i ViilJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Australiërs ondervinden krachtiger tegenstand bij Broenei Verheldering van den politieken hemel 200.000 Nederlanders Herlevend 's -Gravenhage NUMMER 185 Vri'da9 15 Juni 1945 Algemeene Leiding j B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma Hoofdredacteur i J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 Jappen steken de stad en olievelden in brand IL Iti de Europ. wereld rondom B. De toepassing verder 3. Het derde geval is Italië zelf. Bonomi is afgetreden. Hij was ook wel gecompromitteerd door vroegere weifelen de houding tegenover het fascisme. Ge lijk ook de koning en de kroonprins niet geheel zuiver op de graat zijnhoelang hebben ze niet met Mussolini geliebaü- gelt De eisch, dat de .jonge kleinzoon van acht jaar koning zal worden, komt daaruit voort. Voor Bonomi is een tv/eetal candidaten mogelijk als opvolger. De een is de so- ciailst Pietro Nenni. Deze komt dadelijk met een klaar geluidwaarom gaan de geallieerde troepen niet uit Italië weg Wij kunnen het nu best alleen af Een nieuw probleem voor overleg tus- schen de groote drie. Kan men Italië, het heethoofdige Italië, zoo maar zijn gang laten gaan Nu al Wij meenen, dat als Nederland nog een poos Canadeesche bezetting noodig heeft, er voor Italië nog wel meer reden is Maar principieel gaat Italië onder zijn nieuwe bestuur vrij zeker in democratische richting, en zal aan den Volkenbond geen ernstige moeilijkheden in den weg leg gen, naar mag worden verwacht. 4. Thans nog overzien de erfenis van Hitiers eenmaal groote rijk. Het internationaal Tribunaal zal snel recht moeten doen, zoo wordt vooral in Amerika verlangd. Hetzelfde als wij bij ons verlangen. In Keulen besloot men, de veroordeelden te onthoofden. Hoe dat bij de Russen te werk gaat is ons niei bekend, wel is zeker, dat zij niet lang dralen met de uitvoering van de vonnis sen tegen de nazi's en hun handlangers. In Roemenië, dat ook onder Russïschen invloed staat, worden de zuiveringsmaat regelen ook gestreng doorgevoerdde journalisten, die in pro-Duitschen zin ge schreven hebben, krijgen zware straffen. Twee werden er -ter dood veroordeeld, acht tot levenslange gevangenisstraf, en vier tot straffen van 12 tot 20 jaar. Ik denk niet, dat onze journalisten die voor het Duitsche regime hebben gewerkt, zul ke straffen van onze tribunalen verwach ten i Maar wie weet De Controle-Raad is met haar werk zaamheden begonnen en de Angelsaksi sche legers moeten een eindweegs terug, omdat Rusland een gröoter deel te be- heeren krijgt, dan vermoedelijk eerst ver wacht werd. Voor de sterke bestrijding van alle nazi-invloed is dit niet ongunstig. Want er bereiken ons wel eens geruch ten, dat de Engelschen en Amerikanen niet altoos het gevaar van het wroetende nationaal-socialisme inzien En hoe groot /is niet de schuld, die dit regime op zich heeft geladen De gruwelen van de kampen worden nu verbeeld in een Russische film het wordt de film van een „doodenkamp"met alle gruwelen op het doek gebracht, die be kend zijn geworden. En hoeveel wordt er nimmer bekend Het allerverschrikke lijkste hebben de dooden mee in hun graf genomen. Een eeuwige vloek en een eeuwige schande. Wie er schuld aan hebben Ergens wordt terecht betoogd, dat de Duitsche onderwijzers in groote massa hebben gehoorzaamd aan het bevel tot langzame volksvergiftiging, die het Hitier- regime wilde invoeren. Zijn zij dus niet allen mee schuldig Een een groot deel van de Duitsche kerk, had deze niet al te veel meegaand heid tegenover de eischen van de Nazi's Zelfs een man als Niemöller, die zoo lang in concentratiekampen heeft gezeten, en nu gelukkig vrij is gekomen, heeft zich niet absoluut schrap kunnen zetten. Hij had nooit kwestie met Hitier zelf, zei hij. En in het begin van den oorlog heelt hij zich opgegeven om weer duikbootkapi- Karei de Groote Keert terug met kroon, scepter en zwaard Het stoffelijk overschot van ICarel de groote, wiens dood in 814 de aanleiding was tot de scheiding in Midden- en West- Europa, zal naar den krocht van de ka thedraal te Aken terugkeeren. De kist van den keizer, zijn kroon, scepter en zwaard, alsook talrijke oude juweelen, kunststukken en historische do cumenten, werden reeds in 1939 uit Aken naar een kopermijn nabij Siegen in ver zekerde bewaring overgebracht. De bisschop van Aken heeft van de ~e- allieerde overheden verkregen, dat al deze merkwaardigheden opnieuw in de Dom kerk van de oude leeizersstad zouden be waard worden. „Het laatste Nieuws." tein te worden. Keitel had hem niet aan genomen. Maar het gaat ook in Duitschland zelf thans in de goede richting. Als de streng nu maar stijf wordt gehouden Alleen vertrouwde anti-nazi's mogen mee rege len, zoo moet steeds het parool zijn. Zoo werd in Stiermarken, een provincie van Oostenrijk, een regeering gevormd van sociaal-democraten, communisten en chris- telijk-socialen. Maar in Boven-Ooslenrijk werd nog on langs door 300 leden van de S.S. verbe ten gevochten. Wie weet hoevelen er nog ronddolen, in bosschen en velden Wel mogen de bezettingstroepen de oogen open houden. 5. Tot slot voegen we enkele opmer kingen over verschillende landen samen. Noorwegen verheugt zich over de terugkomst van koning Haakon. Zooais wij ons verheugden over de tedugkomst van koningin Wilhelmina. De banden zijn des te sterker gebonden door de lange afwezigheid Maar anders is dit in België. Daar blee; de koning als gevangene in het midden zijns volks en werd lqter in ballingschap gevoerd. Maar er gaan veel stemmen op, die hem niet terug willen. En de motieven zijn niet geheel uit de lucht gegrepen. Hij overweegt wel zeer ernstig, na het ge sprek met Van Acker, of hij niet liever bedanken zal. Intusschen namen alle leden van het burgerlijke huis des konings gezamen lijk ontslag. Zou dat niet beteekenen de ratten verlaten het zinkende schip In Noorwegen voltrekt zich onderwijl wat ook elders reeds is gebeurd of bezig is te gebeuren Op verzoek van het Vak- vereenigingssecretariaat is er een coalitie gevormd tusschen de socialisten en de communistische partijen. Misschien komt het bij ons nog veeleer tot een coalitie tusschen alle democratische elementen, de communisten en de sociaal-democraten in cluis. Eenheid in democratie, naar de oude leuze van vlak voor den oorlog, die moet het dan ook doen, daarop zal de nieuwe wereld worden gebouwd Wij overzagen in vogelvlucht zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche po litieke wereld. En zeker is er nog veel, dat anders moet en anders kan. Doch een verheldering van den politie ken hemel is toch, meenen wij, niet te miskennen. Aarzelend en onzeker, maar toch doel bewust, zoekt de menschheid van Eurooa en Nederland haar weg door den chaos van den tijd Red. Op zoek naar Niemand weet precies waar deze zich bevinden. Zij zwerven van Oost- naar West-Duitschland over een gebied, dat duizenden vierkante km. groot is. Uit West-Duitschland zijn de meesten als naar Nederland gebracht. Ook uit Silezië zijn enkele groepen gekomen, die eerst door de Russen en daarna door de Amerikanen werden geholpen. Maar van ongeveer tweehonderdduizend is het tot op heden niet mogelijk geweest, de ver blijfplaats te vinden. Overste van Os, chef van den Repatrieeringsdienst van het Militair Gezag, zoekt naar hen. In elke stad, in elk dorp zijn Nederlan ders, die hun uiterste best doen den weg naar huis te vinden. Het is een zich voort durend verplaatsende menschenmassa, die langs duizenden wegen vloeit. Geallieerde legereenheden helpen hen met voedsel of richten kampen voor hen in, maar er is geen instantie, die precies kan vertellen, waar deze menschen nu eigenlijk zijn en wat voor menschen zich daar bevinden. Er is geen behoorlijk werkende verbindingsdienst wellicht doordat deze ontstellende chaos een ieder overdonderd heeft. Zelfs indien de oor spronkelijke repatrieeringsdienst beter op gezet ware, dan nog zou het resultaat niet bevredigend zijn geweest. Inderdaad een mager compliment. De moeilijkheden en de verrassingen zijn vaak verbijsterend. Hier is een voor beeld Terwijl de Overste met zijn vlieg tuig op jacht naar landgenooten ging, ar riveerde in Den Haag een Nederlander, die uit het dorp Troebitz kwam, 5 km. ten Oosten van Torgau. Op 9 April zonden de Duitschers 2500 Nederlandsche Joden naar Theresienstadt. Onderweg stierven er 200 van uitputting. De opmarsch der geallieerden was oorzaak, dat dit trans port aan zijn lot overgelaten werd. De on verwacht in vrijheid gestelde menschen vervoe.jden zich te Troebitz, waar vlek ziekte onder hen uitbrak. Toen mijn zegs man op 30 April het kamp verliet, waren reeds 600 menschen overleden. Nu is het onmogelijk eenig bericht over deze menschen té krijgen. Zijn zij nog in Troebitz Of hebben de Russen zich over hen ontfermd Het gaat hier om een enkele groep, maar er zijn honderden van dergelijke kleine kolonies, met wie elke verbinding ontbreekt en Saigon gebombardeerd TWEEHONDERD geallieerde vrachtsche pen voeren voortdurend versterkingen aan voor de Australische troepen op Borneo. Ze ontmoetten gisteren krachtiger tegen stand tijdens den opmarsch naar Broenei. Groote rookwolken en branden, welke waargenomen worden, wijzen erop, dat de Japanners bezig zijn de stad en de nabijgelegen olievelden te vernietigen. Australische troepen, die na een op marsch van 10 km. een vliegveld bij Broenei veroverden, waren volgens de laatste berichten nog slechts 3 km. van de stad verwijderd. Ook op het eiland Labuan is versterkte Japansche tegenstand ontmoet. De gealli eerde luchtmacht en zeestrijdkrachten ge ven voortdurenden steun aan de troepen te land. Ongeveer 30 Amerikaansche bommen werpers van de Philipijnen hebben een aanval gedaan op de marinebasis Saigon in Fransch Cochin-China. Vliegtuigen van Okinawa vielen vlieg velden in Japan aan. Geallieerde vlooteenheden hebben eilan den van de Koerillengroep ten Noorden van Japan gebombardeerd. Volgens correspondenten heeft de Itali- aansche ambassadeur in Washington voorgesteld, dat de Italiaansche vloot zal deelnemen aan den strijd in den Pacific. VEREENIGDE STATEN. President Truman heeft Woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat de de finitieve beslissing over datum en plaats, waarop hij Churchill en Stalin zal ont moeten, genomen is. Hij zeide, dat zijn speciale afgezanten Joseph Davis en Har ry Hopkins uit Londen en Moskou zijn teruggekeerd na bevredigende voltooiing van hun missies. Gromyko, voorzitter van de Sovjet- delegatie te San Francisca, heeft een door de Amerikaansche radio verspreide ver klaring tegengesproken over het aanvaar den door Rusland van een gemeenschap pelijke interpretatie van de tijdens de waarover geen enkele instantie inlichtin gen kan geven. De burgemeester van Den Haag heeft alle bouwmaterialen die in de stad be schikbaar zijn, geblokkeerd. Zij zullen al leen mogen worden gebruikt voor goed gekeurde werken. Dit geschiedt om het noodzakelijkste den voorrang te doen heb ben, daar 't materiaal maar schaarsch is. In het Zuiden van ons land is de „Al gemeene Bond van Ambtenaren bij de Rechterlijke Macht" opgericht. Het voor- loopig bestuur is gevestigd te Middelburg, voorzitter A. H. Verbeek, secretaris P. C. J. Smith. Een groot aantal meisjes, die daarvoor eerst een cursus hebben doorloopen, zijn uit Brabant naar Holland en Utrecht ver trokken, om daar hulp te verleenen bij het verzorgen van noodlijdenden. Zij zullen ongeveer twee maanden wegblijven. In Waalsdorp is weer een massagraf ontdekt, waarin zich 53 lijken bevonden. Weer een verborgen gruwel van de Duit sche beulen In de „Vakbeweging" schrijft E. Ku- pers, voorzitter van het Ned. Vakverbond, een artikel over het streven naar eenheid in de vakbeweging. In den oorlog is ge bleken, dat de Roomsch Katholieke en Protestantsch-Christelijke Vakbonden niet bereid waren in één vakbond samen te smelten. Toen is een samenwerking aan vaard, met overeenstemming over een sociaal en economisch -rogram. Voor een eenheidsvakbond is dus thans nog geen plaats, zegt Kupers. Wordt dit streven doorgezet, dan komt er een vierde vak bond bij, en dat is nergens noodig voor. 200 jongens uit Dordrecht zijn in Hoo- gerheide aangekomen, om daar een ge zondheidskuur te doen. Deze uitzending was reeds tijdens de bezetting voorbe reid Prof. Goudriaan is door de regeering benoemd tot Rijksadviseur over de gehee- le energie-voorziening van ons vaderland. Zoowel de opvoering en regeling der pro ductie van kolen, turf en hout, alsook de mogelijke invoer vallen onder zijn ressort. Het is bij hem in goede, voortvarende handenRed. Krim-conferentie opgestelde formule be treffende de stemming in den ontworpen veiligheidsraad Hij verklaarde, dat de delegatie geen verklaring van dezen aard heeft afgelegd, zoodat het bericht daar omtrent op fantasie berust. Een Australisch voorstel tot het beper ken van het veto-recht voor de „Big Five" tot directe actie tegen agressie, werd met 20 tegen 10 stemmen op de San Francisco- conferentie verworpen. TRIEST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben formaties van kleine partijen te Ttriëst Italiaansche vlaggen van gebouwen en huizen gerukt en de vlaggen, die het kruis van Savoye droegen, verbrand. NOORWEGEN. Op 8 October worden in Noorwegen ver kiezingen voor het parlement gehouden. De gemeenteraadsverkiezingen zullen op 19 November plaats vinden. In Noorwegen zijn tot dusver 15924 ver raders, de helft van het aantal aanhangers van Quisling, gearresteerd. De Duitschers hebben van de 1.750.000 mijnen in Noorwegen er thans 250.000 opgeruimd. De Duitsche verliezen waren daarbij 60 dooden en 100 gewonden. OOSTENRIJK. Weenen zal in vier zones moeten wor den verdeeld, voor elk der vier grooten een deel ter controle. Er is nu verschil van opvatting. Rusland wil de grenzen der stad van 1938 tot grondslag nemen. De anderen willen de stad naar haar tegenwoordige grenzen. Naar de voorzitter van democratische Oostenrijkscho schrijvers en journalisten in zijn openingstoespraak van de eerste bijeenkomst na den val van het nazi- reqiem mededeelde, is de groote Oosten- rijksche schrijver Stephan Zweig over leden. DUITSCHLAND. In Keulen zijn dr. Hermann Reuschner, een nazi-autoriteit, en 15 van zijn mede werkers qearresteerd. Reuschner had een illegaal contact met andere nazi's onder houden en zichzelf „Leider van de regee ring voor het gebied van Keulen" ge noemd. Hij had bijna 27.000 R.M. aan zijn helpers betaald. Alle ambtenaren en ander personeel van de gemeente München, die voor 30 Jan. 1933 lid zijn geweest van de Nat. Soc. Partij of van haar neven-organisaties, zullen met onmiddellijken inqang worden ontslagen. Zij, die tot de S.S. behoorden, of dragers van de bloed-orde en van het nat. soc. eere-teeken in goud, zullen, on- Als men Den Haag binnenrijdt van de richting Utrecht of Amsterdam, dan pas seert men onvermijdelijk het Bezuidenhout, het eens zoo mooie stadsdeel van de Re sidentie, dat thans herschapen is in een vierkante kilometer puin. De ruïnes teekenen zich beangstigend af tegen de diepblauwe lucht en een zoel voorjaarswindje probeert ons wat stof in de oogen te waaien. Ietwat verdwaasd en ontgoocheld wen den wij onzen blik van dit trieste tafereel af en staren naar het Haagsche Bosch, waarvan de naam alleen in de geschie denis zal voortleven, omdat er van bosch geen sprake meer kan zijn. Hier en daar ziet men nog groepjes boomen staan, maar bijna alles is omgehakt. Een groote tank gracht werd dwars door dit schoone stukje natuur heen gegraven, dat hierdoor zoo meedoogenloos werd vernietigd. (Milita- rische Notwendigkeit En achter die tank gracht verheft zich een groote, dikke muur, dat is de Vesting. Een stad apart, met gezellige woningen en vriendelijke tuin tjes, maar helaas een doode stad, zon der menschen, volgestopt met mijnen en booby-traps. En toch Den Haag herleeft weer. We zien deftige menschen, met parapluie en acte-tasch (om de deftigheid nog te ver- hoogen) de trappen van de departementen oploopen en dezelve weer afdalen. De uitgaande wereld zit weer op de café-terrassen achter een glaasje met Joost- weet-wat erin, dat blijkbaar toch gesa- geacht eenigen datum, eveneens ontslagen worden. Martin Bormann, de vroegere plaatsver vanger van Hitier, en hoofd van Hitler's kanselarij, is volgens Radio Berlijn ge arresteerd. De haven van Bremerhaven is Woens dag geopend. De eerste twee groote Duit sche schepen vertrokken van hier naar Engeland onder Amerikaansche vlag. CASABLANCA. Armand Annet, de Eransche gouverneur van Madagascar, die bevel tot tegenstand gaf, toen de Engelsche troepen daar land den, is te Casablanca gearresteerd. ENGELAND. Een delegatie van leiders der Russische Orthodoxe kerk is in Engeland aangeko men. Zij bracht een boodschap van Pa triarch Alexei over aan den Aartsbis schop van Canterbury. Churchill heeft tijdens de debatten in het Lagerhuis officieel de verklaring van Pétain tegengesproken, dat de overeen stemming was tot stand gekomen tusschen de Britsche regeering en de regeering van Vichy. Churchill deelde mede, dat een gehei me koerier van Pétain hem in October 1940 in Londen had bezocht. De koerier had geen voorstellen bij zich en het doel van zijn bezoek schijnt geweest te zijn de stemming in Engeland te peilen en de vooruitzichten, wat betreft den verde ren tegenstand. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Roode leger heeft thans de admi nistratie van 43 industrieele ondernemin gen aan de Tsjecho-Slowaaksche autori teiten overgegeven; Hierbij bevinden zich fabrieken van me dicamenten, voedingsmiddelen, telefoon- en telegraafïnstallaties. In Tsjecho-Slowakije zijn reeds 10.000 Duitschers aan herstelwerkzaamheden be zig. Een voorbeeld voor onze regeering, als wij straks handen te kort zouden ko men VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft een officieele ver klaring afgelegd over de pogingen van den Paus om Mussolini te bewegen af te zien van het verklaren van oorlog aan Engeland en Frankrijk in 1940. Bij de ge publiceerde documenten is een brief van den Paus aan Mussolini, waarin zijn vu rige wensch wordt geuit, dat Italië voor een oorlog mag worden gespaard. Mussolini antwoordde hierop, dat, in dien Italië in den oorlog ging, dit ge schiedde, omdat de eer en de belangen van het land dit absoluut noodzakelijk maakten. voureerd wordt. Zij bespreken met dicht bij elkander gestoken hoofden zwaarwich tige problemen, of lezen de krant, of rod delen over Militair Gezag, of ze rooken „zwarte" sigaretten en praten over de bestrijding van de „marché noire", wat altoos beter klinkt dan zwarte handel. Kortom er komt weer leven in. De grauwe gezichten van de menschen krij gen een extra beurt van de zon. En er draaien weer een paar bioscopen aan de kiosken koopt men weer zijn krant er rijden weer trams en men krijgt binnen kort gas en electrïciteit. De voedselnood is wel haast van de baan, alleen brood is nog onvoldoende aardappelen worden vooral van het Oos ten des lands, de laatste week, aange voerd. Eij gebrek aan gas kookt men het middag-eten op de Majo, een miniatuur kacheltje, waarin men wat hout doet en bovenop een schep asphalt. Het rooien van boomen heeft in Den Haag catastrophale afmetingen aangeno men, langs grachten en kanalen is bijna alles omgehakt, terwijl het plaveisel wat gestookt kon worden op vele plaatsen is opgebroken en meegenomen, om in de Majo te worden verbrand en er het eten op te koken. De* eene dag stookt men van de Beek laan, de andere dag van de Regentesse- laan. Ik sprak van herlevend 's Gravenhage en inderdaad, langzamerhand gaat het weer herleven, al zijn we dan nog maar aan het begin, het heele prille begin. H. CONVOOI NAAR HOLLAND

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1