VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De kwestie der demarcatielijnen CONVOOI NAAR HOLLAND Ie JAARGANG NUMMER 179 Vrijdag 8 Juni 1945 Algcmeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 VROME WENSCHEN i. ONZEN POST-CHEQUE- EN GIRO-DIENST Toen wij hier in het Zuiden een poosje be vrijd waren, bleek er heel noodig te ziin een soort binnenlandsch geldverkeer. Postwissels werden gauw toegelaten, maar voor veel dingen zijn deze te omslachtig. Giro kan na tuurlijk niet worden gebruikt, omdat het hooidbureau van de giro nog in bezet gebied lag. Dank zij de goede regeling, die door diver se banken werd getroffen, konden toen veel verrekeningen weer worden afgewikkeld door overschrijving op elkanders bankrekening. Dit was voor groote zaken en particulieren met eigen bankconto een welkome'hulp. Doch de niet-bezitters van zulke financieele reserves kwamen er niet zoo gemakkelijk toe, om zulk een bankgebouw binnen te gaan, ten einde b.v. twee kwartjes over te maken aan een relatie elders voor een kleine dienst, ons be wezen. Het gebrek aan een goede giro voor Jan en alleman bleef dus bestaan. Nu is al een poosje heel Nederland be vrijd, dus ook wel het centrale giro-kantoor. We hebben nooit gehoord, dat dit door de oorlogshandelingen totaal werd verwoest. Ook is het niet aoed aan te nemen, dat door de Duitschers voor hun aftocht het centrale giro kantoor is uitgeplunderd. Want ze zouden er niets dan papier vinden, en nog wel waar deloos papier, waar zij in hun Heimat niets mee zouden kunnen doen. Of de giro nog functionneerde in het nu laatst bevrijde gebied Er komen daarover verschillende berichten. Zeker is, dat nu langzamerhand aan ons in het Zuiden giro- overschrijvingen worden gemeld, die tot in het begin van dit jaar loopen. Of wellicht de laatste maanden vóór de bevrijding van het Westen door gebrek aan postverbindingen ook de giro niet meer werkte In elk gevalnu zijn wij in Nederland al een poos bevrijd. En we ontvangen weer bericht van over schrijvingen op ons giro-tegoed. Bij het postkantoor zeggen ze echterje kunt er nog niks afhalen, en ook niks op brengen. Dat moet nog wachten. Enfin, we wachten. Dat hebben we al ge leerd. Doch moet het een „vrome" wensch blij ven, dat we heel spoedig weer door taaie Pos ook met giro- en cheque-verkeer worden bediend Ze is altoos zoo'n goede tante voor ons ae- weest, zoo vlot en hulpvaardig Alleen de alleroudsten onder ons weten nog van een vreeselijken tijd, dat de giro heele maal in de war was geraakt, en wij maanden en maanden verstoken waren van haar diensten, omdat de verwarde massa van achterstallige giro-biljetten moest worden uit gezocht Dat komt nu natuurlijk niet meer voor. Daaromlieve tante, kom spoedia met het blij berichtjongens, klim weer in je vulpen en gireer en chequeer naar hartelust Red. De zuivering van de overheidsorganen Uit een rede op een persconferentie in Den Haag Om een voorbeeld te geven van den om vang van deze taak deelde Overste Linthorst Homan mede, dat in de provincies Limburg, Brabant, Zeeland en het eerst bevrijde deel van Gelderland een maand geleden plm. 2000 functionarissen waren geschorst of ge staakt. In de zeven maanden na de bevrij ding was men nog niet veel verder gekomen en nog altijd wachtten de betrokkenen op de beslissing. Ten slotte verklaarde Overste Linthorst Homan, dat het niet mogelijk is de uiterst principiëele opvattingen in de praktijk door te voeren, maar bij alles moet op den voor grond staan een zuivering van ons ambtelijk apparaat. Daarbij zal de overste gaarne vlug en doortastend te werk gaan, maar de groo te problemen, die aan dit vraagstuk verbon den zijn, zullen vertragend wérken. Wat de zuivering van het bedrijfsleven betreft, wordt gehoopt, dat hiervoor binnenkort ook wette lijke voorschriften zullen worden gegeven. Internationale Politiemacht Een belangrijk besluit van de conferentie te San Francisco was, dat met algemeene stemmen het Dumbarton Oaks voorstel werd aangenomen, hetwelk het recht geeft, geweld te gebruiken, wanneer de wereldvrede wordt bedreigd. De wereldorganisatie zal de beschikking hebben over land-, zee- en luchtstrijdkrach ten, bestaande uit contingenten, die door de aangesloten staten worden geleverd, naast een speciale luchtmacht voor urgente mili taire maatregelen. Intern. Culfureele Samenwerking Een Fransch voorstel, om in den loop der eerstvolgende maanden een conferentie der Vereenigde Volkeren bijeen te roepen, ten einde een internationale organisatie voo; cultureele samenwerking te kunnen voinieo, werd op de thans plaatsvindende conferentie met algemeene stemmen goedgekeurd. A.N.P. Rusland verzoekt de Engelsche en Amerikaansche troepen uit haar bezettingszone terug te trekken DUITSCHLAND. De eerste bijeenkomst van de geallieerde controle-raad is, volgens een Amerikaansche correspondent, na de onderteekening van het document abrupt geëindigd, toen bleek, dat Maarschalk Zhukov niet meer bevoegdheid had gekregen dan alleen het onderteekenen van de viermogendheden-verklaring. Zhukov wenschte geen verdere besprekin gen te voeren over de organisatie van den controle-raad, alvorens alle hangende kwes ties waren opgelost. Een der voornaamste is, de terugtrekking van Britsche en Amerikaan sche troepen uit de Russische bezettingszone. Doch volgens correspondenten kan dit pas geschieden, nadat de verschillende zones dor de „Groote Vier" zijn vastgesteld. De „Izwestia" schrijft, dat de Russische zone al is bepaald en volgens kaarten in de Russische kranten begint de demarcatielijn ten Oosten van Lübeck. Lübeck zelf ligt in de Britsche zone. In het Russische gebied liggen verder Maagdenburg, geheel Thürin- gen en Sachsen. Over de grenzen der andere gebieden wor den nog besprekingen gevoerd in de Euro- peesche adviescommissie. Interview met Dr. Niemöller De Duitsch-Luthersche predikant Ds. Nie möller, die 7 jaar in concentratiekampen heeft doorgebracht, werd door persvertegen woordigers ge-ïnterviewd. Op een vraag, waarom het Duitsche volk de concentratiekampen had geduld, ant woordde hij „Geen eerlijke man of vrouw in Duitschland voelt zich voor deze dingen verantwoordelijk. Goede Duitschers beschouw den hel nazi-dom als religie. Deze menschen zijn door de onthullingen geschokt, toen werd aangetoond, dat het nationaal-socialisme geen idealisme was, maar een middel om misda den te begaan." De opkomst van Hitler was volgens hem toe te schrijven aan het feit, dat de grond wet van Weimar geen sterk gezag gaf, waar naar het Duitsche volle zoo vurig verlangde. Verklaring van Truman en Taft Ter gelegenheid van de herdenking van de invasie-dag verklaarde President Truman „De overwinning op het slagveld is niet voldoende, als vrijheid, rechtvaardigheid en een duurzame vrede niet ons deel zouden worden. Dan zouden wij geen volledige overwinning hebben behaald. W ij mo gen niet vergeten, dat de wereld nog niet vrij is van onderdrukking en brutali- t e i t". Behalve Japan kunnen verschillende Euro- peesche landen van de laatste alinea het noodige in hun zak steken. In sommige dezer landen wordt de demo cratie met voeten getreden, terwijl een groep reactionairen de bevolking knot in vrijheid en recht. George Taft, van het Amerikaansche mini sterie van transport, zond terzelfder gelegen heid een boodschap naar Europa, waarin hij zei„De eigen voorraden worden verminderd ten behoeve van de millioenen monden die in Europa gevoed moeten worden. We mop pen hier niet over, maar zijn dankbaar voor de betrekkelijken overvloed dien we bezit ten. We willen echter, dat Frankrijk, België Here come the conquering heroes Bij avond heeft Amsterdam een grijze sluier over zijn wonden en verminkingen ge trokken. Dan zie je niet meer de opengebro ken straten en tramrails, noch de vuilnishoo- pen in de parken. De gaten in de rijen woon huizen van de 'Jodenbuurt en Kattenburg grijnzen dan minder fareed. Met Frits, de cameraman, wandelde ik langs de grachten. De ramen waren verlicht en dat maakte de oude trapgevels toch zoo ongelooflijk mooi. Over de gracht klonk ge plas van roeiriemen een hoog opgeladen praam kroop over het zwarte water en deed de blauwe sterren erin wiegelen. Een familie was aan het verhuizen en had het eenige vervoermiddel, dat nog te vinden was in ge bruik. Het was heel stil op de grachten. Nu en dan passeerden ons enkele B.S.ers, die een joviaal „Good Bye" riepen. Langzaam gingen we over de hooge brugge tjes na jaren afwezigheid telkens bekende oude schoonheden ontdekkend. Heel lang stonden we geleund op de brug bij het Kolk je, konden we niet genoeg krijgen van het vertrouwde en toch weer zoo geheel nieuwe beeld. Het was alsof je eindelijk weer thuis was in je lieve, oude stad. Twee verloren zoons in khaki-unlform, die den weg terug hadden gevonden. „Mijn God, wat een heerlijke stad", zei Frits, bijna kreunend. Toen gilde op eenmaal een harde, gebar sten vrouwenstem door de avondlucht „Meide, daor binne de Kannedeise A. C. VAN BEERS. en Nederland weten, dat de voorraden die ze krijgen uit de onze komen, evenals uit de Engelsche". En dan noa deze verheugende mededee- ling„We doen ons best kolen en grond stoffen te zenden". De oorlog tegen Japan De strijd in den Pacific wordt met toene mende hevigheid voortgezet. In de Philip- pijnen landden Amerikaansche troepen op het eiland Baloet in de Golf van Davao. De Japansche radiostations en opslagplaatsen werden verwoest. Op het Zuidelijk uiteinde van Mindanao werd eveneens een nieuwe landing uitgevoerd. ie Op Tarakan vindt een hevigen strijd plaats tusschen de heuvels bij de Djoeata-olievelden Op Okinawa is Nippon's macht aan het tanen. De Amerikanen veroverden hier het vliegveld van Naha. Op Timor werd een in aanbouw zijnde Ja pansche vliegbasis in asch en pulver ver anderd. Osaka, de groote Japansche indu striestad, stond ditmaal in de gunst der Ame rikaansche superforten. Zij kreeg 2500 ton te verduren. De zuivering in Joego Slavië en Tsjecho Slowakije 35 hoogleeraren van de universiteit van Belgrado zijn onder beschildiging van sa menwerking met den vijand ontslagen. Zij zullen terecht staan voor de rechtbanken, die de oorlogsmisdaden behandelen. In Tsjecho Slowakije zal een commissie voor interne nationale veiligheid worden op gericht, ter zuivering van alle bestaande vei ligheidsorganen en staatsinstellingen. De kwestieuse gevallen I. DE LEVANT Churchill sprak in zijn rede in het Lager huis de bewering van De Gaulle tegen, dat Engeland de agitatie in den Levant zou hebben aangewakkerd. Hij had juist in te genovergestelde richting gewerkt. Frankrijk stelt voor, de geheele situatie in het Midden-Oosten voor te leggen aan een conferentie der vijf groote mogendheden. De Arabische bond is van oordeel, dat daar ook de stem der Arabische staten moet worden gehoord. II. TRIëST In Triëst is thans ook veldmaarschalk Alexander aanwezig men verwacht dat daar door een spoedige overeenkomst tusschen de geallieerden en maarschalk Tito mogelijk zou kunnen worden. Daadwerkelijke hulp aan Westelijk Nederland In Deii Haag werd namens het geallieerde opperbevel medegedeeld, dat in de eerste drie weken na de bevrijding van Westelijk Nederland, 69 millioen kg. voedsel, 47 milli- oen liter benzine en olie en 400 ton kolen naar dit gebied werd gezonden. H. VAN HIER EN DAAR De Chineesche minister van oorlog heeft thans toegegeven, dat er zich plaatselijke botsingen hebben voorgedaan tusschen re- geeringstroepen en communisten in de afge- loopen maanden. Aan de regeeringstroepen zijn de strengste orders gegeven geen com munisten aan te vallen, tenzij zij zelf aange vallen worden. Engeland zal den Franschen eisch aan Spanje tot onmiddellijke uitlevering van La- val steunen. Zweden heeft van Juni 1944 tot den val van Duitschland wapens verschaft aan de Desnsche ondergrondsche beweging. De Russische begrooting over het jaar 1945 vertoont een stijging van 18.3 pet. ten op zichte van de begrooting over 1944. De Arabische Liga zal de terugtrekking van alle Fransche troepen uit den Levant verzoeken. De Arabische landen zullen een fonds vor men voor het herstel van Damascus. Zweden zal alle door Duitschers gestolen en naar Zweden overgebrachte goederen aan de oorspronkelijke eigenaars teruggeven. Men kan zich daarvoor bij de regeering aan melden. In Frankrijk moeten alle bankbiljetten van 50 francs en (hooger binnen twaalf dagen tijds voor nieuwe worden verwisseld. Scher pe controle zal worden geoefend op de her komst van de in te leveren bedragen. Men hoopt hiermee veel onrechtmatig verkregen rijkdom te achterhalen. Het dagblad „De Waarheid" te Den Haag bericht, dat de communist Louis de Visser is omgekomen aan boord van een schip, dat op 3 Mei j.l. werd gebombardeerd. A.N.P. De Amerik. koopvaardijvloot Naar de voorzitter van de Maritieme Com missie der Vereenigde Staten mededeelt, zijn in dezen oorlog bijna zeven millioen ton scheepsruimte verloren gegaan. Maar er zijn op 81 scheepswerven 7100 schepen, 56 mil lioen ton scheepsruimte gebouwd, waarvan 2600 Libertyschepen. Na den oorlog zal Amerika een koopvaar dijvloot van 68 millioen ton bezitten, die naar zijn meening tot 17 millioen ton zouden moe ten worden teruggebracht. Afgedankt moet worden 7 millioen ton 10 millioen ton moeten aan het buitenland worden verkocht6 millioen tot moet dienen als nationale reserve voor de defensie. (Waar blijven de overige tonnen Hij is van oordeel dat Duitschland en Ja pan voor vele jaren van een koopvaardij vloot moeten worden beroofd. Red. Oefwat was het warm toen we bij Rhe- nen stonden te wachten met onze voedsel- colonne uit Zeeland. Daar boven op den Grebbeberg, de scheidingslijn tusschen Noord en Zuid, werden velen gewogen en te licht bevonden. Als de papieren niet in orde wa ren, werd men er onverbiddelijk terug ge stuurd. Ik zag twee oude menschjes uit Am sterdam, die getracht hadden naar Brabant te komen, op een bankje zitten wachten op een auto, die weer terug ging naar de hoofd stad. Zij waren niet uilverkoren om het Zui den te betreden. Gelukkig voor hen, ging onze colonne naar Amsterdam, zoodat er heusch wel een plaatsje voor hen over was in de cabine. Het jongere geslacht moest dan maar achter op de open laadbak plaats ne men. Voor we hen echter mee konden nemen, moesten we wachten op den man, die de pa pieren had om deze barricade te passeeren maar die, doordat onze colonne nogal uit elkaar was gevallen, achteraan kwam. Het grootste deel van de reis hadden we gelukkig achter den rug, want van Goes naar Amsterdam is het bijkans 300 km. Toen we 's morgens heel in de vroegte van huis gingen lag deze lange moeilijke reis nog voor ons. Bij Rilland-Bath moesten er door bandenpech en gebrek aan reserve-ma teriaal al direct twee auto's uitvallen. Dat was jammer, want alle chauffeurs hunkerden om hun voedzame lading op de plaats van bestemming te brengen en zoodoende onze minder bedeelde landgenooten in het Westen te helpen. Met vereende krachten kon echter nog een van de twee auto's op gang gebracht wor den en Flupje dat was de chauffeur van den bewusten wagen die er een zwaar hoofd in had gezien om verder te komen, reed in één ruk door naar Breda. Aldaar ge komen verorberde hij zijn tweede ontbijt, be sproeid met een koel glas bier, ontvangen uit de handen van een schoone kasteleins dochter, die naar de zoete naam van Pita luisterde. Nou, toen was het leed weer ge leden en met frisschen moed togen wij de rest van de colonne achterna, richting Den Bosch. Op die mooie wegen, dwars door het Zuiden, konden we heel wat in-loopen, maar toen we in de oude Hertogstad arriveerden, moesten we tot onzen spijt vernemen, dat het eerste deel van het convooi reeds koers had gezet naar Rhenen. Maar Flupje waren we ook kwijt geraakt Booze gedachten kwamen in ons op over Pita's en glazen bier, doch pas later kwamen we te weten dat de ziel, met slechts een heel matig vaartje had kun nen rijden met het oog op zijn teere bandjes, en dat dergelijke gedachten als wij bezigden wel heelemaal niet in zijn brein waren op gekomen. En zoo reden w naar Rhenen, waar we de twee oude menschjes op het bankje ontmoetten en de rest van 't convooi. Na onze papieren bezien en ze terdege op echtheid onderzocht te hebben, mochten we eindelijk passeeren en de reis naar de Wes telijke provincies aanvaarden. ie Bij Utrecht begon het druilerig te worden, en toen we in Amsterdam aankwamen goot het pijpestelen, hetgeen overigens niets ver mocht af te doen aan de vreugde en de dankbaarheid van de Amsterdamsche wees kinderen, toen onze wagen voor het Wees huis stil hield. Welk een uitbundigheid was er, toen de kinderen wisten, dat al dat brood en al die aardappelen, die zich in onzen wagen be vonden, voor hen bestemd waren. De sterke hand van de Moeder-Overste was noodig. omdat ieder kind de behoefte voelde zich on middellijk van zoo'n Zeeuwsch brood te voor zien, wat natuurlijk te begrijpen, maar niet te billijken was. Nog dienzelfden avond reed onze wagen door naar Den Haag, alwaar nog een hee- leboel pakjes gebracht moesten worden en ik voorloopig domicilie zou kiezen om enkele indrukken op te doen, en overal rond te neu zen waar een jeurnalist nu eenmaal zijn neus voor heeft gekregen. Maar daarover een vol gende keer. h.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1