DIT M ZDIEDW§CDE DD©^ Zeeuwen en Germanen m Herstel van onze volkskracht VRIJE STEMMEN - ZATERDAG 9 JUfMJ 1945 Wie zouden hoger staan van de mensen in ons midden, de blonde cf de donkere Waarschijnlijk hebben we er nooit over na gedacht, om de eenvoudige reden, dat het voor ons vanzelf spreekt, dat ze gelijkwaar dig zijn. Is dat zo vanzelfsprekend Op de vraag, of alle' rassen van gelijke waarde zijn, luidt het antwoord duidelijk neen. Negers zijn minder begaafd dan blan- 'ken. Wanneer beide rassen onder dezelfde omstandigheden leven, werken de blanken zich omhoog. Er zijn weinig geleerden onder de negers. In deze eeuw zijn ze gaan uit munten in danskunst en muziek, al spreekt die slechts tot een zekere élite onder ons. De Israëlieten van semietisch ras, zijn meer begaaid dan de Ariërs. Het aantal pro fessoren. medici, juristen, intellectuelen in het algemeen is onder hen naar verhouding veel en veel groter dan onder de andere blanken. De Jood gebruikt zijn tijd ook beter dan een ander. Als een Ariër om elf uur een mooi kopje stuk laat vailen, zit hij om half twaalf nog te treuren om zijn domheid. Maar de Israëliet, die hetzelfde overkomt, is om half twaalf al naar de winkel geweest om een ander en geniet van een slokje troost uit zijn nieuwe kopje. En nu de blonde Germanen en de donkere Alpinen in Zeeland, in Nederland en elders. Neem een dozijn blonden en een dozijn don keren en leg ze een dag te zonnen aan het strand. Het resultaat van de proef is,' dat de donkere groep heerlijk gezonnebaad heeft en dat de blonden zich geradbraakt voelen en soms medische hulp noodig is. Hier noem ik, in het voorbijgaan gezegd, een marteling, die de Duitschers nog niet hebben toegepast. Ze kunnen met deze aanwijzing hun voor deel doen in een volgende oorlog. De meer gedrongen, korte lichaamsbouw, die de Alpinen eigen is, maakt dit ras beter bestand tegen ontbering en zwaar werk dan de slankere Germaan. Ziehier enig lichame lijke voordelen van het brunette-type. Daar staat tegenover, dat in het algemeen de Ger manen meer ondernemend zijn, de Alpinen zijn meer gehecht aan woonplaats en om geving. Dit zijn ieiten. Nu gaan we over op het gebied der bespiegelingen van wetenschap pelijke autoriteiten. Als we Alpiense geleer den willen geloven, is hel brede hoofd van de kortschedeligen de ware bergplaats voor de beste hersenen. Maar dit is sléchts een peulschilletje bij de verheerlijking van de langschedeligen door de tegenpartij, de Duit sers in de eerste plaats. Zij hebben bewezen op gronden, die boven de bevatting liggen zowel van Germaanse als van Alpiense Ne derlanders, dat het Germaanse ras voortref felijk is en tot heersen bestemd. Plannen om de nief-voortplanting van niet-Germanen le gen te gaan, heeft men niet kunnen volvoe ren en in arren moede heeft de Germaanse Duitser moeten berusten in de ontzaglijke talrijkheid van zijn niet-Germaansche land genoten. En het was voor vele rasmaniakken in Duitsland een wrede ontgoocheling, toen Engeland in 1S14 tegen hef „verwante" Duit- sche volk ten strijde trok. „De geleerden, de verkeerden", zijn we geneigd te zeggen met Spieghel, een wijze Hollander van ongeveer vier eeuwen gele den, die in het volle leven stond. Het is wel eens interessant geleerden bezig te zien met het berijden van hun stokpaardjes, al vergeten we niet, dat elke wetenschap voor uitgaat, zij het met vallen en opstaan. We hebben in het voorgaande uitsluitend en eenzijdig gesproken over verstandelijke begaafdheid. Om volledig te zijn moeten we vermelden, daf kunstenaars van alle rassen en van alle landen de voorkeur hebben voor het blondine-type voor de uitbeelding van zielenadel en verhevenheid. Men denke aan afbeeldingen van Christus. Maria, engelen. Een niet-blonde Maria is een grote uitzonde ring. Homerus, de Griekse dichter uit de voor christelijke lijd, noemt verschillende van zijn helden blond, natuurlijk niet om hun luister Prof. de Vries heeft als zijn meening uit gesproken, dat het nog wel vijf jaren duren zal, vóór alles in Nederland weer normaal zal functioneeren. Er zijn nog groote problemen, zoo zei hij. De vraag iswelke schadevergoeding moe ten wij van Duitschland eischen Welke ge bieden moetën wij annexeeren Welke con trole moeten de verbonden volkeren oefenen op Duitschland De moeilijkheid voor ons speciaal is, dat wij steeds geleefd hebben van, en onze voor spoed voor een goed deel te danken hebben aan ons achterland, dus Duitschland. Hoe moet dit nu, waar thans dit achterland voor langen tijd als afnemer is uitgeschakeld De spreker achtte een annexatie van een Duitsch gebiedsdeel een eerste stap in de goede richting. Dit zou dan moeten zijn een landstreek zonder bewoners. Hij dacht aan een gebied, zoo groot als onze drie of vier noordelijke provincies. Er zou plaats moeten zijn voor twee millioen menschen, en de geheele streek zou grootendeels aan den land bouw moeten zijn gewijd. Dan zou daar veel werk zijn te doen, en onze overtollige bevol king, die in de geïnundeerde gebieden en ook elders niet voldoende arbeid en brood zou kunnen vinden, had hier een terrein, waar zij zich nieuw zou kunnen vestigen. Het „Eindhovensch Dagblad" oordeelt dat wij geen toegeeflijkheid behoeven te gebrui ken tegenover Duitschland, waar het er om gaat, onze schade vergoed en onze bezittingen terug te krijgen. Tot nog toe bemerkt men daarvan echter geen spoor, schrijft het blad. Onze mannen komen berooid terug uit de slavenkampenvan al onze geroofde bezit tingen is nog geen splinter terug gekomen of het zou moeten zijn, dei een handige man wat heefl meegesmokkeld. En iniusschen wor den onze kinderen gekleed in Lngelsche de kens en Engelsche verduisteringsstof. Men zij op zijn hoede, dat de neiging om den ver slagen vijand te vergeven en de helpende hand te bieden maar al te gauw en tot huri eigen schade bij de Anglo-Amerikanen de overhand zou krijgen. Er valt voor Nederland maar één ding te doen, aldus besluit het blad, de geallieerden zoo uitdrukkelijk mo gelijk te attendeeren op de rechtvaardige te verminderen. Onze slotsom moet zijn, dat we ons hou den aan het onuitgesproken oordeel van de Zeeuwen, van de Nederlanders in het alge meen, dat blondinen en brunetten als ver tegenwoordigers van twee rassen volkomen gelijkwaardig zijn. De nuchtere Nederlander verzet zich niet tegen een huwelijk van blond en bruin, ook al moet de blonde ondervinden, dat in het nageslacht bruin noodwendig dë meerderheid gaat vormen. Fransen, Walen, Vlamingen en Brabanders nemen in de zestiende en zeventiende eeuw in groten getale de wijk naar Noord-Neder land tot schade van de landen, die ze ver lieten. De mensen, grotendeels brunetten, ver mengen zich met het reeds niet zuivere, noor delijke ras. De grootheid van het toenmalige Nederland is voor een goed deel aan die vreedzame invasie te danken. Buitenlandse geleerden mogen, als ze daar behagen in scheppen, voortgaan met bewij zen te leveren voor de grotere voortreffelijk heid van blond of bruin. Geen van beide par tijen zal ons ooit overtuigen. K. K. Nederlandsche eischen, die geen uitstel en zeker geen afstel kunnen verdragen. Naast de vraag, hoe wij vergoeding moe ten krijgen voor alle geleden verliezen, is er o.a. ook de moeilijkheid, hoe wij moeten ontkomen aan de gevreesde inflatie, nu er veel te veel geld in omloop is gebracht door den bezetter en zijn Nederlandsche verraders hulp. „Het Vrije Volk" te Eindhoven wenscht daartoe o.a. een belasting op de winsten die tijdens den oorlog zijn gemaakt, voornamelijk door hen die voor den vijand hebben ge werkt, of die zwarten handel hebben ge dreven, of wel op een andere wijze bezet tingswinst hebben gemaakt. Wanneer het be drag van al deze winsten aan den bank- biljettenomloop zou worden onttrokken, zou dit een belangrijke stap beteekenen op den weg naar aezonder financieele verhoudingen. Een zeer zware belasting od de toeneminq der vermogens sinds Mei 1940 in andere landen gaat men tot 100 procent zou reeds een aanmerkelijke verlichting van de finan cieele zorgen der gemeenschap beteekenen. Wat moet men doen met de geïnterneerde N.S.B.-ers, oorlogsproliteurs en andere poli tieke gevangenen, vraagt „Hou en Trouw". Het blad stelt voor, ze te veroordeelen tot een bepaald aantal jaren dwangarbeid in Suriname. Een immigratie van Nederlandsche arbeiders, al zijn zij dan ook uit het „Bagno" afkomstig, zou kunnen leiden tot een grootsch opgezette exploitatie van genoemd land, er. hijgevolg tot vermeerdering van Suriname's en Nederland's welvaart in het algemeen. In de Scheveningsche haven liggen twaalf visschersvaartuigen gereed om uit te varen. Totaal zullen 50 kustschepen aan de vissche- rij, in hoofdzaak op schol en schar, deel nemen. Men mag 4Yz mijl uit de kust gaan, tusschen Hoek van Holland en Scheveningen. Het bankmoratorium is opgeheven. Het be talingsverkeer in ons geheele land is thans niet meer aan beperkingen onderworpen. Prof. Gerhrandv heeft een afscheidsbezoek gebracht aan Churchill, en hem uitgenoodigd ons te komen bezoeken. Hij zal enthousiast ontvangen worden Red. De zuivering van de politie Majoor B. W. van Mourik Broekman, hoofd van de sectie politie van den staf Militair Gezag in Den Haag, heeft op een persconfe rentie te Amsterdam de problemen besproken, die samenhangen met de reorganisatie en de zuivering van de politie. Voor de zuivering van de politie zijn vaste regels ingesteld. Men heelt daarbij geleerd van de moeilijkheden in het Zuiden des lands met zich meegebracht. Er zijn thans voor elk corps adviescommissies ingesteld voor schor sing en staking. Geschorst worden alle N.S.B.- ers en gestaakt diegenen, van wie men niet zeker is en ten aanzien van wie men nog nader zal beslissen, of zij schuldig zijn ol niet. Gemiddeld moet 20 pet. van de politie afgevoerd worden. De mannen, die in de op leidingsschool Schalkhaar zijn opgeleid, wor den allen geschorst en zal voor ieder indivi dueel onderzocht worden in hoeverre hij „meegedaan" heelt. De zuiverina van de politie van hen, die zich aan economische misdrijven hebben schuldig gemaakt, zal op de gewone wijze geschieden en valt dus buiten de politieke zuivering. Daar de politie door de afvoering uitermate verzwakt wordt, is als overgangs maatregel bepaald, dat ieder corps hulp agenten zal kunnen aanstellen. Via een cen trale werving zal later het corps dan defini tief aangevuld worden. Het uniform zal zoo spoedig mogelijk gewijzigd worden en van het Duitsche cachet ontdaan. A.N.P. Katholieke Staatkundige Vereeniging Nadat het Manifest van de K.S.V. in de bladen is gepubliceerd, heeft zich gevormd een Comité van Aanbeveling, dat aan het doel en streven van de vereeniging zijn volle adhesie betuigd. Van de vele namen noemen weDré de Wolf. BredaCl. Schellens, EindhovenR. W. Jansen, Directeur R.K. Landbouwschool, RoosendaalF. Hoogers, TilburgDr. H. v. Velthoven, 's BoschMr. J. v. Hasselt, Ber gen op ZoomMr. A. Struycken. BredaJ. Ensink, MaastrichtMr. D. L. Regout, Meer sen Mr. Ch. J. J. M. Petit, MaastrichtL. Th. M. Bronsgeest. HeerlenF. Schets, Vlis- singen Th. Lannoye, Aardenburg J. Roose, Goes Mr. Dr. Van Rooij, burgemeester van HontenisseA. C. J. de Deckers, Clinge W. Staal, Stoppeldijk, enz. Alle schakeeringen van het rijke en volle leven zijn daarin vertegenwoordigd. Brazilië heeft Japan den oorlog verklaard Naar wij vernemen, heeft de Zuid-Ameri- kaansche republiek Brazilië den oorlog ver klaard aan Japan. Mogelijk houdt het feit, dat de Braziliaan- sche troepen uit Italië worden teruggetrokken verband met de uitzending van een expedi- tieleger naar den Pacific. Een nieuw boek van Leonh. Huizinga De bekende schrijver Leonhard Kuizinga heeft gedurende de bezetting een boek ge schreven, dat den titel„Zes kaarsen voor Indië" draagt. Het verscheen onder- grcndsch in Maart 1945, onder het pseu doniem „Laurens van Sint- Laurens". Het boek, dat geschreven is op initiatief van de groep „Voorlichting voor overzeesche gébiedsdeelen". zal nu „legaal" verschijnen, onder eigen naam van den schrijver en wel in een oplaag van 50.000 exemplaren. A.N.P. LETTERKUNDIGE KRONIEK VI. VERZEN VAN ONZE LEZERS Het zal ditmaal geen speciaal werk van letterkundigen aard zijn, waf hier wordt aangeduid, doch slechts een sim pel resumé van enkele der vele verzen, die in den kring onzer lezers geboren werden gedurende den tijd, dat ons blad bovengronds verscheen. Het werk dat wij hier aan onze lezers voorzetten, heeil geen letterkundige pretentie, doch wil uiting zijn van wat in Nederlandsche harten leeide in deze fel bewogen dagen. We kunnen slechts een keuze doen. Die hier niel hun versje bij vinden, moeten dit niet als een veroordeeling beschouwen. Doch er zijn nu eenmaal grenzen, nietwaar Een gruwelijk bedrijf in Zeeland zelf gaf aanleiding tot deze ontboezeming TIEN OPGEHANGEN Op bevel van den Oberstleutnant von Alvensleben zijn tien Schouwenaars tor dood gebracht. Dit zün de lijken van tien terroristen. We hebben ze maar vlug hier opgehangen. Dat helpt misschien voor die er méér van wisten. Die konden we „verdammt" net niet meer vangen. Ze hangen daar wel aardig, op een rijtje De Oberst beeft bepaald talent voor regisseur. Het schilderachtige van dit kleine weitje. Zoo vlak bij 't dorp, geef! aan de zaak een eigen kleur. Ze weren nog al stil toen se hier kwamen. Een ke;k er naar den strop alsof ie nog niks wist. Wie daar keek naar de lucht en zei toen „amen" N.c-i je.,.! Nog eventjes, den gaan ze in hun kist. Oh, Vader, wat is 't moeilijk niet te haten Zc:\,rel de brute beulen als het wreede land; Aan U. rechtvaardig Gcd, de wraak te laten Tienmaal ..bust Zacht" te zeagen, stil aan hun stervensstrand. JAN HEKE. Een opwekking om te helpen bij het bevrijden van overig Nederland, dat ook voor Nederlandsch-Indië thans nog geldt (wij geven uit plaatsgebrek slechts een fragment). HET VADERLAND ROEPT Moeten wij toezien als anderen strijden Eii vechten voor ons land Neen, dat is niet 't Holland van vroegere tijden, 't Holland, met stevige, kloeke hand. Zeg niet,,'k moet voor mijn moeder zorgen", of,,'k kan niet weg, want ik heb een zaak". Zeg óók niet,,'k zal nog eens wachten tol morgen". Wees moedig en aanvaardt uw taak. Moeders, ach houdt toch uw jongens niet tegen Al is 't voor u moeilijk, al valt het u zwaar. Bid steeds en vraag voor hen Gods zegen. Zoo alleen helpt ge en steunt ge elkaar. Want v/ij zijn toch wel stoere vrouwen. En flinke mannen van Hollandsch ras Toon dit, en 't zal u niet berouwen. Want nu komt uw moed en volharding te pas. Kom op dan jongens, met vliegend vaandel En slaande trom, nu is het de tïid. Kom op dan allen, en dapper gevochten. Voor 't Vaderland, dat nu nog lijdt. CHR. KL. Een humoristisch liedje over den tijd toen we pas waren bevrijd (wederom slechts een fragment). TUSSCHEN OORLOG EN VREDE Helpt mee aan het herstel van 't algemeen verkeer, De boer vraagt cm uw hulp en het landwerk wacht hem weer. Het technische bedrijf, de zaak en het kantoor Zij roepen om uw steun, geeit aan hun stem gehoor. Gij jonge dochteren, denkt u eens even in Zelf aan het hoofd te slaan van 't kinderrijk gezin Ge zult, ik twijfel niet dan zuchten „o. hoe near, Hoe kom ik lieve deugd weer met mijn dagtaak klaar Helpt dus met blij gemoed de huisvrouw bij de wasch. Of waar dan ook uw hulp huishoudelijk komt te pas. Ge kunt in 't avonduur nog wel met Tommy uit. Alleen, bedenkt dit goed wordt ge ook wel zijn bruid Wanneer zoo eensgezind een elk zijn plichten doet Dan is men vast tevree en wordt het leven goed. Maar voor wat hoort ook wat, we vragen wat meer vet. De vrouw veel chocola, de man een sigaret. Ten slotte NU DANSEN Overpeinzingen van een niet-danser Gedurende den tijd dat de moffen hier v/aren Toen was 't dansen taboe, het kwam niet te pas. En dra kwam dan ook een verbod op het dansen En wat zei de dansende jeugd, toen ze 't las „Dat is nu weer p sten, ol is 't geen cultuur soms Eén ding is zeker, 't is kinderlijk flauw Maar straks zullen wij onze scha wel inhalen Straks na de bevrijding. O yes, do you know". Toen kwam de bevrijding en daarmee was 't dansen Niet langer verboden en klonk er weldra De dansmuziek nu weer in allerlei vormen En riepen de meisjes op straat elkaar na „Zeg, kom je vanavond ook naar de Concertzaal De Green-barets geven een dansavond, zeg. Een jovele band en die Tommy kan dansen En daarbij geelt hij sigaretten ook weg - En zoo danst de jeugd dan weer avond na avond. Soms mogen de jongens voor één keer eens mee. Maar meestal lees je er„Uitsluitend voor dames". De man'lijke helft telt dus schijnbaar niet mee. Maar goed dan, zij mcesten het dansen ontberen. Maar aan elk vermaak is toch immers een grens.. Al hebt gij dan jaren ,.'l vermaak" moeten missen Gij zijl loch geen dansmaniak, maar toch mensch, J. D. II. t/oerslraat A 101. it it. Uricwogen (bij Goes). 2436 maat 38. voor Damesschoenen it 39 - G 44. Nieuwdorp. 2424 I r"' ."""""f3 «overnamen Lange Vorsfstraat no. 41, Goes" Gedrukt in de onder beheer flcsteldc drukkerij van Gehrs SiLmü Uitgever i B. G. Kloosterziel. Telef 7

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 2