VRIJE STEMMEN er DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuivering in Rotterdam in voIGen gang Ie JAARGANG NUMMER 186 Zaterdag 16 Juni 1945 Algemeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Geteisterde gebieden in Nederland Nu de aandacht niet meer geheel in beslag wordt genomen door de hongeren de provincies van Nederland, die het laatst zijn bevrijd, en wij de overtuiging mogen hebben, dat dank zij de voortdu rende hulp die daar wordt geboden, de ergste voedselnood wordt gestild, terwijl het leven er verder weer normalere vor men gaat aannemen, komt er weder meer plaats in ons aller medegevoelen voor de andere geteisterde gebieden van Neder land, waar nog steeds dringend gewacht wordt op redding uit den schrikkelijken nood. In ons blad zijn reeds verscheidene van zulke streken besproken. Wij herinneren aan het dorp Groesbeek, waar 502 huizen der 1216 vroeger aan wezige totaal zijn verwoest, terwijl de andere totaal zijn leeggeplunderd en van alle hout zijn beroofd. Zoowat al het vee is weggevoerd, 50 personen werden ge dood, en velen verminkt door de mijnen. Broodnoodig zijn noodwoningen, bed den, beddegoed, stroozakken en huishou delijke artikelen. Wij noemen Hoek van Holland, waar van twee derde is vernield. 400 van de 700 huizen zijn verdwenen. Het overige deel is zwaar beschadigd door V 2's enz. Het strand is bezaaid met palen en be tonblokken. Een geweldige betonnen muur van 34 m. hoogte loopt er geheel door heen. De bevolking werd ge-evacueerd, doch keert nu langzaam terua. Zij vinden bijna alles leeggestolen. Van hier vertrokken veel Duitschers naar elders. In den wachtenstijd zochten ze hun troost bij rhum en schnapps, die zij nog overvloedig schenen te hebben Wij denken aan de dorpen aan de Maas, waarvan ook een drama is te schrijven. Daar is veel verwoest, ook door inun daties, zoo ook o.a. het Noordelijk deel van het land van Heusden en Altena: Het dorpje Hedel is geheel verwoest, wat het centrum betreft, alleen van de buiten gedeelten is wat gespaard. Nieuwendijk is ten offer gevallen aan een granaten- regen, Hank is grondig vernield. In Dus- sen zijn geen huizen onbeschadigd. Meeu wen is met den grond gelijk gemaakt. Drongelen is weggevaagd. Hier en daar ziet men nog Duitsche op schriften „Wir siegen doch". „Wir glau- ben an Hitler und an den Deutschen Sieg". „Mauern brechen, Deutsche Her zen nicht". En dan dit versje „Lasst Sie nur trommeln, Mit Panzer ran kommen, Wir bleiben im Loch, Und siegen doch". Ja, ze hebben gesiegt, d.w.z. verwoest, naar hun aard. Maar dat is ook hun éénige triomf. Een bijzondere alinea willen wij nog wijden aan Venlo. Deze plaats, zoo zwaar geteisterd door het oorlogsgeweld, mag zeker niet wor den vergeten. En daar was kans op. Een thans opgericht comité zendt ons in af schrift een adres, dat het zond aan den Ministerraad, over den noodtoestand in Noord-Limburg. Het comité neemt zich „Maatschappelijk Herstel Venlo". 1500 woonhuizen binnen de gemeente Venlo zijn totaal verwoest. Een groot deel der andere woningen werd zwaar bescha digd. Meubilair enz. is of vernietigd of grootendeels geroofd. Kleeding ontbreekt. 15.000 inwoners uit Venlo en 60.000 in totaal uit N.-Limburg werden gedwongen ge-evacueerd, en moesten alles achterla ten. Het resteerende deel der bewoners moest samenhokken in kelders met vaak 4050 personen, terwijl de plattelands bevolking tusschen Swalmen en Mooie ten Oosten van de Maas, en tusschen Ble- rick en Venraay ten Westen van de Maas in soortgelijke ellendige omstandig heden kwam te verkeeren. Het comité komt nu met aandrang een beroep doen op de medewerking van de regeering, teneinde een uitzonderingstoe stand aldaar te scheppen. De ambtelijke molens malen veel te langzaam. Er komt maar geen hulp, geen materiaal, geen werktuigen, geen arbeidskrachten, geen transportmiddelen, enz. Als niet spoedig wordt ingegrepen van hoogerhand, zal de aanstaande winter hier bittëre ellende brengen. Deze oproep tot het geheele Nederland- sche volk gericht mag niet tevergeefs weerklinken De autoriteiten hebben voor te gaan. Het geheele Nederlandsche volk zal volgen Red. D® strijd op Bsrneo verloopt gunstig BROENEI REEDS VEROVERD Gistermorgen werd meegedeeld, dat Australische troepen de stad Broenei reeds veroverd hadden, nadat Australische troe pen eenige uren tevoren nieuwe landin gen hadden uitgevoerd ten Oosten van de stad en daarna de stad hadden inge sloten. Ook op Labuan, waar de Japanners thans meer tegenstand bieden, gaat het nog steeds goed. Er is weer een vlieg veld veroverd, zoodat de vijand nog slechts 1 vliegveld op dit eiland tot zijn beschikking heeft. De geallieerde lucht macht maakt reeds een druk gebruik van de veroverde vliegvelden. Van den strijd op Okinawa wordt ge meld, dat naar schatting nog 10.000 Ja panners van het 85.000 man sterke gar nizoen in leven zijn. Ze zijn op een ge bied van circa 20 km2 samengedrongen en worden van alle zijden door de gealli eerde artillerie bestookt. Chineesche troepen hebben in China weer vorderingen gemaakt ten Westen DUITSCHLAND. Een verbroedering tusschen de Britsche troepen en kleine Duitsche kinderen is nu toegestaan, zoo wordt door veldmaar schalk Montgomery in een dagorder mee gedeeld. Hij legde er evenwel den na druk op, dat alle andere voorzieningen ten aanzien van het verbod ran verbroe dering van kracht blijven. Drie Amerikaansche legers met een totale sterkte van 400.000 man, zullen de Amerikaansche bezetting van Duitschland vormen. Het 3e leger van gen. Patton en het 9e leger van gen. Patch zullen deel uitmaken van de bezettingstroepen, die nog alle tot de 12e legergroep be- hooren. FRANKRIJK. Men verwacht, dat gen. De Gaulle in de naaste toekomst een bezoek zal bren gen aan de Vereenigde Staten. In Parijs is een nota ontvangen van pres. Truman, waarin deze verklaart er prijs op te stellen zoo spoedig mogelijk met De Gaulle niet alleen de Syrische kwestie, maar ook ieder ander vraagstuk te bespreken, dat voor beide landen van belang js. OVEREENKOMST VAN TRIEST ER IS EEN OVEREENKOMST tot stand gekomen tusschen de regeering van Joe- go-Slavië en de regeeringen van de Ver eenigde Staten en Groot-Brïttannië, over het tijdelijk bestuur van Istrië, Triëst, en het Sloveensche kustgebied. De militaire details zullen door Alexander en Tito na der worden uitgewerkt. De onderteekening dezer overeenkomst heeft te Belgrado plaats gehad. Er is te Triëst een demon stratie gehouden, waaraan tienduizenden hebben deelgenomen, en welke zonder In cidenten is verloopen. De militaire ver schuiving geschiedt op vriendschappelijke wijze. Tusschen Rusland en Joego-Slavië is een verdrag van vriendschap, wederzijdsche bijstand, en na-oorlogsche samenwerking geratificeerd. Op het hoofdstation te Ljubljana 5s door ondergrondsche elementen brand gesticht, waardoor 300 met munitie beladen trucks door de vlammen werden vernield. PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER EISENHOWER heeft op een persconfe rentie te Londen verklaard, dat Duitsch land nooit meer in staat zal zijn om oor log te voeren. De politiek van niet-verbroedering blijkt een redelijk succes te zijn. Ten opzichte van heel kleine kinderen is zij verzacht, omdat geen enkele Ame rikaan of Britsche Tommy kleine kinderen kan weerstaan. Vele Duitschers doen erg vriendelijk, maar hun vriendschap komt wel wat laat. Eisenhower sprak zijn bewondering uit voor het Russische valk, dat hij beschreef als zeer vriendelijk. De Russen wenschen vrede en een kans om zich te ontwikkelen als elk ander volk. Eisenhower bracht tenslotte hulde aan maarschalk Zhukov, dien niemand kan zien zonder te weten, dat hij een groot soldaat is. Vandaag zal Eisenhower officieel te Parijs worden ontvangen. en Zuiden van de havenstad Wen-Tsjou, en houden thans weer 250 km. van de Chineesche kust in handen. De luchtoorlog tegen Japan zelf is weer met groote hevigheid voortgezet. Osaka kreeg een aanval te verduren van 500 superforten, die 3000 ton brandbommen wiemen. Verder is bekend gemaakt, dat op 1 Juli a.s. het jaar zal beginnen, waarin niet minder dan 2 millioen ton bommen op Ja pan zullen vallen, die het land volkomen zullen verwoesten. BELGIE. De Belgische regeering heeft van de geallieerden volmacht verkregen om 500 millioen m3 hout te vellen op Duitsch grondgebied, grenzende aan België, ten einde de grondstoffen te kunnen leveren voor de Belgische industrie. Minister-president Van Acker is weer naar Salzburg vertrokken voor een derde ontmoeting met koning Leopold. 1800 employé's van Belgische openbare diensten hebben Donderdagavond in Brus sel gedemonstreerd voor hoogere salaris sen, een maandelijksche toeslag in ver band met de duurte, alsmede voor meer voortgang bij de zuivering. RUSLAND. In Moskou is bekend gemaakt, dat het onderzoek in de zaak tegsD 16 gearres teerde Poolsche leiders is voltooid. Men verwacht, dat het proces binnen enkele dagen zal beginnen. Vliegtuigongeval op Texel Naar thans bekend is gemaakt, is vo rige week Vrijdag het vliegtuig, waar mede de chef staf Militair Gezag, gen.- majoor Kruis, een bezoek bracht aan Texel, bij den start van het eiland verongelukt. Het vliegtuig raakte met den rechtervleu gel een huis, waardoor de vleuael afbrak en het toestel op een boom neerstortte. De generaal en de piloot werden uit het geheel vernielde toestel geslingerd, doch bleven practisch ongedeerd. In den afgeloopen winter gaf H.M. de Koningin Haar voornemen te kennen om te zijner tijd de slachtoffers van den bin- nenlandschen verzetsstrijd in den meest zin des woords geldelijk te steu- Gevolg gevend aan dit voornemen deed H.M. de Koningin dezer dagen een bedrag van f 500.000 overschrijven op de rekening van de „Stichting 19401945". De „Stichting 19401945" stelt zich ten doel het lenigen der zedelijke, maat schappelijke, en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen. Dit geldt voor henzelven, hun gezinnen, dan wel nabestaanden. Deze „Stichting 19401945" werd op gericht op 13 October 1944 door alle toen bereikbare verzetsgroepen. Korten tijd geleden heeft H. M. de Ko ningin den aartsbisschop van Utrecht, Mgr. de Jong, in audiëntie ontvangen. Mgr. de Jong bood de vorstin een copie aan van het binnenkort van zijn hand te verschijnen geschrift, waarin de houding der katholieken tijdens de bezetting uit voerig wordt uiteengezet. VAN HIER EN DAAR Volgende week vertrekken duizenden kinderen uit het Westen naar Brabant, Limburg, Friesland en Groningen, waar men in totaal 10.000 kinderen hoopt on der te brengen. Op 1 Juli vertrekt de eerste groep van 100 kinderen uit het Westen naar Noord- Frankrijk. Vijf weken achtereen zal een groep van 100 daarheen vertrekken. In Vught arriveerden de eerste 50 kin deren uit het Westen. Vught zal in totaal 500 kinderen opnemen. De beul van Amersfoort, voormalig arts van het concentratiekamp en chirurg in de stad Amersfoort, Dr N. van Nieuwen- huysen, is te Alphen a. d. Rijn gearres- Mïnister Tromp heeft medegedeeld, dat voor de a.s. winter minstens 10 eenheden brandstof moeten worden beschikbaar ge steld. Hij deed een beroep op de mijn werkers, zich tot het uiterste in te span nen. Onze regeering zal een voorloopig Wit boek uitgeven, waarin zal worden ver meld, wat zij in de afgeloopen jaren in Londen heeft gedaan. Dr. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, en Prof. Tin bergen, chef van de afdeeling conjunc tuurstatistiek, schatten het totaal verlies aan vermogensbestanddeelen in Nederland ten gevolge van den oorlog op 8 milliard. Dan is er ook nog productiederving in de toekomst. Vermoedelijk zal alles samen een schadepost voor Nederland zijn van 15 milliard gulden. Het herstel der ver mogensschade zal door de gestegen prij zen zeker 1012 milliard vorderen. Duitschland zal ons geen cent kunnen vergoeden. Is het dan niet noodig, dat wij ons met Duitsch grondgebied enigszins schadeloos stellen Van de meer dan 4000 landverraders, die in Rotterdam op de arrestatielijsten voorkwamen, zitter er op het oogenblik ongeveer 3300 achter de tralies. Het zijn practisch allen N.S.B.ers, verder bevinden zich ook enkele zware collaborateurs on der hen. Tot de laatste groep behooren verschillende beruchte aannemers, die bij bunkerbouw hebben geholpen en meege werkt hebben aan het vernielen van de Rotterdamsche kaden. Een aantal Rotterdamsche N.S.B.ers be vindt zich elders in het land of in West- Duitschland en aangenomen mag worden, dat ook daarvan een deel is gearresteerd. In elk geval zullen zij hun uiteindelijk lot niet kunnen ontloopen. Van een 900-tal N.S.B.ers staat vast, dat zij in de kritieke Septemberdagen van het vorig jaar naar veiliger oorden een goed heenkomen heb ben gezocht. Verder hebben de geallieerde autoritei ten in samenwerking met de B.S. onge veer 1600 S.S.-mannen, gestapo-agenten, S.D.-personeel en ander gespuis, waaron der ook Nederlanders gearresteerd. Onge twijfeld zullen de gearresteerde N.S.B.ers te zijner tijd bij den wederopbouw wor den ingeschakeld. Op het oogenblik wor den ze, wanneer zulks technisch mogelijk is, voor allerlei herstelwerk gebruikt. Ze hebben den Maastunnel schoon en rijklaar gemaakt en werken op het oogenblik aan het opruimen van kaden en den aanleg van een vliegveld. De vrouwen worden, voorzoover zij lid waren, eveneens gear resteerd. Daanriee is het probleem der N.S.B.-vrouwen echter niet opgelost. De ervaring heeft geleerd, dat de vrouw dik wijls het gevaarlijkst was en in vele ge vallen de kwade genius van den man is geweest. De Politieke Opsporingsdienst zal Sn overleg met het Militair Gezag hier een oplossing moeten vinden, die het recht vaardigheidsgevoel bevredigt. De eerste vier dagen na de capitulatie waren al ongeveer een duizend landver raders gearresteerd, waaronder alle be langrijke kopstukken uit het district Rot terdam. 25 van de beruchtste typen, waar onder burgemeester Muller en de N.S.B.- wethouder Roos, waren al heel gauw ge pakt. In feite waren zij al dagen lang door leden van de illegaliteit geschaduwd, zoo dat hun kansen, om te ontsnappen prac tisch tot nul gereduceerd waren. De rant soenen van de gearresteerden liggen be slist onder die van de burgerbevolking. Zij worden bewaakt door N.B.S.ers en hebben absoluut geen contact met de buitenwereld. Eenmaal per week ontvan gen zij schoon goed en wordt de vuile wasch ingeleverd. Alleen in gevallen van uiterste nood zaak kunnen brieven worden geschreven. In het algemeen zijn de arrestaties in de Maasstad en randgemeenten vlot en zonder strubbelingen verloopen. Er werd geen tegenstand geboden en in sommige gevallen gaven de heeren landverraders zich zelfs vrijwillig aan. Een groot probleem vormen de minder bekende collaborateurs, weermachtsleve ranciers en andere individuen, die Sn de laatste jaren ten koste van ons volk rijk zijn geworden. A.N.P. rijft, dat er in op onverant- het Poolsche s onwaardige end. Rusland •st wezenlijke in het Wes- ek van vriend al voeren, leden genoeg een dubbele ift Polen van oste van zeer ateriaal. jrgen, dat de 'erschroeid zal Geloof in de :anten is het ■aar van een oa en de we lt aan op het naar aanlei- de „Prawda", 'eiten bij Edin- centratiekamp ?aar Poolsche staan van de Duden worden isten ter dood n,werking met 5 moorden be- le slachtoffers tracht, de bei- iCO ituut van het moet ontwer- aar gekomen, roegd, waarin i verplicht is, f te aanvaar- n. een besluit dan zal de bben, dwang- leden van de erklaring zul- r zij zich ver- lictie van het ip aangedron- r werk op 15 nt echter, dat treinvaart niet -atum van de zijn. fljfn! ■jelijk zullen >le en zuive- eten worden ;ende samen- geïnspireerd >g. Het zaad werd lang is niet voor- jeen de Ge- iland als el- amstige over- >m te juister n, aldus de er van Bui- Iers bewind, door Britsche •ischt herstel George beli- leven en de ter van Bui- rklaard, dat ed kan wor- bevredigend olen noodig, r te helpen. >ten worden tie van Bel- Ische Zaken at de onder- Hitier naar J onjuist is. :an Tsjecho- 'e verwijde- arsche min- an geschie- rleg op de entie ter re- europa.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1