VRIJE STEMMEN Hollands kolenposirte DAGBLAD VOOR ZEELAND Redactie en Administratie! ONS INDIË De positie van De Gaulle ie JAARGANG 1^1 IP ll&flrtl B. G. Kloosterziel en S. L. Hoofdredacteur J. Koekebakker NUMMER 177 Goes, Beestenmarkt 2 Woensdag 6 Juni 1945 Telefoon 2163 DE TOEKOMST DIE ONS WENKT In haar proclamatie van 8 December 1941 sprak Hare Majesteit onze Koningin „Een eeuwenlang lotsverbinding beheersch- te de ontwikkeling van ons Koninkrijkin de orkaan, die deze ontwikkeling bedreigt, richt het zich op in vastberaden eenheid zijn plaats ie handhaven in de wereld. Indië was Nederland nabij in het uur der beproeving Nederland en onze West zullen met Indië zijn, nu het de agressie weerstaat." Dit was direct nadat Japan met Nederland in oorlog was gekomen. Wij weten, hoe het spoedig werd overweldigd» en hoe ons leger en onze vloot voor de zaak der geallieerde oorlogvoering op de bres stond en voor een groot deel aldaar ten onder ging. Was daarmee het verzet gebroken? Integendeel. In het verborgen en in uithoeken werd de strijd voortgezet. En een jaar na de Japan- sche aanval zeide de Koningin, in een ra diorede van 6 December 1942 „Ik ben overtuigd, dat het Rijk na den oorlog zal worden opgebouwd op den hech ten grondslag van volledige deelgenootschap, die de voltooiing zal beteekenen van hetgeen zich in het verleden reeds heeft ontwikkeld. Ik weet, dat geen politieke eenheid en ver bondenheid op den duur kunnen blijven be staan, die niet gedragen worden door de vrijwillige aanvaarding en de trouw van de overgroote meerderheid der burgerij. Ik stel mij voor, zonder vooruit te loopen op de adviezen der Rijksconferentie, dat zij zich richten zullen op een Rijksverband, waar in Nederland, Indonesië, Suriname en Cu racao tezamen deel zullen hebben, terwijl ieder op zichzelf de eigen, inwendige aan gelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met den wil, elkander bij te staan, zullen behartigen. Ik meen, dat zulk een zelfstandigheid en samenwerking aan het Rijk en zijn deelen de kracht kunnen geven om hun verant woordelijkheid naar binnen en naar buiten ten volle te dragen." Hiermede, met dit koninklijk woord, is het programma voor de toekomst gegeven. Het is, zegt Van Mooie, een bevestiging van de hoogste motieven, die onze verhouding tot Indië hebben bestuurd, sinds de zedelijke verplichting ons in het begin van deze eeuw bewust werd. Het is aangevangen als een verklaring van vriendschap en saamhoorig- heid. en een erkenning van ons gevoel van verantwoordelijkheid voor elkanders lot en elkanders toekomst. Dat wij deze radicale hervorming van ens Nederlandsche Rijk, met uitroeiing van het oude idee van moederland en koloniën, zul len kunnen bewerkstelligen, wordt door Edel- eer van der Plas met de volgende regelen toegelicht ,Wij Nederlanders zijn volkomen vrij van rasvooroordeel. Wij willen niet onze taal en cultuur opleggen integendeel wij hebben eer bied voor taal, cultuur en zeden van ande- De afwijkingen van dit echt Nederlandsche besef in het verleden hebben ons genoeg moeiten veroorzaakt, en worden thans wel grondig als fouten onderkend. Wij kunnen dus nu in Nederlandsch-Indië een land en maatschappij scheppen, rijk ge schakeerd, van velerlei cultuurinhoud en toch hecht verbonden door onderlinge eerbie diging en waardeering door bereidheid van alle bevolkingsgroepen, om voor dezelfde idealen van vrijheid, verdraagzaamheid en gerechtigheid te strijden en zoo noodig alles op te offeren. Deze eenheid, zoo besluit Van der Plas dit gedeelte van zijn betoog, deze eenheid tot stand te brengen in een krachtige gemeen schap van nu reeds meer dan 70 millioen zielen, is Nederland's roeping en taak. Zal in deze richting de toekomst van ons Rijk in Oost en West, in Noord en Zuid, wor den gebouwd? Om dit te kunnen gelooven, en daarvoor al onze krachten in te zetten, is noodig dat wij vertrouwen op den zin der bevolkingen van de vier gebieden van dit Nederlandsche Rijk. Onze Koningin heeft dit vertrouwen. In het nieuwe Rijk is voor rasdiscrïminatie geen plaats, sprak zij, en in geallieerde kringen in Amerika wordt dit vertrouwen ge deeld. Summer Wellis oordeelt in zijn recent boek over deze vraagstukken, dat Neder- landsch Indie geen internationale controle noodig heeft. Ook in Indonesische kringen heerscht thans dit vertrouwen, en doet hen met ons medewerken in het stille verzet en de voorbereiding van den heropbouw van het land. Het Indonesische Nationalisme heeft de overtuiging, dat niet van Japan herstel te wachten is, en dat integendeel in een samengaan met Nederland de toekomst voor een zelfstandig Indonesisch Rijk, als deel van het Koninkrijk der Nederlanden, te vinden is. Dr. Van Mook gaf onlangs in San Francisco de volgende schets van de toekomst, en daarmee willen we dit drietal artikelen over ons Indië besluiten „Ik kan slechts een schets geven va,n som mige oplossingen, die aan de hand zijn ge daan maar het zal aan hef volk van Ne derland, Suriname, Curasao en Ned. Indië zijn, de beslissing te nemen. Ik acht het vrij wel zeker, dat deze vier gebiedsdeelen auto- Onze mijnen produceeren niet genoeg. - Verdere be» perking van gas en electriciteit moet worden overwogen. Het Rijkskolenbureau acht het zijn plicht, onze bevolking voor te lichten omtrent onze benarde kolenposifie. De voor-oorlogsche productie onzer Lïm- burgsche mijnen bedroeg ongeveer 13.5 mil lioen ton. Dit was voldoende om het binnen- landsch verbruik te dekken. Tijdens de bezetting liep de productie terug tot circa. 11.5 millioen ton per jaar. Hiermede kan in de behoefte van centrales, gasfabrie ken, spoorwegen worden voorzien, en het overgroote deel der industrie op gang wor den gehouden, benevens een sterk gerant soeneerde huisbrand worden verschaft. Na September 1944 bleken de mijnen vrij ernstig door de Duitschers beschadigd. Toen men weer kon beginnen, was er groot ge brek aan ondergrondsch personeel, en de in- dividueele prestatie bleef door verschillende omstandigheden ver beneden die van de be zettingsjaren. Er zal plm. 240.000 ton per maaud beschik baar zijn voor het geheele Nederlandsche verbruik. Gedurende de laatste bezettings jaren was het verbruikongeveer 800.000 ton er maand. Ook als men door nog scherper rantsoeneering dit getal zou kunnen omlaag brengen, zeg tot 500.000 ton, wat dan ook beslist noodig zal zijn, blijft er toch een maandelijksch tekort van 260.000 ton Gevolg zal zijn, dat voor huisbrand slechts een minimale hoeveelheid ter beschikking zal Nieuws uit Nederland Prof. Gerbrandy heeft naar aanleiding van een mededeeling van de „Times" verklaard, dat hij het bericht moest tegenspreken, als zou de toestand in ons land niet zoo heel slecht zijn. Hij had zich op tal van manie ren op de hoogte gesteld, en de positie was inderdaad hoogst bedenkelijk. De Canadee- zen zijn er zeer populair, en ook voor de hulp der Australiërs in het Verre Oosten is men zeer dankbaar, zoo antwoordde de Mi nister-president op een gestelde vraag. En op een andere vraag zeide hij, dat men over woog, of nog vóór den winter Nederlandsche kinderen zouden kunnen worden uitgezonden naar Zuid-Airika. De versnelde terugkeer der nog in Duitsch- land verblijvende Nederlanders maakt goede vorderingen. Uit Eindhoven, Maastricht en Enschede vertrekken dagelijks 1000 personen naar Amersfoort. VandaaT gaan dus dage lijks 3000 man naar Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en verder. PeT scheepsgelegenheid gaan dagelijks 2500 personen van Den Bosch naar Rotter dam. Vandaar gaan ze dan verder. Zoodra de route veilig is, zal ook van Oudenbosch naar Rotterdam voor dit doel worden geva ren. ïn Weert bevinden zich 2300 officieren en 1300 onderofficieren, die per auto naar Amers foort zullen gaan, en vandaar met de andere groepen verder landinwaarts zullen worden gebracht. In het Zuiden wachten 60.000 en in het Oosten 20.000 man op transport. Volgens de Sheaf-autoriteiten is van uit de verschillende hulpbronnen de voedselvoorzie ning van Nederland tot het einde van dit jaar verzekerd. Wellicht zal het reeds vóór het einde van het jaar de export van groente en zout kunnen hervatten, maar van export van melk, boter en andere zuivelproducten zal nog geen sprake kunnen 2ijn. Maar, zoo werd er bijgevoegd, men mag uit deze fei ten niet afleiden, dat alles rooskleurig is In Amsterdam zijn plm. 3000 arbeiders te werk gesteld bij de Arbeidsreserve, in „wil de" staking gegaan. Zij eischen uitschakeling van de Ned. Heide Mij. en van de Grand nome, interne en vertegenwoordigende instel lingen zullen hebbendat is slechts een uit breiding van den toestand, die zich reeds ontwikkeld had. Het centrale bestuur van het Koninkrijk zou kunnen bestaan uit een ministerie en een vertegenwoordiging, samen gesteld door de vier gebiedsdeelen, en zij zou de wetgeving van de regionale vertegen woordigende lichamen hebben te bekrachti gen. Zijn functies zullen waarschijnlijk om vatten Buitenlandsche Zaken, Defensie en In ternationale Economische Aangelegenheden. Kwesties tusschen gebiedsdeelen onderling zouden kunnen worden opgelost in gemeen overleg. De deelneming van de Indoneezen aan de gemeenschappelijke functies in het koninkrijk is reeds begonnen, b,v. in den di- plomatieken en consulairen dienst." „De Indonesische bevolking is goed op weg om een natie te worden. Wij hebben haar daarbij te helpen. Alleen wanneer aan de Indonesiërs met daden wordt bewezen, dat hun in het bestuur van hun land een plaats wordt ingeruimd die hun toekomt, kan een Indische eenheid gesnfeed worden, en kan een rijkseenheid groeien, die zich in de geheele wereld kan doen gelden". Zoo besluit ook Van der Tlas zijn betoog. Red. komen, dat gas- en electriciteitsvoorziening nog sterker zal moeten worden besnoeid, en dat alle industrieën, die niet onontbeerlijk zijn. voor de voedselvoorziening, zullen moeten worden stilgelegd. Een troosteloos vooruitzicht. Er is slecht tweeërlei mogelijkheid die nog uitredding kan brengen. Ie. Kan de productie van de Limbuigsche mijnen niet tot het vooroorlogsche niveau worden opgevoerd 2e. Is ei geen kans, dat van geallieerde zijde dit eerste jaar hulp kan worden gebo den, zooals thans reeds voor het nu in nood 2Ïjnde Westen des lands geschiedt? Red. Mij., onmiddellijk ontslag van alle ambtena ren van Maatschappelijk Hulpbetoon, en de toegezegde 25 pet. 'loonsverhooging boven de loonen van Mei 1940. Prinses Juliana heeft voor de achtste maal bloed gegeven voor zieken, Het werd terstond van Tilburg naar het Ziekenhuis te Amster dam overgebracht. De zeven vorige malen geschiedde dit te Canada. In Roosendaal is een ontploffing geschied bij de verwerking van munitie. Een werk man liet een granaat vallen, en werd ge wond, doordat andere brandbare stoffen ook explodeerden. Gelukkig werd een groote ramp door tijdig ingrijpen voorkomen. In Zandvoort is een massagraf ontdekt waar 350 jonge mannen zijn begraven. Het zijn allen slachtoffers van het Duitsche schrik bewind, De medische dienst tracht ze te identificeeren. Als door een wonder, is de Noord-Oostpol der voor het lot van de Wieringermeerpolder bewaard gebleven. De dijken waren onder mijnd, maar door den snellen opmarsch der Canadeezen moest de Duitsche bezetting haastig vluchten, en had geen tijd meer om de dijk te doen springen. Slechts de helft van den polder kan dit jaar in cultuur ko men, door gebrek aan arbeidskracht. 3000 man zijn door de Duitschers naar Duitsch- land gevoerd. De eerste zending vrachtauto's is van uit Amerika in Rotterdam aangekomen. De verkeersinspectie zal zorgen voor een recht- voordige verdeeling onder de belanghebben den. In „De Stem" worden twee bezwaren ge noemd tegen het zuiveringsbesluit voor amb tenaren vooreerst de „Staking", die bedoeld was voor een korte periode, en die nu voor de meesten ïn het Zuiden reeds meer dan een half jaar duurt. Welk een eeuwigheid van wachten, terwijl de massa denkt, dat er toch wel iets ernstigs wezen zal, en er is nog niets bewezen 1 Ook ditwelk een ver lies aan arbeidskracht. Deze menschen zijn uitgeschakeld uit het arbeidsproces, ontvan gen loon, en staan aan den kant Het tweede bezwaar is de geïnterneerden krijgen niet altoos inzage van alle stukken, en kunnen dan niet voor rechtskundigen bij stand zorgen, die effectief kan zijn. Het blad vrapgt, dat deze leemten in het besluit zoo spoedig mogelijk zullen worden herzien. Ruim 8000 Nederlanders zijn vanuit Duitschland in België gearriveerd, en zullen doorreizen naar ons vaderland. De strijd in het Verre Oosten DE BEVRIJDING VAN BORNEO IS BEGONNEN Volgens Japansche radioberichten, die op Melbourne zijn opgevangen, zijn Amerikaan- sche troepen geland op Borneo. De aanval zou plaats hebben bij Sandakan, in het Noord-Oosten van Engelsch Borneo en tevens de hoofdstad van Engelsch Noord-Borneo. Tokio meldt, dat twee groote geallieerde vloten, bestaande uit slagschepen en vlieg dekschepen, voor Okinawa verschenen. Op de Zuid-Oostkust hebben de Amerikanen een vlootbasis in handen. Alles wijst er op, dat de strijd hier ten einde loopt, en Tokio noemt de situatie hoogst ernstig', Zuïd-China schijnt door de Japanners ge deeltelijk te worden ontruimd, onder den druk der Chineesche troepen. Amerikaan- sche deklandingsvlïegtuiger. hebben groote aanvallen gedaan op vliegvelden, gelegen op het Zuidelijkste Japansche eiland. Op Nieuw-Guinea wordt de sterkte der Ja- panache troepen aldaar op nog 60.000 man geschat. Op de Philippijnen dringen de Amerika nen en Filippino-troepen de Japanners steeds verder terug. Geweldige luchtbombardementen teisteren voortdurend de Japansche groote steden en industrie-centrameer dan 2000 superforten zijn in de lucht. A, den Doolaard gaf voor de radio eenige mededeelingen over Indië, die verre van rooskleurig zijn. Indië lijdt honger, zei hij. Op verschillende eilanden zou bijna de geheele bevolking zijn omgekomen. De Japanners ne men hei grootste deel van den oogst in be slag. De menschen sterven als ratten. Indië verwildert. Meer dan 1 millioen bewoners zijn gedeporteerd. Red. VAN OVERAL Australië deelt mede, dat aldaar veel ruim te zal zijn voor Nederlanders, die wegens overbevolking en verwoesting van een deel van ons land daarheen willen emigreer en. Er moet een emigratie-centrum worden ge schapen. De Russen zijn buitengewoon ie;. Ier i-nover de Duitschers, verkleien .in Ne derlandsche officieren. De bc-u-ükng zal nog lang weten, dat ze in doi Oostelijke deel onder Russische bezet iing sic on 1 Do haat, die zij tegenover de Duitschers hebben, is veel grooter dan die der Engelschen en Ame rikanen. Te Rome beschouwt men de socialist Pietro Nennï en de Christen-democraat Alcide de Gaspari als mogelijke opvolgers van Bononi als minister-president. Red. Rondom Frisco De secretaris-generaal van de voorgestelde wereldorganisatie en diens staf zal, zoo werd besloten, uitsluitend verantwoordelijk zijn aan en instructies ontvangen van de wereldorga nisatie zelf. Hij zal zaken en feiten, die z.i. den vrede en veiligheid dreigen te verstoren, ter kennis kunnen brengen van den Veilig heidsraad, De Sociale en Economische Raden zullen zich, zoo heeft de desbetreffende commissie besloten, niet slechts met do regeeringen, doch ook met andere ter zake doende in stanties der landen kunnen verstaaru De commissie beveelt aan, het Internationale Ar beidsbureau in te schakelen. Lord Porter, voorzitter van de Commissie Grotius op de Internationale Rechtsconferen- tie, heeft voorgesteld een stichting in den geest van het Internationale Arbeidsbureau tot stand te brengen. Re d. BUITENLANDSCH OVERZICHT De moeilijkheden voor De Gaulle stapelen zich op. Terwijl in Parijs 30.000 gerepatrieer de arbeiders en ex-krijgsgevangenen demon straties hebben gehouden, om te protesteeren tegen de slechte behandeling die zij hebben ondervonden, en te klagen over het tekort aan voedsel en kleeding en terwijl de anti- Franco-beweging in Frankrijk hem al zooveel zorgen baart, dat hij officieel aan de Spaan- sche regeering heeft moeten mededeelen, dat hij het tot Franco gerichte verzoek om ai te treden, en plaats te maken voor een demo cratische regeering, door vrije verkiezingen in het leven te roepen, niet voor zijn rekening neemtis de zwaarste kopzorg voor den Franschen generaal de ontwikkelina van den toestand ïn Syrië. Hij moet probeeren 21 jn prestige in het oog van het eigen volk en van het buitenland niet nog meer te verlie zen dan reeds door vroegere flaters is ge schied, doch daar zal, wat den Levant be treft, een zware wijs op gaan. Al meer sta pelen zich de bewijzen op, dat Frankrijk on besuisd en ontactvol heeft gehandeld. De Britsche troepen, die aldaar zijn aangekomen, worden door de bevolking toegejuicht, terwijl bevolking worden gehaat. Van Syrische zijde meent men, het bewijs te kunnen leveren, dat alle ongeregeldheden, die zijn geschied, door Franschen zijn uitgelokt. En evacuatie van alle Fransche burgers blijkt noodzakelijk, om hen tegen de volkswoede te beschermen. De Fransche' troepen vrorden geconsigneerd in bepaalde kampen en kazernes, om verdere botsingen te voorkomen. Engeland neemt de ordebewaring en de patrouilleering over Wat moet De Gaulle nu doen Hij klaagde op een persconferer.'.ió, dat Engeland altoos had verklaard, dat 't Frank rijk zelf het Syrische schip wilde laten be sturen. Maar, zei hij: jammer genoeg hebben de Britten dit woord uit gestand gedaan 1" Hij verwees naar een verdrag, in 1941 te Cairo door hem voor de vrije Franschen met Engeland gesloten, en verklaarde de recente gebeurtenissen niet slechts van plaatselijke, doch van internationale beteekenis. Volkomen juist, dit laatste, kunnen wij hieraan toevoegen. Maar deze nieuwe tijd van Arabische con centratie en machtsontplooiing wordt blijk- ------ "C lucjciuiuii, «11ILUIIC en Iliacmsi de Fransche troepen- allerlei gewelddadighe- baar niet door hèm, en wel door Engeland den op hun geweten hebben, en dus door de verstaan 1 Red.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1