VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND ONS INDIË Ie JAARGANG NUMMER 175 Maandag 4 Juni 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel^ en S. L. Boerma Hoofdredacteur J. Koekebakker Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2 Telefoon 2163 FranrijL lieelf principieel toegegeven Engeland en de Vereenigde Staten hebben een eerste groote principieele overwinning behaald op het gebied der vredesorganisatie i 1 WAT MOET ER NU DIRECT GEBEUREN? Hebben we een vorig maal over den toe stand thans in bezet Indië enkele klanken van bijzonder deskundigen laten hooren, nu willen wij eens een oogenblik luisteren naar een andere stem, die eveneens deskundig is, en tegelijk militair op de hoogte. Generaal-Majoor J. Bongers sprak een poos geleden op een persconferentie te Eindhoven. Hij is hoofd van de Sectie Oost- en West-Indi sche zaken van het Militair Gezag. „Nederland zonder Indië, zoo sprak de ge neraal, zou terugvallen tot een onbeteeke- i, nende mogendheid. Als het gaat om de be- i vrijding van Indië, dan moeten wij daar zelt bij zijn. Dit is een politieke, doch evenzeer een moreele noodzakelijkheid. Er leven meer dan zestig millioen inheem- S sche menschen in Indië. Zij hebben gezien, hoe het Nederlandsche leger door de Japan ners is verslagen zij hebben gezien hoe de I Japanners den Europeeschen man tot 't laag- 1 ste koeliepeil hebben verlaagd, door hem half naakt en onbeschut in de brandende zon te laten werkenzij hebben gezien hoe de Japanners de Europeesche vrouwen hebben vernederd, door haar halt gekleed en barre voets het zware werk in de rijstvelden te la ten verrichten zij moeten daarom ook zien, i hoe de Nederlanders bij de overwinning op de Japanners in grooten getale aanwezig zijn, opdat zij niet zullen kunnen zeggen„dat hebben jullie aan de Engelschen en de Ame rikanen overgelaten". Nederland moet bij de bevrijding van In dië niet alleen een groot, maar als het kan, het grootste aandeel hebben." Welk aandeel moeten wij dan nemen in het werk voor de bevrijding van ons Indië is onze vraag. De spreker onderscheidde drie fasen in den wederopbouw van ons Indië. De eerste fase isde voorbereidende werk zaamheden door onze regeering in Australië verricht en nog te verrichten. Daar wordt uit ervaren krachten, menschen met Indische er varing, een bestuursgeraar.ite opgebouiR-d, dat direct na de bevrijding naar Indië moet I kunnen worden overgeplant. Voor dit bestuursgeraamte worden vooral militairen, ambtenaren en particulieren inge schakeld, die in Indië waren, en thans in Australië of Europa zich bevonden. Ook ge- pensionneerden komen in aanmerking. Indo nesiërs en Indo-Chineezen hebben prioriteit voor uitzending. In totaal is thans benoodigd 2700 man. Na de bevrijding zal dit bestuursgeraamte in Indië worden ingezet, en moet dan wor den opgevuld. Daarvoor zullen nog duizen den Nederlanders noodig zijn, waaronder ook minder ervaren krachten kunnen zijn. Gene raal Bongers schat, dat dan minstens 20.000 werkende Nederlanders naar Indië zullen gaan. Ook een Vrouwen Hulpcorps voor In dië van 500 specialisten zal worden ingezet. Het Indische bankwezen zal worden ge leid door één Nederlandsch-Indische Bank, die alle bankzaken zal te behandelen krijgen; voort zal de import- en exporthandel, de rub berproductie, en oliewinning, de cultures, door de regeering in semi-militaire organisaties weer op gang worden gebracht. Het moet ons een eerezaak zijn, zoo besloot de spreker, al onze krachten te geven om In dië weer in het oude spoor en in het ver- eischte nieuwe spoor terug te brengen, en een nog mooier gebouw op te trekken, als waar we voor den oorlog mee bezig waren. We kunnen het, we hebben het bewezen. Uit San Francisco Een vertegenwoordiger van de Spaansche Arbeiderspartij, Priëto, heeft in San Francis co een verklaring afgelegd over Franco's be wind in Spanje. Dit regime, zoo meent hij, moet zoo spoedig mogelijk langs vreedzamen weg door een democratisch bestuur worden vervangen, en hij doet daartoe een beroep op de conferentie. De Minister van Buiten- landsche Zaken van Mexico zal hieromtrent een voorstel doen. Overwogen wordt voorts, Spanje uit te sluiten van deelneming aan de nieuwe volkerenorganisatie, zoolang het bewind in fascistische handen blijft. O.ok blijft een. grief, dat Laval en Degrelle nog altoos niet zijn uitgeleverd. Denemarken is ter conferentie toegelaten, omdat het, ofschoon indertijd onder Duitsche pressie aangesloten bij de tegen Rusland ge richte combinatie, door zijn kloekmoedig on- dergrondsch verzet getoond heelt, aan den kant der geallieerden te staan. Het is het vijftigste aangesloten lid van de nieuv/e We reldorganisatie Definitief is besloten, dat elk land, dat strijdmachten zal moeten zenden voor eenige internationale actie ook gerechtigd zal zijn, de vergaderingen van den Uitvoerenden Raad bij te wonen. Het ook door Nederland verdedigde standpunt heeft dus gezegevierd. De voorstellen omtrent het trusttee-schap ondervinden verzet bij de Arabische landen. Regionale verdragen zullen worden toegela ten. Dr Van Mook heeft verklaard, dat Ne derland zal zorgen voot een leger van 200000 man, voor bezetting van een deel van Duitsch land, en voortzetting van den strijd tegen Japan. San Francisco doet zijn licht al voor zich uit stralen, nog voordat de conferentie geslo ten is, en de organisatie voor wereldveilig heid en vrede in elkaar is gezet De twee groote Engelsch sprekende wereldmachten hebben hun taak in deze toekomstige we reldorganisatie verstaan, en direct ingegre pen, voor het te laat was. Het heethoofdige Frankrijk, onder leiding van zijn heftigen generaal, had bijna een oorlog ontketend tusschen de geheele Arabische wereld, en zichzelf. Het Frankrijk, dat nog lijdt aan de gevolgen van den wreeden oorlog en ver drukkingsjaren. En de kleine' staten Syrië en den Libanon, maar die de geweldige frissche en onstuimige macht van alle Arabische lan den achter zich weten. Het koele verstand en de rustige bezinning van de Britten en Amerikanen heeft de puntjes op de i gezet, en kloekmoedig uit gesproken, dat zij naar de wapens zouden grijpen, als Frankrijk zijn agressie niet liet varen. De Gaulle heelt zich gebogen, iorce ma jeure Een wijze daad, al zal dit zijn ijdelheid wel wat hebben gekost. En Engeland heeft zich aanstonds groot moedig bereid verklaard, om met alle be trokkenen in Londen te confereeren. Nu komt dat wel in orde. Vermoedelijk krijgen alle Arabische lan den hun complete zelfstandigheid, en de mo- gelkheid zich tot een statenbond te vereeni- De zuivering te Amsterdam Het gebouw A.T.V.A. naast het hoofdbureau van Politie aan de Marnixstraat te Amster dam is thans het centrum, van waaruit de arrestaties van politiek onbetrouwbare per* sonen worden gedirigeerd, zoo meldt het A.N.P. Dat geschiedt op grond van gegevens uit een kartotheek, omvattende ruim 12.000 namen, in den loop der jaren bijeengebracht. Deze gegevens zijn twee weken voordat het zuiveringswerk in Amsterdam en omgeving begon, nog eens grondig nagezien en cp hun betrouwbaarheid getoetst, zoodat men redelijkerwijze mag aannemen, dat slechts de genen worden gearresteerd, die werkelijk schuldig zijn. Voorts worden ook nog arres taties verricht op last van het Militair Ge zag en op aanwijzingen van de inwoners zelf. Maar het spreekt, dat men met deze laatste aanwijzing zeer voorzichtig is. De gevangenen worden ondergebracht in het interneeringskamp aan den Levantkade. Aan dit kamp zijn drie vaste doktoren en twee broeders verbonden, die over een groote ziekenzaal beschikken. Ernstige zieken wor den naar het V/ilhelminagasthuis gebracht. De arrestanten worden eerst door de dokto ren onderzocht. Reeds den eersten dag bleek, dat men de kinderen van de arrestanten niet zonder meer kon achterlaten. Daarom is een afd. kinderverzorging opgericht onder des kundige leiding, die over een kindertehuis in de Schubeitstraat beschikt. Voorts is in het Atva-gebouw ook onder gebracht het beheer van de vijandelijke ver mogens. Het aantal arrestaties kan nog niet worden opgegeven. Tal van bekende N.S.B.ers zijn gevangen genomen, o.a. den beruchten Si- cherheitsdienst met zijn handlangers en voorts zijn ook 360 vrouwen opgesloten in een apar te voor vrouwen bestemde barak. Bij de ar restaties worden thans alle manifestaties en onwaardige behandelingen, zooals in de eer ste dagen wel voorkwamen, vermeden. Ver scheidene hebben zich vrijwillig aangemeld. A.A. De Nederlandsche Financiën De demissionaire Minister van Financiën, Dr. Huysmans, heeft een overzicht gegeven van den financieelen toestand van Neder land. Onze nationale schuld bedroeg eind 1944 bijna 5.9 milliard. Bovendien een vlottende schuld van 6.7 milliard. Te zamen ruim 12.5 milliard. Wat er sinds Januari 1945 bijgekomen is, is nog niet te schatten. Voor aankoop in het buitenland zijn de eerste helft van dit jaar orders van meer dan een milliard geplaatst, en volgen nog 1.5 milliard, gedurende de tweede helft van 1945. Hiervoor zijn credieten verkregen. De Nederlandsche Bank heeft van de be zetting een vordering overgenomen van 4.5 milliard in rijksmark. Van 15 Mei 1940 tot December 1944 be droegen de bezettingskosten 8 milliard. Scha den aan plunderingen en verwoestingen kun nen nog niet worden opgegeven. De Duitsche Weermacht verbruikte van deze 8 milliard 5% milliard. Bijzondere oor logsschade bedroeg plm. 2 milliard. Zooge naamde „burgerlijke diensten" verslonden de rest, o.a. inrichting van de buitenplaats Clin- gendaal, een geliefkoosd ontspanningsoord der machthebbers, tot een bedrag van 50 millioen gulden gen. En dan is er immers geen enkel be zwaar, dat deze groote macht ook een actief lid van de vredesorganisatie der wereld wordt In dat geval heeft Frankrijk ook geen mili taire vliegvelden in den Levant noodig. Alles kan dan in der minne worden geregeld. Alleen één groot gevaar blijft over Wat blijft er dan over van Engelands toe zegging, nu reeds meer dan 25 jaar oud, dat Palestina een zelfstandige Joodsche staat zal worden Zullen de Arabieren dat dulden Een nieuwe puzzle. Red. VAN HIER EN DAAR UIT DUITSCHLAND 9 priesters uit het Bisdam Roermond blij ken te Begen-Belsen in het concentratiekamp aldaar om het leven te zijn gebracht. Reeds zijn ruim 25000 Duitschers en ruim 100 Italianen op de lijst van oorlogsmisdadi gers gebracht. Generaal Wolff, die te Bolzano werd ge arresteerd, bleek in zijn bezit te hebben een aan Koning Victor Emanuel ontstolen mun tenverzameling, ter waarde van 5 millioen pond. De collectie is aan den koning terug gezonden. Red. De geheele West-Duitsche grens is afgeslo ten. De door de Engelschen bezette provincies Sleeswijk-Holstein, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie zijn nog weer apart afgesloten. Dit is geschied met het oog op mogelijke ont snapping van oorlogsmisdadigers. Voor. bur gers' en militairen zijn speciale papieren noo dig, om langs bepaalde wegen de grenzen te overschrijden. De burgemeester van Berlijn heeft mede gedeeld, dat voor iedere daad van sabotage of voor iederen aanval op Russische soldaten in de stad niet alleen de daders, maeft ook 50 vroegere nazi's gefusilleerd zullen wor den. Personen, die van een eventueele sabo tagedaad op de hoogte zijn, en dit niet aan de politieautoriteiten melden, worden even eens op dezelfde wijze terechtgesteld. ln Berlijn moeten alle mannen tusschen 18 en 65 jaar en alle vrouwen tusschen 15 en 50 jaar zich onmiddellijk bij de arbeidsbureaux in hun district melden. Uit het laatste gesprek van Hitler met zijn omgeving Een stenograaf, die tegenwoordig was, ver telt, dat Hitier aan zijn generaals beval, naar Zuid-Duitschland te vertrekken en een nieu we Duitsche regeering samen te stellen, on der leiding van Goering. Hitier voegde er aan toe„Goering zal met de geallieerden onderhandelen." Toen Hitier een oogenblik weg was, ver klaarde Keitel„Het is onmogelijk dat Hitier te Berlijn blijft. Wij zullen hem met dwang moeten doen heengaan." Goebbels van zijn kant verklaarde aan Hitier, dat het krankzinnig was, te Berlijn te blijven, en zei„Zoo gij sterft, is de oor log verloren." Hij raadde hem aan, de le gers van het Westfront weg te nemen, om de Russen te bevechten. Maar Hitier riep„Neen, dit zou gelijk staan met een capitulatie in het Westen, en dat wil ik niet", Ondertusschen ontploiten de Russische gra naten in de buurt van de kanselarij, terwijl de Russen zelf nog maar 20 minuten gaans van het gebouw waren verwijderd Red. Door de Nazi's gevangen genomen Duitschers bevrijd Op Capri in Italié zijn door de geallieer den een aantal Duitschers gevonden, die zich tijdens hel Hitler-bewind onmogelijk hadden gemaakt. Het meest verheugende is wel, dat Kurt von Schuchnigg, de vroegere Oostenrijksche kanselier, nog in leven is. Menigmaal is voor zijn leven gevreesd, gezien de wreedheid van het Nazi-bewind tegen afvallige Duit schers. Nu kan hij straks tegen Seyss In- quart getuigen, zijn Oostenrijksche landge noot, die eerst hem en het eigen vaderland heeft verraden, en daarna bijna vijf jaren onder schoonen schijn Nederland heeft uit gezogen en geterroriseerd Verder werden op Capri aangetroffen Generaal Franz Halder, ontslagen in 1942 als chef van den staf, en vermoedelijk be trokken in den aanslag op Hitiers leven. Ook de families van de gefusilleerde medesamen zweerders Karl Goerdeler. burgemeester van Leipzig, en graaf von Stauffenberg, die de bom plaatste in Hitiers hoofdkwartier. Voorts o.a. Hjalmar Schacht, Duitsch ban kier en vroegere minister van Financien, en de industrieel Fritz Thyssen. Op aandringen van hooggeplaatste Duit sche militairen waren velen van hen uit Da chau bevrijd en naar een comfortabel kamp bij de Italiaansche grens overgebracht. Red. UIT ENGELAND Op de vergadering van de Labour-Partij werd een program van dringende hervormin gen opgesteld, waarmee de partij de verkie zingen zal ingaan. Het bevat o.a.radicale bestrijding van den woningnood, maatrege len tegen kartels en concerns, nationalisatie van mijnen en spoorwegen. Attlee heeft in het Lagerhuis uitdrukkelijk zijn instemming betuigd met het vastberaden optreden van Engeland en de Vereen. Sta ten tegenover de aggressieve houding van Frankrijk. Ook een communistische afgevaar digde stelde zich aan deze zijde, en sprak de hoop uit, dat de Fianschen tot kalmte zouden komen. Het feit, dat Frankrijk o.a. vliegtuigbases wenscht, en daartoe met wapenvertoon on afhankelijke staten wil dwingen, heeft zijn positie in de Angelsaksische landen geen goed gegaan De Gaulle, die steeds gewoon is impulsief heftig op te treden, zal wel moeten inbinden UIT FRANKRIJK Bij de repatrieerende Franschen is een typhus-epidemie uitgebroken. Reeds zijn 60 patiënten in ziekenhuizen opgenomen. Het zelfde verschijnsel doet zich in Engeland voor, maar daar zijn nog slechts 12 aange tasten. Wel een bewijs, hoezeer de medische con trole aan onze grenzen noodzakelijk is, en met de grootste preciesheid moet worden toegepast Red. UIT BELGIE. Het ongeduld wegens de zwakke toepas sing der zuiveringsbepalingen groeit met den dag. Reeds kwamen op verschillende plaat sen opstootjes voor. Ook zijn er reeds geval len voorgekomen, dat de volkswraalc de be straffing in eigen handen heeft genomen, en zijn woede heeit gekoeld tegen personen, die gedurende den bezettingstijd met Duitsch- land hebben geheuld. Ons volk is niet zoo impulsief als het Bel gische. Maar wel mogen de autoriteiten be denken, dat ook hier het ongeduld met den den dag groeit, omdat nog altoos tallooze anti-vaderlandsche elementen hun straf niet hebben gekregen. Duizenden zitten nog al tijd in vrij geriefelijk voorarrest, en andere honderden loopen zelfs nog vrij rond Hier is haast noodig, en spoedig rechtRed. Nieuws uit Nederland In het door den oorlog zwaar gehavende Dussen is het raadhuis de vorige week in de lucht gevlogen. De kelders van dit mooie gebouw waren gevuld met munitie en pant servuisten. De burgemeester, die zulks bij onderzoek constateerde, waarschuwde twee leden van de Binnenlandsche strijdkrachten niet in den kelder te komen. Vermoedelijk is zulks toch geschied. Zij zijn met 3 andere per sonen, die voor het raadhuis stonden, bij de ontploffing om het leven gekomen. Een zesde persoon werd ernstig gewond. De ontploffing^ is vermoedelijk door een trucmijn ontstaan. De gemeentelijke veerdienst van Gorcum naar Sleeuwijk en terug is weer in werking. Vertrek uit Gorcum om 8, 13 en 19 uur en van Sleeuwijk om 9, 14 en 20 uur. Voertui gen kunnen niet worden overgezet, daar de dienst met een motorsloep woïdt onderhou den. De oorlog in het Verre Oosten Het Chineesche leger is voortdurend in den aanval. De Japanners trekken langzaam terug, maar verwoesten zoo veel mogelijk wat ze moeten achterlaten. Zoo hebben o.a. de steden Nanning en Fou Tsjou dit lot on dergaan. Osaka, de tweede stad van Japan, is zwaar gebombardeerd. Ook de scheepvaart en de vlootbasis Satahab is hevig geteisterd. Vorderingen werden gemaakt op Okinawa en in Nieuw-Guinea. In Z.O. Azië is een nieuw Britsch leger ge vormd, het 12e leger, onder bevel van luit.- gen. Stopford, tot nu tot commandant van het 33e legercorps. De vorming van het nieuwe leger was mogelijk door de vrijmaking van strijdmachten in Europa. Het zal gestation- neerd zijn te Rangoon en deel uitmaken van de geallieerde strijdkrachten in Z.O. Azië. B.B.C. Katholieke Staatkundige Vereeniging Het Voorloopige bestuur van de „Katholie ke Staatkundige Vereeniging" is als volgt samengesteldH. Mannaerts, Tilburg, voor zitter Mr. Dr. A. Mes, HeinkenszandMr. A. G. Rambonnet, MaastrichtG. V. B. Ke- venaar, Tilburg Mr F. Teulings, VughtM. G. v. Soestbergen, 's Bosch en R. J. de Grood, Tilburg, secretaris. Het secretariaat blijft voor- loopig gevestigd Boerhaavestraat 49, te Til burg. Reeds direct na de capitulatie van het be zettende leger werd contact gemaakt met prominente katholieke personen uit het Wes ten en Noorden, zoodat het vraagstuk van de politieke groepeering der katholieken in Nederland thans in nationaal verband wordt bestudeerd. Het vroeger aepubliceerde Manifest werd in tal van gemeenten aanleiding tot de op richting van afdeelingen, die aan de hand van Afdeelingsreglementen en werkschema's thans aan de openbare zaak bouwen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1