VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND S1*»»AAnmiste.**! ONS INDIË De spanning in den Levant Ie JAARGANG BV W W*^ ï"~7 ri ar^ f M| 9| m egr M or^ m V Alflemee*e Leiding t B. G. Kloosterziel i S. L. Boerma Hoofdredacteur J. KoekebaKker Goes, Beestenmarkt 2 NUMMER 174 Zaterdag 2 Juni 1945 Telefoon 2163 The Netherland Publishing Company limited te Londen heeft in den laatsten tijd vóór de algeheele bevrijding van ons vader land een brochure uitgegeven, waarin zeven toespraken, gehouden over Radio Oranje in den zomer van 1944 door Luitenant-Gouver- *eur-Generaal van Nederlandsch Indië, Dr. H. J. van Mook, zijn opgenomen, benevens een naschrift over de beteekenis van Neder landsch Indië door Edeleer Ch. O. van dor Plas, voorzitter van den Nederlandsch Indi- schen Raad van Departementshoofden en Lid van den Raad van Nederlandsch Indië. Nu de oorlog in Europa is afgeloopen, en Nederland geheel is bevrijd, gaan onze ge dachten meer dan ooit naar onze volksgenoo- ten in het Verre Oosten, die nog onder de verdrukking zitten, en wier land nog bloot gesteld is aan alle mogelijke oorlogsverschrik kingen, nu en in de nabije toekomst. Het Japansche bewind is hard, en de Japansche tegenstand tegen de opdringende Amerikaan- sche macht is verbeten. Zij geven niets op, zonder er eerst tot den dood toe tegen ge worsteld te hebben. Ze klampen zich vast aan ieder veroverd eiland, aan iedere haven, aan ieder vliegveld, en vechten er tot den laatsten man. Nog is het grootste deel van •ns rijk in het Verre Oosten geheel in Japan sche handen. Maar de toestand kan ieder •ogenblik veranderen. Als de oorlogsinspan ning het gewenscht maakt, komt de Ameri- kaansche luchtmacht Japansche fortificaties ook in Nederlandsch Indië verder bestoken, en dan nadert de landingsvloot, zooals ze dat al op zoo vele eilanden in de Stille Zuidzee heeft gedaan, en verovert stuk voor stuk elk Japansch weerstandsnest. Voor ons ge bied aldaar is reeds op Nieuw Guinea de herovering voor een groot deel een feit ge worden, en nu onlangs is het eiland Tarakan grootendeels van Japanners gezuiverd. Doch hoeveel rest er nog niet te doen Heel Borneo, Celebes, Java en Sumatra, en dan alle kleinere eilanden. Als dat stuk voor stuk weer van de Japanners moet worden af genomen, dan heeft de geallieerde legermacht *og verschrikkelijk veel te doenEn ook Nederland zeil vecht voor zoover zijn krach ten reiken mede. Zelfs als in Japan de vol ledige ineeenstorting zou komen, wat nog heelemaal niet aanstaande behoeft te zijn, dan is het mogelijk, dat zij in Nederlandsch Indië zullen doorvechten, en hun leven zoo duur mogelijk zullen verkoopen. In angstige spanning wachten wij de ver deren voortgang der krijgsverrichtingen af. Hoe is nu de toestand thans De brochure heet„Nederlandsch Indië on der Japansche bezetting. Dit is dus juist wat we hebben moeten, als we deze vraag kort willen beantwoorden. Ik sla een bladzijde "op in het betoog van Edeleer Van der Plas „Het volk van Nederlandsch Indië zucht onder een afgrijselijke barbarie. Niet alleen zijn bijna alle Nederlanders, tot kinderen toe, opgesloten, maar bovendien houdt een krank zinnige soldateska huis onder de Indonesiërs niet minder dan onder de andere bevolkings groepen. Men mag in Nederland wel weten dat Javanen, met geweld gedwongen om voor de Japanners te werken, slecht gevoea, niet betaald, vaak geranseld, uit pure wreed heid zijn verminkt, onthoofd, levend begraven, aan den grond vastgenageld. Van 3000 man, die naar het eiland Noemtoor gebracht wa ren na drie maanden nog slechts 261 in leven, en deze konden niet meer loopen, en waren uitgemergelde skeletten, vol wonden. Al het geen gij zelf in Nederland hebt medegemaakt, ondergaan de broeders in Indië, alleen erger nog, omdat de Japanner tot nog grooter wreedheid in staat is dan den Duitscher". En nu een paar aanhalingen uit de toespra ken van Dr. van Mook over dit punt „Het is op zichzelf al onheilspellend te be merken, hoe verrast Duitsche en Japansche krijgsgevangenen zijn, wanneer zij de men- schelijke behandeling, die hun ten deel valt, voor het eerst ondervinden. Dit is niet enkel of in hoofdzaak een gevolg van de spook verhalen, die de propaganda hun over de geallieerden heeft verteld. Velen hunner we ten bovendien, hoe het in de Duitsche en Ja pansche kampen toegaatwat de arbeids slaven ondervinden, die uit de bezette ge bieden zijij bijeengeprest. Zij hebben noch in hun ervaring, noch in hun geweten eeni^e aanleiding om iets beters te verwachten wanneer zij zelf in lcrijgsaevcngenschap ko men. Aan den anderen kant heoit het geallieer de offensief gevangenen van Japanners be vrijd. Ons hart knijpt samen, wanneer wij deze uitgeteerde en mishandelde medemen- schen zien en daarbij weten, dat nog milli- oenen in de hel verkeeren, waarvan hun verschrikte Gogen ol hun veraarde gezichten de herinnering bewaren. Menschelijkheid hier, beestachtigheid ginds. De tegenstelling Betreffende de situatie in het Midden-Oos ten heeft Eden in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand daar zeer ernstig is. In deze omstandigheden kan de Britsche regeering niet langer afzijdig blijven. Churchill heeft aan Generaal De Gaulle een boodschap gezonden, waarin hij mede deelt, dat tot zijn diepste leedwezen de Brit sche regeering zich genoodzaakt heeft ge zien haar opperbevelhebber in den Levant opdracht te geven tusschenbeide te komen, om verder bloedvergieten in het belang van de veiligheid in het geheele Midden-Oosten te voorkomen, welk belang tevens betrekking heeft op de vitale verbindingswegen ten behoeve van den oorlog tegen Japan. In verband met het samengaan van de Brit sche en Fransche strijdkrachten, aldus Chur chill, verzoeken wii u onmiddellijk aan de de Fransche troepen bevel te geven, het vu ren te staken en in de barakken terug te trekken. Indien het vuren gestaakt en de orde her steld is, zijn wij bereid hier te Londen drie zijdige besprekingen te houden, aldus Chur chill's boodschap. President Truman heeft laten weten, dat de Vereen. Staten volledig naast de Britsche regeering staan. Voorts werd een Amerikaansche nota aan Frankrijk van 28 Mei bekend gemaakt, waarin wordt gezegd, dat de indruk is ge wekt, dat de Fransche vertegenwoordigers met krachtig ingrijpen hebben aedreigd, om van Syrië en den Libanon concessies van po liteken, cultureelen en militairen aard Je ver krijgen. De regeering der Vereen. Staten dringt er bij de Fransche regeering vriendelijk, doch ernstig op aan, haar politiek ten aanzien van Syrië en den Libanon zorgvuldig te herzien, om dusdoende aan deze landen en de ge heele wereld te toonen, dat zij beide landen Nieuwe uitvinding Er zijn bijzonderheden bekend gemaakt over een nieuwe Britsche uitvinding, n.l. om vliegtuigen ook bij dichte mist te kunnen laten landen. Zij bestaat uit een stelsel benzinepijplei dingen, die rond een vliegveld worden aan gebracht en waaruit benzinedamp kan ont snappen. Deze damp wordt in brand gesto- gen en door deze hitte trekt de mist boven het vliegveld weg. Voor de eerste maal werd hiervan qebruik gemaakt in October 1943, en sinds dat tijdstip zijn meer dan 2500 En- gelsche vliegtuigen veilig geland, dank zij deze uitvinding. is genoeg om ons met weerzin en walging tegen iedere Duitsche of Japansche nieuwe orde te vervullen. Duitschland en Japan hebben zich buiten de wet geplaatst, en hun gejammer over de verdorvenheid van hun tegenstanders, hun gezwets over den heilstaat, dien zij zoo vu rig verlangen te stichten, onderstreept alleen het fundamenteel slechte en duivelsche in hun aanmatiging en hun gedrag. Maar het grootst is onzen weerzin en walging tegen over hen, die onder fraaie leuzen hun eigen landgenooten aan de wreedheid van deze wereldveroveraars uitleverendie deze zelf opgeworpen meesters bijstaan in het beuls werk tegen hun eigen geslacht Een paar feitenIn Nieuw Guinea zijn een aantal blanke missionarissen en een aan tal Javaansche arbeidsslaven bevrijd. De eersten waren, na de bezetting, uit Austra lisch Nieuw Guinea bijeengedreven rustige, vrome mannen en vrouwen, van allerlei na tionaliteit, die zich aan een leven van opof ferende Christenplicht hadden gewijd. De tweede groep bestond uit gewezen soldaten en werkloozen, door fraaie beloften op Java bijeengelokt en daarna als dwangarbeiders onder militair geleide naar Nieuw Guinea verscheept. Beide qroepen waren lichamelijk uitgeput. Zij waren zonder verzorging aan den zwaarsten arbeid gezet. Zieken werden eenvoudig aan hun lot overgelaten. De ge ringste wederspannïgheid werd met zweep slagen, bajonetsteken of onthoofding gestraft. Velen waren gestorven. Alle overlevenden verafschuwden den Japanner en zijn nieuwe orde meer dan iets anders in hun leven hun leven, waaruit de vreedzaamheid en de menschelijkheid waren verjaagd. Een tweede feitOp de eilanden en in de dorpen, waar de Japanner niet permanent huist, komt periodiek een schip of een politie- troep op menschenjacht. Mannen worden weg gesleept, om, zooals de Japansche radio zegt, met vreugde hun vrijwilligen arbeid te ge ven aan het Groot Oost-Aziatische ideaal. Vrouwen worden weggesleept voor doelein den, waarover de Japansche radio zwijgt." Red. als volledige souvereine en onafhankelijke leden van de groote familie der volkeren be schouwt. Radio Beyrut heeft gemeld, dat de Britsche opperbevelhebber in het Midden-Oosten con tact heeft gezocht met den Franschen opper bevelhebber. De Fransche regeering had voordien voor- loopige instructies in overeenstemming met de Britsche wenschen gegeven. Volgens dit onder Fransche controle staan de radiostation hebben Fransche troepen de orde in het grootste deel van Syrië hersteld. De Britsche ambassadeur Duff Cooper te Parijs heeft gisteravond een onderhoud ge hand met den Franschen minister van Bui- tenlandsche Zaken. Ook het Fransche kabinet is gistermorgen bijeen gekomen om de Levantsituatie onder oogen te zien. De kwestie in den Levant wordt bijgelegd! Gistermorgen heeft Eden in het Lagerhuis verklaard, dat hij met warmte het bericht had verwelkomd, behelzende de mededeeling van den Franschen opperbevelhebber in den Levant aan zijn Britschen collega van het 9de leger, dat deze Fransche bevelhebber instructies van zijn regeering had ontvangen om niet tegen de orders van den Britschen opperbevelhebber in het Midden-Osten in te gaan. Eden verklaarde tenslotte, dat de regeering de oprechte hoop, koestert, dat bin nenkort de driezijdige besprekingen te Lon den zullen worden gehouden, waarvan de re geering hoopt en verlangt, dat zij de oplos sing van het onderhavige probleem zullen brengen. Nieuws uit Nederland Er is bij Hoog-Soeren een massagraf ge vonden in de bosschen, waarin 16 jonge mannen begraven lagen. Gebleken is, dat zij op Vrijdag 13 April waren gearresteerd, en afkomstig waren uit de omgeving, o.a. Arnhem en Apeldoorn. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft verga derd onder leiding van den heer W. Drees, waarnemend voorzitter. O.a. herdacht hij de overledenen. De Miranda, Boekman, De la Bella. Van de Nederlandsche Volksbeweging is het Dagelijksch Bestuur als volgt samenge steld geworden - Prof. Schermerhorn, voorzit ter Dr Banning, vice-voorzitterVan Wal- stim, secretaris. Arnold Meijer, leider van het vroeger Na tionale Front, is uit het concentratiekamp te Vught ontsnapt. Van Geelkerken is gevangen genomen in Klingendaal. Hij was gekleed in de uniform der Grüne Polizei. In Groningen werd de wielrenner Peperkamp gearresteerd, die be schuldigd wordt van moord op kapelaan Koopman, van Den Bosch. „Herrijzend Nederland" vraagt, of het mo gelijk is, dat een voorzitter van een afdeeling „Winterhulp" president kan worden van de Nederlandsche Bank. Inderdaad, zouden wij zeggen, dat is niet mogelijk Heeft „Herrij zend Nederland" een bepaald iemand op het oog In Amsterdam is ingesteld een „Dienst voor Arbeidsreserve". Men schat, dat daar thans 3040.000 werkloozen zijn. Voor de zen wordt door den Dienst een wachtgeld be paald van f 25, totdat ze in het arbeidspro ces kunnen worden ingeschakeld. Maar de Dienst had bij zijn eerste optre den niet veel succes slechts 2500 werkloo zen hebben zich aangemeld De losse havenarbeiders zullen voor vast worden aangesteld, en zullen per week een loon van f 28 gaan verdienen. Het Algemeen Nederlandsch Verbond is voornemens een lijst aan te leggen van alle oorlogsslachtoffers van Nederland, in den meest uitgebreiden zin, dus zoowel alle ge sneuvelde militairen, als door oorlogsgeweld gedoode burgers en speciaal ook de namen van hen, die in hun vaderlandsch verzet te gen den verdrukker door dezen werden om het leven gebracht. Een organisatie zal worden opgebouwd, om alle gegevens hierover te verzamelen. Nog geen reizen in Nederland Ofschoon de geallieerde demarcatielijn Ims- schen Oostelijk en Westelijk Nederland is op geheven, blijft een reis- of vestigingsvergun ning noodzakelijk. Deze moet men aanvragen bij het Militair Gezag ter plaatse zijner inwoning, of ram zijn gewest. LanJLouwproLlemen i. Nu of nooit Gedurende de laatste dagen kon men in de pers een alleszins toe te juichen campag ne waarnemen tegen de ïn omloop zijnde geruchten omtrent het bederf van opgesla gen voedselvoorraden. De meeste van deze z.g. feiten bleken slechts op zeer wankele fundamenten te rusten, en toch Op het eiland Noord-Beveland liggen bij vele boeren groote voorraden consumptie aardappelen op hun bestemming te wachten. Deze aardappelen nu, verliezen iederen dag door kiemen en rotting een groot deel van hun voedigswaarde, en het gevaar bestaat, dat deze, voor onze voedselvoorziening zoe gewichtige voorraden binnen zeer korte* tijd op de mestvaalt gereden moeten worden. Wij willen slechts zwijgen over de groote onkosten en het verlies aan werkkrachten, dat het verzorgen van deze hoopen met ziek brengt. Wij wenschen geen herhaling van het uie* schandaal uit de eerste maanden van dit jaar, waarbij ook groote hoeveelheden voed sel verloren gingen, die elders gretige afne mers hadden gevonden. In vele plaatsen worden door comité's bonnen ingezameld en het hieroo verkregen voedsel door voedsel-teams naar de groote steden gebracht. Dit alles is natuurlijk zeer lofwaardig, maar waarom niet teruggegrepen op de voorraden die nu liggen te wachten Nu zal op het tekort aan transportmiddelen gewezen worden. Maar zijn niet, slechts en kele weken geleden, duizenden kilogramme* pootaardappelen naar het buitenland ver voerd Welnu, dezelfde transportmiddelen moeten nu voor deze zeer dringende noodzaak ter beschikking worden gesteld. Mocht dit echter momenteel niet mogelijk blijken te zijn, dan behoeven de aardc^ipelen nog lang niet te blijven liggen en verder te kwijnen. Te Geersdijk bevindt zich een dro gerij, deze behoeft slechts in werking ge steld te worden en duizenden kilo's kostbaar voedsel zijn gereddaar, zooals bekend is. de gedroogde aardappel een uitstekend voe dingsmiddel vormt. Omdat, bij het drogen de aardappel meer dan de helft van zijn oor spronkelijk gewicht verliest, kan ook de transportmogelijkheid geen onoverkomelijk bezwaar meer vormen. Regeering. tast door voor het te laat is De levenswil van ons Nederlandsche volk eischt, dat hier onmiddellijk wordt ingegre pen Meer dan ooit geldt hier het woordNu of nooit Kamperland. P. J. VERSTRAATE. II. Arbeidskrachten noodig De nood ïn den landbouw stijgt met den dag, daar er steeds meer werk komt aan de bieten en aardappelen. Er zijn haast geen arbeidskrachten en de enkele die er zijn, wil len nog niet werken bij den boer, omdat ze elders meer kunnen verdienen. Het wordt hoog tijd, dat de bevoegde instanties ingrij pen, daar er anders groote schade voor de voedselvoorziening uit voort zal vloeien. De oplossing is mijns inziens nogal een voudig. Wanneer ze het evacueegeld inhouden zal er wel verandering komen. U kunt zelf wel begrijpen, dat, wanneer iemand f 25 tot f 30 evacuatiegeld ontvangt, zoo iemand niet meer aan werken denkten terecht. Hopende, dat er spoedig ingegrepen mag worden. Dit is den wensch van vele land bouwers Kortgene. G. J. v. d. LINDE. NIEUWS IN 'T KORT In Algiers hebben de Fransche autoriteiten de leiders van de organisatie „Vrienden van Manifesto" gearresteerd. Deze vereenigïng staat in contact met het Pan-Arabische Con gres te Kaïro, en met de Marokkaansche Na tionalisten. De Arabische wereld is ontwaakt en treedt overal op voor haar recht, zelf het bestuur over de Arabische landen op zich te nemen Frankrijk tracht dezen stroom in te dammen. Maar als ze zich doorzet, wie zal haar te genhouden De geest des tijds vraagt onafhankelijkheid voor elk volk, en elk land

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1