VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De toekomst van Oostenrijk Het leven in Amsterdam Ie JAARGANG U f SD^ V M ,<r«e a H «a n Alsonwne Ld<fc>9 B. G. Kloosterziel en NUMMER 180 Zaterdag 9 Juni 1945 Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 25.000 Oostenrijkers in het buitenland woonachtig, zonden VROME WENSCHEN ii. EEN REISGIDS In den goeden ouden tijd bestonden er prachtige dikke boekjes, waarin de veel- reizende Nederlander alle vervoermiddelen, waarmee hij zou kunnen worden vervoerd, naast elkaar op een rijtje zag opgesomd. Er was een dik eerste gedeelte, waarin alle treintrajecten achter elkaar vermeld stonden, en alle vertrek- en aankomsttijden die op dat traject golden. Daarna kwam ook een vrij lijvig overzicht van alle tramlijnen van geheel Nederland, en insgelijks alle trajecten en tijden opgesomd. Dan volgden de toen nog schaarsche autobuslijnen, en daarna de stoombootverbindingen. Zelfs de veren waren niet vergeten. En als er toen al luchtlijnen waren geweest, hadden wij hier in Zeeland zeker erin kunnen lezen, hoe laat je hier van het vliegveld vertrekken moest, om over zooveel minuten in Haamstede te dalen. Zelfs het buitenland was niet in de dikste uitgaven van dit handboek vergeten. Zooals de luchtlijn, die er toen nog niet bestond, zeker zou hebben vermeld, hoe laat je Belgischen tijd in Knocke arriveerde, zoo kwamen er in een summier overzicht de mo gelijkheid naar voren voor een reisje naar Londen over zee, naar Brussel en Parijs over land, en naar het Oosten tot over Berlijn naar Moskou en Petersburg, zooals het toen nog heette. Dit is long, long ago Maar hoe is het nu Nadat we in de oorlogsjaren ons spoor boekje al kleiner zagen worden, en de reis gelegenheid al primitiever en al schaarscher, en nadat we van de andere vervoermiddelen allang geen opgaaf meer kregen, stond na September van verleden jaar alles heelemaal stil. Je kon niet meer reizen, en je bleef dus thuis. Toen kwam de bevrijding. Eerst van de Bevelanden. Daarna ook van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. En nu eindelijk onlangs ook van Schouwen Duiveland. Er begon weer eenig contact te komen met verschillende gewesten. Al spoedig was er hier en daar een lijntje of een busje. Toen kwam een treintje van Vlissingen naar Goes en iets verder. Als een belofte klinkt reeds de mededee ling, dat1 er een treinverbinding ook voor per sonenvervoer tusschen Vlissingen en Roosen daal zal komen. Bussen rijden alweer. Bootjes varen langs verscheiden trajecten, vooral op Walcheren. Want daar is het voornaamste verkeer in het „binnenland" per scheepsgelegenheid, zooals men weet. Maar nu is er een verschrikkelijke handi cap. Wanneer vaart zoo'n bootje Hoe laat vertrekt die of die tram En de treinverbin dingen die er zijn, zijn die wellicht weer ver anderd Hoe menigeeen heeft het al moeten bezuren, dat hij of zij niet precies op de hoogte was Hoe kom je dit alles te weten Informeeren aan een loket of bij een agent schap, of op een kantoortje. Maar als dit nu eens gesloten is En nu denken wij terug aan de in dit op zicht zoo gouden tijd van voorheen. Een boekje, waarin alles zou in staan En waarvan geregeld nieuwe uitgaafjes zouden komen, als er seïzoenwijzïgingen zouden in treden Och nee, het behoefde niet zoo formidabel te zijn. De papiernood, nietwaar Maar zoo druk is het ook nog niet met de reisgelegenheid in Zeeland. En buiten Zeeland komt toch de massa nog niet, is trouwens niet veel verbinding. Dus alleen maar voor Zeeland. En dan een lijstje met alle verbindingen, te water en te land» met trein of bus, met boot of scheepje. Zou dit nog lang een vrome wensch moe ten zijn Een ondernemende drukker zou allicht zijn te vinden. Het debiet ware verzekerd. Is er toestemming te krijgen van de auto riteiten En een beetje papier ergens af te knijpen Wie weet wat er nog eens komt Een „vrome" wensch Red. De strijd in het Verre Oosten Japan wordt op alle oorlogsterreinen verder teruggedrongen. Luchtaanvallen zijn geschied op Batavia, en voortgezet op Formosa, Borneo, Rabaul en Indo-China. Ook Osaka werd weer gebombardeerd. De blokkade tegen Japan en Singapore wordt voortgezet. In China werd Foe-Ping veroverd, en werden gevechten ge leverd aan het Honan-front. Amerikanen zijn op het eiland Oshima geland. Op Luzon, in Birma en op Mindanao wordt de strijd met succes tot een vermoedelijk spoedig einde gebracht. een adres aan de regeering, OOSTENRIJK. Er zal een conferentie worden gehouden door de groote mogendheden om over de toekomst van Oostenrijk te beslissen. In Weenen is 't voedsel nog zeer schaarsch Er is heel veel verwoest. Het leven is nog niet op gang gekomen. De samenstelling van de nieuwe regeering is uiterst bont. Dr. Karl Renner, de staatskanselier, is so ciaal-democraat. Met hem zitten vier andere socialisten in het ministerie. Daarnaast zijn er vier christelijk-socialen en twee communis ten, benevens twee parlijloozen. Door 25.000 Oostenrijkers uit alle landen van de wereld is een adres aan de nieuwe provisorische regeering gezonden, waarin zij verklaren, dat zij deze regeering met alle krachten zullen ondersteunen. Dit is een aan merkelijke versterking van haar prestige in de Angelsaksische landen FRANKRIJK. Laval is in de gevangenis te Barcelona be zig zijn memorie ter verdediging op te stel len. Hij acht zichzelf onschuldig, en vraagt zelf om te worden uitgeleverd. De mijnwerkers, die in het Saargebied thuis hooren, moeten daarheen terugkeeren, heeft het Fransche bestuur gelast. Ze krijgen een reisvergunning en extra rantsoenen. De „Humanité" protesteert tegen Spaan- sche troepenbewegingen aan de Fransche grens, en acht deze onduldbaar. BELGIE. Minister-President van Acker heeft mede gedeeld, dat de gezondheidstoestand van den koning hem nog niet veroorlooft.terug te kee- ren. Hij had den koning de moeilijkheden uiteengezet. In de naaste toekomst zal de koning een besluit nemen. De verzetsbeweging eischt de uitlevering van Degrelle door Franco. ENGELAND. Dagelijks voeren de Britten 2500 ton ben zine en voedsel aan in de haven van Triest. Mijnenvegers zuiveren de omliggende wate ren. Engeland heeft een uitnoodiging gezon den aan Frankrijk, België, Nederland, Dene marken en Noorwegen om de critische voed selpositie gezamenlijk te bespreken, en te zien of selfsupporting dezer zes landen met elkaar op den duur mogelijk is. De koning en de koningin zullen zich naar de Kanaal-eilanden begeven. DUITSCHLAND. Tot tijdelijk hoofd van de Beiersche regee ring is benoemd Friedrich Schaeffer, vroeger hoofd van de Beiersche volkspartij. Lange ja ren zat hij in gevangenissen en concentra tiekampen. Er zijn in Duitschland drie types van mili taire gerechtshovenHet Algemeene Militai re Hof, dat ook de doodstraf kan uitspreken, als Eisenhower het vonnis bekrachtigen wil het middelbaar Militair Gerechtshof, dat tot tien jaar gevangenisstraf en f 20.000 boete kan gaan, en het derde Gerechtshof, dat tot 1 jaar kan gaan, en tot f 25 boete. Een terugkeerende Eïndhovenaar vertelde, dat hij de eenig overlevende was van circa 120 landgenooten, die in de mijnen bij Libias te werk gesteld waren. De meesten bezweken daar binnen vier tot zes weken. De S.S. troepen worden qe-isoleerd in af zonderlijke concentratiekampen, voorzoover ze in het door de Britten bezette gebied worden gevangen genomen. Zoo zijn er 12.000 in het beruchte kamp van Neuengammer bij Ham burg, 4000 op Sylt, en voorts aantallen in Sleeswijk-Holstein, Oldenburg en Westfalen. Hitler had reeds zes maanden vóór zijn aanval op Rusland alle bevelen geteekend om dit offensief te beginnen. Het document, dat dit bevatte, zeide, dat de campagne snel en beslissend moest zijn, om daarna Duitsch- lands volle kracht tegen Engeland te ge bruiken. Red. Nieuws uit Nederland De Krijgsraad in Den Bosch heeft een mis- dood tegen het Nederlandsche volk berecht, waarvan wij gruwen. Een aantal personen hadden gestolen uit de voorraden, die aldaar waren verzameld voor de noodlijdende be volking boven de rivieren J Zij werden vol gons de bepalingen van het Koninklijk be- waarin zij hun steun, toezegden sluit ter bestrijding van plundering in oor logstijd tot zware straffen veroordeeld. De ergste misdadigers tot 3 jaar gevangenis straf, de anderen tot korteren tijd van hech tenis. Nog andere vonnissen zullen volgen. De „Edam" komt binnenkort in Rotterdam aan met 30 Internationals en enkele Dodges, welke vrachtauto's door de firma Englebert in Den Haag onder rechthebbenden zullen worden verdeeld. Alleen personen, beschik kende over een vergunning van de Rijksver keersinspectie en het Militair Gezag komen ervoor in aanmerking. De Hoogescholen van Groningen en van Rotterdam openen weer de poorten. Van de laatste wordt Prof. Lieftinck nor» vermist. In Groningen zullen de colleges midden Juni beginnen en doorgaan tot Kerstmis. Na Kerstmis begint het tweede studiejaar, dat tot en met Juli zal voortduren. In afwijking van een vroeger bericht, zijn de studenten, die in Duitschland hebben ge werkt niet per se uitgesloten van de examens Prof. Baader van de Hoogeschool te Nij megen is gegrepen te Dratum, bij Osnabrück, waar hij was ondergedoken. Hij wordt ver dacht van nauw in contact te hebben gestaan met de S.S. POSTABONNEE'S Wij wijzen onze lezers erop, dat postabon nementen voor de buitengemeenten per brief kaart kunnen worden opgegven aan ons kan toor - Beestenmarkt 2, Goes. Reisvergunningen voor West-Nederland moeten worden aangevraagd bij den Burge meester van de plaats van inwoning, welke vergunning door Militair Gezag moet worden goedgekeurd. Een der oudste en belangrijkste industrieën in Amsterdam is steeds het diamantvak ge weest. Het concurreerde steeds met Antwer pen, en in den goeden ouden tijd was het ver de meerdere van deze zuidelijke nabuur- stad op dit gebied. Maar nu is dat wel heel anders geworden. Er is een vergadering gehouden van han delaren en fabrikanten, die bij deze industrie betrokken zijn of geweest zijn. Daar bleken ontstellende dingen. In 1940 zijn groote partijen diamant naar Engeland vervoerd, wat maar gelukkig was, daar er niet veel is overgebleven van het geen binnen het bereik der Duitsche roovers kwam. Zij begonnen met een Rijksbureau voor Diamant te stichten. Alle voorraden moesten worden opgegeven. Van de ondernemers wa ren 90 pet. Joden, en van de slijpers 60 pet. Den eersten tijd werden deze met rust ge laten, de industrie moest op gang blijven om voor de valuta te zorgen. De Duitschers ver kochten het geslepen product in de neutraal gebleven landen. Later begonnen de kwellingen. De Joden konden een stempel krijgen, die hun vergunde om in Nederland te blijven. Dit kostte hun aan diamant f 20.000. Kor ten tijd later was er een tweede stempel noodig. Dit kostte f 40.000. Toen f 60.000. Tot f 120.000 toe. De Joden hadden slechts twee kansen betalen of onderduiken. Deden zij geen van beiden, dan werden ze naar Polen afgevoerd. Over het lot van een groot deel hunner tast men volkomen in het duister. Een trein met Joden uit dit vak werd over Zwolle weg gevoerd, doch toen deze trein door de Ame rikanen werd achterhaald, werden nog een groot aantal bevrijd. De industrieele leiders, die zijn overgeble ven, branden nu van verlangen, om weer te beginnen, en hopen, dat de regeering hen de mogelijkheid zal verschaffen, in Engeland grondstoffen te koopen. Bovendien zouden de geallieerden kunnen medehelpen, om de ge stolen diamanten weer uit Duitschland te la ten terugkomen. Volgens berekeningen is van de 60.000 karaat, die op het Rijksbureau waren inge schreven, de helft naar Duitschland afge voerd, en later bijna geheel de rest, welk bedrag moet zijn vervoerd naar de Reichs- bank te Berlijn en vandaar naar Friedrich- roda. Het zal een waarde vertegenwoordigen De twee particuliere secretarissen van H. M. de Koningin komen voort uit de verzets beweging. Mej. Geldens werd :n 1943 in Nij megen gearresteerd, toen zij als lid van de afdeeling kinderpolitie weigerde mee te wer ken bij een transport van Joodsche landge nooten. Na haar bevrijding werkte zij ille gaal verder. De heer Kohnstamm werd als voorzitter van de studentenvereniging in Amsterdam gearresteerd en verbleef in het kamp te Haren en te St. Michielsgestel, en tot September 1944 in Amersfoort. Prinses Juliana bezocht onverwachts het centrale magazijn van de H.A.R.K. te Roosen daal. Red' Onze regeering spreekt het bericht tegen van de „Daily Mail", dat wij 500.000 man zouden mobiliseeren voor den strijd tegen Japan en de bezetting van Duitschland. Dit cijfer moet zijn 200.000. Zoo mogelrik vrij willigers, zoo noodig ook door middel van dienstplicht. De Nederlandsche Voetbalbond zal geen gesloten seizoen houden. Ook tusschen 15 Juni en 15 Augustus zal er dus worden ge speeld. Een Breskensche visschersboot is op een mijn geloopen en gezonken. Drie man kwa men om het leven één werd gered. De Queens Messengers Mobile Canteens geven in Den Haag 12000 warme maaltijden uit per dag, en die in Rotterdam. Schiedam en Crooswijk te zamen 10 tot 30 duizend per dag. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat repatrieerenden in de huidige om standigheden alléén bij de repatrieeringscom- missarissen daartoe vergunning mogen beko men. Andere instanties worden dringend ver zocht, hiermee rekening te houden. Anders loopen in West-Nederland alle dingen in de war. Het telegraafverkeer tusschen Nederland en Engeland is hersteld. In Istanboel zijn 440 repatrieerenden aan gekomen, waaronder ook Nederlanders. De Maas zal 20 Augustus geheel bevaar baar zijn. van ongeveer 1520 millioen goudguldens. Naast dit millioenen-overzicht geven wij een ander verhaal over het koopen en ver- koopen van een enkele sigaret, en in ver band daarmee over het weer beginnende uit gaande leven in de hoofdstad. Een koninkrijk voor een sigaret, zegt A. C. van Beers, dat is de leus van velen in Hol land tegenwoordig. De distributie geeft nog niet veel. En daar zijn verslaafde menschen, die dit kostelijke gifgenotmiddel lang hebben ontbeerd. Hij verteltmijn chauffeur kijkt me ver wijtend aan, als ik een peukje weggooi. Twee jongens hebben zich reeds op 't smeulende stukje geworpen, en vechten zwijgend en verbeten om het bezit ervan. Maar ik had mijn chauffeur beloofd, de peukjes in het aschbakje te doen Hij had namelijk een handeltje met een nachtwaker van de gara ge daarover. Wie over sigaretten beschikt kan gouden ringen, horloges, juweelen, en zelfs radio toestellen krijgen. Voor een sigaret koop je dingen, die negen millioen menschen jaren lang bewaard en verzorgd hebbenvoor een sigaret koop je menschen, koop je heel Amsterdam. De geldelijke waarde is thans per sigaret tusschen de vier en zes gulden. Maar niemand wil er geld voor accepteeren. Je kunt dat net zoo goed in de gracht gooi en, zegt men. lederen dag ruilen de men schen hun voedselbonnen voor een rookerlje. Jullie kunt je dat niet voorstellen, zegt iemand, wanneer je hun vraagt of ze gek zijn. We hebben al die jaren-behoefte gehad aan rooken. Tot honderd gulden betaalde je voor een pakje North State. Toen alles op was, hebben we ons met eigen teelt vergif tigd. Je zenuwen schreeuwden om een stimu lans. Dan krijg je opeens een sigaret in de vingers gestopt. Je rookt het werkt als opium. Je moet en je zult er nog een hebben. Op den Dam is 's avonds een openlucht- beurs, waar men alles ruilt voor een sigaert. Ondertusschen danst men in drie zalen in Krasnapolsky, en op het Leidsche Plein staan de terrassen weer uit, en de beau- en demi- monde zit er in gezelschap van geallieerde soldaten. „Er is maar één Groot-Mokum", zingen de Amsterdammers alweer. Maar binnenskamers wordt er nog veel ge leden, ten gevolge van de hongerperiode. Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1