grondstoffen in schuilkel ders achter to houden, cismede enkele hondorden lonnen vetzuur, dat bij de zeep fabricage gebruikt wordt. Wanneer er ko len ziin, zal het werk met een deel van het personeel hervat kunnen worden. De aardewerkindustieën, waarvan Goe- dewaagen's Koninklijke Pijpen- en aarde werkfabrieken de belangrijkste zijn, heb ben op het oogenblik met gebrek aan stroom te kampen. Hot Goudscho kunst aardewerk, dal een groote afzetgebied begon te krijgen, zal voorloopig zijn plaats in de productie moeten alstaan aan hel gebruikt-aardewerk, waaraan overal in Nederland enorme behoefte beslaat. De Goudsche bleekerijen en wasscho- rijen, die in het heele land bekend waren, hebben vooral in de laatste jaren van de bezelting een gevoeligen klap gekrogen, omdat transport ontbrak. Van de kaasmarkt, die vroeger eiken Donderdag in Gouda werd gehouden, is niets overgebleven. Er wordt op het oooen blik aeen kaas gemaakt, omdat al do melk naar de groote steden wordt ver voerd. Gouda behoorde tol de belangrijk ste kaasmarkten van Nederland, ln 1937 werd ruim 4'2 miliioen kilo kaas door de boeren uit de omgeving aangevoerd. Natuurlijk zullen te zijner tijd de Goud sche kaasmarkten wel weer in eere her steld worden, maar men moei te dien aanzien niet te optimistisch zijn. De industrieën rondom Gouda hebben den oorlcg qoed doo;slaan. De bekende zilverindusVrio van Schoonhoven heeft nog genoeg voorraden om weer aan het werk ln Boskoop, het centrum voor hoornen, planten cn heesters, is men tijdens de be zetting met nieuwen aanplant doorgegaan c-n daar wacht men thans op nieuwe ex portmogelijkheden. Men beseft er, dat in Duitschland een belangrijke afnemer ver loren is en daarom wordt gehoopt, dat Engeland deze plaats zal gaan innemen. De laalste jaren werd hier veel inland- scho tabak verbouwd, een bezigheid, die uiteraard geen windeieren heelt gelegd. Waddinxvoen. een centrum voor de meubelindustrie en V/oorden, waar con- fectiegoederen werden gemaakt, hobben oveneens geen directe schade geleden. Zware luchtaanvallen heelt Gouda in de aigeloopen jaren weinig te verduren gehad. Alleen het slalion van dit be langrijke spcorwegknooppunt v/erj ver nield. Maar weinig stations in Nederland zijn zoo grondig onbruikbaar gemaakt als het Goudsche. Op het oogenblik worden besprekingen gevoerd om het zoo spoedig mogelijk le herstellen en de mogelijkheid beslaat, dal hel nieuwe station op een andere plaats zal verrijzon. Er is een schreeuwend tekort aan ar beidskrachten en werktuigen. Er moeten noq 2500 arbeiders uit Duitschland terug keeren. Ook dit maakt, dat aan de her stelplannen nog niet eens begonnen kan v/orden. Interessant is, dat Gouda eerder dan de meeste andere steden in Zuid-Holland ziin volle vrijheid terug kreeg. Zaterdag 5 Mei, om 10 uur 's morgens, kwam do groote ommezwaai. 24 uur eer der dan bijna overal elders. Burgemees ter James word ingehaald en ziin NSB- voorganger gearresteerd en op hetzelfde oogenblik werd met de inrekening van landverraders begonnen. Maar de Duit- sche bezetting kon zich hiermee nog niet veresnigen. Er v-.-erd wal gescholen en zoo kwam het. dat C-ouda een spannen- den vrijheidsdag beleefde. Op het oogen- b'Lk is alles allang weer rustig cn kalm, te kalm naar den sin van de Gouwena ren, die het liefst zoo gauw mogelijk aan het werk willen. A.N.P,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1