VRIJE STEMMEN 140.000 brooden naar Amsterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND ONS INDIË Buitenlandsch Overzicht Ie JAARGANG NUMMER 176 Dinsdag 5 Juni 1945 AJgemeene Leiding i B. G. Kloosterziel e« S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie eo Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 II. De militaire fase, die de tweede fase is, is uiteraard voorloopig de voornaamste. Het moet zijn een expeditionaire troepenmacht, daarnaast gezagsbataillons, daarnaast een zeer versterkt corps mariniers. Dit laatste staat onder de Koninklijke Marine en bepaalt zich, behalve eventueele landingstroepen, tot den strijd op zee. De andere twee genoemde groepen ressorteeren onder de Koninklijke Landmacht. Het Nederlandsch Indische leger is en blijft een beroepsleger, en zal evenals voorheen uitsluitend bestaan uit vrijwilligers. De aanwerving en uitzending van vrijwil ligers hangt grootendeels samen met de mo gelijkheid van transport, en zal thans, nu Europa van oorlog bevrijd is, in snel tempo zijn beslag kunnen krijgen. De opleiding van de expeditionaire troepen heeft plaats in En geland, onder leiding van officieren der land macht de gezagsbataillons worden gevormd in Australië, onder leiding van officieren van het Nederlandsch-Indische leger. Vrijwilligers hebbep later voorkeur, als zij den wensch te kennen geven, over te gaan naar het beroepsleger of in een civiele func tie. Onze troepen zullen worden ingezet, zoo dra de omstandigheden dit noodzakelijk en mogelijk maken. Verwacht mag worden, dat het ons bij deze komende bevrijding niet zal ontbreken aan hulp van de inheemsche be volking 1 Voorts worden ingezet een aantal oorlogs schepen, eenige vliegtuigescadrilles, een aan tal K.P.M.-schepen, een een aantal transport vliegtuigen. O, maar, wordt er van vijandige zijde op gemerkt, het herstel van.ons Ned. bestuur in Indië is hoogstens maar een schijnvertoo- ning De booze Anglo-Amerikanen zullen zeker alles behouden wat zij veroveren. On ze hulp wordt nu maar wat misbruikt, maar straks zullen wij, zonder bedankje, worden op zijde geschoven Ja, antwoordt Dr. van Mook hierop, als on ze bondgenooten Duitschers of Japanners wa ren. Maar wij verkeeren niet in het gezel schap van roovers De derde fase zal zijn den wederopbouw van Nederlandsch Indië, zoodra het zal zijn bevrijd. Het burgerlijk bestuur wordt dan toever trouwd aan de N.I.C.A. wat beteekentNe derlandsch-Indische Civiele Administratie. Reeds is deze op veioveid Nieuw-Guinea werkzaam, en ook op Tarakan zal zij wel reeds beginnen te functionneeren. Het is een overgangsgezag, en heeft als eerste taak den aanvoer van levensmiddelen, van geneesmiddelen, met behulp van de Ge allieerde Éegers voorts het herstel der tele grafische verbindingen enz. Haar taak is ver der. zooveel mogelijk de oorlogvoering te be vorderen, en de bevolking daartoe te inspi- reeren en te organiseeren. Opbouwwerk en herstel van geteisterde ge bieden behooren tot haar dagelijksche zorg. Veiligheid, orde, sociale en hygiënische maat regelen vallen binnen haar competentie. Maar welk doel moet dan geheel deze or ganisatie van alle NederlandsChe en Indone sische krachten voor oogen staan Daarover in een slotartikel. Red. Uit San Francisco Besloten werd, dat de Algemeene Raad zes niet-permanente leden zal tellen. Ook zal een economische Raad en een Gerechtshof worden ingesteld. Dr. Van Mook heeft toegezegd, dat Neder land met 200.000 man hoopt deel te nemen aan den strijd tegen Japan. De oproeping van vrijwilligers verloopt bevredigend. Ne derland zal zelf1 voor het transport kunnen zorgen, doch de uitrusting verwacht men van de bondgenooten. Hij deelde mede, dat de betrokken gebie den een geheel zelfstandige status zullen krijgen en dat regionale samenwerking met de naburige landen volkomen geoorloofd zal zijn. Hoe Julius Streicher gevangen genomen werd Een van de vele grillen van het noodlot wilde, dat Julius Streicher, een van de felste Jodenhaters in heel het Duitsche nazi-rijk, juist door een officier van Joodsche afkomst, majoor Henri Pritt, gevangen genomen moest worden. Toen deze hem aan den rand van een bosch ontwaarde, stapte hij met de volgen de woorden op hem toe „Herr Julius Strei cher, ik ben blij je gevonden te hebben, vooral omdat mijn moeder een Jodin is!" George Millar, een van de correspondenten van de „Daily Express", meldt aan zijn blad uit Salzburg, dat Streicher daar, in een jeep, met boeien om zijn dikke polsen, heenge bracht was. De Amerikanen deden hem zijn riem af en lieten hem zijn veters uit zijn schoenen halen, want zij wilden in ieder ge val voorkomen, dat hij zelfmoord zou plegen. Hij protesteerde er tegen, dat zijn handen geboeid moesten blijven. „Waarom behan delen jullie mij, alsof ik een moordenaar was vroeg hij. En dan, op half huilerigen toon, voegde hij er aan toe „Joden 1 Joden Ik zie niets anders dan Joden (A.N.P.) „De grootste broodcolonne, die ooit in Am sterdam gekomen is", zoo verzekerde mij iemand van de G.G.D., De grootstehoort U dat, lezerde grootste, en die kwam uit Walcheren, Noord-Beveland en West --uid- Beveland. De boeren gaven en brachten zelf het graan naar den molenaar, maar het wa ren niet alleen de boeren, maar ook bewo ners van de kleine en onaanzienlijke huisjes in de dorpsstraat kwamen ja, iedereen gaf en het was meer dan prachtig. En de bak kers Voor hen een eeresaluut, want er zijn er bij, die zes en dertig uur aan een stuk in het touw zijn geweest. Op 31 Mei, om 4 uur v.m. gingen wij weg en een 35-tal vracht wagens, onder leiding van den heer Boutens van de Zeeuwsche Hulp voor boven de Ri vieren, die het initiatief voor deze tochten met alles wat aan deze onderneming verbon den was en dat is inderdaad geen kleinig heid op touw heeft gezet. En om 6 uur n.m. kwam ik met de laatste auto in Amster dam aan. De straten zijn geheel leeg, want alleen de sterken zien wij loopen. Tusschen de 80 en 100.000 menschen liggen in de wo ningen met hongeroedeem. Wij hebben ze gezien in de zalen der ziekennuizen kleine vogelgezïchtjes met roode vlekken om den neus. Maar de meeste zieken liggen toch thuis. Ons affiche is alreeds bekend, want de menschen wijzen er op en zeggen „Die heb ben vandaag brood gebracht en heelemaal uit Zeeland." En als je ze stiekum een brood je in de hand stopt, dan bedanken ze je met tranen in de oogen, telkens en telkens weer. Ze bedelen om iets voor je te mogen doen, maar dan zeggen wij maar„Het is niets hoor, als wij in het Zuiden in nood zouden zijn, zouden jullie ons toch ook komen hel pen. Wij zijn toch Nederlanders van één groote' familie." En wij hebben de zieken thuis bezochtonbekenden voor ons en wij gaven van onzen eigen voorraad, terwijl ze ons maar wezenloos stonden aan te sta ren en niet in staat waren om ons te be danken. Bij het lossen van de brooden moes ten de gewapende B.S. de menschen al lemaal vrouwen en kinderen op een af stand houden. Voor het lossen waren een 40-tal N.B.S.-ers aangewezen, die onder be vel stonden van een padvinder, die er goed den wind onder had. En u had ze moeten zien hollen met stapels broodheen en weerheen en weer. En om ons heen niets dan brood en nog eens brood ronde vierponders kleintjes en niet te ver geten twaalf duizend witte brooden van N.- Beveland. Wij behoorden tot de weinige ge lukkigen die dit gebeuren mochten meema ken en daarom schrijf ik dit, opdat U. Zeeu wen, die dit met elkander tot stand hebt ge bracht, het kunt lezen, want zonder Uw hulp was het voor ons niet mogelijk geweest. En wij blijven rijdenelke week Onze eerste colonne bestond uit 17 wagens, de tweede uit 23 en de derde uit 35 en ze zullen nog groo- ter worden, steeds grooter, totdat de distribu tie in de groote steden op volle kracht draait. Zeeuwen geeftblijft geven en indien mo gelijk, schakelt uw dorp in voor den honderd duizenden zieken in Amsterdam Laat ons devies zijn: „DE ZEEUWSCHE HULP VOOR BOVEN DE RIVIEREN BLIJFT Recht en recht hartelijk dank voor uw aller hooggewaardeerde hulp. WIM ABELEVEN. DE LEVANT. Nu de toestand wat ontspannen is, door het kordate optreden van Engeland, daarin gesteund door de Vereenigde Staten van Amerika, kan in rustig milieu met de bespre kingen worden begonnen. Wie daartoe in Londen zullen samenkomen, is nog niet be kend. Eigenaardig is, dat in Frankrijk niet alles van de gebeurtenissen officieel bekend is gemaakt, zoo schrijven de Fransche bladen. Van het bombardement op Damascus was met geen woord gerept. De voorstelling wordt door de Fransche regeering gegeven, dat de orde door de Fransche troepen her steld was. vóór de boodschap van Engeland kwam, dat het geweld zou gebruiken als de vijandelijkheden niet zouden worden gestaakt Hooge Engelsche officieren zijn in Syrië aangekomen, om een onderzoek in te stellen Bekend wordt gemaakt, dat in Damascus 500 dooden zijn gevallen. Aan de grens van Trans-Jordanië hebben 16001800 inlandsche Fransche troepen zich aangesloten bij het Syrische leger. Het Arabisch Verbond, waarvan de se cretaris in Cairo zetelt, verklaart ten hoogste voldaan te zijn over het optreden van Enge land en Amerika. Er worden nog groote woorden gebruikt, maar de daden zijn niet meer zoo fel. De Gaulle heeft gezegd, dat hij gereed is om te onderhandelen met alle Arabische sta ten, en tevens met Engeland, de Vereenigde Staten en Rusland. Maar zoo noodig zou hij dwang gebruiken Hier denken we aan de pap. die niet zoo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend En Syrië zeideWij zullen voor geweld niet wijken Maar heel blij waren ze toch maar, toen de Britsche colonnes hun land binnen marscheerden, en ze juichten ze toe. En welk een geruststelling was het niet, toen een drietal Britsche oorlogsschepen voor Beyrout verscheen Er" is ook nog een verschil over het aantal dooden in Damascus. De Franschen hadden van 200 gesproken. Maar een Russisch be- richtgeveï had al van 700 gewaagd. Let wel, een Russisch verslaggever Al met alvan een oorlog om Syrië zien wij gelukkig niet veel komen. VERRE OOSTEN. De strijd tegen de Japanners wordt op alle strijdtooneelen met succes voortgezet. Japan- sche tegenaanvallen worden afgeslagen. Osaka en omgeving weiden met brandbom men bestrooid. Dagelijks sneuvelen op Oki nawa 1000 Japanners. Van alle oorlogsterreinen in het Verre Oos ten worden voortdurend successen gemeld. De Japansche macht krijgt aldoor zware klappen. Maar deskundigen zeggen, dat de strijd nog lang niet geëindigd is. De Japanners vechten voor hun leven, en weten dat zij niets heb ben te verwachten. EUROPA. De onrust, verwekt door een Duitsche leger groep, die in de omgeving van Chemnitz bleef ageeren, in het tusschengebied tusschen do Russische en Amerikaansche legers, is ge ëindigd. De Russen hebben ze alle onscha delijk gemaakt. In de controle-commissie over Duitschland, waarin reeds Eisenhower en Montgomery zit ting hebben, heeft Rusland nu Zjoekof be noemd. Het is de bedoeling van Engeland, zoo is medegedeeld, dat Oostenrijk weer een zelf standige staat zal worden. TRIEST In de afgeloopen dagen werden honder den personen, die door de Joego-Slaven wa ren gearresteerd, in vrijheid gesteld. Onder hen waren actieve aanhangers van het ver boden ltaliaansche bevrijdingscomité. Van moord op groote schaal is niets gebleken. Gelukkig maar. Bloed brengt verbittering en blijvende verwijdering. En deze twee volken zullen toch als goede naburen moeten ïien te leven. Er loopen geruchten, die nog niet bevestigd zijn, dat in Triëst, botsingen zijn geweest tus schen ltaliaansche vrijscharen en Tito's troe penmacht. FRANKRIJK. In antwoord op de stakingen in dit land, waarbij grondige zuivering werd gevraagd von de collaborateurs, verhoogde loonen en een verbetering van de voedselvoorziening, heeft De Gauile dit alles toegezegd, o.a. ook hervorming van het beheer en nationalisee- ring van de steenkolenmijnen, de electriciteits bedrijven en de credietvoorziening. In Frankrijk zullen 100.800 Duitsche krijgs gevangenen de mijnen moeten opruimen die aan de kust van Frankrijk zijn neergelegd. DUITSCHLAND. Twee groote Diefstallen van kunstschatten zijn weer achterhaald. De Rijkscommissaris van Noorwegen, Ter- boven, had veel verborgen in een geheime flat, waarin hij in Oslo woonde. Ze zijn in beslag genomen, Een beroemde Oostenrijksche kunstverza meling werd teruggevonden in het dorp St. Johann, waar ze waren verstopt door een Duitsche majoor. Er bevinden zich vijf Rem- brandts onder, acht Brueghels, zeven Velas quez, twee Düreres, een Rubens, een Titiaan. In Duitschland is ook Rauter, de S.S.-beul van Nederland, gevangen genomen. Eveneens de secretaresse van Hitler, Chris tina Schroder. De Paus heeft een veroordeeling uitgespro ken van de Nazi-terreur, waardoor tallooze Roomsch Katholieke Duitsche priesters wer den geïnterneerd en ter dood gebracht. In Breslau is een Poolsch bestuur inge steld. Deze stad zal dus ook bij Polen wor den gevoegd, naam men mag aannemen. HULP AAN EUROPA. Aan de bevrijde landen zullen, zei de Amerikaansche leider van de Oologspro- ductie, in 1945 ongeveer 11.000 vrachtauto's een een groot aantal gebruikte militaire ver voermiddelen worden geleverd. Prioriteiten zijn verleend om de industrieën weer op gang te brengen door de levering van machines enz. Ook voor allerlei ander materiaal zal worden gezorgd, o.a. ten behoeve van de spoorwegen. De veestapel, zoo meldt „Press Associati on" zal moeten worden aangevuld uit wat er in de vijandelijke gebieden kan worden buit gemaakt. De subcommissie voor den land bouw van de UNRRA had het advies gege ven, dat daar het beste materiaal kon wor den gevonden. ACTUALITEITEN Seyss Inquart had in zijn huis in Hilver sum een groote hoeveelheid voedsel opge borgen. Toen deze ontdekt werd, besloot de bevelhebber van het eerste Canadeesche le gercorps, luit.-gen. Foulkes, deze te laten verdoelen onder de vijftig armste families van de stad I H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 Juni Mej. J. C. M. M. Geldens benoemd tot haar particuliere secretaresse, en den heer M, Cohnstam tot haar pariculieien secreta ris, Adres van het secretariaatHaven 4, Breda. De Fransche burgers warder, uil Damaskus geëvacueerd naar een kamp bij Mezer, 8 km. Oostelijk van de hoofdstad. Het hoofdkwartier van de in Syrië aangekomen Britsche troepen en dat van de Fransche bezetting is voor meerder contact gevestigd in hetzelfde ge bouw. Minister Eden moet wegens een ontsteking aan den twaalfvingerigen darm op dokters voorschrift 14 dagen absolute rust nemen. Churchill zal hem zoo lang aan Buitenland- sche Zaken vervangen. Red. Nieuws uit Nederland Er is een openbrief van het Roomsch Ka tholiek Werkliedenverbond te Roosendaal verschenen, waarin geklaagd wordt over de karige distributie van levensmiddelen, terwijl volgens de feiten, die aan de onder teekenaars krachtens hun dagelijkschen ar beid ter beschikking 3taan, er overvloed van deze producten zijn opgeslagen, en voor een deel gevaar loopen van mindere kwaliteit te worden. Het Verbond geeft de volgende cijfers In Goes zouden IV2 millioen eieren liggen opgeslagen, in Breda 2 millioen. Toch krijgt onze bevolking niets. In Roosendaal is volgens het Verbond 1 millioen kg. rijst. Maar niemand krijgt daar iets van te zien. Ook zijn daar aanwezig volgens deze or ganisatie \'z millioen kg. biscuits, Vz milli oen kg. zout, en binnenkort V2 millioen kg. havermout. Waarom komt dit alles niet in distributie vragen zij, Onlangs, zoo schrijven ze, is er 5000 kg. koek tot veevoeder verwerkt, omdat ze voor de menschelijke consumptie niet meer ge schikt bleek. Waarom ze zoo lang bewaard Er is telkens veel melk, constateert deze vereeniging, die naar de fabriek vervoerd wordt, en 's avonds weer onverwerkt terug gaat, waardoor ze voor den mensch niet ge schikt meer is. Waarom zulke verwaarloozing van dit kostbare voedingsmiddel In Zundert was een partij eieren opgesla gen, welke voor een groot deel bedorven bleek, omdat men ze te lang had laten lig gen. Wij brengen deze klachten over, omdat de zaak zoo'n importantie heeft, en de getuigen wel betrouwbaar zullen zijn. De hoogste in stantie voor de voedselvoorziening zal onge twijfeld de zaak terdege onderzoeken. Daar heeft het volk recht op. Majoor Boelaart, die belast is geweest met de verzorging en repatriëering der in Dachau en een paar andere naburige kampen ge- interneerde Nederlanders, heeit voor de ra dio een verslag uitgebracht over zijn werk, dat door tallooze andere instanties zeer werd geholpen. Hij kon meedeelen, dat nu alle gezonden weer terug zijn in Nederland, of wel over Frankrijk naar huis terug keeren. Er zijn nog 80 zieken achtergebleven onder goede medische Nederlandsche verzorging. Met droefheid moest hij vermelden, dat er in Dachau 252 Nederlanders zijn gestorven of vermoord, en in de andere kampen daar in de buurt 116. Een prachtige geest van saamhoorigheid had al deze strijders voor ons vaderland bezield. Zij hebben hun leven er voor gegeven. De dooden verlangen van ons allen, dat wij dien geest van saamhoo righeid zullen uitdragen in ons vaderland. Zóó zullen zij in ons leven blijven voortbe staan. Rotterdam wil de verwoeste stad gaan herbouwen. Maar in de binnenstad, die nu ruime straten krijgt, is er geen plaats voor al de benoodigde nieuwe huizen. Er zijn 50.000 woningen noodig, waarvan 30.000 ter vervanging van hetgeen verwoest werd, en 20.000 voor den geregelden aanwas der bevolking. In Rotterdam-Zuid en ook elders aan den rand van de stad komen nieuwe complexen, van groote hoogte, elk huis 16 tot 19 m. hoog. Dit om ruimte te sparen, daar bij vlakbouw geheel Zuid-Holland al spoedig zou zijn volgebouwd Voorloopig is er even wel geen materiaal, terwijl de beschikbare arbeidskrachten te veel verzwakt zijn door den honger, om voorloopig te kunnen wer ken. De gruwelen, die te Putten zijn geschied, naar aanleiding van een moord op twee Duitsche officieren, blijken nog erger te zijn geweest dan eerst werd vermeld. 104 huizen werden in de asch gelegd, 600 man werden naar een concentratiekamp bij Hamburg ver voerd. en daar overgegeven aan den hon gerdood Slechts 13 bleven er over.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1