VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Het Groot-Hertogdom herademt Generaal Eisenhower spreekt in het Congres der Vereenigde Staten .J Ie JAARGANG NUMMER 191 Vrijdag 22 Juni 1945 Algemeens Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 LOONEN, PRIJZEN EN BOERENVER DIENSTE In deze drie woorden worden kort sa mengevat de problemen, die in de land- bouwwereld thans een allesbeheerschen- de factor zijn. Over de eerste twee punten kunnen wij enkele dingen aanhalen uit een artikel, dat ons door een onzer lezers werd toe gezonden, doch dat wegens te grooten omvang niet in zijn geheel kan worden opgenomen. Het derde punt wordt door hem ook behandeld, maar geeft tevens aanleiding, deze zaak nog van ruimer gezichtspunt te bezien, Algemeen wordt tegenwoordig gevoeld, dat de belooning en de geheele levens positie van den landarbeider dringend ver betering behoeft. Reeds zijn verschillende maatregelen genomen, zooals een minimum-loon, een vrije Zaterdagmiddag enz. De nood was op het platteland ook hoog gestegen. Er waren veel te weinig arbeiders overge bleven. Iedereen zocht een goed heenko men, naar andere, beter betaalde bedrij ven, En al is nu eenige verbetering inge treden, het gebrek aan arbeidskrachten blijft voortbestaan. Vandaar dat alom wordt gevraagd maak de levenspositie van den landarbei der dusdanig, dat vele werklieden, die van het platteland afkomstig zijn, en die wel daarheen zouden willen terugkeeren, ais hun sociale positie er maar goed zou zijn, het besluit zouden nemenik keer naar mijn oude landje terug Zou dit kunnen Zeker zou dit kunnen. Maar dan krijgen we een nieuwe moei lijkheid. Als ge zijn positie dusdanig opvoert, dat de arbeider op het land het minstens even goed heeft als die bij de industrie, dan worden de boeren op zware lasten gezet Hooge loonen, sociale verzekeringen, ouderdomsvoorziening, kindertoeslagen, enz. enz. brengen de boerderij op zware onkosten, die het bedrijf bij de huidige prijzen der producten niet kan dragen. De winsten der boeren zijn toch al pro blematisch. In slechte jaren werd er wei nig of niet verdiend. En een boer, die zich rijk boert, komt heden ten dage maar sporadisch voor. Wordt dus de positie van den landar beider definitief omhoog gebracht, dan kan de boer dit enkel opbrengen, als de prijzen der landbouwproducten, die thans alle van overheidswege zijn vastgelegd, een aanmerkelijke verhooging zullen on dergaan. Ook hierin zou kunnen worden voorzien. Doch nu de keerzijde. Als de prijzen der landbouwproducten aanzienlijk zouden stijgen, kunnen de te genwoordige prijzen der dagelijksche le vensmiddelen niet worden gehandhaafd Dan zouden de aardappelen, het brood, de groenten, de erwten en boonen, de suiker en alle andere producten van land en tuinbouw aanmerkelijk in prijs moeten stijgen. Het levensmiddelenpakket, zooals dat tegenwoordig wordt genoemd, zou dus den arbeider, zoowel die op het land als ook die in de stad, op een veel grooter bedrag in geld komen te staan. Het gevolg zou zijn, dat de loonen niet toereikend zouden zijn om deze bedragen voor een kinderrijk gezin op te brengen. Dus weer loonsverhooging Maar dan worden de kosten voor den boer ook weer hooger. Een puzzle. Bij de tegenwoordige ordening onzer samenleving is hiervoor de oplossing niet te vinden. Onze politici moeten dit probleem ter dege onder de oogen zien. Zij moeten voor het oogenblik doen wat ze kunnen om misstanden uit den weg te ruimen. Doch zullen moeten overwegen of een ander stelsel, dat niet voor winst, doch voor behoefte produceert, in onze huidige samenleving niet uitvoerbaar wordt. Ieder werke voor allen. En ieder ont- vange wat hij nodig heeft. Wij zien nog geen weg die hier de uit komst brengt. Laten deskundigen dit met elkaar be spreken. Red. BUITENLANDSCH OVERZICHT Bij den burgemeester van Luxemburg De heer Diederich, burgemeester van de hoofdstad van het Groot-Hertogdom, heeft met zijn schepenen getracht de verderfe lijke nalatenschap van de Duitsche bezet ting te vereffenen. Hij is nu sedert een kwart eeuw aan het hoofd van de prachtige en rijke stad, die, naar hij ons zelf verklaarde, met geen financieele moeilijkheden heeft te kam pen. Het komt er vooral op aan, het nazi regiem door het oude vrijheidsstelsel te vervangen. De burgemeester en de andere over heden werden na Mei 1940 uit hun ambt ontheven. Hijzelf was advocaat en volks vertegenwoordiger. Alleen aan zijn ziekte v/as het te danken, dat hij als politiek gevangene geen kennis maakte, zooals duizenden andere Luxemburgers, met con centratiekampen. maar slechts met ver plichte te werk stelling aan de wegen in Luxemburg. Het oogenblik, volgens den burgemees ter, is er niet naar om aan dopspolitiek te doen. Een terugkeer naar de normale toestanden wordt alleen mogelijk gemaakt door veel geduld, wat men tijdens de ja renlange bezetting in Luxemburg wel ge leerd heeft. Er is voldoende hoop voor de toekomst. Verwarring tijdens de bezetting. Niet alleen de inlijving van het geheele gebied bij Duitschland tijdens de bezet ting, maar ook het Rundstedt-offensief hebben de opklaring en den wederop bouw bemoeilijkt. Er bestaan dus in Luxemburg zoer kiesche toestanden. De „Volksdeutsche Bewegung" werd door de Duilschers in het leven geroepen op een wijze, die er talrijke zwakkelingen deed inloopen. Alhoewel de bevolking in merg en been anti-Duitsch bleef, werd de druk king zoo sterk, dat men zeer gewichtige redenen moest aanvoeren om afzijdig te blijven. Iedereen, die in het openbare le ven iets vertegenwoordigde, werd aan geklampt en allen begrepen niet de draaq wijdte van de Haagsche conventie, de verplichtingen van den grondwettelijken eed, de trouw aan de gevestigde licha men. De dwang won het bij velen op de overtuiging. De Duitsche wetgeving weid overal zeeï streng toegepast. De jongelieden werden tot soldaterij verplicht en de ouders, wier kinderen in de Fransche en vooral Bel gische „maquis" een schuiloord zochten, werden vervolgd. Er werden een 100-tal personen gefusilleerd en ten slotte bleven alleen de „V/erkelijke verraders" nog heu len met den vijand. De Luxemburgsche radio uit Londen hielp het verzet met den dag groeien. De kwestie van de zuivering en van den na- tionalen wederopbouw is natuurlijk niet gemakkelijk. De stad Luxemburg met haar 60.000 in woners, zijnde een vijfde van het land, voelt het best den polsslag van het nieu we leven sedert de bevrijding. De burge meester ontvangt dagelijks persoonlijk al wie raad of bijstand wenscht. Aldus is het hem mogelijk een overzicht te krijgen van de ontwikkeling van den toestand. De bevoorrading is voldoende, al is er weinig vleesch en op het oogenblik bijna geen boter. Melk en ingevoerde vetstof fen vullen echter alle tekort aan. De prij zen konden aldus betrekkelijk laag ge houden worden. Aardappelen ontbreken niet en over het broodrantsoen is iedereen tevreden. Het klachtenbureau dat natuurlijk heel wat zenuwachtige menschen en vooral personen, die veel geleden hebben, moet te woord staan, heeft vooral last met het vervoer van het kolenvraagstuk. De land bouw en den kleinhandel stellen het goed, maar de groote fabrieken zijn nog ver lamd. Luxemburg bezit geen kolen en zijn metaalnijverheid is volkomen afhankelijk van deze brandstoffen. In afwachting van een verbetering op dit gebied worden de werklieden in de bedrijven zelf te werk gesteld voor herstel en aanpassingswer- ken. Feitelijk heerschi er dus geen werk loosheid. In de geteisterde streken kon men met voorschotten op de schadever goeding, met de herstellingswerken aan vangen. Dezen winter was er ook gebrek aan kolen, maar er kon met hout gestookt wor den. Te Luxemburg konden de gemeente bedrijven nog aan geen normale gasbe- voorrading denken. Bij gebrek aan elec- triciteit blijven 's avonds de straten in de duisternis gehuld. De Luxemburgers geven er zich echter rekenschap van, dat deze moeilijkheden slechts tijdelijk zijn en dat de herwonnen vrijheid wel eenig tijdelijk ongemak waard is. De Hertog van Windsor en zijn echtge- noote begeven zich naar Europanaar men zegt, zoekt de vroegere koning een anderen werkkring. Een Britsch militair Gerechtshof zal bin nen 3 weken rechtspreken over de oorlogs misdadigers en over de gevangen S.S.- mannen. Hij getuigt van zijn vertrouwen, dat deze wereldoorlog de laatste zal zijn! De band der vereenigde volkeren zal ook de problemen van den vrede in eendracht kunnen oplossen. AMERIKA. Generaal Eisenhower is in de Veree nigde Staten, zoowel in Washington als in New York, zeer geestdriftig ontvangen. In New York stonden twee millioen menschen langs de straten opgesteld, die hem uitbundig toejuichten. Op het Witte Huis ontving hij uit de handen van president Truman het Dis- tinguisted Service Cross. Daarna hield hij een rede tot de gemeenschappelijke ver gadering der beide Huizen van het Con gres. Hij verklaarde, dat de problemen van den vrede niet moeilijker zullen zijn om op te lossen, dan de problemen van den oorlog. De schitterende wijze van sa menwerking der geallieerden zal ook in vredestijd worden bestendigd. Met dezelf de beslistheid en dezelfde optimistische resoluutheid, en eveneens met hetzelfde gemeenschappelijke overleg, waarmede in Europa de grootste oorlogsmachine in de geschiedenis werd lamgelegd, zullen wij ook de problemen van den vrede kunnen ontwarren. De Vereenigde Volkeren heb ben de sterke leiders, die met begrip en weloverwogen menschelijkheid den vrede die zij noodig hebben zullen waarborgen. Met dezelfde beslistheid zullen de le gers der Vereenigde Volkeren ook den strijd in het Verre Oosten ten einde bren gen. Wij zijn gereed, om onzen plicht te genover het land te vervullen, hoezeer wij er ook van droomen, naar onze geliefden terug te keeren. In dezen geest vernieu wen wij onze belofte van trouw aan onzen opperbevelhebber president Truman, on der wiens sterke leiderschap wij van de overwinning zeker zijn. Eisenhower memoreerde enkele feiten uit de oorlogvoering in Europa, eerde de nagedachtenis van president Roosevelt, en huldigde Minister-President Churchill. IJet is de harde taak van den opperbe velhebber, mannen in den strijd te wer pen, zoo eindigde de spreker, met dejwe- tenschap, dat enkelen, wellicht velen van hen gedood of gewond zullen worden. Het is een taak, die de ziel doodt Mijn verdriet is niet alleen om de mooie, jon ge levens, die verloren gaan of gebroken worden, doch ook om de achterblijvenden. De prijs, die zij betaalden is wellicht de grootste, die ooit betaald werden de eenige troost kan het vertrouwen zijn, dat dit nimmermeer zal gebeuren ENGELAND. Koning George heeft op Buckingham Palace een delegatie van de Russische orthodox kerk ontvangen, die een bezoek xn Engeland brengt. In zijn welkomstwoord herinnerde de koning met bewondering aan hel heroïsche lijden en de prestaties van de Russische volken. Als kameraden in den strijd en bij de overwinning moeten wij met alle vredelievende volken tesamen een recht vaardigen vrede vestigen, zoo zeide de koning. Daarvoor moeten de kerken een groote bijdrage leveren. Zij zijn de dra gers en bewakers van de Christelijke be ginselen. Dr. G. J. Ronier heeft als docent in de Nederlandsche Geschiedenis en de Neder- landsche Instellingen een inaugureele rede gehouden in de Universiteit van Londen. Zijn onderwerp was„The criterion of Dutch nationhood". De Rector zeide, dat men spoedig ook een leerstoel hoopte te vestigen in de Nederlandsche taal en letterkunde. Onze Ambassadeur, Jhr. Mr. Michiels van Verdunnen zeide te hopen, dat bij ons spoedig een leerstoel zou komen voor Briische Geschiedenis en Britsche instel lingen. Gebleken is, dat het concentratiekamp in Schotland, waar Russischgezinde Polen zouden worden mishandeld, alleen in de verbeelding bestaat SAN FRANCISCO. De Amerikaansche staatssecretaris Stet- tinius heeft medegedeeld, dat de wereld- veiligheidsconferentie te San Francisco zal eindigen Dinsdag a.s., nadat president Truman de conferentie zal hebben toege sproken. Het definitieve ontwerp van het hand vest zal in vijf talen worden opgesteld. Op de conferentie is thans unaniem de be paling in het handvest aangenomen, dat de veiligheidsraad zal worden samenge steld uit 11 leden, waarvan dé „Big Five" permanente leden zullen zijn. De vertegenworodigers van Syrië, Liba non en Irak waren bij het nemen van dit besluit niet aanwezig. FRANKRIJK. André Baïllet, de vroegere leider van het Vichy-departement voor de politieke politie en minister van Binnenlandsche Za ken onder Laval, is ter dood veroordeeld. Bij de terechtstelling kwam vast te staan, dat Baillet verantwoordelijk was voor de deportatie of excutie van 4000 Fransche patriotten. Daaronder bevonden zich de vroegere ministers Zav en Mandel. VERRE OOSTEN. De geallieerden hebben de blokkade van Japan verscherpt. De Japansche radio geeft toe, dat de Amerikaansche vlooleenheden in de Ja pansche Zee tusschen Japan en Korea zijn doorgedrongen en daar mijnen hebben gelegd in samenwerking met de lucht macht. Hierdoor worden de Japansche verbin dingen met Mandsjoekwo, Noord-China en Korea, waar de Japanners belangrijke grondstoffen vandaan halen, ernstig in gevaar gebracht. De bevelhebber van de vliegende for ten, die op de Morianen zijn gestation- neerd, deelde op een persconferentie me de Binnen een paar maanden zullen we geen doelen meer hebben, en zal Japan misschien niet meer bestaan. Op Borneo hebben Australische «roe pen een nieuwe landing uitgevoerd, thans bij Mempakol, aan het Noordelijke einde van de Broenei-baai. Zij hebben thans controle over de beide oevers aan den ingang van de baai. Op Mindanao veroverden inlandsche guerillalroepen de stad Baylo in de Agu- san-vallei. Op Luzon veroverden de Amerikaan sche troepen, die vanuit de Cagayan- vallei in Noordelijke richting oprukken, de stad Ilagan en het nabijgelegen vliegveld. Op Formosa vernietigden geallieerde gevechtsvliegtuigen de stad Kari. Op Okinawa kan het einde van den strijd elk oogenblik worden verwacht. De overblijfselen der Japansche troepen zijn nu in drieën gesplitst. De gebieden, waar op deze resten zijn samengedrongen, zijn to klein, dat de Amerikaansche artillerie het vuren moest staken. Het grootste weer standsnest der overgebleven Japanners is ongeveer 1200 m. in diameter. Chineesche troepen hebben de groote havenstad Wen-Tsjou veroverd, aan de Oost-Chineesche Zee. BELGIE. De Belgische katholieke partij is gere organiseerd. Zij heeft thans een Vlaam- sche en een Waalsche sectie en zal voort aan bekend slaan als de Christelijke Volkspartij. In haar eerste manifest wordt gezegd, dat haar politiek Christelijk, sociaal en democratisch, is. Zij veroordeelt het mis bruik maken van macht door economische en financieele groepen en doet een spe ciaal beroep op de Belgische jeugd. Zoowel door de katholieke partij, voor standster van den terugkeer van koning Leopold, als door de communistische par tij, tegenstandster hiervan, is voorgesteld een volksstemming te houden. Minister-president Van Acker heeft nog meegedeeld, dat de socialistische partij er borg voor is, dat er, voor den terugkeer van den koning, geen stakingen zullen plaats hebben. Nieuws uit Nederland Op een bijeenkomst heeft kapitein H. Leeuw, oud-gemeenteraadslid van Roosen daal, thans verbindingsofficier van het Militair Gezag bij de Nederlandsche Spoor wegen, medegedeeld, dat er een goede kans bestaat, dat er aan het spoorweg personeel een loonsverhooging van tien pet. gegeven zal worden met terugwer kende kracht tot 1 Jan. 1945. Er zijn besprekingen aan den gang over de sociale, verzorging en de verhooging van de pensioenen. Verder zullen alle spoormannen een pakket van 15 kg. ont vangen van de Zwitsersche spoorweg-or ganisatie, als bewijs van bewondering voor de moedige houding tijdens de sta- kinq. Elk van deze pakketten zal o.a. een paar werkschoenen bevatten. Naar we vernemen is in den Raad van Ministers overeenstemming bereikt, om trent een ontwerpbesluit inzake de ver zorging van oorlogspleegkinderen. Liberale overwinning in Canada De liberale partij in Canada, die onder leiding van Mackenzie King staat, heeft een aantal zetels veroverd, dat grooter is dan het totaal der andere partijen. Hei mandaat, dat de regeering door dezen uilslag heeft ontvangen is de opdracht, om te streven naar volle werkgelegenheid en speciale veiligheid en naar een nieu we wereldorde, gegrondvest op internatio naal begrip, onderlinge bijstand, vriend schap en goeden wil, aldus verklaarde Mackenzie King. UIT STAD EN LAND BURGERLIJKE STAND VAN GOES Huw.-aangiftenFrederik Leopold van der Kwast, 34 j„ te Zierikzee en Jacoba Zantina van Overbeeke, 23 j. Jan Hu- brecht de Baar, 31 j. en Maria Adriana Hopmans, 26 j. Willem Abraham de Vos, 22 j. en Maria Schrijver, 23 j. Jacobus Hooftman, 28 j. en Pieternella Elisabeth van Hese, 20 j. OverledenPetrus van Hese, mnd. Janus Walhout, 67 j., te Borssele, echt", van Cornelia Maria Wagemaker. Maria Tolhoek, 83 j., wed. van Pieter Jan van Sabben. Catharina Dirkse. 80 j„ wed. van Jacobus Bal. WALCHEREN DANKT MET SOUVENIRS Zes afgevaardigden van het eiland Wal cheren hebben Dinsdagmiddag op het sluizenterrein te Vlissingen souvenirs tegels met het wapen van Middelburg, Vlissingen of Zeeland uitgereikt aan de Britsche troepen, die aan het herstel der havens en sluizen hebben gewerkt. Men wilde thans zijn waardeering uiten omdat deze troepen binnen aizienbaxen tijd zullen vertrekken. De deputatie bestond uit de heeren A. Smit, directeur der K.M.S. Ir. Fabius van de RijkswaterstaatVan Everdingen, Di recteur van het Bunkerstation der S.K.V. Dr. Staverman wethouder L. P. van Oor schot en Kögeler. Ook de waarn. Marine commandant van Vlissingen, Luitenant ter Zee le klas J. F. Friedrich was aanwezig. De Directeur van N.V. Haven van Vlis singen. de heer Mijs, heeft het woord ge voerd. Hij vertolkte den dank der Wal- chersche bevolking voor het herstel van kunstwerken, die voor de toekomst van het eiland van groot belang zijn. Kolonel Bertlin beantwoorde de toe spraak op hartelijke wijze. Hij zag in deze geste van Walcheren een bijdrage tot de vriendschap van het Nederlandsche en het Engelsche volk. EEN ERGERLIjK FEIT In Kruiningen is dezer dagen een erger lijk feit gebeurd, dat heel wat opschud ding heeft verwekt. Jemand van Belgische nationaliteit had zich cp de een Gf andere duistere wijze de beschikking verworven over een auto, die de duidelijke kentee- kenen vertoonde, een wagen te zijn van het militair gezag. Hel was een personen auto, merk Ford, G.Z. 57905, met een aan tal sterren er op geschilderd. De auto stopte voor een café. Een tweetal heeren (niet in uniform) en vier dames stegen uit, en begaven zich naar binnen. Een des dames was indertijd, na de bevrij- dinq, van haar haren beroofd geweest Het Militair Gezag heeft deze ergerlijke zaak onderzocht en den chauffeur in ar rest gesteld. FEEST-INZAMELING Naar aanleiding van een bericht in de pers, betreffende een „Feest-ïnzameling", door de H.A.R.K. georganiseerd van 18 23 Juni. deelt het Provinciaal Bestuur van de H.A.R.K. mede," dat deze inzameling in Zeeland zal plaats vinden van 2 lot en met 7 Juli. Nadere mededeelingen volgen. BEKENDMAKING De Militaire Commissaris voor de pro vincie Gelderland maakt bekend, dat geen personen naar de gemeenten Arnhem. Renkum, Wageningen, Hedel, Ammerzo- den, Maardriel, Tiel, Herwen, en Erdat, Pannerden, en alle gemeenten in het Dis- strictscommissariaat Eist mogen terugkee ren zonder schriftelijk toestemming van den betrokken burgemeester der plaats van vestiging.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1