VRIJE STEMMEN Wordt het Levant-geschil opgelost? DAGBLAD VOOR ZEELAND Terug in Vlissingen Ie JAARGANG NUMMER 195 Woensdag 27 Juni 1945 Algemeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Russische bedreiging voor Japan Communistic Conferentie van Indische leiders sche Partij in Duitschland opgericht Fluister» campagne in Amerika 95.000 Nederlandsche Joden vermoord Knut Hamsun voor de recht» bank Goed nieuws voor rookers Er is Maandag opnieuw een poging ge daan om over het doode punt in het Le- vantgeschil heen te komen. Paul Bon- court, de leider van de Fransche delega tie te San Francisco, heeft namens zijn regeering aan de vertegenwoordigers van de vijf groote mogendheden op de con ferentie van San Francisco vooraesteld om een missie naar Syrië te zenden. Deze missie zou moeten samengesteld worden uit drie neutrale en onpartijdige gemach tigden en zou tot taak moeten hebben om den oorsprong van het geschil te onder zoeken en alzoo een overeenkomst Ie ver gemakkelijken. De gemachtigden zouden volgens Boncourt's voorstel gekozen moe ten worden door het uitvoerend comité van de Frisco-conferentie of volgens de procedure die door het comité wordt aan bevolen. Inmiddels hebben de regeeringen van Syrië en Libanon dezer dagen gelijktijdig een nota tot Frankrijk gericht. Daarin vra gen zij terugtrekking van de Fransche troepen uit den Levant, overdracht van de speciale troepen, teruggave van de in 1941 door generaal Dentz naar Frankrijk overgebrachte gelden en opheffing van de beperkingen, die beide landen belem meren in het volledig genot hunner sou- vereiniteit. Russische bedreiging voor Japan Volgens berichten uit Australië zouden de Japanners Ned. Borneo en de olieha ven Balikpapan reeds ontruimd hebben. Correspondenten deelden mede, dat geal lieerde mijnenvegers reeds bezig waren de toegangen tot de haven van Balikpa pan schoon te vegen, om de invasie voor te bereiden. Nadat den Japanners eenige dagen tijd was gegeven om op adem te komen, het vernietigingsoffensief op de Japansche steden voortgezet. Thans waren het de steden Nagova en Osaka, die geteisterd werden en eenige veranderingen ondergingen. Ook in China trekken de Japanners nog steeds terug, op den voet gevolgd door de troepen van Tsjang-Kai-Sjek. Correspondenten melden, dat Rusland een groot leger in Siberië gereed houdt als bedreiging voor Japan. Volgens de Japansche radio zouden de geallieerden momenteel landingen uit voeren bij West-Halmaheira, het groot ste Ned. Indische eiland der Moluk- ken. Van geallieerde zijde worden deze berichten echter niet bevestigd. De Communistische Partij in Duitschland Voor den eersten keer sinds 12 jaar heeft Duitschland thans een communisti sche partij, zoo deelt Radio Moskou mee. De partij is te Berlijn opgericht en werd erkend door de Russische bezetfingsauto- rileiten. De partij wijst de introductie van het Sovjet-systeem in Duitschland af, doch vraagt om de groote landgoederen onder Duitsfche boeren te verdeelen. Zij heeft een eigen dagblad, de „Deut sche Volkszeitung". De partij wil een anti-fascistisch en de mocratisch regiem, een democratische par lementaire republiek met behoud van alle democratische vrijheden. De communistische partij ondersteunt de ontwikkeling van den vrijen handel en de particuliere onderneming in Duitsch land op basis van den privaateigendom. Zij vraagt de confiscatie van de eigen dommen van alle nazi-leiders en oorlogs misdadigers en het aanvaarden door het Duitsche volk van de noodzakelijkheid om alle herstelwerkzaamheden te betalen. Deze betalingen moeten verdeeld wor den op een wijze, waarbij de rijkere Duit- schers het 'meeste betalen. enorme productiebronnen te ontwikkelen, zijn industrie op te bouwen en zijn ver woesten bodem te herstellen. Indien ik mijn afkeuring uitspreek over degenen, die het willen aansturen op een oorlog met Rusland, ben ik mij er wel van bewust, dat de beslissing over de vraag, of de Vereen. Staten en Rusland ooit oorlog zullen voeren, niet alleen bij de Vereen. Staten ligt. De oplossing van deze kwestie hangt ook van Rusland ai. Maar ik kan geen reden zien, waarom Rusland oorlog met de Vereen. Staten zou willen voeren. 95.000 Nederlandsche Joden vermoord Te Sittard is een groep Nederlanders uit het kamp te Theresienstadt aangeko- voeg(je er aan toe< dat hij zijn houding men. Deze groep maakt deel uit van het transport van ongeveer 800 Nederlanders en 400 statenloozen van Joodsche afkomst, dat al eer.igen tijd op weg is naar ons land. Voorts zijn te Maastricht 308 Nederland sche Joden aangekomen uit het kamp te Bergen-Belsen, die, toen ze door de Duit- schers op transport naar het Oosten wa ren gesteld te Trebitz bij Frankfort a. d. Oder door de Russen zijn bevrijd. Van dit transport wordt nog een aantal per sonen verwacht. Van de meer dan 100.000 Nederland sche Joden, die naar Polen en Duitsch land werden gedeporteerd, zijn thans niet meer dan 1400 teruggekeerd. Het is nu met zekerheid komen vast te staan, dat op deze kleine groep na, welke mogelijk in de naaste toekomst nog iets grooter zal blijken te zijn, ongeveer 95000 Nederlandsche mannen, vrouwen en kin deren van Joodschen bloede door de Duit- schers zijn vermoord, waarvan het groot ste deel in de gaskamers van Auswitz door verstikking om het leven is gebracht. Fluistercampagne in Amerika De Amerikaansche minister van Bin- nenlandsche Zaken, Ickes, heeft in een rede aan een maaltijd, die ter eere van Thomas Mann werd gegeven, een aan val gedaan op degenen, die spreken over een oorlog tusschen Amerika en Rusland. Iedereen weet, zeide hij, van de fluis tercampagne, welke de menschen zenuw achtig wil maken. Als ik dit gefluister hoor, vraag ik me af, of Goebbels wer kelijk dood is, of daf hij naar Amerika is ge-emigreerd. Rusland wil vrede om zijn beschadigde Te Simla is vanmorgen de conferentie van Indische leiders op uitnoodiging van den onderkoning. Lord Wavell, begonnen. Lord Wavell vertelde de Indische lei der op deze zitting, dat het plan van de Britsche regeering niet beschouwd moet worden als een definitieve regeling van het complex problemen van het land, maar dat hef succes van de conferentie de definitieve regeling zou verhaasten. U moet mijn leiderschap aanvaarden, zoo voegde Lord Wavell er nog aan toe Kunt Hamsun voor de rechtbank De Noorsche schrijver, Knut Hamsun, verscheen Zaterdag voor het gerechtshof te Grimstad, voor het zich onderwerpen aan een voor-onderzoek. Hij werd beschul digd van het lidmaatschap der Quisling partij en beticht van het schrijven van artikelen tot steun van den vijand. Hij beweerde onschuldig te zijn. Hij zeide, nooit geteekend te hebben voor het lid maatschap der Quislingpartij, maar hij scheen „er in geduwd te zijn". Hij gaf toe artikelen geschreven te heb ben voor de Quislingbladen, maar hij niet betreurde, doch dat hij deze zou wij zigen, „nu hij wist hoe de Duitschers ge handeld hadden". Goed nieuws voor de rookers De tabaksposïtie is gunstiger dan men zou opmaken uit de ontevreden gezichten van de rookers, die op het oogenblik hun Engelsche sigarettenblikjes weer hebben gevuld met onwelriekende Belgische shag. De tabaksindustrie in het Zuiden, die bij de bevrijding vrijwel zonder grondstoffen zal, is weer voor een belangrijk deel in werking gesteld. De eenige cigarettenfa- briek, 47 sigarenfabrieken en 9 fabrieken van kerftabak zijn op het oogenblik in bedrijf. Kort na de bevrijding kon men reeds beginnen met de verwerking van een partij tabak van de Duitschers. Tot 15 Mei was slechts 4 pet. van de door de regeering overzee aangekochte tabak in gevoerd. Tot dien tijd waren 11 bonnen aangewezen en werden in totaal 7.744.000 rantsoenen verstrekt. Voorloopig zal met het oog op de ener gievoorziening alleen in het Zuiden het productie-apparaat kunnen werken, doch hier wordt dan ook volop geproduceerd en er wordt thans een voorraad aange legd, waaruit binnenkort een geregelde toewijzing voor het geheefe land zal kun nen plaats hebben. Het ligt in de bedoeling dan de distri butie in Noord en Zuid over een kam te scheren. De gemiddelde consumentenprijs voor sigaren zal 15.5 cent plus opcenten bedragen, voor kerftabak 26 cent plus opcenten per 40 gram, voor 20 cigaretten ongeveer 75 cent. A.N.P. Zilveren munten voorloopig nog niet in circulatie Herrijzend Nederland meldt, dat de zil veren munten welke de regeering in Ame rika had laten vervaardigen, voorloopig niet in circulatie gebracht zullen worden. NIEUWS IN HET KORT Te Amsterdam is een tweede schip uit zee binnengeloopen, -n.l. het s.s. „Ros sum" met een lading cacao, wol en ver bandmiddelen en 15 ambulance-auto's. Te Giesen-Nieuwkerk is de voormalige N.S.B.-burgemeester van Scherpenisse, L. Meerman, gearresteerd. Het blijkt, dat door de enorme hagel buien op 1 Juni j.l. de land- en tuinbou wers te Etten voor f 300.000 schade heb ben geleden. In Augustus beginnen in Oisterwijk weer openluchtvoorstellingen. Opgevoerd zal worden „Don Quichotte" van Pieter Langendijk. Er wonen nu weer bijna 50.000 men schen in Arnhem. Verwacht wordt, dat dit aantal midden Juli 75.000 zal bedragen Bij de bepaling der bezettingszones Duitschland zullen de Franschen langs de grens van Zwitserland de bewaking uit oefenen, en de Amerikanen een gedeelte van Beieren en Wurtemburg van hen over nemen. Ook in West-Saksen zullen de Amerikanen voor de Russen plaats ma ken en ongeveer 250 km. terugtrekken. Als eerste oorlogsmisdadiger zal Engeland terechtstaan een duikbootcom mandant, die de in zee drijvende slacht offers van een torpedeering nog met ma chinegeweren had beschoten. In Frankrijk staaf terecht de uitvinder van de V I, die deze uitvinding aan de Duitschers zou hebben verkocht. Het is de Franschman George Claude. Ons nieuwe ministerie Wij vermelden nog kort het volgeiJde Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, minister van Justitie, geboren 1903 in Arnhem. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, werd in 1929 adjunct secretaris van de Roomsch Katholieke Staatspartij later directeur van 't Schaep- manhuisparticulier secretaris -van Mi nister Ruys de Beerenbrouck. Hij was lid van het vaderlandsche comité en maakte deel uit van het politieke convent. Theorie in hitch-hiken Kent U het boek „Rendez-vous in San Francisco" Het is het verhaal van een ondernemend student hij is intusschen adjudant van H. M. de Koningin gewor den en heeft zijn deel bijgedragen aan het Berlijnsche bommentapijt, dat zelfs voor wijlen Adolf onverteerbaar bleek die, terwille van een weddenschap, met 10 dollar op zak een reisje van Den Haag naar San Francisco maakt. Wan neer u van plan bent in deze dagen uw familie in ander streken van ons vader land te gaan bezoeken, kan ik u zeer aanraden dit boek eerst eens door te le zen. U kunt er een uitgebreide beschou wing in vinden over de techniek van het „hitch-hiken". En deze kunst dient u vol ledig te beheerschen, aangezien tegen woordig de stelregel geldt„Kun je goed haiken, rij dan mee Natuurlijk moeten er eenige wijzigingen in het San Francisco-systeem worden aan gebracht u moet b.v. niet in Leiden bij een overweg gaan staan, in de hoop, dat een vriendelijk automobilist, die voor boomen moet wachten, u mee zal ne men, want u zult vele kolo's Engelsche biskwies geconsumeerd hebben, voor u do eerste trein ziet passeeren. Maar u kunt wél gaan staan bij een van de 'vele nood bruggen, want daar zijn alle auto's ge doemd hun tempo te vertragen of zelfs te stoppen, om het verkeer van den an deren kant door te laten. Het is een -le kend feit, dat meisjes gemakkelijker een „lift" krijgen dan jongens, maar een jon gen met een sigaret in z'n mond heeft in dezen tijd ook een redelijke kans, want de begeerige auto-plutocraat redeneert bij zichzelf„Als die vent nog wat te rooken heeft, schiet er misschien voor mij ook nog wel een Rhodesia op over". Laat u dus niet ontmoedigen door de groote kudden menschen, die overal langs den weg met hun duimen staan te zwaaien, maar kiest u een gunstig punt uit en doe mee. Houdt vooral uw naastbijzijnde i currenten in de gaten, want mocht er bij hen een vrachtwagen toppen, dan kunt u ook mee, als u maar hard loopt Hitch-hiken in practijk Doch laat ik probeeren tot m'n onder werp te komen. Eind October en begin November van het vorig jaar kregen we in Den Haag via Radio Oranje de halen over de ovorslroomingen en de lan dingen op Walcheren en tenslotte het verslag van de fantastische bevrijding van Middelburg. De gezichten om de ra dio werden strak bij het bericht, dat de Westkappelsche dijk gebombardeerd was. Natuurlijk, wij begrepen, dal de Gealli eerden tot eiken prijs de weg naar Ant werpen vrij moesten maken, maar ieder, die Walcheren kende wist, dat deze 'prijs wel zeer hoog was. De Moffen hadden veel kunnen vernielen, maar tegen het water van de Noordzee konden zelfs de Duitsche Vernichtungs-truppen niet con- curreeren. Toen ik dus na de bevrijding van N.- W.-Nederland in Goes kwam, heb ik di rect de gelegenheid aangegrepen om ook Walcheren te bezichtigen en inderdaad ben ik er in geslaagd Vlissingen te be reiken, op de wijze, die ik hierboven uit eenzette. Er zijn op dit traject veel moge lijkheden voor den ervaren „hitch-hiker" bij de controle-post op den Sloedam stopt elke auto, en bovendien vormt zich, nu de hoofdweg Middelburg-Vlissingen onder water staat, bij het begin van het Jaag pad elke twee uur een file, die wachten moet tot het verkeer in de richting Vlis singen weer voor een uur wordt vrijge geven. Toen een langdurig duim-opste- ken bij Goes dus eindelijk beloond werd en een chauifeur mijn metgezel en mij lot voorbij Lewedorp meenam, was een wandeling naar den Sloedam voldoende om ons linea recta-verbinding met Vlis singen te geven. Vlissingen, zooals ik het zag. En daar zagen we dan toch wel heel duidelijk, dat radio Oranje over Walche ren niet overdreven,had. Ik hoef tegenover u, die het voor het meerendeel al wel gezien zult hebben, niet uit te wijden over huizen, die in puinhoopen zijn ver anderd, over winkels, waarvan niet al leen de ruilen stuk zijn, maar bovendien de muren verzakt en de deuren versplin terd, over heeje wijken, waar het water heer en meester is en langzaam aan de arbeid van vele jaren vernietigt. Wij wa ren er op voorbereid, en tóch heeft het me aangepakt om te zien, hoe de kale boomen den indruk van een triesten No vembermiddag gaven aan dezen eenigs- zins bewolkten zomerdaghoe van een huis, van waaruit ik zoo vaak over de zee heb uitgezien, nu nog slechts de voor gevel over is hoe het beeld van den ouden Frans Naerebout de bevrijding niet heeft mogen beleven. Wij wandelen over den Singel en zagen aan het behang de huizen, hoe hoog het water gestaan heeft. We stonden aan het eind van den boulevard en zagen het water binnen stroomen over het Nollebosch, dat eens de trofsch van heel Vlissingen belooide te worden. En een oogenblik hebben we ons afgevraagdwaarvoor spannen die menschjes. die daar beneden bij dat nood- dijkje bezig zijn, zich zoo in Zelfs al is het misschien mogelijk om dit gat en die andere gaten, bij Westkapelle en Veere, dicht te krijgen, wat is er dan nog ge- ..inen? Al zullen we weer een eiland Walcheren hebben, het zal toch nooit meer hot prachtige, onvergetelijke Walcheren uit onze herinnering zijn. Vlissingen herleeft Maar toen we zagen, hoe overal men schen bezig waren om hun huizen weer bewoonbaar te maken toen we zagen, hoe overal winkels open waren, met vaak j ietwat verkleinde, maar toch voor ons Hagenaars zeer aantrekkelijke etalages toen we hoorden, dal het aantal bewoners van deze tot ruïne verworden stad van 3000 al weer tot 13.000 opgeloopen was toen beseften we, dal de Vlïssingers er anders over dachten, dat zij moediger waren dan wij. Op de boulevard ontdekten we een her rezen cafétje, en voor het eerst sinds lan gen tijd uitziende over den Scheldemond, onder het genot van een glas bier en een sigaret, voelde ik me ineens opge lucht, dat Walcheren ondanks deze ramp zalige vijf jaren den strijd niet apgaf, dat er nog kans is dit eiland te benouden. „Liever nat en vrij dan knechten Tegen 't water kun je vechten In dién strijd werd Neerland groot zeiden eenige regels van een gedichtje uit den bezettingstijd. Laat ons toonen, dat we gedurende den oorlog niet ver solt zijn. Vijf jaar lang heeft Nederland gesaboteerd, nu is het oogenblik geko men om de handen uit de mouwen te steken. Materiaal is zeer schaarsch, he- transport biedt groote moeilijkheden, maar het moet kunnen. Wij Nederlanders, houden van de zee, maarhij moet buiten onze dijken blijven Voor ons is op V.E.-dag de oorlog in Europa nog niet ten einde. Daarom te wapen tegen onzen groo'sten vijand, die desondanks onzt grootsten vriend blijft A. Y. A. LOOYEN. Sabotage In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit het archief van den Politieken Op sporingsdienst de geheele carthotheek ge stolen. Ten aanzien van de daders bestaan zekere vermoedens en het onderzoek is een bepaalde richting gaande. Naar men meedeelt, heeft de diefstal geen in vloed op de uil te voeren arrestaties, wel ke ongehinderd voortgaan. UIT STAD EN LAND GOES. Op 1 Juli is het 25 jaar geleden dat dhr H. H. Hendrikse alhier, als stati onsambtenaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. KLOETINGE. Zaterdag jl. werd alhier den collaborateur Leendertse uit Noord- Beveland gesignaleerd, deze was, zooals zijn papieren uitwezen, ontslagen door het Militair Gezag (interneeringj te Mid delburg. De collaborateur ontmoette hier ech ter menschen, die hem kenden, en ook afkomstig waren van Noord-Beveland, en in den kortst mogelijken tijd wisten vele jongens, die mede door hem naar Duitsch land waren gedeporteerd, dat deze vam pier in het dorp was. De koppen werden bij elkaar gestoken en afgesproken, dat er gepost zou worden bij de uitgangen van het dorp, zoodat hij dit niet verlaten kon. En jawel, al gauw wou hij naar Goes uitwijken, om de bus naar Noord- Beveland te halen en toen had men de poppen aan het dansen. Onze collabora teur kreeg een flink pak rammel en moest de vlucht nemen. 's HEER ARENDSKERKE. De door de vereeniging „Hulp in Nood" ingezamelde levensmiddelen, zijn in de eerste weken van Juni per autotractie naar boven de Rivieren verzonden. Het totale gewicht aan voedsel wat verzonden is bedroeg 18.047 kg., waar onder 9000 kg. aardappelen en 9047 kg. diverse andere levensmiddelen. Gekozen tot leden der Oranje-vereen, alhierdhrn Z. de Ruiter, Ds. C. v. d. Waa, J. Brouwer, J. Pik, D. v. d. Maale, J. Nagelkerke, P. A. Butler, P. Traas. J. J. v. d. Swaluw, G. van Damme, J. P. H. Polderman, A. Traas, P. J. Carels, P. Eversdijk en J. D. Weststrale. 's GRAVENPOLDER. A.s. Vrijdag zal alhier het bevrijdingsfeest worden ge vierd. Ringrijden, kinderspelen, optocht en lichtstoet zullen worden georganiseerd. De eerste maal na de bevrijding zal het Leger des Heils alhier een openlucht samenkomst organiseeren. met zang en muziek. STAVENISSE. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen is met Ingang van Maan dag 25 Juni de veerdienst Stavenisse- Ouwerkerk hervatop vaste tijden wordt overgezet naar Schouwen. ST. ANNALAND. Vrijdag 29 juni, op den verjaardag van Z.K.H. Prins Berahard zal het muziekgezelschap „Axelerando" na een rustperiode van 5 jaar een muzi kale wandeling door de gemeente doen. Daar het gezelschap nog niet voltallig is, en alle leden nog niet aanwezig zijn, hoopt men toch, dat het gezelschap goed mag slagen. De Landarbeidersbond riep op Vrij dag 22 Juni een vergadering op met de woorden: Komt allen!, maar de opkomst zeer gering, daar de bond, voordat het Ned. Arbeidsfront kwam 160 leden telde en er nu maar 22 opkwamen en er od het eind van de vergadering zich 14 opgaven voor het lidmaatschap. Als spreker trad op dhr Hoogerland uit Goes. Hij zette het een en ander uit het verleden uiteen, dat men na vijf jaren onderdrukking niet heeft kunnen werken. De vrije meening werd vernietigd, de mannen werden naar concentratiekampen en naar Duitschland gesleept, vooral de menschen van 17 tot 45 jaar, maar toch heeft men niet bij de pakken neergeze ten. De laatste woorden van spreker waren Wordt allen lid. De contributie bedraagt 40 cent per week, daar het N.V.V. nog niet zonder middelen van bestaan is. Er is een voorloopig bestuur gekozen bestaande uit de heerenF. Stols, Adr. Scherpenisse, J. den Engelsman, M. den Haan, G. Goedegebuure en als bode W. Rijnberg.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1