VRIJE STEMMEN Moeilijkheden in België te verwachten DAGBLAD VOOR ZEELAND Wij overzien de wereld Groote vlooihewegingen in den Stil Een Oceaan le JAARGANG NUMMER 188 Dinsdag 19 Juni 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur t J. Koekebakker Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 ONZE OOSTGRENS. ANNEXATIE Moet dat onze grens blijven Het groote rijk dat ten Oosten van ons was gelegen bestaat niet meer. Zijn macht is totaal vernietigd. Over zijn grond gebied heerschen thans vreemde machten, de allermeest gehate Rus over de groote oostelijke helit, de andere tegenstanders in den wereldoorlog, die samen de over winning hebben behaald, bezetten vol gens onderlinge afspraak de westelijke helft. De grenzen zijn nog niet precies vastgesteld. Doch zeker is dat Engeland in het noodwesten. Frankrijk in het mid denwesten, en de Vereenigde Staten in het zuidwesten zullen heerr.rhen. Wel licht krijgen Nederland en België ook nog een stuk voor zichzelf te beheeren, ten minste ons leger wordt voor een deel met het oog daarop gevormd. Het is te hopen, dat de bezettende machten het eens zul len worden en blijven over de speciale bezettingsmethoden. Er is al gezegd, dat het niet moet wordenelkaar beconcur- reeren in pogingen om de Duitschers te winnen en op zijn hand te krijgen. Want het moet juist zijn en blijven, voor af- zienbaren tijdhet kort houden van den Duitschen geest, zoodat er geen sprake komt van nieuwe expansiedrang. Het moet waar zijn en blijven wat Eisenhower de zer dagen zeiDuitschland krijgt nooit meer gelegenheid om weer op te staan, en zich groot te maken ten koste van de omringende wereld. Maar moet de grens blijven waar ze was Onlangs vertelden we, dat een comité voor annexatie een vergrooting van ons grondgebied voorstelde van ongeveer de provincies Groningen, Friesland. Drente en Overijssel, een strook langs onze oost grens van af Limburg tot Groningen, zon der de bewoners, zoodat ongeveer 1 Vz millioen menschen uit het overbevolkte Nederland daar zouden kunnen gaan wo- Een ander plan, waarvan ons een bro chure met kaartje wordt toegezonden, neemt bezit van een deel van Duitsch land, ook zonder de bewoners, en wel één groot stuk, vanaf de Wezermond in het noorden, vervolgens zuïdwaaits langs de rivier de Hunte, verder ten oosten van Osnabrück en Miinster, in zuidelijke rich ting, verder ten oosten van Hamm tot aan de rivier de Ruhr. De loop dezer rivier westwaarts volgend tot haar uitmonding in den Rijn bij Duisburg. Van hier wordt de grens i n zuidelijke richting bepaald door den Rijn tot éven ten zuiden van Keulen, en dan westwaarts ten zuiden van Düren-Aken tot aan de zuidelijkste punt van Vaals. Als ge dit eens op uw atlas uitteekent, zult ge zien, dat dit een gebied is, dat niet veel kleiner is dan heel Nederland. Ongetwijfeld zou dit voor lange jaren aan onze bevolkingsaanwas een gelegenheid bieden tot vestiging Maar twee vragen blijven hier over waar moeten die milli- oenen Duitschers naar toe? En ten tweede: zullen de geallieerden zoo'n volksverhui zing toestaan Toen Tsjecho Slowakije verklaarde, dat ze alle Duitschers en Hon garen uit het land zou zetten, kwam di rect de vermaning van Engeland en Ame rika dat mag je zoo maar niet doen Daarover beslist de vredesconferentie. Zal deze een veel grooter experiment aandurven, als Nederland met dit ver zoek zou komen Een derde plan wordt ontworpen door Marnix in een brochure„Nederland's na-oorlogsche gedaante". Geen annexatie, zegt de schrijver. Maar iets anders vorm een staat aan de Oostgrens, welke geheel de Nedersaksische en de Nederfrankische bevolking omvat. Wanneer men let op de gronddialecten, krijgt men ongeveer deze grenslijn (teeken dit weer maar eens uit op uw kaart): van Aken over Beurath, Solingen, Siegen, Kassei,. Nordhausen, Aschersleben, naar Magdeburq en dan langs de Elbe naar zee. Laat de bewo ners hier blijven. Stel het onder geallieerd oppergezag en geef Nederland de leiding. De Duïlsche nazi-invloed zou er grondig moeten worden uitgeroeid, en een besef Help een handje De afd. Pexfe en Publiciteit van den Dienst der Pepatrieering èn Evacueering wekt alle eigenaars van vracht- en luxe auto's op, hun van huis verdreven land- genooten een grooten dienst te bewijzen Aangezien het vaak voorkom», dat een auto eens een dag niet gebruik» wordt, wordt allen autorijders verzocht, op de da gen, dat zij hun wagen niet noodig heb ben, deze ter beschikking te stellen om gerepatrieerden en evacuees naar huis te brengen. Wendt u voor inlichtingen tot de plaatselijke kantoren van den Auto- Bevrachtingsdienst, den A.B.D. Helpt Uw landgenooten Uw auto wordt een bouw steen voor het nieuwe Nederland Er zij nog eens met nadruk op gewezen, dat het op straffe van inhouding der rijver gunning verboden is, om niet hiertoe ge rechtigde evacuees clandestien naar hun woonplaats te brengen. gekweekt moeten worden, dat ze hooren bij een Nederduitsch gebied. Zoo moet het een deel wórden van een Nederrijn- schen statenbond, waarin Nederland de leidende figuur zou zijn. Ook België zou in dezen Nederrijnschen bond kunnen wor den opgenomen. Dit reusachtige plan brengt geheel nieu we verhoudingen in het hart van Europa. Als het zou lukken, en aan de Oost kant van Duitschland zou onder Russische leiding een soortgelijke amputatie plaats grijpen, dan was er geen Duitsch pro bleem meer. Polen, Tsjecho Slowakije, Hongarije en Oostenrijk zouden ten Oos ten van Berlijn niet veel meer overlaten. En als dan in het zuidwesten Frankrijk opschuift tot over den Rijn. is er slechts een strook grond van Mecklenburg tot Beieren over. Daarvan zou geen gevaar meer zijn te duchten. Maar Stalin heeft gezegdDuitschland versnipperen zou zijn, het lad der historie terug draaien En wat Stalin niet wil Red. De rechtspraak over de volksvijanden Thans zijn ingesteld de Bijzondexe Raad van Cassatie en de Bijzondere Gerechts hoven in Den Haag en Amsterdam ter berechting van de landverraders. Tot president van den Bijzonderen Raad van Cassatie is benoemd Mr. H. Haga, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag en tot procureur iiscaal Mr. A. M. Baron van Tuyll tot Serooskerke. president der rechtbank in Alkmaar. Tot president van het Bijzondere Ge rechtshof te Den Haag is benoemd Mr. L. M. van Berkel, raadsheer in het Ge rechtshof te Den Haag en tot procureur iiscaal bij dit college Mi. J. Zaayer, ambte naar O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Den Haag. Tot president van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam is de oud-hoog leeraar Prof. Dr. J. A. van Hamel benoemd en tot procureur fiscaal Mr. N. J. G. Sik kel, substituut officier bij de rechtbank le Haarlem. Bovengenoemde heeren hebben Maan dag in het gebouw van den Hoogen Raad den eed afgelegd in handen van den Mi nister van Justitie, Prof. Dr. Gerbrandy, die daartoe door H. M. de Koningin was gemachtigd. Vergadering van den Ministerraad Ook Donderdag heeft de Ministerraad weer vergaderd. Minister van Kleffens. die mede aanwezig was. bracht verslag uit van de conferentie te San Francisco. Voorts werd een omvangrijke agenda af gewerkt, waarbij de vraag, hoe op de snelste wijze onze door Duitschland ge stolen goederen kunnen worden terugge voerd, een voorname plaats innam. Hiervoor werkt reeds een voorloopige organisatie, terwijl een definitieve wordt ingesteld. Alles wordt op alles gezet om in den huidigen gang van zaken verbete ring te brengen, omdat daze zaak op hei oogenblik niet naar wensch der regeering verloop». In dit verband kan gezegd worden, dat ook het kolentransport te wenschen over laat. Er wordt dan ook hard aan gewerkt om onze transportmiddelen terug te krij gen, die naar alle deelen van Europa ver voerd waren door de Duitschers. Dit geldt ook voor onze schepen, waarvan er vele o.a. in Noorwegen zijn aangetroffen, even als vele koopvaardijschepen op den Donau Nederlands voedselpositie] Tijdens een zitting van den voedselraad te Londen heeft minister Gispen aange drongen op een betere organisatie voor Nederland, België en Frankrijk. De minis ter zeide, dat de aanvoer van voedsel sneller en beter moet. gaan. De kwestie is zoo ernstig, aldus de minister, dat mijn regeering voor onrust vreest. De heer Louwes zeide o.m., dat indien het mogelijk was, de productie van aard appelen en broodgraan op te voeren, zulks zou moeten geschieden door pressie op de boeren te oefenen. Voorts drong hij aan op teruggave van paarden, die door de Duitschers gestolen zijn en wees op het gebrek aan kunstmest. De zelfmoord van Rost Van Tonningen Een onderzoek wordt ingesteld naar de toedracht van de zelfmoord van Ros» van Tonningen, daar het nog steeds niet dui delijk is, op welke wijze hij er in ge slaagd is uit het raam der strafgevange nis in Scheveningen te springen. GRONINGER JOURNALISTEN VEREEN. De Groninger Journalisten van de vijf in deze provincie verschijnende dag- en weekbladen zijn dezer dagen voloens het „Groninger Dagblad" bijeen geweest voor de heroprichting van een Groninger Jour nalisten Vereeniging. Voorzitter is de heer J. Hulsman, hoofdredacteur van „Ons Noorden"verdere bestuursleden zijn de heeren N. v. d. Veen, J. Reinders, H., Goudkuil en E. Evenhuis. Het bestuur heeft een zuiveringscommissie benoemd. Aigemeene staking bij terugkomst van den Koning Regeering afgetreden Koning Leopold heeft besloten terug te keeren naar België. Hierop deelde de regeering Zaterdag mede, da» zij haar ontslag indient. De regeering wenscht de verantwoorde lijkheid niet op zich te nemen voor de reacties, welke dit besluit van den ko ning in het land teweeg zal brengen. De Socialistische partij maakte in een communiqué bekend, dat zij de algemee ne staking zal uitroepen, zoodra de ko ning het land betreedt. De Belgische katholieke ministers heb ben na een onderlinge bespreking be kend gemaakt, dat zij bij het nemen van het besluit van de regeering om af te tre den, het voorbeeld van de meerderheid van het kabinet gevolgd hadden. Wij heb ben nimmer opgehouden het principe van de constitutioneele rechten van den ko ning te verdedigen, zoo verklaarden zij. Een gezamenlijk communiqué van de socialistische, communistische en liberale partij, dat gistermorgen uitgegeven werd, zei, dat de verantwoordelijkheid voor sta kingen en andere moeilijkheden bij den ierugkeer van den koning alleen voor re kening komen van hen, die steeds den terugkeer hebben voorgestaan. De geheele Brusselsche politiemacht en de geheele gendarmerie zijn reeds opge roepen, om belangrijke regeeringsgebou- wen en strategische punten te bezetten. FRANKRIJK. Te Chambéry in Frankrijk hebben zich heftige incidenten voorgedaan, toen een trein met de Spaansche Blauwe divisie, welke voor Duitschland in Rusland vocht, binnenstoomde. Een groote menigte gooide met steenen, drong den trein binnen en ranselde op de militia los. De autoriteiten hebben den trein naar Aix-les-Bains laten terugkeeren. Er vielen 10 dooden en ca. 150 gewonden. Later werd bekend gema'akt, dat deze trein Spaansche arbeiders vervoerde, die in Duitschland hadden gewerkt en op weg waren naar Spanje. Het Fransche persbureau noemt het ver spreiden van de valsche geruchten het werk van collaborateurs, die onlusten in het land willen verwekken. GRIEKENLAND. In Griekenland zijn reeds ongeveer 30 jonge Duitsche vrouwen aangekomen, die beweerden gehuwd te zijn me» gijzelaars of Grieksche arbeiders, terwijl deze in Duitschland waren. De Grieksche regee ring overweegt een decreet uit te vaardi gen, waarbij deze huwelijken worden ge annuleerd. TSJECHO-SLOWAK1JE. De Tsjechische regeering is begonnen met de uitwijzing van de twee millioen Sudeten-Duitschers, wier aanwezigheid in Tsjecho-Slowakije in 1939 de aanleiding was voor Hitler's inval in dit land. De Britsche regeering heeft krachtig geprotesteerd, doch president Benesj ver klaarde, dat de Tsjechen niet zullen rus ten voor de laatste Duitschers uit hun land verdreven zijn. BR1TSCH-IND1E. Gandhi heeft met een specialen bood schapper een langen brief gezonden aan den onderkoning Lord Wavell, waarin hij over zekere punten opheldering vraagt. Congresleden verklaarden, dal de hou ding van het congres met betrekking tot de conferentie van de Indische leiders te Sima zal afhangen van het antwoord van den onderkoning over bedoelde punten. Het leven in Berlijn Het js er al weer aan het gewoon wor den, zeggen correspondenten. Schouwbur gen, bioscopen en sportvelden zijn al weer open. De rantsoenen zijn er hooger dan onder het nazi-bewind. De „Daily Mail" is er al bang voor, dat de Duitschers het daar beter zullen krijgen dan de Engel- sche bezetting, waar men maar 800 calo rieën krijgt, hard moet werken, en niet kan denken aan sport of ontspanning. Ook is er een eigenaardig bericht van de B.B.C., dat de Russische Commandant op dracht had gegeven, de jeugd on te voe den tot Godvreezende burgers, en haar twee waarheden in te prenten1. Er is een God. 2. Men moet Hem dienen. Vol- Hieuwe operaiies in den Pacific te verwachten De Japansche radio maakt melding van groote geallieerde vlootbewegingen in den Stillen Oceaan, die nieuwe groote operaties doen verwachten. Britsche vlooteenheden, w.o. slagsche pen, hebben de groote vlootbasis Truk in de Karolinen gebombardeerd. Een andere vloot, bestaande uit slagschepen en vlieg dekschepen met eenige kleinere oorlogs schepen, stoomt op naar Balikpapan, het oliecentrum aan de Oostkust van Neder- landsch Borneo, terwijl een deide groote vlootformatie, waarbij talrijke landings vaartuigen, kruist bij de eilanden in de buurt van Okinawa. Van Japansche zijde schat men het aan tal der thans reeds op Okinawa gestali- onneerde Amerikaansche vliegtuigen op minstens 1000. JAPAN. Ongeveer 450 superforten deden gis termorgen aanvallen op vier middelgroote Japansche steden op Khiu-Shiu en Hondo, de Japansche moedereilanden. Zij lieten 3000 ton brandbommen vallen op Omuta en Cahoshima op eerstgenoemd eiland en Hamamtshu en Yokkaichi op laatstge noemd eiland. De vier steden hebben bevolkingen met minder dan 200.000. Deze 'aanval luidt een nieuwe fase in van den luchtoorlog tegen Japan, zoo werd medegedeeld. De aan val op kleinere en minder bekende steden is een aanwijzing, dat men, nu de groote steden reeds puinhoopen zijn, het „groote werk" als gedaan beschouwt. BORNEO. Geallieerde torpedobooten vielen posi ties aan in het gebied van de Miri-olie- velden, 120 km. ten Zuiden van Broenei, aan de Oostkust van Borneo en te Lutong meer naar het Zuiden. De Japanners zijn niet in staat den snellen opmarsch der geallieerden op Borneo te stuiten, die momenteel reeds de olievelden van Serawak bedreigen. De Japanners zijn dan ook begonnen met het in brand steken der olievelden en volgens correspondenten staan 22 olie bronnen reeds in vlammen. De Japansche tegenstand is slechts licht. Zware bommenwerpers deden een aan val op Balikpapan, waarbij zij 130 ton bommen wierpen. DE PHILIPPIJNEN. Op Luzon zijn Amerikaansche troepen 29 km. in Noordelijke richting in de Cagayanvellei opgerukt. Zij bereikten de stad Cagayan. Andere Amerikaansche troepen zetten de zuivering van Japan sche steunpunten ten N.W. van Bagabag voort, terwijl nog andere voortgingen met de resten der Japanners op Mindanao op te ruimen. gens den burgemeester van Berlijn was er godsdienstvrijheid. Die Russen toch. Red. HONGARIJE EN ROEMENIE 4 Deze twee landen zullen vermoedelijk 'n tol-unie aangaan. Zoowel de Roemeensche minister-president als de Hongaarsche mi nister van Buitenlandsche Zaken hebben zich in dezen zin uitgelaten. De laatste zeide, dat „de Hongaarsche regeering de door den Roemeenschen pre mier uitgestoken vriendschapshand gaar ne accepteert." DE TOESTAND OP DE ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN De Duitschers hebben op de Zuid-Hol- landsche eilanden tienduizenden hectaren vruchtbaar land onder water gezet, waar door voor vele millioenen guldens schade is aangericht. In Oud-Beiierland. vroeger een aardap pelcentrum bij uitnemendheid, moeten op het oogenblik aardappelen van elders aan gevoerd worden. Over het algemeen is de voedselpositie er echter redelijk. Op Voorne en Putten hebben de Duitschers ongeveer 6000 ha. land onder water laten loopen, het meest bij Zuidland en Oudenhoorn. De schade bedraagt hier alleen op dit eiland naar schatting drie millioen gulden. Toch is men hier, wat het droogmaken betreft, op timistisch, omdat de ondergeloopen pol ders vrij hoog gelegen zijn. Er wordt mee gerekend, dat de grond over een week of zes wel weer droog zal zijn, Van Hellevoetsluis hebben de Duit schers meer dan de helft afgebroken. Nieuw Helvoet staat tengevolge van de inundaties onder water. Op het eiland Hoeksche Waard stonden op het oogen blik van de capitulatie 12 tot 13.QQ0 ha. onder water, d.w.z. de helft van 't eiland. Men hoop», dat de grond in het najaar weer bebouwbaar zal zijn. Vooral in dit gebied is enorme schade toegebracht aan boomgaarden en tuinbeplantingen. Numansdorp is er v&n alle eilandplaat sen waarschijnlijk het slechtst aan toe. De kademuren van de Binnenhaven en Rijks haven, waar het veer Numansdrop-Wil lemstad aanlegde, zijn door de Duitschers grondig onbruikbaar gemaakt. De para chutisten hebben ex na den Duitschen te rugtocht uit Noord West-Brabant verschrik kelijk huisgehouden. Van Goeree en Overflakkee, waar even eens veel onder water staat, zijn eind vorig jaar de meeste mannen wegge voerd. Bovendien heeft dit eiland hier en door door granaatvuur van het front in Brabant geleden. A.N.P. BERLIJNSCHE HUMOR Een grimmige „Witz" doet den laatsten tijd in Berlijn de ronde „Wat is een optimist „De man die Engelsch leert". „En een pessimist „Hij, die Russisch leert". (W. Hicky in World Diggest.) BUITENLANDSCH OVERZICHT De problemen van het „Vierde Rijk" Er kan officieel nog niets worden me degedeeld over de besprekingen, die on langs te Berlijn zijn gevoerd, maar ver wacht wordt, dat de plaatsvervangende commissarissen en adviseurs zich langza merhand geplaatst zien tegenover enorme problemen, die in het z.g. „Vierde Rijk" moeten worden opgelost. De situatie ver andert snel en de hangende problemen zijn nog zoo weinig besproken, dat de aanstaande bijeenkomst van de geallieer de leiders te Potsdam nog wel een groote taak zal hebben. De problemen, die de commissie be handelen moet, kunnen in drie groepen verdeeld worden, n.l. 1. vaststelling van de bezettingszones, welke op het oogenblik slechts weinig verschillen van die, welke op de Yalta-conferentïe zijn vastgesteld. 2. Coördinatie van de politiek inzake de verstandhouding tot de Duitschers en pro paganda. Vernomen wordt, maar dit is nief offi cieel bevestigd, dat de Russen gelooven, dat er geen ernstig gevaar bestaat van een schadelijke verstandhouding tusschen het Roode leger en het Duitsche volk. Daartegenover is de samenwerkina met de Duitschers, waaraan door radio Ber lijn zooveel bekendheid is gegeven, in tegenstelling met de interpretatie, die in de Britsche en Amerikaansche zones aan dezen term wordt gegeven. Men hoopt, dat het verschil in inzichten betreffende de sociale en politieke organisatie zal plaats maken voor een gemeenschappe- lijken koers ten aanzien van pers en pu bliciteit in alle bezettingszones. 3. De organisatie van de Duitsche in dustrie en landbouw om in den winter een catastrofe te voorkomen en een ver der beroep op geallieerde leveranties te vermijden. Alle bezettende mogendheden onder vinden de nadeelige gevolgen van het feit dat de Duitschexs niet in staat zijn vol doende kolen en levensmiddelen voort te brengen. In verschillende zones treden mar kante verschillen in gedragslijn aan den dag. In de Britsche zones zijn er slechts Duitschers benoemd op minder belangrij ke posten en daar, waar ze niet gemist konden worden, natuurlijk onder strenge controle. De benoeming van Friedrich Schaeffer. in den Amerikaanschen sector, tot lijdelijk minister-president van Beieren met kennelijke bedoeling van de Ameri kaansche autoriteiten om de democrati sche en katholieke Beiersche regeering van voor 1933 te herstellen, is een aan wijzing voor het geven van de grootere autonomie aan de Duitschers dan zij tot nu toe in de Britsche en Russische zone bezitten. Al deze problemen en de te verwachten moeilijkheden bij de organisatie van den Duitschen arbeid op een meei humane basis dan het slaven- en hongersysteem, dat door de nazi's werd ingevoerd, moe ten door de controlecommissie worden op gelost. Hiermede kunnen jaren gemoeid zijn en een spoedige verklaring betreffen de de te volgen gedragslijnen kunnen thans niet worden verwacht. In Berlijn is niet bekend over een a.s. bezoek van maarschalk Zhukov aan ge neraal De Gaulle te Parijs, maar het is waarschijnlijk, da» de vier geallieerde mi litaire leiders in de naaste toekomst weer bijeen zullen komen. A.N.P.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1