VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De oorlog met Japan kan door het optreden der luchtmacht beëindigd zijn voor einde 1946 NIEUWS UIT NEDERLAND T le JAARGANG NUMMER 189 Woensdag 20 Juni 1945 Algeraeene Leiding B. G, Kloosterziel en S. L. Boenna Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie ec Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Wij overzien de wereld Het gestolene terug Een probleem, dat velen onzer bezig houdt, is de vraaghoe krijgen wij terug wat ons door de Duitschers ontstolen werd Een heel eenvoudig antwoord werd ge geven door België. Daar heeft de regeering volmacht ge kregen om 500 millioen kilo hout te vel len op Duitsch grondgebied, grenzende aan België, ten einde grondstoffen te le veren voor de Belgische industrie. Zou zulle een aanvraag voor Nederland, maar dan op veel grootere schaal, niet veel kans op succes hebben, als ze door onze regeering bij de geallieerden werd ingediend Het is begrijpelijk, dat Engeland en Amerika niet zoo maar alle transporten kunnen toelaten, die zouden binnenkomen om wat uit Duitschland weg te halen. Ook de Belgen hebben uitdrukkelijk een volmacht gevraagd en gekregen. Maar kunnen wij dat ook niet Dr, Luning Prak noemt in het Haagsche blad „Het Binnenhof" de volgende directe behoeften van het Nederlandsche volk, en stelt daarbij den eisch, dat er of binnen zes maanden uit voorraad van Duitsch land, of binnen twaalf maanden door pro ductie van Duitscrland zal worden vol daan aaneen millioen koeien, ander half millioen varkens, tweehonderd dui zend paarden, tien millioen kippen, tien millioen ton kolen, vijfduizend binnen schepen, twaalfhonderd locomotieven, vier duizend personenwagens, vijftigduizend goederenwagens, honderdduizend perso nenauto's, honderdduizend vrachtauto's, vijfduizend bussen en twee millioen fiet sen. Dit is een matige berekening van al wat ons in deze vijf jaar ontstolen werd. Is er niet alles voor te zeggen, dat dit ook werkelijk terug zou komen Ooggetuigen vertellen telkens, dat vlak over de grens overvloed van koeien loo- pen en veel varkens worden gehouden, massa's kippen worden gezien, een zeer welvarende streek, met overvloed van het beste voedsel wat wij maar mondjesmaat krijgen. In de steden rijden tallooze auto's en vrachtwagens, enz. enz. En bij ons is alles misère Moet dat maar zoo blij ver! In het Ruhrgebied liggen zes millioen ton kolen boven den grond, wordt mee gedeeld En hier vreezen wij zeer, dat er van den winter niet genoeg zal zijn om onze industrie op gang te houden, de ge meentebedrijven voldoende gas en electri- citeit te doen leveren, en ook nog vol doende huisbrand te kunnen fourneeren. Moet dat alles maar zoo worden aan vaard Is hier geen taak voor een doortasten de regeexing om de eisch te stellen aan onze geallieerde vriendenlaat ons terug halen wat ons ontstolen werd Met de textielgoederen is het een soort gelijk geval. Hoeveel dekens en kleedingstof is niet weggehaald in déze viif jaren En er is nu bij ons niets meer te krij gen, tenzij de geallieerden ons wat doen toekomen, dat dan onder de getroffenen, die niets meer bezitten wordt verdeeld. Wat natuurlijk billijk is. Doch de massa van onze bevolking heeft amper genoeg, na vijf jaar oorlog Kan niet worden leeggehaald wat er aan stapelplaatsen van textielwaien in Duitschland wordt gevonden, zoodat eerst weer gelijkheid wordt geschapen, en hier redelijker wiis een ieder weer het noodige heeft ter aanvulling van linnenkast, kleer kast en bedgerei Ook wij hebben hout naodig, veel hout, voor het mijnbedrijf, voor den wederop bouw, voor reparatiewerkzaamheden, enz. Over de grens zijn nog groote bosschen. waaruit ook België zich bevoorraden mag. Kan niet ten spoedigste worden bevor derd, dat ook wij daar onze mannetjes heensturen om weg te halen wat wij noo- dia hebben De Duitschers zelf kunnen wel meehelpen om de boomen te hakken en op te laden En dan nog een vraag. Duitschland heeft ons jaren lang ar beidskrachten ontstolen. Honderdduizenden hebben er als slaven moeten werken, voor Duitschlands behoeften, onder droevige omstandigheden. Deze schade is een der oorzaken onzer verarmina. Is het nu niet billijk, dat Duitsche ar beidskracht hier komt werken, om daar mee wat terug te betalen wat ons werd ontroofd Er is veel werk wat ongedaan blijft, omdat er geen menschen voor zijn. Breng krijgsgevangenen hier en laat ze onder gestreng toezicht hier werken. Dit is betaling in natura Red. Dr. J. A. de Koning, Remonstrantsch predikant te Utrecht en oud-leider van'de Vrijzinnig-Christelijke Jeugdorganisatie, is gekozen tot voorzitetr van de federatie der Nederlandsche Jeugdvereenigingen, die zich in den bezettingstijd heeft ge vormd. Dit werd medegedeeld door generaal Arnolds, den bevelhebber van de 20ste Amerikaansche luchtmacht, die bestaat uit formaties superforten. B.U.P. meldt, dat de Japanners in de olievelden van Seria, 100 km. ten Zuid- Westen van Broenei, de politiek der ver schroeide aarde volgen. Een groot aan tal bronnen is reeds in brand gestoken, aldus melden verkenningspiloten. In twee dagen zijn de Australiërs 50 km. naar het Z. opgerukt, terwijl zij bij een nieuwe landing ten Oosten van de Broenei-baai diep in het land binnen drongen. De olievelden van Balikpapan zijn weer door de luchtmacht gebombardeerd, even als doelen op Formosa. Op Tarakan is de strijd practisch ge ëindigd. De Japanners zijn samengedron gen op een oppervlakte van 2.5 km2. In Birma hebben de troepen van het 14e leger een van de sterkste slellinoen uit de geheele campagne veroverd aan den weg van Tunggo naar Mawchi in Oostelijk Birma. Deze stelling heeft gedu rende vier dagen den opmarsch der Brit- sche troepen opgehouden. Op Okinawa is de strijd zo goed als ge ëindigd. Toen de Amerikaansche troepen door de Japansche stellingen heengebro ken waren naar de kust, werd helaas de Amerikaansche bevelhebber, generaal Simon Bolivar Buckner, commandant van het 10de Amerikaansche leger, die zich in de voorste linies bevond, door een Japansche granaat gedood. Uit Washington wordt gemeld, dat ge allieerde duikbóoten in de wateren tus- schen Japan en Korea zijn doorgedrongen. Uit Oslo wordt bericht, dat de verover de Duitsche U-booten gereed gemaakt worden voor den oorlog tegen Japan. De politieke crisis in Belgie Van Acker, de Belgische minister-presi dent heeft een radio-rede gehouden, waar in hij o.a. het volgende verklaarde De regeering acht het noodig een ver klaring af te leggen over haar houding ten aanzien van den terugkeer van den koning. Deze houding is unaniem aange nomen en punctueel volgehouden. De re geering heeft het haar plicht geacht den koning zoo goed mogelijk in te lichten over de stroomingen en opvattingen, wel ke bestaan in België en laat de beslissing welke hij in het belang van het land noo dig acht, aan hem over. De regeering heeft eensgezind haar ont slag aan den prins-regent aangeboden en zal zich tot den terugkeer van den ko- De bibliotheek van de Dr. A. Kuyper- stichting, welke de geheele boekerij van wijlen Dr. A. Kuyper bevat en die door de Duitschers gestolen werd, is in de kolders onder de Ridderzaal terug gevon den. Zij scheen niet beschadiqd te zijn. Een Nieuw-Zeelandsche fokker, de heer Richardson, biedt aan de Nederlandsche Regeering een Friesche stamboekstier en een dito vaars aan. Hij hoopt, dat andere fokkers zijn voorbeeld zullen volgen. Zoo komt het oude ras na omzwervingen in Nederland terug De enorm groote kaas, die als bijzon derheid de opening der Alkmaarsche kaasmarkt opluisterde, is per vliegtuig naar Engeland vervoerd, om daar aan Koning George te worden aangeboden. Men kan geen betere propaganda wen- schen. In Eindhoven is de Prinses Margriet stichting opgericht, welke vier kinderte huizen zal exploiteeren ten behoeve van jeugdige patientjes uit het Westen des lands. De Minister van Waterstaat en Weder opbouw, Ir. Tromp, heeft toegezegd, dat bij den wederopbouw de N.S.B.ers ge bruikt zullen worden voor het vuile werk, zooals steenen bikken en puin ruimen. Van uit Amsterdam wordt gemeld, dat vele honger-patïenten na een periode van herstel weer zijn ingestort en dat hun weerstandsvermogen nog gering is. "Er heerscht veel dysenterie. En in de wo ningen blijken tallooze huisvrouwen aan het eind van hun krachten te zijn, zoodat hulp zou moeten komen. Maar is die in voldoende mate beschikbaar De groepjes meisjes, die daartoe in het Zuiden zijn opgeleid en daarheen zijn vertrokken, kunnen nuttig werk doen I Drie belangrijke figuren uit de arbei dersbeweging zijn in den oorlogstijd ge storven, en welMr. Mendels, lid van de Eerste Kamer, in een concentratiekamp in Duitschland Louis de Visser, lid van de Tweede Kamer, eveneens in een kamp Sn Duitschland, en Edo Fimmen, secretaris van den Internationalen Transportarbei dersbond, die in Londen is overleden. Royal Engineers hebben te Zwolle een Bailey-brug over den IJssel gelegd, welke reeds voor het verkeer is opengesteld. Een hevige ontploffinq heeft zich voor gedaan in Spijk (Gr.). Er zijn 7 personen gedood en velen gewond. De ontploffing, die in een munitieloods plaats had, is vermoedelijk veroorzaakt door een onvoor zichtigheid, begaan door leden der B.S. Naar de K.L.M. directeur, majoor Vos, meedeelde, zullen K.L.M. vliegtuigen, wel ken den dienst tusschen Engeland en Ne derland zullen onderhouden, in militair verband vliegen. De machines vliegen on der het Britsche Transportcommando. Het personeel der K.L.M. is gemilitairiseerd. Naar Radio Praag meldt, bevinden zich 1000 Nederlanders te Dabrany bij Pilsen, vanwaar zij per vliegtuig naar ons land zullen terugkeeren. Volgens de Deensche radio zal volgen de week een schip met Deensche goede ren uit Kopenhagen naar Nederland ver trekken. Amsterdam leave centrum Het leavecentrum (ontspanningsoord) voor Canadeesche soldaten zal ihans definitief doorgaan en ongeveer op 20 Juni begin nen. Het aantal soldaten zal iets minder dan 7000 bedragen, omdat een gedeelte naar Hilversum gaat. De soldaten krijgen 72 uur verlof. Zij komen per auto aan het Olympische Stadion aan worden vandaar uit over de stad verspreid, waarbij KLM- stewardessen als gidsen optreden. Nederl. Landbouw-Gemeenschap De stichting van één groote landelijke organisatie, waarin alle bodembeweTkers van Nederland zullen worden bijeenge bracht en die tot taak heeft de beharti ging van alle vaktechnische, economische en zooveel mogelijk sociale bedrijfsbelan gen, startte voor de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijssel met een bijeenkomst te Assen op 16 Juni en voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op Vrijdag 22 Juni te Utrecht. Naar wij vernemen zullen de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland straten in den loop van de vol gende week op een nader bekend te ma ken plaats en tijd. Het voorloopig landelijk bureau is ge vestigdSchelmsche weg 15, Arnhem, terwijl het voorloopig provinciaal bureau bureau is gevestigd Zonnebloemstraal 37, Goes. Onze kolenvoorziening Met onze kolenvoorziening ziet het er helaas niet mooi uit. Een gevolg hiervan is, dat onze gas, stroom, textiel en aarde werkvoorziening moeilijkheden ondervin den. Niet alleen is de productie tot ongeveer de helft van het voorooilogsche peil ge daald, doch ook het vervoer speelt daar bij een belangrijke rol. Verwacht mag echter worden, dat de Maas, een van de voornaamste vervoers wegen voor onze Limburgsche kolen, on geveer 20 Aug. van versperringen zal zijn gezuiverd, In afwachting daarvan moeten de mijnen een voorraad gaan voimen voor den komenden winter. In het Ruhrgebied liggen 6 millioen ton kolen boven den grond, doch tengevolge van de vernielde spoor- en waterwegen kunnen deze helaas niet vervoerd wor den. De gas-kolenvoorziening baart even eens zorgen. Getracht zal worden de mijn Maurits, waar het grootste gedeelte van onze gaskolen wordt geproduceerd, door meer mijnwerkers te doen bewerken, A.N.P. Friesche aardappelen naar het Westen Bij het openen van de scheepvaart tus schen Friesland en Holland gingen de eer ste week bijna 6000 ton aardappelen naar het Westen. Eind Mei was het ver voer al tot meer dan 10.000 gestegen, al dus de „Leeuwarder Koerier". De directie van de V.B.N.A. heeft mee- gedeld, dat op een verdere verzending van 30.000 tot 40.000 ton in snel tempo kan worden gerekend. ning met de afdoening der zaken bezig houden. Terwijl op het uiteindelijk beslui! van den koning wordt gewacht, maant de re geering het volk aan kalmte en orde te bewaren. Zij zal zich uitsluitend laten leiden door de allerbelangrijkste zaken van het land en het verlangen om de na tionale eenheid te bewaren. Volgens A.F.P. zijn alle voorbereiding voor een algemeene staking, voor hel geval, dat de koning terugkeert, genomen. Voorts wordt gemeld, dat het bureau der liberale partij de houding der liberale ministers in het kabinet Van Acker goed gekeurd heeft en zich dus voor het af treden van den koning heeft uitgesproken. Nieuw incident in Syrië Naar Reuter meldt, hebben Syrische bur gers Zaterdag een aanval gedaan op een Fransche kazerne. Britsche troepen kwa men tusschenbeide en ontwapenden de Fransche troepen, die naar elders werden overgebracht. De Syriërs waren deels gewapend en klommen over de muren van de kazerne. De Fransche soldaten vuurden onmid dellijk, twee der aanvallers werden ge dood en 4 gewond. HONGARIJE. De vroegere Hongaarsche minister-pre sident Imrédy en leider der Hongaarsche pro-nazipartij, is door Amerikaansche troe pen gearresteerd. Imrédy werd minister-president in 1938 en vaardigde toen de ant-Joodsche wet ten uit in Hongarije. Daar documenten evenwel aantoonden, dat hij zelf van Joodsche afstamming was. moest lui in 1939 aftreden en begon kort daarop zijn eigen pro-nazi organisatie en bepleitte grooter deelname van Hongarije aan den oorlog tegen Rusland. Hij staat nu op de lijst van oorlogsmisdadigers van de Hongaarsche regeering. DUITSCHLAND. De Russische commandant van Berlijn is door een ongeval om het leven geko- ZWEDEN. Radio Stockholm meldt, dat graaf Ber- nadotte, hoofd van het Zweedsche Roode Kruis en lid van Himmlers staf, S.S. bri gadecommandant Walter Schellenberg, Zweden per vliegtuig verlaten hebben, op weg naar het geallieerde hoofdkwartier in Frankfort a. d. Main. VEREENIGDE STATEN. Volgens de „Daily Mail" zal er in Ber lijn een groote overwinningsparade plaats hebben voor de „Big Three", van uitge zochte afdeelingen van de Britsche, Ame rikaansche en Russische legers. Het zou evenzeer de bedoeling van de parade zijn om de Duitschers een indruk te geven van de volledigheid der geallieerde overwin ning als om hulde te brengen aan den triomf der geallieerde legers. Lijst van oorlogsmisdadigers Lord Wright, voorzitter van de commis sie der vereenigde naties voor oorlogs misdaden, heeft medegedeeld, dat de lijst der oorlogsmisdadigers, die naar aanlei ding van beschuldigden uit diverse lan den opgemaakt werd, de namen van 2524 Duitschers, 110 Italianen, 2 Albaneezen, 17 Bulgaren, 2 Hongaren en 2 Roemenen bevat. De Franschen zijn thans bezig, de streek van Val d'Aosta, in het Noord- Westen van Italië, dicht bij de grens, te ontruimen. Dit zal de regeling op de aan staande vredesconferentie vergemakkelij ken. Een Nederlandsche arts uit het concentratiekamp Auswitz teruggekeerd De massamoord op Nederlandsche Joden In een ziekenhuis te Amsterdam wordt op het oogenblik een Nederlandsche arts verpleegd, die dezer dagen uit Duitsch land, als een der weinigen, die aan de hel van het Poolsche concentratiekamp Auswitz is ontkomen en waarin vele tien duizenden Nederlandsche Joden zijn ver moord, is teruggekeerd. Het is de arts A. Witlenburg, met wien een redecteur van A.N.P.-Aneta een on derhoud heeft gehad en die de vreeselijke gruwelverhalen, welke de bevolking der geallieerde landen zoo moeilijk kon ge- looven. omdat zij getuigden van beest achtige wreedheden der Duitschers, vol komen bevestigde. Onze zegsman deelde mede, dat in to taal ongeveer 100.000 Nederlandsche Jo den via Westerbork naar Duitschland en Polen zijn vervoerd. Men schat het aan tal personen, dat in Celle en Theresien- stadt is terecht gekomen, op ongeveer 5000.95 pet. is dus naar Polen vervoerd, voornamelijk naar kampen te Auswitz. Bij elke aankomst van een transport werden er 250 personen uitgezocht, de jongste en de sterkste mannen en vrouwen en deze werden naar de kampen gebracht. Toen ik, aldus deze arts, met een trans port van 2000 Joden uit Nederland te Auswitz aankwam, werden er 100 vrou- ven en 130 mannen uitgekozen en alle anderen werden per auto onmiddellijk doorgestuurd naar de gaskamers. Een kleine berekening heeft mij geleerd, dat, toen ik in Februari 1944 in het kamp aankwam, op deze wijze reeds twee en en half millioen Joden van verschillende nationaliteiten den gasdood in dit kamp hadden gevonden. Dit was een methode, de meest directe, door de Duitschers toe gepast om zich van menschen te'ontdoen. De tweede methode was de z.g. selectie. Een of tweemaal was er een selectie-ap pèl en dan werden de lichamelijk zwakke Joden door den S.S.-arts uitgekozen en naar de gaskamers verwezen. Het be hoeft geen betoog, dat zich hierbij ver schrikkelijke tooneelen afspeelden. De particuliere wreedheden van de be wakers, welke dikwijls den dood tenge volge hadden, laat ik hierbij nog buiten beschouwing. Wanneer we de rekening opmaken, zal zonder twijfel blijken, zoo vervolgde dok ter Wittenburg, dat van de ongeveer 95.000 Nederlandsche Joden, die naar Po len zijn vervoerd, er misschien nog 1000 in leven zijn en ik ben bang, dat dit cijfer nog te hoog zal zijn. Dat ik nog in leven ben, dank ik voor-' namelijk aan het feit, dat er in de kam pen een groot tekort aan artsen was. In Mei 1944 ging ik naar een Hongaarsch werkkamp in Neder-Silezië, waar ik acht maanden vertoefde als chef-medicus. Het sterftecijfer in dit kamp was vooral in de wintermaanden buitengewoon hoog, om dat de kleeding volkomen onvoldoende bleek te zijn. In Februari 1945 werd dit kamp ge-evacueerd in verband met de nadering der Russen. Evacuatie op Duit sche manier heeft een bepaalde tactiek. Men loopt 40 km. per dag, wie niet meer mee kan wordt met een nekschot afge maakt. Zoo kwam ik in het Sudetenland te recht en daar werd ilc met 120 man in een gesloten goederenwagen gestopt. Hierin werden wij 100 uur rondgesleept zonder eten of drinken. Het sterftecijfer in de wagons was hoog, enkele honderden slachtoffers kwamen om door uitputting en vertrapping. Ten slotte lcwam ons transport in Zuid-Duitschland in het plaats je Flossenburg bij Weiden. Maar lang ble ven wij hier niet, want spoedig kwam ik in Gotha terecht, waar de toestanden in een tentenkamp erbarmelijker waren dan ik ooit tot dat moment had meegemaakt. Overdag werkten wij in de steengroe ven, 's nachts martelden wij met de ver moeidheid, de slaap en de pijn met acht man in een brits, waarin slechts plaats was voor vier. Zoodoende moesten wij op onze zij liggen, stroo of iets anders was er niet. het sterk vermagerde lichaam lag op het harde hout. De laatste weken van dezen tocht wa ren de ergste. Ieder oo'genblik werden we „ge-evacueerd", zwierven rond onder zeer strenge bewaking, in enorme dagmar- schen, vrijwel zonder voedsel en drinken en er waren dagen, dat we leefden van de bladeren van de paardebloem en van grassen. Een keer kreeg ik opdracht om met een vrachtauto achter de marcheerende co lonne te rijden om de lijken van hen, die vielen, te verzamelen en te begraven. Op dien eersten dag moeten het er honderden zijn geweest, maar ik heb ze niet geteld. Het slot kwam ergens in de buurt van Neurenberg in Zuid-Duitschland, het was op 24 April. De S.S.-bewakers liepen nog om ons heen en 300 meter voor ons za- gen we plotseling enkele tanks. Dit moes ten Amerikanen zijn, we liepen uit de rij en ditmaal schoten onze bewakers niet, zij vluchtten weg. Volkomen uitgeput heb ik in een ziekenhuis in Neuenberg gele gen, ik kreeg vlektyphus en op het kantje af ben ik er gekomen. Toen ging ik met een Fransche ambulance naar Regensburg en vandaar per vliegtuig naar Eindhoven. Een luxe auto bracht me naar Amsterdam. En deze medicus vextelt verder van de vreeselijke gruwelen, want de geheele menschheid moet en zal weten wat er in de afgeloopen jaren in de concentratie kampen en speciaal die in Duitschland en Polen is gebeurd

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1