VRIJE STEMMEN Berlijn zal gezamenlijk worden bestuurd DAGBLAD VOOR ZEELAND Een jaar wereldgeschiedenis Ie JAARGANG NUMMER 178 Donderdag 7 Juni 1945 Algemeen® Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie j Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 De geest der illegaliteit De „Patriot" vertelt voor Herrijzend Neder land, dat bij het Militair Gezag tot kapitein is benoemd Ian Meyer, die gedurende den bezettingstijd redacteur van het „Parool" was en als zoodanig Sjef Roelands heette. Maar nu is hij aangesteld als verbindingsofficier tusschen Militair Gezag en Illegaliteit. Officieel is nu door de overheid erkend, dat de ondergrondsche beweging als zooda nig een taak heeft en een verantwoordelijk heid in het nieuwe Nederland. Dit beteekent niet, dat de illegaliteit nu voor haar eigen standje gaat vechten, ol zich verheft op een prima-Nederlanderschap, waaraan de andexen niet kunnen tippen. Ze is ook geen politieke formatie. In haar ge lederen vindt men alle groepen uit het Ne- derlandsche volkprotestanten en katholie ken, geloovigen en ongeloovigen, radicalen, conservatieven en extremisten, enz. enz. Maar wèl, zoo zegt hij Maar wèl bestaat er in onze verzetsbewe ging iets anders. Zooeven sprak ik al van den „geest der illegaliteit". Want deze géést is een levende werkelijkheid, en hij dee- semt, door alle groepeeringen heen. Iéts is er, dat den illegalen werker verbindt met al zijn strïjdgenooten, en dat hem dichter doet staan bij zijn politieleen tegenstander dan bij zijn partijgenoot, wanneer hij met dien „te genstander" samen tegen den vijand heeit gewerkt. Over dien geest der illegaliteit wil ik thans met u spreken. Ik noem dan allereerst een zekere onbevangenheid. De illegaliteit hee'.i geen enkele interesse voor wat men aan duidt met den term „gevestigde belangen". Hoe kan men zich warm maken voor zijn bevordering, voor zijn pensioen, voor zijn bankrekening, wanneer men van het eene adres naar het andere zwerft, zonder één anderen rijkdom dan die, welke men in zich draagt Wanneer men zijn leven waagt is alle wereldsche belang zoo kolossaal onbe langrijk geworden, Men leert te denken zon der bijgedachten. Verder is het een kenmerk der illegali teit, te werken met voortvarendheid. Wie vóór 1940 meende, dat er iets in Nederland gebeuren moest, drong aan op de vorming van een commissie, om te onderzoeken of het wenschelijk was, het betreffende onder werp in studie te nemen. In de verzetsbewe ging leerden v/ij zeggen„Dat meet du.: dot gaan we doen." De bureaucratie heeft in de illecaliteit een kwaden tegenstander. En dan tenslotte een compromislooze ver knochtheid aan -de goede zaak. De illegali teit heeft gevochten voor Nederland, voor de tcekomst van ons volk. Hoe die toekomst er precies uit zal zien - daarover loopen de meeningen uiteen. Maar elke ondergrondsche strijder weet, dat er een kloof ligt tusschen 1940 en 1945, dat wij wel veel van het oude moeten herstellen (onze democratie b.v.), maar dat er toch ook ontzaglijk veel meet worden vernieuwd en grondig. Veel spinrag is verdwenen, maar nog heel wat meer moet verdwijnen. Aan wie in Nederland, nu en straks, leiding geeft, mag worden gevraagd, dat hij het ideaal voor oogen houdt waar voor tienduizenden den dood hebben getrot seerd. De solidariteit tusschen bezetting en bevrijding ligt in dat eene begriponvoor waardelijk patriottisme. Daarmee is althans iets gezegd over den geest der illegaliteit. Deze geest heeft won deren verricht. Door dezen geest is het mogelijk geweest, tweehonderdduizend onderduikers te voeden, week in, week uit, geld voor hen in te zame len, huisvesting te krijgen, bonnen te kra ken, distributiebescheiden te vervalschen op ongelooflijk grooten schaal, en dat alles zonder administratie Door dien geest heeft de illegale pers het moreel van ons volk op peil gehouden, toen het besprongen werd door ontbering en wan hoop. Ja, ik durf te zeggen, dat, in de laat ste maanden der bezetting de duisterste het den geest der illegaliteit geweest is, die, door zijn werk, Nederland heeft behoed voor een totaal verval. Die geest blijft werkzaam Vooral op hèt stuk der zuivering. WGnt elke wederopbouw is vruchteloos, wanneer men niet begint op een soliden, zuiveren grondslag. Men kan niets goed maken met slechte of halfgoede krachten. Men krijgt geen tverooren vaderland met vaderlanders van den kouden grond. Welnu, ook de ille galiteit kan zich vergissen, maar ze heeft tenminste geleerd, wat plichtsbetrachting is. Ze heelt gevoel voor wat gaaf is, en wat ongaaf, voor glibberig en laf tegenover fier en karaktervol. Waanneer die vragen aan de orde zijn» wil en mag ze meespreken. De -kapitein Jan Mever zal het contact on derhouden tusschen de georganiseerde ver zetsbeweging en het bestuursapparaat van Militair Gezag. Daarmee is principieel het recht erkend van de illegaliteit, om op te treden in het openbare leven van Nederland. De illegaliteit is en blijft ook thans nog wat ze tijdens de bezetting was een kracht van vaderlands besef en van waarachtige orde. Bent u bang, dat ze worden zal tot „een staat in den staat Niet zoo gauw bang zijn, brave lieden Geen „staat in den staat" is de illegaliteit. Maar wel een stuk nationale ruggegraat l" ..De Stad Vlaardingen", een schip van 8500 ton, is in de Rotterdamsche haven aan gekomen, met voedsel aan boord, vooral rijst. Laatste brief van Hitier aan Mussolini DUITSCHLAND De overeenkomst der vier groote mogend heden te Berlijn is onderteekend. In algemee- ne trekken is reeds vastgesteld, dat Rusland de Oostelijke zone zal bezetten, Engeland het Noordwestelijk deel. Frankrijk het Westelijk deel, en de Vereenigde Staten het Zuidweste lijk gedeelte. Berlijn zal door de vier mogend heden gezamenlijk worden bestuurd. Vermoe delijk zal dus ook daar de Centrale Controle- raad worden gevestigd. Als de demarcatie lijn is vastgesteld, zullen de Amerikanen een 80120 mijl in Midden-Duitschland terug gaan. Alle troepen onder Eisenhowers bevel heb ben op den invasiedag een vacantiedag ge kregen. Hijzelf en Montgomery ontvingen de hoogste Russische onderscheiding, de Orde van Victorie. De Lattre de Tassigny ontving de orde van Suvorov 1ste klasse. Ook over verschillen in de radio-berichtge ving onder de geallieerden werd overleg ge pleegd. Twee Hitler-jongens hadden op bevel van den Duïtschen Generalen Staf in Februari geallieerde troepenbewegingen bij Aken be- spionneerd. Zij werden ter dood veroordeeld en terechtgesteld. De bisschop van Berlijn, Graf von Prey- sing, is steeds in Berlijn gebleven, en ook nu nog op zijn post, meldt het Vaticaan. De 300.000 krijgsgevangenen, die door het Britsche leger worden te werk gesteld bij den oogst, zijn alle landarbeiders en boe ren. Zij moeten werken in uniform, en onder controle. Hun officieren blijven gevangen. Het Tsjechische dorp Lidice werd door de Duitschers met den grond gelijk gemaakt, wegens moord op Heydrich, en de mannen allen gedood. Nu zijn de weggevoerde vrou wen in kampen in Duitschland teruggevon den. De kinderen zijn nog zoek. Red. De „Daily Express" deelt iets mede uit den laatsten brief van Hitier aan Mussolini, gedateerd 27 December 1944. HitleT doet daarin aan den laatste bittere verwijten Hadden jullie intertijd met ons samengeweikt om het Spaansche probleem op te lossen, in- plaats van je op Griekenland te werpen, dan had deze oorlog waarschijnlijk een ander verloop gehad. Als wij Gibraltar in bezit hadden gekregen, waartoe Franco toestem ming had verleend, dan zouden wij een landing in Noord-Afrika hebben kunnen ver hinderen. Later trok Franco zijn bereidver klaring in, toen hij zag, dat de kansen keer den. Maar ondanks alles vertrouwde Hitier er toch nog op, dat hij een aanneembaren en eerlijken vrede zou kunnen bevechten Dat is wel anders uitgekomen. In de commissie van vier, die het bestuur over Duitschland in handen zal nemen, zal voor_ Frankrijk Generaal de Lattre de Tas signy zitting nemen. De andere leden zijn zooals men weet Eisenhower, Montgomery en Zhukov. De Militaire Gerechtshoven zijn in Duitsch land in werking getreden. Alle aanslagen en □He verzet tegen de bezettende macht zullen door deze colleges worden berecht. De aan geklaagden zullen dezelfde rechten en privi leges genieten als de beschuldigden in En geland. De vonnissen zullen streng zijn, om dat lankmoedigheid al te spoedig voor zwak heid zou worden aangezien. Reeds zijn sa boteurs voor de vuurpeletons der geallieer den door geheel Duitschland gevallen. Die in het bezit zijn van vuurwapenen worden tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Ongeveer 55 millïoen Duitschers zullen on der geallieerd bestuur komen, en 15 millioen onder Russisch bestuur, 300.000 Duitschers zijn door de Engelschen uit hun krijgsgevan genschap vrijgelaten, om in landbouw en voedselbedrijven te werk te worden gesteld. DE LEVANT De conferentie van alle Arabische landen is te Cairo begonnen. Alleen Palestina was niet aanwezig. De eendrachtige houding te genover het Syrische conflict is wel verze kerd. De Fransche commandant in de betrokken landstreken is overgeplaatst. De Communistische Partij, zoo werd aan Reuter medegedeeld, betreurt de gebeurte nissen in den Levant. Zij oordeelt, dat de onafhankelijkheid van deze gebieden moet worden geëerbiedigd, doch vertrouwt, dat een bespreking van de geallieerden met Syrië en den Libanon tot een overeenkomst zal kunnen leiden. Daar het hier de Commu nistische Partij van Frankrijk geldt, heeft de ze stem dubbele waarde, omdat ook de Com munisten in de Fransche regeering vertegen woordigd zijn. TRIEST Gemeld wordt, dat in deze stad een vriend schappelijke verstandhouding bestaat tus schen de troepen van Tito en de legers der geallieerden. Alleen met de Italiaansche vrij- scharen schijnt het gawapenden vrede te zijn, Het gaat er dan ook omwie zal straks Triest en Istrië onder zijn gebied mogen re kenen, Italië, dat deze landstreken vroeger aan Oostenrijk had ontnomen, of Joego-Slavië, dat zijn aanspraken grondt op de aanver wante bevolking, en op de bevrijding, die met zijn troepen was bewerkt AMERIKA De belofte wordt door de Vereenigde Sta ten gegeven, dat zij kolen zullen leveren aan bevrijd Europa, omdat den aanstaanden win ter kou zal worden geleden. Er is niet ge noeg voor Amerika zelf, doch de bondge- nooten hebben er recht op. dat zij in hun el lende zullen voorgaan. In de Amerikaansche kolenmijnen zijn nog 100.000 arbeiders te kort. Europa zal naar schatting 15 millioen ton kolen noodig heb ben. De scheepsruimte voor transport is be schikbaar. Doch de Europeesche haveninstal laties zijn nog niet in orde voor dit groote kolentransport. In Moskou worden besprekingen gevoerd met een Amerikaansche en een Engelsche vertegenwoordiger over de aanstaande sa menkomst der drie staatshoofden. Reeds heeft Amerika verklaard, dat het instemt met de Perzische wensch, dat, nu de oorlog tegen Duitschland is afgeloopen, ook de troepen van Amerika, Engeland en Rus land zullen worden teruggetrokken. Bij Rus land schijnt het idee te zijn, dat het beter is, hiermee te wachten tot ook de oorlog met Japan ten einde is. Of dit wijst in de richting van een aanstaande deelname van Rusland ook in dien krijg SAN FRANCISCO Hier komt de mededeeling niet onverwacht, dat de conferentie niet reeds op 6 Juni zal gesloten worden, maar nog wat langer bij een zal zijn. Er is nog te veel te doen, dach ten wij ook al. Maar President Truman blijft bij zijn plan, om in de slotzitting te spreken. Er werd overeenstemming bereikt inzake de veto-kwestie. Dit beteekende een conces sie van Engeland aan Rusland, in het belang van de Big Four. De militaire organisatie van den nieuwen Volkenbond D» correspondent van de „New York He rald Tribune" te San Francisco schrijft, dat de plannen van de militaire organisatie be stemd om de beslissingen van den Veilig heidsraad van den nieuwen Volkenbond uit te voeren, eerlang zullen gepubliceerd wor den. Zij zouden bestaan in een strategische in deeling van de wereld in verschillende zones, met de oprichting van afzonderlijke nationale strijdkrachten, die „zouden afhangen inzon derheid van de strategische positie van elke natie in verhouding tot het oorlogsgevaar. Doch de zwaarste last zou vooral drukken op Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland. Van het ontwerp eener internationale lucht macht zou volledig worden afgezien. Elke natie zou slechts een zeker aantal escadrilles leveren. De internationale staf zou bestaan uit de leden van den Veiligheidsraad, doch de macht zou in feite behooren aan een be perkt uitvoerend comité, bestaande uit ver tegenwoordigers van de „Big five". A.N.P. De zuivering in Ru&garije De gestrengheid, waarmede in dit land wordt opgetreden tegen de Duitschgezinde vroegere regeering en de leidende kringen die haar steunden daarin, is zonder weerga in onze Europeesche wereld. In hoeverre de Russische of Oostersche methoden hier in vloed hebben geoefend, is nog niet uii te maken. De correspondent van de „Times" te Istanboel noemt de toestand in dit land bijna even kritiek als ze was in Griekenland tijdens de onlusten aldaar. Tusschen de 1500 en 2000 politieke figuren zijn ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd, terwijl voorts 15 tot 20.000 personen zouden zijn vermoord. Ook in Roemenië en in Joego Slavië zou het volgens dezen verslaggever gisten.- ten gevolge van het optreden der communistische leiders. BUITENLANDSCH OVERZICHT Op den 6den Juni gaan ongemerkt onze gedachten terug naar het jaar dat achter ons ligt. Een jaar van strijd, honger, ontbering en terreur, maar bekroond door de over winning op een meedoogenloozen vijand. Toen in Juni 1944 de weerstand in Italië gebroken werd door den val van het fel om streden Cassino en de oogen der wereld ge richt waren op de binnentrekkende troepen in de Italiaansche hoofdstad, verpletterden den volgenden morgen granaten en bommen de krijtrotsen van de Fransche kust tusschen de Seine en Cherbourg. De invasie was be gonnen De geweldigste operatie, die de wereldgeschiedenis ooit gezien had, werd ingezet. Millioenen baden voor hun geliefden en voor dien eenen man, op wiens schouders de verantwoordelijkheid rustteEisenhower. Kort na de landing sprak hij voor de radio tot de volkeren van West-Europa rustig, ern stig en vastberaden. De verantwoordelijkheid voor millioenen levens lag o" zijn schouders. In enkele sobere woorden deelde hij mede „Volkeren van West-Europa, de bevrijding is gekpmen De operaties verliepen naar wensch en de verliézen waren geringer dan oorspronkelijk werd geschat. Enkele dagen latex bracht Churchill een bezoek aan Normandiëhet Tweede Fiont was gevormdIn moeilijke gevechten wisten de Amerikanen door te stooten naai Cherbourg en aldus de eerste haven voor het Weslfront te veroveren. On derwijl voerden de Britten een verbeten strijd om de sleutelpositie Caen en om de Duitsche strijdkrachten zooveel mogelijk te binden. Twee maanden van voorbereiding waren noodig alvoxens de geallieerde lawine door Frankrijk zou rollen, met zich meesleepend en verpletterend de Duitsche militaire macht. Tot enkele dagen voor de groote doorbraak een Britsche journalist verklaardehet brug genhoofd lijkt op een opgepompten voetbal, die elk oogenblik kan barsten. Einde Juli barstte zij inderdaad. Er werden bijna tege lijkertijd twee groote offensieven ingezet het eene bij Caen en het andere op den Amerikaanschen vleugel. Oorspronkelijk liet de aanval bij Caen zich gunstiger aanzien. Hier oefenden de Britten een geweldigen druk uit, doch plotseling wisten de Amerikanen door te breken en bereikten den voet van het schiereiland Cotentin. Van Avranches be gon de victorie. In enkele dagen tijd door kruisten zij Bretagne, namen Rennes, leger den zich om Brest en St. Nazaire en trokken verder naar het Oosten Laval, Orleans, Pa rijs, zij allen werden veroverd.En sneller, steeds sneller oing het, de Seine over naar Brussel, Antwerpen, Eindhoven, Nijmegen. Toen kwam ArnhemHier streden Britsche parachutisten tesamen met ondergrondsche strijdkrachten. Een eeresaluut voor hen, die voor de bevrijding van Europa stierven en de overwinning niet mochten aanschouwen. Langzaam aan werd er meer Brabantsch gebied van den mof gezuiverd. De Schelde moest vrij, anders konden de geallieerden het bijna onbeschadigde Ant werpen niet gebruiken. Ook de moffen zagen dit in en met inspanning van al hun krachten verdedigden zij Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij den Kreekrakdam voerden de Canadeezen een verbitterden strijd om den toegang tot Zuid-Beveland te forceeren. Donkere dagen in Walcheren's geschiedenis braken aan de dijken bij Westkapelle, Vlissingen en Veere werden gebombardeerdWalcheren verdronk Zeeuwsch-Vlaanderen werd gezuiverd landingen op Zuid-Bevelanddoorbraak bij den Kreekrakdam landingen bij Westkapelle en eindelijk waren ook wij vrij. Inmiddels was er aan het geheele Weste lijk front een stilstand ingetreden. Nederland werd verdeeld en gescheiden door de groote rivieren. Boven den Moerdijk deden honger en terreur in verscherpte mate hun intocht. Zuid-Nederland, dat bloedde uit vele wonden, kreeg ook nog zijn deel van het waanzinnige V-l wapen. Het doel was Antwerpen te ver nielen, doch vele projectielen stortten te vroeg neer of namen een anderen koers. In December vorig jaar ontketende Von Rundstedt het laatste groote Duitsche offensief in de Ardennen hier faalde de wanhopige krachtsinspanning, na in den beginne eenig terrein te hebben gewonnen. Zij dachten Ant werpen te veroveren, doch de meesten van hen zagen Antwerpen slechts als krijgsge vangenen. In het prille voorjaar werd in een aantal afzonderlijke operaties opgerukt naar den Rijn. En eenige maanden later was daar het fortuintje van de brug bij Remagen, die door de Amerikanen intact werd veroverd. De groote luchtlandingen over den Rijn liggen nog versch in ons geheugen, evenals de vexmetele tankstooten van Montgomery en Patton. Dan kwam Torgau aan de Elbe, waar Russen en Amerikanen elkaar ontmoet ten, Duitschlands lot was beslist. Even voor den val van Berlijn gewerd ons de tijding van Hitiers dood, waarvan nog steeds geen bevestiging de facto. Doch, laten we met Churchill zeggenOf Hitier leeft nog, ol hij is naar een andere wereld verhuisd. In beide gevallen zullen de plaat selijke autoriteiten hem wel berechten 1 Himmler neemt het bewind over en laat door middel van Graaf Bernadotte een bood schap naar San Francisco sturen. Onderwijl wordt er voedsel voor de in hongersnood verkeerende bevolking van Holland gebracht, eerst vanuit de lucht en later langs den weg. Doenitz richt een nieuwe regeering op in Flensburg, terwijl Blaszkowitz zijn voelhorens uitsteekt bij Generaal Foulkes voor een capi tulatie van Holland. Doch niet veel dagen vergaan, of Admiraal von Friedeburg treedt Montgomery's tent binnen, om de capitulatie te teekenen van Holland, Denemarken, N.-W. Duitschland en de "West-Friesche eilanden. De algeheele capitulatie wordt een feit en terwijl Keitel Duitschlands onvoorwaardelijke overgave onderteekent, viert de geheele vrije wereld feest. Een jaar na de invasie zitten Eisenhower, Zhukov. Montgomery en De lattre de Tassigny om een ronde tafel in Berlijn en bespreken hoe ze Duitschland zullen bezetten. Het oos ten is voor de Russen, het noord-westen voor de Britten, het zuid-westen voor de Ameri kanen en het westen voor de Franschen. I Groot-Berlijn zal door alle vier mogendheden I worden bezet en bestuurd H.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1